DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND, KinfUepfiirjsvnt 29-SI-83, Haarlem Kort Verslag van de Tweede Kamer, zitting 1909-10. BUITENLAND. Een koning van Gemengde Buitenlandsche berichten DINSDAG 27 JULI (90S. 34ste jaargang: No. «948 Bureaux van Redactie en Administratie intercommunaal Telefoonnummer 1426. Voor advertentiën en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich uitsluitend tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. Degenen, die den vorigen jaargang door onze bemiddeling ontvingen, moe ten, voor voortzetting van 't abonne ment zich opnieuw daarvoor op geven. Algemeen overzicht. De vlucht over het Kanaal. FEUILLETON. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ABOMNEMENTSPRIJSi Per 8 maanden voor Haarlemf 1,35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afsootterlqke nummers 0,08 PRIJS OER ADVERTEKTIÊN: Van 16 regels60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer10 cent. Buiten Haarlem en de Agentschappen 20 cent per regel. Reclames dubbel tarief. Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cents (4 contant). 1000 Alle betalende abonnéa op dit blad, die In het bezit eener verzekeringspolls zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor GULDEN bij GULDEN bij HUH "vw,sa 55 ilili GALDEN bij verbes van verlies van éen verües van verbes van hand of voet. 9 U HJf éen 00R' i lHf fiJi éen dnim. GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. 400 GULDEN bij overlijden. 300 één wijsvinger. 15 GULDEN bg verbes van éen anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Qracht 11. De administratie zal bij voldoende deelname weder gelegenheid geven, het Kort Verslag van de zittingen der Tweede Kamer k f 0,50 (gewone prijs f 1,te ontvangen. Zij, die door onze bemiddeling zich willen abonneeren, gelieven vóór 12 Augustus, Naam, Voornaam en Woonplaats nauwkeurig op te geven. Later zal een bericht worden op genomen, tot wanneer de abonne mentskosten gestort kunnen worden. BLÉRIOT'S TRIOMF. Het groot© nieuws ligt op aller lippen. Blériot is de held van den dag. De bladen in Londen wijden den Franschen luchtvaarder hartelijke hoofdartikelen, ofschoon enkele, waAronder de Standart, zeggen, dat men wat Blériot heeft gedaan licht zou kunnen overschatten. Want lucht- vaarders, Blériot zelf o.a., hebben al langer vluchten afgelegd in bet tijdperk 190709, terwijl het volstrekt niet gebleken is, dat het oversteken van het Kanaal moeielijker en gevaarvoller is dan luchtvaarten over land. Volgens de Standard heeft Blériot's triomf geenszins het vraagstuk der luchtvaart opgelost, als zou demoge lijkheid of waarschijnlijkheid van geregelde luchtvaar ten tusschen Frank- rijk en Engeland erdoor gebleken zijn, Al wat Blériot thans heeft aangetoond is, dat zijn vliegtoestel onder gegeven luchtomstandigheden meer dan twintig Engelsche mijlen kan afleggen. Maar dat is niets nieuws noch ongehoords. De Standard is niettemin van oordeel, dat Engeland zich hierin niet moet laten overvleugelen door andere landen. Vele groote bladen schrijven geest driftvoller dan de StaDdard. De Daily Telegraph b.v. roept uit: Engelands insulariteit heeft afgedaan, is althans ingrijpend gewijzigd door onvoorziene omstandigheden. De luchtmacht zal voortaan voor Engeland van even groot belang wezen als de zeemacht. De Daily Mail bood gistermiddag Blériot een noenmaal aan, waarop hem de 1000 pd. st., die het blad heeft uitgeloofd, overhandigd werden. Blériot's vliegtoestel is drie dagen lang in Lonuen tentoongesteld. Blériot's triomf wordt in de ganeche Franeche pers natuurlijk als een groote nationale over winningen als een belang rijke historische gebeurteni s beschreven Alle ander belangrijk nieuws schijnt verdwenen en de eerste pagina der groote bladen bevat nauwelijks iets anders dan een beschrijving en foto's van Blériot's vmcht en intervieuws van Blériot Blériot zelf aan het woord. Het meest interessante nieuws bevat „Le Journal". Daarin geeft de vlieger zelf een verhaal van zijn tocht. Om met duizenden te betalen, zoo'n ar tikel. Nu Blériot zal voor dat artikel ook wel een aardig honorarium opstrijken. „De journalisten zijn zonder mede lijden," zoo vangt hij zijn artikel aan. „Nauwelijks heb ik weder contact met den bodem en reeds herinnert „Le Journal" me aan onlaDgs afge legde beloften om een verslag van mijn reis te geven." Dan verhaalt Blériot, hoe hij dade lijk na bet mislukken van den tocht van Latham het plan vormde een poging te wagen. Latham's tocht noemt hij ongelukkig doch roemrijk, daar hij den vliegenden menschen den weg heeft gewezen. Latham's voorbeeld bracht Blériot tot het plan. Voor bet resultaat van zijn tocht was hij niet al te bevreesd. Zijn motor was hem bij tal van tochten over een dergelijken afstand trouw gebleven. Toch bleven bestaan de gevaren van het breken van een bougie of het slechte contact van een electrischen draad. Echter was Blériot wel eenigszins bezorgd voor den zeemist. Hij zelf meend© drie kansen tegen één te hebben. Toen Blériot de Engelsche en Fran eche kust beide uit het oog had ver loren, hield hij zijn roer loodrecht in de hoop op deze wijze in de richting Dover te vliegen. Toch ontdekte hij, toen de Engelsche kust opdoemde, dat hij ongeveer 7 K.M. ten westen van Dover zou aankomen. Schepen redden zijn tocht, door alle in dezelfde richting gaande, hem de haven van Dove- aan te wijzen. Toen Blériot het land naderde, trachtte hij verscheidene malen op de steile kust te landen, die daar ongeveer 100 M. hoog is, doch de windvlagen wierpen hem telkens 30 M. boven zee terug. Eindelijk ontdekte hij toen bij het kasteel van Dover een opening in de rotsen en vastberaden vloog hij erheen. Overlangsche slingeringen be zorgden hem veel moeite. Toch slaagde hij eindelijk en landde westelijk van het kasteel op een golt-terrein. De schroef van de machine werd bescha digd in het net van draden in de lucht. De afstand van 38 K.M. door zijn afdwalen tot 44 K.M. vergroot, werd in 38 minuten afgelegd. De machine verbruikte 6 liter benzine, en had 13 L. medegenomen, zoodat Blériot nog verder had kunnen vliegen, indien hij geen averij had gekregen. Een politieagent was na de landing het eerst bij hem en spoedig a»arna (iVaar het Engelsch.) 18) „Met een, weinig oefening1, met de practijk en een weinig' kalmte, zul len zulke afdwalingen van. dein geest wel niet meer voorkomen Mij: heb ben zeer groote behoefte aan een beschaafd man 'van de .wereld om ons te vertegenwoordigen in, ver schillende plaatsen waar, om rede nen die u duidelijk zullen worden, de ongeletterde man met achterdocht zo>u worden ontvangtön Gij, ziet, mijnheer Montague, dat wij in alle klassen der samenleving werken, iri. gij zult vpor u zei ven de voordee- len inzien, die een maja te beurt vallen, Welke zich in hoog© gezel schappen kan bewegeh zonder zelfs dtm schijn aan te nemea, dat ziijn houding gekunsteld is Ook hehhlêtni we een deskundige voor handschrift noodig, want onze vroegere expert is gevangen genomen, omdat hij: de zaken te vier dreef; het spijt mij het te moeten zeggen Ik waar schuwde hem, dat hij1 niet onge deerd zou blijven, als hij op die wijze voortging, doch ik zal daar verder niet over spreken. „Laat mij: u thans ee|n kijkje gun nen op de macht die Wijl hier be zitten Ik zal u bijvoorbeeld me- dedeelen, wat er ©snige dagen gele den op een zeker college voorviel En teen, terwijl ik een en al ver bazing was, gaf de gbheimJzitnnige Cardmon een in alle deelen juist verslag van mijn misdad tot in de kleinste bijzonderheden tredend De gaven van dien man, gtrehisteni aap het wonderbare; hij ontleedde dit treurspel, alsof hij van het begin tot het einde daarvan getuige was geweest, „Niets anders dan helderziend heid", zei hij' toen ik mijn verbazing uil drukte „Maag gij kunt begrij pen, dat wij geen amateurs in ons beroep zijn. Ik kon, als ik wilde, u op dit ©ogenblik een .volledige be schrijving geven van Uog! een tiental misdaden, dia nog maar pas beraamd zijln of reeds uitgevoerd werden."' De grillige gedachte kwam bij: mij: op, om te beproeven, of de macht van ,dezen man zoo groot was als men' beweerde. Want ofschoon ik snel onder de hetoovering .van de zachte, verfijnde stem was gekpmien, behield ik nog steeds een natuurlij ken afkeer om mij voor het overige van mjjtn leven te verbinden aan een' troep misdadigers. Ik zette daarom mjjb lippen voor de spreekhuis en zeide: was Blériot omringd door interviewers. De bewoners der plaats warén nog in rust. Bij zijn aankomst te Dover werd hem het Legioen van Eer aangeboden. „Meer dan ik verdiend heb", verklaar de Blériot bescheiden. Nieuwe vluchten van Blériot? Aldus hel verhaal van Blériot. Zal hij zijn beloite houden en nog maar eens een wedvlucht ondernemen? Hij heeft zijn vrouw ook wel beloofd, niet te probeeren over het Kanaal te vlie gen. Alvast zal hij nog aan één wed vlucht deelnemen. Misschien wel die van Londen naar Manchester, waarvoor de „Daily Mail" niet minder dan 10.000 pond sterling heeft uitgeloofd. Bij de 1000 p. St., die hij nu heeft gewonnen, komen nog 500 p. st. die een firma Champagne er boven op heeft gedaan, en een beker van 50 p. st. door een lid .van de Engelsche luchtvaart-ver- lid van de Engelsche luchtvaart-ver- eeniging voor de Kanaalvlucht uitge loofd. Baron De Forest heeft een prijs van 4000 p. st. uitgeloofd voor den eersten Engelschman, die het Kanaal over vliegt. Blériot had Latham voorgesteld den prijs van 1000 p. st. te verdeelen, als zij beiden op denzelfden dag over het Kanaal zouden vliegen. Maar Latham had het rechte oogenblik verslapen. De correspondent van de „Daily Mail" 'te Calais dezelfde die Zaterdag aan zijn blad meldde dat Latham naar En geland was om een landingsplaats uit te zoeken vertelt hoe dat gegaan was. Hij had het van Latham zelf. Levavasseur, die met Latham in het zelfde hotel sliep, was 's nachts om 2 uur en toen om 3 uur opgestaan, had uit het raam gekeken, maar vond 't weer ongeschikt en was weer in bed ge kropen. Omtrent half vijf ging hij op de veranda en hoorde iemand zeggen, dat Blériot opgestegen was. Het vol gende oogenblik zag hij het zelf. Hij wekte Latham en vertelde het hem. Latham haalde zijn toestel uit de tent en ging er al vast in zitten, maar de wind was zoo in kracht toegeno men, dat de tocht hopeloos scheen, vooral nu hij zelf uitgeput van zenuw achtigheid was. Men belette Latham op te stijgen. Deze was diep teleurge steld, maar seinde nochtans aan Blé riot: „Hartelijk gelukgewenscht. Hoop u spoedig te volgen." Graaf de Lambert, de derde die het Kanaal zou trachten over te vliegen, wenschte Blériot ook geluk. Hij zal navolgers hebben, zei hij, en ik hoop een hunner te wezen. Wilbur Wright sprak anders, volgens een telegram uit New-York. Een ver slaggever wekte hem uit den slaap om hem het nieuws te melden. „Is dat nu een bericht, om iemand uit een gezon den slaap te wekken?" zei Wilbur. „Wat Blériot heeft gedaan, beteekent veel minder dan wat mijn broer Or- ville weldra zal doen, als hij gaat vlie gen van Fort Myer naar Alexandria, over bergen en dalen en bosschen. De luchtdruk boven water is gelijkmatig, maar boven dergelijk afwisselend land niet." Zondagavond is Blériot te Calais aan gekomen en als een held ontvangen. Volgens de „Daily Mail" heeft de vlucht 37 minuten geduurd en niet 23, zooals het eerst heette. Volgens een later bericht uit Parijs heeft men ech ter uitgerekend, dat de vlucht ruim 27 minuten heeft geduurd. Maar Blériot zelf spreekt in de „Matin" van 33 mi nuten! De Engelsche luchtvaartvereeniging heeft besloten, op de plek, waar Blé riot geland is, een gedenkteeken op te richten. Pet toestel van Blériot. Met zijn eigenaar, heeft ook het toe stel, waarmede de eerste vlucht over het Kanaal gedaan werd, recht op de publieke belangstelling. Het zeilwerk van de monoplane is 7.80 Meter lang, en heeft een opper vlakte van 4 Meter in het vierkant. De beweegkracht wordt geleverd door een 3-cylinder Awzani-motor van'22 tot 25 paardekracht. De schroef heeft een lengte van 2 me ter 10 en doet 1600 a 1700 omwente lingen, zonder veel afwijkingen. Het ge wicht is slechts 4i/a kilo. Het gewicht van het toestel in zijn geheel is 300 kilo bestuurder en het gewicht van motorvoedsel, voldoende voor drie uur te vliegen, inbegrepen. De vaart kan 60 kilometer per uur zijn In verband met het bovenstaande drijft een gewicht van 300 kilo, op een oppervlakte van 14 vierk. meter, zoo dat elke vierk. meter, als 't ware pl.m. 22 kilo te dragen heeft. DE UITBREIDING DER ENGEL SCHE VLOOT, is, jkwals wij reeds gisteren meldden, in het Engelsche Lagerhuis, ter spra ke gekomen Dij' de behandeling der M arinebegro©ting N a een grondig onderzoek omtrent den aanbouw van schepen ia de an dere staten, zei Mc Kenna, is het noodig, dat het tweede viertal sche pen omstreeks Maart 1912 gereed zal zijn Hij deelde verder mede dat één van de vier schepen, die dit jaar op sta pel zouden worden gezet, een kruiser zou zijn, grooter en sterker dan de „Invincible" en de Indomitable'V :Mci Kenna maakte daarna, nog ge wag van de pogingen1, door de Brit- sche regeering in bet werk gesteld om tot beperking van de oorlogs- toerustingen te komen en hiji wees erop, dat Engeland gedurende de laatste drie jaren acht gepantserd© schepen, op stapel had gezet, Duitsch- land daarentegen elf. „Wij1 zouden", zoo zeid© hij', „nog jaren zoo kun nen voortgaan met het najagen van hooge idealen en wachten op een gunstige ontwikkeling, (li© mis schien na 10 of 12 jaar tot stand zal zijn gekomen- Het springt ech ter in bet oog; dat onze meerder heid ter zee te loor zou gaan binnen: een tijdsverloop van 10 tot 15 jaar, wanneer wij minder schepen blijven bouwen dan andere mogendheden De tijd is thans gekom'en, daar de ge voerde besprekingen tot niets hebban geleid, om stappen te doen ten einde onze meerderheid ter ze© te verzeke ren, niet alleen voor bet oogenblik, maar ook voor de toekomst" Minister Asquith besprak ook de vl oof uitbreiding. Sprekende over het protest van radicale zijde tegen de vermeerde ring der kosten voor de vloot, zeide hij, dat. hij door een vergelijking van het. aantal schepen van Dmitsch- land met die van Engeland, vol strekt niet te kennen wilde gaver, dat een conflict met Druitschland dreigde, of zelfs maar waarschijnlijk of denkbaar was en hij herhaalde de reeds vroeger gegeven verzekering, dat er op het oogenblik in de gebaele beschaafde wereld geen enkele aan leiding is voor eenig geschil met Euitschland en wanneer de huidige betrekkingen mét de gewone weder zij dsche waardeering werden geleid, zag hij geen enkele redan, 'waarom een geschil zich zou voordoen. Maar op de regeering rust de taak het rijk voor gevaren, die zich kunnen voor doen, te vrijwaren, gevaren, die naar hij: hoopte, niet zouden ontstaan, die echter, zooals de geschiedenis aan toont, dikwijls opkwamen op een oogenblik, dat zij het minst werden voorzien en van een zijde van. welke men ze het minst had verwacht Wanneer de regeering, al wana het cok ten gevolge van haar welbe- doeld streven om vrede en eendracht onder de menschen te bewaren, dien plicht verzaakte, zou zij algemeen worden, veroordeeld als 'een regee ring, die geen vertrouwen verdiende Wel dienden de radicalen ean mo tie in tot verlaging der begrooting voor scheepbouw, doch zij werd ver worpen met 280 tegen 98 stemmen Zelfs de oppositie stemden met da regeering HET VERZET TEGEN DEN VELD TOCHT IN MELILLA. blijft in Spanje voortduren. Als een teeken van verzet werd te Barcelona dealgemeene werkstaking afgekondigd. Doch de Regeering kondigde den staat van beleg direct aan. Ook de censuur is op alle dagbladen en telegrammen zeer streng, alleen ambtelijke berich ten mogen worden openbaar gemaakt. Generaal Marinas is reeds als gou verneur van Melillo afgezet en door Generaal Orizon Andrez vervangen. Het huwelijk niet Prinses Beatrice. Men heeft openlijk beweerd, dat ko ning Alfonso XIII, op aandringen van het Vaticaan, zulk een strenge straf uit sprak over den infant Alfonso van Bourbon, omdat deze stilletjes met de protestantsche prinses Beatrix van Co- burgGolha een huwelijk aanging. Zelfs zou de H. Stoel gedreigd hebben met af breking der diplomatieke betrekkingen, als koning Alfonso niet onmiddellijk en streng optrad! Nu echter worden deze beweringen met de meeste beslistheid door den Staatssecretaris tegengesproken. Op het Vaticaan heeft men zelfs van het totaal-onverwachte huwelijk des prinsen te voren niets afgeweten, totdat het door de pers werd bekend gemaakt. Zóó lichten sommige liberale bladen het goedgeloovige publiek in, wanneer het geldt, vijandige stemming te kwee ken tegen het Vaticaan! Het bezoek van cinematografen in Rome aan de Geestelijkheid verboden. De kardinaal-vicaris heeft een her derlijk voorschrift uitgevaardigd, waar in Z.Em. namens den H. Vader aan alle Geestelijken van Rome het bezoek van cinematografen streng verbiedt, zoo noo dig op straf van suspensie. Een complot? De correspondent der „Vossische Zei- tung" te Athene, maakt'melding van ge ruchten, dat men een samenzwering te gen de geheele dynastie op 't spoor is gekomen. De jongere officieren van het garnizoen te Athene zouden met gelijkgezinde officieren uit de provin cie plannen hebben gesmeed tot wijzi ging der dynastie. De minister van oorlog heeft met de legercommandanten beraadslaagd. Vele officieren, onder wie de plaatselijke commandant van Korinthe, zijn in hechtenis genomen. Ook de plotselinge verwijdering van 102 jonge officieren uit het leger wordt met de samenzwering in verband ge bracht, hoewel ambtelijk medeplichtig heid aan de jong-militaire beweging als reden wordt opgegeven. De cholera in Rusland. In de afgeloopen week bedroeg het aantal cholera-gevallen in de door de ziekte bezochte gouvernementen 838 met 384 sterfgevallen. In de daaraan voorafgaande week waren die cijfers onderscheidenlijk 1270 en 530. De gou vernementen Wilna en Minsk zijn door cholera bedreigd verklaard. Nog een complot? Nasporingen van de geheime politie der Vereenigde Staten hebben haar ge leid tot de overtuiging, dat daar een complot wordt gesmeed, ten doel heb bende een expedie uit te rusten, die de regeering van den Venezolaansehen president Gomez zou omverwerpen en Cipriano Castro op het kussen bren gen. Er wordt langs de Atlantische kust nu dan ook nauwlettend het oog ge houden op de eenigszins geheimzinnige bewegingen van twee schepen, die de zer dagen te New-York zijn aangekocht en blijkbaar bestemd zijn voor Vene zuela. Een Amerikaansch scheepskapitein, Chauncey B. Humphrey, is zelfs tele grafisch aangezocht deel te nemen aan die revolutie, welke, volgens de afzen ders der telegrammen „bepaald moest slagen." „Veronderstel nu aetns, dat ik mis bruik ging maken vain het vertrou wen, dat gij tot dusver in mij- ge steld hebt. (Wat dan Indien ik voorgaf, dat ik met hart ein ziel op uw voorstel inging, eln daarna alles1 wat ik had vernomen, een. lichte straf krijgen door deze or ganisatie aan de justitie te verklap pen" „Op dat punt kunt gij gerust zijn De zachte stem had een vreemde trilling, een toon die mJij deed den keu aan het knarsend geluid van staal. „Ik wish dat zulk een yraag jn Uw geest zou opkomen, ik was daar derhalve op voorbereidZie ach ter u". Ik keek om en mijin bloled. scheen in water veranderd want werkelijk leek het alsof de geheimzinnige man in mijn hart had gelezen. Drie mannen stonden vlak achter mij elk hunner hield ©en, geladen revolver naar mijta hoofd gericht. „Gij ziet, dat gij niet veel kans zoudt hebben", vervolgde de fluis terende stem door de spreekbuis. „Ik heb enkel een kleatosn wal-ik te geven, en .gij zijt een kind das doods Mat nu het verdwijnen van uw lijk be treft, vrij zijn daar doojr lange on dervinding .geheel mee op de hoog te Gij kunt verzekerd zijn, mijn waarde Montague, dat dit volstrekt geen staaltje van bluf is. Elk van deze drie mannén heeft meer moor den begaan dan hij: vingers aaji zijn hand heeft. D© onwrikbare geestkracht, welke ik steeds heb mogen bezitten, bleef echter werken, en ik nam mij voor, de macht van dezlen man nog Laader op de. proef te stellen. „Gij behoeft niet hang te zijln," zeide ik. „Gij kunt uw: mannen wel bevelen weg te gaan „Ik ben niet bang," klo(nk bet antwoord, en mijn maninen zijn reeds weg Maar zij kunnen gemakkelijk weerkomen." D© mannen waren inderdaad als schaduwen verdwenen. Er was iets geheimzinnigs in dezle stille verdwij ning' en ik begon gewaar te warden, dat ik te doen had met een ster ker geest dan ik had verwacht. Maar veronderstel nu eens, dat ik verklaarde mij bij uw gezelschap aan te sluiten, en dan later de zaak aan de politie verried? Mat zou er dan gebeuren Dat zoudt gij kunnen doen, (Montague, maar het zou u weiuig helpen. Mant bij het eerste teeken van verraad zóu men u in gezel schap van ©en vermoorde vinden* en daar zouden talrijke getuigen: bij de hand zijto om te belwijzen dat gij, en' geen ander, de moordenaar waart Mij zouden niet alleen voor de ge tuigen, doch ook voor het lijk zor- gsn Ik gaf het op. Een zekere bojge- loovige vrees hield mij in haar macht, en ik had niet langer eenig verlangen om de lengte van Card mon's arm te onderzoeken Ik stem toe, mij bij uw gezel schap te voegen. Er blijft mij wer kelijk geen andere keuze." O, zeker wel mijin triend. Gij zijt volkomen vrij van hier te gaan, en de oud© levenswijze wieer te be ginnen, waar gij haar hebt afge broken Maar gij moet wel de voor- deelen in het oog vatten, die een loopbaan onder onzen invloed aan u schenkt In tusschen, ik ben blij - werkelijk blij dat gij hebt- beslo ten, u bij ons aan te sluiten, walnt ik kan. u nu wel in vertrouwen me- dedeelen, dat ik reeds lang: gehun kerd heb naar de hulp en de leiding van een gentleman Gij begrijpt, dat de meerderheid van onze werkers uit den aard der zaak voortkomen uit de onderste lagen der maatschap- pij, en somtijds verlangt de geest onwederstaanbaar naar meerdere be schaving Eive is een goede ziel, maar zijn gezichtskring is beperkt Ik voorzie, dat onze kameraadschap voor heide genoegen zal opleveren En als dat misschien hog meer aan leiding kan geven, om u aan pis te hinden Montague, kan ik u mede- deelen, dat mijn tijd ten einde loopt Ik zal dan een opvolger noodig heb ben, en het brein xan e©i wiskundig; is alleen in staat, met sucdes dit bedrijf gaande te houden Ik doe u geen beloften, doch het leider schap blijft in mijne handen .berus ten, en ik alleen stel mijn opvolger aan Als gij toont, dat gij geschikt zijt voor deze aanstelling -- nu, zooals ik zei, ik wil u geen beloften doen." Ik behoef ,niet in alle bijzonder heden, die in dit gedenkwaardig ge sprek werden aangeroerd, te treden, maar toen Cardmon mededeelzamer werd, merkte ik meer en mieer dat ik te doen had met een merkwaardigen geest De diepste vraagstukken wer den in enkele korte zinlien opge lost en de geschilpunten, die ik op wierp, wist hij te wieer leggen alsof ze niet bestonden- Ten. slotte werd verlangd dat ik den eed van trouw zou afleggen, en nooit in mijn leven heb ik zulk een bindenden eed hoe ren zweren Deze was te verschrik kelijk, om hier te worden neerge schreven, en zelfs al wane dit niet het geval dan nog zou ik hein niet durven verraden, want er bestaüt nog een overblijfsel van onze ydd eeniging en ik zou onteerd wöraea in mijn graf, als deze geschiedénri het licht ziet. En nu de kwestie van uw al dah niet toetreden voorbij is, Mon tague, zei Cardmon vriendelijk, „kan ik u ook wel dadelijk met uw werk bekend maken Maar eerst boa ik van plan, een stap te" doen cti© zonder wederga ip in on$t anaajenji (Wordt vervolgd,).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1