DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND KindwHuisnrMt 2ü«!i-33f Haarlem BUITENLAND. Oemenyde Buitenlandsche berichten BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Een kening van misdadigers. VRIJDAG 30 JULI '.909. $4«« jaargang No. 6951 Bureaux van Redactie en Administratie IrsisF'öiiiïmitanïMSïsssI Telefttsmwïimme» 1426. Voor advortentiën en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich uitsluitend tot RICARDQ's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. Onbescheidenheid, Algemeen overzicht. FEUILLETON, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS! Fer 8 maanden voor Haarlem f 1,85 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummers 0,03 PRUIS DER AOVERTENTiÊN: Van 16 regels60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer10 cent. Buiten Haarlem en de Agentschappen 20 cent per regel. Reclames dubbel tarief. Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cents contafit). Alle betalende abonnéo op dit blad, die in hut bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bcpaiingea op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor „n, rlc,K. GULDEN bij GULDEN bij GULDEN dij i 111 GULDEN bij verlies van GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. 410 GULDEN bij overlijden. verlies van éen hand of voet. verlies van éen oog. li verlies van éen duim. één wijsvinger. GULDEN bij verlies van éen anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. De Haagscbe correspondent van het „Handelsblad", de heer Elout, schrijft in zijn blad een lang pleidooi om vol te houden, dat de burgemeester van 's Gravenhage, baron S weerts de Landas, aan de antirevolutionnaire partijkas geldelijken steun heeft gegeven. Dit pleidooi moet gelden in de bekende „tweede zaak-K.uyper", dus in het relletje dat het „Handelsblad" heeft op touw gezet, toen de lauweren van Mr. Tideman der liberale redactie geen rust lieten, zooais „De Telegraaf" typeerde. De heer Elout is echter bezig tegen windmolens te vechten. Zélf zegt hij, dat niemand baron Sweerts kwalijk zou nemen, wanneer hij aan deze of gene politieke partij zonder ophef geldelijken steun verleent. En toch sommeert hij den Haag- schen burgemeester, om op de vraag of het waar is dat deze aan de anti revolutionnaire partijkaB steun gegeven heefc, j& of neen te zeggen. Zoo jèdan zal dat „het uit gangspunt" moeten worden voor de „tweede zaak-Kuyper". ZjOO neendan zal de heer Elout nog zwaarder geschut in het vuur brengen, dan zal dit, dan zal d&t Eiiieve, er is nog een ander ant woord dan de twee welke de heer Elout in zijn strijdlustige stemming als alternatief stelt. En dat is: „daar heeft u ni8tsmee te maken 1" Dat is het eenige antwoord dunkt ons dat op eendergelijken onbe scheiden eisch als de heer Elout den Haagschen burgemeester stelt, kan worden gegeven 1 DE OPROEREN IN SPANJE die een gevolg zijn van den oorlog tegen de Mooren, zijn thans dezen gaan overvleugelen. Vooral in het broeinest van anar chisme, in Catalonië, is een compleete revolutie uitgebroken. Te Reus (Tanagona) is een alge- meene werkstaking uitgebroken, en hebben gevechten plaats gehad. Ook te Alcoy heerecht algemeene werkstaking. De telegraafdraden zijn doorgesneden. De troepen en de gen darmerie hebben moeten schieten op de menigte, waarbij doodeu en gewon den zijn gevallen. De orde is daarna spoedig hersteld. Te Calahorra trachtte het volk den treinenloop te beletten ten einde het vervoer der troepen tegen te houden. De troepen gaven vuur, waarop het verkeer werd hersteld. Op andeie plaatsen werden derge lijke ongeregeldheden gepleegd; zoo werd te Vendrell een trein tegenge houden, die troepen van Valencia naar Barcelona moest brengen. De regeering heeft het bewijs in handen gekregeD, dat de onruststokers tiachten tot eiken prijs in geheel Spanje een oproer te verwekken, dat een zuiver revolutionair karakter draagt. Men wil het vervoer van troepen tegenhouden en de regeering in haar optreden dwarsboomen. Men ziet het, de toestand is hoogst ernstig. Maar, de Regeering heeft nu 't be wijs in handen gekregen welk 't doel is der onruststokers en men kan er zeker van zijn, dat zelfs voor het ergste middel niet meer zal terugge deinsd worden om de revolutie den kop iu te drukken. Reeds zond de Regeericg naar Barcelona de kruisers Carlos Quintos en Princesa de Asturias en drie tor pedojagers. Naar Barcelona. Dat is 't brandpunt der revolutie. Daar moeten de troepen zelfs van 't geschut gebruik maken. De oproer stokers staken vele gebouwen in brand, doch velen van hen werden gearres teerd. Ook te Tudela werden de troepen genoodzaakt op «le menigte te vuren. Weer vielen een doode en vijf ge wonden. Nog zwarter dan hij al is, schildert de bijzondere correspondent van de Daily Telegraph te Biaritz den toe stand. Hij seint nl. dat de opstandelingen heftig de troepen aanvallen, die ver dedigend optreden. De bevolking uit de groote steden vluchtte naar het land, om aan de gevechten te ontko men, die algemeen zijn in de steden in Catalonië. De regeering zond twee legercorpsen naar Barcelona en ook twee brigades cavalerie uit Madrid, waarvan een onder bevel van priDS Charles van Bourbon. Onder de officieren bevindt zich prins Ferdinand van Beieren, in fant van SpaDje. Nog meer troepen worden gemobi liseerd. Uit San Sebastian wordt ge meld, dat de garnizoenen uit Burgos, Logrono en Vitona zijn opgeroepen. Het meerendeel der Uoofdofficieren was met verlof in de verschillende badplaatsen en keerde hals over kop terug naar hun post. Een legerorder van het ministerie van oorlog roept alle soldaten, die niet vrij van actieven dienst zijn, ond r de wapens- De Koninklijke familie besloot naar Madrid terug te keeren. Leest men nu de telegrammen van hedenochtend, das zou er een vleugje verbetering in den toestand zijn ge komen, en de Minister-president Maura zag den toestand niet al te duister in. Hij oordeelde, dat de gezonden ver sterkingen w 1 voldoende zullen zijn om de ongeregeldheden te onder drukken. Ook om mogelijke verdere ver nielingen tegen te gaan, wordt de spoorweg in Noord Spanje streDg be waakt. Men heeft zich nu al ongerust ge maakt over de financiën, doch de Mi nister van financiën is er dadelijk bij geweest om te verklaren, dat men geen de minste vrees behoefde te koesteren betreffende de betaling van coupons of voor wijzigingen in den rentestandaard. De oorlog zal geen enkel tekort ver oorzaken het zal niet noodig zijn de toevlucht te nemen tot buitengewone uitgaven. De minister verklaarde zich tegen een heffing van 10 opcenten; het evenwicht in de financiën is volkomen in orde. ONTZETTENDE VERLIEZEN hebben de Mooren nog steeds te lij den en dat zal er niet beter op 'wör-i den, nu de Regeering nog steeds meer troepen ontscheept. Thans zijn weer zes bataljons Spaansche jagers, b'ehooren- de tot de garnizoenen van Algesiras en nabij gelegen steden te Algesiras ingescheept op vier Transatlantische stoombooten, met bestemming naar Me- lilla. De booten vertrokken des mid dags. Reeds zijn de Mooren door de zware verliezen, die zij in het gevecht van den 27en dezer geleden hebben, genood- zaakt geworden de door hen bezette stellingen aan den rechtervleugel van de Spaansche troepen te verlaten en zich terug te trekken naar de andere zijde van den berg Gurugu. Het kust wachtschip „Numancia" is vertrokken naar Alhucemas, wijl de inboorlingen op die plaats aanrukken. De harka, die hijs Melilla tegen de Spanjaarden strijdt, heeft 5000 man ver sterking gekregen. Ook de Spanjaarden leden op den 25en en 26en ernstige verliezen, n.l. tiem hoofdofficieren, talrijke subalterne offi cieren, duizend soldaten gedood, 1500 a 2000 gewond. Volgens geruchten zijn twee generaals zwaar gekwetst. EEN MOGELIJKE INVAL IN ENGELAND. Dat is 't onderwerp geweest, waar mee 't Engelsche Lagerhuis zich giste ren heeft opgehouden. Het was, toen in behandeling kwam de bègrootings- post voor de commissie van rijksverde diging, dat de minister-president As- quith opmerkte, dat de commissie de mogelijkheid van een inval in Groot- Brittannië tot een onderwerp van on derzoek had gemaakt. Sedert 1905 waren er groote wijzi gingen gekomen in hetgeen men zou kunnen noemen den strategisch en toe stand van Europa en de wereld. Op aandringen van Lord Roberts was een sub-commissie benoemd, die gedu rende het tijdsverloop 1907 tot 1908 alle veranderingen was nagegaan en tot de slotsom was gekomen, dat zoo *mg Groot-Brittannië's meerderheid ter zee was verzekerd, een inval, zooals Lord Roberts bedoelde, ten eenen male on mogelijk was. Derhalve rust op de admiraliteit de plicht die meerderheid te handhaven tegenover elke denkbare combinatie der mogendheden. Het tweede voorstel van de commis sie was, dat Engeland voor de verdedi ging van het vaderland een leger zou organiseeren, sterk genoeg om over vallen of sporadische expedities af te slaan en den vijand te dwingen met zulk een sterke legermacht te komen, dat het hem onmogelijk zou zijn om aan de vloot te ontkomen. Wanneer deze twee voorwaarden ver vuld werden, dan achtte het comité voor de verdediging het land beveiligd tegen een inval. (Toejuichingen.) Nadat er nog het een en ander in het midden was gebracht, werd de be grooting aangenomen. De derde lezing van het wetsontwerp op de arbeidsbeurzen werd eveneens aangenomen. OOK GRAAF DE LAMBERT heeft een proefvlucht gedaan met zijn biplane te Calais Dinsdagavond. Doch de aviateur werd tamelijk ern stig gekwetst en zijn toestel was ge heel vernield. Ofschoon Lambert twee Wright-ma chines tot zijn dispositie heeft, zal hij dus zijn proefneming nog eenigen tijd moeten uitstellen. EEN TIJDELIJKE STAKING. Vliegen over het Kanaal. Den eersten tijd zullen we van vliegen over het Ka naal niet meer hooren. Latham gaat op voorschrift van zijn dokter te Carls bad een rustkuur doormaken. Ook graaf De Lambert heeft zijn plannen om het Kanaal vliegende over te steken, voor- Loopig opgegeven. Zijn machine is ter reparatie naar Duinkerken gezonden. Eerst zal De Lambert aan de wedstrij den te Reims deelnemen, en pas in September een vliegtocht naar Engeland ondernemen. Een vorstelijk bezoek. Ter viering van het 500-jarig bestaan van de Universiteit te Leipzig, kwam daar de koning met zijn twee oudste zonen aan. De broer van <%n koning, prins Johan George, was reeds den vo- rigen dag aangekomen. De koning werd door het publiek hartelijk begroet. Een huwelijksdrama. Duitsehe bladen melden dat een uit Nederlaral afkomstig, tq Bremen woon achtig sigarenfabrikant, zijn vrouw met revolverschoten en messteken zóó ern stig heeft verwond, dat zij aan de gevol gen is overleden. De man bracht zich zelf eveneens gevaarlijke Wonden toe. Hij beweerde dat zijn vrouw hem wilde vergiftigen. Prinses Juliana. Woensdagnamiddag was dr. Haver- smidt op 't paleis Het Loo, teD einde een onderzoek in te stellen naar den gezondheidstoestand van Prinses Ju liana. H. K. H. is zeer welvarend en wordt zoo het eenigszins kan, eiken dag minstens twee keer dorfr de ver pleegster achter het paleis in den tuin geruim en tijd gedragen. Uit de Staatseoucant. De Min. van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij voor degenen die hem in zijne be trekking wenschen te spreken, audiën tie zal geven eiken Donderdag, des namiddags te half twee uur, in het gebouw van het Dep. van Oorlog. De gewone audiëntie van den Min. van Justitie zal Maandag 2 Aug. niet plaats hebben. Minister Idenburg toch. landvoogd? Volgens het „Soerab. Handelsbl." wijst de benoeming van den heer Staal tot algemeen secretaris op een benoeming van den minister Idenburg tot gouverneur-generaal van Ned Indië. De Minister van Buitenl Zaken. De minister van Buitenlandsche Zaken wordt tegen 19 Augustus van zijn reis naar Amerika in Den Haag terugverwacht. De Minister van Oorlog. De nieuwe minister van Oorlog generaal-majoor Cool woonde Woens dag voor de eerste maal de vergadering van den Ministerraad bij. Generaal Sabron. De luit.-generaal Sabron heeft zich na zijn altreden als minister van Oorlog tijdelijk te Rozendaal in Gelderland gevestigd. De Eerste Kamer. De voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, baron Schimmel- penninck van der Oije, houdt verblijf in Zwitserland. Een samenkomst van de Eerste Kamer ter behandeling van de nog aanhangig gebleven justitiëele wetsontwerpen is in de maand Augus tus niet te verwachten. Vermoedelijk zal de Kamer daartoe in September kort vóór de eluitiDg van dit zittingsjaar bijeenkomen. De interpellatie-Duys. De heer Days verzoekt mede te deelen, dat omtrent het stellen van vragen in verband met de bekende k westie Kuyper -Leb man-Westmeij er door de Sociaal-Democratische Kamer club nog niets definitiefs bepaald is. De voorwaardelijke veroordeeling. Z. E. Minister Nelissen heeft aan de Tweede Kamer meegedeeld, dat zijn plan is het instituut der voor waardelijke veroordesling uit te breiden en de invoering eener voorwaardelijke rr et ten-uitvoer-legging van straf eer lang te bevorderen. Overgeplaatst. De stationschef te Goes is, in ver band met het nabij dat station voor gekomen spoorwegongeluk, als ad junct commies naar Zutphen overge plaatst. Vereeniging „Vergunning". Dins dag en Woensdag werd te Neuzen ge houden de hoofdbestuursvergadering van de vereeniging „Vergunning", bij welke gelegenheid tevens werd gevierd het 5-jarig bestaan der afd. Neuzen. Besloten werd terstond aan te vangen met de actie voor het verkrijgen van verschillende Wetswijzigingen ten bate van het bedrijf der vergunninghouders en tot opheffing van voorkomende mis standen. Daartoe zullen audiënties wor den aangevraagd bij de Ministers van Binnenlandsch'e Zaken, die van Finan ciën en die van Landbouw. Aangneomen werd een motie, voor gesteld door Arnhem, waarin de wen- schelijkheid wordt uitgesproken tot het instellen van een bondsbureau, en het dagelijksch bestuur uitgenoodigd daar toe een geformuleerd %'oorstel te doen. Als plaats voor de volgende vergade ring werd Utrecht aangewezen. Een noodlottige gasvergiftiging. In de Cornelis Evertsenstraat te Utrecht, was een familie dezer dagen uit de stad gegaan; een zoon. een reserve-on derofficier, bleef evenwel achter, om dat hij zijn dienstplichten had te ver vullen. Bij een familie naast de deur zou het jongmensch het middagmaal komen gebruiken, maar toen hij Dins dagmiddag op het afgesproken uur niet verscheen, sloeg men daar verder geen acht op, in de veronderstelling, dat de dienst in de kazerne hem had verhin derd te komen. Toch hield men het eten tot laat in den avond voor hem warm. Gisteren vervoegde zich een onder officier aan het huis van den jeugdige» reserve-militair, om te informeeren, waarom de jonge man dien dag van dienst was weggebleven. Op zijn her haald schellen kwam echter geen ge hoor, reden waarom hij zich in verbin ding stelde met de buren om nader te informeeren, maar ook deze waren met de afwezigheid van den zoon des huizes onbekend. Gezamenlijk stelde men thans een on derzoek in. Toen men door de fran jes van het neerhangende gordijn naar binnen keek, zag men den jongen voor over op tafel liggen. Politie werd ge waarschuwd om het huis binnen te gaan; eenige agenten forceerden het slot van de voordeur en vonden den jongen man als dood voor dê tafel zitten. Het bleek, dat de kamer ge heel gevuld was met gas. Het vermoe den ligt voor de hand. dat de jongen, thuis gekomen, de lamp heeft aange stoken om te gaan zitten werken. Tij dens z'n studie is hij in siaap geval len, bij het voorover bukken in z'n dommeling een gasslang van de lamp aflrekkende, die in verbinding stond met een klein lampje op tafel. Door dat losrukken van de slang is het gas vrije lijk de kamer -ingestroomd, tengevolge waarvan de jongen spoedig bewuste loos werd, om kort daarna reeds te overlijden. In deze bukkende houding vond men hem, toen de politie binnen trad. (Naar het EngeUch.) 21) Thirteen en Twenty-One waren ge wone burgers, van een type die gij eiken dag en overal kunt zien. Thir teen bad een eenigszins rooden neus, en zijn geheele verschijning was die van een man, welke de gewoonte beeft een weinig te veel te drinken. Dat was zijn rol bij den aanslag". Een dronken man, die ruzie heeft met een zenuwachtigen vreemdeling, is geen ongewoon verschijnsel in de straten van Londen, en als zij nu verkozen twist te zoeken juist aan d^ deur van een Blankinrichting, zou dat evenmin argwaan wekken. Toen alles in gereedheid was, bleef ik met mijn helpers alleen, en onder richtte hen in de rol, welke zij( moes ten vervullen. Zij waren reeds ge drild, want zooals Cardmon mij later vertelde, was deze coup reeds eeni gen tijd geleden voorbereid. Alleen door het feit, dat ik nn aanwezig was, was bij! Cardmon het denkbeeld opgekomen, om mjj! tot leider té ma ken. Nadat ik mijn helpers eenige kor te instructies had gegeven, beval ik hen vooruit te gaan om mij den weg te wijzen, en in weinige oogen- blikken waren wij op de straat, die gehuld was in het dikke geel van een echten Londenschen mist. Tot zoo verre, was mijn moed niek aan het zinken gegaan, doch toen wij: voort- wandelden, niet te zamen, maar elk afzonderlijk, kreeg mijn geest voed sel voor tal van gedachten. Als de aanslag eens mislukte. Als er op het laatste oogenblik eens een kink in den kabel kwam. Als ik dan gear resteerd werd en naar de gevange nis werd gebracht, en als dan mijn masker werd afgerukt en werd ont dekt dat ik niet Hiran F. Wellman was, doch Hallam Montague, die voor zijn vroegere misdaad nog met de justitie had af te rekenen! Zulke gedachten joegen mij angst aan, doch weldra verdwenen ze, plaats maken de voor een hevig verlangen om han delend op te treden. Want we ston den op de trappen vóór de Bank, die geplunderd zou worden. De Bank was1 zoo goed als geheel ledig; er was maar één bezoeker, toen Five en ik binnentraden. Eén man slechts leunde over de toonbank, en mijn hart stond voor een oogen- bli.k stil, toen ik zag wiie deze man was. Het was niemand minder dan Arunstein, van de firma der geld schieters, en ik dacht dat ontdekking onvermijdelijk zou volgen. (Dóch ik herinnerde mij nu, dat ik vermomd was, en besloot te beproeven of die vermomming mij onkenbaar had ge maakt. Ik ging naar de toonbank, noemde mijn naa'mi met een scherp neusgeluid, en keek terzelfder tijd Arunstein koel in het gezicht. Hij keek gedurende een oogenblik op en keek ook mij aan, doch klaarblijke lijk rees er geen achterdocht in zijn geest, want Hij streek het geld op, dat hij opgevraagd had, en verliet het gebouw! Five en ik waren alleen. Ik moet bekennen, dat er een kou de rilling over mijn rug liep. want dit was de eerste keer, dat ik een misdaad ging volvoeren, welke ik van te voren had overdacht, Ik was niet opgewonden tot den vereischten graad door een plotseling opkomende drift; alles was overdacht en van te voren gereed gemaakt. Maar er was geen tijd om mijn eigen gevoelens; te ontleden, wTant het oogenblik was gunstig om te handelen. Ik vouwde de cheque die mij ge geven was, open en wierp die met zekere bluf onder de oogen van den bediende op de toonbank. Toen vroeg ik hen directeur te spreken, juist op het oogenblik dat Eive binnen trad. Be chef versoheen onmiddel lijk precies als Cardmond had voor speld, en toen ik mededeelde, dat mijn zaak zeer belangrijk wast liet hij mij dadelijk door, en ging mij; voor naar zijn kamer. Ik had mij geheqj op, de hoogte gesteld met het plan van het kantoor. Een vluch tige blik in het rond toonde mij, dat het geheel beantwoordde aan de wer kelijkheid. Five boog zich voorover om een mededeeling te fluisteren aan den bediende, die hem hielp) en de directeur was nu juist in de deur. Alles gebeurde in een oogwenk. Ik hoestte tweemaal luid, gaf den direc teur een f linken duw draaide den sleutel van zijn deur om, en trok een tweetal revolvers uit mijn zak ken. Ik stond nu juist tussehen de deur van den directeur en de tele foon. Onmiddellijk hoorde ik het ge luid van een heftigen twist, die zich uitte in luid geschreeuw en slagen tegen de deur; Thirteen en Twenty- One speelden daar hun rollen. Handen omhoog, heerenbeval ik op opgeweld en toon, en bedreigde de verbaasde klerken met een revol ver, terwijl ik de deur van het kan toor, waar de boekhouders en kler ken zaten, dichtsloeg en op1 slot deed. „Zoo vlug als het kan", zei ik tot Five, die al bezig was over de toonbank te springen. (Wij hadden geen tijd te verliezen. Ik liep op de bedienden toe en hield den loop van mijn revolver onder hun neus. „Een geluid, en ik schiet u neer!" zei ik opgewekt als altijd, en het scheen mij toe, dat de klerken stonden te rillen. Five stopte in dien tusschentijd goed en banknoten in de wijde zakken van zijn overjas; en ik voegde mij bij hem. Uit de kamer van den directeur klonk een ver schrikkelijk lawaai, da.ar deze zoo hard hij kon op het houtwerk sloeg en luidkeels schreeuwde. Tot zoo ver hadden de bedienden in het alge meen kantoor nog een kik gegeven en nog niet gemerkt, dat er iets- gaande was. Doch nu gebeurde er iets, dat onze onderneming in die war dreigde te sturen. Ik had er op gerekend en naar allen schijn had Cardmon dat óok gedaan dat onze pistolen den bedienden genoegzaam schrik zou aanjagen. D:och een van de jong ste klerken was van een ander ge halte. Plotseling bukte hij en deed een woesten greep naar mijn beeneji- Hij had deze bijna- te pakken, doch daar ik achterwaarts sprong, had ik gelegenheid, uit alle macht met mijn revolver naar zijn hoofd te slaan. Evenwel miste dp slag zijn hoofd en kwam op zijn schouder terecht. Ik kon hem zijn tanden hooren knar sen van pijn, maar dapper kwam hij weder op mij af, ditmaal met een zwaar lineaal, dat hij van den vloer had opgeraapt. Ik aarzelde. Hij was jong; hij was eerlijk. Wellicht had ik onder de zelfde omstandigheden gehandeld, zooals hij deed. Maar er was werke lijk thans geen tijd om te aarzelen. Ik schoot mijn revolver op hem af, toen hij naderde, en de kogel kwam in zijn schouder terecht, juist toen de andere bediende met een sprong over de toonbank naar de deur vluchtte. Er was nu geen tijd te verliezen. Binnen een seconde kon buiten op straat alarm worden gemaakt. Reeds begrepen de klerken in het algemeen kantoor, dat er iets niet in den haak was. Zij sloegen met de vuisten op de deur, en toen ik naar mijn aan valler keek. die bloedend op den grond lag, hoorde ik hen een les senaar naar de deur sleepen, klaar blijkelijk met het plan, dien als een stormram te gebruiken. Maar Thirteen en Twenty-One wa ren in staat meer te doen dan alleen eventueele binnendringers buiten te houden. Zij grepen den hijgenden en. opgewonden bediende, die naar de deur was gevlucht en terwijl de een zijn hand krachtig op diens mond mond drukte, stiet de ander hem bin nen het gebouw van de Bank terug. Ik luisterde een oogenblik, verwach tende het geluid van haastige voet stappen van buiten tfe hooren na deren maar er kwam niets. Wij vul den daarom al onze zakken met het kasgeld achter dé toonbank. Five haalde daarop een sterk touw uit zijn jas, waarmede wij de klerken secuur bonden en knevelden, en daar na verlieten wij haastig, doch in ge- regelden pas het Bankgebouw. (Wordt vervol j<L).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1