DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND, Hillegomsche Alledagjes. 29®Sl-83f Haarlem BUITENLAND. Gemengde Buiteniandsche berichten Een koning van misdadigers. WOENSDAG 21 JULI 1909 34st* Jaargang No. 6943 Bureaux van Redactie en Administratie: Intercommunaal Telefoonnummer1 1426. Voor advertentiën en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich uitsluitend tot RICAROO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. Algemeen overzicht. FEUILLETON. 73 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS! Fer 8 maanden voor Haarlemf 1,36 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afionderlijke nummers 0,03 PRIJS OER ADVERTENTIÊN: Van 1—6 regels60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer10 cent. Buiten Haarlem en de Agentschappen £0 cent per regel. Reclames dubbel tarief. Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cents (4 contant). 1000 Alle betalende abonnéa op dit blad, die In het bezit eener verzekeringspolis zijn, ztyn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor GOLDEN bij J| Ijfll £*SSl ÉNl nm n,.» 41 (Mi «m nww 41 fit ÊPÏ GOLDEN bij levenslange onge- K g S GOLDEN bij schiktheid tot «dpi 111 overlijden. werken. VVAU VbUCI 300 GULDEN bij verlies van éen hand of voet. U| Xlju V UI 150 GULDEN bij verlies van éen oog. MC puil 100 GULDEN bij verlies van éen duim. 60 verlies van één wijsvinger. 15 GULDEN bij verlies van éen anderen vinger. De ultkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. XIV. t Meditatiemotief. Goede boeken worden dikwijle wei nig gewaardeerd. Men leest ze we zullen niet nagaanhoe en ze worden weggestopt ergens in een hoekje en soms nooit meer ter hand genomen. Dat is jammer, want men peurt al het goede er niet uit. Als men bet goede boek nu en dan weer eens ter band neemt, en sommige passages herleest, mooie plaatsen nog eens geniet, dan zal men met dank baarheid erkennen, dat het verkwikt, opnieuw opwekt tot het goede en soms geheel onverwacht een nog niet ge ziene gedachte aan ons openbaart. Wat ik hierboven schreef, heb ik niet uit mezelf. Wijze meesters hebben me geleerd, zóó een boek te gebruiken en wie dat doet, zal de wijsheid der les erkennen. Toen ik dezer dagen in een verloren oogenblikje „De Katholieke Kerk in de twintigste eeuw" eeu werk vau Dr. Augustin Egger, Bisschop van St. Gallen, weer eens opsloeg, kwam oen plaats, dik aangestreept, mijn oog «n mijn geest vasthouden. „De Kerk kan nooit in een toestand komen," las ik, „waarin zij hare taak niet zou kunnen volbrengen, hoewel de vruchten van haar werk, wat plaats on tijd betreft, afhangen van de me dewerking barer leden. Dezen hebben nu altijd van oudsher de gewoonte om wat laat op te staan. Gelijk de menschen gewoonlijk voor hun ge zondheid gaan zorgen, wanneer ze die voor de helft kwijt zijn, zoo doen wij gaarne met de misstanden in het Rijk Gods. Wij verweren ons gewoonlijk «eist dan, als zij er zijn, ais ze door hun omvang, vrees en schrik verwek ken. Het is te.hopen, dat de kwalen des tijds ons minstens één goeden dienst bewijzen, dat ze alle katholieke slapers wakker schudden." Dit is een motief voor lange en heilzame meditatie. En als we het gaan toepassen op ons zelf en op het milieu, waarin we verkeeren, stichten "we nut. Het zweefde me voor den geest, toen ik in mijn vorige corres pondentie de sombere schildering van het Katholieke vereenigiDgsleven te Hillegom gafl Helaas, men heeft me niet kunnen weerleggen, omdat er geen enkele grond tot tegenspraak bestond. Ik heb zelfs de donkerste verven op het palet gelaten, 't Zal hoop ik toch al voldoende zijn, om Katholieke langslapers uit hun dommel op te wekken. Er is één kwaal des tijds, die ze aan den arm zal schudden, dat is het socialistisch gevaar. We moeten zorgen het vóór te zijn en we kunnen dat, als we maar even willen. Veel is er «op Hillegom reeds gebouwd, we heb ben het in den blief aan dezen voor afgaande, kunnen lezen. Alleen de gebouwen zijn niet meer in behoorlijk bewoonbaren toestand. Restauratie is het voornaamste werk en dan nog een paar aanvullingen om de Katholieke activiteit tot algeheele ontwikkeling in staat te stellen. Katholieke spoor- en tramlui. Een dier aanvullingen is een ver- eeniging van Katholiek spoor- en tramwegpersoneel. Ook op dit punt kunnen we de neutrale, lees socialistische, manneu weer vóór zijn. En dat moet ook.'t Is bekend, dat de Ned. Vereeniging zich weer begint te roeren, dat ze haar propaganda uitstrekt over plaatsen, die tot nog toe vrij wel onbewerkt bleven. 'k Zou willen wijzsn op een propa- gandavergadering voor enkele weken op een Zondag te Haarlem gehouden. Ze is wel niet geslaagd, maar toch de wil is gebleken, de wil ook om het vaan uier vereenigiDg, de roode-lap, in Haarlem's omstreken te laten uit waaien. Nu is het zaak, te zorgen, en 't verheugt me innig, dat men er reeds op bedacht is, dat op Hillegom, de Roomsche banier der spoormannen van „8t. Rafaël" al breed uitwappert, als men er het roode doek komt zwaaien. En de standaard van „St. Rafaël" kan alleen op Hillegom reeds een trmwe wacht van een 12-tal flinke mannen vinden, als er maar geworven wordt. Nu lijkt het mij toe, te meer om dat er plannen bestaan, dat men niet een afdeeling alleen voor Hillegom moet gaan oprichten. En waaromniet? Al is een 10-tal menschen vooreen afdeeling zeker voldoende, toch is het wenscheiijk, dat ze grooter is. Indien nu een afdeeling van het res sort Hassenheim, Liese, Hillegom, Vo gelenzang, Bennebroek bestond, zou dat er een van meer beteekenis zijn. Bovendien, en dat dient wel in 'toog gevat te worden, de betrekking der sponr- 'en tramwegmenschen brengt mee, dat er heel lastig afdeelingsver- gaderingen met bezoek van be teekenis kunnen worden gehouden. Tochjis bet noodig het vergaderings- bezoek te bevorderen opdat er organi- satieleven zij. In ieder geval ia het zeer nuttig voor het R. K. spoor- en tramwegper soneel een afdeeling Hillegom en Om streken van de groote spoorwegver- eeniging „St. Rafaël" te stichten. Herhali ngsonderwijs. In onze gemeente wordt herhalings- onderwijs gegeven, maar neutraal her halingsonder wijs. Is herhalingsonderwijs noodig? Als we de weidenkenden onder den mid denstand en onder de arbeidersklasse deze vraag voorleggen, zullen ze haar bevestigend beantwoorden. We zien dan ook verschillenden van die onder- wijsgelegenheid gebruik maken, ook katholieken. Herhalingsonderwijs i s nu velen een behoefte. De herhalingschool heeft evengoed als de dagschool een tweeledige taak: opvoeden en onderwijzen. Waar het Doorluchtig Episcopaat, toenmaals aan het hoofd der Neder landsche Bisdommen, in het mande ment van 22 Juli 1868 als onbetwist bare grondregels in de opvoeding en het onderwijs o. m. ook deze stelde: „Een katholiek kind moet noodzake lijk een katholieke opvoeding ont vang n. Een der gewone hulpmiddelen daar toe is een katholieke school." Daar moet dit ook op het herhalings onderwijs toepassing vinden. Er wordt gevraagd om herhalings onderwijs ook door katholieken. Katholieke scholen bezitten we op Hillegom, en er moet verondersteld worden, dat de onderwijzers dier scholen vervuld zijn van het vurig verlangen hun krachten voor het katholieke kind te willen geven. Welnu, is er dan veel bezwaar tegen het geven van zulk onderwijs, is er niet reeds een prachtige inrichting? Het moet zelfs eeDigzins verwondering baren, dat nog niet in <iie richting gewerkt is. Onderwijzers kunnen zoo veel goeds doen en zoo zegenrijk hun invloed hier laten gelden. Moge daarom, want ik wil thans liever niet in verdere uitweiding tre den, moge daarom met vlijt de hand aan den ploeg geslagen worden, opdat we niet zien toenemen, dat katholieke kinderen onderwijs en opvoeding gaan zoeken op een neutrale herhalings school, terwijl zoowel gebouwen als leerkrachten van het Roomsen Katho liek bijzonder onderwijs ter beschik king staan. Zoo iets mag Katholiek Hillegom niet gedoogen. VAN DORP. Naschrift der Redactie. Ten opzichte van den 1 atsten wensch van onzen briefschrijver moeten we toch op merken, dat hij naar ons inzicht wat al te gemakkelijk deze kwestie wil oplossen. En zijn wij volkomen met hem liet eens, dat katholiek herhalingsonderwijs nuttig is, toch zullen er (en niet alleen te Hille gom) nog wel audere factoien noodig zijn dan een lokaal en goedwillige onder wijzers, om ermee te beginnen! Intus- sehen: tie opmerkingen van onzen brief schrijver zijn ten volle de aandacht waard overwogen te worden! Red. N. Haarl. Ct. DE HEEREN AFGEVAARDIGDEN. In den. regel gaat de Fransehe Kamer vóór den 14n Juli uiteen. Dit jaar echter' had zij besloten te blij ven werken, tot een voorstel Lasies, strekkende om het stemmen bij pro curatie af te schaffen, zou zijn be handeld En voor wat anders nog, zooals wij zullen zien- Dat stemmen bij procuratie was een schandelijk misbruik:. Van. de 591 leden waren er nooit meer dar 2 of 300 present;. En dan |nog alleen bij groote vergaderingen!. Maar- in den regel brachten 30 afgevaardig den al de 591 stemmen uit. En dan hadden degenen, die zelf niet had den gestemd, het recht, hun stem te verbeteren, waardoor een meer derheid soms weer minderheid werd, Lasies had voorgesteld dat mis bruik af te schaffen,. Lasies wordt gerekend tot de rech terzijde; hij is nationalist, geen ka tholiek echter De Kamer in dis- erediet bij de kiezers, zou, door aan neming van het voorstel Lasies, graag de gunst der kiezers herwin nen Maar de rechterzijde zou geuren, als het voorstel werd aangenomen' Toen werd er van alles verzonnen Men nam aan, dat preselatielijisteni zouden worden aangelegd; dat de leden, die m-eer dan zesmaal zouden verzuimen een maand salaris zouden' missen Altemaal buigingen voor de kiezers Gevolg ,van dit alles is het tegen overgestelde van hetgeen verwacht was: i In plaats van de- opelnbare mee ning- gunstig te stemmed, heeft de Kamer alle kranten tegen zich Me!a schopt naar de Kamer, die kruipt voor de kiezers, welke het volgend jaar over het lot der Kamer leden' zullen hebben te beslissen; Med spuwt naar de „quinze nulles",- Eu ook alle correspondenten olazter groote bladen uiten hun verachting voor wat men de Eransehe volks vertegenwoordigers moemt|. Wij voior on,s hebben op het laag gehalte der Fransehe Kamer al meermalen gewezen. Vandaag merken we nog eelas op, door welk een bende de wetten tegen de Kerk zijn gemaakt, de verschil lende roofwettein, waaraan Kardi naal Andrieu en de Bisschoppeia1 weigeren zich te onderwerpen,. HET KABINET-CLEMENCEAU ONT SLAG GEVRAAGD. Verder beraadslaagde de Kamer over 't rapport der Commissie van onder zoek in zake de Marine. Picard, minister van marine, deelde mede, dat indien er in het verleden misslagen zijn begaan, zulks te goeder trouw geschiedde. Wat de toekomst aangaat, zal de minister zich houden aan zekere grondstellingen. Het par lement zal voortaan nauwkeurig weten hoe groot in totaal de offers zijD, welke de marine het zal vragen. Er zal een beroep worden gedaan op de mededinging voor ketels en het bou wen van schepen. Delcassé kritiseerde de vlootpolitiek der drie vorige ministers. Men heeft het geld vermorst voor den bouw van kleine echopen, toen men minder snelle pantserschepen dan Engeland of Duitschland bezitteD, wilde bouwen. Men heeft verscheidene malen de plan nen gewijzigd. Delcassé verweet verder der regeering dat zij niet de door de bevelhebbers der oorlogsbodems ge- eisebte maatregelen had genomen, waardoor rampen als die der Jéna hadden kunnen zijn vermeden. Daar de regeering in baar taak is tekort geschoten moet de Kamer waarborgen eischen, alvorens de kredieteD, die men haar zal vragen toe te staan. Delahaye (rechterzijde) kwam na Delcassé aaD het woord en hield een heftige redevoering, die incidenten tengevolge had. Hij maakte een toe speling op Dupont, wiens door zijn minister goedgekeurde handelingen, zeide hij, onder het wetboek van strafrecht valleD. Thomson kwam krachtig hiertegen op De voorzitter kwam hier tusschen- beideGij hebt het recht zeide hij te verzoeken de ministers iD staat van beschuldiging te Bteilen. De Kamer zal oordeelen. Clemenceau deelde hierop mede, dat het geheele kabinet solidair is. De minister van Marine verweet Delcassé, dat hij had gesproken van zorgeloosheden, hij die Frankrijk naar Algeciras bracht. Delcassé antwoorddehet is mij niet gegeven geweest het land al het goede te doen, dat ik het zou hebben willen schenken. De minister-president maakte mij uit plichtsbesef voorzitter van de commissie van enquête in zake de marine, toen ik minister was. Clemenceiiu noemde Algeciras de grootste vernedering die Frankrijk heeft ondergaan. Ik zeg dit ging hij voort omdat de ministers van oorlog en van marine toentertijd ter zake ondervraagd,geantwoord hebben, dat zij niet gereed waren. In stemming werd toen gebracht den voorrang te verleenen aan een door Clemenceau aanvaarde motie van vertrouwen. De voorrang werd met 212 tegen 176 stemmen geweigerd. De ministers verlieten hierop ach ter Clemenceau aan, de zaal, onder gejuich van de oppositie. De voorzitter bracht daarop een motie in stemming ot-n over te gaan tot de oMe van den dag zonder meer deze motie werd met groote meerder heid aangenomen. De Kamer werd tot Donderdag verdaagd. De afgevaardigden verlieten de zaal terwijl zij levendig de voorvallen be spraken. Onmiddellijk na de stemming, heb ben de ministeis het Paleis BourboD verlaten en hun ontslig bij den pre sident der republiek ingediend. Fallières heeft Clemenceau gevraagd hedenochtend op het Elysée terug te komen, om met hem over den poli- tieken toestand te beraadslagen. Daarna zal het staatshoofd de voorzitters der twee Kamers raadplegen. VENEZUELA. In volkomen tegenspraak met eene raal Castro's voorspelling, dat Vene zuela binnen zes maanden bankroet zou zijn, is, zoo schrijit de „Amigoe di Cura9ao" een paragraaf van presi dent Gomez' boodschap aan het Con gres, welke bewijst dat, ondaDks de afschaffing van een aantal drukkende belastingen, het tekort der regeering bij de Bank van Caracas is veranderd in credit. De president zegt: „Op den 24en November, op welken datum ik de Regeering aanvaardde, was het gouvernement aan de Bank van Venezuela schuldig de som van ?do,882.04 bolivares. Nadat voorzien is in alle behoeften van de admini stratie en in de eerste helft dezer maand 896,612 80 bolivares aau diplo matieke schulden zijn betaald, 957,049.52 Bis. aan publieke werken en 158,895 60 Bis. voor Congres uit gaven, heeft nu het gouvernement «6n baiig saldo io de Bnnk van Venezuela van 1,483,990 63 Bis. en in de schatkist van 114,337 Bis. Het jüDgste decreet van president Gomez, dat al de belemmerende uit voerrechten op koffie, cacao en huiden opheft (welke uitvoerrechten jaarlijks aan den staat bijna een millioen dol lars opbrachten) heeft allen twijfel aau de vooruitstrevende richting van het bestuur weggenomen. De statistieken in de Boodschap toonen aan, dat het totaal der nationale schulden van Venezuela, slechts 40,000 000 dollar bedraagt. Een aanslag op den Czaar. In een hieuw artikel in de Matin1' doet Boertsef mededeelingen over een aanslag op den Czaar .door Azef voor bereid. Na nog eens melding te hebben gemaakt van een reeks aanslagen, die het werk waren van Azef, vertelt hij van den aanslag die Azef organiseer de tijdens een kruistocht van den Czaar. Hij heeft twee van de aanvoer ders gesproken en verzekert, dat zoo de aanslag mislukte, dit niet de schuld was van Azef, die niets deed om hem te voorkomen en die zelfs, nadat de samenzwering was gesmeed, niet in staat zou zijn geweest de gebeurte nissen in haar loop te stuiten. Boertsef had de bewijzen willen le veren .als men hem ais getuige had gehoord in het proces Lepoechin, waarvan men z. i. een onwaardige co- medie heeft gemaakt, een schande voor de Russische justitie. Nog verklaart hij zich bereid een getuigenverklaring af te leggen in deze zaak als het proces mocht worden herzien. Hij herinnert verder, dat velen, die hebben deelge nomen aan Azef's terroristische han delingen reeds dood zijn. Maar er le ven er nog twee, Sazanof, de moor denaar van Plewe, en zijn kameraad Sikorski, die naar de galeien zijn en die als getuigen kunnen optreden tegen Azef.. Hitte in Japan. In Japan heerscht groote hitte. Bij de manoeuvres zijn vele soldaten ziek geworden. Van het 8e regiment infan terie te Asaba werden 80 man ge troffen door een zonnesteek. 150 man kregen een zonnesteek bij de manoeu vres te Sjimmachi, waar de tempera- steeg tot 130 gr. F. Naar het Engelsch.) Een politieagent ging binnen, en ketende zijn pols aan dein mijnen, ewn pa ar andere gin gen buiten o.p de trede staan toen do deur werd ge sloten, terwijl oen derde dan bok be klont. Do poorten weiden nu met en sma.k open geworpen en Black-Maria (do dieven wagen) reed naar buitea, haar weg ratelend langs de stille straten nemend, Er was besloten, dat een kleiner station dan dat vajn de stad z,o,u gebruikt worden om mij verder per trein te vervoeren, dit station lag op ee-nig© mijlen afstajrds vaja Cam bridge Dg weg daarheen was op dien morgen geheel verlaten Ik her innerde mij dien weg zeer goed uit mijn vroegere bekendheid met de omstreken, van Cambridge, en .toen mijn bewaker in den wagen spraak zaam werd en mij een en al aider van den weg mededeelde, was ik in staat mij iederen voet van, dien weg af te schilderen. Zoo ongeveer drie. mijlen rolden we zachtjes aan voorti, D© politie-agent, die met mij in het rijtuig zat, trachtte mij te troosten! door te zeggen, dat de voorzitter van de rechtbank e©h zeer meegaand man was, en dat ik op zijn hoogst zoo iets zou krijgen als vijftien jaar dwangarbeid Vijtien jaarEen hal ve leeftijd vopr een man, die nog ir; zijn jeugd is. Het voertuig was juist op ee;n viersprong van wfegep, toen er iets onverwachts voorviel. Hooge dichte heggen omzoomden dein weg, waar langs wij voortreden; op een hoek van een stukje land stoind een ver vallen schuur. Ik was in staat, dit alles, op te merken na, de gebeurte nis1 „Stel u maar gerust," zei de po litieagent naast mij!. „Dwangarbeid is lang zoo erg niet als wiel eens övordt gezegd. Als iemand zich goed gedraagt dan kon hij aamdig voor uitkomen. Als gij goed oppast, kun nen ze u, omdat ge een geleerd ma,'a zijt, wel klerk maken, en dat zal toch wel beter bevallen da,n stee- nen kloppen en wegen maken). Ik ken een man, dieHo, wat is dat Er werd een vreemd geluid ge hoord, dat duidelijk uitklonk boven den geregeldien hoefslag dier paarden en liet geratel der wielen Een ge luid, dat een eigenaardige rilling bij mij teweegbrachthet geluid van een enkel geweerschot Het- voer tuig stopte eensklaps, alsof de paar den met een handen ruk van de teu gel® waren ingehouden- Maar voor ik mijn gedachten weer kpin verza melen, hoorde ik nog een schot en scheen er iets met een smak neer te vallen, Dadelijk was mijn bewaker op zijn hoede; Hij drukte mij neer op de bank, waarvan ik was opgesprongen, en stond op wacht tegenover mij met zijn politiestok; „Geen gekheid hier," zeidje hij hij!; „Als ge u beweegt, sla ik u hiermee de hersens in." Maar ik had heelemaal. geen plan om mij te bewegen, ik was te ver baasd Daar werd vpetgetrappel, schreeuwen en vloieken gehoord, een aantal slagen werden gewisseld en geweerschoten klonken weder Daar op volgde een oogenb.lik stilte Vóór ik had kunnen zeggen, wat er ge beurd was, werd die deur vau heb voertuig opengerukt, drie manner drongen binnen en sleepten er mijn bewaker uit, niet zonder eein hevige worsteling, eji toen de vloekende groep verdwenen was trad een ander man binnen' „Ga, er uit" zeide hij vi'iemdelijk „Gij zijt te goed om naar de gevan genis te ga,an-" Het voorval had plaats gehad met de snelheid des bliksems, en lang vóór ik van mijn verbazing bekomen was. stond ik op den open weg, Ik kende de lieden in het geheel Met. die op zulk een vreemd© wijze mij ter hulp wanen gekomen- Hun blee ding .was die van gewon© landloo pers, gerafeld en met stof bedekt Maar zij bewogen zich als goed ge drilde soldaten- De twee paarden van het dieven- rijtuig waren in hun tuig nederge- vallenzij hadden e-ein kogel ia het hart gekregen. De bestuurder van het voertuig zat nog op zijn bok, maar zijn armen waren stijf vastge bonden, terwijl hem een prop ia den mond was geduwd Hetzelfde was gedaan met de twee mannen, die de trede bewaakten, teiwijl mijn bewa ker bewusteloos aan de zijde van den weg lag;. Dp overval was in allen deele geslaagd' Met de biegeerigheid van iemand, die lang in de gevange nis, wafs opgesloten, staarde ik om mij heen, Zooals ik van te voren zei-de, had de geschiedenis plaats ge had aan eein viersprong Hooge heg gen omgaven a,a,n elke zijde de vel den. en op den hoek van een dezer velden stonden de half verwoest} overblijfselen van een schuur „Vlug wat, mannen," riep degene, die mij van bevrijding had gespro ken! Het Was gemakkelijk te zien, dat hij dó aanvoerder der partij was en dat zijn volgelingen zijn woor den zonder tegenspraak opvolgdela), Ik vernam naderhand dat het hun slecht zou hebben bekomen, wann-eor zij- geweigerd hadden hun plicht te doen' „Maakt dat deze rommel dadelijk wegkomt We behoeven gem sporen achter te laten, nu we nog tijd heb ben alles weg te ruimen Vlug is de zaak nu Mijn handboeien waren afgedaan, gelijk ik reeds heb gezegd, zoodat ik vrij was te ontsnappen in welke richting ik ook verkoos. Maar ik stond stil, verbijsterd ais een pas uit de kooi vrijgelaten vogei, en maakte geen aanstalten om te vluch ten;, En teiwijl ik daar op den weg weg stond, spreidden mijn redders een wonderlijke vlugheid ten to.opu Twee van hen maakten een opening in de heg naar de bouwvallige schuur, en keerden terug met een tweetal paarden Dp dicvenwagm werd netjes van dpn weg af gesleept en veilig in de schuur geborgen; de dooide paarden werden daarna weggetrokken en ook voor het ge zicht verborgen Vervolgens kwam de beurt aan de politieagenten) Er werden korte metten met hen ge maakt Zonder er acht op te slaan, dat zij gekwetst wiaren, werden zij in den dievenwagea vastgebonden, de deur werd van buiten stevig ge sloten, en toen werden de twee paar den, die nu haast verborgen waren achter alle dingen welke in de schuur gehaald waren- aan een Echt rijtuigje gespannen, de mannen ste gen in, vroegen mij of ik medeging, en de heel© troep vertrok,; Natuurlijk was thans mijn nieuwsgierigheid zeer opgewekt, en pijnigde ik mijn hersens om de1 reden voor deze tusschenkomst te zoeken. Daar ik deze niet kon ontdekken vroeg ik den aanvoerder, die zelve de leidsels in handen genomen haid om te rijden „Dat is heelemaal in orde," zeide hij lachende. „Cardmon regelde dat alle®" „Cardmon?" vroeg ik verwonderd) JVie is Cardmon „Dat weet gij natuurlijk nieti Daar zijn er zeer velen die alLes zou den willen geven wat- zij bezitten, om te weten wie hij is Sommigen zeggen dat hij een lord is, anderen beweren dat hij een bedelaar is Nog anderen gaan zelfs zoo ver om te verklaren dat hij de duivel in leven den lijve is Ik weet het piet, want ik heb hem bij mijn weten nog nooit gezien" „En toch, hij heeft u bevolen „Juist Tenminste toen ik in het hoofdkwartier was, had hij instruc ties gegeven, dat ik zijn bevelen aan de spreekbuis, waardoor hij al zijn boodschappen zendt, moest in ont vangst nemen. Hij scheen uw heel en. toestand tot in de fijnste puntjes te kennen Ik verwacht, dat gij nu uw lot aan het onze zult verbinden» nietwaar Wordt vervolgd.").

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1