BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Sociale Berichten. ingezonden lededeeiingen. Goede tijdingen uit Leiden. Uit den Omtrek, Stadsnieuws. Uit Beverwijk. Een wolkbreuk. Te Dululh in Minnesota, zijn len ge volge van een wolkbreuk 20 huizen weggespoeld. Drie personen zijn daar bij om het leven gekomen. Spionnen. Aan de „Daily Chronicle" wordt uit Portsmouth geseind, dat aan boord van een der dreadnoughts, die thans voor Southend liggen, een paar buitenlanders zijn ontdekt die men voor spionnen houdt. De commandant van het schip nam 'dadelijk de noodige maatregelen. De twee mannen, die zich onbemerkt in een der machinekamers hadden laten glijden, werden, onmiddellijk nadat zij ontdekt waren, gegrepen en door een detachement gewapende matrozen aan wal gebracht. Voor men hen vrijliet, ontnam men hun een aantal clic'né's die zij aan boord met kleine photo- graphietoestellen, die zij bij zich droe gen, hadden genomen. Prins Hendrik in Si oord-Holland. Het was vroeg dag gisteren voor Prins Hendrik. Te kwartier over ze venen kwam de equipage van burge meester Van Leeuwen voor het pileis te Amsterdam en begaf Z K. H. zieh, vergezeld van Zijn adjudant, Bijl de Vroe, naar het Centraal station. Daar was weer de stationschef, de heer H. R. Krapels, ter ontvangst, die den Prins naar de geresserveerde eerste klasse coupé geleidde. De Prins was, evenals Zijn adjudant, gekleed in jagerskostuum. Onder zijn gevolg, dat in een aangrenzende tweede klasae- coupé plaats nam, bevond zich Zijn jagernneester. Te 7.34 vertrok de trein naar Uitgeest, waar de Prins moest overstappen in den trein voor Alkmaar. In de tnsschenstations, Zaan 'am, Wor- merveer, Krommenie, scheen men op de hoogte van de reis van den Prins. Overal kwam men zich voor Zijn coupé verdringen, om Hem toe te juichen. Deze huldebetuigingen namen soms echter een al te onbescheiden karakter aan, zoodat de Prins genood zaakt was zich er aan te onttrekken, door de gordijntjes neêr te laten. En zelfs toen nog trachtte men door een spleet onbescheiden klikken in de gereserveerde coupé te werpen 1 Te Alkmaar, waar men te 8.40 ar riveerde, was eene groote menschen- mas8a op de been, die den Prins bij Zijn verschijnen luide toejuichte. Bui ten het perron stonden twee auto's gereed. In de eerste nam de Prins plaats, met Zijn adjudant. De tweede bevatte de bagage, waaronder een kist geweren. Het eerst werd koers gezet naar Kaliantsoog, met het doel de zee weringen in oogenschouw te nemen. Daarna zouden eenige oefeningen der genie worden bijgewoond. Terwijl voorts de Prins zich in den omtrek aan het jachtvermaak zou overgeven. Het uur van vertrek uit Alkmaar was in den morgen nog niet vastgesteld. In elk geval zou Z. K. H. van Alk maar uit naar Apeldoorn vertrekken. Ben geschenk aan Koningin Wilhel- mina uit de Kaap-Kolonie. Het huldeblijk der Nederiandsche Afrikaansche dames van Kaapstad en omliggende districten, aangeboden aan Hare Majesteit Koningin Wilhelmina der Nederlanden bij gelegenheid van de geboorte van piinses Juliana, zal vermoedelijk de volgende week hier aankomen. Het geschenk is een prach tig vloerkleed van witte angora vellen, hetwelk geleverd is geworden door de firma B. BeDjamiD, die zich geen moeite gespaard heeft bij het uitkiezen van de vellen en bij bereiding daarvan. De Kamerverkiezing te Harlingen. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict HarlingeD, noodig door het bedanken van den heer dr. J. Th. de Visser, die voor Leiden optrad, werden uitgebracht 5712 geldige stem men. Hiervan verkreeg de heer ds. Ankermau (c. h.) 3331 stemmen,zoodat deze gekozen is. De heer A. Plate (vrij lib.) verkreeg 1716, de heer A v. d. Heide (soc. dein.) 665 stemmen. Minister Sabron. De Haagsche correspondent van de Telegraaf schrijft Naar aanleiding van ons bericht, dai de spoedig aftredende minister van Oorlog, generaal Sabron, in aan merking komt om generaal Kool op te volgen als commandant van het veldleger, bevat de „Nieuwe Courant" een artikeltje, waarin tegen die even- tneele opvolging bezwaar wordt ge maakt, op grond van bet feit, dat de gezondheidstoestand van generaal Sa bron reeds vele jaren zeer ongunstig is, terwijl aan net hoofd van ons veldleger een in alle opzichten physiek krachiig man moet staan. Nu kunnen wij onzerzijds op goede gronden ver zekeren, dal de in het artikeltje gedane mededeelingen omtrent generaal Sa bron'8 gezondheidstoestand te zwart gekleurd zijn. In geen geval mag worden verondersteld, dat die toestand den heer Sabron blijvend ongeschikt zou hebben gemaakt voor den mili tairen dienst. Men dient toch niet te vergeten, dat de heer Sabron, indien hij geen minister ware geworden, op het oogenblik nog zoo goed als zeker chef van den generalen staf zou zijn wat toch ook geen sinecure is. Maar bovendien, toen wij mededeelden, dat generaal Sabron als de opvolger van generaal Kool in aanmerking kwam, vertelden wij eenvoudig over wat een bekend militair deskundige ons als zijn meening had gezegd. Volgens hem zijn de generaals Sabron en Thi ange de eerst aangewezen personen om generaal Kool in zijn hoogst ge wichtige positie te vervangen en mijn zegsman, die zeer goed op de hoogte kan zijn, voegde er bij, dat het vol gens hem geen twijfel leed. of de heer Sabron zon aan he' hoofd van het veldleger worden gesteld, gelijk ook zoo goed als zeker geschied zou zijn, indien hij op het oogenblik van gene raal Kool's aftreden geen minister, maar nog chef van den generalen staf was geweest. Nu kan het natuurlijk zeer goed mogelijk zijn, dat gezond heidsomstandigheden generaal Sabron beletten de opvolging te aanvaarden in dit geval zal de oud-minister, even als zulks met den heer Van Rappard is geschied, op non-activiteit worden gesteld, om dan na eenigen tijd het leger met pensioen te verlaten. Maar afgezien hiervan, is het een feit, dat generaal Sabron, na zijn aftreden, de meest ernstige candidaat is voor commandant van het veldleger. Of hij een benoeming zai kunnen aanvaarden, moet de toekomst leeren. Wij kunnen hier nog bijvoegen, dat onze zegsman met het oog op in de naaste toekomst te vervullen funcliën in de hoogste rangen van onze mili taire organisatie, ons den naam noem de van den kolonel Jhr. L. C. van den Brandeler, gouverneur van de Koninklijke Militaire Academie, een officier, van wien in de toekomst nog zeer veel verwacht wordt. Minister Regout. Minister Regout zal vermoedelijk de volgende week een bezoek aan Callantsoog breDgen teneinde de zee wering in oogenschouw te nemen. Da Kamerverkiezing in Schoterland. Gisteren zijn officieel candidaat ge steld de heeren J. A. Bergmeijer en mr. J Limburg. Van Kol naar Indië. Naar men uit Den Haag meldt, zou het niet berkozen Kamerlid Van Kol, van plan zijn, zich metterwoon in Indië te vestigen. De aanval op dr. Kuyper. De ééne zaak-Kuyper is niet uit, of de andere ODtwaakt, schrijft „Oe Telegraaf". Ridderorden- en baantjes- handel: ziedaar wat hem thans ver weten wordt. Waarover Nederland hem aanschreeuwt: de één in eerlijke boosheid, maar duizend anderen uit puur leedvermaak, dat deze politieke reus daar nu staat als beklaagde. Wanneer men deze beide zaken: die van de ridderorden en die van de Geldersche commissaris-benoeming, eens even rustig overdenkt, dan moet men wel tot deze conclusie komen: die tweede zaak, door het „Handels blad" opgerakeld, wat zal ze Kuyper goed doen! Dit lijdt geen twijfel. Zelfs al zou alles, wat het „Handelsblad" heeft medegedeeld, feitelijk juist zijn, nan kan aan dr. Kuyper geen enkel verwijt van beteekenis worden gedaan. Kan men het hèm kwalijk nemen, als de Haagsche burgemeester hem geld voor z'n partij gegeven heeft? Neen. Valt er iets tegen te zeggen, dat dr. Kuyper bij de regeering baron Sweerts komt aanbevelen? Evenmin. Zulke situaties, zij het met andere personen, komen iederen dag voor. Het éénige, dat dr. Kuyper in deze tweede zaak zou kunnen benadeelen, is het bewijs, dat hij baron Sweerts heeft aanbevolen, omdat deze de anti- revolutionnaire partij steunde. En dit valt nooit of nimmer te bewijzen. Met geen mogelijkheid zal dr. Kuyper uit deze tweede zaak geblameerd kunnen te voorschijn treden. Na veronderstelden we, dat de feiten juist zijn. Maarbaron Sweerts heeft wat het „Handelsblad" schreef, ge noemd „onzinnige verdachtmaking". Wat het „Handelsblad" op dit gebied soms presteert, weet ieder, die even terugdenkt aan „de onzinnige ver dachtmaking", verleden jaar door het blad ten opzichte van wethouder Van den Bergh, in verband met diens commissarisschap van een met de gemeente Amsterdam onderhande|ende maatschappij, geuit. Wij vermoeden, dat de hoofdredactie in den laatsten tijd wat al te veel in Sherlock Holmes gelezen heeft. Som- miger hersenen kunnen daar niet goed tegen. Een gevaarlijk strooper. De land bouwer M. v. d. Stelt, le Nieuwen- dijk (N.-Br.), ontdekte op zijn land iemand met een geweer, blijkbaar bezig zijnde met stroopen. Van der Stelt ging er op af en zag, dat het de ar beider Joh. V.... was, wien hij het stroopen reeds herhaaldelijk verboden had. V., die den landbouwer zag naderen, heeft toen op v. 'd. Stelt aangelegd, maar liet, toen deze doorstapte en hem waarschuwend toeriep, het vuurwapen zakken. Tot zoo ver liep het nogal tamelijk goed af, maar toen v. d. S. vlak bij' den man was gekomen, gaf de stroo per hem met de kolf van het geweer zulk een slag op het hoofd, dat v. d. S. bewusteloos en hevig bloedend in een sloot stortte. Niemand er bij tegenwoordig zijnde, had het met v. d. S. in zoo'n toestand al direct slecht kunnen afloopen, maar gelukkig was V. nog zoo barmhartig, den getroffene uit zijn ongelukkige po- hazenpad. sitie te helpen maar koos daarna het De gemeente-ontvanger van Gin- neken. Op last der justitie is de in het kantoor van den geschorsten ge meente-ontvanger van Ginnekem aan wezige en nog gesloten brandkast, waarin het geld der gemeente voor een groot deel geborgen moest zijn en waarvan de sleutel niet te vinden was, geopend. Het bleek, zoo meldt het „Dagbl .v. N.—Br dat er slechts ruim f 50 aan zilvergeld in aanwezig was. Op dat geld werd beslag gelegd en ook op de aanwezige boeken. Naar men verneemt zal legen den ex-ontvanger, die zich te Antwerpen schuil moet houden, een bevel lot ge vangenneming en tot uitlevering wor den uitgevaardigd. Men zegt dat het le kort in kas ruim f 4000 bedraagt. Grove onvoegzaamheid. Een der abonné's van ,.De Tijd" schrijft, dat hij Dinsdagavond, omstreeks 7 uur, wachtende vóór de geopende Katten- burgerbrug, te Amsterdam, een even eens wachtenden Katholieken priester zag heen en weer loopen, die door een half beschonken persoon werd ge molesteerd. De kerel greep den gees telijke bij den arm en schudde dien hevig heen en weer. De aangevallene, zich losrukkend, liep alsdan een eind terug, waarop zijn aanvaller hem met een vloek een scheldwoord naar het hoofd wierp. Onze zegsman een onderofficier der Marine meende tusschenbeiden te moeten komen, te meer, nu hij andermaal den half-be- sehonkene op den priester zag toetre den. Zich met enkele vlugge schre den tussehen beiden plaatsend, voegde hij den aanvaller toe: ,,Je laat toch dien priester nu wel met rust, niet waar?" Dat lokte eenige min vleiende bewoordingen aan het adres van den tusschen-beiden-tredende uit, maar toch had diens flink optreden bij niet-nakomen van zijn wenk was den aanrander een pak slaag beloofd zooveel effect, dat de kerel zich met een makker verwijderde. Onze zegsman betreurt, dat, terwijl het tooneeltje een poosje duurde, geen politie in de buurt was te zien, 't geen overigens een toevallige omstan digheid kan zijn geweest; maar ook geeft hij zijn ergernis te kennen en dit voorzeker met het volste recht dat in soortgelijke omstandigheden niet meer menschen zich, als hij .ge niet meer menschen zich, als hij, ge drongen voelen, om een priester tegen dergelijke grove onvoegzaamheden en beleedigingen te beschermen. Zoo is het pleizierig belasting be talen! Men schrijft uit Schoterland: Iemand in deze gemeente kreeg een aanslagbiljet in de grondbelasting. Hij had geen grond, betaalde dus niet. Het gevolg was: een waarschuwing. Nu ging hij eens ter bevoegder plaatse zeg gen, dat men bij hem aan het ver keerde adres was. Wat verwonderd keek hij op toen men hem zei, dat hij als eigenaar te boek stond van een groot stuk land, dat door een ander steeds als eigendom beschouwd is. Deze wil daarvan geen afstand doen en de rechter zal nu moeten beslissen. Een trambotsing. Onder St. Oe- denrode (N.-B.) is een wagen met hooi, wegens het schrikken van het paard, met de Meierijsehe Stoomtram in aan raking gekomen. De wagen botste tegen de tramrui- ten, die stuk werden geslagen. Een der inzittenden werd gekwetst door een glasscherf, die hem den neus doorsneed. Onmiddellijk werd den getroffene een eerste verband door het trampersoneel aangelegd, en verdere hulp uit Eind hoven gevraagd. Deze werd door een geneesheer uit deze laatste plaats verleend. De voerman van den wagen kwam met den schrik vrij. Verdronken. Donderdagnamiddag geraakte het 12-jarig dochtertje van schipper Nutt, in het Oosterdiep le Veendam, en verdronk. Gered. Terwijl de ouders de schuit voorttrokken, geraakte een 3-jarig doch tertje van den schipper in de Kas tanje Watering te Delft. Door het ge schrei van een 5-jarig zoontje bemerkte de schipper het gevaar waarin zijn kind verkeerde. Hij begaf zich te wa ter en mocht het genoegen smaken zijn kind, dat reeds gezonken was, te redden. Gevallen. Op de fabriek „Feien- oord" te Rotterdam, hadden gisteren morgen twee scheepsbouwers het on geluk van een 15 meter hooge stelling van een in aanbouw zijnd stoomschip te vallen. Van den een waren beide beenen gebroken, de ander bekwam een zware hersenschudding. Beiden zijn naar het stedelijk ziekenhuis ver voerd. In de Rijnhaven. Aan boord van het Duitsche sohip „Carl", liggende in de Rijnhaven te Rotterdam, was men gisterennacht bezig met het lossen van rollen papierhout in den langszijde lig- genden lichter „Transporteur". De twee bootwerkers B. K. en R. de K., die zich op den lichter bevonden, wilden met een haak den trijs grijpen, doch grepen mis en vielen toen bei den in de haven. Zij werden spoedig op het droge ge bracht, doch bij B. K. bleken de le vensgeesten reeds geweken. Vergiftigd? Vermoedelijk tenge volge van het eten van in een kope ren pot gekookt bedorven vleesch is het geheele gezin van den landbouwer C. Habraken ,te Oirschot, bestaande uit 7 volwassen personen, ernstig onge steld geworden. De vader en de oudste dochter zijn reeds onder verschijnse len van vergiftiging, bezweken. Het vleesch was afkomstig van een uit nood geslachte koe en was door den plattelandsveearts voor de consumptie geschikt verklaard. Ook in een enkel ander gezin zijn personen, die van het vleesch gegeten hadden, meer of min der ernstig ziek geworden. Vele ande ren echter, die het zoo verseh moge lijk gekookt hadden, hebben er geen hinder van gehad. De politie deed onderzoek, doch vond voorloopig geen termen tot handelend optreden. Verdronken. Te Arnhem is, zoo meldt de „N. A. C.", de 18-jarige A. H., uit Velp, die een roeiboot had ge huurd, toen hij bij den kop van de haven de boot van den wal wilde af duwen, uitgegleden en voorover in het water gevallen. Na een half uur werd hij levenloos opgehaald. Winkelsluiting In de gisteren gehouden bestuurs vergadering werd door het Neder- landsch Verbond van Vereenigingen met op een na algemeene stemmen adhaesie betuigd met de actie vaD den Algemeenen Nederlandschen Bond van Handels en Kantoorbedienden voor den Rijkswet verplichte 8 uur- sluiting van winkels en magazijnen. Nederl, Bond van gemeente-ambte naren. Het vorig jaar werd een beweging op touw gezet tot afschaffing der Zondagevergaderingr van dezen bond. Door de heeren J. redée hoofdcom mies ter secretarie. Amsterdam, mr. H. W. Hovy, burgemeester van Loos- duinen, P. Kalbfleisch, hoofdcommies ttr secretarie vaD Haarlem, P. Pruis, burgemeester van Vlaardingen en J. Ruijs, secretaris van Ouderamstel, werd vervolgens een daartoe betrekkelijk voorstel aan de algemeene vergadering gedaan. Dit voorstel wordt thans door het hoofdbestuur gesteund. Het be stuur ontkent geenszins, dat het be zwaar tegen vergaderen op werkdagen voor velen nog steeds reden van bestaan heeft, n.l. dat vele ambtenaren wegens ambtsbezigheden nimmer op een werk dag kunnen vergaderen, doch de ernstige bezwaren tegen Zondagver- gadeiingen van de velen, die uit eeD oogpunt van Zondagsheiliging of wel van Zondagsrust geen steun kuDnen schenken aan een vereeniging, welke nu en dan op Zondag vergadert, toonen naar het oordeel van het bestuur aan, dat met het tegenwoordig stelsel dient gebroken te worden. Plet volgende verslag uit Leiden zal ongetwijfeld van veel nut voor velen qnzer zijn De heer O. Thomassen, iWagetn- straat 4 te Leiden, meldt ons„U zult er zonder twijfel belang in stel len, dat ik zoo'n goede beterschap bekwam door het gebruik van Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen tegen vreeselijke pijn in het smalle ge deelte van den rug, welke mij sinds eenigen tijd zeer plaagde. Deze pijn deed zich gestadig gevoelen en kost te bet me vaak moeite om overeind te komen en mijn bezigheden waar te nemen- Do urine was dik en, niet helder. Bij tijden deed zij mij pijn en bevatte zij gruis. Ik had rheu- matiek in de beide bovenarmen en sliep af en toe zeer onrustig. Etien was me vaak meer een gewoonte dan een behoefte en ik heb ook last ge had van duizelingen, waarna ik me zeer vermoeid gevoelde. Vele goede zorgen waren aan mij besteed, doch ze bleven vruchteloos, en ten einde raad nam ik Foster's Rugpijn Nie ren Pil len in. Hoe zal ik U mijn verwondering beschrijven, toen het tweede doosje mijn pijnen zoo ver bazend verzachte. I-k ben nu zoo goed als beter, maar zal voor de zekerheid toch nog een tijldje ermee doorgaan. Intussohen geef ik U gaarne vergunning ,om mijn verkla ring te publiceeren." Ruim 5 maanden later zegt de heer Thomassen„Zonder die min ste storingen in mijn gezondheid zijn deze vijf maanden voorbijgegaan, en ofschoon ik reeds de zestig gepas seerd ben, kaïn ik alle werk doen dank zij Foster's Rugpijn Nieren Pillen." (w.g.) C. Thomassen HOOP VOOR BEJAARDE MEN SCHEN. Vele ouden van dagen heb ben hnn herstel te danken aan Fos ter's Rugpijn Nieren PiRen, en wij geven U bovenstaand een zoodanig geval. Hoedt U voor namaak en slaat acht op den juisten naam Foster's Rugpijn Nieren Pilllen. Zij zijn ts Haarlem verkrijgbaar bij de Heeren J. j. Göppiinger, Groot© Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaartno 38. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel a f 175 voor één- of f 10voor zes doozein. Er is in de weken, die pas achter ons liggen, in onze nijvere gemeente heel wat politiek verhandeld, heel wat actie ontwikkeld. De verkiezing voor de Tweede Kamer bracht vuur in de gemoederen, en in dat vuur werd de band gesmeed, die allen als één man omkneld hield, en zoo door eendracht sterk, ter overwinning voerde. Wie echter meende, dat toen voor de kies- vereeniging een tijdperk van bloei was aangebroken, dat voortaan Katholiek Beverwijk een voorbeeld wezen zou van wat samenwerking vermochl, hij zou bitter worden teleurgesteld. Het algemeen belang, dat toch de inzet dien de te zijn van het politieke steekspel dat men verkiezing noemt, ging jam merlijk verloren door persoonlijke kui perijen, toen men optrok voor de be langen van Beverwijks ingezetenen. De kalmte, die er heerschte op de, ove rigens maar matig bezochte vergade ring van de R. K. Kiesvereeniging, gaf geen beeld van wat er omging in de gemoederen. Men zou ook hier kun nen spreken van de stilte die hel on weer voorafgaat. „Recht en Plicht" stel de zonder op- of aanmerkingen haar candidaten: de aftredenden zouden her kozen worden zonder onderscheid. Wel mompelde men van de eer der R.-K. Kiesvereeniging, die soms besmet kan worden door het gedrag van hem, dien men uitkiest tot zijn vertegenwoordi ger, maar zonder er verder naar te vrager, begreep men, dat het recht van den bezitter, meer nog de eenheid in de partij zwaarder vegen moest, dan een mogelijk verlies in eer, vooral omdat dit verlies niet op de eerste plaats de Kiesvereeniging tot nadeel strekte. Zóó kwam de candidaat-stel- ling van „Recht en Plicht" tot stand. Jammer, dat de anti-revolutionaire kiesvereeniging de mijns inziens tactische fout beging, de candidaten van „Recht en Plicht" niet over te nemen. Zij had dat kunnen doen, omdat de ver antwoordelijkheid voor die Kandidaat stelling dan nóg bleef voor rekening van „Recht en Plicht"zij had dat behooren te doen, omdat, wil men vruchtbare samenwerking tot één ge meenschappelijk doel, de minderheid zich heeft te voegen naar de wensclien van de meerderheid. Iladde zij het ge daan, het in (ulevellen)-poëzie opgestel de pamflet tegen diezelfde anti-revo lutionaire Kiesvereeniging, zou zells elke schijn-reden van bestaan hebben gemist. Dat pamflet echter blijft de schande van do „vele R. K. Kiezers", die het onderteekenden, zonder hun namen te durven noemen. Het ver lies van een rechtschen zetel in den Raad, hebben zij te boeken als hun verradersloon. Dat is ten tweeden male nu geschied. Blijven zij in dien opzet volharden, om steels te ageeren tegen de wettige besluiten van de R.-K. Kiesvereeniging, dan zal men binnen afzienbaien tijd liet schouwspel kunnen gadeslaan, dat een overw egend Katholieke gemeente een liberalen ge meenteraad heeft. In het troebele water onzer onder linge oneenigheid hebben onze tegen standers goed visschen. Hoe meer wij elkander onderling wantrouwen en be stoken, des te liooger rijzen hun kan sen. In dit licht noet dunkt mij ook het ellendigo stukje proza worden beschouwd, dat Je medicijn-meester J. Wiedenian, onder Beverwijks R. K. kiezers heeft doen verspreiden, om zijn wraaklust te koelen aan een tegen stander ,dien hij in den rug aanvalt, omdat hij hem in het gelaat niet kan weerstaan. „Verdeel en heerseh": de R. K. kie zers hebben bij tientallen dat drankje, naar liberalen trant gereed gemaakt, met graagte geslikt- De heer J. Wiedenian heeft van zijn „uitgave" succes gehad. Niet om de innerlijke waarde: een onderwijzer zou den leerling, die het durfde af te le veren, om de vele fouten en slecht zinsverband, er Hiede om de ooren slaan. Maar dt groote massa laat zich door den kwakzalver op Ide markt heel gemakkelijk lij den neus nemen. Zij luistert zoo gtarne naar het groo te lawaai, dat het gebrek aan bewij zen moet verbergen, voor de deugde lijkheid der aangep-ezen middelen. En als de markt is tfgeloopen, gaat de kwakzalver naar hliis, en telt zijn ont vangsten, zonder zich af te vragen, of hij het belang zijntr „patiënten" heeft gediend al dan niet. Eigenbelang, an ders niet. Treurig is het, dat een man die heet gestudeerd te hebbin, en die e-en aca- demischen graad heeft behaald, voor zulk een oogmerk sulk drukwerk met zijn naam onderteekent! Ten slotte: de ovirwinning der onte- vredenen zou volkomen wezen, wan neer nu ook de Kaiholieke organisatie in duigen viel. Het is waar, als men door de eigen broeders, voor wie men óók zijn werk doet, sijn geld en moeite niet ontziet, zóó wbrdt tegengewerkt, dan is het te verklaifcn, dat moedeloos heid zich meester niaakt van hen, die de grootste hitte van den dag gedragen hebben. Maar de gejachte, dat zij den steun en de sympathie genieten van de besten der hunnen, zal hen drin gen hun post niet tg verlaten. DIXI. Gemeenteraadtvorgadering. Gisteien vergaderde de Raad. De heer van Zanten was met ken nisgeving afwezig en de notuleQ gaven tot geenerlei benoetking aanleiding. Verschillende inhsives van Ged. Staten werden voor kennis geving aan genomen, evenals dankbetuiging van benoemd onderwijzend personeel zon der hoofdelijke stemming werd de concessie van de stoomtram Haarlem Beverwijk overgedragen van deHoll. Spoorw. Mij. op de Moord Zuid-Hol- landsche tramweg Mij. te Amsterdam. Een verzoek om verlenging van con cessie tot 1950 werd afgewezen. Naar aanleiding Van een verzoek van den gemeente ontvanger om ver hooging van jaarwedde zal aan Ged. Staten worden ber cht dat tegen een verhooging van f900 tot f1200 geen bezwaar bestaat en wurd op voorstel van den heer Zwagd: bepaald, dat deze verhooging met ingang van 1 Jan. 1910 zal plaats ffibben. Goedge keurd werd een ontwq-p verordening van de leveriDg van fas over munt- gasmeeters," nadat de heeren Wiede- man Langedijk en Zwtger eenige op merkingen hadden gemaakt, die nader door den voorzitter weiden toegelicht. Verder werd na onfferzoek der ge loofsbrieven tot toelating geadviseerd van de nieuwgekozen raadsleden de heeren Eijking, Gorter Bn Poel. Aangeboden werd d& gemeente re kening over 1908sluitenJein ontvangst met 1297.54733 en in uitgaaf f29543917, saldo f2103,16 en die vnn het Burger lijk armbestuur ontvangsten f122801 uitgave fll69781/2 saldo f58225. T0t onderwijzers van het bertmlings onder wijs werden benoemd de heeren B. Bouman, A. Wenzing J. Hulshof te Haarlem en J L. G. Niessen, R. J. Zuidema en de dames .Japikse, Smit en Tol allen te Beverwijk. Bij de rondvraag dbmg de heer owager aan op voorziening in de stof- plaag aan de Breestraat die buiten gewoon ergerlijk is. De voorzitter hoezeer Van de nood zakelijkheid overtuigd meende dat daar vooralsnog niets aan kon gedaan worden met het oog op 4e financiën. De vergade ing werd daatna gesloten. SCHOTEN. Burget. Stand. Geboren: D. M. MüllerWitte, z. L. A. Planjer Warners, d. OV RB. VEEN. Kweekduin. Dat hetKweekduic steeds meer wordt uitgebreid, kan hieruit blijken, dat binnenkort weder met oen bouw van vier villa's zal worden aangevangen. De benoodigde vergunning daartoe is reeds door het dagelijksch bestuur verleend geworden. BLOEMEND AAL. Met verlof. De burgemeester, jbr. A. Bas Backer, heeft zich met verlof naar het buitenland begeven. Burg. St. and. Geboren: d. van F. VV. G. van der MeerJager. Overleden: J Klijn, 24 j. W. van Keulen, 56 j. HEEMSTEDE. Pereonalia. Mej. C. J. Dopheide van hier, is benoemd tot onderwijzeres aan de school van het parochiaal kerkbestuur van den H. Bonifacius, Eikenweg 11, „8t. Barbaraschool", te Amsterdam. Burg. Stand. Ondertrouwd; D. M. Paré en G. J. C. Paré. Geboren: z. van E. Dijkstra Weiland z. van A. M. Kokkel- koren— v. d. Peijl. ZANDVOORT. Een simultaan séance. In Zandvoort's schaakgezelschap werd een sumultaan séance gegeven door den heer W. A. T. Schelfhout tegen 10 leden en 7 geïntroduceerden. Van de 17 partijen werden door den heer Schelfhout elf gewonnen. Aangekomen vreemdelingen: Frau Tavalf, Keulen, Boulevard de Fauva- ge 8, 3 p.; Dourtuer, Londen, id., 1 p. H. Sitter, Hoogeweg 36, 7 p.; E. Hij man, A'dam, Koningstraat 39, 7 p.; Me vrouw wed. Cohen, id., Pension Cor- tham, 1 p.Dames Stokvis, id., Halte straat 15, 6 p.; Reeder, id., Hoogeweg 28, 4 p.; L. J. Pezaro, id., Oorslerstr. 7, 4 p.; Fam. Kotting, id., Pension v. d. Mije, 2 p.; Mej. A. Bonman, idem. Heerenstraat 3, 1 p.W. C. v. Os, id., Pension Zeldenrust, 6 p.; J. Bing, id„ Schoolstraat 15, 5 p. Mevr. Brand, A'dam, 3 p.; C. de Veer, id., 1 p.; Fam. v. Hamel, Haar- Vlem, 2 p.; Fam. Toninga, Groningen, 3 p.; Mej. Korff, Zaandam, 1 p.; allen Pension Beau Sejour. Baron Taets van Amerongen, Doorn, 2 p.; J. C. Stork, Nijmegen, 2 p.; G. W. Bloemendaal, Wormerveer, 6 lp. Mevr. J. Langebaerd, id., 2 p.; Mej. "W. Roelvink, A'dam, 1 p.; allen Hotel Groot Badhuis. Engelen, Furth (Beijeren), Hotel de l'Ocean, 2 p. J. W. Gunning, Delft, 1 p.; L. E. A. Liebert, Kapelle bij Goes, 2 p.- Dr. W. Schmidt, Duisburg, 1 p.G. Lijsterman, Brussel, 2 p.; alles Hotel d'Orange. Het Museum van Kunstnijverheid. In het Museum van Kunstnijverheid zullen de volgende week nog tentoon geteld blijven een aantal teekenoefe ningen, vervaardigd door de leerlingen van ds aan het Museum verbonden schooi. Deze teekenoefeningen bestaan, uit nat.uur-studiëo naar levend model, planten, bloemen en dieren, alsmede- uit proeven van stijlleering na ar eerst genoemde tsekeningen vervaardigd en uit toepassingen op het gebied der decoratieve vakken. De studiën voor mitaal en houtbe werking blijven eveneens nog eenigen tijd tentoongesteld. Zondag is de toegang kosteloos. Centrale Raad van Beroep (Ongevallenverzekering.) In de gisteren te Utrecht gehouden openbare terechtzitting had o. m. de> uitspraak plaats in de volgende zaak hooger beroep van G. P. te Amster dam tegen de uitspraak van den Raad van Beroep alhier, houdende bevestiging der beslissing van de Rijks verzekeringsbank, waarbij hem meer dere schadeloosstelling is geweigerd ter zake van een ongeval, waarbij zijn linkermiddelvinger werd gekwetst. De Centrale Raad vernietigde de uitspraak en beslissing en kende getroffene f0.14 per werkdag toe, ingaande 28 September 1908. Nationale Militie. B. en W. brengen ter kennis, dat het inschijvingsregister en de daarbij behoorende alphabetische naamlijst,, betreffende de jongelingen, die zich binnen deze gemeente in 1909 hebben doen inschrijven voor de lichting der Nationale Militie van 1910, ter Secre tarie dezer gemeente (2e afdeeliug) voor een ieder ter lezing is Dederge- legd van heden tot cd met 31 Juli aanstaande, van des morgens 9 tot des uamiddag 2 ure; en dat tegen register en lijst binnen genoemden tijd bezwaren kunnen worden inge bracht bij den Commissaris der Ko ningin in deze provincie, door middei van een bij den Burgemeester in te levereD, door de noodige bewijsstukken gestaafd, verzoekschrilt op gezegeld papier en onderteekend door hem of haar. die ze inbrengt. Hoe da haai in het Spaarne kwam. Op ze zoetwater!) aai Reeft de be langstelling' gevotndetn, die eein ztotei- waferhaai verdient. Ben collega van bet „Nieuwis" ver trouwt het geval niet en merkt ooi ijk op, dat „dit nog niets is bij de zee slang van 67 meter 44V2 millimeter, door eenige Amsterdamscbe jongeJoB in triomf uit eejn stoot achter de Jo hannes Verhulststraat getrokken," Inderdaad, die koankoanmertijd zeeslang slaat einze haai; dat geve»a we griftioie: toe; maar kou de; 'Am-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2