DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. "=pr 400*=-" 390 s?! 151 rü- 100*=? 60 T 15 erhuisw®®! 29-31-33f Haarlem SCHOTEN. BUITENLAND. Gemengde Buitenlandsche berichten Een koning van misdadigers. MAANDAG 19 JULI 1909. £4»** Jaargang No. 6941 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. Voor advertentiëo en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich uitsluitend tot RiCARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. Voor de herstemming op morgen bevelen wij dringend aan te stemmen op de twee candidaten der Christe lijke partijen, de heeren N. COBELOIS en C. DE BRAAL. Eindelijk! Algemeen overzicht. Nieuwljes in drie regels. FEUILLETON. 1*1 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS! £*ar 8 maanden voor Haarlem Voor de plaatsen, waar een ageat is gevestigd (kom der gemeente) Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post Aïion<ierl(jke nummer- f 1,35 1.35 1.80 0,03 PRIJS OER ADVERTENTIÊN: Van 16 regels60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer10 cent. Buiten Haarlem en de Agentschappen £0 cent per regel. Reclames dubbe tarief. Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cents (4 contant). Alle betalende sbonnés op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor GULDEN bij verlies van éen anderen vinger. De ultkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij Ocean". Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe dracht 11. Langzamerhand heeft de liberale en anti-clericale pers nu de „ont hullingen" van Mr. Tideman ge in-acht, waar zij ze hebben wilde in liet magazijn va,n wapenen tegen de Rechterzijde. In 't. eerst was. het, en mr. T ide- man-zelf houdt dat nog- vol., om niets anders te doein daln om „de "waarheid Och ja, ons land is. toch te goed voor zulk een corruptie, zulke din gen moeten bij ons-niet voorvallen! En de liberale en anti-elerical© pers, die krokodillen tranen weende over „de schande die Er Kuyper had gebracht over ons vaderland"! aoodigde de pers der Rechterzijde uit haar voorbeeld te volgen en Dr Kuyper uit ta bannen Maar toen het bleef bij verdacht making en alle bewijs bleef ontbre ken, zakte men langzamerhand af haar- den politiek en kant. Bij stukjes, en beetjes. Als de leider zóó is, hoe zullen dan. de blinde volgelingen wel zijn, -dat Werd nu de grondtoon va,n de beschouwingen. En ten slotte is het „Handels blad", dat in deze anti-Kuyper-eam- pagne vooraan staat en blind van. Kuyperhaa.t alles aanpakt, wat maar dienen kan om zijn groots ten prinoipiëelem tegenstander Ideln voet te lichten, ten slotte is het „Han delsblad" dan gekomen waar het wezen wilde, en waarheen (dat kon ieder begrijpenten slotte, ook Air; Tideman's geschrijf leiden moest En z'u beschouwingen over den. uit slag der raadsverkiezingen in Am sterdam, die naar- men weet een aan zienlijke versterking van het radi cale en het socialistische element in dien Raad hebben gebracht, treurt het liberale „Handelsblad" niet om .dien bedroevenden uitslag, maar, j liet juicht Het juicht want de „clerica- le.n' hebben klap gehad! Of 'n socialist, als zelfs de weg gejaagde ambtenaar Gulden, in het raadscolleg© van Amsterdam zit., mits het maar geen. „clericaal" is, zal het „Handelsblad" juichen! En het juicht te meer, omdat ria.j r het, zegt in de «verwinning van radicalen en socialisten „zich afspiegelen de afkeer en weerzin, die de ridderordeln-quaestie gewekt heeft." Als dat waar is, verheugt dit brave blad zich hartelijk! Hier hebben we dus de aantijgin gen des heeren Tiideman eindelijk terechtgebracht waar ze wezen moes ten: op politiek terrein als' wapen tegen „de clericalen;." Het „Handelsblad" durft nu voor 't- eerst ronduit zeggen, dat „de rid- derordenquaestie" zloa goed gebruikt kan worden bij verkiezingen ejn po litieke actie tegen de Christelijke partijen! Nu zult ge spoedig de vriendjes van links zien volgen: die een voor, de ander naj. En ge kunt gelpoven, dat bij ge brek aan beter, nog laing bdji elke gelegenheid of het een raialds- verkiezing in Amsterdam of in den achterhoek is, of het een Kamerva cature in ©en Katholieke streek of in een liberale dito geldt het vuile wapen van den „lintjeshan- del", trots alle gebrek aan bewijs, als een prachtig wapen tegen de Christelijke partijen zal dienst moe ten doeni DE PERZISCHE REVOLUTIE. Er blijkt toch achteraf, dat er in Teheran schrikkelijk is gevochten. De Berlijnsche Lokal anzeiger pu bliceert namelijk een telegram uit Teheran, gedateerd van Vrijdagavond, nog vóór de troonsafstand van den Sjah bekend was, hoewel Liakof zich reeds had overgegeven. Daaruit blijkt, dat het vechten bd plunderen in Teheran heel wat heviger en bloediger is geweest, dan tot dus ver was uitgelekt. Het blad schrijft over de gevechten „De verwoestingen in onze wijk aan de Alaed-Dowléstraat zijn niet te beschrijven. Alle huizen zijn geplun derd en leeggestolen. De Oostenrijksch- Hongaarsche vlag, die op het hotel Europa was geheschen, werd door kanonskogels getroffen en door het plunderende gepeupel naar beneden gerukt en meegesleept. Nu pas zien wij, hoe God ons heeft beschermd tegen deze vandalen. Door rijke giften in geld verschafte ik mij een door tocht, teneinde alles met eigen oogen te kunnen opnemen. Een langer toe ven is echter wegens de vreeselijke lijkenlucht onmogelijk. De Perzische soldaten vuren Dog steeds hier en daar schoten af om den schrik er in te houden. Niettegenstaande het strijden geschorst is, vallen nog allerlei inci denten voor. In den loop van den avond werden nog drie personen neer geschoten, die bij het plunderen wer den betrapt." Men ziet dus, dat deze revolutie niet, zooals men meende en waarop de revolutionaire Perzen zich al ver- hoogvaardigden,een onbloedige is ge weest Intusschen: hun doel hebben ze bereikt: de Sjah is afgetreden. Hij logeert met zijn kinderen en met een groot aantal anderen in het Rus sische gezantschapshotel, bewaakt door een wacht van Russische kozakken en Engelsche Spahi's. Wat zal er nu gebeuren? De voornaamste kwestie is thans of de omwenteling in Teheran de Rusten ertoe zal brengen van hun opmarsch af te zien. Van Russische zijde is beweerd, dat een militair ingrijpen slechts ten doel had de veiligheid en het leven der Europeanen te verzekeren. Men kan thans nog nietzeggen.dat de toestand na de jongste gebeurte nissen geheel zonder gevaar is, intus schen is de bezorgdheid voor het lot der Europeanen zeer verminderd. Wanneer Rusland thans overtuigd is, dat nadat een nieuwe regeering in Perzië is gegrondvest en de rust ten minste uiterlijk is hersteld er geen grond meer is tot militair optreden, krijgen daardoor de machthebbenden in Perzië de gelegenheid te toonen wat zij kunnen. De geringe politieke geschooldheid van het volk, welke bij de vroegere vruchteiooze beraadslagin gen in hun parlement dikwijls onge lukkig aan den dag kwam biedt niet de beste vooruitzichten. Toch is de mogelijkheid niet uitge sloten dat de Perzen in zichzelf de kracht zullen vinden om tot dragelijke toestanden te komen. - ,i., «rit GRIEKENLAND EN TURKIJE. De geruchten zijn weer onheilspel lend in de laatste dagen. Id militaire kringen te Saloniki zoo meldt een telegram van daar aan de Lokal-Anzeiger heersoht de meening, dat een oorlog tusschen Turkije en Griekenland niet te ver mijden is. Uit Konstantinopel zijn weer vier bataljons, eenige batterijen snelvurende kanonnen en veel schietvoorraad aan gekomen en naar het grensgebied doorgezonden. Op bevel uit Konstan tinopel, worden voor proviandvervoer voor de in Janina, Epirus en in het grensgebied aanwezige troepen duizen den paarden en karren aangekocht. Het Jongturksche centrale comité te Saloniki bereidt een aan de mo gendheden te richten nota van protest tegen de inlijving en de vertraging van de definitieve regeling van het Kretenzer vraagstuk voor. Zij vragen er in, of men Kreta aan een land als Griekenland mag toever trouwen, dat zichzelf niet regeertn kan. De New-York Herald verneemt uit Athene, dat het Grieksche ministerie geheel onverwachts besloten heeft, den Koning om ontslag te vragen. Waarschijnlijk staat dit in verband èn met de Kretensische kwestie, èn met een samenzwering onder de officieren om de prinsen uit het leger te weren, eene samenzwering die pas is ont» dekt doch waaromtrent nog niets is bericht door aan scherpe censuur die men in Athene op berichten ervan uitoefent. De groote vlootrevue op den Theems is begonnen. De grootste die ooit plaats had: 148 moderne reuzenschepen. Ongeluk op de wielerbaan te Ber lijn: ontploffing van een motorfiets. Brand. 4 personen dood, 32 gewond. De Moorsche stammen bij Metilta onderwerpen zich aan de Spanjaarden: generaal Marina heeft goed gewerkt! Wegens geruchten van beleedigen- de uitlatingen door den Boliviaanschen president dreigt toch nog oorlog. De lucifersbelasting in Duitsehland. De lucifersbeiasting doet haar uitwer king reeds gevoelen. In de koffiehui zen en restaurants was het tot dusver de gewoonte op de tafeltjes lucifers te plaatsen, ten gebruike voor de gasten. De houders van die lokalen zijn nu overeengekomen die lucifersstandaards af te schaffen en aan het buffet, en een paar andere plaatsen in hun lo kaal. kleine gasvlammen als sigaren aanstekers aan te brengen, zooals men die in sigarenwinkels vindt. In de meeste winkels in Berlijn zijn geen lucifers meer te verkrijgen. Particulieren willen, vóór de invoering der belasting, groote voorraden opdoen. Joch de magazijnen hebben zooveel voorraad niet. In de meeste winkels moest reeds worden aangeplakt: „Geen lucifers meer voorhanden. Alles uit verkocht!" Zelfs ip de groote waren huizen werd aan geen enkelen kooper meer dan één pakje tegelijk verkocht. De majoor met de sabel. 1 De zaak-Albrecht blijft de Vlaamsche gemoederen bezig houden. In antwoord op vraag van den heer Hendarickx, Antwerpsch volksvertegenwoordiger, of generaal Willaert aan de regeering niet had voorgesteld, twee dagen arrest aan majoor Albrecht op te leggen, heeft minister Schollaert in de Kamer ge antwoord: „Tot hiertoe had ik geen uitspraak te doen over eene op te .leg gen tuchtstraf!" Het „Hbid. v. Antw." leest den Mi nister over dit antwoord de les: „Wij betreuren het te moeten zeggen schrijft het blad maar we vin den dit antwoord geenszins van een rechtschapen waardig karakter. Het is onloochenbaar dat generaal Willaert, kort na het incident-Grote twee dagen arrest heeft voorgesteld en dat hij voor antwoord kreeg: niet aan te dringen op de toepassing dezer straf en den uitslag van het onderzoek af te wach ten. Wij kunnen niet vragen, dat de heer generaal de briefwisseling of zijn gesprek met den minister openbaar make. Maar wat wij kunnen vragen, is d,e openbaarmaking van het verslag door generaal Willaert aan den bur gemeester gezonden. Dan zal iedereen weten dat generaal Willaert wel dege lijk twee dagen arrest voor majoor Albrecht heeft voorgesteld aan minis ter Schollaert. Wanneer deze dan komt antwoorden in volle Kamer, dat hij geen uitspraak over eene tuchtstraf had had te doen, dan heeten wij dat éffenal met volks vertegenwoordigers den'draak steken. En indien de gisting in Ant werpen voortduurt, en zoolang heeft geduurd, dan weten wij nu, dat waar achtig het de schuld van M. Schollaert geweest is, om het vuur wat meer aan te wakkeren. Na zijne redevoering in de Kamer en na zijn antwoord op de redevoering van M. Henderickx, weten de Vlamingen eens en vooral hoe zwaar de ondervoorzitter van het Davidsfonds weegt." Russische geheime politie in Engeland. Naar de „Matin" verneemt, is de werkmansafgevaardigde Thorne, van het Engelsche parlement, voornemens morgen eenige vragen tot de regee ring te richten, betreffende de hou ding van de Engelsche regeering tegen over de Russische politieke politie. Ook zou deze afgevaardigde van plan zijn een motie in te dienen, waarbij de Engelsche regeering uitgenoodigd wordt, de Russische politiebeambten over de grenzen te zetten. Dit natuur lijk in navolging van hetgeen deze week in Frankrijk geschied is. De Fransche marine. De rapporteur van de begrooting, Paul Doumer, heeft in de Fransche Kamer een verslag doen uitdeelen aver den toestand der marine, dat een ui terst scherpe aanklacht bevat tegen het marinebeheer. In de rekeningen der marine was zulk een verwarring, dat het moeilijk was na te gaan, hoe de gelden waren gebruikt. Aan de wan orde en verwarring was nog altijd geen einde gekomen. Deze toestand moet tot eiken prijs ophouden, wanneer men niet wil, dat het kwaad nog erger wordt. Het geldt niet meer een reor ganisatie der marine, het gaat 0111 haar bestaan, om de nog in aanbouw zijnde eskaders van het noodzakelijkste te voorzien. Anders wordt de marine een buit voor wie haar wil nemen. Een politie-clief gedood. Zaterdagavond wilde de heer Blot, de onder-chef van den Parijschen vei ligheidsdienst, vergezeld van verschei dene inspecteurs, een wegens in tnu- sea gepleegde diefstallen gezochten per soon arresteeren, toen deze een revol verschot loste, waardoor Btot en een inspecteur gedood werden. De moorde naar heeft daarna de revolver tegen zich zelf gericht. Roosevelt's avonturen. Een telegram van New-York aan „Daity Mail" meldt, dat de expeditie van Roosevelt, den ex-president der Vereenigde Staten, ernstig gevaar heeft getoopen, ten gevolge van watergebrek, dat twee volte dagen duurde. De expe ditie trok door eeu woestijn, om de hoeve Altenborougli te bereiken, toen haar watervoorraad uitgeput raakte. Men dacht weldra eenige meren of moerassen te zullen aantreffen, om den voorraad weder aan te vullen, maar gedurende 48 uren werd vergeefs ge zocht. Eindelijk ontdekte men een poel. De negers wilden er zich in storten om te drinken, maar Roosevelt weerhield hen, totdat het water gekookt zou zijn. Tooneelmatig afscheid. De komedie, die door keizer Wilhelm in den slottuin van Berlijn in scène is gezet: het afscheid van Von Bütow, duurt nog voort. De heer Von Büiow zelf heeft aan zijn vertrek óók nog wat uiterlijk ca chet gegeven: gisteren is hij met een handig-ineengezette scène uit zijn pa leis heengegaan, op reis naar de bad plaats Norderney. Langs den weg seint Reuter stond een aanzienlijke menschenmenigte geschaard, die het vorstenpaar met luid hoerageroep be groette. Op het perron waren aanwe zig de rijkskanselier Von Bethmann Hollweg met zijn echtgenoote, alle te Berlijn vertoevende ministers en een aantal vreemde diplomaten, terwijl de keizer zijn vleugel-adjudant overste Von Ileineccius gezonden had. die vorstin Von Büiow een prachtig bou quet overhandigde. Voor Von Bütow afscheid nam van de aanwozigen, had hij een langdurig gesprek met Von BethmannHollweg. Toen de trein af reed, hief het publiek „Deutschland, Deutschland ueber alles" aan eu riep Von Büiow een tot-weerziens toe! Is het geen mooi afscheid"? Ja, die leelijke conservatieven en cen trum-lui toch, die zóó'n man zoo in een hoek hebben gezet! Een bandietenstreek Het „Hbld. v. Antw." vertelt op de volgende manier van een ..bandieten- streek, die zich te Antwerpen, heeft afgespeeld: Gisterenavond rond 11 uur. werd eeu deel der Brederodestraat in opschud ding gebracht door een nieuwe ban dietenstreek Twee vrouwen, die voorbij een renteniershuis kwamen, hoorden een klagend hulpgeschrei van uit den kelder komen en bleven ver schrikt staan. Het klagend geluid scheen van een vrouw te komen, eu dadelijk kwamen bij hen weer de ver schillende aanrandingen in den geest, die in den iaatsten tijd onze stad ver ontrustten. Een paar andere voorbijgangers ble ven staan, er kwamen er meer en meer, tot het op den duur een heele samenscholing was, en het ging van mond tot mond .dat er zeker een aan randing in dit huis was gebeurd, dat zonder twijfel de vrouw in den kelder ergens was gebonden enz. enz. En om allen twijfel weg te nemen, werd weer een klagend geluid gehoord, doch heel flauwkens maar. Gelukkig kwamen er twee politie agenten aan, men zou nu weldra weten wat er gebeurd was. Alles werd aan de politie verteld. Dadelijk werd aan huis gebeld, niets te hooien of te zien; nog een paar malen werd er hard Naar het JLngelsch.) Maar eindelijk werd er een an der rijtuig" gevonden, wielks koet sier niet zoo sterk Was in zijn haat tegen de klasse waartoe ik nu be lkoorde, en ik werd zonder plicht plegingen in het rijtuig geduwd: Die cabman gaf zijn paard een zweep slag. het rijtuig rolde in flinken; gang voort, het gebrul en lvet ge- jouw stierf weg; en ik was weer alleen gelaten met mijn schande Ik moet over de indrukken tij dens dat vervoer van de eene plaats naar de andere, heenstappen- Ka een tijd, die mij' een eeuw toescheen, ■werd ik uit het rijtuig gehaald, een gang binnengevoerd en vervolgens door een reeks va(n deuren gebracht, die ach Ier mij werden dichtgesmeten, tot ik ten slotte kwam in een groote leeg© kamer, waar ©en stieng-uit- ziend man mijn signalement opmaak te. en een ontvangstbewijs voor mij afgaf als ware- ik ©en baaL goede ren Vervolgens werd ik van den ©enen gevangenbewaarder naar den ander© gebracht, tot ik eindelijk werd opgesloten in ©en klein© met steenen bevloerde del, welks deur met akeligen klank achter mij werd op slot gedaan Nu zat ik in de gevangenis ingekerkerd ©n niemand zou kunnen zeggen, hoe lang het duren zou vóór ik wteer de lucht in de buitenwereld zou inademen; Ik ging zitten op mijn harde kleine bed en liet mijn gedacht/aU den vrijen loon. En ik had heel wat te denken! Gisteren werd ik door allen bewonderd, en hedejn was ik zoo laag gevallen, dat er niemand zou gevonden worden, die mij een oogenblik van mijn leven zou be nijden, Mijn leven! Beln nieuwe ge dachte baande zich langzaam, een' weg door mijn brandend© hersenen, een gedachte die mij op daad sprin gen, die mij woest op en neer deed loopen, tot de angst te groot werd en ik op de deur afvloog, om met al mijn kracht daar tegen te beuken;. Mijn levenHoe lang' zou dat nog duren Als ik schuldig- werd bevonden a,a;n moord met voorbe dachten rade, zou ik dan niet ter dood veroordeeld wpirjden Die ge dachte deed mij haast stikken en ver-< vulde mijn ziel met afgrijhzeul In mij,11 verbeelding zag ik mij op het schavot staan, met al de akelig© toebereidselen van den na derenden dood aan mijne zijde Ik kon het koord zien, da,t mijn Iaat sten gang ..zou doen eindigen, ik zag den geestelijke met zijn witte super plie en hoorde zijn langzame eento nige stem, terwijl hij |de laatste zin nen voltooide, die ©en ter dood ver oordeelde steeds hoort Ik zag den beul geroeid staan, wachtend© ÓP hiet teeken om den grendel wieg te trek ken, waardoor ik draaiende en wrin gende neder viel in diepten, die geen bodem hebben En toch, terwijl ik dit alles over dacht, sloegi ik zonder ophouden als ©en waanzinnig© op de deur. Ik wil de en ik moest vrij zijn; Ik riep dit luide, en de woorden kwlamen galmend tot mijn overspannen ge hoor terug' uit de verwijderde ho.> ken van mijn cel Ik moest vrij zijn, vrij om de vervloekte schand vlek die op mijn leven wa,s; wieg te wLsschen Voor de deur werd ©en zacht ge rammel gehoord, en een, deel van de deur werd geopend; Een ge baard gezicht vertoonde zich voor het ijzeren traliehek, ©n een ruwe stem gebood mij stil te zijn „La,at mij er uit," schreeuwde ik, „ik zal uw moeite beioonen Hij antwoordde mij met een cyni- sehen lach, ©n ais de ijzeren staven mij niet in den weg waren geweest, zou ik hem op zijn sarcastisch ge zicht hebben geslagen Maar of schoon ik met mijn handen tegen het rasterwerk sloeg, tot zij bloed den, kon ik even goed tegiem de lucht, hebben gevochten, want ik had niet het minste resultant „Schei daar nu maar mee uit," zei mijn cipier barsch; „Geen van die apenstreken komen hier te pas, mannetje; Ga nu maar gauw liggen, om in slaap te komen. Ge zult dat heel wat gemakkelijker vinden:." Gemakkelijker! Alsof ik ooit we der gemak en rust zou kunnen sma kend. Nogmaals wierp ik mij op mijn onwrikbare deur, maar ik kon mij die moeite gespaard hebben- Zij weerstond iedere poging, en na, een poesje vond ik mij op den grond liggende, uitgeput e,n hijgend, ©n een stroom van beete tranen vloot langs mijn wangen, Ik was machte loos ais een kind Er kan niets op de wereld be staan zoo schrikwekkend voor een man van stand, als gedwongen ge* •vangenschap. Vroeger kon ik zwer ven waar ik wilde en was zoo vrij als een vogeltje in de lucht Zelfs de beperkingen, die de school op legde, konden met een weinig slim heid overtreden worden, en jm ik mij onontkombaar opgesloten vond in een gemeen© gevangenis, begon, ik door een vreemde nukkigheid van mijn verbeelding, mij: de jongens achtige uitstapjes op sc-bool te her inneren, Die grenzen daar" waren somtijds wa,t lastig, maar als het ons te erg en te vervelend werd, maakten we 's nachts uitstapjes, lie ten elkander neer uit de vensters der slaapzalen om op verboden plaatsen op de wilde ganzenjacht ts gaan ,of allerlei kattekwaad uit te voeren. Doch thans kon ik niet één voet zetten buiten de mij aan gewezen grenzen .Wettig of on wettig, ik kon mij niet bewegen. En deze beperking w,as moeilijker te dragen dan al het andere, want ds schaamte en het berouw waren nog nauwelijks begonnen te werken. Maar naarmate de uren verliepen, vielen zij in volle kracht op mij aan, Ontelbare malen rees ik omhoog van mijn zetel met ingehouden kreet als ik mij verbeeldde, dat het met bloed bevlekte gelaat'van den man, dien ik had gedood, naar mij door de duisternis heen gluurde Er wa ren oogenblikken, waarop ik mijn lichaam heen en weer wrong op mijn bed, half stikkende, hijgende naar adem en denkende dat de handm van den doode mijn hals omklem den, Telkens en telkens ging de dichte rij van beschuldigde gezich ten, mij voorbij: Forsyth, mijn moe der, mijn vader, allen die mij eens lief hadden, waren daar En ik ik rilde in sombere wanhoop, want ik wist dat mijn leven verbeurd was/ Doch waarom zou ik nog langer stilstaan bij den doodsangst, dien/ ik gedurende dien eersten nacht in d© gevangenis moest doorleven,. Sinds dien nacht heb ik meer dan eens de bitterheid van bet lot van een misdadiger gesmaakt, en de tijd hoeft de gevoelens verhard, die gedurende den eersten nacht van. mijn gevangenis zoo onstuimig naar voren drongen Ik heb geen plan mij te gewagen aan een beschrijving van het gevan genisleven Dit is vroeger reeds meer dan eens gedaan, veel beter dan ik het kan doen Genoeg zij het te zeggen, dat ik gezichten zag, die mij voor goed zouden afgehou den hebben van het najagen van de misdaad als beroep, indien ik, helaas, ze niet weer had vergaten, toen hun pijnlijke verschijning voor bij was Na een nacht, die vervuld was met alle denkbare angsten, die een menschenhart kunnen verduren, werd ik uit mijn cel door verschil lend© gangen geleid en daarna de trappen opgevoerd, tot ik in da rechtszaal stond Ik was daar vroe ger .reeds geweest, want gedurende eenigen tijd had ik het plan gehad, mij aan de letteren te wijden en het scheen mij toen noodig overal, waar ik kon, „lokale kleur' op te doen Bovendien was ik daar eens als getuige gehoord 11a een roei wed strijd tusschen studenten en bur gers, zoodat de zaal mij' zeer bekend voorkwam. Word- vemotgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1