DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. ,„°r™oU /mi) - icn mn en a"s Onze Kiesvereenigingen. BUITENLAND. Zaterdagavondpraatjes. Kimterihuisvest 29-31-33, Haarlem Gemengde Buitenlandsche berichten ZATERDAG 31 JULI 1909. 34st* Jaargang No. 6952 Bureaux van Redactie en Administratie: intepeommunaal Telefoonnummer 1426. Voor advertentiën en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich uitsluitend tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. Dit nummer bestaat uit uier bladen, ui. o. de Of ficieel e Kerklijst en het GeïliustreerdZondags- biad in 16 bladzijden. EERSTE BLftD. Algemeen overzicht AANVALLEN OP KERKEN EN KLOOSTERS. i 1 HUE HMRLEMSCHE COMMIT ABONNEMENTSPRIJS! Per 8 maanden voor Haarlem Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post Afsonderlyke nummers f 1,86 1.35 1.80 0,H3 PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 16 regels60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer10 cent. Buiten Haarlem en de Agentschappen £0 cent per regel. Reclames dubbel tarief. Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cents (d contant). Alle betalende abonnét op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor schiktbeid tot ^UfJ overl«den- li GULDEN bij verlies van éen hand of voet. 150 GULDEN by verlies van éen oog. "r - r»" 100 GULDEN bij verlies van éen duim. BO één wijsvinger. 15 GULDEN bij verlies van éen anderen vinger. De ultkeerlng dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij Ocean". Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. Onze Kiesvereenigingen hebben in den jongs-ten tijd werk in overvloed ffehad. Voor de Staten-Generaal zoowel ais voor de gemeenteraden zijn ze in actie geweest, en die actie is wat het wezen der kiesvereenigingen be treft niet overal even gelukkig voor deze vereenigingen ten einde geloopen. Dia ar is hier en daar, vooral door de raadsverkiezingen, ook in den boezem der kiesvereenigingen on- eenigbeid en scheuring ontstaan, e» aid op een oorlogsschip, dat in het gevecht is geweest, is er menig ka non ontzet, heeft er menig bestu- ringswerktuig geleden, zijn er sple ten en scheuren ontstaan in het pant ser. ,We hebben over die averij een en ander te zeggen. Iets, dat wellicht kan meehelpen, nu de strijd is afgeloopen en het schip dokken kan, om het vaartuig zoo mogelijk voor den vervolge voor ai zulke averij te behoeden. .Wij hebben in de afgeloopen dagen «leeds aanbevolen, te stemmen op de officiëel-gestelde candidaten der K. Kiesvereenigingen. Dlat was en dat is onze plicht. ÏWÏanneer eenmaal een Kiesveree- niging ergens een wettig besluit ge nomen heeft, dan kan en mag de Katholieke Pers niet anders doen dan dit besluit steunen, tenzij zeer ernstige redenen dien steun ange- Wenscht maken. i Met deze stelling, die wij niet na der behoeven te bewijzen, is onze houding in zake de jongste raads verkiezingen in onzen omtrek vol doende verklaard. Nu echter die verkiezingen geheel, of zoo goed als, zijn afgeloopen, moet het ons even van het hart dat wij niet altijd con amore die hierbo ven aangegeven consequente hou ding hebben gevolgd. Niet altijd leek ons de beslissing der kiesvereenigingen de eenig-juiste. «o volkomen hebben we kunnen be grijpen, dat op deze of gene plaats ontevredenen waren, die met het be sluit der kiesvereeniging zich niet, of moeilijk, konden vereenigen. Fn al hielden we vol, en al blijven we ook nü onwrikbaar vasthouden, dat in het belang: dei* Katholieke organisatie zelve een wettig besluit dier organisatie voor al hare leden bindend is: en door allen moet worden geliQuden, nog eens: op sommige plaatsen hebben we 't morren en tegensporrelen best kunnen verkla ren. En wel daar, waar in de organi satie-zelve een fout lag. .Want het is niet tegen te spreken vele onzer plaatselijke kiesvereeni gingen zijn niet zóó dat ze voorbeel den van organisatie genoemd mogen worenIn sommige plaatselijke kies vereenigingen domineert één per soon, die veelal met de beste be doelingen, doch vaak tegen den zin der meerderheid de lakens uit deelt: in andere weer zitten niet de meest-bekwame, noch de ijverigste Katholieken in het bestuur, dat men echter óf „omdat het al zoolang zit", ofwel omdat, deze of gene toch „zoo'n goeie man" is, maar jaar in jaar uit laat zitten, alweer tegen het belang van allen! In an dere kiesvereenigingen wederom is uitsluitend één van de twee fracties, die onder de Katholieken hier of daar bestaan, vertegenwoordigd, en gunt deze de anderen geen recht van medespreken, ziedaar óók al een reden dat er twist en tweedracht heerscht. En zoo zijn er nog meer, vaak zuiver-plaatselijke redenen, waarom de kiesvereenigingen bij raadsver kiezingen vooral niet dien invloed kunnen doen gelden, die zij bij Ka merverkiezingen e.a. ontwikkelen. Van plaatselijke omstandigheden hangt dan ook vaak de genezing van zulke kwalen, die aan het leven der kiesvereenigingen knagen, af. Veelal is het ook enkel en alleen een gebrek aan tact, waardoor de leidende personen verschillende be kwame Katholieken van zich en van de goede zaak vervreemden, die toch niet gemist kunnen worden waar het 't, belang der gemteente geldt. Hoe dikwijls zien we ook niet die hatelijke en averechtsche manier toepassen van oppositievoeren waarbij de opposanten wegblijven als er wat te besluiten valt, en dan later, wanneer het besluit genomen is buiten bun tegenwoordigheid, er tegen óp-komen! Dit alles evenwel zijn incidenteele fouten, en naar onze innige overtui ging ligt de fout die vele onzer plaatselijke kiesvereenigingen zoo onvruchtbaar doet werken, elders. Ze ligt. hierin, dat de leden voor eerst het nut der politieke organisa tie niet begrijpen. Ze beseffen niet voldoende, waar om de kiesvereeniging bestaat, ze beseffen ook niet, waaromde kies vereeniging optreedt bij verkiezin gen. Dat besef aan te wakkeren door lezingen, debatvergaderingen enz., ir« het algemeen door periodieke bijeen komsten ook zonder dat er een ver kiezing- op handen is, lijkt ons eerste plicht van het- bestuur eener kiesver eeniging. Daarnevens moet het ons van het hart, dat in vele gemeenten voor al daar waar geen principieele strijd is te voeren bij raadsvaaa,turen de besturen der kiesvereenigingen, hoe wel met de beste bedoeling onge twijfeld, toch vaak wat tevéél hun invloed laten gelden. Bij verkiezingen voor Kamer of Staten heeft een bestuur rekening te houden met politieken raad van bovenaf, met invloeden en wenken die voor de gewone kiezers niet kun nen worden gegeven, omdat een Kamer- of Statenverkiezing deel uit maakt van onze algemeene actie, omdat zulk een verkiezing niet van plaatselijken aard, niet van per soonlijke beteekenis is, maar recht streeks partijbelangen of zelfs vaak nog boogere, raakt. Bij- raadsverkiezingen is dit even wel in den regel zoo niet. i Daar gelden alleen, of bijna! alleen redenen van plaatselijken aard. Fn nu mag een bestuur zoo hoog staan als het wil, zoo verstandig zijn als maar kan, -op den wil der burgerij is ten slotte toch de raadsvertegenwoordiging niet alleen theoretisch, maar óók feitelijk, ge bouwd. Althans: tegen den wil der merderheid kan zonder schade voor de organisatie toch de vertegenwoor diging ,der burgerij niet worden geforceerd. Het ware daarom aan te bevelen, dat vooral bij raadsverkiezingen meer gelegenheid gegeven werd aan de leden der kiesvereenigingen, om zich te uiten en te spreken voor of tegen voorgestelde raadsvertegen- woordigers. ÏVVij zouden zelfs in sommige ge meenten de voorkeur eraan geven, dat de besturen zich van aanbeve lingen eenvoudig onthielden, e|n de leden der kiesvereeniging uitslui tend liet spreken. Zieihier enkele wenken, die hier of daar nog misschien nuttig effect kunnen sorteeren. De tijd van strijd is nu overal voorbij. De tijd van reorganisatie is nu voor verschillende kiesvereeni gingen aangebroken. Die reorgani satie kan alleen geschieden door goeden wil en medewerking van al len. Daarbij is noodig dat men niet... wegloope en zegge„ik wil er niets mede van doen hebbenmaar dat men in de org-anisatie blijve en zijn krachten geve aan de verbetering ervan, zoo dat noodig is! De politieke organisatie der Ka tholieken is noodig, dat is nummer één. En de besten onder ons moeten ook hun beste krachten aan die or ganisatie wijden, dat moge ieder on zer bedenken DE ONLUSTEN IN SPANJE. In Spanje zelf gaat het bar toe. Lees dit telegram maar eens Men meldt uit Granollers, dat er twee kloosters in brand gestoken zijn. Te Casa de la Selva is de burger wacht door het gepeupel ontwapend, gevangen genomen en opgesloten in de kazerne. Een nieuwe oproeping vkn reser visten der lichting 1906 en 1907 en vrijgestelden van 1908 heeft plaats gehad maar er heeft zich geen enkele reservist aan de kazerne gemeld. DE TOESTAND IN CATALONIÊ, De censuur houdt de telegrammen uit Spanje tegen. Dó dagbladkorres- pondenten Lebben nu zwaar werk. Zij trachten tot het terrein der om wenteling door te dringen, reizen dan terug naar de Eransche grens en seinen van daar. Kan men de officieele mededeelin- gen geheel gelooven, dan is de toe stand te Barcelona nog al bevre- gend, d.w.z. voor de regeering. In de buitenwijken Clothilde en San Martin dreef de cavalerie de hoofdmacht der oproerlingen bijeen, terwijl de artillerie het vuur op hen opende. De oproerlingen, die gxoote verliezen leden, gaven zich over en leverden hun wapens uit. Er zijn nu nog slechts eenige kleine benden in de om Barcelona gelegen dorpen, die uiteengedreven moeten worden. Gisteren nog schreven wij, dat de regeering geen middel zou ontzien om de revolutie den kop in te druk ken. En inderdaad reeds is bevel ge geven 't Volkshuis te sluiten en wat nog' meer zegt de socialistenleider Pablo Iglesias is gevangen genomen, wijl hij 't. volk ophitste en de voor bereidende maatregelen trof voor een algemeene staking, die Maandag! a.s. zou uitbreken. Nadat 't Volkshuis van Barcelona gesloten was, heeft de artillerie het plat geschoten. Korte wetten zijn dus gemaakt. Het is wel noodig. De wijze, waar op de rebellen optreden is meer dan schandelijk. D:e forten van Monjuieh namen deel aan het bombardement. Tien duizend gewapende revolutionnai- ren zijn dagelijks in gevecht met de gewapende macht. Bizonder betreurenswaardig is de vijandigheid die de omwenteling te gen de katholieken toont: kerken, seminariën, kloosters worden zinne loos aangevallen; verscheiden* zijn er geplunderd en verbrand. Verwoest is o.a. het groot College der Escalapios de San Antonio. Leer lingen en leermeesters zijn gered. Een wonder! De kerk van San Paolo is in vlam men. Een aantal andere kerken en kloosters staan te branden. In de wijk Pueblo Nuovo te Barcelona is het klooster der Maristen door een enorme menigte aangevallen. Na een vrees/dijk gevecht hebben de revolutionnairen het gebouw ge nomen, geplunderd en in brand ge stoken een aantal monniken werden gedood, velen gewond, vier doode- lijk. Toen liet klooster al verwoest was, kwam een sterke afdeeling voetvolk met geschut ter plaatse, waarna er een formeele slag begon. Het is on mogelijk alle aanvallen, in Barce lona op instellingen van geestelijken! en kerken ondernomen, te beschrij ven ze komen gedurig op alle pun ten voor. DE SPANJE- EN MAROKKO- geschiedenis blijft vaag. Hoe het eigenlijk recht zit, is moeilijk te zeggen. Nu is den 28en weer een verwoed gevecht geleverd. Vijf bataljons on der bevel van een brigade-generaal namen daaraan deel. Dó generaal werd door een kogel aan het hoofd gewond. Ook werden de luitenants Colones van het jagerbataljon, Ara- piles en Las Neves benevens vele andere officieren van hetzelfde ba taljon gekwetst. Kort na 8 uur hield het gevecht op. Gisteren had de plechtige uitvaart plaats van de militairen, die in het gevecht van Donderdag waren ge sneuveld. i Uit particuliere bron wordt mede gedeeld dat de verliezen bedroegen 200 soldaten gedood en 800 gewond. HET GESCHIL tu ss oh en de Schotsche mijndirectiea en de mijnwerkers is bijgelegd. Zij hebben een overeenkomst geteekend, waarbij de directeuren een minimum loon van zes shilling per dag toe staan. De overeenkomst zal geduren de drie jaren van kracht zijn. De staking is dus afgewend. De gedelegeerden der mijnwerkers beschouwen deze overeenkomst als een door hen behaalde overwinning. TURKIJE EN GRIEKENLAND. In de Turksche Kamer is voor de zooveelste maal gezegd, dat de Tur ken Kreta niet los willen laten. En dat ze desnoods met Grieken land zullen vechten. k\Vaartoe die herhalingen? kennen onderhand de voornemens van Turkije in dezen. En in Grieken land zal men er ook genoeg van weten. Jawel, maar in Griekenland is 'n raar soort Minister-president opge treden. Een, die 't zijn voorganger, Tlieotokis heel kwalijk heeft geno men, dat deze niet een oorlog met Turkije heeft doorgedreven. En van dezen nieuwen Minister Khallhs ver wachten de Turken niet veel goeds. De Eiffeltoren overtroffen. Hoeveel sensatie verwekte niet de >;cIou" van de Parijsche wereldtentoon stelling van '90, de slanke Eiffeltoren, die tot bewondering van de geheel» wereld, zijn 300 meter hooge spits tot in de wolken deed opreizen. Het volgend jaar zal de Eifeltoren niet meer het hoogste bouwwerk zijn Te New-York zijn n.l. door de Equitable Life Insurance Co. plannen gemaakt voor een kantoorgebouw, dat meer dan driehonderd meter hoogte zal bereiken en daarmede alle bestaande „wolkkrab bers" verreweg overtreft. Het gebouw zal niet minder dan 62 verdiepingen bevatten en bestaan uit drie boven elkaar liggende afdeelingen. Het on derste gedeelte wordt gevormd door een kubus van 35 verdiepingen, die elk 40 vensters naar eiken kant bezit. Daar boven komt een tweede blok van 16 verdiepingen elk met 30 ramen naar de voorzijde; en daarboven komt het derde blok met 16 verdiepingen, elk met 9 vensters aan de frontzijde. Het geheel wordt bedekt door een steil, pyramidevormig dak van 50 meter hoogte, bekroond door een zuilen paviljoen. Voor de decoratieve verzorging van het geheel wordt veel moeite gedaan. In het gebouw zullen ongeveer 6000 kantoorlokalen te verhuren zijn, waar door de op ongeveer 45 millioen gul den geschatte bouwkosten gedekt moe ien worden. Voor de slachtoffers der aardbevingen in Italië. De „Osservatore Romano sluit he den in publicatie van de lijsten der bij den H. Stoel voor deze slachtoffers ingekomen giften. De totaalsom bedraagt 6.789.617 lire of wel meer dan 3 millioen gulden. De Tsaar naar Spezzia. De „Petit Bleu" verneemt, dat offi cieus verzekerd wordt, dat binnenkort te Spezzia een ontmoeting zal plaats hebben tusschen den Tsaar en koning Victor Emmanuel. Het Fransche Middellandsche zee-es- kader zal op de reede tegenwoordig zijn. XCVIII Een zonderling verzoek en een slechttijd. Een bloeien de industrie en een felicitatie bij een mooi feest. Goed keuring van hooger hand, en waar dat bij te pas is te bren gen. Mijn kermiswensch tot slot! 't Was wel, met het oog op liet pas gevallen raadsbesluit in zake de ker mis, een beetje zonderling verzoek, die waag om het sluitingsuur van de kof fiehuizen te vervroegen. Maar van den anderen kant, wanneer je nagaat wat 'n treurige tijd we beleven, en hoe alles in de malaise is en klaagt en jammert, dan zou je zeggen dat 'u uurtje vroeger naar bed en 'n uurtje minder in de kroeg eigenlijk voor nie mand een offertje wezen kan, integen deel, dat het een heel welkom ding voor velen moest zijn! Kennis och lieve heer: een tijd van achteruitgang op allerlei gebied, vermindering van de verdiensten in alle kringen, vermeer dering van de uilgaven, verhooging van de belastingen, brrr! En waar moet bet heen? Uitverkoop wegens het slech te weer, omdat we zooveel hebben- overgehouden en niet verkocht, zoo an- aonceeren nu onze winkeliers! Kwaje {eesten zeggen: dat is weer eens een ■ieuwe aanleiding om 'n uitverkoop te h«bben, maar die zoo spreken we- twi ai et hoe zwaar de lasten zijn waar over de Middenstand hier in Haarlem O zeker, daar zijn u Bog ge noeg, die zich verheugen mogen in den bloei van hun zaken door eigen krach- tigen werklust, maar dat neemt niet weg, dat de algemeene toestand, de regel, niet erg gunstig zich voordoet in onze stad. Een van de voorbeelden van bloei, en van buitengewonen bloei ook, zie ik in de fabriek der heereu Kimman, die deze week onder zoo tal- looze blijken van belangstelling en waardeering van alien kanl, haar vijf-en- twintigjarig jubileum vierde. Dat is een van die zaken, waarop Haarlem met alle reden trotsch kan zijn, niet alleen om dat de bloei van een groote industrie- zaak ook een deel van Haarlem's bloei is, maar ook en vooral omdat daar door geloond wordt, dat de pit en de kern van de aloude Haarlemsche bur gerij energie en werkkracht te over bezit om zich zoo schitterend vooruit te werken als dat met deze verdien stelijke Haarlemsche burgers het ge val is. Want het is geen onbescheiden heid, als ik het nog eens herhaal dat de enorme bloei, de energieke voor uitgang, het succesvolle werken van do luxe-zaak der heeren Gebroeders Kim man, één en al het werk is van de fabrikanten-zelf, van hun persoonlijk deelnemen aan den arbeid, waardoor deze patroons een in onzen tijd he laas zoo vaak verwaarloosd voorbeeld geven hoe de ware bloei van een indus- trieele onderneming wel het allermeest afhangt van den persoonlijken invloed die aan het hoofd daarvan staan. Met trots mag dan ongetwijfeld hier ook wel geconstateerd worden, dat deze ver dienstelijke patroons, die op sociaal ge bied een voorbeeld geven dat helaas door hen eigen bescheidenheid maar te weinig algemeen bekend is, ook on der onze beste Katholieke burgers ge rekend mogen worden, dat de Katho lieke zaak in haast ieder opzicht ont zaglijk veel aan hen heeft te danken, dat hun daadwerkelijke steun, hun mede-arbeiden, op gelijke lijn moet wor den genoemd met het krachtige voor beeld dat zij geven. En al wil ik de bescheidenheid der heereu Kimman hier niet kwetsen door verdiende lof spraak. het zij mij vergund om na mens onze Katholieke Courant bij het hartelijk woord van gelukwensch, dat reeds door de redactie in deze ko lommen is uitgesproken ,den even har- telijken wensch te voegen, dat de zonen van deze Katholieke familie in ieder opzichth et edele voorbeeld hunner ou ders mogen volgen: voor de toekomst van het Roomsche Haarlem kunnen en zullen zij dan véél ten goede kunnen werken! Daar is bij het jubileum der afbriek der heeren Kimman belang stelling genoeg geweest overigenszelfs van het Hof zoo las ik in de Cou rant kwamen er felicitaties in, fe licitaties die door de jubilarissen zeer terecht op hoogen prijs gesteld wer den. Want wat heerlijker, dan dat hoo ge autoriteiten hun belangstelling en sympathie bij zulke gebeurtenissen la ten weten! Goedkeuring van hooger- hand en waardeering van het werk dat men doet, door degenen die we als onze meerderen en hoogeren erkennen, daL is altijd een van de prettigste en meest voldoening wekkende dingen die ons kunnen overkomen. Ik las een poosje geleden hetzelfde gevoel van voldoening over goedkeuring van dege ne» aan wier oordeel waarde gehecht wordt, op het gezicht van mijn goeden vriend Pielage, den ijvërigen en be kwamen musicus-koordirigent, die zoo veel, en wat meer zegt'zooveel goede, vrienden heeft in Haarlem. Onder de talrijke gezelschappen, waarvan Pielage de leider is en eigenlijk de ziel, hebben we bij het bekend worden van den blij den uitslag der jongsle Kamerverkie zing ook met veel succes en te goe der ure het Katholieke Harmoniege zelschap „Sint Caecilia" zien optreden, de kloeke blazers, die met schetterende fanfares en vroolijke marschen op dien onvergelelijken avond in Sint Bavo zoo veel hebben bijgedragen tot het on derhouden van de geestdriftige feest stemming die er al dadelijk heerschte. Welnu, ik hoorde van vriend Pielage, dat „Sint Caecilia" mooi vooruitgaat, in tweeledig opzicht. En toen glom z'n gezicht van rechtvaardige vreugde, terecht! Want vooreerst bloeit het ge zelschap op zichzelf, zooals de schoone lauweren, die het op den jongsten con coursdag te Zandvoort behaalde, zoo deugdelijk hebben bewezen. Maar ten tweede ook groeit „Sint Caecilia" in de achting, de sympathie en in de goe de gezindheid van alle Katholieken in onze stad, die begrijpen dat een Ka tholiek harmoniegezeischap bij onze tal rijke Katholieke vereenigingen, bij ons prachtig Roomsche vereenigingsgebouw in de Sm edestraat, eenvoudig onont beerlijk is. Want inderdaad, zóó is het. We hebben hier in Haarlem muziek genoeg, dat is waar, maar bij onze Roomsche feestavondjes juist kan soms een mopje muziek het eenige wezen wat ontbreekt en Pielage's harmonie- gezelschap „Sint Caecilia" kas dit ge brek geheel aanvullen. Mits en nu hoop ik dat onze wakkere dirigent het me niet kwalijk zal nemen dat ik zijn taak even overneemmits „Sint Caecilia" nog ietwat beter in haar spul len, dat is in haar muziekinstrumenten, worde gezet dan nu het geval is. Ze ker: ook daarvoor moet een dirigent zorgen, maar ik wil den dirigent hier eens wat helpen en mijn woordje naast het zijne zetten: een paar goede mu ziekinstrumenten kan „Sint Caecilia" nog net gebruiken, en als het gezel schap dan eens hier en daar wordt gevraagd en geëngageerd voor een avondje, dan garandeer ik aan „Sint Caecilia" en haar wakkeren dirigent niet alleen nog meer onderscheidingen en prijzen, maar ook vasten voet in het openbare leven onzer Roomsche burgerij van alle klassen. En voor on zen wakkeren dirigent Pielage, die mij het zij hier en passant zonder boos opzet, doch toch met voordacht gezegd nog al te veel in „neutrale" kringen moet rondzwemmen, zou dat een goede en flinke stap wezen in de richting, waar hij nog zooveel goeds zou kunnen doen! Van 'n muziekgezelschap alweer op mijn uitgangspunt van dit praatje, op de kermis, dat is maar een stapje. Al was het alleen maar om om het leger draaiorgels, dat weer ge reed staat om de volgende week over ons los te breken, en dat haast even erg is als het schepel vol kermis- fooien, dat men ons uit den zak gaal troggelen. Welnu dan, toen de afschaf fing der kermis het onderwerp van desa dag was, heb ik in deze praatjes mij daarvan geen onvoorwaardelijk voor stander betaond, »ok al zie ik tea veile in hoeveel kwaad van de kermis het ge volg kón wezen. Nu de kermis weer voor de deur staat, nu dienen wij Katholieken te zorgen dat men al thans op ons de schuld niet kan schui ven van den slechten naam die de ker mis bij velen heeft. Ik wensch een ie der, die van de kermis profiteerengaat voor zoover zijn levensomstandigheden en zijn beurs het zullen toelaten, veel genoegen en veel pleizier, mits in alle eer en deugd. De ouders en over heden hebben in de volgende week meer verantwoordelijkheid en zwaar dere plichten dan anders: de kinderen en ondergeschikten dienen juist dan méér dan gewoonlijk nog de raadgevin gen hunner meerderen te volgen. Vooral wat aangaat het bezoeken der „verma kelijkheden", meer nog dan dat van andere gelegenheden, worde de voor zichtigheid betracht en ik denk dat onze Courant in hare berichten en adverten ties hier wel een goede en veilige gids- zal wezen, zij het al niet dat zij tiiet zooveel woorden afkeuring uit, dan toch doordat zij over een of ander het zwijgen doet. Wanneer nu daarbij gemeden wordt alle drankmisbruik, wel, dan zou ik wel eens willen zien wie een volgend jaar nog zou aandrin gen op het afschaffen van de kermis! Maarof het ooit zóó ver komen zal? Intusschen in dezen zin toch aan allen: prettige kermis, hoor! 31 JULI

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1