DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Kinde^ui^veif 29-31-33, Haarlem BUITENLAND. Gemengde Buitenlandsche berichten BINNENLAND. DONDERDAG 15 JULI 1909. 34«e jaargang No. 6938 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. Voor advertentiën en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich uitsluitend tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLflP. Uit de Statenzaal. Algemeen overzicht. Z. K. H. Prins Hendrik zsl op 10 Augustus a.s. ter gelegenheid van de viering van het SOjarig bestaan der Van Swietenboechschool, afdeeling van H» Mfl.qtschn nnii wn WpIHbH' j h eld HWE HURLEMSCHE CMT I T# j v- j.i- i-i - r 1 r Ti \i ABONNEMENTSPRIJS! Per 8 maanden voor Haarlemf 1,85 Voor de plaateen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.85 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummert 0,03 PRIJS OER ADVERTENTIÊN: Van 16 regels60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer10 cent. Buiten Haarlem en de Agentschappen 20 cent per regel. Reclames dubbei tarief. Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cents contant). 1000 Aile betalende abonnét op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: 400™- 300'=?-- 150^ 111== 60 'ff: 15 GULDEN bi) verlies van éen anderen vinger. De ultkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht II. Nalezing van de Raadsvergadering. De heer Gravestein heeft uit de hartelijke woorden van den voorzitter en uit het applaus dat na zijn flink en zakelijk speechje, waarin hij van den Raad afscheid nam opsteeg, dui delijk kuDnen zien hoe men hem als raadslid waardeerde. Terecht legde de heer Gravestein er den nadruk op, dat hem voortdurend was gebleken, hoe in onzen Raad de felle partijschap verre blijft en het juiste beginsel wordt gehuldigd, dat de politieke partijen aile hun best doen, om hunne bekwaamste mannen in den gemeenteraad te brengen tot heil van de belangen der stad. Zeker: het optreden van den wet houder van onderwijs heeft, dat is niet te ontkennen, hetprincipëele partij verschil in den laatsten tijd weer naar voren gebracht en de verwezen lijking van zijn radicale denkbeelden, waartoe de Raad hem achtereenvolgens in staat stelde, is duidelijk de ver scherping van een richting die met name aan one, Katholieken, niet de juiste kan toeschijnen. Doch waar het op aan komt, isde beraadslagingen in onzen Raad dragen steeds het kenmerk van hoflelijken toon niet alleen, doch ook van ware behartiging der gemeentebelangen, zonder vooropstelling van partijschap k outrance. In de vergadering van gisteren, die voor het grootste deel aan onderwijs zaken was gewijd, is dat laatste weder om ten volle bewezen. De wet op het L. O. schrijft voor, dat het openbaar onderwijs óók voor on- en minvermogenden geheel toe gankelijk moet zijn. Dat is een wetsbepaling, waaraan niet valt te tornen. Nu bedoelt die bepa ing natuurlijk niet, dat elke school, van welke soort ook, worde opengesteld voor de on- en minvermogenden, doch zij bedoelt, dat deze laatsten gelegenheid hebben om het geheele onderwijs, 66k eenige speciale uitbreiding daarvan, ergens op eene school te volgen. De vrijzinnig-democraten en socia listen sturen aan op naar wat zij noemen „de volksschool"openstel ling der scholen voor iedereen, plaat sing der kinderen door elkander, met een schoolgeldheifing naar h°t inkomen der ouders. Het is nu te begrijpen, dat de radi cale wethouder van onderwijs de voren bedoelde wetsbepaling, waarop in een circulaire van den Minister van Binn. Zaken onlangs uitdrukkelijk werd ge wezen, gaarne aangreep om zijn barte- wensch en een stuk van bet programma zijner partijopenstelling van alle scholen voor allen, voor een deel uit te voeren. Reeds is mr. Thiel in die richting werkzaam geweest: reeds heeft er „fusie van standen" (om het zoo eens te noemen) plaats gehad in de scholen voor gewoon L. O. De school voor meer uitgebreid lager onderwijs evenwel was nog niet voor on- en minvermogenden toegan kelijk, en om nu dat conform de wet te maken, heeft de heer Thiel een voudig voorgesteld een tweede M. U. L. O.-school op te richten, waardoor ook voormindervermoeenden voldoen de gelegenheid zou worden g geven tot het volgen van uh Ucei van 't open baar onderwijs. Daarenboven stelde mr. Thiel nog verschillende bepalingen voor betref fende de schoolgeldhefiing,die stuurden in de richting, hierboven al aange geven. De heer Modoo, even radicaal als mr. Tbiel, doch in deze de man van de theorie, terwijl de wethouder de practijk moet doorvoeren, wenschte (en van zijn standpunt terecht) de oplossing eenvoudiger: de bestaande M. U. L. O. kan voor iedereen open gesteld worden, dan was alles in orde De woordvoerder van de andere zijde, mr. Thijssen, betoogde echter tegenover dit streven naar gelijkheid vau alls kinderen, dat men in de kan wegdoezelen, dat de ouders in dat standsverschil, dat bestaat, een ding zien wat ze niet graag missen, óók niet voor hun kinderen, terwijl voor hen zelf datzelfde verschil vaak een zeer krachtige prikkel is om zich naar boven te werken. De heer Thijssen erkende, dat hier ter stede aan verschil van stand wel licht wel wat erg geofferd wordt, maar dat is nu eenmaal zoo, en waar die toestand dan toch geen kwaad doet, daar moet het gemeentebestuur niet op zoo radicale wijze met één penne- streek voor de school alles van dien aard willen opruimen. De meer principiëele redenen, die ons voor het behoud der standen in de Maatechappij doen zijn, die naar onze overtuiging ue onmogelykheid uitspreken van de stelling dat alle menschen wat het maatschappelijke betreft, gelijk moeten zijn, die meer principiëele uiteenzettingen gaf de heer Tbijssen niet. Misschien terechtin eene vergade ring als deze zou dat even nutteloos „getuigen" geweest zijn, als het adres, dat de socialistische Bond van Ned. Onderwijzers had ingezonden, om alle standsverschil nu meteen maar op te heffen op alle scholen. Mr. Tbiel-zèlf immers hield in zijn voorstellen toch nog aan dat stands verschil vast. Wel zeide hij, het te betreuren, en hij geloofde ook dat «e toekomst de ge lijkstelling en dooreenmenging van allen zou brengen, maar practisch dat voor te stellen, dat durfde de wethouder niet, omdat er geen kans op was dat het zou worden aangeno men. Dat was juist gezien! Inderdaad Want de Raad heeft ook de voor stellen-Thiel niet ongewijzigd aange nomen, maar eenige wijzigingen erin opgenomen, door den heer Rinkema voorgesteld, waardoor töch aan de bezwaren van ouders, die hun kinderen niet op scholen willen laten waar allerlei soort van kinderen maar wordt toegelaten, eenigermate wordt tege moet gekomen. De heer Rinkema wijzigde zijn amendementen onder de beraadsla gingen nog telkens, en zelfs deed de heer Thiel hem, onder hilariteit der overige leden, beleefdelijk een andere redactie aan de hand, wel voorziende, dat de Raad töch erop in zou gaan. Daardoor was de p o r t e dier wij zigingen niet altijd heel duidelijk. Intusschen staat wel zoovéél vast, dat aan de theorie der radicalen om volkomen gelijkstelling van het onder wijs voor allen te eischen, Diet in die mate is geofferd als de wethouder wel wenschte. En dat met de practische en aan de werkelijkheid beantwoordende be schouwingen van den beer Thijssen wel degelijk is rekening gehouden. Het verwonderde ons eenigzins, onder de (zij het ook groote) minderheid van den Raad die blijkbaar geheel de radicale zienswijze van Mr. Thiel volgt, naast de vrijzinnig-democraten en de linkerzijde der liberalen (de groep- Kleijnenberg) ook voortdurend den heer Seignette aan te treffen. Een uiteenzetting van de motieven waarop de heer Seignette zijn van die der overige Rechtsche raadsleden af wijkende meening baseerde, hebben we niet mogen hooreD. Op verdere speciale punten in te gaaD, zou ons te ver voeren. Wij verwijzen daarvoor naar het raadsverslag. Ook wat aangaat de wel interessante besprekingen over de fontein in den Hout, waarbij bleek dat de Raad óók van oordeel is, dat er nu toch voor „Bloembollencultuur" al genoeg gedaan wordt, daarvoor zie men ons raads verslag. DE KANSELIERSWISSELING IN DUITSCHLAND. Zoo heeft von Bülow dan zijn ont slag. De vierde Rijkskanselier van het Duitscbe Rijk is gisteren op zijn ver zoek eervol ODtslagen onder toeken ning van de Orde van den zwarten Adelaar met briljanten. Geen hertogskroon, zooals werd ge- dacbt. zooals ook verwacht werd de beer von Bethmann Hollweg, vice- president, van het staats-ministerie tot dusverre. Tevens zijn er nog enkele minister wisselingen daarbij tot stand gekomen. Tot staatssecretaris voor het binnen land is benoemd Delbruch, tot minis ter van handelszaken de staatssecre taris Sydow, en de onderstaatssecreta ris voor het binnenland Wermuthtot staatssecretaris van de rijksschatkist. Voorts werd aan den minister van eeredienet Holle op diens aanvraag eervol ontslag verleend en is tot zijn opvolger benoemd de opper-president van Brandenburg voor Trott zu Solz. Eindelijk is tot opperpresident van Brandenburg benoemd de onderstaats secretaris der rijkekanselarij von Loebell. Het ontslag is van wege den Keizer op de meest welwillende en hartelijke wijze ingekleed. De Keizer schreef aan prins Bülow een hartelijken eigenhandigen brief waarin bij, het gewicht van diene be sluit erkennende, zijn verzoek om ontslag inwilligt. Hij merkt verder op, dat hij in ge val vaD ernst op zijne beproefde kracht bij de leiding van de aangelegenheden van het ryk en den staat hoopt te kunnen rekenen en verklaart den band van vertrouwelijke samenwer king, die den Keizer en Bölow vele jaren verbonden heeft, niet te willen los maken Hij dankt hem voor de toewijding en opfferipg, waarmede de rijkskan selier in de zoo verschillende betrek kingen en posten van zijn eervolle en gezegende ambtelijke loopbaan aan s Keizers grootvader, vader, bemzelven en het vaderland zulke uitnemende diensten bewezen heeft. De Keizer wenscht Bülow na een leven, dat zoo rijk aan daden en zoo werkzaam is geweest, nog vele jaren van ongestoord geluk en verleent hem dan als teeken van dankbaarheid, waardeering en genegenheid den Zwar ten Adelaar met briljanten. In een anderen eigenhandigen brief bedankt de Keizer den aftredenden minister van onderwijs Holle, voor zijn trouwen en offervaardigen dienst, spreekt hartelijke wenschen voorver der herstel van zijn gezondheid uit, die door de last en verantwoording van zijn ambt geschokt is, en verleent hem de orde van den Rooden Adelaar met eikeloof. Dit wat den keizer betreft: de ver houding van Von Bülow tegenover de machten die hem hebben ten val gebracht: de conservatieven en bet Centrum, is lang zoo hartelijk niet 1 Integendeel! Von Bülow heeft als Part hen pijl nog een zeer heftigen aanval gedaan om de beide samenwerkende partijeD te verdeelen door het Centrum voor te stellen als de slokop, waaraan de conservatieven zullen hebben te ge hoorzamen. Deze aanval, in den vorm van een interview in een liberale courant, heelt opzien gewekt en de conserva tieven zullen dien niet onbeantwoord laten 1 Wat den Dieuwen rijkskanselier be treft, de heer Von Bethmann Hollweg is 53 jaar. Hij werd 26 November 1856 geboren als de zoon van een grondbezitter in de Mark, die tevens landraad was in den Kreis Ober- barnim. Hij studeerde van 1875 tot 1879 te Straatsburg, Leipzig en Berlijn in de rechten, werd in 1885 assessor bij de regeering te Potsdam, in 1886 Land raad in zijn geboortekreis Oberbar- nim, kwam in 1896 als „Oberprasi- dialrat" te Potsdam, in 1899 als regeeriDgspresident Daar Bromberg en nog in hetzelfde jaar werd hij opper president van de prov. Brandenburg. Den 22en Maart 1905 werd hij, in de plaats van Freiherr Von Hammer- stein, geroepen in het ministerie van binnenlandsche zaken en ha bet aftreden van Von Podbielski in No vember 1906 tijdelijk minister van landbouw. Den 22en Juli 1907 trad hij op als staatssecretaris van binnenlandsche zaken en teveDs ais vice-president van het Pruisische staatsmiuisterie. Een correspondent uit Berlijin geeft het volgende schetsh&ekeminge- tie va em gert Hët dichte hoofdhaar peper em zout van kleur, stoppelig van aan zien; Snor en baard zijn ongesoig neerd Het grijze haar hangt, om den mond ep om de kin, zooals het groei en wil Een hoog voorhoofd, s taal- gra,uwe ongein onder borstelige wenkbrauwen!, Steeds in gekleed© jas: Maar zoo- als zijn uiterlijk niet haalt bij de blozende elegantie van zijn. voorgan ger, zoo- is de snit van de jas niet van de zuiverheid van die des Für- sten Bülow. Om zijn lichaam valt het deftige kleedingstuk inhae- rent aan Djiitsche regeeringsperso- mep als een „Bratenrock", zooals de landgeniooten het noemen. ÏJVat oratorisch talent betreft moet de heer Von Bethmann Hollweg het óók afleggen tegen zijn gewezen chef, die nu heengegaan is mèt de brillan- tem van den Zwarten Adelaar, zón der den hertogs-titel. De heer „Vton Bethmann Hollweg kiest voor zijn gedachten een hel deren, doch niet sdh.oon.en vorm. Korte zinnen rijgt hij met meer dan middelmatige snelheid aanéén, zon der ©enig gebaar, zonder accentua tie vau de woorden. De inhoud is voor hem alles, het uiterlijk niets, Het kenmerk van den filosoof. Een filosoof is de heer .Von Beth mann Hollweg in hoogte matei De stage werker en denker,- D(e voor zichtige, die zioh rekenschap geeft van elk woord, dat hij spreekt ©ni.> zwijgt,, Ü®at zijn voorganger onderscheid de: het gemak van bewegen, die lichtheid van gebaar, de elegantie, de innemende courtoisie, dit alles mist de heer .Vpn Biethmiann Holl weg, Een stuggen indruk maakt hij! Maar tevens een van fermen solidi teit, van veel weten, die zich uiten in den strengs ten eenvoud. HET WANBESTUUR IN FRANKRIJK. Buitengewoon opzienbarende be schuldigingen en verwijten doet een deskundige in het Parijsche „Journal" beteffen ue bet wanbeheer der Marine in Frankrijk. Dat is dan toch werkelijk boven alle beschrijving baast 1 Tot 1895, zoo legt deze schrijver uit, wist Frankrijk zich te handhaven als tweede zeemogendheidhet aftreden van minister Lockroy, de eerste mi nister aan het hoofd van het depar tement die van toeten noch blazen wist, is echter het begin van het einde. Deze bewindsman is de uitvinder van den onzaligen gepantserden kruiser, waarvan bif er maar dadelijk 14 op stapel zette. Toen hij in 1900 aftrad, had hij 1500 millioen verknoeid, en Frankrijk 'n schijnvloot gegeven, ter wijl hij als welbespraakt advocaat het onwetende parlement zoo zeer had weten te overtuigen van de buitenge wone geschiktheid voor het gevecht van zijn nieuw soort schepen, dat het volk voortaan van geen ander type hooren wilde 1 Zijn opvolger De Lanessan, hoezeer ook door hem gehandicapt, trachtte de begane fouten zooveel mogelijk te herstellen, door bet doen bouwen van het pantserschepen-type „Patrie", de eenige schepen die Frankrijk op het oogenblik met kans op succes in het vuur zou kunnen breDgen tegen de uitmuntende vloten van Duitschland, de Vereenigde Staten of Japan. Ook hij echter moest offeren op het altaar der der openbare meening: slechts een bagatel, 200 millioen, voor 5 gepantserde kruisers. Eenige van deze zijn nooit uit de arsenalen kun nen gebracht worden. Daarop heeft de heer Pelletan zich eehaast het record te slaan niet alleen bouwde bij heen enkel zeewaardig schip, en bield hij den bouw van de reeds op stapel staande tegen, maar hij desorganiseerde op zulk een wijze het gebeeie marine-personeel, dat in een korten tijd het werk, dat nog gedaan werd, vanzelf vastliep! Toen Thomson aan het bestuur kwam, was er geen fout méér te be gaan: hij oogstte aan ontplofüngen, strandingen, beschadigingen en onge lukken van allerlei soort, wat zijn voorgangers gezaaid hadden. De 1500 millioen kan men terugvin den in de arsenalen; geen admiraal zal thans het oud roest, dat men de Fransche vloot noemt, den vijand tegemoet voeren 1 Er zijn er nog altijd, die in Frank rijk bet voorbeeld zien voor de wereld. tooneD, hoe Frankrijk met den dag achteruitgaat en minderwaardig wordt 1 Een nieuwe diamantmater. In de Academie van wetenschap pen te Parijs deelde de ondervoor zitter eergisteren mee, dat hij een hda. ontvangen, waarin hem verzocht werd twee verzegelde pakken te openen, waarvan het een was neer gelegd op 't einde van 1908 het an der in 't begin van 1909, Beide pak ken werden gevonden en geopend; Zij bevatten de beschrijving eenier nieuwe, manier van 'diamantmaken en verschillende stalen van diaman ten, gefabriceerd op de aangeduide manier, Onmiddellijk werd eeine commissie benoemd, die in jde raadzaal verga derde en kennis nam vajn 1de docu menten, Na een uur keerde zij terug en men vernam spoedig, dat de dia manten in het pak perfect waren, Maari;,.zijn zij wel gemaakt op de aangegeven manier? De goede trouw van den zender der pakjes wordt niet in twijfel getrokken, maar na de zaak Lemointe heeft men het recht mistrouwend te zijn' De schrijver van de medede-ding, graaf de Boismenu, spreekt oyer het diamantmaken als iets zeer gemak kelijks Zijne eerste pintdekking dag- teekent van April 1908, zegt hij, maar men zat toen volop in de zaak Lemoine- Ik kon dus mijne ontdek king niet meedeelen, want men zou ook mij voor een kluchtspeler heb ben gehouden Ik wachtte dus; en op 23 December deed ik onder ver zegelden omslag mijne eerste mee deel in g aan de Academie Ik had inderdaad uit een electrischen oven, in de fabriek van LevalLods Berret, 177 steentjes gehaald van meer dan IV2 milimeter,, 't j\V,aren diamanten. Eten grootsten! diamant vertrouwde ik toe aan een slijper om hem te slijpen Hij is piet te klieven, zeide de man Toch zond ik hem naar Amsterdam, van waar ik hem terug kreeg als een prachtige geslepep dia mant, Ik moet er bij vloegen, zeide M de Bodsmenu, dat veel diaimant- slij pers van Parijs mijne ontdekking kennen „„Wat gebeurt er in mijnen oven In mijne mededeeling aan de Acade mie leg ik het verschijnsel uit, dat zich, naaf ik denk, moet voordoen- Ik heb proefnemingen gedaan van negen, tien en twaalf uren, en elke proefneming heeft mij steenen op geleverd, gpooter naarmate den lan- geren duur,, „Ik ben geen geleerd?, ging hij voort, maar een industrieel, die den electrischen oven kent|. Welnu, be derf- lang r&eds hieeft meln sporen van diamant aangewezen in de elec- trisehe ovens. Ik heb er zelf gevon den en heb de proefnemingen be gonnen, Eindelijk heb ik diamanten bekomen, en, zonderling genoeg, in tegenstelling met de theorieën van' Moissan, die eene sterke drukking van den oven eisehte, heb ik op gemerkt dat de eteenen zich niet vormden in 't centrum van de warm te, maar in zijkanten," De Academie houdt zich thans met een wetenschappelijk onderzoek bezig. Slecht weer. D:e berichten oyer het slechte weer houden aap; Uit allerlei streken, komen nieuwe tijidingten over hoog water, Die Rijn is langs de Oosten- rijkscb-Zwitsersche grens huiten zij ne oevers gtetneden en heeft veel land onder water gezet In de Vooralpen sneeuwt bet onophoudelijk tot op 1400 Mj -Sedert mensch ehheugen is heeft men in dézen tijd van het ja,ar niet zulke sneeuwmassa's ge zien Een bcrg-ongftluk. Tusschen Kapdersteg fep Adelbo- den ;ip' Zwitserland, is een Engeisch toerist, Percy Shannon, Zaterdag nacht verongtelukt Hij Was met zijn ouderen broeder en een anider En- gelschman op weg gegaan om den Elsighom te beklimmen; Onderweg kwam er een hevige sneeuwstorm opzetten Shannon gleed daarin plotseling uit en viel op de rotsen heneden hem. Zijn broer, die een ervaren bergbeklimmer is, slaagde te bereiken waar Ini Adelboden hulp ging halenj. Voor die hulp .opdaagde, had de jonge Shannon reeds den geest gegeven.; Zijn lijk is te Adelboden in de Engel- sche kapel neergelegd. Een curieuze professor. Professor H Palmer van de Har- vard-Universiteit in Amerika heeft een voor eep professor zonderling} uitspraak gedaan, door in een onder houd met een persman de verklaring af te leggen, dat de Amerikaansehe jongens en meisjes van tegenwoor dig zich met te grooten ernst- op de studie werpenzij moesten wat min der met hun neus in de boeken zitten Tegenwoordig wetten die jongens en meisjes als zij hun studie heb ben voleindigd weinig of niets van het gezellig verkeer Zij moesten wat minder degelijk zijp Teen deze uitspraak van Palmer onder de jongelui van Harvard be kend werd, ontstond er een machtige geestdrift voor den hoogleeraar! De studeerende jongelinschap heeft hem een ovatie gebracht, zooals vóór hem aan geen hoogleeraar van Har vard ooit was te beurt gevallen En de dames-studenten P Die zeiden niet veel; maar naar het gerucht gaat hebben zij een vereteniging opgericht welke beoogt, om propaganda te ma ken voor een candidatuur van Pal mer bij de verkiezingen voor het presidentschap der Vereenigde Sta ten Mooi zoo Fransche struikroovers. Frankrijk is het land der boeven, i;s behalve wat het nog meer is: De politie te Marseille heeft de zer dagen d-e hand gelegd op een boeven bende, die nog veel meer op haar geweten schijnt te hebben dan de zoo beruchte en onlangs veroor deelde „Chauffeurs de la Dróme "J Reeds vijftien jaar hebben de gear resteerde roeyens het zuiden, van Frankrijk onveilig gemaakt door hun misdaden, moorden, inbraken enz Dje- chef is zekere J.oseph De- nerie, die bekend staat als „Grand- Coeur,Het vcorloopig onderzoek bracht aan het. licht, dat sedert Zes jaar tusschen Toulouse en Tarascou en tusschen Perpignan en Marseille een aantal moorden en inbraken plaats hadden, waarvan de daders onbekend bleven, maar die. samen vielen met. het vertoeven in die stre ken vap Grand Qoeur, Pierre P„rax en zijn vrienden Alle misdaden geschiedden op dezelf de wijz De slachtoffers, uitsluitend grijsaards, werden geregeld met een witte zakdoek gewurgd Bovendien acht men de bende schuldig aan een 500 brutale inbraken In het depar tement Hérault werden in 4 maan den tijd negen moorden of moord aanslagen uitgevoerd. Eindelijk is Grand Coeur er echter ingeloopen; Bij den moord van een tachtig jari gen rentenier waren er effecten en papieren van waarde, die hij aan een broer te Montpellier zond Deze kon ze niet kwijtraken en zond ze te rug en ried hem voorzichtig te zijuj tVVerkelijk was de politie de bende op het spoor Toen Prax en Grand Goeur zich naar Londen wilden begeven met de papieren, werden zij in Arles ge arresteerd Ook de broer Ferdinand Dénéri werd in Marseille aangehou den Een nieuw proces zal dus be ginnen Hef land der schandalen. Frankrijk natuurlijk, het door en door rotte Frankrijk! Ziehier het nieuwste: de „Humanité" publiceert ©en vertrouwelijke dienstorder van het hoofdbestuur der posterijen, waarbij het hoofdtelegraafbureau werd gelast, de telegrammeu van de firma Louis Dlreyfus, welks chef de joodsche afgevaardigide Dreyfus is, met bijzondere zorgvuldigheid en snelheid vóór andere ingekomen te legrammen af te doen! Die heer Dreyfus is van de vrien den, ziet u! Hot berichten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1