ESPERANTO. R. K. Middenstands- vereeniging Markten. Een koning van Gemengde Buiteniandsche beriehten onder patronaat van den H. Jozef, te Haarlem, afdeeling van „de Hanze", goed gekeurd bij Bisschoppelijk besluit van 26 October 1907 en bij Konink lijk besluit van 9 Mei 1908. De Paus en de derde orde. X. BINNENLAND. FEUILLETON, 16) NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ™eede bla* De R.-K. Middenstands vereeniging stelt zich ten, doel, volgens art. 2 harer Statuten, de zedelijke en stoffelijke be langen van den handeldrijvenden en industriëelen Middenstand in het alge meen, en van hare leden in het bij zonder te behartigen, overeenkomstig de beginselen van den R.-K. Gods dienst. Nog slechts kort geleden opgericht Bracht zij reeds veel tot stand, en toonde op velerlei wijzen het nut van haar bestaan. Zij voerde o.a. eene krachtige actie tegen het verleenen van al te lang cre- diet en de z.g. vliegende winkels; in haar vergaderingen werden belangrijke onderwerpen, als coöperatie, inkom stenbelasting, arbeidscontract, enz. be handeld boekhoudeursussen werden door haar opgericht; door hare bemiddeling werden de feesten der Alg. Ned. Wielr. Bond den vorigen zomer hier ter stede gevierd; eern onderlinge glasverzekering zal weldra door haar tot stand komen; op haar verzoek werden de le H. Gommuniedagen in de verschillende parochiën, zooveel mogelijk op uiteen- Joopende datums gesteld. Dit en nog veel meer deed zij reeds in het belang harer leden en van den R.-K. Middenstand in het algemeen; nog veel meer zou zij kunnen doen, indien zij van de R.-K. Middenstan ders krachtiger steun genoot, dan tot dusver; indien nog meerderen zich bij haar aansloten. De betrekkelijk geringe contributie van 1.30 per 3 maanden kan geen beletsel zijn. Daarvoor hebben de leden bovendien, doordat de Vereeniging aangesloten is bij de Haarl. Handelsvereeniging, gra tis gelegenheid information in te win nen; dubieuze posten der incasseering te geven aan bet bureau der H. II. V. en rechtskundige adviezen betreffende hnnne zaken te vragen bij de advocaten der H. H. V. Het bestuur spoort daarom hiermede alle, nog niet aangesloten R.-K. Mid denstanders aan, als Lid dezer nuttige vereeniging" toe te treden; zich niet te laten weerhouden door de gedach te, misschien onmiddellijk geen per soonlijke winst te behalen, maar door hun steun aan deze vereeniging te ge ven, het goede doel der vereeniging te helpen bevorderen en daardoor ook middellijk hun eigen belangen beharti gen. Voor het Lidmaatschap kan men zich aanmelden bij het Bestuur of bij den Secretaris C. A. M. JONCKBLOEDT Lz. Lange Heerenstraat 24. P.S. De vergaderingen zullen in de agenda der „Officieele Iverklijst" wor den bekend gemaakt. HET BESTUUR. [n de week van 26 Juli tot 31 Juli. Maandag. Alkmaar, Amsterdam, Beqmster, Gouda, Haarlem, Hoorn, Medemblik, Velsen. Dinsdag. Beemster Beverwijk, Purmerend. Woensdag, Am sterdam, Beemster, Enkhuizen, Haar lem, Helder, Schagen, Uitgeest, Velsen, Donderdag. Beverwijk, Edam, Haar lemmermeer, Hoorn. Purmeiend, Scha- •gen, Zaandam. Vrijdag. Alkmaar, Am sterdam, Assendelft, Hoorn, Leiden. Oostzaan, Purmerend, Behagen, Velsen, ZaterdagAlkmaar, Amsterdam,Edam, Hoorn, Leiden. We vinden in de „Noordbrahanter" den volgenden brief van Z. H. Paus Pius X aan den HoogEerw. Pater Ge neraal van de gansche Orde der Min derbroeders over de Derde Orde van Onzen H. Vader Franciscus. Aan den beminden Zoon Dionysius Schuier, Generaal Overste van de gansche Orde der Minder broeders Paus Pius X Geliefde Zoon, heil en apostoliscben Zegen. Den leden der Derde Orde van den zaligen Franciscus heeft dit voorna melijk altijd tot lof gestrekt: hun bizondere hoogachting en eerbied voor den Paus van Romeen geen wonder, want zij hebben een schitterend voor beeld in hun heiligen Stichter, die gelijk hij Jezus Christus bij uitstek beminde, zoo ook in liefde jegens den Plaatsbekleeder van Christus voor niemand onder deed. Nog nooit is een zelfde gezindheid jegens de Kerk door de leden der Derde Orde zoo heerlijk en zoo veelvuldig getuigd, dan bij Ons vijftigjarig Priesterfeest. Want zeer velen naderden voor Ons ter heilige Tafel, en in 't algemeen deden zij, om Ons van dienst te zijn, niet weinig om God voor den naaste en b' achten volgens vermogen geld bijeen om in Onze 1 ehoelte te voor zien. Dit was ons voorzeker, zooals ook billijk is, zeer aangenaam en daarom wenschen Wij, dat gij allen, die hun genegenheid jegens Ons zoo toonden, in Onzen naam, daarvoor dank zult brengen. Wij willen, dat gij hen doet begrijpen, dat Ons niets zoo dierb <ar en aangenaam zal zijn, dan dat zij de voorschriften hunner Orde getrouw nakomen want zoo zullen zij veel bijdragen tot het herstel van alles in Christus, dat Wij vanaf het begii van Ons Pontificaat hebben voorge nomen. De gezindheid toch dezer tijden maakt Ons beangstigd en doet ons huiveren immers zoo velen vergaten en versmaadden de christelijke wijs heid, zoodat wederom, o schande, de verfoeilijke leerstellingen en grondre gels der heidensche oudheid de over hand beginnen te krijgen: en wel is het te vreezen, dat zij ook het huis gezin en bet burgerlijk leven en het bestuur van den staat zullen bederven, 't Is volstrekt Doodz kelijk, dat zij tegen dit kwaad ingaan, die de welda den der Goddelijke Verlossing voor bet menschdom willen hehoudeD dat zij naar best vermogen trachten de afgedwaalden terug te voeren, zoo eik afzonderlijk niet kan door 't verkon digen der waarheid, dan toch zeker door de beoefening der deugden: voorbeelden immers trekken vooral ala voortreffelijke zeden gepaard gaan aan een naarstige zorg voor de chris telijke liefde. De leden der Orde van Boetvaar digheid nu moeten hierin hen voor gaan, die leven in de beslommeringen der wereld: Franciscus schreef hun voor, de gewone plichten van den christelijkeo godsdienst heilig en on geschonden na le komen, n.l. datgene wat ieder kind der Kerk toch reeds moet doen, te beoefenen met meer godsdienstzin en zoo en iu het huis gezin èn in bet maatschappelijk leven anderen een toonbeeld te zijn van christelijke deugdeu. Dat zij, zooals er o eral gevot den worden (want er zijn er, Goddank, velen in eiken stand) volgens tijdsomstandigheden alle z* rg aanwenden om hun plichten te vol brengen. Wij naderen reeds een stap tot den gelukkigen omkeer van zaken, waar naar wij verlangen. Daarom heeft onze roemrijke Voorganger de vereeniging van de Derde Orue van Franciscus hersteld, wijl hij er vrucht voor het algemeen welzijn van verwachtte: Wij ook koesteren dezelfde hoop, en wat hij begon, meenen Wij, met alle kracht te moeten bevorderen. Derhalve, beminde zoon, spoor hen allen aan roet Onze woorden, en houd hun voortdurend voor oogenwathuD belang en het welzijn van andereu van hen vordert en wek hen op zich zoo te gedragen, dat zij der verwachting, die Wij en de Kerk van hen hebben met Gods hulp kunnen beantwoor den. Verder, beloof hun onze bizondere toegenegenheid en liefde, en opdat zij daarvan een bewijs hebben, hebben wij voor 't vervolg bepaald, dat de welwillende gunsten van den Pause lijken Stoel, welke de leden der eerste en tweede Orde genieten, en de geeste lijke vruchten der g ede werken, welke zij plukken, dat aan dat alles ook alle Derde Ordelingen van Franciscus vhd beider geslacht en van iedere instel ling tijdens hun leven en na hunnen dood zullen deelachtig zijn. Wij be velen u, dat gij dit aan alleD, die er belang bij hebben, zult mededeelen. Tot teeken der goddelijke gunsten en als blijk onzer toegenegenheid, schenken Wij u, beminde Zoon, vol gaarne den apostolischen zegen. Gegeven te Rome bij St. Pieter den Óen Mei 1909, in het zesde jaar van ons Pontificaat. Paus Pius X. In het "Esperanlo Bulletin" lezen wij het volgende interessante artikeltje: Esperanto en het Roode Kruis. Overal waar het toeval of de omstan digheden verschillende nationaliteiten bijeenbrengen, zal zich de behoefte doen gevoelen aan een gemeenschappelijke taal door een ieder gesproken en be grepen. Vreemden, elkander ontmo©- tende, vragen niel in de eerste plaats: „welke is de politieke overtuiging van dien mensch, wat deden zijn voorou ders, lot welke godsdienstige richting behoort hij V' neen, vóór alles begin nen deze mensehen te spreken, en ieder geluid, dat zij voortbrengen, her innert hun er aan, dat zij voor elkaar als onbegrijpelijke wezens scherp van elkander geseheiden zijn. Wanneer wordt dit bezwaar pijnlijker gevoeld, ernstiger beseft ,dan in tijden van oor log, wanneer volkeren met de meest uiteenloopende tongvallen samentref fen'? Eerst komt liet wreede kanon, het onmeedoogenlooze monster, de ver- derfbrengende schande der „beschaaf de naties", hel helsche werktuig, dat in enkele seconden duizenden huisgezin nen ongelukkig maakt, duizenden flinke jonge mannen ellendig verminkt. Ach ter dit ontuig komt het Roode Kruis, trachtende te redden wat een oogen- blik te voren zoo opzettelijk ver minkt werd. Voor vele gewonden, als krijgsgevangenen naar het vijandelijk kamp getransporteerd, is geneeskundige hulp soms niet meer noodig. Het komt alleen nog maar aan op die vurig begeerde hulp, die andersspre kenden, en daardoor „vreemden", niet bij machte zijn te verschaffen. De da gen, weken, maanden in pijn en ellen de doorgebracht, hunkert de hulpelooze naar een medemensch, die hem ver staan en daardoor* medegevoelen kan. In "den laatsten strijd, dien gestreden moet worden, ver van moeder, ver van huis en haard, zou hel spreken der zelfde taal zoo ontzettend veel kunnen troosten en verzachten. In dergelijke gevallen staat de meest bekwame ver pleegster of dokter totaal machteloos. Gelukkig hebben reeds vele doktoren, verplegers en verpleegsters, van deze waarheid doordrongen, de studie der internationale hulptaal ter hand geno men. Onder de medische studenten wordt ijverig gepropageerd en reeds werd, op initiatief van een groep Esp. sprekende studenten te Lausanne, een vereeniging van Esp. studenten opge richt. Doctoren, eveneens van de drin gende noodzakelijkheid eener gemeen schappelijke taal doordrongen, kunnen door hun orgaan „Yoco de Kuracistoj voeling met elkaar houden. Hoever sommige Roode Kruis-verplo- gers reeds zijn, hiervan werd verleden jaar, op het Congres le Dresden, een niet onbelangrijke proeve geleverd. Door het bestuur van het Congres uit- genoodigd zich te laten vertegenwoordi gen, gaf hel Internationale Comité van het Roode Kruis t e Genève, aan deze uitnoodiging bereidwillig gevolg. Onder leiding van Dr. Thalwitzer werd op aanschouwelijke wijze een openbare les gegeven. Op de binnenplaats van een kazerne lag een aantal quasi gewonde, soldaten; op aan hen bevestigde bordjes waren hun wonden aangegeven. Door een onderofficier in 't Esperanto ge commandeerd, gingen de hospitaalsol daten naar hun gewonde kameraden. Eén voor cén werden de gekwetsten onderzocht, behandeld, in verbanden gelegd, naar een ziekenwagen ver voerd, in kribben gelegd enz. en elk dezer handelingen ging vergezeld van een duidelijke verklaring in Esperan to. Daarna verscheen de dokter, die in dezelfde taal vragen stelde betreffen de meerdere of mindere onrust, eetlust enz. der patiënten. Hij gaf raad, schreef voor onderhield zich met patiënten en verplegers, in de internationale hulp taal. De belangstellenden, die deze interes sante les bijwoonden, bestonden hoofd zakelijk uit doktoren, verplegers en mi litairen. Eén der leden van het Roode Kruis, luitenant Bayol uit Frankrijk, bracht daarna een hoogst belangrijk verslag uit betreffende het ontstaan en den vooruitgang van de Ver. der Fran- sche Roode Kruis Esperantisten, aan wier hoofd Mevrouw Pérousse, presi dente van den bond van Fransche vrou wen en vice-admiraal Bayle, president der Fransche Maritieme Esp. Ver. staan. Hij wees er op, dat het ge bruik van Esperanto, wegens haar neu traal standpunt, haar eenvoud en prac- tische samenstelling, zoo hij uitstek ge schikt is om de oneindige reeks moei lijkheden, door verscheidenheid der ta len ontstaan, op te lossen. Hij was er ernstig van overtuigd, dat de humane taak van verpleegsters en verplegers door de Int. hulptaal aanmerkelijk ver licht zou kunnen worden. Zijn opwek kend woord bleef niet zonder gunstige gevolgen; reeds worden o.a. in Ant werpen, Straatsburg, Jeruzalem, Beau- vais, Petersburg en Königsberg cursus sen aan het personeel van het R. Kr. gegeven en hartelijk hopen we, dat de tijd niet ver meer is ,dat ook hun vakgenooten in Holland, eveneens doordrongen van den grooten zegen, welke het spreken één er gemeenschap pelijke taal in lijden van oorlog zeer zeker zou zijn, zich opgewekt zullen gevoelen het goede denkbeeld te vol gen. Door zelfstudie, of doof het deel nemen aan een cursus, welke in Sep tember in Den Haag geopend wordt, kan men zich de taal in betrekkelijk korten tijd eigen maken. Tot hel geven van gratis inlichtingen is het bestuur der Esp.-club in Den Haag, gaarne ièderen Maandagavond tusschen 8 en 10 uur bereid in het Bureau ter bevor dering van het Vreemdelingen Verkeer, Plaats la. Ook kan men inlichtingen bekomen bij het Secretariaat der Ne- derlandsche Esperanlistenvereeniging Singel 38C, Amsterdam. ESPERANTANO. Een geneesheer-giftmenger. Een geneesheer te Parijs werd de zer dagen tweemaal bij zieke kinderen geroepen. Beide stierven onder zijn oogen. Hij kreeg ten duidelijkste den indruk, dat zij vergiftigd waren. Als gewoonlijk liet hij zich hunne ziekte uitleggen, zag de voorschriften na van zijn collega, die ze verzorgd had en bemerkte dat een dier voorschriften eene groote hoeveelheid vingerhoed- kruid bevatte, terwijl hij op een an der eene groote dosis opium voor schreef. Het was duidelijk dat de kinderen vergiftigd waren. De geneesheer zeide niets lol de fa milies, denkende dat hel een ongeluk kon zijn. Maar hij deed een beschei den onderzoek bij den apotheker, die hem verklaarde dat die geneesheer ge woon was voor de kinderen zoo groo te dosissen voor te schrijven, dat hij, de apotheker, er slechts een derde in deed, van wat het voorschrift aan wees. Dr. Beltliazar heeft verklaard, dat de geneesheer,, die de vergiftigingen heeft vastgesteld aan de families moest zeg gen dat de kinderen vergiftigd waren. „Ware het feit gepleegd door een kwakzalver," zeide hij, „allen zouden het eens zijn om hem aan te klagen." Het geval zal nu onderworpen wor den aan eene vergadering van genees- heeren, die binnenkort zal plaats heb ben. Wat moet er intussehen gebeuren met dien geneesheer, die de kinderen vergiftigt'? Het kanselierspaleis. Nu het paleis van den rijkskanselier een nieuwen bewoner gekregen heeft, brengt men in herinnering dat de werk kamer van Bismarck door zijne opvol gers ongerept is gelaten. Zoo staat daar nog altijd de zware eenvoudige ma- honie-houten schrijftafel met drie groo te pennen erop, die Bismarck eens ge bruikt heeft. Daarnaast staat een klei nere schrijftafel, waaraan hij in latere jaren werkte. Ook daarop liggen nog eenige pennen, penhouder en liniaal, waarvan Bismarck zich bediend heeft. In het midden ziet men een groote ron de tafel, waaraan Bismarck den minis terraad placht te presideeren. De Biilows hadden het paleis met grooten smaak en pracht laten meubi- leeren en inrichten. Dat alles ver dwijnt nu met hen. Een gevecht met nijlpaarden. Roosevelt heeft, volgens de Ameri- rikaansche kranten, Dinsdag een groot gevecht met nijlpaarden geleverd. Hij zocht in een roeiboot naar een vrou welijk nijlpaard' op het Nawaisja-meer en had twee inboorlingen meegenomen. Toen de boot een heel eind van den oever af was, werd zij omringd door twaalf rivierpaarden, die het bootje door eronder te duiken met hun bree- de ruggen trachtten om te gooien. De inboorlingen waren zeer beangst, maar Roosevelt bewaarde zijne kalmte, legde aan op de zwaarste mannetjes en wijf jes en schoot ze dood. De overige dieren namen de wijk. Om drie uur 's ochtends keerde Roosevelt in het kamp terug op een barkas, die hem nagezonden was. De Californisehe zoöloog Edmund Heller had intussehen een luipaard van 130 F.ngelsche ponden gestrikt. De aap als wielrenner. In Weigls Dreher-Park te Weenen, treedt op het oogenblik de dierentem mer Perkina op met een gezelschap menseh-apen, zoo schrander, dat zij in derdaad meer mensch dan aap mogen worden genoemd. Eergisteren om vier uur was de temmer bezig zijn pension- naires te onderrichten in de edele sport van het na-apen, de dames en heeren rookten, aten, wandelden, deden als menschen. Ook fietsten zij. Zoo kreeg de drie jarige chimpansee Crete onderwijs in de balanceerkunst per rijwiel, waarin de harige artiste het al tot een vrij aanzienlijke hoogte had gebracht. Maar het beest scheen gisteren een jolige bui le hebben en zijn heer eens te willen verrassen. Crete greep althans plotseling de fiets, sprong er met een eleganten zwaai op, trapte in een vlotten gang het Dreher-park uit, reed in wedstrijd gang den weg op en scheen veel lust te hebben in een bezoek aan haar col lega's in den Schönbrunner dierentuin. Zij fietste tenminste linea recta op den ingang van het slotpark toe. Echter kon de garde, die daar op wacht staat, moei lijk voor Crete een uitzondering maken op de strenge bepaling, die het wiel rijder in het park verbiedt. Hij remde de vaart en 'daarmee de blijde verrukking van de peddelende halfmensch, ving Crete in zijn armen op, en leverde de desertrice over aan den ongerusten temmer, die huiten adem kwam aanhollen. Gretes vlucht had in de Schönbrunn- strasse dermate opzien gebaard, dat het verkeer somwijlen gestremd werd. Een handige dief. 119.000 kronen in 30 seconden op klaarlichten dag uit een postkantoor te stelen, dat vol menschen is, en daar bij niet gesnapt te worden, dat is in zijn soort een kunststuk. Het postkantoor, dat op die wijze vliegensvlug van zijn kas beroofd werd, staat op den „Minoritenplatz" te Wee nen, in de buurt van groote banken, die aan dit kantoor dagelijks enorme sommen laten bezorgen. Zooals over al,. zit op dit bureau achter een glazen- schuif de beambte, die de postwissels vlijtig incasseert, ze afstempelt en de ontvangbewijzen uitreikt. In dit geval verkeerde ook de surnumerair Lenk als hij plotseling door de telefoon werd opgescheld, die slechts een paar pas van zijn lessenaar verwijderd is. Maar toch stond hij niet op, alvorens zijn les senaar vol bankjes gesloten te hebben; in de haast liet hij echter den sleutel op het slot zitten. Wie beschrijft den schrik van den be ambte, toen hij bij zijn terugkomst de lade openvond en juist uit het vak van de bankjes van 1000 kronen er 119 miste, die klaarblijkelijk ..auf nimmer Wiedersehen" verdwenen waren. j#1*' Spoelingen. De buurt der Begijnenvést te Antwer pen, is in rep en roer gezet door de heldendaden eener bende straalschui- mers, jongens van 17 tot 20 jaar, die wraak wilden nemen over een vecht partij, die in een danszaal was ont staan, waarin de soldaten de boven hand hadden behaald. De bende was gewapend met knuppels en had de zak ken gevuld met stukken steen. Rond 10 uur hadden de kerels, die. toen nagenoeg 150 man sterk waren geworden reeds verscheidene soldaten, die naar de kazerne kwamen, deerlijk mishandeld. Een bende van 50 sol daten ongeveer kwam buiten en dreef de kerels achteruit tot op het Zuid; bij terugkeer naar de kazernes w erden de soldaten achtervolgd door hunne te genstrevers, die voortdurend met stee- nen gooiden. Een onderofficier, die bij de verdedi ging van een der soldaten, een gewel digen vuistslag toediende aan een der aanranders, vluchtte daarna in de her berg hoek Bcgijnevest en Kasteelplein- straat, die nu belegerd werd door het janhagel. De politie, in voldoende sterkte en met den blanken sabel kwam toege sneld en joeg de bende uiteen. Verscheidene soldaten zijn in de bot sing gewond of gekneusd geworden. Noodlottige val. De generaal der Oostenrijksche cava lerie, vorst Nicolaas Wrede, viel Dins dag zoo ongelukkig op het terras van zijn villa le Gmündcn, dat hij een sche delbreuk bekwam en de doktoren het ergste voor .hem vreezen. In 't groot. Tengevolge der ontdekte verduiste ringen in het Russisch ministerie van openbaar verkeer, heeft de minister een 200 hoogcre beambten ontslagen. De bezittingen der ontslagenen zullen in beslag genomen worden om de ge pleegde verduisteringen te dekken. Een auto aangereden. Bij ClermontFerrand greep een voorbijsnellende trein op een overweg een automobiel van ter zijde aan, waar in 4 personen waren gezeten. Resul taat der botsing: 1 inzittende dood, 1 zoo goed ais dood, 2 bijna. Overstroomingen in de Vereenigde Staten. Uit Duluth in Minnesota wordt ge meld, dat het Bovenmeer in den tijd van 24 uur tweemaal builen zijn oevers trad. Door de voortdurende regens steeg hel water in anderhalf uur, van twee tot zes duim. De straten van Duluth zijn in revieren herschapen. De schade wordt op 1.000.000 dollar ge schat. Tweede zaak Kuyper. Het „Arnhemsche Dagblad" verleen de plaatsing aan een ingezonden stuk, waarin zwaar wordt getoornd tegen het „Alg. Handelsblad" naar aanlei ding van het door dat orgaan te vuur gezette Kuyper—Sweertspotje. We drukken bier het volgende over uit gezegd artikel: Naar hei Engelsch.) Voor treinen hebben we ©i.i afzon derlijke afdeeling, waarvan een oud trein beambte het hoofd uitmaakt Zijt gij klaar?" Ik was dadelijk gereed Five, open de 't portier, toen de trein nog lang zamer begon te rijden, en ging op de treeplank staan Ik volgde hem on hing daar bevende in da gure mc.rgenluc.ht Ofschoon de trein zijn vaart aanmerkelijk had vertraagd, ging de locomotief nog vrij snel, en de grond beneden cms scheien voort te snellen met ijsel'ijke snelheid 'Maar Five was. heelemaal voorbe reid op hetgeen wij móesten doiïini Hij wachtte tot we langs een open stuk grasveld kwamen „Wacht een seconde, nadat ik heb gesprongen." zeide hij met moeite ademend, .want de wind was zeer krachtig „en spring mij dan ia, Spring vooruit, en laat u als een blok neervallen. Tracht, niet u bij het vallen stijf te houden! Rij deze woorden drukte hij zijn hoed vast. op het hoofd en sprong netjes weg, juist als iemand die van. een vlug rijdend© bar afspringt, Nog vóór hij den grond had bereikt, raapte ik al mijn moiod te zamen en sloot mijn oogqn, tram mijn doel op een bosje hoog gras dat naar mij toe scheen te komen en sprang). Ik kwam neder in het gras e:n i ri stint matig had ik Five's waarschu wing gevolgd Bij den val trok ik mijn ledematen samen met het ge volg, dat ik, al kreeg ik een vrij hevigen schok, in geen Onkel op zicht mij bezeerd had Ik lag daar een oogenblik om tot mijzei velt ba komen, en toen ik het laatste eind van den trein in ee|n bocht van de spoorlijn zag verdwijnen, voegde mijn metgezel zich bij mij! „Laat ons. een eindje wal.ndelen." zei hij Een half uur van hier is een klein station en daar zullen we weer een trein neinnnj Wij deden dat. Maar „Five" kocht geen plaatsbewijzen naar Londen, In stede daar van nam hij kaartjes naar eein station, dat een aanmerkelijk eind van Londen .afvoerde, en toen de trein kwam stapten w'i.j in en reisden van Londen af, in plaats van. er heen te gaan. „Maar waar woont Cardmon dan toch vroeg ik nieuwsgierig, toen deze manoeuvre, geschied was. „Ons hoofdkwartier is natuurlijk in Lenden doch we hebben vertak kingen in verschillende" deelen van het land. Maar onze grootste afdee ling is. in Indië, te Calcutta. Wij krijgen daar ©en heeleboel di'ngei-i vandaan, en ze,aden daar ook véél naar toe Er is niets zooveel waard als een groote markt te hebben Dan is er weinig vrees, bp den kraag ge pakt te worden Daarna vertelde mij Five in eelnig* korte zinnen wat hij vair plan was te doen Wij moesten uitstappen op ©enigen afstand van hiet station, waar we nu heengingen om dan een trein naar her Noor den te nemen Als we in de eerste stad, die hij daartoe uitkoos, waren gekomen, moesten we van het eemu station naar het andere toopea om ©el a an der© lijn te hereiken en dan naar Londen te rijden tot aan ©en station dat. ver verwijderd was. van het eind punt, waar men misschien op de loer zou staan om ons te vatten, indien mijn ontsnapping bekend was ge worden Uit al deze maatregelen merkte men de, slimme zorgvuldig heid van den geheim zip rigor Card mon, die niets aam het toeval over liet. Zonder in verdere bijzonderhe den af te dalen, kam ik thans mede deelen dat wij nag tamelijk vroeg in den morgen, volgende op mijn ontsnapping uit dep, gevangenis- wagen, te Londen aankwamen Five had zijn. kleeding thans; pok verwis seld hij had in de, stad, die wij door moesten wandelen om van het eene station naar het, andere te gaa|n, an dere kleeren gekocht en ziah gegri meerd, om aldus de politie het spoor bijster te ma,ken, gesteld dat zij een spoor van ons, had gevonden. Als twee mannen aan het ©ene' station waren opgemerkt, en ©en dezer man nen was in een ander station in gezelschap van een geheel ander persoon gezien, dan zou de verden king, die een of andere speurder van ons mocht koesteren, heel wat verminderen Toen wij eens in Londen waren, wendden wij onze schreden naar ©en huist in een stille straat. Er was niets bijzonders aan dat hui». Het was pre cies gelijk aan alle andere huizen in dezelfde straatonbeduidend, bouwvallig, kaa'l. Het beneden -gedeelte van de moes te huizen der straat was ingericht tot kantoren, cm aan dit huis las men oip de naamplaat eep firma naam van zaakwaarnemers Five opende de dour met. teen huis sleutel en wij traden binnen in een ruim voorhuis vanwaar ©en oude trap naar boven voerde, waar het zeer donker was Maar we lieten de boven-verdiepingen in het huis voor wat zij waren, eh gingen in plaats daarvan een kelder biminem. In stede van een vochtige, ongezonde, ver blijfplaats was hier ©en droiog ver trek, met een flink vuur, dat in den haard brandde Er was: niemand in dit keldervertrek te zien, maar toen Five een luid tikken op de tafel deed •hoeren, verscheen er een kleine, loeremd-uitziende man aan de ge opende deur en knikte mijn vriend vroolijk toe „Geef ons wat te eten," zei Five „Wij vergaan van honger „Juist, mijnheer We hebban hier een lekker maaltje voor u klaar W© kregen gisterenavond bericht, dat we u hier moesten ontvangen, Hier heen Gij' hebt hem. zie ik „Ja dit is de heer Montague, schoon dit de laatste keer is, dat gij dezen naam hoort En wat nieuws is er van de, andere jongens, dia met mij medegingen, Ratty „Ratty" lachte geheimzinnig „Ze hebben zich verborgen h el schuil," zei hij Hebt gij het nieuws gehoord, Five Een van die agenten wist los te komen; de duivel zal loskomen als hij het hoort, en allen zullen daarvoor betaald worden ge zetDe. smeris kwam aan het station aan, een half uur nadat gij vertrok ken waart, em zond ©e)a signalement van u" hij knikte in mijn richting „langs de geheele lijn „Zoo hebben we dus; al onze voorzorgen niet tevergeefs genomen zei Five met ©en glimlach. Ik denk dat hij hier in den loop vap dezen morgen wel zal komen- Ratty knikte Ik begreep nu, dat Cardmon nooit bij zijn haam ge noemd werd, als er sprake van hem was onder de minderen van de ver eeniging. Men duidde hem steeds aan door het persoonlijk voornaam woord, waarop de klemtoon werd gelegd We volgden Ratty nu en werden door hem geveerd in een lange ka mer, die lang van verdieping was en wel de eetkamer in een of ander landhuis kon zijn geweest Het ver trek was ter halver hoogte bekleed met een soort wit eikenhout, dat het hart van ©en verzamelaar m©t nijd en begeerte zou hebbïtt vervuld Een paar goede schilderijen sierde;» den wand, en eenige meubels ston den in het rond. Maar wat op dit oogenblik het meest mijn aandacht trok, was de tafel. Zij was niet ver van een snorrend vuurtje geplaatst, dat in een vreemden .ouden haard knapperde en rood gloeide, ©n zij was beladen met een wel b 'reid-:.n maal tijd De eetlustopwekksnde geur van het voedsel maakte mij hongerig als een raaf, en haast vóór ik Five's uitnoodiging hoorde, ging ik zitten en begon te eten. Gedurende onze reis hadden we bitter weinig ge*ge- ten, want er was een zeker gevaar in winkels hinten te tred n om voedsel te koopen. Wordt ve volgd.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 5