BERICHT. Gemengd Nieuws. Uit den Omtrek, Stadsnieuws. Aan H. H. adverteerders wordt bericht, dat met in gang van heden ook fami lieberichten tegen den ge wonen contractprijs zullen worden aangenomen. DE ADMINISTRATIE. van dit jubileum op dien dag zal plaats hebben. Z. K. H. zal daaraan tevens verbinden een bezoek aan Frederiks- oord en aan andere eigendommen der vereeniging. De Premier. Z. E. Minister Heemskerk, die fen paar dagen te Frankfort vertoefde, zooals wordt verzekerd Diet voor re- geeringsaaDgelegenheden, doch geheel voor particuliere zaken, is gisteren voormiddag te :s Gravenhage terug gekeerd. Het verzetten van de vergadering van den Ministerraad van eergisteren op gisteren hield verband met de terugkomst van den tijdelijken voor zitter van dien Raad. Ministerieel bezoek. Gisteren bracht Z. E. Minister Talma zijn tweede voorgenomen bezoek aan de Middenstandstentoonstelling. Met groote belangstelling werden de stan den, die bij het vorige bezoek niet meer konden worden in oogenschouw genomen, bezichtigd. Z. E. was weder om vergezeld van den heer Everwein, hoofd van het Dep. van Landbouw. Het nieuwe Kamerlid voor Sneek Naar de Java-Bode meent te weten, zal het nieuwe Kamerlid voor Sneek, de heer H. Colijn, zijn tegenwoordig ambt van adviseur voor de buitenbe zittingen nog niet zoo spoedig neder- leggeD, maar het vermoedelijk tot November of December blijven ver vullen. Mr. de Meester. De toestand van mr. Th. H. de Meester is langzaam vooruitgaande. De patient is thans geheel koortsvrij. De Commissaris in Friesland, Bij K. B, is mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten, lid van den Centralen raad van beroep, met in gang van 1 September 1909, benoemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Friesland. Uit de Staats-Courant. Bij Kon. besluit is bevorderd tot oificier in de orde van Oranje-Nassau J. S. Meuwsen, voorzitter van den Nederlandschen Bond van vereeni- gingen van den Handeldrijvenden en van den Industrieelen Middenstand, voorzitter der Middenstandstentoon stelling te Amsterdam, en zijn benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau mr. C. Frickers, lid van het dagelijksch bestuur en rechtskundig adviseur, en Fred. C. St iihle, secretaris van het uitvoerend com ité, beiden van voornoemde tentoonstelling, allen wonende te Amsterdam. Gemee nt e r aads verkiezin gen LEIDEN. Bij de op gisteren gehou den herstemming ter benoeming van 3 leden van den gemeenteraad in het Ie, 3 in het lie, en één in het derde kiesdistrict zijn gekozen: Ie kiesdistricht P. Hoogeboom (vrijz.) A. Corts (c h.) en prof. mr. J. H. Carpentier Alting (vrijz.) He kiesdistrict mr. P. E. Briët. (a.r.) mr. A. van der Eist (v. d.), en J. A. Bots (r. k.) Ille biesdistrict dr. C. F. Th. J. Meuleman (r. k.) De heer heer J. A. Bots werd bij eerste stemming reeds gekozen in het Hle district, zoodat in een der dis tricten II of III een nieuwe vrije Btemming zal moeten plaats hebben. De Gouverneur van Curasao. Het bericht, vermeld in een met de jongste mail uit West-Indië aange komen dagblad, volgens hetwelk de Gouverneur van Curasao zijn ontslag zou hebben aangevraagd, verkreeg ter plaatse, waar dit alsdan bekend zou zijn, geen bevestiging. Een inbraak te Amsterdam. De dader gearresteerd. Gisterennacht ont dekten de bewoners van perceel Wees perszijde 71. te Amsterdam, toen hij tegen half drie thuiskwam, dat er in zijn voorkamer licht brandde. Hij ver zocht een surveiileerenden agent van politie om hulp en begaf zich met dezen in huis. In de gang kw- am hen sen man tegen, die zich na een korte worsteling ruim baan wist te maken sn het hazenpad koos op het terrein van de Staatsspoor waar hij aan ver volging ontkwam. Een andere agent, sn een waker van den Gecontroleerden Particulieren Nachtveiligheidsdienst, die op het rumoer waren toegeschoten, stelden een nader onderzoek in ter plaatse, en ontdekte in de tuinkamer verscholen nog een inbreker. Deze werd gearresteerd en naar het politie- ouraau geleid. In de woning was alles overhoop gehaald een partijtje zilverwerk, was zit een buffet genomen en lag in de voorkamer op den grond verspreid. Bij onderzoek is gebleken, dat dein- orekers door middel van een valsche jleutel zich toegang hadden weten te verschaffen. Een goede te pakken. De man, iie thans ter beschikking van de ju ititie is gesteld en in het Huis van Bewaring is ingesloten wegens de be- ooving van een Fransche dame in het ïaagsche Bosch, wordt door de politie verdacht, ook de bedrijver te zijn van verschillende aanrandingen in de Sche- veningsche Boschjes. De verdachte, zekere H., is nl. meer nalen door politie-agenten in de Boschjes aangetroffen. Hij is reeds ;econfronteerd met een dame, aan wie .1. Vrijdagavond nabij de Isreëlietische Begraafplaats een tascbjewerd ontrukt, loch die hem niet beslist herkende. De politie zet haar onderzoek voort n zoekt thans naar de twee dames, lie ruim 14 dagen geleden in de Boschjes bij de Bataaf werden aan brand, waarbij een harer van een aschje met f 2-5 werd beroofd. Gasverstikking. De 'neer H. Worms te Amsterdam opent de volgende week een sigarenwinkel in de Gerard Doustraat 202. Intusschen werkt zijn zoon, de 21-jarige B. Worms reeds eenigen tijd in den winkel om zoodoende de zaak op tijd in orde te houden. De heer Worms Jr. heeft altijd de gewoonte zich tusschen 12 en 1 uur naar zijn zuster in de Gerard Doustraat te begeven. Dit gebeurde Dinsdag niet. Dinsdagavond omstreeks 6 uur was hij in de ouderlijke woning voor het avondeten nog niet aanwezig. De vader werd ongerust en vroeg aan zijn buurman, een fietsenhandelaar, bij wien de jongen steeds de sleutel afgeeft, of zijn zoon daar nog niet geweest was. Het bleek van niet. Worms klom toen bij een buurman over de schutting en bereikte langs een ladder de binnenplaats achter den sigarenwinkel. Onmiddellijk bij zijn binnentreden rook hij een sterke gas- lucht en zag hij zijn zoon schijnbaar geheel levenloos aan de werktafel zitten. Een in allerijl ontboden genees heer kon den jongen man niet tot bewustzijn breDgen, vandaar dat hij zoo spoedig mogelijk naar het Wil- helminagasthuis werd vervoerd waar het ten slotte gisterennacht om 2 uur gelukken mocht den jongen man bij te breDgen. zoodat hij althans buiten gevaar is. Vermoedelijk heeft hij door het werpen van een voorwerp tegen de kraan van den meter deze onge merkt opengestooten, zoodat het gas vrij kon uitstroomen. Een vreemd geval. Op den Overtoom te Amsterdam woont iemand, die met voorliefde het spiritisme,het b ypnc- time enz. beoefent. Een mannelijk familielid maakt deel uit van zijn gezin en eenigen tijd geleden woonde ook een nichtje bij hem in, dat als dienstmeisje bij hem in dienst was. Dit nichtje is thans in het bekende gesticht Beth San, op de Nieuwe Heer rengracht, waar zij dezer dagen aaD de directrice haast ongelooflijke din gen vertelde omtrent hetgeen zij ten huize van haar familielid op den Over toom ondervonden had. Deze heer zou haar niet alleen voortdurend onder hypnose hebben gebiacht, maar haar daarbij ook zwaar misnandeld hebben, een en ander ten einde haar te bren gen tot een huwelijk met het inwo nende familielid. Op aanraden van de directrice en het bestuur van Beth San deed zij van de ondergane behandeling aan gifte bij de politie, welke daarop een onderzoek instelde. Eigenaardig is, dat ook een ander meisje, hetwelk bij bedoelden heer op den Overtoom in dienst is geweest, verklaard heeft, eveneens met kwade bedoeliugen door hem onder hypnose te zijn gebracht. („Tel.") Een vermakelijke vergissing. In het „Utrechtsch Nieuwsblad" leest men het volgende bericht, dat te Arnhem een groote beroering heeft verwekt: „De Rotterdam sche recherche heeft aangehouden een 39 jarigen handels reiziger en gezant in Brazilië en echt- genoote; Jhr. mr. A. Röell, burg3- meester van Arnhem, en echtgenoote; Jhr. Sandberg van Leuvenum, kamer heer in b. d. en echtgenoote; Jhr. Van Vredenburch, gezantschapsraad te Berlijn en echtgenoote en baron Sirtema van Grovestins, grootmeester van het Huis van H. M. de Koningin." De reden van de arrestatie van dit illustre gezelschap is, zegt de „N. A. Ct." waaraan we bovenstaande ont- leenen, dat het bericht omtrent de arrestatie van den handelsreiziger is ineengevloeid met dat omtrent een maaltijd op het Loo. f 400 gestolen. In den afgeloopen nacht is te Gouda inbraak gepleegd bij den kruidenier C. van Tongerloo, op de Markt, en is, behalve vele gouden en zilveren voorwerpen, voor een bedrag van ongeveer f 400 aan geld gestolen. Het huis, waar de diefstal plaats had, grenst bijna onmiddellijk aan het politiebureau. Van den dader geen spoor. Nog een inbraak In den nacht van 10 op 11 Juli is te 's Gravenhage ingebroken in het huis van den heer G. J. Vos Az., aan de Laan van N. Oost-Indië. De dieven hebben zich meester gemaakt van verschillende kristallen en porceleinen voorwerpen, een schildpadden doos met 24 zilveien theelepels, en eenige andere zilveren voorwerpen. De bestolene was ver zekerd bij „Mercurius". Brandbrieven. De justitie uit Doi'drecht heeft Maandag te Klaaswaal een onderzoek ingesteld naar het feit, dat een 17jarige ingezetene dier ge meente, zekere A, B., aan verschillende pereoneD in den om'rek brieven zou hebben geschreven, waarin met brand- of nadeel voor familie of eigendommen wordt gedreigd. Geschorst. Naar men aan de „Midd. Ct." meldt is de heer S„ stationchef te Goes in zijn betrekking geschorst; naar aanleiding van het onlangs plaats gehad hebben spoor wegongeluk, waarbij de Duitsche mailtrein op een lorrie reed. Een goede vangst. Het is der politie mogen gelukken de hand te leggen op zekeren Jan Bakker, een der leden van de beruchte bende „De koperen ploeg" te Uitgeest, die ge durende enkele jaren zoowel de eigen gemeente als den omtrek onveilig maken. Bakker, die de laatste maan den reeds viermaal voor verschillende vergrijpen is veroordeeld, heeft zich thans schuldig gemaakt aan rijwiel diefstal. Het rijwiel moet te Amster dam te gelde zijn gemaakt. Het ge vaarlijk heer is gevankelijk naar Haarlem overgebracht. Een treinongeval. De sneltrein van half tien is in het station Enk huizen door een stootblok geloopen. Alleen de postconducteur werd gewond. Een auto ongeluk. De heer G. Salomonson Hzn. te Almelo, mede directeur der Koninklijke Stoomwe verij te Nijverdal, reed gistermorgen in zijne automobiel van laatstgenoem de plaats naar huis terug. Een kwartier buiten de kom van de gemeente Wierden geraakte het stuur onklaar, en hoewel de chaufieur uit alle macht remde, vloog de auto tegen een bij den weg staanden telephoonpaal, welke doormidden brak. De auto werd deerlijk gehavend: de as was gebroken en de voorwielen geheel vernield. De heer Salomonson en de chauffeur kwamen gelukkig met den schrik en enkele lichte kwetsuren vrij. Te water en verdronken. Aan de da Costakade te Amsterdam geraakte een jeugdig wielrijder te water. Hij werd met dreggen levenloos opgehaald. Verdronken. De 17-jarige A. S. te Oostzaan (die aan toevallen leed), is te water geraakt en verdronken. Dat zijn nu je werkgevers! Men schrijft uit Bom aan de „Limb. Koe rier" Naar we vernemen werd door een werkgever aan enkele kiezers verboden te gaan stemmen. De arbeiders, die zich aan dit verbod niet stoorden en toch hun stem gin gen uitbrengen, zijn onmiddellijk ont slagen. BLOEMEND AAL. Het Raadslid van derHulst. De heer A. van der Hulst, lid van den Raad der gemeente Bloemendaal, wonende op Leiduiu, die voor eenige weken door bloedvergiftiging een zijner vingers moest missen, is thans in zoo verre hersteld, dat bij hoopt binnen korten tijd de raadsvergaderingen weer te kunnen bijwonen. Niet veel succes. In deze ge meente circuleert een lijst, waarin wordt aangedrongen om de stemming ongeldig te verklaren. Naar wij vernemen is de algemeene stemming allesbehalve gunstig voor mr. Tidemaffs spijkers oplaag water 1 Burger 1. Stand. Geboren: d. van G. Cornetvan Alphen. Z 4NDV OORT. Een steen op 't hoofd. Hier is een vrij ernstig ongeluk gebeurd. Van een in aanbouw zijnd huis viel een groote steen op 't hoofd van den met- selear H., die -en gapende wonde aan het hoofd kreeg. Er werd geneeskun dige hulp ingeroepen. Na verbonden te zijn, werd de man naar zijn huis vervoerd. Onze badplaats. Aanwezig op 9 Juli 1909 2659 pers. Bijgekomen tot 13 Juli 414 Vertrokken 3073 pers. 127 Aanwezig op 13 Juli 1909 2946 pers. Haariemsch Kinderhuis 2e ploeg 60 kinderen. Amsterd. Vacantie Kolonie Kost- verloreD 2e ploeg 60 kinderen. Badhuis voor Minvermogenden 80 patiënten. Hoogwater. Donderd. löJuliv.m. 12,40 nm. 1,09 Vrijdag 16 1,35 1,59 Zaterdag 17 2,22 2,43 Zondag 18 3,03 3,23 Temperatuur v. h. water. Zaterdag 10 Juli 140 R. Zondag 11 130 R. Maandag 12 130 R. Dinsdag 13 130 R. Aangekomen vreemdelingen: Sten- trop, A'dam, Pension v. d. Mije, 2 p. M. Riene, id., Duinweg 6, 4 p.; Fam. van Praag, id., id., 7 p.; Llowsmit, id., Hotel „Het wapen van Amsterdam", 1 p.; Ed. Polak, id., id., 2 p.; E. Bode, Einbeck, id., 1 p.; L. M. Kattenburg, Rotterdam, Hotel Hollandais, 4 p.; Brand, id., Hotel Kurhaus, 1 p.; Mr. W. M. J., Lutterveld, id.. Pension Wel gelegen, 2 p.; Mevr. Oving—Schol te, Groningen, id., 5 p.; Fam. Alsche, Vedp, id., 5 p.; Fam. Rikéma, id., id., 2 p.; D. Meijer, A'dam, id., 3 p.; F. A. K. VorderHake, idem, Hbtel Groot Badhuis, 1 p.; J. de Vries, id., id., 2 p.W, Westerman, Rotterdam, id., 1 p.; E. Riesenfeid, Berlijn, id., 1 p.; Dr. Michaelis, id., Hotel I'Ocean, Sp.: J. en G. Passburg, Berlijn, Pension Seinpost, 2 p.: D. en C. Heldeman, Amersfoort, Pension Zomerzorg, 1 p.; J. J. Weening, A'dam, id., 2 p.; D'e Vries, id., Poststraat 8, 6 p.; J. C. Pat- mos, id., Swaluestraat 1, 3 p.; C. W. Engels, id., id., 1 p.; Rust, id., Post straat 6. 4 p.; De Vries van Buren, id., Hotel d'Orange, 3 p.; Dr. F. Brö- sel, Greiz, id., 3 p.N. Jamieson, Darvel, Hot. Belvédère, 1 p.; Mevr. Th. Huber, München, id., 2 p.; A. Drukker, Hil versum, id., 4 p.; A. Eisscher, Wee- nen, Hotel Groot Badhuis, 7 p.; W. Banck, Bielefeld, id., 3 p. SCHOTEN. Gemeenteraadsvergadering. De Raadsvergadering; van gister avond had niet veel om 't lijf 't Maximum H, O, verhoogd. Allereerst viel 't besluit van de verhooging va,n 't maximum vau den Hoofdelijken Omslag van f 3500 tot f 10,000. Ook 't suppletoir© kohier werd van f 1000 op f 3000 gebracht! Deze verhoioging was noodzake lijk, daar anders voog-zden wend, dat de nieuwe begroeting een tekort zou brengen In de Reclame Cominisisie H O-; werden benoemd de heer en Teeuwen, Hooy en de Graai. Enkele i administratie ven zakfeni kregen hierna, haar beisiag, kooi wierid O a een 2e suppletoir kohier groot f 62409,98 goedgekeurd- Die drankverkaoipij Ged-, Staten hebben bèrichli dat op 1 Jan. 1910 van toepassing wordt de bepaling betreffende de splitsing van drankverkoop. D|e Raad besluit tegen deze beslissing niet in beroep te gaan. f Voor een jaar zal weer vrijstelling gevraagd worden van het géven van gymnastiekonderwijs in Oud-Scho ten. Daar is geein geschikt lokaal voor,. Men is voornemens bij de voorgenomen vergroeiing der school er een lokaal bij te bouwen voor gymnastiekonderwijs|. In de nieuwe school iu 't Soho- t er kwartier is e^n gymnastiek lokaal. Spaarndam neemt dus Soh oten 's gas, Doch op een paar voorwaarden De eerste is, dat één lantaarn dooir Spaarndam zelf gebluscht mag wor den, Verder heeft de gemeente ge garandeerd in 6 jaar een verbruik van f15000 De gemeente vroeg nu het eventueel minder verbuikte eerst na. 6 jaar te behoeven bij1 te passen D'e Raad had tegen deze voor waarden geen bezwaren De huizén, voor zoover noodig', zullen opnieuw genummerd worden In deze vergadering zouden be handeld w;orden wijzigingen in de g- a s ver orden in g doch de Gasoommissie' is met haar arbeid nog niet gereed waarom de wijzigingen werden aangehouden, Bij de rondvraag' bracht de heer Hooy de P o si t k a n t o r k w e s t i e weer ter sprake Hij vroeg wat er waar was van opmetingen, die voor 't kantoor gedaan waren, zooals de bladen melden Spr. gaf in over weging weer met. een advies bij den Minister te komen;. Nu is het nog tijd De voorzitter had er al over ge dacht en met B: en iWi- erover ge sproken, doch na 't bericht in de pers hadden ze even gewacht 't Slot was, dat 't adres weer naar den Minister zal verzonden wördenl D e heer Vink wees op een haag in de School l a,an, die hoog: noodig geknipt moest worden, op den vuil nisbelt, die niet op tijd geledigd wordt, op een gevaarlijken mestput bij Carpentier aan de Sehoollaan en vroeg ten slotte hoe het gesteld was met- zijn voorstel om de losplaats van Oud-Schoten te bestraten! De Voorzitter gaf de noodige toezeggingen en deelde mede, dat voor de losplaats waarschijnlijk keien zouden te krijgen zijn vaU de Binnenlamdseth©,. De vergadering werd hierna ge sloten Politie-Rapport. Gevonden v o o r w: 2 kinderkousen bij M. Bartels, Rozenstraat 51k 1 polis va,n Lotisioo ten name van M Deutekomvan Twistenberg bij J, Koelemijer, Jan Steens.traat 30. 1 speelpop bij J Rellaart, Jans- weg 49 rood 1 sehooltasch waarin een brood trommeltje en een fleeéh bij A de Rieu. Krom 41, 1 zilveren balletje van een arm band bij D Tork, M. van Heems- kegkstra.a,t 39, 1 zwart-bruin hondje blij C|- Schou ten, Fabriciusstraat 8,. Aangifte gedaan: van het, verliezen van een siga renkoker waarin f 75 aan bankpa pier Personalia. Op de aanbeveling voor leeraar in het Neder!and«ch aan de Boogere Burgerschool te Nijmegen i3 o. a. ge plaatst de heer Nieman, vau bier. DeD 19den dezer z»l het 40 jaar geleden zijn, dat de heer J. v. d. Werff, werkzaam aan in de wagenlichterij aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M bij genoemde maatschappij in dienst trad, Voor het propaedeutisch examen aan de Rijks Hoogere Land-. Tuin-en Boschbouwschool ;s geslaagd de heer G. J. Negrijn alhier. Morgeu zal het 30 jaar geleden zijn, dat de heeren F. ,T. de Graaff, Hoofdconducteur. en G. Piek. Koetsier No. 1. der Haarlemsche Tramweg Maatschappij, hij genoemde maat schappij in dienst traden. Op den loop. Op de Groote Markt sloeg gisteren* namiddag een paard ge spannen voor een met vaten beladen wagen op hol. De wagen en bestuur der achterlatende ging het in ren de Riviervischmarkt over de Lange Ba- gijnestraat in, waar het dier werd aan gehouden. "Naar de Breesaap. Heden werd door een compagnie van het 10e Reg. Int. alhier in garnizoen onder commando van den kapitein Belzer de eerste oefe ning gehouden op het terrein „de Breesaap" nabij IJmuiden. De muziek deed den troep om half zeven uur v.m. uitgeleide tot het station der H. IJ. S. M. alhier. Bevordering. De sergeant le klasse H. van Driel van het 10e Reg. Inf. alhier in garnizoen is bevorderd tot sergeant-majoor-instructeur te rekenen op 16 Juli a.s. en blijft als zoodanig te Haarlem in garnizoen. Besmettelijke ziekten. In de week van 7 tot en met 13 Juli zijn ter ken nis gekomen van den Central en Ge zondheidsraad, de navolgende gevallen van besmettelijke ziekten: Typhus en febris hyphoide:ft Haar lem 1. Roodvonk: Haarlem 3, Schoten 1, Uitgeest 2. Diphtheritis'Aalsmeer 3, Hoorn 1, Schoten 1. De broodprijsverliooging. Een bericht in de „S.-E.", dat de broodprijsverlioo ging a.s. Maandag 19 dezer zal ingaan, is zeer voorbarig te noemen. Ter vergadering kon hieromtrent niet definitief besloten worden, daar eerst nog een conferentie moest plaats heb ben met de Haarl. Brood- en Meel fabriek, en een der Coöp. Bakkerijen moest over de v.erhooging nog een be stuursvergadering beleggen. Eerst nadat dit alles heeft plaats ge had, kan de datulm waarop de verhoo ging zal ingaan, worden vastgesteld, die in eik geval op een Maandag zal ge steld worden met 't oog op de week- ifrekeningen der Coöperaties. Statuten. De „Staats-Courant" van heden bevat de statuten der afdeeiing „Haarlem" van den Nederl. Barbiers- en Kappersbond, alhier. Een brandje. Vannacht circa halt 12 ontstond een begin van brand in de O machinekamer der firma F. J. Vasen, Stoomwasscherij, Zuider-Buitenspaarne 22. Door de bewoners kon 't brandje gebluscht worden, zoodat de brandweer, die inmiddels aangerukt was, geen dienst behoefde te doen. Geen waschgoederen zijn verbrand en 't werk ondervindt geen vertraging. Gemaenteraadsvergadering. In de vergadering van gisterenmiddag waren de heeren Loomeijer. Nieuwen- huizen Kruseman en Spoor, afwezig. Credieten. Na de mededeelingen voteerde de Raad gelden voor verbeteringen der Opleidingsscholen voor jongens tot het M. U. L. O., en ook voor gymnastiek onderwijs der Meisjesschool M. O. Een tweede M. U. L. O. en schoolgeldregeling. Hierna kwam aan de orde de stich ting eener tweede school voor M. U. L. O. en regeling van het schoolgeld op de lagere scholen. De algemeene beraadslagingen wer den geopend. De heer Modoo drukt zijn blijdschap uit over 't voorstel. Doch spr. vraagt: „Waarom is nu noodig de stichting eener nieuwe school? Waarom is het niet mogelijk de tegenwoordige M. U. L. O. open te stellen voor ieder en dan te wachten met een tweede school, totdat de eerste vol zal komen." Spr. gelooft niet, dat de toeloop zoo heel erg zal wezen. Thans is de M. U. L. O. nog niet vol en nu wil men een tweede gaan stichten. Spr. krijgt zoo 't idéé, dat men de bokken na de scha pen wil gaan scheren. Er zijn ouders, die hun kinderen in meer gezonde om geving wenschen. Dit is spr. niet dui delijk. Hij gevoelt zich zeer na verwant aan de on- en minvermogenden. Voor dezen zit in de adressen Feitman enz. iets grievends. B. en W. willen nu een ongelijkheid leggen in de Burgerscholen Waarom? De vermenging op de La gere Scholen gaat toch ook goed. En dé arme ouders, die hun kinderen naar de M.U.L. O. willen zenden, zijn be slist 't uitschot niet. 't Adres Feit man vindt spr. verschrikkelijk. De heer Middelkoop onderschreef dit ten volle en wees op de inconsequentie van B. en W. door het stichten eener 2e M. U. L. O. Spr. maakte ook jen- kele aanmerkingen op de schoolgeldhef fing. De heer Loosjes schonk zijn voile .sympathie aan hetgeen gezegd was door den heer Modoo over 't adres- Feitman. Spr. vreesde eèhter op de tegenwoordige M. U. L. O. een des organisatie door het daar aanwezig zijn van kinderen, die een geheel andere voorbereidende opleiding gehad hebben. Spr. wees er verder op, dat de schooi van den he'er Brouwer in September propvol zal zitten. De heer Thijssen kan zich niet ver eenigen met het gesprokene der vo rige sprekers. De consekwentie van B. en W. zou hebben meegebracht, dat B. en W. ook toegegeven hadden aan de wenschen der overige adressan ten, spr. wijst er op, dat tal van pu- ders nog altijd hechten aan verschil in stand. Spr. durft die leer gerust te verkondigen. Voor eenige jaren trad dit nog zeer duidelijk op den voor grond. Spr. noemt een voorbeeld. Toen aan de mindere kinderen een taalcur sus gegeven werd. Het toen aange wende middel draagt spr.'s sympathie niet, wijl de gemeente zich toen over leverde aan een particuliere instelling: In elk geval vond men toen een mid del om uit de impasse te geraken. Ook nu weer hechten B. en W. aan 't standsverschil, daar zij op 't adres- Fel tman toch ingaan. Spr. wil een an der middel aanwijzen. Waarom behar tigen B. en W. niet, hetgeen in Art. 50 der L. O. Wet aangegeven wordt? Dat n.l. gedoceerd wordt aan onvermo- genden dezelfde vakken, dié op de M. U. L. O. scholen onderwezen worden. Dat kan geschieden b.v. op avondcur sussen, buiten den leerplichttijd om. De aandrang om dit oiiderwijs te krij gen, zal zeer gering zijn. Spr. wijst op 't fèit, dat de kinderen reeds uit 't 7e leerjaar gehaald worden. Dan 'zal de animo om de kinderen nog een 8e en 9e klasse te laten volgen, wel niet groot zijn. Met de voorstel- len-Rinkema, wat sub 1 betreft, kan spr. meegaan. De toestand blijft dan grootendeeis dezelfde. En de ouders, die hechten aan standsverschil blijven dan in wezen. En bijna alle ouders hechten er aan. En aan de onver mogende kinderen wordt dan toch ook M. U. L. O, gegeven. De heer Schram beseft de moeie- lijkheid der regeling, doch begroet met sympathie 't voorstel. Aan de adressen is wel wat te veel aandacht geschon- geschonken. Want al beweert de heer Thijssen dat velen hechten aan stands verschil, dat behoeft voor B. en W. schil te voeden. Het bezwaar, op de geen reden te zijn om dit standsver- H. B. S., wordt toch niet gevoeld, al was ook daar verschil van stand. Nu is het mogelijk, dat B. en W. het op een goedkoopje doen en zich eraf maken met een Avondschooltje. Dezen weg, die door den heer Thijs sen in overweging wordt gegeven, moe ten we niet op. De Wet eischt, dat 't onderwijs degelijk zij. Verplaatsing vau leerlingen is nadeelig, daarom zal spr. het voorstel-Rinkema niet steunen. Spr. is het eens met 't adres van den Bond van Nederl. Onderwijzers, waar die zich verklaart voor een evenredige schoolgeldheffing. Deze weg is de meest gewenschte voor deze gemeente. Doch hij weet, dat de groote meerder heid van den Raad dezen weg niet op wil. De heer Tjeenk Willink keurt 't adres-Feltman ook af, niet alleen om dat het wil. clat elke school een staal kaart zij der verschillende vermogens, doch omdat het zooveel onjuistheden bevat. Spr. gaat daar nader op in. De Weth. Tliiel constateert, dat geen der sprekers 't beginsel van B. en W. hebben aangerand. Zij wenschen allen, dat aan den eisch der Wet wordt vol daan. Dat is een lichtpunt. B. en W. vroegen: Op welke wijze komen wij aan den eisch der Wet tegemoet. B. en W. dachten allereerst aan cursus sen. Doch B. en W. bleek dit onmoge lijk. 't Aantal cursussen zou te groot worden. Het zou bovendien veel te veel geld kosten. Toen meenden B. en W. de M. U. L. O. open te stellen voor on- en minvermogenden, 1 ater meenden zij een der burgerscholen te doen uitgroeien tot een paar klassen meer. Aan 't adres Feitman is te veel aandacht geschonken. Eigenlijk is het een adres om er de schouders voor op te halen. Maar B. en W. zijn tthans met andere voorstellen gekomen, wijl de school van den heer Brouwer met September vol zal zijn. De leerlingen, die de Burgerschool gevolgd hebben, waar zij alleen Fransch leerden, zouden op de vervolg- klassen van den heer Brouwer zich thuis gevoelen. De school op de Botermarkt beant woordt aan de strengste eischen der hygiëne. Dit gevaar is dus denkbeel dig. Nu zit in 't voorstel van B. en W. eenige inconsekwentie, dat is' waar, doch de wereld zit vol van in- consekwenties. Een jaar geleden wa ren de standen in de scholen zeer afge scheiden, langzamerhand kan dit ver anderen. Maar zoolang er standenver- schil blijft, zullen er oók standenscho len blijven. Do doorwerking moet langzaam aan van onderen af geschie den. Spr. critiseert 't adres van den Bond van N. O., dat ineens alle stan denscholen wil afschaffen. Zou dit ge beuren, dan zouden heel wat onder wijzers op wachtgeld worden gesteld. Er is nu eenmaal standsverschil. Spr. geeft den heer Thijssen volkomen ge lijk. De ouders zullen de kinderen naar bijzondere scholen gaan zenden en we zouden ons Openbaar Onderwijs in ge vaar gaan brengen. Met 't betoog van den heer Thijssen kan spr. zich groo tendeeis vereenigen. Spr. verzekert, dat de toeloop tot de 2e M. U. L. O. ,wel groot zal zijn. Spr. vraagt te breken met 't systeem, dat voor de Burger scholen f26 en f 15 schoolgeld be taald wordt. De ouders zijn vrij te betalen wat zij Willen. Die scholen moeten bijeengevoegd worden, anders is een deugdelijke regeling niet moge lijk. De heer Thijssen legt zich neer bij de verklaring van den Wethouder, dat het invoeren van cursussen practisch onuitvoerbaar is. Spr. gelooft voorloo- pig nog niet aan de juistheid der profetie van den Weth. v. O., dat 't standsverschil zal worden weggedoe zeld. De wereld bestaat al zoo lang en steeds is er standsverschil geweest. Speciaal in onze goede stad. B.v. bij de kleine burgerij zijn veel nuances waar te nemen. En in dat zich opwer ken tot een hoogeren stand is een stre ven te vinden, dat is toe te juichen. Den lust om zich op te werken, moet men iaten botvieren. Spr. kan dien zoo slecht nog niet vinden. Vooralsnog ziet hij de noodzakelijk heid der verandering van den bestaan- den toestand nog niet in. De Weth.Tliiel ontkent ten stelligste, althans B. en W„ zijn er volkomen onwetend van, dat het door eikaar werken van de Kostelooze en de Tus- schenscholen verzet bij de ouders heeft uitgelokt. Spr. zou dat gaarne nader vernemen. Nadat de algemeene beschouwingen geëindigd waren, werd de verordening artikelsgewijze behandeld. De heer Modoo verdedigde de door hem ingediende amendementen. Het is kwetsend, dat 't Hoofd der Burgerschool, nu Hoofd der M. U. L. O. moet worden. Eerst moest 't Hoofd der M. Ui L. O. zeer geschikt wezen, thans wordt heel stilzwijgend 't Hoofd der Burgerschool voorgedragen be noemd te worden tot Hoofd der M. U. L. O. Waarom de andere hoofden der Burgerscholen hier te passeeren? Die hebben er toch ook aanspraak op. De heer v. d. Berg ondersteunde het gesprokene. De heer Thiel wees erop, dat het amendement van den heer Modoo mank gaat aan formeete en praetischa bezwaren. De heer Modoo om eeti modus te vinden, vroeg uitstel. *igd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2