DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Kinderhr iswesi 29-3133, Haarlem Kort Verslag van de Tweede Kamer, zitting 1909-10. BUITENLAND. Gemengde Buitenlandsche berichten WOENSDAG 28 JULI 1909. 34"» Jaargang No. 6949 Bureaux van Redactie en Administratie Imterc&mniuina&I Telef§426. Voor advertentiën en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich uitsluitend tot RiCARDG's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLflP. Degenen, die den vorigen jaargang door onze bemiddeling ontvingen, moe ten, voor voortzetting van 't abonne ment zich opnieuw daarvoor op geven. Velsen. Algemeen overzicht. De vlucht over het Kanaal. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS! Per 8 maanden voor Haarlem Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post Afxonderlijke nummers f 1,35 1-85 1.80 „0,03 PRIJK DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regels60 cent (contant 50 eent). Iedere regel meer10 cent. Buiten Haarlem en de Agentschappen 20 cent per regel. Reclames dubbel tarief. Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cents (si contant). IQGO Alle betalende abonnéa op dit blad, die In bet bezit eener verzekeringspolis zijn, zfyn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN bï verlies van GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. 400 GULDEN ba overlijden. 300 GULDEN bij verlies van éen hand of voet. GULDEN 05 verlies van éen oog. 100 GULDEN bij verlies van éen duim. li één wijsvinger. 15 GULDEN bti verlies van éen anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij Ocean". Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. De administratie zal bij voldoende deelname weder gelegenheid geven, bet Kort Verslag van de zittingen der Tweede Kamer a f 0,50 (gewone prijs f 1,te ontvangen. Zij, die door onze bemiddeling zich willen abonneeren, gelieven vóór 12 Augustus, Naam, Voornaam en Woonplaats nauwkeurig op te geven. Later zal een bericht worden op genomen, tot wanneer de abonne mentskosten gestort kunnen worden. Rechtsch Velsen heeft een moeite- en gevaarvolle verkiezingscampagne. achter den rug. Een strijd, waarbij niets te winnen en alles te verliezen was. Immers, van de vijf periodiek af tredende leden van den Gemeenteraad behoorden alle leden tot de rechter- partijen. En vooral hierom was deze verkie zing zoo buitengewoon belangrijk, wijl 't verlies van slechts één rechtschen zetel den Raad zou hebben doen „om" gaan en hem in plaats van een recht- sche een linksche meerderheid zou gegeven hebben. En wat düt zeggen wil, weten onze lezers, inzonderheid de Velsenaren: een terugkeer tot het Netscher régime, een anticlericaie overheersching, een buitengewone opvoering der belastin gen, een ondermijning van het gezag, enz. enz. Maar de Velsenaren hebben bewezen van dit alles niets te moeten hebben en zij hebben getoond niet te willen slikken de vergulde pillen, die de politieke kwakzalvers uit het radicale kamp den kiezers handig achter de kiezen trachtten te stoppen. Met onedele wapens is de strijd door de verbonden liberale, vrijzinnig- democratische en socialistische partijen op felle en bittere wijze gevoerd. Door op de meest brutale wijze 't streven der rechtsche partijen to trach ten verdacht te maken, door de can- didaten belachelijk voor te stellen, door leugens en kiezersbedrog, door te pogen oneenigheid te zaaien in de rechter partijen heeft men gedacht 't pleit te winnen. Alles hadden zij te veroveren en niets te verliezen. Doch hun actie is geheel en al mis lukt. Reeds bij eerste stemming werden de heeren Vermeulen en van Tuijll gekozen. Deze overwinning was reeds veelbeteekenend. De heer Vermeulen bij eerste stemming gekozen I De aan voerder der rechter partijen in den Raad, die den heer Netscher zoo dik werf schaakmat zette, die diens neven bedoelingen in alle voorstellen dadelijk doorzag, de heer Vermeulen, tegen wien de bitterste strijd door links gestreden was, hij, bij eerste stemming gekozen 1 Het was wel een bittere te leurstelling voor den heer Netscher en de zijnen. Hoezeer ook deze victorie waar- deerend, we schreven na den stem mingsdag tevreden te zijn, doch niet voldaan. Immers, wat kan een generaal uit voeren zonder leger? En, wat zou de heer Vermeulen vermogen tegen den heer Netscher, indien niet de eerste, doch de laatste een meerderheid achter zich kreeg? De victorie zou dus eerst dan vol ledig zijn, wanneer met de herkozen heeren Vermeulen en van Tuyll, ook de heeren Koelemeij, Mulder en van Rhijn opnieuw door de kiezers werden afgevaardigd. Welnu, de herstemming van giste ren, onze lezers vinden den volledigen uitslag elders in ons blad, heeft de victorie schitterend compleet gemaakt. Ondanks leugen en laster, ondanks de schandelijkste bestrijding door woord en geschrift, hebben de linksche partijen schandelijk de nederlaag ge leden en daarover verheugen we ons hartelijk. De heer van Rhijn, die idoor de linksche heeren als zoo onbeteekenend werd voorgesteld, genoot toch nog zóóveel vertrouwen der kiezers, dat hij nog ruim 100 stemmen meer kreeg dan een van Netscher's discipelen. Zóó is de uitslag der herstemming een kaakslag voor de linksche partijen, een kaakslag in het bijzonder voor den Wethouder Netscher. Zich van zijn impopulariteit en minder goede re putatie bewust, is hij in deze campagne niet openlijk op den voorgrond ge treden, doch ieder weet, dat hij achter de schermen werkte en in stilte den geheel en strijd voorbereidde en leidde. Immers, de wijze waarop die strijd is gevoerd en de middelen, welke zijn ge bezigd, hebben dit duidelijk aange wezen. Evenals de schoonmaak is deze ver kiezing ook een goed weik, nu zij achter den rug is. Voor langen tijd zal de gemeente Velsen nu weer kunnen genieten der zegeningen van een rechtsch be stuur. In tegenstelling met de egoïstische leuze der linkerpartijen, die alleen zorgen voor haar gemeentebelang, hopen en vertrouwen wij, dat de rechtsche raadsleden trouw zullen blijven aan de leuze, die geplaatst was boven 't verweerschrift, dezer dagen door de Chr. partijen uitgegeven, „Ons aller belang". Het belang van alle gemeentenaren, dat zullen de rechtsche raadsleden van Velsen behartigen en zij zullen de kiezers zóódoende versterken in de overtuiging, dat tav., slotte toch de gemeentebelangen bij de rechtsche partijen het veiligst in handen zijn, die zonder veel ophef en lawaai wer ken in 't waarachtig belang der ge meente. DE TWEEDE POGING VAN LATHAM MISLUKT. Haar heeft me zoowaar de En- gelschman, Latham, z!oiodra, 't oogiem- blik maar «enigszins gu|nstig.^Was, hoewel de weersomstandighedisfa laagt vrij ongunstig waren een tweede pio- ging gewaagd ,om het Kanaal oyer te vliegen Na Blériot, die de reis zjOiQ goed volbracht, kon hij het niet langer uithouden,. En hij is gistereln gaan vliegen Vrij onverwacht vertrek hij om' 5 uur 7 minuten vajn Sajigotta en om kwart over vijf reeds kwam hij in 't gezicht van. Dover Doch ongeveer 4 K M. van. Dover nog verwijderd viel hij andermaal in zee en. andermaal wierd hij weer gered door een Eransche torpedoboot die hem volgde. .Weer is dus de overtocht mislukt. Dat is wel een bittere teleurstel ling voor dan koenen. luchtvaarder,, Toen Latham te Dover aankwam, werd hij doior een reusachtige massa ontvangen, Zijn hoofd, vooral zijn neus, was ernstig, gekwetst Dioch op den torpedo was hij geneeskundig behandeld iWat 't vliegtoestel betreft, het was slechts licht beschadigd .Was de tocht gelukt, dan zou de overtocht in veel minder tijd ge schied zijn dan van Blériot, daar Latham in ongeveer 20 minuten op 4 K M. van Dover kwam. Voor Latham is deze tocht beslist een. leelijke tegenvaller. Hij had er zpo vast op gerekend, dat het dezen keer zou slagen, hij had zelfs zijn auto naar Liever la,ten komen om hem af 1e halen Het heeft zöoi niet mogen zijn Bij de Admirality pier tuimelde hij naar beneden en de voor spelling, die hij neerschreef in zijn telegram van gelukwensch aan Blé riot: „Koop je spoedig te volgen" is dus vooralsnog niet bewaarheid geworden, Toch zal Latham beslist nog' eens probeer©® Baron de Eoxest heeft om de Engelschla luchtvaart aan te moedigen f 48 000 uitgeloofd voor den eersten Engelschmap, die met ee:n Engelsche machine 't kanaal Overvliegt De gevierde Blériot. Blériot is nog altijd de gevierde persoon, Met zijn echt-gepoote heeft hij' zich naar Lopdep begeven Aan het Victoriastatiop, waar ze Maandag te 1 u 20 min. aankwa men, werden, ze door Lord North Cliffe, den eigenaar van de „Daily Mail", en verscheidene leden van de Aéroclub van Groot-Brittamnie ontvangen, Mevrouw Blériot werd een prachtige ruiker aangeboden. Aan: 't dejeuper, Blériot aa®g©bo- den, zaten, o a. aa,P de Erapsche ge zant, generaal Baden Powell, sir Thomas Lipten en mevr, Blériot De blijdschap in Frankrijk. Minister Barthou had er veel schik in, dat zijn besluit om Blériot te ridde ren, juist op tijd in de „Officiel" is verschenen. Ik had gewed, zoo zei hij lachend, dat Blériot vóór het eind van de maand het Kanaal zou over komen. Te Calais heeft Blériot hulde ge bracht aan den heer Anzani, den maker van zijn motor, een oud-wielrijder, die uit liefhebberij tot het maken van mo toren is gekomen. Zal de Engelsche Aero-Club een gen denkteeken oprichten op het cricket- veld, waar de vogel is neergestreken, die van Frankrijk zal het doen, op de plek, waar Blériot vertrokken is. Iet wat zuidelijker vindt men een gedenk- teeken voor Blanchard, den luchtbol- schipper uit 1785. Te Kamerijk, waar Blériot is gebo ren, heeft Zondag het stadhuis gevlagd. Zijn vader had de aankomst uit een te legram van mevrouw Blériot vernomen. Tegelijk met Blériot zijn andere luchtschippers in het Legioen van Eer opgenomen. De oudste rechten zijn niet vergeten: de Braziliaan Santos Dumont en de Amerikaansche ingenieur Hart O'Berg zijn officier geworden; Farman en de beide Wright's ridder. De wedstrijd tussclien fotografen en journalisten. De fotografen zijn er even vlug bij geweest als de gewone journalisten, on der wie Blériot zich zelf stelt met zijn dubbele reisverhaal voor „Daily Mail" en voor „Matin". Naast dit laatste op stel met getacsimileerde handteekening plaatst het Fransche blad een kiek der aankomst: Blériot, naast den Fransch- man, die met de vlag van hun land ge zwaaid heeft, vóór het pas op Engel- schen bodem neergestreken vliegtoe stel, op den achtergrond het kasteel van Dover. Er onder, een Engelsch offi- officier, die mevrouw Blériot geluk- wenscht, en derde kiek, „la recompen se": Blériot die zijn vrouw een kus geeft. Deze moet zich aan boord van de „Escopette". welke maar niet mee kon komen, prachtig hebben gehouden. Angst is er enkel aan boord ontstaan, toen de Franschen Dover in Zondag ochtendrust zagen en niets ontdekten van 't blij rumoer, dat zij ten teeken van Blériot's aankomst hadden ver wacht. Uit het vele grappigs, dat de Fran sche couranten vermelden, pikken wij, dat de douane-beambten Blériot, terwijl hij lunchte, zijn komen ondervragen, of hij ook iets had „meegebracht" de man had zelfs een ledige maag! en gecertificeerd hebben, dat de vlieger niet in quarantaine hoefde: alles, onverwacht-kwestieuze zaken, nu er in de lucht geen grenzen meer zijn. Blériot heeft verhaald, dat hij, bij Deal zwevende, diep in het water on- derzeesche booten heeft zien gaan. Hij gaat zich nu geheel aan het ver vaardigen van toestellen wijden. Toen te Sangotte de aankomst bekend werd, kwam er onmiddellijk een Engelsch- man op Blériot's compagnon Leblanc af: „Hoeveel een toestel?" „Tien duizend." „Ik bestel er u een. Hier is een chèque van vijfduizend in voor- loopige betaling." De spijt van Latham. Latham moet zich zeer spijtig hebben gevoeld, toen men hem kwam meedee- len, dat Blériot hem de primeur had afgesnoept. Hij kon, zeer bleek en nerveus zijnde1, zijn tranen niet bedwingen. Hij wilde tot eiken prijs den overtocht beproe ven en reeds wilde hij zijn luchtschip de „Antoinette" uit de loods brengen, toen Levavasseur tusschenleide kwam en Latham beduidde, dat, gezien de kracht van den wind, de kans op suc ces zoo goed als uitgesloten was. Zeer teleurgesteld verliet Latham de loods en begaf zich naar zijn hotel. Zijn vrienden waren eveneens zeer terneer geslagen. „Ik ben woedend," verklaarde hij, „dat, tengevolge van een verzuim om mij te wekken, ik niet van het kalme weer heb gebruik kunnen maken. Leva vasseur had mij vroeg moeten wekken, toen het weer gunstig was of alleen maar om mij mede te deelen, dat Blé riot was vertrokken. Dan zou ik nog opgestegen zijn, ondanks den wind." Ondertusschen blijft aan Latham de eer het eerst van zijn mede-lucht schippers den overtocht te hebben be proefd. De vliegtuigen als defensie- materiaal. Generaal Brun, de nieuwe Fransche minister van oorlog, heeft aan een man van de „Matin" gezegd, dat de vlieg tuigen aan de verdediging van het land groote diensten kunnen bewijzen. De toekomst is aan de vliegtuigen en de onderzeesche booten, zeide hij. Hij acht het vliegtuig voor het leger van nog meer nut dan het luchtschip. Het is minder kwetsbaar, beweegt zich snel ler en is goedkooper. Dujardin-Beaumetz, de onderstaats secretaris van schoone kunsten, wil van Blériot's landing een schilderij laten ma ken en in een museum van den staat ophangen. Er is in Engeland sprake van, een inschrijving te openen ten einde het toestel van Blériot te koopen en heit te plaatste in het Zuid-Kensington-mu- seum. Maar zal Blériot het willen ver- koópen? De „Matin" betwijfelt het. Aan het banket te Londen, ter eere van Blériot gegeven heeft Lord North- cliffe, de man van de „Daily Mail", Frankrijk en Engeland, die aan tafel vertegenwoordigd waren door Blériot en den Poolreiziger Shackleton naast elkaar gezeten, verheerlijkt als de twee landen, die voor de beschaving van de wereld het meest hebben gedaan. Hij prees Frankrijk om al de uitvindingen en ontdekkingen, die het de wereld heeft geschonken. HET NIEUWE FRANSCHE KABINET. heeft gisteren zijn joyeus© öntrée in de Kamer gedaan en de minis terieel© verklaring afgelegd Daar in wordt (i.n gezegd, dat het ka binet zal blijve® volgen de politiek van hervormingen» vrede en. vooruit gang Het zal onschokbaar trouw blijven aan het bondgenootschap en de vriendschapsbanden Het zal vol harden in de politiek van het vorige kabinet, waarvan de bedoelingen vredelievend en oprecht waren Het zal zicli bezighouden met ©en or ganieke omwerking van. den toe stand der marine De regeering vraagt spoedig de begroeting aan t© nemen Zij zal trachten gedurende* dit wetgevend tijdperk te doen aan nemen de werkliedenpensioenen Het is de plicht der republiek het stelsel der sociale verzekeringen over alle arbeiders uit te strekken, maar de republiek vraagt hun de wetten te gehoorzamen en gewelddadigheid te schuwen Mij hopen aldus verder de verklaring dat de Senaat zijn goedkeuring zal hechten aain het wetsontwerp op de inkomstenbelas ting en wij zullen voor dat lichaam den formeelen wil der Kamer verde digen E© regeering is voornemens de Kamer voor te stellen bij d© ge meentelijke verkiezingen een proef t© nemen met evenredige vertegen woordiging Zij beveelt aan het wets- ontwerp' regelende den toestand der ambtenaren ten einde hun wettige vrijheden te verzekeren, aan te ne men, maar er kan geen sprake van zfijn onderbreking der openbare dien sten noch de schepping eener be voorrechte kaste te gedoogen De verklaring eindigt, met de belofte, dat de schoolwetgeving strikt zal worden ten uitvoer gelegd, met aan te dringen op de noodzakelijkheid van uitbreiding der middelen van vervoer, en met de noodzakelijkheid der herziening van het douanetarief te bevestigen D© ministerieel© verklaring werd toegejuicht., met name bij het ge deelte, dat handelde over het hond- genootschap en de vriendschapsban den Hierna hield Lafferr© een inter pellatie over de algemeen© politiek. In antwoord op deze interpellatie zeide Bid and dat hij een oprechten toestand zonder* dubbelzinnigheid wenseht Hij gaf een overzicht van de in de verklaring aangeroerde pun ten en voegde er aan toe, dat hij van de ambtenaren zal eischen eer bied voor de overheid Die regeering wil regeeren Orde en vrede, zoo binnen- als buitenslands, dat is kort samengevat het program der regee ring Te,n slotte heeft de Kamer met 306 tegen 46 stemmen een motie van vertrouwen in het nieuwe kabinet aangenomen, Vooraf hadden eenige zwakke ra dicale groepen leiders betoogen ge houden daarna kwam Briand aan het woord, die een beslissing gaf van zijn persoonlijkheid en zijn karakter en dier algemeen© politieke opvat tingen en doeleinden en daarna te©a beschrijving over de ministerieel© verklaring Door Kamer en Senaat werden reeds verschillende overzichten meer speciaal voor de marine goed gekeurd, DE CZAAR met de Keizerlijke familie aan boord van de „Stjandart" is te Kiel aange komen en geankerd in de Cekern- förder baai. 's Morgens bleven de vor stelijke personen aan boord. Daarna vertrokken de Czaar, die de Duitsche marine-uniform droeg, de Tsaritsa, hun kinderen, de echtgenoote van Prins Heinrich en de groothertog van Essen naar 't slot Hemmelmark. In Engeland kunnen velen't bezoek van den Czaar nog maar niet ver kroppen. Op sommige plaatsen zijn zelfs tegen dit bezoek betoogingen gehouden. Nu wordt weer door tal van bladen in St. Petersburg eeD bezoek aange kondigd van Mohammed V aanLiva- dia tegen midden September, waarna 't tegenbezoek van den Czaar aan Konstantinopel tegen October zou plaats hebben. Er zit wel wat reislust in bij de gekroonde hoofden dit jaar. IN SPANJE is het nog allesbehalve rustig. De Spanjaarden hebben het zwaar der te verantwoorden door deMooren dan met de Mooren. In Barcelona is 't oproer wel meer dan erg. Stakers bombardeerden er de tramwagens met steenen, zoodat er botsingen voorkwamen tusschen be- toogers en patrouilles van de burger wacht. Vele arrestaties hadden plaats. Een groot getal gebouwen en magazijnen zijn er gesloten en de bladen komen niet uit. Bij deze betoogen zijn reeds een officier, drie gendarmen en acht be- toogers gedood, terwijl een 20-tal zijn gewond. Zóo ver zijn zelfs de betoogers gegaan, dat ze de spoorlijnen opbraken, zoodat geen enkele Spaansche trein aan de grens te Cerbera kon aanko men. De burgerwacht werd beleedigd, waarop deze vuur gaf en een aantal personen kwetste. Ook in de voorsteden van Barcelona gaat het er allesbehalve rustig naar toe. Ook daar botsingen met de bur gerwacht. Hoe nu de toestand bij Melillazelf is, de militaire deskundigen meenen, dat nog wel 50.000 man naar Marokko zullen gezonden moeten worden. Op de vooruitgeschoven forten werd in den avond van 26 dezer een licht vuurgevecht gevoerd, waarbij twee mau gewond werden. De inboorlingen vielen een convooi aan, waarbij een man sneuvelde en vijf gewond werden. Ook in Tarragona cn Gesina zal volgens een besluit van den Minister raad de staat van beleg afgekondigd worden. Koning Alfonso was te Ferrol om de kiel te leggen voor een nieuw schip. Met veel geestdrift werd hij door de bevolking ontvangen. Men zegt dat de Koning zelf naar Marokko wilde, doch men heeft hem van dit plan kunnen terugbrengen. Pest te Amoy. Officieel wordt uit Amoy gemeld, dat in de laatste veertien dagen 135 geval len van pest met doodelijken afloop werden waargenomen, terwijl 35 sterf gevallen ten gevolge van cholera plaats hadden. In de noordelijke districten en in het binnenland nam de pest af, maar in het zuiden won die ziekte veld. Een trein in den Missouri. Uit Kansas City wordt gemeld, dat een passagierstrein, komende van Wa bash in den staat Indiana, 's nachts bij Kansas in den Missouri stortte, tenge volge waarvan 6 reizigers werden ge dood en 50 gekwetst. Men vermoedt, dat de trein derail leerde, tengevolge van den verkeerdea stand van een wissel. Een storm. die hier en daar op een cycloon leek, is Zondagavond neergestreken op Auver- gne en Bourgogne, gaande van het Zuidwesten naar het Noordoosten. De schrik te Vichy, waar 't publiek, in de tenten van het aerodrome, zich be schut had tegen den regen, toen plot seling, met gedonder, de storm opstak, is ontzettend 'geweest. Gelukkig is er niemand ernstig gekwest; de schade wordt op 50.000 frs. geschat. Op den spoorweg van ClermontFer- fand naar Riom zijn tal van telegraaf palen gebroken. Te Autum is het nood weer op de kermis neergeslagen. Van overal komen klachten over ver nieling van den oogst. Twee toeristen aangerand. In een vlakte ten Oosten van Denver, in den staat Colorado, zijn Zaterdag avond twee toeristen aangerand en van hun hebben en houden ca. 500 gul den beroofd. De roovers waren.... twee dames te paard. Na den welgelukten coup verdwenen de beide amazones. Men heeft nog geen spoor van haar kunnen vinden. 't Is maar in Frankrijk! In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben anarchisten het stationsgebouw- van Volleval bij Rouaan bezocht en daar alles kort en klein geslagen. Er is onmiddellijk een onderzoek ingesteld naar de daders, zonder dat dit ech ter tot nog toe tot een resultaat heeft geleid. Sedert eenige weken reeds kon mea vermoeden, dat er een of ander stout stukje zou worden uitgevoerd. Herhaal delijk vond men anarchistische biljet ten aangeplakt op de muren van het station en zelfs op het raadhuis. Maar ook de verspreiders dezer biljetten ble ken onvindbaar. De Prins van Wales naar Z.-Afrika? De thans te Londen aanwezige Zuid- Afrikaansche gedelegeerden hebben aa* de Britsche regeering den wensch ken baar gemaakt, dat de Prins van Wales het Parlement van de Unie zal openen. Er zijn redenen om te verwachten, dat, wanneer de noodige maatregelen kun nen worden getroffen, de Prins deze uitnoodiging zal aanvaarden. De Brit sche regeering overweegt thans deze kwestie. De mijnwerkersstrijd in Schotland. De conferentie te Glasgow gehouden tusschen mijndirecties en de leiders der mijnwerkers, die bijeen was gekomen om een schikking te vinden, ten einde een algemeene staking te voorkomen, heeft niet tot het gewenschte doel ge leid. Donderdag zal weder een verga dering worden gehouden. De gisteren middag ingekomen antwoorden van de mijnwerkers uit Nottinghamshire op de vraag over een nationale staking, wijzen er op, dat er een groote strooming ten gunste van die staking is. Een protestmeeting. Eergisteren werd op Trafalgar-Square een protestmeeting gehouden tegen het aanstaand bezoek van den Czaar. On geveer 5000 personen waren tegenwoor dig hoofdzakelijk socialisten. Keir Hardie, R. Macdonald, Bernard Shaw o.a. en ook een dame, me vrouw Despard, voerden er het woord. Ten slotte werd eene motie aangeno men, waarbij geprotesteerd werd tegen het feit, dat de Czaar uit naam vam het Engelsche volk zal worden ver welkomd, en verklaard wordt, dat zijne tegenwoordigheid eene beleediging is en dat, wat het volk betreft, hij een onge- noode en onwelkome gast is. Het Engelsche volk blijkt er in wer kelijkheid anders over te denken. Alweer een nieuw diamantveld. In Duitsch Zuidwest Afrika is alwe der een nieuw diamantveld ontdekt -en wel bij de Spencerbaai, 140 K.M. ten noorden van de Luderitzbaai, in een volkomen waterlooze woestenij, waar door de exploitatie zeer zal worden bemoeilijkt. Niettemin hebben dagelijks van Lüderilzbaai uit expedities plaats naar het beloofde land en maatschap pijen schieten als paddestoelen op.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1