Telegrammen BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Uit den Omtrek, J. W. LUCAS, Stadsnieuws. Duizend woningen zijn vernield. Er zijn vele menschen omgekomen. De wereld beroemde Boeddhistische tempel is ver nield. Blériot. De Parijsche gemeenteraad heeft Za terdagmiddag aan Blériot met zijn vrouw en kinderen een luisterrijke ont vangst bereid op het stadhuis. De voorzitter van den gemeenteraad, de prefect van de Seine en de prefect van politie,, hielden warme toespraken. Blériot ontving een gouden medaille. Een groote menigte verdrong zich voor het stadhuis en juichte bij het heen gaan de familie Blériot hartelijk toe. Zeppelin naar Frankfort. Trots regen en onweer heeft Zeppelin Zaterdag den kranigen tocht naar Frankfort goed volbracht. Precies te twee uur kwam de Zeppe lin op het tentoonstellingsterrein der I. L. A. uit de wolken heel langzaam voortbewegend in het gezicht. Tot half vier kruiste het luchtschip boven de stad en het tentoonstellingsterrein, rij zend en dalend tot op 150 M. en is toen behouden geankerd. Het gejuich, de kanonschoten, de geestdrift van de ontzaglijke menigte, waren onbeschrijfe lijk. Aan Zeppelin werd een krans overhandigd en de officieele vaart met zijn luchtschip door den Duitschen na- tionalen held wordt beschouwd als na tionale gebeurtenis, de intocht van Zep- pelin-triomphator. Heden gaat Zeppelin met zijn lucht schip naar Keulen. Bondgenooten. De Czaar is op de rede van Cher bourg gisteren door Fallières met zijn nieuw stel ministers begroet. De gebruikelijke toasten zijn weer ge wisseld aan boord van het Fransche oorlogsschip, waar het galadiner plaats had, en (daarbij spraken zoowel Fal lières als Nicolaas II van ,.den bond genoot en vriend". „La nation amie et alliée" is sedert Alexander Ill's openbaarmaking van de alliantie de geijkte term geworden. De Czaar komt ook hier niet aan land! Teekenend! Een staking voorkomen. Het groote geschil in de Schotsche kolenindustrie is opgelost, het gevaar van een algemeene staking in Groot- Brittannië uit den weg geruimd. Een telegram meldde reeds de beslechting van het geschil en hoe de mijnwerkers zich de overwinnaars achten. Inderdaad werd de grootste concessie gedaan van de zijde der Schotsche mijneigenaren door het afzien van de loonsverlaging en de erkenning van 6 sh. daags als mi nimumloon. Scheidsrechterlijk zal wor den beslist over het tegenvoorstel, dat van het afzien van het recht op loons- verhooging bij een volgende gelegen heid ats de zaken beter staan, door de arbeiders. De minister van Handel, Churchill, heeft de verzoening tot stand gebracht. Dit is zijn vierde succes bij de oplossing van geschilpunten in in- dustrieele aangelegenheden, zoolang hij minister is. De onlusten in Spanje. SAN SEBASTIAN, 1 Augustus. Of ficieele telegrammen verzekeren, dat de orde hersteld is in Cataionië, Ara- gOD, Navarre en Biscave. Spanje en de Mooren. MELLLLA, 1 Aug. Een detachement, dat een convooi levensmiddelen en ammunitie begeleidde, werd door oen vijand verrast. Verschillende officieren werden gewond. Hofberichten. Z. K. H. de Prins komt a.s. Dins dagavond van het Loo te s Graven- hage, teneinde den volgenden morgen, Woensdag, op het koninklijk landgoed ter Harst aan den Leidschen weg een jachtpartij te geven. Qifc van H. M de Koningin-Moeder De vereeniging „Joau van Olden- barnevelt" heeft van H.M. de Konin gin-Moeder de som van f 50 ontvangen voor het te Amersloort op te richten monument van Oldenbarnevelt. Het verspreiden van foto's onzer Koningin in Ned.-Indië. Aan een Atjehsclien brief van me vrouw Maria aan haar vriendin Em ma te Batavia, opgenomen in de „Java-Bode", ontleenen wij het vol gende „Ik zou H. M. de Koningin willen voorst ellen om op reusachtige schaal foto's van Haar, zoo mogelijk te za- men met Haar Poetrie, ter verdee ling onder alle inlandsche vorsten en hoofden van Ned.-Indië te ver zenden; de meeste inlandsche hoof den hebben niet de minste idee, hoe onze, hunne Koningin er uit ziet. 't Zou een foto moeten zijn in vol ornaat, dat maakt meer indruk dan de afbeelding van een njonja (me vrouw) in gewoon wandelkostuum met een pajong (parasol of para- pluie) in de hand. Een begin van uitvoering aan mijn idee is reeds gegeven, door den schoolkinderen van alle inlandsche scholen een klein portretje te geven, maar het zijn juist de hoofden, die een exemplaar moeten hebben, liefst zoo groot mogelijk. In onze openbare gebouwen, als Postkantoren, Rechtzalen hangt de beeltenis onzer vorstin en in Ipdië niet? Mag men langer deze onderdanen zonder een beeld laten hunner Vorstin Het denkbeeld hier geopperd ver dient voorzeker overweging, meent „De Standaard'' en meene nook wij. Da Minister van Marine. De minister van marine zal tijdens zijn Zaterdag ingegaan verlof een zeereis maken. Daartoe is vice-admi- raal Wentholt Zaterdag aan boord gegaan van bet stoomschip „Sindoro" dat hem tot Marseille zal brengen van waar de minister voornemens is naar Noord-Afrika over te steken en o.a. Marokko's hoofdstad Tanger te bezoeken. Da Minister van Oorlog. De nieuwbenoemde Minister van Oorlog heeft zich sedert zijn optreden voornamelijk gezet aan de bewerking en samenstelling der begrooting voor zijn Departement Dienst 1910. Audiënties. De gewone audiëntie van den Mi nister van Waterstaat zal tot nadere aankondiging niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den Min. van Landbouw zal op Woensdag 4 Aug., die van den Min. van Oorlog op Donderdag 5 Aug. niet plaats hebben. Uit de Staats-Courant. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw, jhr. W. Alberda van Ekenstein, dir. van het laboratorium van bet Dep. van Financiën te Amsterdam. Toegekend de gouden eeremedaille der orde van Oranje Nassau aan J. H. de Beuk, verificateur der invoer rechten en accijnzen te Amsterdam; de zilveren eeremedaille der orde aan F. J. E. Schut, te Amsterdam, W. Vermeulen, kommies le klasse der dir. belastingen, invoerrechten en accijnzen te Amsterdam, en J. F. van de Kasteele, allen werkzaam bij het laboratorium van het Dep. van Fin. Generaal Van Daalen. Zooals men weet', besloten de in gezetenen van Atjeh verleden jaar na het ontslag1 van generaal Van Daalen als gouverneur van dit ge west, hem een eeredegen aan te bie den, als huldeblijk, en in den geest van die dagen beschouwd misschien ook als protest tegen de wijze, waar op het ontslag werd verleend. Voor dit doel werd een som bij eengebracht, waaiwoor een prachtig wapen is kunnen worden vervaar digd. De uitreiking daarvan zal in te genwoordigheid van genoodigden in 's-Gravenhage plaats vinden; de re geling van deze plechtigheid en het overhandigen van den eeredegen zal geschieden door den kapitein der ar tillerie van het Nederlandsohe leger Ivempees, die tijdens zijn detachee ring in .Indië als adjudant van Valn Daalen den tocht naar de Gajoe- en Alaslanden medemaakte en den kapitein de Leau van het Indische leger, thans met verlof in Neder land, die geruimen tijd op Atjeh onder generaal Van D'aalen heeft ge diend. Een juiste cpmerktng De vrijzinnig-democratische „Mid- delburgsche Courant" schrijft: Een belangrijker kwestie (dan die of de burgemeester van Dien Haag al dan niet tot df anti-revolution- nairen moet gerekend worden) en eigenlijk de kwestie is nu: gaf de heer Sweerts een bijdrage met- het oog op een eventueele benoeming, in dit geval tot Commissaris der Ko ningin in Gelderland? En als wij nu nagaan, dat hij zijne bijdrage schonk voor de Provinciale Staten-verkiezingen in 1907, dan is het moeilijk aan te nemen, dat hij in dat jaar reeds kon vermoeden het overlijden van den heer Mollerus in 1909, die destijds deze hooge func tie in Arnhem vervulde. Tenzij men veronderstellen moet, wat men tegenover den heer Sweerts niet mag doen, dat hij zijn bijdrage schonk met de bijbedoeling om in 't vervolg ,een gunst te zullen ontvan gen en dus niet uit sympathie voor de partij. Wel is mogelijk, dat hij dr. Kuy- per van zijn positieve beginselen op politiek gebied, die over het alge meen in een zeer vaag licht waren gebuid, heeft willen doen blijken. En wat nu de rol van dr. Kuyper in dezen betreft: waar de gewezen premier meer wist dan 't algemeen, kunnen wij toch moeilijk het recht hem ontzeggen voor den heer Sweerts sympathie te gevoelen en voor hem een goed woord te spre ken hij een gewichtige benoeming? Alleen is er grond voor de vraag of het louter een kwestie van geld is om voor een man van rechts te worden gehouden. Een 25jarig bestaan Zaterdag werd, na afloop der dage- lijksche werkzaamheden, in het labo ratorium van het Departement van FinanciëD, gevestigd in het Oost Indisch Huis te Amsterdam, bet 25 jarig bestaan dier inrichting herdacht. De zaak Kuyper Sweerts. De Haageche correspondent van de Telegraaf meld: In verband met de nog altijd han gende bespreking over dezaakKuyper- Sweerts en over de vraag of onze burgemeester^ nu eigenlijk behoort tot de liberale partij of tot de rechter zijde hebben wij omtrent dit iaatste zekerheid trachten te verkrijgen en wij aarzelen met te zeggen, dat de heer Sweerts op dit oogenblik behoort tot de rechterzijde. Wij kregen deze verzekering van een betrouwbaar persoon, die met Baron Sweerts vaD zeer nabij bekend is en herhaaldelijk met hem in aan raking komt. Hij zeide ons: De heer Sweerts is vroeger altijd zeer gematigd liberaal en eveneens altijd godsdienstig geweest. Hij was nog liberaal toen hij tot burgemeester van Arnhem werd be noemd, maar even zeker is, dat hij meer en meer naar rechts ia getreden en thans geacht kan worden tot de rechterzijde te behooren. Dit staat dus vast. Het feit, dat de veranderde sym pathieën van den heer Sweerts in bieeden kring verwondering zuilen doen ontstaan, pleit juist voor onzen burgemeester, want daaruit blijkt, op hoe onpartijdig, onpolitieke en zuivere wijze hij zijn functie als burgemeester altijd heeft vervuld. Waar de zaken dus zoo staan, valt ons inziens het feit, dat de heer Sweerts geld gaf aan de anti-revolutionaire partij kas, en dit feit is, naar wij hoorden, zeer be slist geschied, absoluut niet te laken. Waarom zou het ook een burge meester niet vrijstaan als particulier persoon met geld de partij te steunen, die hem dierbaar is? Dit is uitsluitend eene persoonlijke kwestie die niemand aangaat. Maar wat wel te laken valt en wat ook hier ter stede bij zeer velen, die den burgemeester kennen, weerzin heeft gewekt, is de houding van het „Handelsblad", dat eerst onzen burge meester in deze zaak heeft genoemd op eene wijze, die hij iedereen zware verdenking en duistere vermoedens moest doen rijzen, vermoedens alsof Baron Sweerts naar een betrekking joeg op de zelde wijze als de heer Lehman naar een lintje. Maar dat nu is teruggekrabbeld en komt vertellen nooit zoo iets te hebben gezegd of bedoeld. Het is deze armzalige aftocht, die ten slotte voor onzen burgemeester de meest schitterende rehabilitatie is geworden. Voor Artis. De dierentuin Artis heeft van mr. Lorentz, den leider der Nieuw-Guinea-expeditie, twee prachtige Borneo orangoetangs ontvangen. Moord. Te Hazerswoude is Zater dagnacht een moordaanslag gepleegd op het echtpaar Spijker, waarvan de man 66 en de vrouw 70 jaar is. De man en de vrouw werden achtereenvolgens door een individu naar buiten gelokt en gestoken. Door politiehulp is Spij ker verbonden. Bloedvergiftiging. Men meldt uit Herkelingen (Goedereede), dat daar zich een geval van bloedvergiftiging met doodelijken afloop heeft voorgedaan. Mej .M. H,, alhier, bekwam n.l. een verwonding aan de hand, waarna hand en arm spoedig opzwollen. Een inmid dels ontboden geneesheer constateer de bloedvergiftiging, doch het mocht niet meer gelukken, de vrouw in het leven te behouden. Plotseling dood. Op het spoorweg postkantoor no. 2 aan het Stations plein te Rotterdam, zakte Zaterdagnacht de postassistent F. S. plotseling dood ineen. Met den lijkéntransportwagen is het lijk naar de echtelijke woning over gebracht. Valsck bankbiljet. Door een als heer gekleed persoon is bij den ban ketbakker Kreyenbroek te Zutphen een valsch bankbiljet van 40 gulden in be taling gegeven dat deze bij zijn buur man, den kruidenier Oudenampsen, ging wisselen. Toen laatstgenoemde zag, dat hij bedrogen was, werd de politie met het geval in kennis gesteld, doch de heer was nergens te vinden. Hij is een zwaar gebouwd j5ersoon van omstreeks 40 jaar met knevel eh baard. Het valsche bankbiljet is een photo- gram op donker groen papier. Het heeft geen watermerk. Kwartjesvinders. Twee Duitsehers hebben een anderen Duitscher in een kiosk aan den strandmuur voor „Sein post" met het „harten-azen" een 700 Mark afhandig gemaakt. Leer plicht-varia. Het gewone ver haal de man kon er niet voor zorgen, dat zijn kinderen naar school gebracht worden, daar hij 's morgens voor dag en dauw de woning verlaat om naar zijn werk te gaan. De kantonrechter: „Maar, dan moet je je vrouw er van doordringen dat..." De beklaagde: „M'n vrouw doordrin gen?.... Je kan eerder een paard kwijt, dan een kwaad wijf'!!!.... Even later de kantonrechter: „Dan moet je je jongens maar goed aanpak ken!" En het laatste woord van beklaagde: „Ik kan ze niet afmaken!" SCHOTEN. Burg. StaDd. Ondertrouwd: E. de Vries en J. Vroomiand. W. J. Aria en W. Brouwer. Getrouwd: H. van Donselaar en van der Moren. Geboren: d. v. M. C. van Bergen en HenegouwenTheuns. d. v. G. M. TurkenburgGalama, d. v. T. de WinkelRijpstra. SP A ABN D AM Burg. Stand. Ondertrouwd: A. Haak en F. S. de Vries. BLOEMENDAAIi. Burgerl. Stand. Geboren: z. v. C. M. Plag—Schous. Ondertrouwd: F. de Haan enC. Lobach. Overleden: J. D. Gabriel, 50j. IJMUIDEN. Het gestolen zeil j acht. Door den eigenaar, den heer K. Dekker, is het gestolen zeiljacht te Amsterdam opgespoord, dat voor f 85 aan een schuitenverhuurder was verkocht. De kwitantie is blijkbaar met een val- schen naam voldaan geteekend. Het signalement van den nog jeug digen persoon, die zoo'n brutalen roof durfde plegen, is bekend. De Ned. Visscherij. Het on derstaand rondschrijven aan de afdee- ling „IJmuiden" van de „Vereeniging tot Bevordering der Nederland sch Visscherij" werd van den directeur der Rijksvisschershaven ontvangen. „In verband met de omstandigheid dat vele stoom- en zeilloggers noor delijk visschende zijn en slechte vangsten maken, terwijl blijkt dat de bommen, die veel zuidelijker vissch6D, goede vangsten maken, werd door eenige reeders de vraag gedaan of er geen mogelijkheid bestond door tus- scheDkomst van H. M. „Zeehond", welke bij de haringvloot kruisende is, per draadlooze telegraphie orders aan hunne schepen te doen toekomen, om de zuidelijke vischgronden op te zoeken. „Naar aanleiding daarvan werd bij het Departement van Marine dien aangaande geïnformeerd en werd de mededeeÜDg ontvangen, dat art. 7 van de instructie van den commandeeren den officier van H. M. „Zeehond", betreöende het overbrengen van praai- berichten per draadlooze telegraphie, zoodanig kan worden opgevat, dat telegrammen door reeders aan vis- schers op zee kunnen worden verzonden via Scheveningen Haven, tegen het gebruikelijk tarief, indien die tele grammen zijn geredigeerd als volgt: Commandant „Zeehond" Scheveningen Haven. Indien door u ontmoet wordt (in te vullen stoomlogger, logger of bom) en letterteeken en nummer, b.v. logger YM. 800) verzoeke hem mede te deelen(inhoud van de te zenden mededeeling). (OnderteekeniDg.) Door deze welwillende opvatting wordt er dus de mogelijkheid geopend een bericht aan uwe schepen te zenden, houdende aanwijzing waar zij moeten gaan visschen, indien de vangst slecht is, waarbij echter wel in het oog moet worden gehouden dat het Departement van Marine uit den aard der zaak geen enkele verantwoordelijkheid op zich kan nemen, dat het bericht werkelijk is afgeven; waar de „Zee hond" echter volgens ontvangen mede deeling eerst 16 Aug. a.s. terugkomt en tot dien tijd hoofdzakelijk tusschen de haringvloot op de Noordelijke gronden (omstreeks 5659 gr. N.B.) kruist, bestaat er goede kans dat de berichten eventueel aan de goede adressen afgegeven zullen kunnen worden. Daar deze zaak mij van groot be lang voor de visscherij voorkomt, veroorloof ik mij u beleefd te ver zoeken een en ander ter kennis van de reeders in uweafdeelingte brengen." BEVERWIJK. Een schoolreisje Naar wij vernemen zal bij het a.s. schoolfeest der O. L. S., door de hoogste klasse een bezoek worden gebracht aan het stoomschip „Vondel" waartoe door de dir* ctie der Mij, Nederland bereid willig toestemming is verleend. Onbestelbaar. Aan het post kantoor alhier liggen de volgende on bestelbare brieven Wiersma, Harlingen. J. Buis Jzn., Heer Hugo waard. v. Buren, Rotter dam. Joh. Wijnberg, André Anne, Paris. Van Wijk aan Zee. Marie Deerenberg, Amsterdam. Mej. Jansen, Amsterdam. W. Nijbakker, Leiden. L Abbé, J. II. Pels, Ligt- ning. Burgerl. Stand. Getrouwd: J. Bakkum en A. M. Kee. W. J. Kleyn en M. Baas. Z 4 NDVOOBT. Wedstrijden. Zaterdagmiddag werd de wedstrijd voortgezet. De uitslag was als volgt: He er en double. Jolles en Rasch slaan Vas Visser en E. Holdert, 6—8, 6—4, 8—6. S. van den Bergh en G. H. de Kruijff slaan J. Boom en A. F. Baarslag 6—1. 6—3. J. C. Beker en J. J. Borren slaan v. d. Valk en Büncker 61, 64. C. A. II. Gerke en E. H. Brandts slaan F. Breitenstein en jhr. mr. W. Schorer, 63, 64. Jhr. N. G. Teding van Berkhout en jhr. F. Teding van Berkhout slaan Ajax en Hector, 62, 61. Ferwerda en Stoffers slaan J. W. L. Alberdingk Thijm en B. van Musschen- broek 2—6, 6—3, 6—4: F. Mendes de Leon en C. A. Men- des de Leon slaan jhr. Quarles van Ufford en mr. Lieftinck 64, 06, 63. E. H. Brandts en C. A. H. Gerke slaan R. G. Teding van Berkhout en F. Teding van Berkhout 36, 6—4, 6-1. Mixed double. Mej. A. Steck- mer en E. Vas Visser, slaan mej. A. Mendes de Leon en Van Musschen- broek 61, 62. Mej. I. Duboucq en A. Heldring slaan mej. T. Boom en S. J. van den Bergh 6-4, 1—6, 6-4. Mej. E. Lenting en W. Cramerus slaan freule A. v. Citters en jhr. P. Quarles van Ufford 61, 6—3. Mej. L. Dolleman en jhr. mr. J. iW. Schorer slaan mej. J. Greeven en E. H. Brandts 75, 6—1. Mej. L. Dolleman en jhr. mr. J. W. Schorer slaan mej. J. Greeven en E. H. Brands 7—5, 6-0. He er en single. E. H. Brandts slaat A. F. Baarslag 6—2, 6—0. J. Borren slaat B. van Musschenbroek 6-1, 6-2. Vas Visser slaat Meyerhoff 6—2, ret. Onze badplaats. Aanwezig op 27 Juli 1909 4566 pers. Bijgekomen tot 30 Juli 372 Hoogwater. Zondag 1 Aug. 1,57 2.20 Maandag 2 2,42 3,03 Dinsdag 3 3,24 3,46 Woensdag 4 4,08 4,30 HEEMSTEDE. Vertrokken 4938 pers. 130 Aanwezig op 30 Juli 1909 4808 pers. Haarlemsch Kinderhuis 2e ploeg 60 kinderen. Amsterd. Vacantie Kolonie Kost- verloren 2e ploeg 60 kinderen. Badhuis voor Minvermogenden 100 patiënten. Burg. Stand. Ondertrouwd: Th. J. Neeskens en J. Klinkenberg. Getrouwd: A. Franken en P. Marcusse. Geboren: z. van M. Geels Veldboer. Overleden: C. J. Peterster Selle, 60 jaar. HILLEGOM. Verzend.iag. Ofschoon door het slechte weer de bloembollen niet zoo vroeg zijn als in andere jaren, zijn toch reeds Zaterdag de eerste bloem bollen naar Amerika verscheept. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad op Dinsdag, 3 Augustus, 's avonds om half acht. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stuk ken; 2. af- en overschrijvingen; 3. aanbieding gemeente-rekening over 1908; 4. benoemiDg commissie recla mes Hoofd. Omslag, dienst 1909 5. benoeming lid van Commissie tot wering van schoolverzuim wegens niet aanneming der benoeming door den heer K. M. de Jong; 6. benoeming van een tijdelijken wethouder, wegens verlof van den burgemeester7. balans-, winst- en verliesrekening gemeeiategas- fabriek 1908; 8. verzoek subsidie R. K. Militairen Vereeniging te Leiden 9. onderzoek geloofsbrieven benoemde Raadsleden10. aanbieding tot over dracht van de Ambachtstraat aan de gemeente; 11. vaststelling Kohier schoolgeld Lager onderwijs, 2de kwar taal 1909. Burg. Stand. Getrouwd: C. v. Bemmeien en A. Moojen. Geboren: d. van W. J. Kuiper van Eijkern d. van W. van Dijk Wolters z. van A. RomijnSaar- loos d. van M. v. d. Linden—de Groot d. van J. A. Lieverse Hillenaar z. van A. H. Prins Prins. Overleden: P. H. Yranneman 6 maanden. LISSE. H e t H. B. G. Vrijdagavond verga derde de afdeeling Lisse van het H. B.-G. Als nieuw lid werd aangenomen, de heer Th. van Ryn, alhier. Daarna werd besloten om evenale vorige jaren ook nu vanwege het Genootschap wederom veilingen te organiseeren van droge bloembollen en aan de heeren Bader en De Mooy de directie dezer veilingen op te dragen. Besloten werd de eerste dezer veilin gen te houden omstreeks begin Sep tember- op een later vast te stellen datum. Daarna werden breedvoerige bespre kiDgen gevoerd over den handel en de gemaakte prijzen, waarvan een lijst werp opgemaakt, en daarna werd de vergadering na gebruikelijke verloting gesloten. De loting voor de Nationale Militie zal alhier gehouden worden op Vrijdag 13 Augustus des voormiddaga te kwart over 11 ure op het gemeen tehuis. Burgerl. Stand. Gehuwd: A. P. van Haasteren en H. E. Mosse- veld. Geboren: Piet, z. v. 11. Overwijk en J. Ouwehand. Neeltje Maria, d. v. J. Rip en J. van Tol. Sebas- tianus Martinus, z. v. S. Langelaan en J. van Gastelen. Berend, z. v. J. van Briemen en G. van der Beid. SASSENHEIM. Gemeenteraad. De gemeente raad vergadert Dinsdag 3 Augustus am. half 8 uur. De agenda .luidt 1. Ingekomen stukben. 2. Verorde ning tot regeling van het herhalings onderwijs. 3 Aanbieding gemeentere kening 1908. 4. Vaststelling kohier schoolgelden 3e kwartaal 1909. 5. Comptabiliteit 1909, en hetgeen verder ter tafel zal worden gebracht. Burg. Stand. Ondertrouwd: H. Kuyper en G. v. Leeuwen. Geboren: z. v. M. PhilippoDe Jong. z. v. E. BisscliopsWeyers. NOORD WIJ KERHOUT. Burgerl. Stand. Geboren: Margaretha Elisabeth, d. v. H. Weijers en C. P. van Dam. Johanna Cor nelia, d. v. J. Vreijling en A. Burgers. Gudula Maria, dr. v. P. J. van Emmerik en G. M. van Wakeren. Gehuwd: J. Rijper, 25 jr. en C. H. Schuiten, 25 ji. Overleden: J, G. Balk, 1 mnd. WARMOND. Voordracht. Voor de betrekking van hoofd der openb Jagere school is door den districtsschoolopziener met B. en Ws. de volgende voordracht o gemaakt (niet alphabetiscb)M. Boogaardt, onderwijzer te Rottdam A. W. J. Korswagen, idem, te's Gra- venhageRobertws, idem, te Oude Pekela; J. F. de Ren, hoofd der school te Oudewetering, en L. Verjaar, on derwijzer te Gouda. De „Harmonie van War- m o n d", zal, bij gunstig weder heden avond ia de tent bij het hotel „De Stad Rome" weer een concert geved. Een jongeling verdronken. Twee jon gelieden uit Leiden, een zoon van den heer v. d. Voorden, onderwijzer, en van den heer Maas, scheepsbouwer, waren Zaterdag naar de Kaag wezen varen met een roeibootje. Bij de terugreis wilden zij op het Kagermeer hun bootje achter een sleep zandbakken vastmaken, waarvoor een zich op de bakken begaf. Het touwtje kon het echter niet houden en door den schok viel eerstgenoemde, welke nog in het bootje was, daaruit, en hoewel hij er nog poogde heen te zwemmen, was hij, eer hulp kon komen opdagen, in de diepte verdwenen en- jammerlijk ver dronken. Pogingen om het lijk te vinden, moch ten tot heden geen succes hebben. HAARLEMMERMEER. Diefstal. Bij den winkelier O., te Nieuw-Vennep, heeft men des nachts uit een gesloten konijnenhok, op bet erf staande, een zestal konij nen ontvreemd. Dader of daders zijn onbekend. Ontslag. Wegens zijn benoeming tot magazijnknecht bij 's Rijks artil lerie-inrichtingen is door den postbode C. Half te Nieuw-Vennep, eervol ont slag gevraagd uit zijn tegenwoordige betrekking. Ons Belang. In een vergadering der Vereeniging „Ons Belang" voor coöperatieven aankoop van brand stoffen is besloten dit jaar geen turf voor de leden aan te koopen, wegens daaraan verbonden moeilijkheden. De deelneming voor den coöperatieven aankoop van steenkool en anthraciet is beduidend grooter dan het vorige jaar. De voorloop'g vastgestelde prijs is lager dan verleden jaar. Burgerl. Stand, Getrouwd: C. M. Wolmerstett en C. M. Claij. Geboren: z. v. J. van Gellekom Van Duuren. D. CaféBreur. SLOTEHDIJK. Overreden. Zaterdagnacht is op de spoorbaan een nog onbekend 25- jarig persoon door een trein overreden. Het machinepersoneel van den eersten trein van Haarlem zag het lijk en gaf kennis aan den overwegwachter al hier, waarna het per brancard naar hier werd gebracht. Niets dan wat tabak werd op het lijk bevonden. Public Accountant. Leeraar M. O. Boekhouden. KRUISWEG 45. Personalia. Gisteren herdacht Mej. H. Lunen burg den dag, waarop zij vóór 50 jaar op 't Hofje der Twaalf Apostelen kwam. Vijftien jaren lang bekleedde zij er de betrekking van portierster. De vele bekenden zonden gisteren naar de jubilaresse hunne felicitatiën. Voor 't examen Hoofdakte is te Zwolle geslaagd de heer C. J. Coprav, alhier. Een Jubileum. Het was gisteren 25 jaar geleden, dat de Dieuwe A. R, Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" werd opgericht. De verjaardag van H.M de Koningin- Moeder. Ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder woei van vele officieele gebouwen en van ver schillende particuliere woningen de Vaderlandeche driekleur. De garnizoensparade is wegens het slechte weer afgelast. Mr. G. van Tienhoven Gisteren herdacht mr. G. van Tien hoven den dag, waarop Z.E. vóór 121/2 jaar door H. M. de Koningin benoemd werd tot Commissaris onzer Provincie. Van tal van zijden n-ocht mr. van. Tienhoven blijken van belangstelling ontvangen. Eindexamens H. B. S. Noord-Holland. Westelijke commissie Jan Blad, G. Bouwmeester, J. G. Keiter, K. Kimmijser, mej. C. M. Peereboom, H. J. D. Veen, allen van de II. B. S. te Haarlem; B. D. Schild, N. Slag ier, beiden van de H. B. S. te Hoorn en J. C. ten Noever de Braauw van de H. B. S .te Helder. Afgewezen 3 can didates. 30-jarige trouwe politiedienst. Aan den heer A. den Beider, majoor der Rijksveldwacht aan het parket alhier, is uitgereikt de verguld zilveren me daille met brevet vanwege den Aige- meenen Nederlandschen Politiebond, in opdracht van het hoofdbestuur door den oorrespondent den heer W. IJ. v. d. Bosch, agent van politie alhier. De Zangwedstrijd van „Arti en Religioni". Gisteren heeft dan de nationale zang- wedsirijd, voor solo-kwartetten en dub- belmannenkwartetten, door onze R.-K. Gemengde Zangvereeniging „Arti et Re ligioni" uitgeschreven, in de concertzaal van het Brongebouw, plaats gehad. De heer Jac. de Jong, de flinke, ar tistieke leider van „Arti", had voor deze gelegenheid een „Welkomstzang" ge componeerd op woorden van J. v. Bree- men. 't Is een gezonde, flinke com positie, die een prettigen, aangenamen indruk maakt. Het werk, dat natuur lijk door „Arti" zelf, onder leiding van den heer De Jong werd uitgevoerd, had een zeer groot, en welverdiend succes. De wedstrijd voor de 2e afdeeling solo-kwartetten, volgde hierop. Achter eenvolgens hoorden we: „Rotterdamsch Mannenkwarlet" uit Rotterdam, wat een zeer goeden indruk maakte, vooral met het tweede koortje „Goeden Nacht" van Worp. „Kunstzin" uit Den Haag, kwam hierna, en stond ongeveer op gelijke gelijke hoogte als de eerste. Gezongen werd „Verbeidend" van G. Rijken, en „Avondlied" van Verhulst. Toen kwam „Alkmaar's Mannenkwartet", dat frisch en opgewekt zong: „Naar Zee" van Roeske, en „De Heidebloem" van Schellekens. „Onder Vrienden" van Haarlem, was weer iets minder. Het beste werd gezongen „De Vesper" van Beethoven. De laatste van deze afdee ling was het kwartet „Orpheus" uit Haarlem, dat zeer in den smaak van .het publiek viel. Dit zong o m. „De He-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2