BINNENLAND, Gemengd Nieuws. Sociale Berichten. Uit den Omtrek, Stadsnieuws. Dit nieuwe veld valt n.l. nog niet onder de bepalingen door de regeering voor de reeds eerder ontdekte diamant velden vastgesteld, de vraag is nu wel ke houding de koloniale regeering in dit geval zal aannemen en of zij hare verordeningen nu ook op het nieuwe terrein zal uitbreiden. De Keizer weer terug. Keizer Wilhelm moet van plan zijn uit Molde (Noorwegen), waar hij zich thans bevindt, de volgende week naar Duitschland te vertrekken. De Keizer zal waarschijnlijk Dinsdag 3 Augustus te Swinemunde aankomen. De Zeppelin II. Het plan was, dat de herstelde Zep pelin II hedenmiddag te Friedrichsha- fen voor het eerst weer zou opstijgen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag onderneemt het vervolgens, door graaf Zeppelin zelf bestuurd, de reis naar Frankfort, waarschijnlijk over Ulm. Stuttgart, Heidelberg en Darmstadt. Na een landing op de luchtvaart-tentoon stelling te Frankfort zet het schip in den nacht van Zondag op Maandag de reis naar Keulen voort. lacht op een olifant. In Heverlé, een plaatsje bij Leuven, was het dezer dagen feest. En zooals dat meer gebeurt werden behalve twee bemande ballons, ook vele diervormi- ge ballons opgelaten. Een er van was een nagebootste olifant, in natuurlijke grootte. De olifant-ballon daalde in de buurt van Tirlemont. Een landbouwer zag het beest over zijn land heenstrij- ken. De man begreep er niets van. Nu eens wipte de olifant over een heg, een sloot of 't niets was, dan ging hij even op zijn zij liggen, stond dan weer op om met groote vlugheid over 't land te snellen. Bevend van schrik kon de man geen stap van zijn plaats doen, niet anders denkend, dan dat zijn laat ste uur gekomen was. Toen hij zijn geburen met hooivorken .schoppen en geweren zag aanrukken om den losge broken olifant te dooden, werd zijn dapperheid weer wat grooter. Vlak bij den angstigen man deed het dier een geweldigen sprong in de lucht, stootte dan op den grond neer en bleef liggen alsof het mor- dood gevallen was. De olifantsjagers snelden toe. Een der moedigste boeren wilde hem juist den genadeslag geven,' toen hij de vergissing bemerkte. Op vroolijke wijze vierde men deze zonder ongelukken afgeloopen olifantenjacht. Het bezoek van het keizerlijk paar. Aangaande het bezoek va.n het Buiteche keizerpaar aan Middach- ten kunnen wij! nog mededeelen dat de extra trein daar aan het station om 1 35 van Kleef zal aankomen Alleen aa|n het station Nijmegen zal een kort oponthoud plaats hebben voor het verwisselen van machina Te Arnhem zal men niet- stilhouden: Ce trein zal bestaan uit 10 rijtuigen, die ieder 19 Meter lang zijn Voor het behoorlijk voorrijden aan het le perron ejiz worden op het stations- emplacement de noodige voorzienin gen getroffen Be Keizer ein Keizerin, diidoor graaf en gravin Bentinck ontvan gen zullen worden, begeven zioh dc-or de 3e klasse wachtkamer, die voor de ontvangst door de firma Co- hen uit Arnhem in orde wordt ge maakt, naar de gereedstaande rij tuigen elk bespannen met 4 paarden, Be koninkl militaire kapel uit den Haag zal een concert geven en zich ook tijdens het diner doen hooren, na afloop waarvan de tuin verlicht zal worden. Hen historische optocht ter eere van Prinses Juliana Het comité, dat zich te Amster dam gevormd heeft om bij de offi cieels entree van Prinses Juliana binnen de hoofdstad een historiscben- allegoxischen optocht te houden r hield een vergadering met verschil lende vereenigingen tot voarloopige bespreking van alles, wat dien op- locht betreft. Be heer Th Molkenboer, de leider van den Bembrandt-optocht van huurt IJ IJ in 1906, wien is opge dragen ook dezen stoet samen te stellen, liet een concept zien voor dezen optocht, dat de goedkeuring der vergadering mocht verwerven Aangezien het zeer waarschijnlijk is, dat H M de Koningin met Prin ses Juliana, niet in dit najaar Ann sterdam zal bezoeken, is het comité van plan een optocht te doen plaats hebben bij het gewone voorjaarsbe- zoek van H M: aan de hoofdstad Het onderwerp van den stoet is de Geschiedenis van hst Huis van Oranje en de N oord-N ader landscho Gewesten sinds Juliana van Stol berg tot en met Koning Willem I, in onderstaande volgorde: lstedeel Juliana van Stolberg, .Willem de Eijke met gevolg en omgeving» Prins Willem I met gevolg, tijdgenooten onder wie de graven van Egmond en Hoorn, en prins Maurits. en Water geuzen een wagen, voorstellende de oprichting der Oost-Indische com pagnie 2de deelHet tijdperk van Fre>- derik Hendrikprins Frederik Hen drik. kunstenaars, oa Rembrandt, Frans Hals, Vondel. Huygens, zee- belden o a Be Ruyter, Tromp, Van Galen, overheidspersonen, o a de burgemeesters Pancras. Six en Bi cker; allegorische wagens, waardoor worden voorgesteld en verben-lijkt de daden dezer mannen en de groote gebeurtenissen van dit tijdperk, o.a de vrede van Munster. 3de deel: Prinsen en stadhouders tot aan het einde der 18e eeuw, On der deze Willem III, koning van Engeland, etn gevolg, met lijfwacht van Schotsche Hooglanden, 4de deelVoorstelling van het lan den van Koloing Willem I te Scheve- ningen, met, Oranjedragend volk, ku- rassders en oorlogstropheeën van den, slag van Waterloo ten slotte alle gorische voorstelling van de Grond wet van 1814.; Talrijke muziekkorpsen vullen den stoet, aan, terwijl deze mede zal op geluisterd worden door wagens; die welke den stoet opent vertoont den Oranjeboom, omgeven door meisjes, die bloemen en oranje strooien op den weg Bie optocht zal ongeveer 475 gecos- tumeerde personen, onder wie 60 da mes bevatten; voorts 10 wagens, 120 paarden, kanonnen etc en naar het comité hoopt, op den Biam voor H M mogen defileeren en, zoo mogelijk, halt houden tot het brengten van een indrukwekkende ovatie, omtrent welker aard en regeling vooralsnog niets kan worden medegedeeld. Generaal Sabron. De Haagsche briefschrijver van „De Tijd" schrijft over den ex-Minister Sabron Minister Sabron verdwijnt onher roepelijk. De schijnbaar zoo onbewo gen en onbewegelijke man, op wiens gelaat men nooit een lachje speurde, heeft zijn zenuwgestel onder het mi nisterschap zien vernielen. Edel karak ter, bekwaam als geen tweede, eerlijk en oprecht zijn weg gaande zonder om te zien, alleen nagaande, wat hij kon doen in 't belang van het leger en van de defensie, is hij niet be zweken onder het gewicht van den arbeid. Zoo een, dan kon hij, destoi- cijnsche militair, dit dragen. Hij stond ook zijn man in het debat zonder welsprekend te zijn, maar hij was niet opgewassen tegen de ruwe aanvallen van den heer Thomson en Van Id- singa, die, ai meenden zij het wellicht niet zoo kwaad, in hun felle scherpte, den schijn wekten, alsof zij zijn eer lijkheid en de eerlijkheid der mannen, met wie hij zeilen moest, in verden king brachten. Het zijn vooral deze beide mannen, die zich zoo zij het aldus beschouwen willen de eer kunnen aanmatigen bet Nederlandsche volk beroofd te hebbeu van den wel licht meest bekwamen en meest door vriend en tegenstander geëerden mi nister, dien het in jaren telde. Zijn huid was voor hun slagen niet onge voelig genoeg. Het zou mij zeker niet verwonderen, indien het gerucht bevestigd werd, dat hij, straks in het leger terugge keerd, generaal Kool als commandant van het veldleger zal opvolgen. Reeds vroeger werd hij daarvoor algemeen aangewezen. Een zetel voor Mr. de Vries. „Het Handelsblad" schrijft naar aanleiding van 't feit, dat de gevallen Amsterdamsche Wethouder Mr. de Vries andermaal zal gecandideerd worden, het volgende: Het is steeds het streven der Am sterdamsche vrijzinnigen geweest om bekwame leden der kerkelijke partijen, die in geen enkel district zonder steun der liberalen verkozen kunnen worden, aan een zetel te helpen. In hoeverre van dat beginsel door de vrijzinnige kiesvereeniging is afgeweken bij de laatste verkiezing, behoeven wij thans niet te bespreken wij hebben ons van den aanvang af op bet stabdpunt geplaatst en wij blijven raeenen dat de Ameterdamsche kerkelijken op een aantal raadszetels in het vrijzinnige Amsterdam recht hebben, wij blijven meenen, dat, evenals vroeger, één lid van het college van B. en W. tot de kerkelijke partijen mag behooren, wij blijven meenen, dat onder de kerke lijke partijen niet een beter wethouder dan de heer De Vries te vinden is, een man, wiens helder oordeel en kracht van karakter ook door hen, die hem thans bestrijden, gewaardeerd worden. In de vergade ringen en in de pers van de vrijzinnig democraten is dat „gekonkel" genoemd; wij hebben met niemand overleg ge pleegd dat is immers „konkelen" en hebben uitsluitend de straks uiteengezette meening verkondigd. Slechts beschouwden wij in den aan vang de mogelijkheid van meer libe rale tegencandidaten en gingen wij bij onze eerste opmerkingen ten onrechte van de veronderstelling uit dat de Kamerverkiezingen bewezen hadden dat de keikelijken in Amsterdam wèl vaste districten hadden. Thans, nu het aantal kerkelijken in den raad bij de laatste verkiezingen met drie verminderd is, kunnen wij onmogelijk de noodzaak of wenscne- lijkheid inzien van bestrijding van de verkiezing van den wethouder De Vries. Wij erkennen dat de vrijzinni gen door de houding van den heer Ruys, die meent in het algemeen belang zijn zetel te moeten verlaten, zich niet noodzakelijk behoeven te doen influenceeren. Doch wij gelooven dat het belang van de stad in de te genwoordige omstandigheden het best door verkiezing van den wethouder De Vries gediend is. Da Kamerverkiezing te Ede. In bet kiesdistric! Ede is gisteren bij enkele candidaatstelling tot lid van de Tweede Kamer,in de vacature- Van Citters, gekozen de heer W. van Maanen Jzn., te Veenendaal. Deze nieuwe afgevaardigde behoort tot de aftredende Kamer, en neemt dus geen zitting meer. Het nieuwe Kamerlid voor Ede, de heer W. vanMamen te Veenendaal, is een eenvomdig kleermakertje, diecan- didaat gesteld is crootendeels door fabrieksarbeiders. De lijst der C.-H. kiesvereeniging met den naam van jhr. Schimmelpenninck is toen niet ingediend om de kosten van een stemming te voorkomen, trouwens op verzoek van den heer S. zelf. Het Kiesrecht. De Haagsche chroniqueur der N. Gron. Ct. meldt, dat, naar hem van goederhand verzekerd is, „de aan staande troonrede die overigens kort en sober in haar toezeggingen zal zijn, ons de belofte zal brengen van een kieswetherziening in de richting van gezicsboofdenstemrecht." Wij kunnen dit bericht voorshands niet bevestigen, maar zouden het nog veel minder willen tegenspreken. Het is toch verre van onwaarschijn lijk, dat de regeering in haar program ook het kiesrecht heeft opgenomen, voor een nieuwe regeling waarvan aan de stembus door de katholieke en anti-revolutionaire partijen gestre den werd. En dat ook vaD Christelijk-His- tcriscbe zijde zulks verwacht wordt, kan o.a. blijken uit een »rtikei in „Het Sticht", dat in zijn jongste nummer sociale quaestie en kiesrecht noemt als de beide zaken die in de nieuwe regeeringsperiode aan de orde zullen komen. (C.) Paddestoelen. De Nederlandsch Mycologische Ver- eeniging deelt- bet volgende mede: Studie van paddestoelen. Bij het naderend seizoen is het wellicht nut tig ter kennisse van belangstellenden te brengen dat de Nederlandsche My cologische Vereeniging (secretariaat: Roemer Visscherstraat no. 1 te Am sterdam) in verschillende deelen des lands afgevaardigden heeft, tot wie men zich met vragen betreffende de studie van paddestoelen, het herkennen van eetbare en giftige soorten, enz., wenden kaD. Deze consuls der Ver eeniging zijn Noord-Holland: Joh. Ruijs, Heem stede; Ag. C. Zijn, Haarlem; Cath. Cool, Haarlem (Kleverpark)Zuid- Holland: F. K. van Itterson, 's Gra- venhage, Hugo de Grootstraat 31; Utrecht: D. Bierhaalder, BaarnL. H. van Berk, Zeist; Gelderland: mevr. E. KalshovenBiermans, 's Heeren- berg; dr. P. M. Keer, ZutphenNoord- Brabant; B. E. Bouwman, Breda; Lim burg: P. Ligtenberg, Tegelen bij Venlo; mr. D. Frees, Heeilen; Overijsel: P. J. A. J. Meulemeester, Zwolle; J. B. Bernink, Denekamp; Groningen: dr. J. Tresling, Ter Apel; Friesland: mr. J. D. van der Plaats, Leeuwarden; J. Botke, Leeuwarden. Fotografe der Vereeniging is mej. M. Bijl, Assen. De alg. Ned. Zouavenbond. Zooals wij reeds hebben meege deeld, zal de jaarlijksche protesrfc- vergadering der Zouavem ditmaal te Oudenboseh worden gehouden in het Instituut St.-Louis op Zondag 15 Augustus as. Tegenwoordig zullen om zijn generaal de Charette en Mgr Paaps, oud-aalmoezenier van het regiment- Zouavetn. 'Het program bevat het vt.lgende: Zaterdag 14 Aug. 's avol ds om half negen vergadering der Zona ven- broederschap van Oud-enboseh met de reeds aangekomen bestuursleden der in Nederland gevestigde broe derschappen Zondag 15 Aug. Bes morgens om acht uur H Mis Vóór de H Mis uitreiking- der H. Communie 10.50 Welkomstgroet door den voorzitter der af deeling Oud-enboseh. 11 uur Regeling van den luister rijken optocht met muziek en ont plooide banieren door een gedeelte! der gemeente naar de kerk; na af loop der kerkelijke Biensten even eens prachtige optocht door een an- dqr de-el der gemeente 11 30 H Mis met gewapende eem- wacht. in de parochiekerk; de feest rede zal worden gehouden door den weleerw heer H Loioymans, zoort vain luitenant Looymans 1 30 Plechtige vergadering in bet Instituut St. Louis, opgeluisterd door muziek en zang. Bfe feestrede zal worden uitgesproken door den zeereerw. pater B de Gneeve O F M 3 uur Gemeenschappelijke maal tijd a f 1 per oouv-ert in een der zalen van het Instituut St. Louis 5.50 Muziek en zajnguitvpering in het feestgebouw, aangeboden door het R K muziekgezelschap „Een dracht", R K Zangvereniging „Ouden boself Mannenkoor" el.i do club „Kunst Adelt Beroepskeuze. Onder dit opschrift bevat bet „Nieuwsblad v h. Noorden" een ar tikel, waaraan wij 't volgende ont leen-en Bfe maatschappij heeft behoefte n iet aan rnemschen, die geen vak ver st aan, maar wel aan degelijke vaklui en er zijn zooveel bedrijven, waarin efen -ontwikkeld jongmensc-h, juist omdat hij ontwikkeld is, promotie zou kunnen maken aLs hij de moeite zou willen nemen bij zijn school kennis een vak grondig' te 1-eenea. 't Is waar, als de jongens van de 3 jarige Burgerschool komt, lijkt hij al een. heele piet, maar er is; dunkt- ons, toch geen enkel-a reden om hem in die gedachte tie stijven, en het is voordeelig-er om hem dan nog een paar jaar op een goede vakschool te doen, zoodat hij goed toegerust het leven ingaat als practicus, dan dat hij als aanhangsel van het „ge leerd proletariaat" een maatschappe lijk euvel gaat worden Voordeeliger voor hem zelf en voordeeliger voor de maatschappij. Voc-r hem zelf, omdat hij dan na volbrachte vakstudie spoedig meer kan verdienen dan op -eeti kantoor kruk en voordeeliger voor de maat schappij, omdat de arbeidsmarkt in de branche van sol I ici toerende kler ken dan wat minder overvoerd zou zijn. Een vakman, di-e in zijd jeugd middelbaar onderwijs genoot, ia la ter meer waard dan ieman-d, di-e van de gewone lagere school in het vak is gekomen Hij zal later in den rege-l uitmunten door oordeel, algem-e-enie on 1 wikkeling, maniereln, ieü al spoe dig uit den grooten hoop naar voren komen Menige zaak is verlegen o-m zoo iemand als werkmeester, voor man, meesterknecht, eln menig pa troon zal zoo iemand gaarine go-ed willen salarieeren, vaak heel wat be ter dan zijn klerken, die Fransch, Buitsch of Engelsch moeten kun nen correspond eeren Een wedloop. Kwart voor tien had er Maandagavond aan de Waalkade te Nijmegen een eigenaardige wedloop plaats tussehen twee marechaussees en een vervolgden boef, die de kunst van hardloopen niet slecht verstond. Uit alle macht vooruithollende konden de beide wethandhavers hun arrestant niet bij den kraag krijgen en gaven zij ten lange laatste den hoop op om in een wedloop den kerel te pakken te krijgen. Een ander middel stond den politie mannen ten dienste, dat gewoonlijk niet zonder uitwerking blijft en den boos doener heel mak maakt. Zij deden een blauwe boon op hun pistolen en losten toen een -schot op den grond, welks ontbranding den vluchteling als een doodsoordeel in de ooren klonk. Bang voor zijn lijf, schoot hem de angst zoo bliksemsnel in de beenen, dat hij aan ontvluchten niet meer dacht en pal en zoetjes bleef staan. Het werk der marechausséas was nu heel makkelijk, kalm liepen zij op hun ar restant toe en deden hem de armbanden om. Onder niet kleine belangstelling werd de hardlooper naar de marechaus seekazerne in de Burehlstraat overge bracht. Die wedloop zal hem wel een aangename herinnering bezorgen. Vooruitgaande. De toestand van den ernstig gekwetste bij het bekende automobielenongeluk te Sanput, gem. Schoondijke, Chr. v. d. Abeelen, van Sint Kruis, is goed vooruitgaande. De hoop bestaat, dat hij in het leven zal blijven. Per automobiel is hij thans naar zijn woning overgebracht. ,De gemeente-ontvanger van Ginne- ken. In de Maandag gehouden gemeen teraadsvergadering is besloten den voortvluchtige» gemeente-ontvanger te ontslaan. B. en W. werden gemach tigd een oproeping van sollicitanten naar de vacant gekomen betrekking te doen. Een lijkje opgeviseht. Gisteren namiddag is te Vlissingen uit het ka naal opgeviseht het lijk van 'het zesja rig zoontje van den heer K., dat Za terdag de ouderlijke woning had ver laten. Bijzonder handelsonderwijs. De R. K. Middenstauders-vereeni- ging „De Hanze" te Delft gaat een bijzonderen handelscursus oprichten. De gemeenteraad verleende daartoe een subsidie van flüO om zoodoende staats- en provinciale subsidiemogelijk te maken. Een staking geëind gd. Oe 150 stakende wijngravers van den aannemer Bouwland, te Onst- weddertange, hervatten bet werk tegen verhoogd loon. Gedwongen winkelnering. Het bestuur van den Bosschen Diocesanen Leerbewerkers-arbeiders- boDd is, naar de „Maasb." verneemt, bezig met handteekeningen te verza melen van schoenfabrikanten, die verklaren,, dat de toestand der schoen industrie niet van dien aard is, dat bet houden van een winkel noodza kelijk is om een schoenfabriek te kunnen drijven, maar dat integendeel de winkelnering van schoenfabrikanten een oorzaak is van oneerlijke concur rentie en belemmerend werkt op den vooruitgang en bloei der schoenindus trie. Reeds verschillende fabrikanten hebben deze verklaring geteekend. AERDENHOUT. Maar goed ook. Dat tegenwoor dig strenge controle wordt gehouden op het rijden met automobielen, kan blijken uit het feit, dat door de rijks- en gemeentepolitie zoowel hier als te Zaudvoort, in de afgeloopen week tegen een zestal bestuurders proces verbaal is opgemaakt, wegens het met zoodanige snelheid rijden, dat de veiligheid van het verkeer in gevaar werd gebracht. SANTPOORT. Vergunning. Aan de heeren Handgraaf en Lindeman is vergunning verleend tot het oprichten van een lood- en zink werkers werkplaats aan de Jan Gij zen vaart. VÉLSEN. Do herstemming. Bij de Herstemming voor den. Ge meenteraad werden gisteren uitge bracht op dep heer P A Koelemeij (aftrA A. Mulder (aftr:en G-, vau Bhijn (aftr:d© drie cahdida- ten der Christelijk© partijen, respeo- tievelijk 1032, 1065 en 1075 stem men Be candidaem der linkerpartijienl E; de Boer, G lWI de Clerck en G, Kleuer behaalden, resp. 998, 983 en 967 stemmen, Die aftredend© neeht- sche leden zijn aldus herkozen. Burger 1. Stand. Geboren: d. v. M. DolDonker. z. v. C. StapperZwart. z. v, A. Gomes Geldermans. d. v. J. W. Snijder Jongkind. d. v. L. van der Does Rolloos. - d. v. G. M. J. van der MeerSmolenaars. z. v. R. Broek- smaSeubring. z. v. A. Ras Pasterkamp. z. v. A. van Wolferen Mosterd. d. v. H. van derSteen Koster. d. v. T. VisserDe Boer. z. v. C. M. Nanningsvan Looy. Overleden: C. Flipse, 14 d. P. Dikstaal, 11 j. IJ. van ZooneD, 84 j. J. van Duin, 4 w. A. Vis, 6 mnd. J. M. Jansen, 37 j. BEVERWIJK. De zangwedstrijd te Zaan dam. De Liedertafel „Excelsior" al hier heeft voor den 4den prijs, behaald in de le afd. Mannenkoren, bedankt, omdat eenige leden opzettelijk hebben getracht de kans op het behalen van een prijs te verminderen, wat ook ten deele is gelukt. De Vereeniging meende derhalve den prijs niet te mogen aan nemen, wijl de behaalde medaille nimmer het vaandel zou kunnen sieren en door de Vereeniging niet op prijs kan worden gesteld. WARMOND. Rij wiel die ven. Bij de bloembol lenkweekers, De Vroomen en Gebr. Machen zijn gisternacht rijwieldieven hun slag wezen slaan. Bij den eersten, waar men waarschijnlijk door inklim ming ia binnengekomen, zijn twee rijwielen ontvreemd; bij de laatsten, waar door braak men zich toegaDg had verschaft, was één rijwiel ont vreemd. Bij beiden waren de rijwielen ge borgen in de bollenschuren en stond er bij de Gebr. M. bij hooge uitzon dering slechts één, terwijl er anders gewoonlij k vier stuks worden geborgen. De politie doet onderzoek. Van de daders geen spoor. NOORDWIJK. Aangenomen. Gelijk wel Jver- wacht werd heeft de heer A. Balken ende zijn benoeming tot lid van den raad aangenomen. Baldadigheid. Bij den heer V. d. H te Noordwijk aan Zee, heeft men in den nacht van Zaterdag op Zondag een reclamebord, dat ongeveer 3 meter hoog aan den muur bevestigd was, afgerukt en op het dak van een naastgelegen woning geslingerd. De politie doet onderzoek en het is te üopen, dat de dader(s) spoedig aevat worden, want dergelijke nachtelijke praktijken behooren in onze beschaafde eeuw niet thuis. De Processie van Amster dam. Gisteren, door prachtig weer begunstigd, Werd onze parochie voor de 18e maal bezocht door de Processie „St. Jeroen" van Amsterdam. Te ongeveer 9 uur arriveerden de pelgrims per extra-tram om daarna in processie naar de Parochiekerk te trekken. Daar aangekomen w-rd er een woord van welkom en opwekking gesproken door den io.Eerw. Heer Pastoor Sarter, waarna de plechtige Hoogmis werd opgedragen door den Z.Eerw. Heer Pastoor Ooms, daarbij geassisteerd door de W.E. Heeren Kapelaans van Dorp en Niekus De predikatie werd gehouden door den Z.Eerw. Heer v. Zanten, 's Namiddags te 2 uur toog men opwaarts naar het H. Martelveld, waarvoor dank zij de welwillendheid der eigenares wederom dit jaar toegang verleend werd. Door den W.Eerw. Heer Kapelaan v. Dorp werd er een predi katie gehouden, waarna de gebeden tot verschillende intenties werden verricht door Mgr. L. E. Jansen. Te 4 uur keerde men terug naar de Parochiekerk, waar een plechtig Lof werd gehouden door Mgr. Jansen met processie in den tuin van den Z.Eerw. Heer Pastoor. Te half zeven keerden allen voldaan per extra-tram terug. Deze processie bestond uit ruim 300 pelgrims en werd opgeluisterd door het fanfarekorps „St. Jeroen" te Am sterdam. Zoo is dit jaar wederom de eerste processie ter vereering vau het H. Gebeente van den H. Jeroen ge houden. Moge dit ten voorbeeld strekken aan zoovele Parochies om meerdere devotie en godsvrucht voor den H. Jeroen te verkrijgen. HAARLEMMERMEER. Onze burgemeester. Door den burgemeester dezer gemeente zal zeer spoedig tot den bouw van een eigen woning aan den Kruisweg in deze gemeente worden overgegaan. Gisteren werden reeds door boring proeven genomen omtrent de gesteld heid van den bodem. HOOFDDORP. Een bokspartij ondereen ruw volkje. Zaterdag jl. ging het hier rumoerig toe. Den vorigen avond hadden zich verscheidene woonwagens neergezet om daar tot na afloop der paardenmarkt te kampeeren. Onder de bevotkiDg der wagens bevonden zich ook handeldrijvenden. Zaterdagmorgen heel vroeg bad reeds onder dat ruwe volkje een bokspartij plaats en zoo is Rijks- en gemeente-politie den geheelen dag bezig geweest vechtenden te scheiden en de orde te herstellen. Zaterdagmiddag na afloop der markt, toen het uur van scheiden gekomen was, werden ze brutaal. Men deed een aanval op een geladen graswagen, wat echter door den eigenaar met geweld werd tegengegaan. Gelukkig was de politie in den omtrek, die, toen zachtheid niet hielp, er met ge weld op inging en van den sabel gebruik maakte. Tot groote verlichting van Hoofd- dorp's ingezetenen, welke aan zulke tooueelen niet gewend zijn, vertrokken ze spoedig. SLOTEN (N. H.). De nieuwe Burgemeester. In de gisterinamiddag gehouden buitengewone zitting van den Ge meenteraad werd. jhr A. H. F K van Suchtelen van dj© Haare als burgemeester der gemxmte geïnstal leerd Nadat hij met zijne echtgeinoiote, aan: wie uit naam van de gemeente een ruiker was aangeboden: door den' gemeentesecretaris, van zijnwoning: was afgehaald, werd de benoemde, door de oudste vier raadsleden in zittingsjaren, de heeren G van Tro- jen, lWi van ^eerdenburg, |Wi van .Wiouden berg en J; W- van Brink horst de Raadszaal binnengeleid en verwelkomd door den oudsten wet houder den heer J J. Rynierse, waarna de heer J W, van Brink horst, namens zijne mede-leden, den, burgemeester geluk wenschte met zijne benoeming Be lieer Van Suchtelen van de Haare, hierop het voorzitterschap aanvaardende, bracht eerst zijn eer biedigen. dank aan H M. de Konin gin, wie het behaagd had hem aan het hoofd der gemeente Sloten te stellen, voorts aan de|n minister van binn zaken, den Comm. der Koning in, en allen die tot zijne benoeming hadden medegewerkt Voorts trad spreker in een vergelijking tussehen de gemeente di-e hij juist- had ver laten, het eiland Urk, en die, waar hij .thans de zaken zal hebben te leiden En het had den heer Van Suchtelen van de Haare meer be zwaard dan verheugd, toen hij zijn nieuwe betrekking zich zag toege wezen, eensdeels pmdat Urk hem lief was geworden en het scheiden, van haar bevolking hem leed deed, an derdeels omdat hij had op te vol gen een man als burgemeester Gros kamp, die van zulk een groote be kendheid wa,s geweest en die voor Sloten zooveel had tot stand mogen brengen Spreker huldigde dan ook de na gedachtenis van den heer Groskamp, wiens voorbeeld hem een spoorslag zal zijn -om dat te doien wat Sloten kan vooruitbrengen Bioch daartoe riep spreker de hulp in van de wet houders en van de Raadsleden in die .hem nu, nog wel vreemd waren maar van wie hij hoopte dat zij hem spoedig zullen begrijpen, om ten slotte den weïisch te uiten dat hij met den gemeentesecretaris, mjet wien hij lederen dag moet samen werken, in steeds grooter wordeinde harmonie zal mogen arbeiden Na, voor den bloei van Sloten den hon geren zegen te hebban ingeroepen, werd vervolgens deze buitengewone zitting door den nieuwen voorzitter gesloten Hierop volg'de een druk bezochte receptie waarbij de onderscheiden© autoriteiten, college's, corporaties en particulieren hunne opwachting maakten Feestelijkheden hadden op uitdrukkelijk verlangen van den nieuw en Burgemeester niet plaats, alleen wapperde er menige vlag, dat Sloterdijk toch nog een prettig aan schijn gaf Gemeenteraadsvergadering. Hedenmiddag half twee vergaderde de gemeenteraad. Bij den aanvang der zitting klaagde de heer Sueltjes erover, dat door het Langzame afdoen der zaken op 't Bu reau van Openbare Werken, zooals de „Oprechte" meedeelde, de aansluiting van 't gebouw van den Bond van Oud- Onderofficieren aan den openbaren weg niet heeft kunnen plaats hebben, waar door op de Bondsvergadering 't Ge bouw niet kon geopend worden. De Wethouder De Breuk kwam krachtig op tegen de beschuldiging als zou 't Bureau van O. W. de zaken langzaam hebben afgedaan. Neen, de schuld ligt bij den Directeur van Bosch en Vaart, die reeds in 1904 vergunning had de sloot te dempen. Hij heeft dit niet gedaan. Had hij het wel ge daan, dan was er geen bezwaar ge weest te vergunnen de rioleering te leggen en 't gebouw te openen. De heerSneltjes dankte voorde uiteen zetting der zaken en constateerde, dat de „Oprechte" het in deze mis heeft gehad. Afwezig waren de heeren: Welsenaar, Visser, Loomeijer, Huls- wit, V. d. Kamp, v. Kossum, v. d. Berg en 1 vacature "(Gravestein). De Voorzitter deed verschillende me- dedeelingen, die meerendeels voor ken nisgeving werden aangenomen. De Raad ging vervolgens in geheim comité. (De vergadering duurt voort.) Personalia. Voor 't examen hoofdakte zijn alhier geëxamineerd 14 mannelijke Candida- ten. Geslaagd de heeren S. Osinga en M. Schoone te Zaandam, S. Rijper, D. Scholtz en A. G. Sterkenburg te Amsterdam, W. C. V. Setten van der Meer te Helder, C. M. van der Sluis te Leiden, F. Swart te Westzaan. Voor het examen Middelbaar Onderwijs is te 's Gravenhage, gisteren voor Engelscb geslaagd mej. W. B. ten Brake, van hier. Voor het examen Middelbaar Onderwijs is te's Gravenhage gisteren voor Eogelsch geslaagd de heer C. van Heerikhuizen. van bier. In de kweekschool voor machi nisten is voor het eindexamen d^r techniscne school, afdeehng suiker- fabricage, aisuog gesl&agu jnr. E. F. van Suchtelen altiier. Onze stadgenoot, de heer P. J. van Mechelen. slaat op de voordraeuc ter benoeming van een onderwijzer aan de schoot voor M. L. O. 3e klasse No. 30, te Rotterdam. Tot directeur van den stal van de R. T. M. voor het goederenvervoer der H IJ. S. M. aan de Westergracht alhier, is benoemd de heer K. van Aech. De heer J. H. Bouman, voorzitter van de afd. Haarlem van den Kon. Nederl. Bond van Oud-Onderofflcieren, is benoemd tot lid van verdienste van den bond. 'Sr

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2