BINNENLAND. Uemengd Nieuw*. Uit den Omtrek, Stadsnieuws. Gemeentezaken. het arsenaal op Kreta afkomstig zifn. De Saraceensche voorwerpen, die in de Irene-kerk opgehangen zijn, vormen reeds een museum, dat grooter is dan alle musea van dien aard in Europa bij elkaar. Uit Turksche bron vernam ik verder, dat in een onderaardse^ vertrek in de munt op de oude Jildis eenige dui zenden prachtige helmen bewaard wor den, doch dat het vertrek onder het oude regeerstelsel verzegeld was uit vrees dat men van daar uit door een .tunnel naar het paleis zou kunnen ko men. Ik weet niet of dat vertrek thans geopend is, in geen geval is het leeg gehaald. en zoo gaan die kostbare za ken door het vocht te gronde. In Tophane en in het arsenaal aan den Gouden Hoorn wordt ook een groote hoeveelheid wapens van dezelf de herkomst bewaard. Verleden jaar Kerstmis werd in de militaire scholen in Pankaldi een tentoonstelling van tee- keningen der leerlingen gehouden; de vestibulé en de hal werden bij die ge legenheid versierd met wapens, waar onder een groot aantal zeer merk waardige stukken Europeeseh smids- werk uit de 13e en 14e eeuw, welke alle het slecht gegraveerde inschrift droegen. „Uit het arsenaal in Alexan- drië, door Sultan Selim naar Stamboel gebracht." De mij begeleidende offi cier zeide„Daarvan hebben we nog kisten vol." „Hoeveel?" vroeg ik. ..Dat weet ik niet; honderden, moge lijk duizenden. Geen menseh heeft ze geopend. Ze liggen allen in het wapen depot. Deze wapens hier hebben we zoo op goed geluk er uit gehaald. Maar alles zal later in een groot wapen museum worden gerangschikt." Ik ben vast overtuigd, dat dit het plan is, maar de Turken hebben nu geen "tijd om zulk een museum in te richten en zoo zal het wel lang duren eer alle kisten uitgepakt en de voorwerpen ten toongesteld worden. Intusschen gaan die voorwerpen echter door het vocht te gronde. Men kan natuurlijk niet verlangen, dat thans Turksche officie ren zich bekwamen tot specialisten in Europeesche middeleeuwsche wapens, 'en daarom geloof ik dat de Turksche regeering er niets op tegen zou heb ben. als eenige Europeesche deskundi gen haar behulpzaam waren in het or denen en catalogiseeren van de verza meling. Wat er al bij zulk een arbeid aan 't licht zou komen, is niet te over zien er liggen daar stellig schatten voor de Europeesche wapenkunde. Wellicht zou men op grond van dit nieuwe materiaal de geschiedenis van de Gothische wapenkunde opnieuw moeten schrijven. Konstantinopel zou wellicht de merkwaardigste wapenver- meling der wereld krijgen. Zijn matras in brand. Een krankzinnige' in het krankzinni gengesticht te Montredou bij Le Puy, wist zich van lucifers meester te ma ken. Hij stak zijn matras in brand en is levend verbrand. De vlammen be reikten de naburige cellen, waar zij twee slachtoffers maakten. Het onge luk gebeurde te 2 uur in den morgen en werd door het bestuur eerst te 4 uur ontdekt. Men vermoedt dat een gerechtelijk onderzoek zal worden inge steld. Hofberichten. Naar wij vernemen zal H. M. de KoDingiD-Moeder op 2 Augustus a.s. niet op Soestdijk vertoeven,maar haar verjaardag op Het Loo gaan vieren. De Prins. Men meldt ons uit Amsterdam dat Z. K. H. Prins Hendrik heden (Don derdag) een bezoek bracht aan de hoofdstad. Nog een Kamerverkiezing in Ede. Zooals men weet, werd de heer jhr. G. J. A. Schimmelpenninck bij de jongste verkiezingen voor de Tweede Kamer der Stiten-generaal in het kies district Ede gekozen. Deze pfgevaar digde zal als zoodanig dus eerst der derden Dinsdag van September in de Kamer zitting nemen. Intusschen is door de benoeming tot Commissaris der Koningin vac Gelderland van den heer jhr. van Citters, tot het einde van het tegen woordige zittingjaar lid der Tweede Kamer, een nieuwe verkiezing voor het district Ede noodzakelijk. Ter voor ziecing in deze tueschentijdsche vaca ture zal, naar wij vernemen, alleen jbr. G. J. A. Schimmelpenninck can- didaat worden gesteld, zoodat een stemming'achterwege zal blijven. Jhr. mr. J. Eoëll. De Haagsche correspondent van „De Tel." schrijft: De bekende staatsman en voorzitter der Tweede Kamer, jhr. mr. J. Rösll, was gisteren, Woensdag, 65 jaar. Hier van is bij 32 jaar lang zoo goed als onafgebroken lid van de voiksverte genwoordiging geweest. Gedurende diie jaren (1894—1897) was hij lit) van het door hem gevormde ministerie. Zijn schitterende staatsmaDsloopbaan is trouwens genoegzaam bekend. Mr. Th. H. de Meeat' r. Tot ons genoegen kunnen wij me dedeelen, dat de gunstige wending in den gezondheidstoestand van den oud- Minister mr. De Meester, blijft aan houden en alle gevaar nu als geweken beschouwd mag worden, al blijft groote voorzichtigheid nog steeds geboden. De heer De Meester ie nog wel steeds bedlegerig, maar de geneesheer verklaarde zich zeer tevredeD. („Vad.") Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluit is benoemd tot Hoofddirecteur der Rijkswerkinrich tingen Veenhuizen; Jhr. F. M. van Bpengler, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Prof. van Hamel. Prof. van Hamei heeft tegen het einde van den loopenden cursus ont slag aangevraagd. De Friesland in Kopenhagen. Reuter seint uit Kopenhagen dd. 21 Juli: In den voormiddag is hier het Nederlandsche pantserdekschip Friesland aangekomen op weg van Southampton naar Bergen. Het blijft hier 8 dagen. Parlemementaire Jubilarissen. Wanneer in September de nieuwe Kamer bijeenkomt, zullen er aan de rechterzijde twee jubilarissen zijn, twee parlementaire veteranen, die zich de achting van vriend en tegenstander hebben gewonnen. De heeren jbr. mr. A. F. de Savornin Lohman en A. Baron van Dedem hopen dan namelijk den dag te her denken, waarop zij vóór 30 jaren hue intrede deden in h6t parlement. Beide afgevaardigden, in 1879 tot lid dei Tweede Kamer gekozen, hebben sinds dat jaar altijd onafgebroken hetzelf le district vertegenwoordigd: de heer Lohman Goes, de heer Van Dedem, Zwolle. Zooals men weet, is echter de heer Lohman eenige jaren minister en lid van de Eerste Kamer geweest Ook voor den heer mr. A. P. R. C baron van der Borch van Verwolde is het een jubileumsjaar: bij werd 25 jaar geleden tot Kamerlid voor Zeven bergen gekozen, later voor Schiedam en voor Ridderkerk. Van 1894 tot 1897 bleef hij echter buiten het par lement. („Tel.") Wijz'ging personeole belasting. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der wet van 16 April 1896 tot regeling der personeele belasting, laatstelijk gewijzigd bij de wet van 3 April 1909. Het wetsontwerp strekt om den vrijdom van personeele belasting uit te strekken tot de motorrijtuigen die kennelijk ingericht zijn tot het ver voer van zieken en uitsluitend ot hoofdzakelijk zulks met het oog op het vervoer der verpleegsters of dokters daarvoor gebruikt wordsr. Om alle onbillijkheid te voorkomen, wordt voorgesteld aan deze regeling terugwerkende kracht te verleener, tot op het tijdstip waarop de heffing der personeele belasting wegens mo torrijtuigen, een aanvarg heeft geno men (1 Januari 1909). Do bestrijding der Zedeloosheid. In een artikel van de „Standaard over het ontwerp vap minister Ne- lissen tot bestrijding der zedeloos heid, lezen wij 't Spreekt van zelf, door hare wet ten zal de Overheid de zedeloosheid niet geheel kunjiea keereji, de zeden niet kunnen verbeteren Dis hoofd zaak tot bestrijding der zedeloos heid komt voor rekening van Kerk, School en Pers, Maar voor zoover d& zedeloosheid in 't openbaar durft optreden, heeft toch ook de Over heid op dit gebied een gewichtigs roeping te vervullen Zij kan de aanleidingen tot het plegen van zedeloosheid beteugel®, de openbare bronnen van zedenbederf door wet telijk verbod stoppen. Dit, en niet anders, beoogt dan ook het ontwerp-Nelissen tot bestrij ding der zedeloosheid In dit ont werp wordt een partieel© wijziging van het wetboek van strafrecht, meer bepaald van de artt 240 tot 257, handelende over „de misdrijven tegen de zeden" aan de orde gesteld, Met nam© wordt voorgesteld; la beteugeling der zedeloosheid, in be perkten- in geslaehtelijken zin, de pornographic of vuilschrijverij, de verleiding van minderjarigen en de koppelarij2o strenge strafbaar stelling van den abortus provoca- tus; 3a breideling der speelzucht; 4c* uitbreiding van de bevoegdheden, van justitie en politie op heel dit gebied Het is buiten kijf dat ons straf recht, behalve op vele andere, voor al op deze punten groote wijziging en verbetering behoeft Ook op dit gebied is het buitenland ons weer ver vooruit, Volmondig wordt dit erkend in de Memorie van Toelich ting op 't wetsontwerp „In alle na burige Staten", zoo schrijft de Mi nister, „zonder uitzonderingen vindt de openbare onzedelijkheid een krachtiger strafrechtelijke vervol ging dan hier t© landa Als een gevolg van slappe wetge ving- ten onzeint verplaatsen zich allerlei exploitatie-vormen van on zedelijke neigingen, ais speelholen, wedkantoren, poroographisöhe on dernemingen, naar Nederland en het gevaar dat dit land zich de reputatie zou verwerven van' het land der pornographic men denke aan de articles d'Amsterdam zal naar de meening van dein cm de r ge toe kende zelfs den sterksten voorstander van het stelsel van staatsonthouding moeten nepen, aan het ten spoedigste tot stand komen van meer ingrij pende maatregelen ten deze zijn steun te verleenen Maar niet alleen de vuilliandcl en het spelen woekeren ten Onzent we lig voort; ook de abortus provo- eatus wordt hier steeds meer staf fel oos gepleegd Volgens deskundi gen gaat er geen dag voorbij, dat het afschuwelijk misdrijf niet wordt gepleegd En toch gaan er jaren heen, waarin dit misdrijf niet een maal of slechts een enkele maal wordt gestraft Dit komt voort uit een gezochte interpretatie van het desbetreffend strafwetartikel, dat spreekt van „vrucht", wat door onze jurisprudentie wordt opgevat, in den zin van „levende vrucht') 't Misdrijf wordt ten oprechte op gevat als „een misdrijf tegen het leven"; niet als „een misdrijf tegel a de zeden" Door nauwkeuriger re dactie moet zoodanige verkeerd} wetsuit legging worden voorkomen opdat niet langer zoo hemeltergend kwaad straffeloos in ons land kaï worden bedreven; Van harte vereenigan wij ops dan ork met den wensch van den Mi nister, dat de docr hem voorgestelde maatregelen ten spoedigste mogm tot stand komen, 't .Wordt meer dan tijd! Zoo zelfs, dat de gemeente Amsterdam is voorgegaan, en bij de wijziging van de politieverordening in 1908 en '09 op dit gebied maat regelen nam, die volgens sommigen tot de competentie van dep Rijks- wetgever beboorenj W e kunnen dit geschil veilig lateln rusten, Alleen willen we coPstatee- ren, dat de noodzakelijkheid vap ee,n krachtig optredep vap der Rijks- wetgever dopr dit voorgaan van de gemeente Amsterdam slechts te dui delijker blijkt- Ei- is dan ook inder daad een periculum in mora Met haar staatsonthouding heeft de vrij zinnigheid ook op dit gebied ons land bij andere landen ten achter gebracht. Op de rechterzijde rust thans de dure verplichting dezen achterstand in te halen, Elijve dit wetsontwerp nu eens niet jaren en jaren liggen op den parlementairen disch! Het is nu reeds de derde maal, dat dit ontwerp, telkens gewijzigd, wordt ingediend Moge 't gedurende de komende parlementaire period? af gehandeld worden, en i'n het „Staats blad" verschijnen Dat 's maar gekheidOp het Plein in Den Haag heeft zich dezer da gen het volgende tooneellje afge speeld. Een Amerikaansch jongmensch, zoo pas van overzee in het Haagje aange komen, was aan 't fietsen in gezel schap van een Hollandschen vriend. De Amerikaan, van geen verordening wetende, rijdt over het Plein, dwars over en langs de verboden paden. Een agent loopt op hem toe, spreekt hem aan en haalt zijn boekje te voorschijn om zijn naam en adres op te schrij ven. De jonge man geeft teekenen, dat hij hem niet verstaat. Herhaalde vraag van den agent, hetzelfde antwoord. In middels is de Hollandsche vriend er bij gekomen, die het geval doorziet en den agent zegt, dat hij te doen heeft met een vreemdeling, die geen Hol- landseh kent. „Dat is maar gekheid," zegt de agent, en wijzende naar het bord waar het verbod op staat geschilderd: „hij heeft het toch kunnen lezen!" De Hollander stond paf. Een roodstaartje. In een wag gon 2e klasse aan het station te Dinx- perlo is een roodstaartje bezig vijf eitjes uit te broeien. Toch nog netjes(l) Te Bergen op Zoom is een dienstbode in hechtenis genomen, die niet bij de familie, waar ze diende, maar bij de vlak daarnaast wonende eenige malen geld heeft weg genomen Verstoring eener Godsdienstoefe ning. Een viertal wielrijders, die te Montfoort zich gedurende de Hoogmis schuldig maakten aan verstoring der Godsdienstoefening, zijn, nadat de poli tie er aan t e pas was gekomen en nadat er bij de verwijdering der liee- ren heel wat klappen waren ge- gevallen, geverbaliseerd. Een rattenbeet. Te Uithoorn is een kindje, een dochtertje van G. V„ dat eenige weken geleden door een rat werd gebeten, aan de gevolgen over leden. Overreden. Door de stoomtram der S.S., komende van Scheveningen, werd gisterenavond ter hoogte van de Waaldorperweg, een man aangereden. Ernstig verwond werd hij door de po litie naar het Ziekenhuis vervoerd. Onder een balk. De landbouwer W. Bos, te Erm, geraakte dezer dagen bij het bouwen eener schuur onder een vallenden balk en bekwam daardoor inwendige verwondingen, waarvan hij thans overleden is. De heer Bos had in de besturen van vele vereenigingen zit- ting. Een groote brand. Gisterennacht is te Borne de machinefabriek „Hol land", voorheen Ledeboer, afgebrand. Zij was op beurspolis verzekerd. Omtrent deze brand wordt nog het volgende gemeld De brand is 's nachts te ruim één uur ontslaan. Toen de nachtwacht de éénuur-ronde deed, bespeurde hij nog niets. Een poos later sloegen de vlam men uit de modelmakerij, waar de brand is ontstaan. De modelmakerij sluit de fabriek van drie zijden in bevatte een enorm en voorraad model len van jaren her. Daar had de vlam dus voedsel in overvloed. Aan blus- schen was dan ook niet te denken, ook al beschikte Borne over betere bluschmiddelen dan thans het geval is. Van de modelmakerij deelde het vuur zich mede aan het overige deel der fabriek. Tegen den morgen was alles afgeloopen. Een deel der muren is alleen blijven staan, waartusschen de zwartgebrande machines, raderen en werktuigen. De gieterij, die apart stond, is blij ven staan. De pl.m. 80 werklieden der fabriek zijn natuurlijk voor langen tijd werk loos. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen: D. Orn- stein, Utrecht, Pension Jacobus, 3 p.; Spanjaard, id., id., 2 p.; B. Sedee, id., id., 2 p.; H. H. Zeggelt, Enschedé, id., 4 p.; Jongeh. H. Roland Holst, Hil versum, Heerenstraat 1, lp.; Mej. E. Barends, id., id., lp.; G. R. H. Pel, Leeuwarden, Kostverlorensfr.w. 8, 6 p. W. de Bruijn, Amsterdam, Zeestraat 2024, lp.; E. Hacker, Leipzig, id., 5 p.; Mevr. Netschert, Würzburg, id., 2 p.; E. Kiiper, Heldingen, id„ 4 p.; Thümmler, Gharlottenburg, id., 1 p.; Vis, Keulen, Huize Frederika, 2 p.; Hamburger, A'dam, id., 3 p.; Heutink, tink, id., id., 2 p.; Kuijff, id., id., 6 p.; Hagen, id., id., 1 p.; Van der Laan, id., id., 2 p.; Siebels, id., id., 1 p.; v. Beem, id., id., 3 p.; Fam. Bergendalt, id., Pension Zorgvliet, 4 p.; Fam. Wil- lemse, id., id., 3 p.; Boas, id., id., 4 p.; Menkenhoff, id., id., 2 p.; Bendien, id., id., 3 p.; W. en W. Mulder, id., Kleine Krocht 2, 2 p.; Pool, id., Zee straat 44, 4 p.; Mej. Boekman, id., id., 1 p.; Bos, id., id., 3 p.; v. Kampen, id.. Stationsweg 9, 5 p.; Mevr. wed. L. BosGraanboon, id., Pension Mia Casa, 5 p.; A. J. Hoogenkamp, id., id., Kerkstraat 10, 5 p.; G. Meijer, id., Gasthuisplein 1, 7 p.; Mevr. Derks, Ruinerwold, 1 p.; Mevr. Caspers, Kampen, 4 p.; H. Bolt, Gro ningen, 2 p.F. Deelstra, id., 1 p. Mevr. Petrie, A'dam, alien Hotel Bel védère. II. Gröning, Bremen, Hotel Groot Badhuis, 7 p. E. Boeien, Antwerpen, 1 p.; G. von Olzewski, Berlijn, 2 p.; K. van Geijl, Hilversum, lp.; C. J. Klercq, id., 2 p.; Frau M. Siehoff, Hamburg, 1 p. M. A. Engels, A'dam, 1 p.; alien Pen sion Hoogveld. Jongenh. P. Kranenburg, A'dam, 1 p.; jongenh. E. G. Tielenius Kruijthoff, Delft, 1 p.; jongenh. F. Kroon, Hil versum, 1 p.; Id. Stumphler, id., 1 p. alles Villa Groot Kijkduin. E. Otwalt, Hilversum, 6 p.; L. Bal- lin, Munster, 5 p.; M. Meijersohn, Pe tersburg, 2 p.; C. Brauer, Berlijn, 1 p.; W. Schutter, Groningen, 2 p.; allen Ho tel d'Orange. J. en H. Berends, Arnhem, 2 p.; jongeh. E. Engelberts, id., 1 p.; jong. O. Faber, Hnversum, 1 p.; jongeh. J. Goethe, id:, 1 p.; J. Venijn Stuart, id. 1 p.; allen Kerkstraat 32. VHLSEN. Gemeentesplitsing. In onderscheidene bladen kwamen berichten voor omtrent de actie voor gemeentesplitsing van Velsen. Eerst dachten we hier te doen te hebben met een kiesmanoeuvre die bij de herstemming dienst zou moeten doen, doch uit een nader door ons ingesteld onderzoek bleek ons dat dit toch niet het geval was. De geschiedenis nu is als volgt: Indertijd was te IJmuiden eene beweging gaande voor gemeentesplit sing. Men meende daar dat de belangen van IJmuiden dit vorderden en dat ook IJmuiden er finantieel zeer mede zou gebaat worden. Eene commissie uit de burgerij stelde een onderzoek in, bracht rapport uit en riep een vergadering saam om dit laatste te bespreken. Belangrijke cijfers kwamen daar ter tafel, doordat de gemeente raad een onderzoek had doen instellen naar de fioantieele bijdagen en lasten der verschillende gemeentedeelen. Voornamelijk door den heer Ver meulen werd dit rapport scherp onder handen genomen en ook van de vrijzinnige raadsleden van IJmuiden kwamen zeer ontnuchterende woorden en waarschuwingen om toch vooral voorzichtig te werk te gaan. Gevolg daarvan was dal slechts een betrekkelijk klein deel der opgekomen burgerij het adres aan Gedeputeerde Staten leekende, waarbij verzocht werd in de richting van gemeentesplitsing te willen werken. Toen echter uit de openbaar gemaakte rapporten bleek dat met de andere gemeeDtedeelen profiteerden van IJmuiden, doch in tegendeel de afdeelingen Velseroord en IJmuiden profiteerden van de landelijke deelen, kwam er ook in 't zuidelijk de 1 eene beweging die zich hetzelfde doel voorstelde. Ook te Santpoort, Jan Gijzenvaart en Velsen werd een adres geteekend waarbij Gedep. Staten verz icht werden maat regelen te nemen om de gemeente Velsen in verschillende gemeenten op te lossen. Deze adressen nu zijn door Gedep. Staten gesteld om bericht en advies inhanden van B. en W. van Velsen. Inmiddels werd de heer Netscher gekozen tot raadslid en wethouder van Velsen en kon deze dus ook zijn invloed doen celden op het te geven advies. Nu was het een publiek ge heim dat in de Burgemeester en wethouder Uijtendaal, ïonder nu nog rechtstreeks die voorstanders van splitsing te weren, toch wel iets daarvoor voeldeD. De beer Netscher is echter een gloeiend tegenstander daarvan. Het college heeft daardoor blijkbaar nog niet kunnen komen tot het geven van een advies dat de meening van het geheele college van B. en W. weergaf. Eu zoo rust de zaak aldoor nog in de archieven van B. en W. en wachten gedeputeerden vruchteloos op antwoord. In het zuiden der gemeente wijt men deze toestand geheel aan de invloed van den heer Netscher en heeft men thans gemeend eens te moeten aandringen op voortgang in deze zaak. Merkwaardig is het zeker dat de heeren Vermeulen en Netscher beide zulke sterke tegenstanders der split sing zijD. Of ze het op de dezelfde gronden zijn? Dat zal ts bezien staan. 1 Toch zij men voorzichtig. Dit is in geen geval een quaestie die bij deze raadsverkiezing aan de orde mag worden gesteld. Wij waarschuwen derhave de kiezers ten zeerste om wanneer eventueel ver- kiezings-propagandisten of bladen dit thema gaan uitspinnen, althans nu zich daardoor niet te laten inpikken. De eenige zorg is thans dat alle man van christeiijken huize absoluut alleen zijn stem uitbrengt op alle drie de rechtsche aftredende leden. HEEMSTEDE. Gashouder. Het maken van een nieuwen gashouder met bijbehoorende werken is door de gemeente gegund aan de firma Carl Francke te Bremen. Heden is men met de werkzaamheden aangevangen. Loting. De loting voor de Militie zal voor dez" gemeente gehouden worden te Haarlem op den Doelen op Dinsdag 24 Augustus a. s. des voor middags half 10 uur. De Mariavereeniging. Dinsdag 20 dezer hield de Mariavereeniging haar driemaandelij ksche vergadering. De leden waren goed opgekomen. De presidente opende de vergadering met gebed en zang. In een kort gebed werd herdacht een overleden lid der vereenigiDg, voor wier zielerust a.s. Vrijdag in de parochiekerk een H. Mis zal worden opgedragen, waarbij de presidente allen uitnoodigde, zoo mo gelijk tegenwoordig te zijn. Na voor lezing der notulen werd een nieuw lid geïnstalleerd. Mededeeling werd gedaan, dat de Mariavereeniging zich heeft aange sloten bij het Algemeen Drank weer- Comité. Voortaan zullen de vier, zich ge vestigde vereenigingen te Heemstede, n.l. Kruisverbond, Mariavereeniging, Christelijke Geheeloothouderbond en Volksbond tegen drankmisbruik sa menwerken, om de bestaande mis bruiken van het alcoholisme tegen te gaan. De Mariavereeniging is in het comité vertegenwoordigd door mej. C. Bob en A. Eldering. Vervolgens werd op verzoek van eenige leden, door den Eerw. adviseur het voorstel gedaan, om io 't vervolg de jaarfeesten der vereeniging ook voor de niet dames leden toegankelijk te doen zijn, verheugd waren allen over d&t besluit, vooral de jonge leden. Na afhandeling dezer punten, hield de Eerw adviseur een lezing over de drankzucht eu hare gevolgen, en noemde de groote getallen zelfmoor den en misdaden daardoor ontstaan. Na een korte pauze werden drie aardige stukjes voorgedragen, waarna de presidente de vergadering sloot, na allen hartelijk bedankt te hebben voor de moeite en zorgen om dezen avond weer zoo nuttig en gezellig te doen zijn. LISSE. Een botsing. Gistermorgen kwam de vrachtrijder Schrama met zijn wagen op vrij onzachte manier in botsing met de kar van v. Tol, beladen met vaatwerk. De materieele schade aan deze breekbare waar aanlaatstgenoemde toegebracht en is voor hem niet gering en zou volgens schatting minstens f 10 bedragen. Bloembollencultuur. Met de electro cultuurproef bij byacbinten zijn nog geen zichtbare resultaten verkre gen. Thans zal de uitkomst doen zien of deze bollen met het broeien nog betere resultaten zullen opleveren. Personalia. Te Utrecht slaagde onze stadgenoote mej. Jac. J. Waage voor het examen in solozang van de Maatschappij tot bevordering van Toonkunst. In plaats van den heer De Jong, die eervol ontslag heeft aangevraagd, is tot portier van het administratie gebouw van de Centrale Werkpl. der HIJ.S.M. benoemd de heer Deen, voorheen werkzaam in de afdeeling ketelmakerij van genoemde werk plaats. De schilderijen van Frans Hals. De commissie van toezicht op het Stedelijk Museum heeft een uitvoerig rapport aan den Raad gezondeD, waarin mededeelingen worden gedaan over de reeds meermalen besproken en be schreven handelingen met enkele schilderstukken van Frans Hals. Eerst wordt uiteengezet, dat de stukken in de Frans Halszaal in een onverwarmd vertrek stonden, tusschen twee wél-verwarmde lokalen. De water damp uit de atmospheer in die zalen condenseerde zich gaandeweg op de koudere muren der Frans Halszaal en op eenige zich daar bevindende schilderijen. Dit gebeurde, in de eerste dagen van dit jaar, bij scherpe koude en hevigen oostenwind. Enkele wer ken van Hals begonnen blind'e wor den, d.w z. de vernis werd ondoor schijnend wit. Ofschoon andere stukken er niet vrij van bleven, werd het doek met de afbeeldingen der Regenten van 't Oude Mannenhuis het ergst aange tast. Voor de commissie had het ver schijnsel niets verontrustends, omdat men de oorzaken kende en wist op welke eenvoudige wijze het euvel kon worden weggenomen, wat dan ook binnen weinige dagen geschiedde. In Februari is in de Halszaal een kachel geplaatst, maar (omdat de vochtigheid niet in eens was opgelosl) dit heeft niet verhinderd, dat bij een volgende strenge vorstperiode hetzelfde geval van uitschietend vernis, hoewel in mindere mate dan eerst, zich voor deed bij twee schilderijen. De nood uitgang, waaruit nogal koude lucht kwam, is toen met een dik schuifgor dijn afgesloten. Om de aangetaste werken weer in een behoorlijken toestand te brengen, heeft de commissie den restaurateur, den heer Vos, opgedragen, de vernis te herstellen, dat is, de bestaande vernis weer doorzichtig te maken, dorr haar bloot te stellen aan alcoholdamp, niet haar weg te nemen en te ver vangen door een versch vernis. De commissie had vertrouwen in den heer Vos. die 20 jaar met de restauratie belast is, en in't algemeen tot tevredenheid der commissie zich van zijn "tiak gekweten heeft, meer malen zelfs van groote handigheid en ervarii g olijk heeft gegeven. Dan vervolgt het rapport: „Met volle vertrouwen werd hem dus op gedragen, de vernis van de drie schil derijen te herstellen, maar de deskun dige leden onzer commissie hadden daarvan iets anders verwacht, dan iei geschied. De h9er Vos heeft van rege- nereeren gesproken, en er is gebleken,, dat hij daaronder iets anders verstaat dan de heeren Bredius en Six be doelden. En omdat niet is gevolgd de weg,, welken zij hadden gemeend en aan gewezen, is op de schilderijen gebracht; (hier meer, daar minder) eene korst copalve balsem, grijsachtig van kleur, welke oorzaak is, dat de stukken er niet aangenaam uitzien". Zoo was de t oestand omstreeks half Juli 1909. De commissie heeft toen 't oordeel van twee andere ervaren res taurateurs van schilderijen gevraagd, i n.l. van de heeren II. Heijdenrijk te Amsterdam en C. F. L. de Wildt te l 's-Gravenhage. De heer Heijdenrijk was spoedig met een rapport klaar. Hem was reeds s vroeger door de commissie de restau ratie van „De werken van Barmhar tigheid" van Pieter Grebber opgedra gen, wat hij tot tevredenheid volbracht. Nu werd hem opgedragen de stukken- 119, 121 en 122 te „zuiveren van de daarop gebrachte insmeringen en ze verder te behandelen in voege als door ons van den beginne at was bedoeld' en gewenscht en gelijk hierboven dui delijk is uiteengezet." De heer De Wildt heelt gezegd, dat niet kwaad is, wat de heer Heijdenrijk nu wilde doen, en dat men later, wan neer het zal zijn verricht, kan zien, of het volstaat, of, dat er nog eenel meer afdoende behandeling zal moeten volgen. De heer De Wildt, zal nader een schriftelijk verslag van zijne be vindingen inzenden. De commissie verheugt zich „de ge ruststellende verzekering te kunnen geven, dat het schilderwerk der stuk ken niet is aangeraakt en dat er niels aan is bedorven. Alles bepaalt zich tot eene behandeling, om de vernis doorschijnend te maken, die tot ri- tiek aanleiding heeft gegeven en de aanstoot, die daardoor is gegeven, zal, dit vertrouwen wij zeker, zonder be zwaar weder weg te nemen." Hierna bespreekt de commissie ge verschillende critieken in persorganen, die meermalen op zulk een onheu- schen en schamperen toon zijn geuit, dat wederspraak volgens de commissie niet voegzaam was. „Sommigen stelden het voor, alsof de schilderijen door nalatigheid ver woest en voor altijd verloren waren. Men hoorde ook van gewaagde proef nemingen. Noodeloos zijn de gemoe deren verontrust dooor schromelijke overdrijving van personen, die, naar wij reden hebben te veronderstellen, volstrekt niet bekend zijn met restau- reeren van schilderijen en evenmin met de groole daaraan verbonden moeilijk heden". Hierna leest men: Veel bezadigder, gelijk te verwachten stond, spraken de heeren dr. Jan Veth, H. van der Polj, C. G. 't Hooit en( G. W. Dijsselhoff, in het „Algemeent Handelsblad" van 10 April 1909 hunne mcening uit. Zij gaven er hunne af keuring over te kennen, dat de schil derijen herhaaldelijk met copaïvebal- sem zijn ingesmeerd, en roerden, de opknapping aan, van het portret des burgemeesters Van der Meer, omdat daardoor ergerlijke overschilderingen in de lichtpartij van den witten kraag, misschien vroeger er reeds op aange bracht, meer aan den dag zijn gekomen. Wij moeten dat toestemmen en geven hier een verslag van hetgeen is ge schied. In 1907 zou de heer Vos, als gewoon onderhoud eene kleine her stelling verrichten aan de portretten van mr. Nicolaas van der Meer en zijne vrouw Cornelia Vooght 'nos. 124 en 125). Hij heeft toen, buiten iemands order, de vernis vrijwel geheel ver- vdijerd, waardoor de stukken de eigen aardige wanne kleur van, oude schil derijen geheel hebben verloren. Dit trok onmiddellijk onze aandacht, toen wij ze terugzagen en kon maar weinig onze instemming verwerven. Het euvel is niet groot cn wordt langzamerhand door den tijd wel weer verholpen, zou zelfs door een licht gekleurd vernisje spoedig kunnen worden weggenomen. Het verschil in kleur zou minder in het oog vallen, minder de aandacht trekken, minder hinderlijk wezen, wan neer deze stukken niet hingen tusschen drie schilderijen, welke nog met een groote laag donker vernis bedekt zijn. Wel is waar zijn er overschilderingen in den kraag, maar die zijn in de plaats j gekomen van oude overschilderingen. Prof. C. L. Dake, die in „De Tele graaf" schreef, geeft volgens de com missie de feiten niet in alle opzichten; juist weer en hij was verkeerd inge- licht. Zijn wensch om een stamboek aan te leggen van alle schilderijen, waarin staat opgeteekend en wordt bij geschreven, wat met elk stuk ter zake van onderhoud is voorgevallen en nog! geschiedt, was al voor eenige maanden vervuld. Ten slotte wordt met zekerheid door de Commissie verklaard le. Dat aan het schilderwerk der stukken van Frans Hals ni6t is geraakt en ook niet is bedorven. 2e. Dat zonder bezwaar de vernis weder doorschijnend kan worden ge maakt, waarmede alles in den ouden staat zal zijn- teruggebracht. 3e. Dat de tegenwoordige Frans Halszael niet vochtiger ie, dan de beide ter zijden aangrenzende zalen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2