BINNENLAND. Sociale Berichten Gemengd Nieuws. Uit den Omtrek. Het Zesde Nationaal Midden standscongres. 1 Ree. f nu uit St. Petersburg met z.g. onthul lingen, en vertelt, dat Harting in 1882 Abraham Hackdmann heette en toen in dienst van de geheime politie trad, toen Von Plehwe bestuurder was van dit departement. De voorwaarde van zijn intrede was: het jodendom afzwe ren en zich laten doopen, wat hij deed. De Czaar stond Hackelmann toe, van naam te veranderen. Hij nam den naam aan van Arcadius Harting. Von Plehwe, die hem den titd van staats raad had doen geven, hoewel hij geen graaf noch generaal is, benoemde hem tot agent der Russische politie te Ber lijn. Daar woonde hij van 1900 tot 1905 op den Kurfürstendam en liet het goud rollen om te w.eten te komen wat hij wilde weten. Zijn jaarlijksche uitgaven bereikten nagenoeg een half millioen Mark, een cijfer dat hij voor de Russische regeering verantwoordde, met beweerde wijnpotten". Op dat tijd stip trouwde hij met een rijke dame uit Luik, die hem 100.000 fr. huwe lijksgift mee bracht van wier ouders Harting later nog 200.000 fr. ontving. In 1905 ging hij naar Parijs, om Ra- laei als officieel agent der Russische politie op te volgen. Daar werkte Harting met Azef en an deren. Zoo ver ging hun onbeschaamd heid. dat zij tijdens den laatsten oor log in twee vreemde gezantschappen binnendrongen en zich meester maak ten van sommige documenten. Het is onjuist, zegt de correspondent van het ..Beri. Tageblatt", dat Harting eenigen tijd geleden verzocht werd zijn ontslag te nemen. Hij is naar St. Petersburg gegaan aanstonds na de eerste onthul lingen en eerst daar is hij van zijn post te Parijs ontheven, ingevolge die onthullingen. De auto vau den Paus. 's Pausen fraaie automobiel, dien Hij van twee ongenoemde Amerikanen ca deau kreeg, werd dezer dagen voor een proefrit door Rome's straten ge bruikt. Maar het buitenop aangebrach te wapen was bedekt, zoodat het pau selijke voertuig als zoodanig onken baar bleef. De proefrit, die bijna drie uren duurde, is uitmuntend geslaagd, vertelt Romanus in ,,De Tijd". Men weet echter nog niet. wanneer ie H. Yader-zelf in den Yaticaanschen tuin voor het eerst zijn automobiel ge bruiken zal. Niet enkel de twee leeu wen van keizer Menelik, die in een lithoek van den tuin, naast de Lour- les-grot, stevig zijn gekooid, zuilen dan rreemd opkijken! Spoorwegongeluk in België. Maandagochtend is een ernstig spoor- j vegongeluk aan het station Verviers- West gebeurd. Het „Handelsblad van Antwerpen" meldt er over: ,j De trein van Luik, die hier de rei- j Zigers van de richting van Spa op- neemt, kwam ten 8 uur 30 de statie binnengereden, doch de remmen werk ten niet en de trein kwam met groot geweid tegen de buffers gebotst. Deze werden verbrijzeld. De meeste reizigers, die allen recht stonden. werden met groote hevigheid door elkander geschud en tegen de wanden der compartimenten geslagen. Er zijn 57 gekwetsten, bijna allen aan het hoofd. De oppertreinwachter Re- ïette, van Luik, alsook een dame van I orges-Thiry zijn er 't ergste aan. Zij (verden beiden met gebroken ribben op- Jenomen. Op het oogenblik van het ongeluk Sprong de stoker van de locomotief, loodat hij ongedeerd bleef. Zes geneesheeren hebben de ge kwetsten verzorgd. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Een vreeselijke moord. Op het gehucht Serphe, te Auvelais (Namen) heeft een schrikkelijk feit de bevolking ontroerd, zoo vertelt het „Handelsblad van Antwerpen". De 15- jarige dochter Eugenie der echtelingen Scohyer was Zondag naar de kermis van jemeppe geweest en bleef denhee- len nacht uit, om eerst des morgens ten 10 ure thuis te komen. Toen zij daarover door hare moeder werd aangesproken, schoot zij in razen de woede. Wacht, riep zij uit, ik zal uwe zaak regelen. En naar de kamer van haren vader loopende, haalde zij daar een scheermes en op hare moeder toe snellend, sneed zij haar den hals af. Daarop liep zij het huis uit om door het veld te vluchten, terwijl hare moe der op den vloer der keuken lag te zieltogen. De jonge moordenares is aangehou den. Mystificatie. De „Daily Chronicle" deelt niet zon der leedvermaak mede, dat „de groote Engelsche luchtschipper" dr. Boyd met zijn luchtvaartgeschiedenis de „Daily News" bij den neus heeft gehad! Dr. Boyd zou zelf aan de „Daily Chro nicle" verklaard hebben, diat hij al zijne luchttochten enkel in zijne verbeelding had uitgevoerd! 'tls dus een mystificatie geweest, die ballonhistorie. Wat men met zulke flauwe grappen voor heeft, is ons niet duidelijk en zal ook het Engelsche volk niet duide lijk zijn. De zaak is op zichzelf daar te ernstig voor! De Dnitsche kroonprins en de politiek. In Duitschland is men vol van een politiek schandaaltje. Een liberale dag bladschrijver, dr. Paul Liman, redac teur van de „Leipziger Neueste Nach- richten", zou namelijk van den Kroon prins een brief hebben gekregen, waar in aanvallen op de conservatieven voor kwamen en de Kroonprins zijne in stemming betuigde met de artikelen, die Liman in den laatsten tijd had geschre- yenl Sommigen wiilen weten, dat de Kroonprins de conservatieven in zijn brief als ellendelingen betitelt, ande ren beweren daarentegen, dat er niets ten nadeele van een partij in staat. Men brandt van nieuwsgierigheid om het naadje van de kous te weten, om dat daarmee natuurlijk uitsluitsel over de nog onbekende politieke denkwijze van den Kroonprins verkregen zou worden. Alleen onderstelt men, dat de Kroonprins tot de bewonderaars van Bülow behoort, wat ook bewezen wordt door het bekende gesprek met zijn va der over de artikelen in de „Zukunft", waarin de slechte raadslieden in de om geving van den Keizer aan de kaak gesteld w erden. Dat de kroonprins zich echter zoo ver zou vergeten om aan een liberalen journalist zulke dwaze dingen te schrij ven over een groote partij in den lande, kan moeilijk worden geloofd! Yon Bülow's opvolger? De „Köln. Ztg." verneemt officieus: „Tot dusver is de opvolging van prins Bülow nóg niemand aangeboden en wij gelooven beslist, dat ook nog met geen der wellicht in aanmerking komende personen hebben plaats gehad, of dak zij gepolst zijn." Vandaag zou de beslissing vallen: men houdt het nog op Von Bethmann Hollweg, den vice-kanselier. Hol berichten. Op het Loo had gisteren het tuin feest plaats, door het Koninklijk echt paar gegeven. Genoodigd waren civiele en militaire autoriteiten uit de pro vincie, burgemeester en eenige autori teiten van de gemeente Apeldoorn. Het Koninklijk echtpaar vereenigde de gasten in het Kon. Park bij het oude Loo, waar buffetten waren op gesteld. Het bezoek was zeer talrijk. De fraaie uniformen en damestoiletten trokken in Apeldoorn veel aandacht. Uit do Staats-Courant. De gewone audiëntie van den mi nister van Landbouw zal op Woensdag, die van den minister van oorlog op Donderdag en die van den minister van koloniën, van marine en van buitenlandsche zaken op Vrijdag niet plaats t ebben. Da Tweede Kamerverkiezing Amsterdam. IV. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor de Tweede Kamer in district IV, te Amsterdam, zijn uitgebracht 1371 geldige stemmen. Prof. rnr. G. A. van Hamel (lib.) verkreeg 1249 en D. Wijnkoop (B. D. P.) 122 stemmen, zoodat gekozen is, prof. mr. G. A. van Hamel. Do Tweede Kamerverkiezing Harlingen. In het district Harlingen zijn offi cieel gesteld als candidaten voor de Tweede Kamer de heeren mr. ds. J. Ankerman (C.-H.), te Wommels; dr. A. van der Heide (S. D. A. P.), te Britsum, en A, Plate (L.), te Rotter dam. Gulden ontslagen als Gemeente ambtenaar, als Redacteur, toch goed voor den Baad! Men meldt uit Amsterdam aan „Het Vad." dat de heer Z. Gulden in de Maandagavond gehouden vergadering van den Amsterd. Bond van Gemeen teambtenaren, naar aanleiding van het artikel „Het kwaad gaat zich wreken", als redacteur van „Het Prinsenhof' ontslagen is. De Gouverneur van Curagao. „Onze Weet" meldt: „Volgens gerucht, heeft de gouver neur van Curagao ontslag gevraagd." Zóó wordt gelogen De secretaris van de anti-revolutio naire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Dordrecht schrijft het volgende aan de „N. Rott. Ct. Eenigen tijd geleden kwam in uw geëerd blad het bericht voor, dat dr. Kuyper aan den secretaris der anti rev. kiesver. te Dordrecht een brief had gezonden, waarin hij zich beklaagde over den uitslag der Kamerverkiezing in het district Dordrecht. Zoolang dit bericht een gerucht bleef, heb ik het gelaten voor hetgeen het was. Nu eenter „De Vaderlander" dit bericht neemt als grond voor een karakterbeoordeeling van dr. Kuyper, meen ik uw redactie te moeten mede- deelen, dat het bestuur der anti rev. kiesver. te Dordrecht nooit een brief van dr. Kuyper heeft ontvangen die over dit onderwerp handelde. overleden. O. is voortvluchtig, terwijl 'de 4 kleine kinderen naar de groot ouders te Glanerbrug zijn gebracht. Een begraven paard gestolen. Te Onstwedde (Gr.) werd een paard van den vrachtrijder Thurkow, dat gestor ven was. begraven. Dat is een veertien dagen geleden. Gisterenmorgen bemerk te men verzakkingen op het land en bij onderzoek bleek, dat het paard uit den grond gehaald wasDe politie stelt een onderzoek in. Van de Koningin. Een schoenma ker te Vrijhoeven-Cappel, wiens ge zondheidstoestand hem niet toelaat lan ger zijn handwerk uit te oefenen, heeft van H. M. de Koningin f20 bekomen om een kleinhandel te beginnen. Door den trein overreden. Eergis teravond is te Bussum bij den overweg op het einde der Brinklaan, een paard van den groentenventer Van Veizen, uit Hilversum, door den trein over reden en gedood. Toen de groenteboer den overweg wilde oversteken, geraak te de kar bezijden den weg vast, door het te ver uithalen voor een paar fiet sers, die op datzelfde oogenblik pas seerden en ook het paard geraakte met zijn hoef beklemd tusschen de rails. De baanwachter liep den naderenden trein wel tegemoet, doch het gelukte hem niet den machinist nog tijdig op het ongeval opmerkzaam te maken. Het paard was onmiddellijk dood. Persoon lijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats. Worstvergiftiging. Bij den sigaren maker K. en zijne vrouw te Kampen vertoonden zich Zondagmiddag na het eten hevige brakingen, gepaard gaande met overeenkomstige verschijnselen. Men vermoedt, ten gevolge van het ge bruik van worst. Doordat men zoo ver standig was oogenblikkelijk geneeskun dige hulp in te roepen, is de toestand van beiden thans redelijk wel. Een slimme muis. Men schrijft: In een met los in 't duinzand lig gende steenen bevloerde bergplaats in mijn tuin, ontdekte de dienstbode ver leden week de tegenwoordigheid van muizen. Daar deze tegenwoordigheid de didnstbode bij hare werkzaamheden hinderde, werd een gewone muizenval (met gaatjes naast elkaar) opgesteld en met het succes, dat een groote muis gedood werd. De val werd behoorlijk schoongemaakt en uitgerookt en weer opnieuw gesteld. Op drie achtereenvolgende morgens werd nu de val teruggevonden met alle gaatjes opgevuld met zand en een berg zand aan den voorkant er tegen opgeworpen. Dit zand was een eind verder tusschen de steenen te voor schijn gehaald. Toen ik nu dezen mor gen de bergplaats leeghaalde en daarin eene overstrooming bewerkstelligde, kwamen er drie kleine en een groote muis voor den dag. De laatste ont kwam; het speet mij bepaald, haar niet voor hare slimheid met het be houd van haar kroost te kunnen be- loonen. Een menschenvriend. In 't „N. v. d. D." adverteert iemand als „medium" alle veranderingen in de koersen dei- effecten vooruit te zien. Consult van f 5 af. De liefde! Men schrijft uit Kaats heuvel aan „De Msb.": Een dienstbode alhier had haar vrijer uit Den Bosch laten komen om eens ge zellig te gaan passagieren. Edoch, haar mevrouw wilde niet hebben dat zij uit ging en sloot daarom de dienstbode op in haar kamer. Dat was voor het ver liefde hart te veel. Zij zou er uit komen, maar hoe? Haar besluit was fluks ge nomen, zij zou het raam uitspringen. Een, twee, drie, daar ging zij. Plof, daar viel ze en kon niet meer opstaan. Haar been en arm gebroken, tevens verschillende kwetsuren aan hoofd en beenen. Kermend van pijn werd zij in het R.-K. Gasthuis opge nomen. Liefde is blind! 't Is vriendelijk! In Nordhorn heeft een zekere O., afkomstig uit Al meio, zijn vrouw met een bierfleschje en een bezemsteel zoodanig geslagen, dat zij in het Krankenhaus aldaar is De deelnemers aan bet Zesde Na tionaal Middenstalnisoohgres, dat heden en morgen te Amsterdam wordt gebonden, werden gisteren avond officieel ten stadhui ze ont vangen door bet gemeentebestuur van Amsterdam. Te acht uur was het in de raad zaal stampvol. Het college van Bi. en TV was voltallig ter ontvangst aanwezig: mr. Van Leeuwen, burgemeester, de heeren Delprat, dr- Josephus Jitta, mr. Van den Biergh en mr S. de Vries Gzn., wethouders, benevens die secretaris mr,. Baëza Van de raadsleden waren tegen woordig de heeren v,. d. Velden, Per- quin en Smit I Dg burgemeester heette de con gressisten welkom in de hoofdstad. Wijzende op de beteebenis van dit congres, trad mr,. Van Leeuwen in een nadere beschouwing omtrent het onderwerp, dat daarop zal worden behandeldhet middenstanidskradiet- vraag-stuk, van belang minder om het krediet .dat de middenstand neemt, da;n wel om bet .krediet dat hij geeft De midden,stapd wordt niet gehaat door krediet te neinen, door tie koo- pen wat hij piet kan betalen. In tegendeel; door gepaste spaarzaam heid kan slechts een krachtige mid denstand bestaan. De burgemeester eindigde met den wensch jut te spreken, dat de be raadslagingen mogen strekken evenals de tentoonstelling, door energieke mannen tot stand ge bracht, dit doet o,p aan-schouwelijke wijze tot leering en tot nut van den middenstand en van de gajnsche burgerij. De heer Meuwsen, voorzitter van den Middenstandsbond, dankte het gemeentebestuur vgor Jde ontvangst, den burgemeester in het bijzonder voor diens woord, er aan herinne rende dat 28 jaar geleden het leerste middenstandseopgtres, ook te Amster dam bijeenkwam, op een oogenblik toen er pog geen middenstatnibsorga- nisatie bestand Spr. herinnerde zich de woorden, toen door den burge meester gesprokenwanneer gij meent, da.t gij kunt volvoeren wat gij zijt begonnen, verricht gij een maatschappelijk werk- Spr. bracht dank aan den burgemeester, namens den geheelen middenstand, voor de wijze waarop hij den vinger had ge legd op de wonde plek, sprekende over liet kredietvr,aagtstuk Hij hoopte, 'dat de winkelstand van Am sterdam dien van geheel Nederland moge voorgaan op den weg, die in- dezen tot verbetering moet leiden Met den wensch, dat mr. Van Leeuwen het thans door hem beklee de eereambt nog lang moge vervul len, eindigde spr. met een „Lang leve de burgemeester van Amster dam", waarmede alle aanwezigen in stemden. Na afloop der receptie tenstad- huize ontving'Het Koigge®c|hip> ver- eeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer, de leiden van het congres. i Daar werd het welkomstwoord ge sproken door dein voorzitter, den heer Fjedeldy Djop, die gelegenheid had te wijzen op d>e onmiskenbare toene ming, gedurende het afgelpopen zes jarig tijdperk, van de kredietwaar digheid van dén middenstand. Ook hier wenden de welkomst woorden beantwoord idjopr den beer Meuwsen Te 10 uur ving heldenmorgen het congres in een der zalen van het Paleis voor Volksvlijt aan DE EERSTE DAG. Onze Amsterdam,sche correspondent seint ons: In de Schouwburgzaal van het Pa leis voor Volksvlijt nam hedenmorgen kwart over tienen de zesde Algemeene Vergadering van den Middenstand een aanvang. Door den heer G. Muller, Voorzit ter der Regelingscommissie voor het Congres, werd allereerst een welkomst groet uitgesproken, waarna het woord was aan den Voorzitter, den heer J. Meuwsen, tot het houden eener ope ningsrede, waarin hij wees op de be- teekenis van dit Congres in verband met de levendige actie van den Midden stand, ook door de groote tentoonstel ling getoond. Die heer Meuwsen wees voor namelijk op de ontwikkeling van den Middenstand, die het gevolg is geweest van de oprichting va;n dan Bondhij zette uiteen hoe deze bloeit, hoe hij nu een tan toonstel ling heeft georganiseerd, waarvan de groote beteekenis is, dat zij vak kennis aankweekt Spr. riep daarbij in het geheugen de inzending van de Regeering, en de goede vruchten die het Bureau voor rijks onderzoek handelswaren reeds heeft gebracht Ten slotte wees spr op de nood zakelijkheid van wettelijke maatre gelen tegen vervalschi'ng van levens middelen enz, Met een geestdriftig slotwoord eindigde spreker. Zi. Exc. Minister T a, 1 m a nam toen, onder daverend applaus, het woord. Hij prees den Middenstand en de verdiensten, die deze heeft voor het volk De Middenstand gaat inder daad den goeden weg op, de bewijzen ervan zijn er, en zoo mag de Mid denstand dan ook v,an regeering en volk steun verwachten op het ter rein waarop hij zich beweegt Het was Z.Exc. een genoegen, den Middenstand te huldigen in den man, die van de beweging de zi-el is, en daarom kon Z.Exc. met zoo veel voldoening medadeelen, da,t, het H. Mi. de Koningin behaagd beeft, te dezer gelegenheid den beer J. Si Meuwsen te bevorderen tot of ficier in de Orde van Ora,n- j e-N a. s-sau Donderend applaus volgde op deze mug lijke mededeeüng Die heer Meuwsen betuigde in ge roerde bewoordingen zijn hartelijke dank voor deze eervolle benoeming, waarvan hij ook op de Middenstand - zelf de eer terugwierp Nadat de notulen der vijfde atgemee- ne vergadering waren vastgesteld, kwam in behandeling het jaarverslag over 1908—1909. Uit dit jaarverslag stippen wij aller eerst aan, dat de heeren M. van Hout, te Helmond, J. Das Dzn., te Utrecht, A. A. Collenteur te Rotterdam, en F. Keulemans, te Middelburg, als leden van het bondsbestuur dit jaar aan de beurt van aftreding, bij enkele candi- daatstelling als zoodanig zijn herkozen. Sinds de opgave, in het jaarverslag 19071908, zijn de volgende vereeni gingen tot den Bond toegetreden: De Vereeniging van den Handeldrij- venden en Induslrieelen Middenstand, te Ti el; De 'Hanze, R.-K. Vereeni ging van den Handeldrijvenden en In dustrieel en Middenstand, in het Bisdom Haarlem; de Algemeene Midden stand,svereeniging, te Bussum; de Timmerlied en-patroonsvereeniging Dordrecht; Middenstand te S n e e k de Algemeene Hél der sche Winkeliers- vereeniging; de Algemeene Nederland- sche Bond van Schoenfabrikanten; In- dustriae Sacrum, té Veendam; de Amsterdamsche schoenmakerspatroons- vereeniging; de Vereeniging van den Handeldrijvenden en Industrieel en Mid denstand, te Mep pel; de R.-K. Mid- denstandsvereeniging te Amsterdam Handeldrijvenden Middenstand, te Schiedam, en de Nederlandsche Vereeniging van Sigarenwinkeliers. De Vereeniging van Handelaren, te Groningen ,de Vereeniging Voor- burg's Middenstand en de Vereeniging van melkhandelaren „St. Alphonsus Bodrigues", te 's-G r a v en h a g e, hiel den om verschillende redenen op lid van den Bond te zijn. Een groot deel van het verslag was gewijd aan de bespreking en uitvoe ring der bestuiten van het congres te Dordrecht. O. m. is in September 1908 aan den Minister van Financiën het verzoek gericht te gemoet te komen aan het zeer gerechtvaardigd verlangen van den Middenstand om een meer bil lijke regeling van de personeele be lasting voor winkels, restaurants, ho tels, café's, etc. Eveneens werd besloten dat de ver- eenigingen, bij den Bond aangesloten, een adres tot de Regeering en do Twee de Kamer zouden richten, waarin ook zou worden aangedrongen op vrijdom van personeele betasting voor alle lo kalen, dienende tot uitoefening van een beroep of bedrijf. Daar geruimen tijd niets van ver zoekschriften, door de Vereenigingen te dezer zake ingediend, gehoord werd, zijn in April 1909 de besturen van Vereenigingen verzocht, alsnog, voor zoover dit nog niet had plaats gehad, verzoeken in den geest van de genomen resolutie, tot Regeering en Volksver tegenwoordiging te richten. Na dien werd hérhaaldelijk verno men, dat de Vereenigingen aan het ver zoek van het Bondsbestuur voldaan hebben en een adres van adhaesie of een zelfstandig adres aan de Regeering gericht hebben. Het rapport van de Commissie voor het bedrijfsmuseum, hetwelk in het Bondsorgaan van 15 Juni werd gepu bliceerd. werd op verzoek van den Mi nister van Landbouw in zijn bezit ge steld. met het oog op de voorbereiden de werkzaamheden voor de begrooting voor 1910, daar de minister tot de overtuiging was gekomen dat het wen- schelijk was te dezer zake iets voor den Middenstand te doen. Inzake het vraagstuk der vervroegde winkelsluiting, heeft het Bondsbestuur gemeend dit te moeten laten rusten tol na afloop van de te houden enquête naar den toestand van den Midden stand. Van de uitkomsten der enquê te zal het wellicht afhangen, in hoe ver dit vraagstuk weder aan de orde zal behooren te worden gesteld. Inzake de ingediende Octrooiwet, hoorden wij uit het verslag: Het Bestuur van een der aangeslo ten vereenigingen vestigde er de aan dacht op, dat het wetsontwerp tot in voering van eene octrooiwet, bepalin gen bevatte, naar zijne meening, in strijd met de belangen van den Midden stand. De inhoud van dit schrijven werd ter kennis gebracht van de afd. Han del, die aan het Bondsbestuur deed toekomen een exemplaar van het ont werp octrooiwet, met verzorek in ken nis te worden gesteld met eventueel e opmerkingen, waartoe dit ontwerp aan leiding zou geven. In eene vergadering van het Bonds bestuur is deze zaak besproken en het besluit genomen, dat ieder lid van het Bondsbestuur, de vereeniging waarvan hij deel uitmaakt, zou aansporen, een exemplaar van het ontwerp ter bestu deering aan te vragen, teneinde zoo doende belangstelling in zijn kring op te wekken voor deze belangrijke zaak. Aangaande het rapport over de op richting van Middenstandskamers, mot het ontwerp van wet regelende de sa menstelling en inrichting van deze Ka mers, hetwelk de Staatscommissie voor den Middenstand aan H. M. de Ko ningin heeft ingediend, wordt opge merkt dat de afd. Handel welwillend een aantal exemplaren van dit rapport ter beschikking van het Bondsbestuur heeft gesteld, om één exemplaar te kunnen doen toekomen aan iedere aangesloten vereeniging. Bij rondschrij ven van het Bondsbestuur, zijn de ver eenigingen uitgenoodigd dit ontwerp van wet te bestudeeren en eventueel© op merkingen ter kennis van de Regee ring te brengen. Ten slotte memoreeren wij dat bij ge- tegenheid der geboorte van H. K. H. Prinses Juliana, het Bondsbestuur, me de namens de aangesloten vereenigin gen, H. M. de Koningin heeft gelukge- wenscht met deze voor het Nederland- sche volk en het Vorstelijk Huis zoo heugelijke gebeurtenis. Bij schrijven van den particulieren secretaris van H. ML, is het Bondsbestuur namens H. M. en Z. K. H. den Prins !der Ne derlanden dank gezegd voor de aange boden gelukweiischen. Het verslag werd ouder daverend ap plaus goedgekeurd. Aanwezig1 waren o,a, behalve Z Exci. Minister Talma, het Kamerlid Dr J. Th de Visser, de heer Tutein Noltlienius, Burgemeester vato Leeu wen, wethouder Josephus Jitta, af gevaardigden der Belgische regee ring, enz enz. (De vergadering duurt voort.) Hedenmiddag wordt door de afge vaardigden en aanwezigen een bezoek aan de Middenstandstentoonstelling ge bracht, waarbij de bezoekers zich in een aantal groepen verdeelen, welke elk door een commissielid worden bit- geleid. Dit bezoek, dat den geheelen middag in beslag neemt, zal door een officiee- len maaltijd worden gevolgd, waarna hedenavond den Congresleden door het Comité der Tentoonstelling een feest- concert in den verlichten tuin van hel Paleis voor Volksvlijt zal worden aan geboden. Een Staatscommissie voor de werkloosheid. De „Arno. Cf." bevestigt het be richt, dat de regeering aan haar voor nemen heeft gevolg gegeven om het vraagstuk der werkloosheid tot onder zoek op te dragen aan een Staats commissie, waarvan de benoeming spoedig zou kunnen worden tegemoet gezien. SCHOTEN. Burgerlijke ritana. Geboren: z. van M. van Tilter Smitten -d. van H. BranderCats d. van S. NijmanPiers z. van A. van Ever- dingenvan Scherpenzeel. Overleden: S. C. Soet, 1 jaar. SPAAR ND AM. De Zoetwatervisscherij. De sfdeeling Spaarndam en omstreken van de hoofdafdeeling Zoetwatervis scherij der Nederlandsche Heide-Maat- echappij, vergaderde in 't café Hoen derdos. Het nieuwe ontwerp van wet op de vig8cherij, werd artikelsgewijs nage gaan en besproken. De heer L. Brouwer uit Utrecht was overgekomen om de bespreking te leiden. In hoofdzaak kon de afdeeling met het ontwerp meegaan, maar enkele artikelen wenschte men iets veran derd te zien. De vergadering was matig bezocht; slechts een achttal leden waren opge komen. Ten ongeveer 10 uur sloot de voor zitter, de heer Hartendorp de verga dering, na den heer Brouwer bedankt ie hebben voor zijne adviezen, VELSEN. De Gemeenteraadsverkiezing. Dë officieels uitslag der gisteren gehouden stemming Voor 5 leiden van den gemeenteraad wenden uit gebracht op van de rechts aftre dende heeren F: P. Vermeulen 1058, iWl Baron van Tuyll van Seroos- kerken 1019, A A. M, Mulder 931, van Rhijn 948 en P: A. Koelemij 905 stemmen Op de linksch candi daten G- Kleuver 738, R,. de Boer 792. E Pool 655. W|. de Clereq 749. H Hanekroot 247 stemmen. Op den heer Wi Landewieer (sioic.-dem.) 631 stemmen Gekozen zijn de hoeren Vermeulen en van Tuyll van ,Se- rooskerken Hei-stemming tusschen de 3 aftredende rechtsch© iejn de hee ren Kleuver, Dé Boer en De Clereq, vrijzinnig; Uitgebracht waren 1929 stemmen, waarvan 31 onwaarde, Begrafenis van den oud notaris Boerlage. Op 't kerkhof De Biezen", had gisternamiddag de begrafenis plaats van den heer W. Boerlage, oud-notaris al bier. Aan het graf werd gesproken door den heer Willemse notaris te Haarlem, die den overledene se etste in zijn nauw gezetheid als ambtenaar, zijn eenvoud als meneeh. zijn liefde tot zijn gezin. De heerG. D. Boerlage dankte namens de familie. Een 10 tal kransen en bloemstukken dekte de baar; terwijl collega's uit den omtrek zich bij den stoet aansloten, en tal van woningen langs den weg waren gesloten. HEEMSKERK. IJken, A. s. Donderdag den 15 Juli zal er voor de bewoners der gemeente Heemskerk in Uitgeest gelegenheid worden gegeven hun maten en ge wichten te laten ijken. Hierbij wordt in herinnering gebracht, dat iedereen, die in zijn bedrijf maten en gewich ten noodig heeft, verplicht is volgens de wet, zijn meetwerktuigen aan dezen ijk te onderwerpen of zich te laten verbaliseeren. AERDENHOUT. Een ernstige aanrijd in g. Maan dagavond is op den Zandvoorterweg in den Aerdenhout de 15 jarige H. uit Amsterdam door een auto aange reden, die uit een zijweg kwam aan rijden. De jongen werd gegrepen en meegesleept, waardoor hij vrij ernstig aan het hoofd wem gewond. Hij werd bij een der aanwonenden, de familie H J. D. D. Enschedé binnen gedra gen, die een dokter uit Haarlem liet komen. Liefderijk werd hij verpleegd. Later kon de küaap, die van Zandvoort kwam. per electrische tram zijn reis vervolgen. Het rijwiel was zwaar be schadigd. HEEMSTEDE De overwinning aan de stembus. Men schrijft ons De candidaat der R. K. Kiesvereeni ging de heer J. C. v. d. Eijken is dan gekozen. Onzen Katholieken zetel hebben wij behouden 't Is er den geheelen dag warm toe gegaan van beide kanten. Een gesnor van auto's, rijtuigen en fietsen. 'tWas een lust om te zien. Dank zij ons kranig bestuur, maar dau ook vooral onze propagandisten eu de heeren, die zich zoo welwillend bij dezeclub aan sloten, hebben wij gezegevierd. Uitge bracht werden 729 stemmen, waarvan vijf van onwaarde. De heer J. C. v. d. Eijken bekwam 367 stemmen en de heer J. Tates 357. Dus maar een klein verschil vaD 10 stemmen. Doch dat is minder. Onze Katholieke zetel is be houden en daarmede feliciteeren wij ODze Katholieke ingezetenen. In het bijzonder ook den heer v. d. Eijken onze weig<-meende gel uk wensch->n. •ten,. 1 Ho, 1 poi 1 [Ral 1 Gtc, str;: 1 Rrc 2 Burgerlijke Stand. Ondertrouw1*!: 14 Juli. Di Re geer en A. Offenberg, J J Schui ten en A:. Sonnen. A. Kollerie en M;. Weiland J. O M Nieuwvieen en E. Gel jon. ,W- R A Djjkgraaff en B- Backer Getrouwd: P. J, Louwkamp en W. Priesman F. J Mbntjox en Mj. P. J. v Eisch A Negrijn ejn O A E. v Huijssteeden T, Pj Hubbers en A M Passchier. L; Jongman® en Cl M v. Bilderbeekj; j H A. v Bilderbeek en A L de Paus; J H. Schiltman en O Klomp A. Bellaart en C Pj Mi v d. Lijnde P- Sn,el en J; Hiinsbergen ,W, Petersen en Di Dijkstra, A. v. Eiiis en H P. v; Vugt. Geboren: 12 Juli. d. van C. M]: v. MaarleBader van M Li B. YVelsMeiijerstein. 13 Juli. 2, van H KoelHar tog. |d. van Ml: A C! Bakker—Eeltink. Overleden: 13 Juli H. 11 m., z van H. Angenent, Nopxdersöhool- steeg P AV3. R Petri, 44 j. Twee de Hasiselaerstraat Politie-Rapport. Gevonden voorw, I züveren broche bij O. v d.: Vliet, Sehreveliusstraat 10 rood:. 1 zilveren kinderarmbandje bij Sikman, Ostadestraat 14- 1 zilveren schakelarmband bij Jj Hart, Gen de Wetstraat 14 rood 1 postduif bij J. Mioerkërk, Tul penstraat 17. 1 kwartguldenstuk bij J. Pronk, Kennemerstraat 52 rood 1 gouden broche bij A' Beinemav Oosterstra.at 7 rood. 1 zwart,-wit hondje bij A. Scfhou-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2