DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. jïïïïïïrf. Afin Ififl iKii mn nn KindeiHbuisvest 29-31-33, Haarlem BUITENLAND. Gemengde Buitenlandsche berichten bONDERDAC 22 JULI 1909. 2 4m" jaargang No. «944 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. Voor advertentiën en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich uitsluitend tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. 4- Laat u niet misleiden. P. A. Koelemïj A. A. M. Mulder G. van Rhijn. De gemeenterekening van Velsen. P. A. Koelevneïj, A. A. M. Mulder, G. van Rhijn. Algemeen overzicht. Ulffi HAARLEMSCHE COORÜHT ABONNEMENTSPRIJS) Per 8 maanden voor Haarlem Voor de plaatsen, waar een agent ie gevestigd (kom der gemeente) Voor de overige plaatsen in Nederland franco per poet Afzon <*rlgke nummer- f 1,86 1.36 1-80 „0,03 PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regels60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meerjo cent. Buiten Haarlem en de Agentschappen 50 cent per regel. Reclames dubbe tarief. Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cents (4 contant). 1000 Alle betalende abonnét op dit blad, die In het bezit eener verzekeringspolls zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor schiktheid tot i&IJIJ overlijden. al IJ |j werken. GULDEN bij verlies van éen band of voet. 150 GULDEN bi] verlies van éen oog. r -» r"" 100 GULDEN bij verlies van éen duim. 60 één wijsvinger. 15 GULDEN bi) verlies van éen anderer vinger. Ni. Oe «itkeerlng dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij Ocean". Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. Er moet ons nog een ernstig woord Van bet hart met het oog op de ge meenteraadsverkiezing van Velsen. Na jarenlaDge worsteling ïb men er daar ten slotte in geslaagd de meer derheid in den Raad te brengen aan den rechtscheu kant. Vooral de wijze, Waarop de heer Netecher zich gedra gen heeft, heeft de kiezers de oogen geopend. Nu staat bij deze herstem ming alles op het spel. Verliezen de rechtsche partijen één zetel, dan ver liest de rechterzijde haar in voed, die zij thans heelt* En deze invloed moet noodzakelijk bewaard blijven om als tegenwicht te dienen tegen het drijven der ultra- vrijzinnigen. Daarom een enkel woord van waarschuwing. Kiezers, men zal tl in deze dagen met allerlei raadge vingen overstroomen. In de vrijzinnige propaganda zullen de rechtsche eau- didaten op de gebruikelijke wijze borden miskend, zoo niet erger. Men zal wellicht trachten althans bw stem te winnen voor één der vrijzinnige candidaten, en met allerlei boorden trachten uw kracht te breken. Laat u daartoe in geen geval verleiden. Lw kracht ligt er jn. dat alleen 1 tiW stein ditbïèngt op alle 8 ae recht- sche candidaten, jazelfs al zou bij de rechtsche candidaten iemand zijn, die Uw persoonlijk onsympatiek was, dan moet ge hem toch even trouw stem men als de anderen, ook om der wille van die anderen, en al zou er bij de vrijzinnige candidaten een zijn, voor wie ge nog zooveel achtiüg hebt, zoo moogt ge toch onder deze omstandig heden geen stem op hem uitbrengen, want ge zoudt den val bewerken van üw eigen candidaten, ook van hen, die ge w e 1 goed gezind zijt. Kiest dus zonder onderscheid te maken de 3 rechtsche candidaten Uit de laatste raadsstukken van den Gemeenteraad van Velsen, bleek ons, dat de rekening der Gemeente over het jaar 1908 een nadeelig slot oplevert van 17643.56. Eerlijk gezegd schrik ten we geen klein beetje, toen we dit cijfer zagen, want op zichzelf be schouwd, behoeft hieraan nog wel geen bijzondere beteekenis gehecht te wor den, maar aLs we zoo eens aan een en ander denken, komt het gewenseht Voor, dat er alleen over dit eene cijfer een heele gasfabriek (aan licht) te Vel sen opga. Het jaar 1908 immers is het eerste Volle jaar onder het Netscher-regime. Dat gewichtige jaar heeft zich geken merkt door de verrassende omstandig heid, dat de gemeentebegrooting en dientengevolge de hoofdelijke omslag plotseling met 10 mille verhoogd wer den, zoodat de belastingbetalers onge veer 30 pCt. hooger werden aangesla gen. Die droeve herinnering is diep in het hart van alle Velsenaars ingegrift. Maar daarmee is de zaak nog niet uit. Na zulk een sprong omhoog mocht ver wacht worden, dat hierop in elk ge val zou volgen, een zoo zuinig beheer, dat de rekening nu toch in elk geval niet overschreden werd. Een tekort van ongeveer f 7500 stemt dus zeer tot na denken, en in ieder geval is het noo- dig dat de Raadsleden flink onderzoe ken waar zulk een groot tekort vandaan komt. We hebben eens nage zien hoe het stond in de 10 vorige boekjaren. Daaruit bleek ons, dat het jaar 1899 alleen een tekort had opge leverd. Dit was niet van groote be teekenis ,het bedroeg slechts f325. Alle andere jaren hadden een batig slot opgeleverd en 4vel als volgt: 1898 batig slot f3499. Het blijkt dus, dat het jaar 1908 een zeer ongunstige uitzondering maakt op het laatste tiental jaren, en nu twijfe len we niet, of daar zullen wel redenen voor gevonden worden en bijzondere uitgaven, waardoor dat veroorzaakt werd, maar daarover mag toch wel volle licht opgaan. Wij herinneren ons tenminste zeer goed, dat in vorige ja ren ook wel eens op bepaalde hoof den belangrijke tegenvallertjes zijn ge komen maar het beheer was toen altijd zoo voorzichtig en zoo zuinig, dat die steeds uit de loopende zaken gedekt zijn geworden tenzij het zaken van dien aard waren, dat er een lee- ning voor moest gesloten worden. In Velsen mag men wel zeer voorzichtig zijn, dat men een zuinige financieele po litiek vólgt, anders zien we daar in de toekomst nog een noodlijdende gemeen te. Mede met het oog daarop kunnen we niet nalaten onze kiezers ernstig op het hart te drukken hun stem bij de aanstaande raadsverkiezing toch voor al op de rechtsche candidaten uit te brengen. We weten dat ook de finan cien van de gemeente in hun handen veilig zijn en voor een voorzichtige en financieele politiek moet men vooral de Netscherclub niet versterken. Kiest dus de heeren: 1900 55 55 55 1405. 1901 5? 55 55 567. 1902 55 55 55 2067. 1903 55 55 55 170. 1904 55 55 55 435. 1905 55 55 55 386. 1906 55 55 55 272. 1907 57 55 55 7. HET KABINET-CLEMENCEAU GEVALLEN. Eat is groot nieuws, het Kabinet Clemenceau ligt er, zooals wij reeds gisteren meldden-. En plotseling .nieuws iWie had nu gedacht, dat die vrees achtige Fransche Kamer, welke reeds gewoon was voor de karwats vajn Clemeoxceau he sidderen, plotse ling het hart z,oiu hebben den: ge weldigen premier te doen kelderen En waar.om dajn toch O m de m arine-seh an d al en Die marin a-schand alen, waar aan de vorige Minister van Marine eigen lijk schuldig was Nu, ja, zijn misgrepen zijn ge schied onder dit Kabinet; het ia een grove fout van Clemenooau, dat hij niet krachtiger heeft ingegrepen in de ellende der Franscho Marine Maar er zijn toch wel dingen ge beurd onder het kabinet Olémenceau, waaraan het heele Ministerie meer direkt schuld had. Er was b.v. veel meer reden om bet te dpen vallen bij het debat over de poststaking, over zijn optreden tijdens de sta kingen van Biraveil; de aanvallen der oppositie- zijin, herhaaldelijk scherpter aangekondigd gewiordep! en... Daar zit- 'm misschien de knoopt Als het Kabinet kritiek stond en Combes met Dielcassé bezig was mijnen te leggen o).ider het Mini sterie, dan praaide Olémenceau al zijn mannetjes paar zich toe en sloeg hij, walvioorbereid, den aan val af. Maar nu was er geen aanval aan gekondigd. Trouwens, wie dacht- er nog aan? Bte 14de Juli was voorbij, dag, waar op do Kamer in dep regel paar huis g-aat M,en was nu Pog ee|.i paar weken gebleven om eepige liaj.ig einde zaken afa te doen. Ep om zich ijve rig* te toornen aan de kiezers, die het volgend jaar zouden moeten be slissen over het lot der afgevaardig den Maar aan ernstige politiek werd niet- meer gedacht. Men praatte wat over de Maripe- sehandalen, onderbrak deze debat ten dan weer om' 'p ander werkje vluchtig .af te doen, bijvoorbeeld de afschaffing' van de stemming bij prokuratie, - terwijl men- verder over Olemenoeau sprak als over den man, die het volgend jaar de verkiezingen zou leiden Even nog die mardie-debatten af doen, i Ja, ja,even, Dielcassé leidde gisteren de oppo sitie. Het is- een waagstuk van den vermetele® Clemenceau geweest, dat hij deze Dielcassé, brandend van eer zucht opr de Ministersporteféuille nog eeps te bemachtigen hepft toe gelaten als Voorzitter der commis sie van onderzoek naar de marine schandalen, Maar toentertijd moest er iets wor den gedaan. De openbare meaning was schrik kelijk ongerust over de marine Hoe heette de admiraal ook weer, die verklaarde, dat het eskader der Mid del land sche Zee, brak er oorlog uit, niet .zou kunnen vechten wegenis ge brek aan munitie, Dte verklaringen hadden in Frankrijk eeln diepe ont roering verwekt. En het kabinet Olémenceau moest wiel een commis sie van onderzoek benoemen, die het vertrouwen des lands had. Zoo kwam Delcassé erin, En Biepaimé Ep nog a'ndere tegenstanders der Regeer ing*. Zij hebben naar de schanddaden der Ministers van Marine ee|.i .ern stig onderzoek ingesteld,. Veel na geplozen Er bleek al gauw, dat er geknoeid werd met leveranciersdat de slechte toestand van het materieel een gevolg was van die knoeierijen Eater kwam het schandaal Dtipont en dat van Vilatte. Stuk voor stuk zijn ze in de Kamer besproken, bet laatst door Brousse, ook een der commissie-leden Picard, de Minister van Marine, meende toen, dat het uit ztoiu zijin. Ieder verlangde immers naar de va cantia Ep hij erkende, dat er ia- derdaad misbruiken waren geweest, maar dat was gebeurd onder zijn voorganger Thompson Hem kop men niets ten laste leggen Hij had niets gedaan, spande zielfs al zijin krachten in om ee|i goede Ma rine te krijgen, eep-e waarmee Frank rijk zich zou kunnen verknopen En hij' zou geen, stoomketels meer hestellen, als ze niet noodig waren Ook verschillende firmaas laten cop- curreeren Zelfs- de nieuwe schepen zou hij laten aanbesteden, wat wilde men meer Daar schoot Delcassé paar de tri bune En dadelijk heel de Kamer vol aandacht. Men had naar Picard nauwelijks geluisterd; een groot deel der Ka mer meende, dat de debatten wel zouden uitgaan als 'n kaarsje Maar de eerste zinpeU vajn Diel cassé deden dadelijk ieder begrijpen, waar het om gaan zou Delcassé begon een rekwisitoir Er werd getelefoneerd naar Cle menceau dadelijk in de Kamer ko- meinl En toen zijp kale schedel ii de Ministersbank zichtbaar werd, stond Dielcassé, die een redenaar is van den eersten rang, reeds ip volte kracht en had hij1 de aandacht der Kamer gespanpep Tegen alle Ministers van het ka binet Clémenoeau richtte zich de aanval van, Dteloasisé; niet tegep Thompson of Picard, hij speed Pi card de mogelijkheid af om zich te beroepen op zijp voorgangeri- Dlade- lijk werd het gebeele Ministerie ver antwoordelijk gesteld Gij: hebt het geld van den Fran- schen burger vermorst, riep- Diel cassé Terwijl Engeland ep Duitsch- land groote schepen bouwden, hebt gij vaartuigjes oip stapel gezet, waar van de kanonpein die van den vijand nooit kunPep hereiken Gij hebt- onze mooiste schepen, de Jena e a in de lucht laten .vlie gen, gij, Clémenoeau en de uwep Want- de admiraals vroegen u her haaldelijk om maatregelen togen op- gelukken gij hebt die niet gewild Daarna kwam De la Ha.ye een der beste redenaars van de rechterzijde Ook hij geeselde de vlootpolitiek der Rlege-eringi Hij bracht ook ter spra ke het geval Diupont, die als cihef van het Département vajn Marine zich stukken had toegeëigend, waar voor hij in de termen viel voor den Strafrechter te worden gedaagd Tompson, wiens- depaxtementscihéf Dupont is geweest, kwam, seint Rieu- ter, krachtig tegen Dielcassé op. Ge Tempo o.a.: (Jiemeneeau fcheen een maximum van politieke dwalingen of fouten opgehoopt te hebben in een minimum van woorden. Voor een persoonlijken wrok schond hij een soort fatsoen en een regel van nationale piëteit. De ..Journal das Débats": Clemen ceau verdwijnt in een leeiijke houding. Hii meende zich alles te kunnen ver oorloven en gebruikte waperendiein de hand van een minister-president bijzonder stuitend waren. De algemeene afkeuring in de pers ziende, zal hij de diepte van zijn val begrijpen. Cle menceau toonde soms moed, maar was nooit hoofd der regeeriDg; hij was autoritair zonder gezag in te boezemen; hij is voor een deel ver antwoordelijk voor den troebelen toe stand, waarin zich de Kamer en zelfs het parlementaire stelsel zich bevindt. Hij heeft de rol van leider miskend. De „Liberté" zegt: Clemenceau be greep niet, dat een hoofd der regeering geen recht heeft te spelen met de nationale eer; zijn einde is dat van een fantasio van zeventig jaar, die zich de ribben breekt in een echrik- kelijken en dwazen bokkensprong. PRESIDENT FALLIÈRES HEEFT 'T ONTSLAG AANGENOMEN. Clemenceau had zich, zooals gemeld, naar President Fallières begeven. Deze dankte de leden voor de dien sten, gedurende drie jaren aan 't land bewezen. De president der Republiek liet zich daarna verschillende inlichtingen ge ven over den afloop der debatten en voornamelijk over het incident met Delcassé. Heden is Bourgeois te Parijs geko men. President Fallières zal dezeD staatsman raadplegen en mogelijk op dragen een kabinet te vormen. Doch Bourgeois is nogal ziek en zal waar schijnlijk weigeren. Dan komt waarschijnlijk Briand aan de beurt. WAT DE PERS ZEGT. De Fransche pers, ten minste een overgroot deel daarvan, laat den val van het ministerie Clemenceau bege leiden met meer of minder scherpe hatelijkheden en zelfs de ministerieele bladen luiden het kabinet met buiten gewone koelte uit en vinden slechts weinig woorden van waardeering. De „Radical" is nog al schappelijk: Het ministerie is uitgegleden over een sinaasappelschil. Eenige harde woor den, gewisseld tusschen Clemenceau en Delcassé, waren voldoende om een einde te maken aan het leven van een ministerie. De onverbiddelijke logica van Del cassé ten opzichte van de marine- quaestie, aldus de „Aurore" vervulde de gemoederen van de geheele meer derheid met angBt en de brutale per soonlijke aanval van Clemenceau op Delcassé kwetste de gevoelens van de meerderheid. Zijn aanval was slecht berekend en de premier groef zijn eigen graf. Venijnig merkt de „RepubliqueFran- 9ais" op: Clemenceau, die omhoog was geklommen langs de ruggen van zijn tegenstanders, is van de hoogte gevallen na een driejarige regeeriDg, die de geschiedenis zal boeken als een der ellendigste, die ons laDd ooit heeft beleefd. De „Gaulo:8" zegt: De heer Clemen ceau heeft in drie jaren, dat hij aan het bewind was, aan Frankrijk zooveel nadeel berokkend als slechts mogelijk was. Hij heeft de deuren wijd open gezet voor soeialisme en anarchie, allen, die iets bezitten beangst ge maakt en een knak gegeven aan de vaderlandsliefde. Zijn rampzalige ar beid is nu ten einde, hij treedt af, maar de gevolgen blijven. Het past niet een gevallen man nog te schoppeD, toch moet ons toch de verklaring van het hart, dat wij betreureD, dat hij niet nog veel vroeger is gevallen. Evenals de „Etoile Beige" is de „Petite Répuhlique" van meening, dat Clemenceau zijn val uitsluitend te wijten heeft aan zijn onbehoorlijken en oDgemotiveerden uitval tegen Del cassé Had hij zich bepaa'd tot ver dediging van de zaak, die aan de orde was, dan zou er ongetwijfeld niets zijn gebeurd, want de Kamer dacht er in het minst niei aan het ministerie omver te werpen, nadat het nog zoo even de opmerkingen van minister Picaid met toejuichingen had begroet. Scherp laat Jaurès in de„Humanité" zich uit. „In den tijd van drie minuten", zegt hij, „stapelde deze man, die van zichzelf geloofde en ook anderen het geloof had ingeboezemd, dat hij de Kamer om zijn viDgers kon winden, zooveel onzin op elkaar, dat het on mogelijk bleek, hem een minuut langer de regeering over Frankrijk toe te vertrouwen. Ten aanhoore van de geheele wereld verklaarde hij, dat Frankrijk, zoo het slechts sterker ware geweest, eerst aan Engeland en daarna aan Duitschland den oorlog zon hebben verklaard in den tijd van de gebeurtenissen van Fasjoda en Algeciras. Deze woorden waren vol doende om een storm te verwekken, die hem uit zijn ambt wegwoei." HUWELIJK VAN KONING MANUEL. Het officieuse blad „El Liberal" meldt, dat nu definitief is geregeld een huwelijk tusschen Koning Manuel en Prinses Alexandra, oudste dochter van den Hertog en de Hertogin van Fife. Z. M. zal in October met den minis terpresident naar Londen komen om de bijzonderheden te bespreken en te regelen. Hoewel de „Liberal" niet denjuis- ten datum van het huwelijk kan geven verneemt het, dat het in 't begin van het volgeüd jaar zal plaats hebben. Tijdens Koni g Manuel's bezoek in October zal Koning Edward Z. M. de orde vaD den Kouseband schenken. (Prinses Alexandra is 18 jaar oud en iD het najaar van 1905 door Ko ning Edward tot den vofstelijken rang verheven.) WAT IS DAT? Het schijnt, dat Spanje groote moei lijkheden in Afrika ondervindt. De correspondent van de „Lokal Anzeiger" seint uit San Sebastian, dat Koning Alfonso plotseling naar Madrid is vertrokken, om een ministerraad te presideeren. De berichten uit Melilla maken een geweldigen indruk. Blijkbaar is bet heele Rif in opstand. SpaDje moet geduchte versterkingen, men spreekt wel van 50 000 man zenden, om iets te kunnen uitrichten. Blijkbaar w»rdt hier gezinspeeld op de gevechten van Zondag, die zeer ernstig moeten geweest zijn. Te twee uur Zondagmiddag begon nen de Mooren samen te trekken om de heuveleD rond het Spaansche kamp buiten Melilla. Op een teekeo, door een roode vlag gegeven, snelden een honderdtal Mooren op het kamp toe en vuurden krachtig onder hun na dering. Generaal Ma inas zond onmid dellijk een afdeeling politie uit inboor lingen bestaande op hen af, gevolgd dqor een tweede afdeeling van de disciplinaire brigade. Toen kwamen een duizend bereden Mooren op het kamp aandringen en beproefden een van de naar buiten gelegen stellingen te Attaion te be- meesteren. Deze werd verdedigd door een laitenant en zestig man, die na een dappere verdediging het moesten opgeven tegen de overmacht. Ondertusschen was het Spaansche geschut opgesteld en opeDde een zwaar vuur op den vijand, die bleef naderen. De Mooren hadden bijna zich meester gemaakt van de kanonnen toen de Spanjaarden nieuwe versterkingen ont vingen uit Melilla en den aanval af sloegen. Te acht uur in den avond werd de slag nog verwoed voortgezet, vooral in de nabijheid vandeNoord- afrikaansche spoorweglijn. De treinen bleven echter rijden en nieuwe troe pen en munitie aanvoeren. Den geheeten nacht duurde de strijd voort en ook Maandag. De Boliviaansche gezant uit Argentinië gezet. Een telegram uit Buenos Ayres meldt ,dat de Argentijnsche regeering aan den Boliviaanschen gezant zijne paspoorten zond en hem beval binnen 24 uren Buenos Ayres te verlaten. De regeering heeft ook den Argentijn- schen gezant in Bolivia telegrafisch in structies gegeven Paz onmiddellijk te verlaten. Keizer Wilhelm en koning Haakon. Koning Haakon heeft Dinsdagmor gen een bezoek gebracht aan keizer Wilhelm aan boord van de „Hohen- zollern" De Keizer bracht vervolgens een tegenbezoek. Om 1 uur gingen de beide vorsten aan land en om 2 uur gaf Haakon te Flödin bij Bergen, een dejeuner ter eere van den Keizer. Het gevecht begonnen. Te zes uur verschenen talrijke Moo- ren-afdeelingen op de heuvelen die Me lilla omringen. Onmiddellijk openden de Spanjaarden het vuur, waardoor de vijand werd tegengehouden. De „Correspondencia Militare" meldt dat een brigade infanterie te Seviila bevel tot mobiliseerep ontvang. De „Correspondencia" meldt omtrent het gevecht, dat een Spaansche sol daat gedood werd. Zes werden gewond. De ministerraad besloot ,dat alle mid delen ter beschikking van generaal Ma rinas zullen worden gesteld, om aan de gebeurtenissen het hoofd te kunnen bieden. En de eerste troep en versterking van de gemengde brigade uit Madrid, be stemd voor Melilla, vertrok reeds gis terenmorgen te 3 uur. Een Spaansche kanonneerboot legde beslag op het Italiaansehe stoomschip „Castillaccio", verdacht van oorlogscon trabande. Het gevecht is zeer ernstig geweest. Het duurde van 6 uur 's avonds tot den volgenden morgen. De verliezen aan de zijde der Spanjaarden en aan die der inboorlingen zijn vrij zwaar. Een officier en een-en-twintig solda ten zijn gewond het hospitaal binnen gebracht, waar men niet weet hoe groot het aantal ontbrekenden aan Spaansche zijde is. Terwijl later officieel uit Madrid ge meld wordt, dat in het gevecht bij Me lilla 10 man gesneuveld en 20 gewond zijn. Ontploffingen. Naar uit Dover aan het „Berl. Ta- geblatl" wordt gemeld, had Maandag in het kanaal, ten gevolge van het springen eener stoompijp, een ontplof fing plaats op het stoomschip ..Pas- sovia" van de HamburgAmerikalijn. Daardoor werden twee matrozen ge dood en een groot aantal gewond. AI de slachtoffers werden door de Falmouth aan land gebracht. Een ernstig ongeluk. Bij Rolandseck heeft zich een ern stig ongeluk voorgedaan met de stoom boot „Gutenberg", waarop zich een zes tigtal passagiers bevonden. De stoom- buis tusschen den ketel en de cylin der was door onbekende oorzaak ge sprongen zoodat de stoom terugsloeg in het vuur. Een wolk stoom, rook en vonken steeg op en de tenten vat ten vuur. Door het krachtig optre den van den kapitein werd een pa niek onder de verschrikte passagiers voorkomen. Ook lag de boot onmid dellijk bij de landingsbrug. Het ergst werd een stoker gewond. Hij overleed aan zijn wonden. Ook van het perso- .neel werden er enkelen verwond. Ge neeskundige hulp was spoedig bij de hand. De ernstig verwonden werden in de kliniek in Bonn verpleegd. Daar overleed een der gewonden, een vrouw van 25 jaar, die tot het keukenperso- neel behoorde. De gezondheidstoestand van den Koning van België. Men seint uit Oostende, dat eiken dag een hoeveelheid zeewater van daar naar Laeken wordt gezonden. Dit wa ter is bestemd voor Koning Leopold, die op het oogenblik een massagekuur ondergaat, waarbij dit water noodzake lijk is. Oude vondsten. Een medewerker van de „Frankf. Zeitung", de heer E. R. Martin, schrijft uit Konstantinopel aan dat blad. Het Oosten is het land van wonde ren en verrassingen. Wie zou geloo- ven, dat men nog in onze dagen een gansch arsenaal van wapens uit de kruistochten zou vinden? Wapens, die ongeveer vier honderd jaren in kisten gesluimerd hebben, sinds ze in het jaar 1517 door Selim I, veroveraar van Sy rië en Egypte, naar Konstantinopel ge bracht werden. Sinds jaren was het bekend, dat de Irenekerk de. eenige Byzantijnsche kerk van Konstantinopel die niet in een moskee veranderd werd een waardevolle verzameling van wapens borg, voor 't meerendeel Sara- ceensche wapenrustingen en helmen uit de 13e tot de 15e eeuw en een groote verzameling Gothische zwaarden. Het was echter verboden die verzameling te bezichtigen. Toen ik door de Zweed- sche regeering naar Konstantinopel ge zonden werd, om sporen van het op onthoud van Karei XII in Turkije te ontdekken, kreeg ik met groote moeite verlof ook in de Irene-kerk naar do cumenten te zoeken. De meest interes sante voorwerpen, die ik in die dagen aanschouwd heb, heb ik gefotogra feerd. Daaronder bevindt zich menig stuk, dat in de Europeesche verza meling niet bekend is. Ik had heiaas slechts gelegenheid maar enkele van de honderden groote manden en zakken, waarin de Europeesche wapens en wa penrustingen bewaard worden, te door zieken. De meeste er van moeten uit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1