BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Uit den Omtrek, Stadsnieuws. 'Sc Whitney zal de verlangde handvuur wapens in Australië bouwen. De Araeri kaansche mededingers hielden o. a. staande, dat de Engelsche wapenfabrie ken 20 jaar ten achter waren en ver scheidene voor hun bedrijf Amerikaan- sche machines hadden moeten invoe ren. De inschrijving van een Engelsche firma was 32.000 p. st. hooger dan van de Amerikaansche firma. Terwijl een Engelsche firma een levertijd van drie jaar verlangde, bedraagt de lever tijd van de Amerikaansche firma maar een jaar. De Prins in de Hoofdstad. Met den trein welke 11,31 aan het Centraal-Station binnenkomt, arriveer de gisterenmorgen Z. K. H. de Prins van Het Loo te Amsterdam, Z. K. H., zooals wij reeds in het kort meldden, vergezeld van den onlangs benoemden adjudant Bijl de Vroe, in een afzon derlijk compartiment van den gewonen personentrein plaats genomen. Zoowel op het station als buiten voor den hoofdingang werd Z. K. H. door de nieuwsgierigen eerbiedig be groet. Onmiddellijk werd de gereed staande equipage van dr. C. B. Tilanus bestegen, waarna in gestrekte draf naar diens woning aan de Heeren gracht 460 werd gereden. Ten huize van dr. Tilanus werd de lunch ge bruikt. Na afloop had een vergadering plaats van den onlangs gestichten Nationalen Bond voor het Reddings wezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranjehuis." Aan deze vergadering, welke onder voorzitterschap van den Prins gehou den werd, werd bovendien deelgeno men door de andere leden van het dagelij ksch bestuur van den Bond, dr. C. B. Tilanus vice-voorzitter, dr C. J. Mijnliefl, secretaris, mr. van Tieber uit Zaandam en baron Van Asbeck, 's Prinsen gewezen adjudant, zoomede door den heer Van Bever- velde tot Oldemeuien. De Prins bleef gisterennacht ten Paleize logeeren en vertrok heden vroeg met den trein van 8,09 naar Alkmaar. meedeelde van een door haar bij de Utrechtsche geneeskundigen ingesteld onderzoek naar goedgeconstateerde gevallen van patiëaten, die hulp zocb ten bij kwakzalvers of kwakzalvers middelen en van patiënten wier ge zondheid door die middelen werd be nadeeld of wier herstel er door werd vertraagd. Naar aanleiding daarvan verzoekt zij de andere Gezondheidscommissies dergelijke gevallen bijeen te brengen hieruit eventueel te besluiten tot de noodzakelijkheid van een strenge wet tegen de kwakzalverij en zich dan te wenden tot haar Hoofdinspecteur. Vieemd. Naar aanleiding van het bericht van „Het Vaderland", waarin dit blad met zekerheid kan mededeelen, dat „toen de heer Sweerts indertijd tot burge meester werd benoemd, dit geschiedde met de uitgesproken bedoeling om Arnhem een liberalen burgemeester te geven, schrijft het „D. v. Noordbr.:" „Hé, kijken liberale Ministeries ook al naar de kleur van een candidaat- burgemeester? Wij meenen wel eens gehoord te hebben, dat ze alleen op bekwaamheid en geschiktheid letten. Wie lacht daar?" De Koningin-Moeder te Arnhem. Gisterenmiddag 1,17 is H. M. de Koningin-Moeder te Arnhem aange komen tot het brengen van bezoeken aan de Vierjaarlijksche en aan het Diaconnessenhuis. In den gewonen trein was het salonrijtuig gehaakt. Allereerst bracht H. M. een bezoek aan baronesse Mollerus van Westkerke om zich vervolgens naar de Vierjaar lijksche te begeven. Minister Talm a Zijne Esc. de minister van Land bouw, Handel en Nijverheid A. Talma zal Maandag 2 Aug. de internationale bakkerijtentoonstelling in den Bosch komen bezoeken. Mr. Th. H. de Meester. Hoewel het waarschijnlijk nog eenige dagen zal duren, voordat de longont steking geheel is geweken, wordt de toestand van Mr. Th. H. de Meester zeer bevredigend geacht. De zieke is echter nog uiterst zwak. Uit de Staatscourant. Bij Kon. Besl. van 21 dezer is: benoemd tot ridder in de orde va n den Nederlandschen Leeuw, Abr. Mul ler, directeur der Nederlandsche Han delmaatschappij, te Amsterdam, en bevorderd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau, J. A. van Delden, te 's Gravenhage, oud chef der firma Reyst- en Vinj u, te Batavia. Bij Kon. Besl. van 19 dezer is G. A. Talens, voorzitter der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Nijverheid in het Westerkwartier, te Zuidborn, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De herstemmingen voor den Gemeen teraad. te Botterdam. Op het oogenblik is deRotterdam- sche Raad samengesteld uit 26 libe ralen, 1 vrijzinnig-democraat, 2 socia listen, 8 anti-revolutionnairen, 5 christelijk-historischen en 3roomsch- katholieken. Tengevolge van de herstemmingen zal de Raad na den eersten Dinsdag in September, warneer de nieuw verkozen leden zitting nemen, bevatten 20 liberalen, 1 vrijzinnig-democraat, 3 socialisten, 9 antirevolutionnairen, 6 christelijk-historischen enöroomsch- katholieken. Hieruit blijkt dus, dat deze verkie zingen voor de vrijzinnige partijen ven-e vac guns ig zijn afgeloopen. De liberale verliezen niet minder dan zes zetels, waarvan 5 aan de rechterzijde (1 aan de anti-revolutionnaire partij, 1 aan de christelijk-historische en 3 aan de roomsch-katholieke) en 1 aan de sociaal-democraten ten goede komen. Nog twee zetels, en dan is Rotterdam om De tentoonstelling te Tilburg. Naar men van ofiicieele zijde ver neemt, zal de tentoonstelling te Tilburg verlengd worden tot 15 Augustus. De Stuwadoorswet. „Het Volk" meldt, dat op verzoek van Pet hoofdbestuur van den Neder landschen Scheeps- en Bootwerkers bond, Z.E. minister Talma een audiëntie heeft toegestaan aan dit hoofdbestuur, ten einde eenige bezwaren omtrent dit wetsontwerp uiteen te zetten. De audiëntie zal Zaterdagmorgen te elf uur plaats vinden. De deputatie zal bestaan uit Hoeber, voorzitter, en Ketting secretaris van het hoofdbe stuur. Bestrijding der Kwakzalverij. De Gezondheidscommissie teütrecht heeft aan de 129 Gezondheidscommis- siën in Nederland een afdruk gezonden van een schrijven door haar gericht aan den Hoofdinspecteur van de Volks gezondheid, waarin zij de resultaten - Een heldhaftige redding. Op den Houtkoopersburgwal te Amsterdam wa ren eenige jongens met een handkar aan 't spelen. Bij het afrijden van de brug tegenover de Batavierstraat kon de jongen, die de kar duwde, deze niet meer houden, met het noodlottig gevolg, dat de kar met groote vaart in het water schoot en de twee jon gens, die er in zaten, de 10-jarige Izaak Elzas en de 9-jarige Salomon Aardewerk, uit de kar in het water vielen. Niet zoodra zag dit de 25-ja- rige Maurits Abr. Nopol, die zich in het pakhuis van metalen enz. van zijn vader, op den Houtkoopersburgwal, be vond, of hij snelde naar buiten en sprong gekleed midden in de gracht. Hij dook en 't mocht hem dadelijk gelukken de beide jongens, die elkaar vasthielden, te grijpen. De drenkelingen klemden zich in hun doodsangst aan hun redder vast en aldus in zijn bewe gingen bemoeilijkt, trachtte de wak kere Nopol weer aan land te komen. Inmiddels hadden niet minder dan vijf andere omstanders zich te water bege ven, doch het zou den moedigen jonge man zeker slecht zijn vergaan, wan neer niet twee andere mannen, C. Co- hen en F. J. Sierhuis, de tegenwoordig heid van geest hadden gehad een dreg te halen en deze aan den kranigen redder toe te werpen. Het mocht No pol gelukken de dreg te grijpen en om zijn arm te winden en zoo kon de redder van twee mensehenlevens be houden op het droge gebracht worden. De beide drenkelingen werden in een naburig huis binnengebracht en daarna naar huis vervoerd. Hun toestand was gisteren alleszins gunstig. Reeds vroeger heeft de heer M. A. Nopol zich bij het redden van drenke lingen verdienstelijk gemaakt. - Inbraak, f 250 gestolen. Gisteren nacht is onder Biervliet diefstal met braak gepleegd bij een landbouwer. Een bedrag van ongeveer 250 gulden is gestolen. De daders zijn bekend. - Een kruitdoosje ontploft. Te Res teren is een dertienjarige schaapherder bij het aansteken van een kruitdoosje dermate gewond, dat de geneesheer aan het behoud van het gezichtsvermogen twijfelt. De jongen is naar Utrecht vervoerd. - Aardig. Voor het Stationsplein te Amsterdam fladderde een jonge koek koek, ter grootte van een duif, op en neer. De stationsrestaurateur plaatste het diertje in eën kooi, met het aar dige gevolg, dat een paar bastaard nachtegaaltjes onmiddellijk de taak van moeder op zich namen. Onophoudelijk vliegen ze af en aan om den jongen gulzigaard van voedsel te voorzien. Vermoedelijk hadden zij den koekkoek uitgebroed. Is dat waar? Aan „Het Volk" wordt uit Rotterdam gemeld, dat de heer Van Meggelen, pas gekozen chris- telijk-historiseh raadslid voor Rotter dam V, die tientallen van jaren in be trekking is bij den ijzerhandelaar Zuur deeg, zijn ontslag gekregen zou heb ben, nu hij tot raadslid verkozen is. Staking van betaling. De diaman ten-koopman H. S., te Amsterdam, heeft zijne betalingen gestaakt. Het passief bedraagt f 65.000. - Onverwachts aangegrepen. De on geveer 60-jarige vrouw Dasselaar, te Telgt, bij Ermelo, is gisteren, terwijl ze alleen thuis aan haar bezigheden was, onverwachts aangegrepen; een doek werd over haar hoofd geworpen en om 't hulpgeroep te versmoren, ste vig vastgebonden. Van deze gelegenheid werd gebruik gemaakt een kastje te forceeren en daaruit ongeveer f40 met een zilveren knipje te ontvreemden. De aanvallers worden door de poli tie gezocht. - Een bezoek van 's Keizers ver wanten. Naar aanleiding van het be zoek van den Duitschen Keizer aan Middachten, meldt het „N. v. d. D.", dat Friedrich Wilhelm de vierde als Koning van Pruisen en Frederik de Groote als kroonprins vroeger een be zoek op Middachten hebben gebracht. De brandkast leeg. De ontvanger er van door! Gisterenmiddag is op last der justitie te Breda de brand kast der gemeente Ginneken openge broken; de kast werd totaal ledig be vonden. Tegen den voortvluchtigen ont vanger H. v. G. is bevel tot aanhou ding uitgevaardigd. Een burenruzie. Om een klei nigheid. De politie te 's-Gravenhage heeft gearresteerd een 40-jarig koop man, verblijf houdende in een woonwa gen aan de Waldorpstraat, die een be woner van een anderen woonwagen in die straat, door revolverschoten ver wondde. De verwonde werd naar het Ziekenhuis overgebracht, dodh kon na verbonden te zijn, de inrichting weder verlaten. - Omtrent de aanleiding tot deze daad wordt het volgende meegedeeld: Tusschen de bewoonsters van twee woonwagens op dat terrein was ruzie ontstaan, omdat de hond van de eene vrouw den grond onder den woonwa gen van de andere had bevuild. Toen haar mannen thuis kwamen, zetten de zen den twist voort. Eén hunner greep daarop een talhout en liep, den ander daarmee dreigende, dien na in zij woonwagen. De bedreigde greep een revolver en loste twee schoten, waar van er een zijn tegenstander niet ernstig verwondde. Zijn stiefzoon mishandeld. Woens dagavond werd de politie te Rotterdam te hulp geroepen in de woning van den werkman H. N. d. G., aan de Rechter Rottekade aldaar, die zijn stiefzoon mishandelde. Een agent van politie, die zich in de woning begaf kreeg van v. d. G. met een hamer twee slagen op het hoofd, werd daar door vrij ernstig verwond en is in het ziekenhuis verbonden. Ook De G. zelf die niet de hulp van de buren ge arresteerd werd, is aan het hoofd ver wond en in het ziekenhuis verbonden De agent van politie is buiten dienst gesteld. Auto-ongeluk. Onder de gemeente Schoondijke, Zeeland, zijn Woensdag namiddag een paar Belgische jagers die naar Hoofdplaat reden, met hun automobiel in een omdraai in de Gater nissekerek gereden met het ongelukkig gevolg, dat zekere Van den Abeel e. wonende in de gemeente Sint Kruis, die voor zijn genoegen medereed, le vensgevaarlijk werd gewond. De chauf feur brak den arm. De overige perso nen kwamen met den schrik vrij. In brand geraakt. Door het om kantelen van een brandend petroleum- toestel geraakten de kleederen van mej Strubbe, Zuideinde te Monnikendam, in brand. Onmiddellijk werden haar deze door den heer Strubbe van het lijf gerukt, zoodat zij niet het minste letsel bekwam. De heer S. kreeg brand wonden aan beide handen. De binnenbrand werd daarna door de bewoners gebluscht. De schade wordt door verzekering gedekt. VELSBN. Technisch personeel bij den Rijkswaterstaat. In een gisteren alhier gehouden vergadering is beslo ten tot de oprichting van een ver- eeniging van technisch personeel bij den Rijkswaterstaat in Nederland. De koninklijke goedkeuring zal aange vraagd en een vakblad worden uit gegeven. Voorloopig voorzitter is de heer H. Groeneveld, machinist stoompont Velsen; secretaris A. Hartman, machi- neknecht te IJmuiden, voorts hebben in 't bestuur zitting P. B. Burkunk, electricien, A. van Emden, machinist en H. Wetding, electr.-hulpmachinist, allen te IJmuiden. Een opruiming. De politie heeft weder eens een kleine opruiming gehouden onder de aan den Kanaaldijk gestationeerde kermiswagens Dat dit geen overtollig werk was, bewees de vervuilde toestand, waarin 't terrein daar ter plaatse verkeert. Blijkbaar had men ook al een bezoek gebracht aan de steenkoolopslagplaatst voor de ponten; de kenteekenen waren ten minste aanwezig. Waterleiding kom toch! Van een nog korten tijd geleden gebouwd zestal woonhuizen aan den Grooten Hout- of Koningsweg is het pompwater door de Gezondheidscommissie on deugdelijk voor 't gebruik verklaard. Wanneer men voorts weet, dat de primitieve watertonnen, inzonderheid door den roet en 't steenkoolgruis uit de schoorsteenen der papierfabriek, geheel onbruikbaar zijn, ie men dus feitelijk in nieuw gebouwde perceelen van alle behoorlijk drinkwater ver stoken. VELSEROORD. Dat gaatnogal! Voor de vacature voor hoofd der o.l. school alhier, hebben zich pl.m. 120 sollicitanten aangemeld. ZANDVOORT. Door de politiegehouden. Bij een cootroleering der drankwet is tegen de verlofhouders wed. BJ. S. en H. A. G., procesverbaal opgemaakt wegens het in voorraad hebben van sterkeu drank. Pi, m. 28 L. in beslag genomen. Voor het badhuis van minver mogenden is ontvangen van mevrouw V. Haarlemmerstraat alhier een partij Illustraties; van mej V. O. B. Hotel Beau Site alhier f10.voor vruch ten van mevrouw V. L. C. f 10.en van B alhier een zending oloemen. Aangekomen vreemdelingen. G BerendsMiepthan, Apntem, Kerkstraat 22 1 p G. C Miemibeii v| Heuvien, id id. 1 p. H. Spring- matin, Berlijln, Villa iM)o|n. Plaisir 4 pi T de Beer, Koinimgstraat 18 5 p. Mevr, RohJing; Huizie Adriaan 3 p: Hl ;Wj Kikkert, Brazzaville, id. 1 p Mevr. Herberich, Amsterdam, id 2 p Ji Brusse, id. id 5 p. Q. A. Hammers, id Schelp en pi em 17 4 p B| ,Vas Npnes, id. Haltestraat 58 9 p F £Wj. Meijer, id Kanaahveg- 27 4 p Spanjaard, id Dir. Mdkgterstraat 71 5 p; Groeneveld, id. id. 73 6 p M Mulder, id. Niepwistraat 6 14 p. Mb Rokers, id. Oosterstraat 9 6 p. Kami. Hofstra, id. Pensiopi de Roos 8 p Fam. Hag, id. id 3 p. Otto Flack, id Pens. Adrian a Clasina 5 p 'Mevr. E,. Sax Roeper, id Hotel Groot Badhuis 2 p. Freule Sloiet van. Zwanenburg, id. id. 2 p. O Richel- man, Hilversum, id 2 p. E. .Wolff, Gladbaqh, Hotel Belvédèrei, 3 p! jMj- vain Rijn, Amsterdam, Hotel Kur- haujs 1 p. Dr. WimpfelReimter, id- 1 pi- Gundelfingier, Furtih i/Bj. id 4 personepj HEEMSKERK. Loting. De loting der Nationale Militie zal dit jaar voor de lichting der 1910 voor ODze gemeente niet meer Dlaats hebben in de maand Oc tober, maar op 9 Augustus des voor middags te Beverwijk. Burg. Stand. Geboren, z. van J. van RiezenKeijser. d. van D. Beentjesde Jong. BENNEBBOEK. Bloembollencultuur. Nu door het vrij gunstige weer de oogst der bloembollen geregeld binnen ko men kan, is die der tulpen zoo goed als afgeloopen. Algemeen hoort men gewagen van de voortreffelijke uit komsten bij den groei van dit gewas Zullen de prijzen dit jaar lager zijn dan voorheen, grootendeels wordt dit vergoed door het aanzienlijk getal jonge bollen, dat meteen is verkregen De handel in de verschillende soorten van bollen gaat evenwel nog niet zeer gretig; eerst moet alles ge borgen zijn. HILLEGOM. De bollenbeurs. Debollenbeurs werd gisteren door 82 personen be zocht. Dit getal is aanmerkelijk hooger dan het vorige jaar de eerste maal. Hoewel het een week later is zijn de meeste kweekers nog niet geweest met hun leverbaar goed. De handel was dan ook nog stil. De bestrating. Met het bestra ten van verschillende gedeelten der Gemeente vordert het werk goed. Reeds zijn de Brouwerslaan en de Haven straat klaar, zoodat met het aanstaande najaar twee van de grootste modder poelen verdwenen zullen zijn, en de menschen niet eerst hun baggerlaarzen meer aan behoeven te trekken om even de denr uit te wippen. WARMOND. Den hoogsten prijs getrok ken, Zekere Tb. v. K. aibier, werk zaam op de bloemisterij van de beer Kouwenhoven, kreeg heden de tijding dat de hoofdprijs van de loterij welke gehouden is bij gelegenheid van oud- 's Hertogenbosch, te 's Bosch, op een door hem gekocht nummer was ge vallen. Bijna zeker is te zeggen, dat de man in zijn omstandigheden, het kostbare vervoermiddel voor zich niet bruik baar zal achten, (een automobiel) en de daarvoor in de plaats gestelde f1600 zal binnen zien le krijgen. SASSENHEIM. Dure grond. Hoewel de bloem bollen dit jaar niet hoog van prijs zijn, gaat da grond in waarde alles behalve achteruit. Zoo werd een lapje van 100 vierk. M. voor f 9000 verkocüt. NOORDWIJK. De enquêle. Woensdagavond had de bijeenkomst plaats van middenstanders, bijeenge roepen door de tweede afdeeÜDg van de Commissie voor de Middenstands enquête, ingesteld bij K. B. van 15 September 1908, geïnstalleerd op 6 October 1908 door minister Talma. De vergadering werd geopend en geleid door mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen, voorzitter van genoemde afdeeling. Ook was aanwezig de se cretaris der 2de afd.mr. J. R. H. van Schaik. De Voorzitter verhaalde ons, hoe in 1904, op initiatief van dr. A. Kuy- per, een commissie voor den Midden stand was in het ieven geroepen, wier taak het zou ziju, gegevens te ver zamelen, als materiaal voor beharti ging van de belangen der middenstan ders, eventueel langs wettelijken weg. Deze commissie had het noodig ge oordeeld, dat er een speciale enquête commissie in het leveD geroepen werd, hetgeen bij K. B. van 15 Sept. 1908 geschiedde. De commissie van enquête heeft zich in drie afdeelingen gesplitst, die ieder een deel van Nederland voor haar Tekening nemen. De 2de afdee ling omvat de provincies Zuid- en Noord-Holland en Utrecht. Bedoeld onderzoek zal zich uitstrekken over de gemeenten beneden 2000 inwoners, 11e en geheel langs ofïicieelen weg (via het gemeentebestuur) zullen onderzocht wordenover gemeenten boven 20,000 inwoners, die insgelijks 11 e, doch met betrekking tot b e- aalde vakken zuilen worden onderzocht; en over gemeenten met een aantal inwoners, dat varieert tus schen 2000 en 20,000 inwoners. Uit dit groote getal gemeenten zullen in elke afdeeling een 20 tal worden on derzocht en wel geheel onderzocht. Eén dezer gemeenten uit de 2de afd. is ook Noordwijk. Dit onderzoek zal plaats hebben schriftelijk en mondeling. De rond te zenden of reeds gezon den vragenlijsten zullen ingevuld die nen te worden: volledig, nauwkeurig en volkomen te goeder trouw. De eerlijke invulling der vragenlijst is niet bedoeld als ongepaste nieuwsgie righeid van autoriteitenneen evenals gelijksoortige onderzoeken bij arbei dersstand en in het boerenbedrijf ten gevolge hebben gehad het bevorderen der belangen van genoemde categorieën langs wettelijken of administratieven weg, evenzoo kan een goedgeslaagde middenstands-enquête ten gevolge heb ben, dat langs wettelijken weg de belangen der middenstanders behar tigd zullen worden. De Voorzitter bond allen op 't hart, alle gewenechte inlichtingen onbevan gen en te goeder trouw te verschaffen, opdat de Regeering binnen niet al te langen tijd een juist beeld krijge van de nooden en de behoeften van den industrieelen en handeidrijvenden middenstand. Hebben de middenstan ders en niet ten onrechte meer malen geklaagd, dat zij dreigen dood gedrukt te worden eenerzijds door den groothandel en de grootindustrie, anderzijds door een geëmancipeerden arbeidersstand, thans hebben zij het zelf in hun macht, aan den wetgever die gegevens te verschaffen, welke noodig zijn, om den middenstand in bescherming te nemen tegenover ge noemde machten. Daarna werd dr. A. Kervel geïnstal leerd als enquêteur, d. i. als leider van het onderzoek, dat te Noordwijk zal worden ingesteld. Ook hij sprak een kort woord, waarin hij allen ten zeerste op !t hart drukte, de vragen lijsten onbevooroordeeld, eerlijk en volledig in te vullen. Er zal volstrekt geen mibruik van gemaakt worden integendeel, niemand dan hij en de enquête-commissie zullen inzage krij gen der invullingen, terwijl er een algemeene statistiek uit zal worden samengesteld, waarin natuurlijk geen namen zullen worden genoemd. 't Zal dus een zaak van vertrouwen zijn en als zoodanig ook worden be handeld. Niemand behoeft eenige vrees te koesteren yoor een onbescheiden gebruikmaken van de verstrekte gevens. Nadat nog enkele vragen waren beantwoord, enkele inlichtingen waren gegeven en enkele bezwaren weerlegd werd de vergadering, die heel goed bezocht was, gesloten. Politiehonden. Dezer dagen hield de Ned. Politiehond Vereeniging (N. P. V.) afd. Zuid-Holland eene ver gadering alhier. Na deze vergadering werd een oefen wedstrijd gehouden op het landgoed „Huize Ofien" van L. Graaf van Lim burg Stirum, alhier. Aan dezen wedstrijd namen 6 poli tiehonden deel. Majoor Luijendijk van de politie te Delft maakte daar met zijn hond „Max" een schitterend figuur. In het opzoeken van voorwerpen, afleggen, zwemmen, bewaken van voor werpen, het hoogspringen (2,45 meter) apporteeren en vooral in zijn vuur vastheid gaf deze hond het stoutste te zien. Hij stoorde zich zelfs niet aan een 10-tal revolverschoten die op hem werden afgevuurd, doch ging regel recht op den agent die voor boef fungeerde af en hield hem krachtig bij de broek vast. Ook de drie honden van den chef- veldwacbter van Rijswijk, W. van Oosten en „Bob" van den agent de Goede gave krasse stukjes van uit muntende dressuur te aanschouwen. Het is inderdaad verrassend en de moeite wel waard om te zien hoe ver nuftig deze dieren te werk gaan en men krijgt tevens de overtuiging, dat politiehonden van belangrijk nut wor den voor de politiebeambtenzij zien dan ook niet op tegen de moeite die zulk eene dressuur in niet weinige mate meebrengt; een taai geduld,speelt in deze de hoofdrol. 't Spreekt van zelf, dat dit aan de burgerij eveneens ten goede komt, het is reeds meermalen te Delft gebleken dat de politiehond uitstekende dien sten bewijst. Om een enkel voorbeeld te noemen, kort geleden is het vol gende geschied: Aan de buitenzijde der stad lag een man in beschonken toestand aan den kant van het water en wel zoo dat hij vanaf den weg niet te zien was. Bovengenoemde majoor passeerde daar met zijn hond „Max," toen op eens de hond plotseling weg liep en achter het struikgewas ver dween. De majoor gebood zijn hond terug te komen, doch werd door luid geblaf geantwoord. Niels kwaads ver moedende gebood bij hem meermalen terug te komen doch in plaats van te gehoorzamen, begon de hond harder te blaffen. Daarop ging genoemde majoor kijken wat er gaande was en vond achter het struikgewas viak aan den waterkant den man liggen. Zoo- do-nde werd de man, die anders zeker een ongeluk had gekregen, op een veiliger plaats gebractit. NOORD WIJKERHOUT. Een hevigestrijdtewachten! Men schrijft ons Bij de gisteren gehouden candidaat- stelling voor een lid van den Gemeen teraad, werd door de R. K. Kiesver- eeniging Candidaat gesteld de heer P. Verdegaai, doch daar waren alle leden der Kiesvereeniging het niet mede eens. Er werd toen een tweede Can didaat gevonden in den heer B. C. Vos, en een lijst met 18 namen voor hem op het Raadhuis ingeleverd. Dat de strijd hevig zal zijn, behoeft geene verwondering, als men weet, dat 18 personen, alien R. K., waarvan 15 lid van de Kiesvereeniging, 2 Raadsleden en 3 kerkmeesters zijn. HAARLEMMERMEER. De Gemeenteraadsverkiezing. Woensdag werd herstemming ge houden in district III voor een lid van d6n Gemeenteraad. Candidaten waren W. Pruissen (a.-r. aftr.) en J. van Reeuwijk (a.-r.) Uitgebracht wer den 447 stemmeD, waarvan 200 op W. Pruissen en 247 op Van Reeuwijk, zoodat de laatste gekozen werd. Als bijzonderheid kan hieraan toe gevoegd worden, dat de gekozene wellicht geen zitting zal kunnen nemen, als niet kunnende voldoen aan de voorwaarde van ingezetene, genoemd in art. 17 der Gemeentewet. Burg. Stand. Ondertrouwd: F. Been en P. van Andel. J. Mil- lenaar en G. Bood. T, van Iperen en M. van den Heuvel. Getrouwd: A. Colijn en A. Post. M. van Rijn en G- Geers. Geboren: d. v. L. G. C. Metz Rodermond. z, v. P. Persoon Winkel. dl. v. P. Kamper Burg- graaff. Overleden: M. C. Tienstra, 20 dagen. W. RoestHooyberg, 47 j. HALFWEG. Waar sch u wins bord. Vanwege den Algem. Nel. Wielrijders Bonden Ned. Automobiel Club zullen binnen kort waarschuwingsborden worden geplaatst op den Rijksstraatweg nabij de gevaarlijke kruisingen der electri- sche tram bij het Raadhuis en in het oosteinde van het dorp. Stoptreinen. Volgens het ver schenen ontwerp der a. s. winterdienst- regeÜDg der H. IJ. S. M,, zullen hier weder evenveel treinen stoppen als thans, zijnde 10 van de richting Am sterdam en 11 van de richting Haar lem. Het verschil in tijd is slechts enkele minuten. SLOTEN (N. H.). Gemeenteraadsverkiezing. Bij de gisteren gehouden herstem ming ter verkiezing van drie leden van den Gemeenteraad werd van de 1022 kiezers door 841 van hun kies recht gebruik g maakt Van onwaarde werden verklaard 7 stemmen, terwijl uitgebracht werden op de heeren: G. Terweij (aftr. lib.) 448 stemmen, J. Verbeek (lib.) 424, W. H. Schouten (aftr. kath.) 375, terwijl de heeren C. I. van Leeuwen (aftr. a.-r.) 300, G. Salentijn Gzn. (a.-r.) 57, en A. J. van der Veldt (R -K.) 285 stemmen op zich vereenigden. Met 7 September a.s. zullen dus als Ra idsleden fungeeren de heeren J. W. van Bronkhorst, G. Terweij en W. H. Schouten, terwijl de heer C. I. van worden vervangen door den heer J. Verbeek. Personalia. Voor de examens Hoofdakte zijn alhier dd. 21 en 22 Juli geëxamineerd 12 vrouwelijke candidaten. Geslaagd de dames G. Grosheide, J. Hotstmeier, W. «H. A Kroonder, W. H. v. d. Laan, M. Maatman, A. D. F. Manders, E. M. Manders, allen van Amsterdam, J. H. Jonker, te Bergen, en M. J. C. Klokkengieters, te 's Gravenhage. - Tegelijk met't zilveren Jubileum der Rijtuigfabriek van de Gebr. Kim man alhier zal op den zelfden dag, 28 dezer, F. Kater den dag gedenken, waarop hij vóór 25 jaar bij deze firma in dienst trad, Mr. G. van Tienhoven. 1 Augustus a.s. is het 12i/2 jaar ge leden dat Mr. G. van Tienhoven zijn ambt aanvaardde als Commissaris der Koningin in Noord-Holland, ter ver vanging van Jhr. mr. J. W. M. Scho- rer, die benoemd was tot vice-president an den Raad van State. Herinneringsdagen. Einde dezer maand zal het 25 jaar eieden zijn, dat door de „Christelijke Vereeniging voor de verpleging van lij ders aan vallende ziekten" het gebouw Bethesda" aan de Hazepaterslaan werd geopend voor vrouwelijke lijders. Eveneens is het een kwart eeuw ge leden, dat het buitenverblijf „Meer en Bosch" onder Heemstede voor de ver pleging van mannelijke lijders werd aangekocht. Dienstregeling spoorwegen. Ter secretarie der gemeente (7e af deeling) zijn ter inzage nedergelegd het ontwerp van de winterdienstregelingen 1909/1910 van de treinen der Maat schappij tot exploitatie van Staats spoorwegen en dat van de treinen der Hollandsche IJzeren Spoorweg Maat schappij en dat eventueele opmerkin gen dienaangaande vóór of op 1 Augus tus a.s. rechtstreeks aan het Departe ment van Waterstaat zijn in te zenden. Cursus voor Zondagsschool- onderwijzeressen. Hier wordt van 26 tot en met 30 Juli a. s. gehouden een cursus voor Zondagsschool-onderwijzeressen en on derwijzers, uitgaande van de Commis sie voor de Zondagscholen van den Ned. Protestantenbond. Dagelijks zullen godsdienstoefenin gen gehouden worden,achtereenvolgens geleid door prof. H. Oort te Leiden, door mej. J. F D. Mossel te Amster dam, door mej. E. C. Knappert te Leiden, door mej. A. Buisman te Delft. De cursus, bestaande in verschillende voordrachten, wordt geleid door dr. H. T. de Graaf te Veenhuizen, den heer R. Casimirte 's Gravenhage, ds. D. A. Waterna te Zutphen, mej. E. C. Knappert. Den eersten dag middagmaal alhier, gevolgd door een thé aan het Kolkje, den tweeden dag middagmaal le Bloe- mendaal en des avonds een voordracht door mej. Knappert over „Words worth", den dertien dag middagmaal alhier, daarna buitenpartij te Vogelen zang Donderdag na bet middagmaal alhier boottocht naar IJmuiden. Wol als pakmateriaal. Het onderstaande ontleenen we aan het „Alg. Ned. Exportblad" van 9 Juli j.l. De heer J. Vreugdenhill van hier vestigt in een aan ons gericht schrij ven de aandacht op de geschiktheid van gezuiverde of uitgeloogde, zoo noodig met stikstofhoudende stoffen, als cbilisalpeter, saimoniak e.d. be handelde wol, als pakmateriaal voor versch fruit, groenten, eieren, boter, kaas, vleesch, visch, wijn, enz. en voor alle breekbare en aan bederf onderhevige stoffen, ook bloemen en bloemknoppen. Gezuiverde of uitgeloogde wol, vooral schapenwol, is een bij uitstek niet- geleidende stof, die bovenstaande ar tikelen, vooral indien zij voor export bestemd zijn, ten zeerste beschermt tegen vorst, hitte en droogte, terwijl door deze verpakking ook min of meer het tekort aan koelkamers wordt opgeheven. (Zoo noodig kunnen de artikelen eerst in vloeipapier of an derzins gewikkeld worden). Een tweede

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2