Uit den Omtrek, Stadsnieuws. De watervoorziening ie Schoten. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Dr. Van Zadelhoff kwam met een zuurstofkoffer, maar kon niet anders dan den dood consta- teeren. De arme jongen was reeds lan gen tijd dood. Politie-autoriteiten kwamen weldra voor het onderzoek ter plaatse en deden het lijk van den jongen man, die te Utrecht student was, in een der ka mers neerleggen. Gisterenavond zou zijn moeder, een weduwe, van haar reisje terugkeeren. Een gruwelijke daad. Dinsdag avond omstreeks 11 uur kregen eenige reizende kooplieden, die in eene slaap stede in de Vleeschhouwerstraat te Nijmegen vertoefden, twist. Na eenigen tijd begaf het gezelschap zich op straat, waar de twist in handtastelijkheden overging en aan beide zijden klappen vielen. "Een der mannen trok bij die gelegenheid een mes en stak het zijn tegenstander in het hoofd; het mes werd nog in de wond gevonden, toen hij door de politie werd opgenomen. De ge troffene is naar het R.-K. Ziekenhuis gebracht; hij was gisterenmiddag nog niet bij kennis en voor het behoud van zijn leven wordt gevreesd. De dader is gearresteerd. Arm ventje! Woensdagmiddag had te Alkmaar, nabij de Heiloërpoort, een droevig ongeval plaats. Twee jongen tjes van 6 en 5 jaar, trachtten op de Stoomtr. Haarlem-Alkmaar te springen, met het noodlottig gevolg, dat een der knaapjes onder de wielen der tram ge raakte, waardoor zijn hand geheel werd afgereden, terwijl ook zijn been en ge laat ernstig gekneusd werden. Het vijf jarig knaapje werd naar het Ziekenhuis vervoerd, waar het eenige uren later overleed. Wederom gasrerstikking. Woens dagmorgen bemerkte de heer Adriani, leeraar aan de H. B. S. te Roermond, gaslucht in zijn woning. Terstond begaf hij zich naar de kamer waar zijn eeni ge dochter sliep. Op de kamer geko men, zag hij, dat zijn dochter niet meer te bed lag. De meid, die inmiddels was opgestaan, kon geen nadere in lichtingen verstrekken. Daarop liep de heer A. naar beneden en vond zijn dochter bewusteloos op de W. C. Mej. A. was den dag te voren niet wel 'ge weest en had bij het ter ruste gaan ge zegd, dat pa zich niet ongerust behoef de te maken, wanneer hij soms een deur mocht hooren kraken, daar zij misschien in den nacht naar beneden moest. Op de W» C. was de gaskraan open, en welke pogingen ook aange wend werden, het mocht niet gelukken de levensgeesten op te wekken. De jongedame zou over eenige weken in het huwelijk treden. Onder de tram. B., de 16-jarige stoker der Meijerijsche Tram., wonende te 's-Hertogenbosch, geraakte aldaar gis terenmorgen onder die tram, waardoor rij onmiddellijk werd gedood. Overreden. Gisterenvoormiddag had in de Keizerstraat te Seheveningen een ernstig ongeluk plaats. De pach ter van het koffiehuis „Volksbelang" in de Keizerstraat, de heer R., reed met zijn rijwiel, doordat hij een oogen- blik het stuur, waaraan een zwaar pak hing, niet meester was, juist tusschen den motor- en den aanhangwagen van een in beweging zijnde tram in, toen hij tusschen de tram en een vracht wagen wilde passeeren. Hij kwam te vallen en werd door den aanhangwa gen overreden. Zijn linkerarm en -been en zijn rechtervoet werden vreeselijk verminkt en het duurde wel een kwar tier voor het been was uitgezaagd. De verwonde riep den omstanders herhaal delijk toe, den voet maar af te hakken, opdat men hem zou kunnen vervoeren. Door de opdringende menschenme- nigte werd het verleenen van hulp aan den ongelukkige zeer bemoeilijkt. Zijn toestand is nu zeer ernstig. Over boord geslagen. Schipper Verduin van het zeilschip „Neptunus" is te Emmerik door de giek over boord geslagen en verdronken. Een verkiezingsmop. Aan het stembureau in de Van Madestraat te 's-Gravenhage, had Dinsdag het volgen de grappige voorval plaats. Een koetsier, die een vrijzinnig huis bezoeker van den eenen tragen kiezer naar den andere reed, hoorde tot zijn niet geringe verbazing roepen: „Koet sier, naar den heer L., van Bylandt- straat." Meteen klapte het portier dicht, en de lachende koetsier reed vlug naar den heer L. in de Van Bylandtstraat aangekomen, sprong de huisbezoeker haastig het rijtuig uit, keek voor hij aanschelde verwonderd naar den steeds schaterenden koetsier en vroeg aan het meisje dat opendeed: „Is je pa thuis, meisje?" „Neen, pa is niet thuis, maar zit op den bok van uw rijtuig!" Nu begreep de huisbezoeker hoe het kwam, dat zijn koetsier zoo onbedaar lijk zat te lachen. De huisbezoeker keek nu niet meer verwonderd, maar lachte nog harder dan de koetsier. BLOEM END A AL. De loting der nationale militie, voor de lichting van 1910, zal voor deze gemeente plaats hebben te Haar lem, op den Doelen, op Woensdag 25 Augustus e.k. des namiddags te 2,15 uren. SPAABNDAM. Burger 1. Stand. Geboren: z. v. J. P. van Meescbe—Bouwens. VELSEN. Een staaltje van propaganda. Als een staaltje van goede propa ganda uit de dagen der herstemming het volgende: Een tuinder uit Sandpoort is te Haar lem met de groentenkar gaan venten. De propagandist, tevens bestuurslid der R.-K. Kiesvereeniging, met de fiets hem achterna. Hij vindt den ventenden kiezer in 't Schoterkwartier. De ruil is gauw ge sloten. De groentenman springt op de fiets van 't bestuurslid om te gaan stemmen en 't bestuurslid duwt de groentenkar verder. Zoo vernemen wij, dat tal van tuin ders op aangeboden fietsen nog uit Haarlem zijn gekard en nog in het laatste kwartier hun stemplicht kwamen vervullen. Te Sandpoort bleven slechts 3 leden van de stembus, n.l. een zieke, een, die in 't buitenland vertoefde en een, die tijdelijk in den militairen dienst was. ZANDVOOBT. Raadsvergadering. In de gisteravond gehouden raads vergadering deed de voorzitter eenige mede deelingen die als kennisgeving werden aange nomen. O.m. zeide de voorzitter, dat B. en W. hadden besloten, met het oog op de gemeentefinanciën, geen sproeiwagen aan te schaffen. Be gemeenterekening 1908 werd aangeboden, welke sloot met een voordeelig saldo. De heeren Bakkenhoven,Toombergen en Schaap werden als verificateurs benoemd. Hierop volgde het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden. Na onderzoek, deelde de daarvoor be noemde commissie mee, dat de ge loofsbrieven in orde waren bevon den. De voorzitter dankte hierop de commissie. Het vierde punt, namelijk schenking grond voor aan te leggen straten, werd in handen van B. en W- gesteld, om praeadvies. Hierna besprak men de vaststelling rooilijn aan Oosterstraat e.a. Besloten werd het bouwverbod te bepalen tot 4 meter breedte. Zeer veel discussie lokte het vol gendie punt: Beg el in g Bewaarschool. B. en W. stellen voor het hoofd der bewaarschool niet meer f 500 maar f 600 te geven, wat algemeen werd goedgevonden. Eveneens stel len B. en W- voor, de salarissen der helpsters van het hoofd te verhoogen en wel zoode 2 die f 6 kregen (in de maand) moeten nu f8 hebben, en de 3 die f 5 kregen, moe ten nu f6.50 hebben. De heer Ko ning kwam met een voorstel om die salarissen nog aldus te verhoo gen degenen, welke dan nu f 8 zon den krijgen, moesten f 12 hebben en zij die f6.50 zouden ontvangen, moesten f 8 hebben. De heer Koning meent, dat hierdoor de helpsters lan ger op hun plaats zullen blijven, en dat er dan niet zoo dikwijls wisse ling van helpsters zal voorvallen, als dat nu het geval was. Dit voor stel wordt aangenomen. Door B. en W- wordt voorgesteld ■een pensioenregeling voor het hoofd dar bewaarschool, mej. v. d. Emde. Na veel discussie wordt hierin nog geen besluit ge nomen. Tegen een nieuwe schoolgeldregeling, zeer voordeelig voor de ouders der schoolgaande kinderen, heeft de raad geen bezwaar. Omtrent de overeenkomst met de H. IJ. S. ML deelt de voor zitter mee, dat men het contract aan rechtskundig onderzoek heeft onderworpen. Het zeer gunstige ad vies van rechtskundige zijde wordt daarna voorgelezen; waarop B. en ~W1 voorstellen de meer besproken overeenkomst met de H. IJ. S. M. aan te gaan. Aldus wordt besloten. Hierop ging de raad in geheime zitting over. LISSE Gemeenteraadsvergadering. Woensdagavond vergaderde de Baad onzer Gemeente. De heer Jac. Witzenburg' had ver gunning- gevraagd een haag te rooien en een sloot, die daarachter gelegen was, te dempen, daar hij op die plaats een huis wil gaan bonwen. De Baad stond 't verzoek toe. B. en W. boden den Baad de ge meenterekening aan, een goed saldo aanwijzend van f 5862.97. In dit be drag zit ook 't winstsaldo der Gas fabriek. De heeren Avan der Mey, J. Pijnacker, J. W- Lefeber en H. Prins zullen de rekening nazien. De verordening op motorrijtuigen en rijwielen werd conform het con cept van B. en Wj. vastgesteld, be houdens de bepaling, dat het ver boden zal zijn zich met rijwielen te bewegen op die deelen der wegen uitmakende de trottoirs, alsmede de Kapellesteeg. De maximum snelheid van motor rijtuigen in de kom der gemeente is alhier bepaald op 15 K.M. per uur. Aan B. en W. werd opgedragen zichtbare kenteekenen te plaatsen daar waar zij het noodig oordeelen. Deze verordening treedt in wer king op den dag der goedkeuring van Ged. Staten. Op .voorstel van den heer Tromp werd verder besloten om waarschu wingsborden te plaatsen, met het verzoek aan de wielrijders om bij het uitgaan der kerken, alsmede bij het passeeren van een begrafenis stoet, af te stappen. Hierna werd conform goedgekeurd een concept-verordening op de ver deeling dezer gemeente in 10 wijken (thans zijn er slechts 4); een en ander in verband met de 10-jaaxlijk- sche volkstelling. De Van der Veldstraat, Wagen straat-, Nieuwstraat en Kapellestraat kregen officieel hunne namen en werd besloten om deze nieuwe en ook de oude bestaande straten van naamborden te voorzien. Nog werd besloten in verband met de noodig geworden nieuwe num mering en de volkstelling aan B. en W. een crediet toe te staan van f 50. De geloofsbrieven van de herkozen raadsleden Van der Mey, Pijnacker en Van Veld werden onderzocht en tot toelating der heeren besloten. Door B. en W. werd voorgesteld in de lokalen der Openbare School ceiitrale verwarming aan te brengen. Een ontwerp met kostenbegrooting hiervan zal bij de leden circuleeren. Aangaande de duinwaterleiding voor deze gemeente werd besloten zich in beginsel te verklaren voor het verleenen van concessie. Voor een gezamenlijke exploitatie alsook voor eigen exploitatie, gevoelde men zeer weinig omdat men ernstig be vreesd is geen kans op slagen te hebben. Aan B. en W- werd machtiging verleend om het Post- en Telegraaf kantoor te verkoopen aan het P-ijk voor de met het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie overeenge komen som, en onder voorwaarde met inbegrip van het politiepostje. Op voorstel van den heer Van Zan ten zal men trachten een stukje tuin te verkrijgen voor den eventneelen bouw van een andere politiepost als mede het plaatsen van een urinoir. Van de afdeeling Lisse van „Pa trimonium" was een request- inge komen, houdende het verzoek tot afschaffing der kermis of tenminste inkrimping van deze met den laat- sten Zondag. Dit request was vergezeld van ad- haesiebetuigingen van de besturen der Chr. Geref. Gemeente, Ned. Herv. Gemeente, Oud Geref. Ge meente, A. E, Kiesvereeniging, Christ. Hist. Kiesv., Chr. Sehool- vereeniging, Julianaver. en de B. K. Geestelijkheid. Na eenige discussie werd het voor stel tot afschaffing der kermis als het verstrekkende, in stemming ge bracht en met 7 stemmen tegen 1 voor en 1 blanco verworpen. Voor stemde de heer Tromp, terwijl de heer Van Parijs zich van stemmen onthield. Het voorstel tot inkrimping dei- kermis met den laatsten Zondag werd daarna verworpen met 6 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren Tromp, Van Parijs en Van Zanten. De vergadering werd daarna ver daagd. Personalia. Onze stadgenoot de heer J. van Eden is bisteren ie Rotterdam geslaagd voor het examen voor assistent- apotheker. Den öen December a.s. hoont de heer P. Heidanus den dag te herden ken, waarop hij voor 50 jaar bij de firma Joh Enschedé en Zonen in dienst trad. Den I6en Aug. a s zal de heer J. A. van der Werken, brievenbesteller aan het postkantoor alhic, den dag herdenken, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de posterijen. Voor de exuncus Hooidakte zijn alhier 28 en '29 Juli geexamineerd 12 vrouwelijke cacdidaten. Gelaagd de dames H. M. Kaarsgar-u, F A. C. Kenaia van AxnersioortA. L Men- i-inga, var. nier; E. J. E. van der Tas van Amsterdam; J. J. vau Wissen, van Den Haag. Afscheid van den lieer A. Gravestein. Het was een kostelijk idéé van het Bestuur der Anti-Revolutionaire kies vereeniging „Nederland en Oranje", om tegen Donderdagavond de leden dier vereeniging tot een gezellig samenzijn bijeen te roepen. Deze bijeenkomst had tweëerlei doel. Ten eerste, om nog eens als kies vereeniging, in dankbare herinnering, den uitslag der Tweede Kamer-verkie zing te herdenken; en vervolgens om afscheid te nemen van den heer A. Gra vestein, haren wakkeren voorzitter, die door zijne benoeming tot Burgemeester van Urk, zijn arbeid in die vereeni ging moest nederleggen. Om 8 uur waren ongeveer een 100 personen aanwezig in het Gebouw van de Haarlemsche Jongelingsvereeniging, onder geestdriftig gejuich trad de Voor zitter binnen, welke kort daarop op de gebruikelijke wijze de samenkomst opende. Aangrijpend was 't, toen door de zaal klonk: 'kZal gedenken, hoe voor dezen, Ons de Heer heeft gunst bewezen." De Voorzitter nam daarop 't woord om vol enthousiasme nog eens uiting te geven aan de vreugde die ons ver vuld heeft bij de overwinning op 23 Juni. Tal van sprekers verkregen vervol gens gelegenheid, om, in dichtmaat of in eenvoudig proza, al naar ieder wilde, öf den onvergetelijken en uitnemendem Voorzitter te huldigen, öf den stem busstrijd voor de Tweede Kamer in de herinnering terug te roepen. Orgel- en pianospel wisselden telkens wéér het gesprokene af. Het was een treffend moment, toen de heer H. B. Weijland Jr., viee-voor-. zitter der vereeniging, in gevoelvolle en tevens gloedvolle bewoordingen, be gon te schetsen wat de heer Graven- stein voor „Ned. en Oranje" is ge weest. Neen, door zijn vertrek verliest de Kiesvereeniging niet slechts een emi nent voorzitter, maar tevens een man, die voor de beginselen, die hij lief heeft, steeds eerlijk uitkwam, en waar van hij geen duimbreed wilde wijken. Onder zijn leiding is de Kiesvereeni ging tot bijzonderen bloei gekomen; en niet 't minst ook is aan hem de dank verschuldigd voor 't heerlijk feit, dat de met de R.-K. Kiesvereeniging en die der Chr.-Historischen in onze stad zoo hecht en vast is geworden. Een reden tot groole vreugde is 't dan ook voor den lieer Gravestein, dat de Kroon als 't ware op zijn werk is gezet door de verkiezing van den heer Frank van Lennep. Onder uitbundig gejuich werd aan den scheidenden voorzitter 't eere-voor- zitterschap der vereeniging aangeboden, en welwillend aanvaard. Maar ook in een tastbaar bewijs heb ben de leden uiting willen geven van hun innige gehechtheid aan hun voor zitter, en daardoor tevens willen laten zien hoezeer zij zijn werken en stre ven in 't belang der partij waardee- ren. Een prachtig eikenhouten schrijfbu reau, eu een keurig gecalligrapheerde oorkonde in eikenhouten lijst, werden als een blijvend souvenir aangeboden. Geroerd door zoovele blijken van in nige vriendschap, dankte de heer Gra vestein voor deze ware verrassing. Nog langen tijd werd 't samenzijn onder vroolijke voordrachten of ernsti ge woorden voortgezet. Ook als waardig en alom geacht Raadslid, werd de heer Gravenstein nog gehuldigd, en de wensch uitgesproken, dat hij spoedig zou vervangen worden door een partijgenoot, die zijn voetstap pen zou drukken. Onder luide bijvalsbetuigingen werd medegedeeld, dat 4 Augustus, den dag der installatie van den heer Grave stein, waarschijnlijk een boot naar Urk zal gaan, opdat de vrienden deze plech tigheid kunnen bijwonen. Velen gaven zich daartoe op. Nadat den scheidenden voorzitter nog enkele heilwenschen waren toegezon gen, sloot de vice-voorzitter om ruim 1 uur, dit voor allen die het bijwoon den onvergetelijk samenzijn. Da veilingkweatie In deze veilingkwestie zijn weder de volgende exploiten gewisseld: In den jare negentien honderd en negen, den zeven en twintigsten Ju li, ten verzoeke van Arnold Joseph Cornells Diaamen, notaris, wonende te Haarlem, ten deze aldaar, woon plaats kiezende aan het Erans Hals plein no. 6, ten kantore van den advocaat Mr. J. H. Thiel, Heb ik Louis Abraham Glaser, deurwaarder bij het Kantongerecht te Haarlem, aldaar wonende en kan- toorboudende aan de Schaehelstraat no. 43, Geïnsinueerd en Aangezegd aan: lo Petrus Hoogeveen Lzn. en 2o Adrianus Albertus Boerlagen, make laars in hypotheken en assurantie, beiden wonende te Haarlem, aldaar aan het door hen gekozen domicilie aan de Baaks no. 13 mijn exploit doende, sprekende met en voor ieder der geïnsinueerden afschrift dezes latende; dat mijn insinuant de gezamen lijke huurders van het verkooplo kaal „de Gouden Leeuw" heeft in kennis gesteld met de exploiten, d.d. 3 en 26 Juli vanwege de geïnsinueer den aan mijnen insinuant beteekeiid: dat op 22 Juli j.l. die gezamenlijke huurders aan mijnen insinuant heb ben doen weten, dat zij vooralsnog blijven handhaven de regelen, ten opzichte van het gebruik van het lokaal „de Gouden Leeuw" voor openbare veilingen gesteld en mits dien dat locaal niet beschikbaar stel len voor veilingen, waarbij andere dan door hen geadmitteerde make laars bijstand hebben te verleenen; dat bij exploit d.d. heden van den deurwaarder L. A. Glaser, vanwege die huurders aan mijn insinuant be- i eekend, die mededeeling is. herhaald en aan mijnen insinuant is aange zegd, dat hem geen toegang zal wor den verleend tot het meergenoemde verkooplokaal voor de veiling, zoo- ais die door de geïnsinueerden aan mijnen insinuant tegen 28 Augustus a.s. is opgedragen dat mijn insinuant derhalve hier wil herhaald zien, dat hij niet in staat is uitvoering te geven aan den licm door de geïnsinueerden bij exploit van 3 Juli 1.1. gegeven last, en zulks bij gemis aan beschikking over het meergenoemde, door de ge- insinueerden gewenschte lokaal; dat mijn insinuant hier tevens wil herhalen, dat geïnsinueerden zeiven oorzaak zijn, dat de door hen ver langde veiling niet zal kunnen wor den gehouden, daar zij zich immers niet will 1 en voegen naar dc regelen, die voor het gebrujik van dat lokaal gelden dat mijn insinuant met stilzwijgen voorbijgaat den verderen inhoud van het exploit, vanwege de geïnsinueer den aan hem beteekend op 26 Juli j-i- dat echter mijn insinuant de geïn sinueerden wil doen weten, dat zij zich schromelijk vergissen, waar zij verklaren, dat bijstand van geadmit teerde makelaars voor hen niet zou zijn te verkrijgen; dat, hetgeen daaromtrent in het meergenoemde exploit voorkomt, ge heel bezijden de waarheid is: Weshalve mijn insinuant den geïn sinueerden wel en uitdrukkelijk doet Aanzeggen: lo. dat het hem niet mogelijk is uitvoering te geven aan den hem bij exploit van 3 Juli 1.1. opgedragen last, en zulks bij gemis aan beschik king over het door de geïnsinueer den verlangde lokaal; 2o. dat mijn insinuant gaarne be reid is en blijft zijn ministerie aan de geïnsinueerden te verleenen, ook voorden verkoop van het bedoelde onroerende goed, indien slechts de geïnsinueerden hem dat mogelijk willen maken. Heden den acht en twintigsten Juii 1900 negen. Ten verzoeke van Petrust Hooge veen Lzn en Adrianus Albertus Boerlagen, makelaars in hypotheken en assurantiën, beiden wonende te Haarlem en aldaar domjeilie kie zende aan de Raaks no. 13. Heb ik Djrk Arnold Willem Hens- kes, deurwaarder bij de Rechtbank te Haarlem, aldajar wonende en kan- toorhoudende aan het Bipperdapark no. 2. Geïnsinueeerd den heer A. J. C. Diaamen, Notaris, wonende te Haarlem, aldaar ten zij nen woonhuize mijn exploit doende; dat mijne insinuanten geïnsinueer den gelukwenschen met het welsla gen van zijne poging om door zijn talmen met een antwoord op het dezerzijds uitgebracht exploit van 3 Juli 1.1., de voorgenomen executie- veiling' op 28 Augustus 1909 onmo gelijk te maken; dat het exploit van 27 Juli j.l. ten verzoeke van geïnsinueerde aan mij ne insinuanten beteekejnd, wat de hoofdzaak betreft, veilig achterwege had kunnen blijven, doch de verdien ste heeft dat het geïnsinueerde in zijn ware gedaante doet kennen; dat mijne insinuanten met de re- geien door de huurders van het lo kaal „de Gouden Leeuw" vastge speld, niets te maken hebben, om dat het plaatselijk gebruik mijne insinuanten dwingt de veiling in dat lokaal te houden en zeer zeker geïnsinueerde als Notaris het plaat selijk gebruik, dat de kracht van Wet heeft, zal hebben te eerbiedi- gen; dat dan ook het exploit van de ge zamenlijke huurders van het ver kooplokaal aan geïnsinueerden be teekend, om hem de toegang tot het lokaal te weigeren, alleen de ver dienste heeft van eenig voordeel te geven aan den instrumenteerendeni deurwaarder, maar op het punt in geschil geen invloed kan uitoefenen dat niet mijne insinuanten, doch gij, geïnsinueerde alleen oorzaak zijt, dat Je voorgenomen executievei ling nog niet heeft plaats gehad, om dat gij u steeds, daartegen hebt ver zet, niettegenstaande uwe Ambts broeders bereid waren ook met ande ren dan zoogenaamde geadmitteerde makelaars te veilen in het lokaal „de Gouden Leeuw." waarvan het be wijs in het bezit is van mijne insinu anten dat de eigenaardige wijze van ge- insinueerde om de dezerzijds gestelde feiten buiten beschouwing te laten of met stilzwijgen voorbij te gaan, aan struisvogelpolitiek doet denken, maar mijn insinuanten zich daardoor niet van de wijs zullen laten bren gen; dat mijne insinuanten met het oog op de beschuldiging, dat zij in strijd met de waarheid Verklaarden, toch. geen hulp van een zoogenaamd ge admitteerd makelaar te kunnen ver krijgen, aan geïnsinueerde herinne ren, dat de makelaar F. O. Piët op Zondag 25 October 1908 alle gead mitteerde makelaars heeft bezocht en hen een door geïnsinueerde op gemaakte verklaring heeft doen oii- derteekenen, waarbij zij zich op straffe van uitsluiting verbonden hunne tusschenkomst voor de execu tieveiling te weigeren, terwijl één hunner, niet willende onderteekepen, door middel van de telefoon aan ge- insinueerde zijne medewerking heeft toegezegd dat- deze feiten door geïnsinueerde zijn erkend bij het onderzoek door de Kamer van Toezicht op 13 No vember 1908 ingesteld en hij aan de heeren de Kruijff en Notaris Boer lage volmondig heeft toegegeven dat h ij a 11 e e n de leiding heeft ge had voor deze, zeer zeker aan mora liteit mank gaande operatie; dal dus niet mijne insinuanten be zijden de waarheid zijn, maar zij dit reeds herhaaldelijk aan geïnsinu eerden hebben toegeschreven, die dab echter buiten beschouwing laat of met stilzwijgen voorbijgaat; dat geïnsinueerde ook in de war is hij; zijne aanzegging dat hij geen beschikking heeft over het door mijne insinuanten verlangde lo caal, omdat zij dat locaal niet ver langen maar het plaatselijk ge bruik hen dwingt, daarvan ge bruik te maken, zonder dat evenwel daarvoor de medewerking van een zoogenaamd geadmitteerd ma kelaar wordt vereischt dat mijne insinuanten dan ook al leen in geïnsinueerde zien, de drijf kracht voor deze langdurige en scha delijke quaestie, en zijne klacht van 25 Mei 1909 dat lui alleen het mikpunt is1 van de dezerzijds onder nomen maatregelen ongegrond is, omdat h ij en h ij alleen de oor zaak is van de uitbreiding, die deze zaak genomen heeft, en hij! alleen daaraan tijdig een einde had kunnen maken dat mijne insinuanten Inog eens ia herinnering brengen dat het plaat selijk gebruik voor exeeutieveilin- gen van onroerend goed te Haarlem voorschrijft „veilen in „de Gouden Leeuw" (zie brief Kantonrechter d.d. 15 September 1908) geregistreerd, dat de gezamenlijke Notarissen zijn huurders van „de Gouden Leeuw" (zie brief d.d. April 1908) geregis treerd, dat blijkens exploit van geïn sinueerde d.d. 24 Juli j.l. de heer Kantonrechter, evenals de Kamer van Toezicht te Haarlem, bij be doelde veilingen vordert bijstand van makelaars en dat mijne insinu anten zijn makelaars; dat dus alle formaliteiten behoor lijk in acht genomen kunnen worden en de meening van geïnsinueerde, dat hij als huurder over het lokaal niet te beschikken heeft, niet ernstig kan opgenomen worden, omdat hij geene verbintenissen mag aangaan, die heb uitoefenen van zijn beroep belemmeren. Met aanzegging,* dat mijne insinuanten, zich onder overlegging van de gewisselde stuk ken andermaal züllen wenden tot Zijne Excellentie, den Minister van Justitie, indien niet vóór den vijf den Augustus eerstkomende door ge- insinueerde schriftelijk aan mijne in sinuanten is medegedeeld, dat hij be reid is de voorgenomen executievei ling te houden met mijne insinuan ten als makelaars. De bestrijdiDg der tuberculose. Sedert den aanvang der exploitatie van de Lighal te Schoten zijn aldaar, dank zij den steun van particulieren en met medewerking van het Lighai- fonds, groote en doeltieffende verbete ringen aangebracht. Dank zij den zorgvuldigen aanleg van den tuin door den heer L. A. Springer zijn welhsast alle bezwaren, verbonden aan de ligging aan den openbaren weg, opgeheventerwijl een eenvoudige inrichting met gevensterde en verstelbaie luiken de patiënten volkomen tegen regen en wind bescbut. Reeds is aangevangen met den bouw eener opzichterswoning op het terrein de daardoor in het steenen gebouw vrijkomende ruimte zal worden inge richt voor een waschgelegenheid voor de patiënten, terwijl tevens de kelder is gebouwd. Voorts is door verbouwing van het houten gedeelte van de Lighal-ruimte verkregen voor een ontsmettingsver- trek, benevens voor bergplaatsen. De Vereeniging beschikt over een ontsmettingstoestel volgens Plügge, wearmede de opzichter, behalve in bovengenoemd vertrek, waarin de dekens, stoelen enz. der Lighal gede sinfecteerd worden, ook in de Gemeen ten, rondom Haarlem gelegen, ont smettingen voor tuberculose, verricht. De Lighal is ook voor het belang stellend publiek ter bezichtiging open gesteld, waartoe de opzichter mede de 3 eerstvolgende Zondagen (1, 8, en 15 Aug.) 's middags van 3—5 uurophet terrein aanwezig zal zijn. Het Bestuur heeft gemeend reeds nu het publiek tot een bezoek te moeten uit noodig en, opdat men thans, terwijl alle gewas zooveel mogelijk groen is en bloeit, een indruk krijgen omtrent het da gelij kech verblijf der patiënten van de Lighal. Vereenvoudigde spelling. Een voorbeeldige proeve van vereen voudigde spelling, toonde ons een ge drukt biljet voor een winkel in een onzer straten, waarop het volgende te lezen was: „proveteert nu van de Groote op ruiming een gelenhijtskoopje voor slegs een week de gelenhijt kom nooit weer haast u dus slegs een week." De leerplicht is toch heuscli niet overbodig! De watervoorziening te Schoten De kwestie is niet nieuw. Onze lezers hebben in ons blad er reeds tal van artikelen en berichten over gelezen. In de raadsvergade ringen is zij verschillende malen ter sprake gebracht. In de verkiezings dagen deed zij opgeld. Neen, de watervoorziening-skwes- tie te Schoten is niet nieuw. Wel is- zij een aktueele kwestie eri de W i D k e 1 i er s ver e e n ig-i n g uit Scho ten daar schreven we haast„uit 't Scboter kwartier", doch men heeft hef duidelijk laten merken, dat men volstrekt niet gecoiffeerd is met de betiteling van „Schoterkwartier- ders", men hoort Lever „ingezete nen der gemeente Schoten" wij zeiden, en de Winkel iersvereenig-ing uit Schoten deed een verdienstelijk werk de kwestie in een openbare vergadering te doen bespreken. Wij weten wel, dat hier eigenbelang in 'ti spel is, de win k e li ers vere e naging heeft er alle belang bij, dat de drink watervoorziening in de gemeente niets te wensehen overlaat, immers dit zal de bevolking der gemeente zeer in de hand werken en een flinke bevolking geeft een goede nering. Maar hebben de winkeliers zich juist niet- vereenigd om hun belangen te bevorderen Toch is de zorg voor goed drink water een indirect belang voor de Schoterwinkeliers, een direct belang is het voor de geheele bevolking. En nog eens: de Schotensohe Win- keliersvereeniging deed een goed werk ten algemeenen nutte de kwes tie in een openbare vergadering te doen bespreken. Er was een flinke opkomst. D(it is een goed teeken. Waar de ingeze tenen meeleven met het wel en Wee der gemeente, waar zij toonen be lang: te stellen in de actueele kwes ties van gemeentelijk belang, daar zal het in den regel een gemeen^ goed gaan en zullen de raadsleden als de vertolkers der algemeene ver langens en wensehen nuttiger en vruchtbaarder kunnen werken. Als sprekers had de vereeniging uitgenoodigd, de heeren Tjaden en Hooij, een goede keuze. Die eerste, de man der techniek, die door de vele diepboringen, welke hij ver richt heeft-, den bodem! der gemeen te Schoten door en door kent, de tweede, het actieve raadslid, da.t een open oog heeft voor de behoeften der gemeente, doch die met overleg de grenslijn weet te trekken tusschen hetgeen bereikbaar en onbereikbaar is. Na het sympathieke openings woord van den voorzitter, den heer Veth, voerde allereerst de heer Tja- «ei «en

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2