DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. jsss». lil O ««LDtót, 9 fin icn inn en BUITENLAND. Gemengde Buitenlandsche berichten KincieiHhtiis&vMt 2S«li-33y Haarlem Een k&roisig van misdadigers. DINSDAG 3 AUG. 1909. 54"* Jaar^gfig- No fc954 Bureaux van Redactie en Administratie iskpcommunaai Telefoonnummer 1426. Voor advertentiën en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich uitsluitend tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. Roomsche Midden- stands-Organi atie. Algemeen overzicht. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJSi Per 8 maanden voor Haarlem f 1,36 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.8Q Afson-o rljjke nummer? 0,08 PRIJS OER AOVERTENTliN Van 16 regels60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer10 cent. Buiten Haarlem en de Agentschappen 20 cent per regel. Reclames dubbel tarief. Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cents contant). Aiie betalende abonné» op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspoli» zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: overlijden. verhe8 van éer' 1 a 111 Verd®8 I 1111 yerlie8 yaB li f i één hand of voel. U ILK éen oog. B BJB RA éen duim. nj fijf schiktheid tot wsrken. wijsvinger. 15 GULDEN by verlies vaa éen anderen vinger De uitkeering dezer bedragen wordt tregaranrieerd door dp Maatschappij Ocean" Bijkantoor voor Haarlem. Nieuwe dracht II. De Katholieke pers van alle scha- keeriug is het er nu vrijwel over eens, dat het advies van „Do Tijd" om neutrale Middenstandsactie ooglui kend toe te laten waar die eenmaal bestaat, de ware weg niet is. En dat proi. Aengenent, die vlakweg aanpreesbreken met de neutrale vereenigingen, en aansluiten in Room sche rij, den veiligen weg heeft aan gewezen. Nu hooren we echter in berichten verluiden dat de hoofdman der Bra- bantscne Middenstandsbeweging, Dr. Nouwens, de opinie van „De Tijd" deelt, voor zoover bet de aciie boven den Moerdijk geldt. Wij kunnen dit niet geloovenl Dr. Nouwens, die in ons land de eerste was aan onzen kant om fede ratieve samenwerking aan te prijzen, moge door zijn voortdurend werken met de hooldmannen der neutrale organisaties den schijn hebben op zich geladen dat hij de neutraliteit naderbij ■staat, voo - degenen die den organi sator der Roomsche Middenstands beweging in het Zuiden kennen, moet bet evenwel vastslaan, dat hij óok boven den Moerdijk de Katholieken alléén in Katholieke vereenigingen wil samenbrengen, die daa federatief met de neutrale organisaties kunnen werken. Naar het voorschrift der Bis schoppen. Voor ons althans bestaat omtrent Dr. Nouwens't gevoelen op dit punt geen twijfel. Töch zou bet goed zijn, zoo Dr. Nouwens mocht besluiten zijn opinie in dezen vierkant en rondweg te zeggen. Althans, wij weten dat er onder de Katholiike Middenstanders in onze omgeving met die zoogemeende adhaesie van Dr. Nouwens aan het door ons scherp-gegispte advies van „De Tijd", druk wordt gecolporteerd. Dr. Nouwens zal een goed werk doen,-openlijk en royaal ook voor het Noorden de Roomsche organisatie <_en deze alléén) voor Katholieken aan te bevelem Zijn woord heeft invloed en zijn zwijgen zou verkeerd kunnen werken. Dat weten wij uit onze omgeving nu bij ondervinding. DE CATALONISCHE REVOLUTIE. De berichten uit Catalonië luiden Wal. gunstiger. Het. schijnt, in de stad Barcelona althans, wat rustiger te zijn, dank zij bet krachtig optreden van de mi litaire autoriteiten. Bh correspondent van de „Daily Telegraph" aldaar lieeft liet hoofd kwart iir van de opstandelingen in dien omtrek van de stad bezocht. Hij vond er alles rustig, evenals te Barcelona zelf. De winkels worden er gaandeweg heropend, terwijl de levensmiddelen weer op*de markt beginnen aan te komen. Die troepen zijn uit het midden van die stad teruggetrokken. Zij hebben daar alleen enkele ruiterpa.troeijea achtergelaten. iWjel houden de troepen de omlig gende voorsteden bezet, alsmede de straatwegen, die voeren naar de bergstreken, waar duizenden oproer lingen zich genesteld hebben en blijven stoken, telkens versterkt door overal vandaan komende Cata- loniscbe oproerlingen. Moge dus te Barcelona de rust te ruggekeerd zijn, het overige Cata lonië blijft oproerig en kwaadgezind. In alle overige middelpunten moet het oproer nog met de sterke hand onderdrukt worden, wat in elk ge val bloedig, kostbaar en tijdroovend zal blijken. De opstandelingen hadden een voorloopig- republikeinscli bestuur gevormd. Toen de leden van dit be wind doodgeschoten waren, vorm den zij een nieuwe junta (raad van bestuur), waarvan de leden naar de b rgen ontsnapt zijn. De correspondent van de „Daily Telegraph" seint verder, dat talrijke gezinnen over zee de wijk nemen. De krijgsraden zitten aan een stuk en vonnissen voortdurend. Geen en kel doodvonnis is echter nog vol- 1 rokken. Dit is echter in tegenspraak met een Reuterbericht, dat reeds veertig- opstandelingen zouden zijn doodg-e- sciioten. De patroons hebben gisteren te Barcelona vergaderd en besloten een week loon te betalen aan alle werk lui, die vandaag hun werk hervat ten. Dj in regeeringskringen heer- sdiende opinie over de oorzaken en de gevolgen van de revolutie in Ca talonië, eti ook over de Marokko- kwestie, vinden wij in een inter view, dat een correspondent van het Parijsdie „Journal'' had met een af gevaardigde der Spaansehe Kamer. Deze zag in de gebeurtenissen te Barcelona een lang voorbereide be weging van de revolutionaire par tij, welke slechts wachtte op een gelegenheid liaar slag te slaan. Deze werd haar geboden door de zwakheid van den minister-president om niet onmiddellijk met groote strengheid op te treden tegen den agitator Pablo Iglesias, toen deze onlangs te Madrid op een anti-pa,- 'I riottischie meeting woorden sprak, die geen regeering ongestraft had mogen laten, en ten tweede door de mobiliseering der reservisten. Hij stilde het volste vertrouwen in de regeering, dat deze den op stand zou wieten te onderdrukken, dat was trouwens hij generaal San tiago in beste handen, meende hij, deze zou korte metten maken met de oproerlingen. Bovendien kon de regeering vol komen rekenen op alle partijen. Een ernstige beschuldiging sprak voorts deze afgevaardigde uit tegen Frankrijk, welks regeering- Spanje in het Marokkaansche wespennest had gedreven door den eiscli te stel len, dat Spanje een expeditie tegen de Bifstammen zou uitzenden of an ders Frankrijk toe zou staan zelf een veldtocht te beginnen tegen de stammen rondom Meliila. Hij voegde hier zelfs aan toe, dat dezer dagen onder de opgen van de Eransche autoriteiten 6000 gewapen de Arabieren door Zuid-Oran waren getrokken naar het Rif-ge bied. Hij verheelde daarbij niet, dat mi nister Maura zijn overtuiging in de zen volkomen deelde, en er volstrekt geen geheim van maakt, dat de re publiek Spanje voor dit dilemma ge plaatst heeft! Die republikeinsche partijleider Moret heeft een schrijven tot zijn paxtijgenooten gericht, om hun aan te raden zich ter beschikking dei- koninklijke regeering te stellen, om de sociale revolutie in Spanje te helpen onderdrukken en het leger in Marokko tie steunen Zelfs de Cataionische separatisten, wier eeuwenoude haat tegen Castilië ook nu nog dikwijls in het Spaan sehe politieke leven tot uiting komt, veroordeelen de buitensporigheden der revolutionairen. Eén hunner is in het Parijsche dag blad de Temps" aan het' woord: „Wij betreuren temeer de tegen- woordigie crisis" verklaarde bij „daar wij minister Maura dank baar zijn voor diens verdediging der wiet, die een zekere mate van auto nomie aan Catalonië schenkt. Hij is één der weinigen, die inzien, dat een gewestelijke autonomie van Cata lonië niet aan de eenheid van Spanje schaden zal.' Diezelfde Cataloniër houdt met de meeste beslistheid vol, dat de revo- lutionnaire beweging onder de bur- gierij en de gegoede klassen in het geheel geen aanhang vindt. Een klein aantal revolutionaire partij leiders,, die aan 't hoofd der arbei dersorganisaties staan, hebben hun positie misbruikt, om het volk op te hitsen en tot buitensporigheden te brengen. Welk een indruk de opstand op de hoogstgeplaatste Spaansehe re- gieeringsambtenaren maakte, blijkt voorts uit een interview, dat de mi nister van Binnenlandsche Zaken, De la Cierva, aan den bijzonderen berichtgever van de „Figaro" toe stond. Hij sprak zich volgienderwijze uit „Die opstand, waarmede wij in Barcelona te doen hebben, en dien wij gelukkigerwijze onder bedwang kregen, had een schrikwekkend aan zien. Bk weet niet, of er sinds de Commune een ernstiger gebeurtenis voorviel. Straatgevechten, waarbij bet ka non te pas kwam, brandstichting, plundering van kloosters, dynamiet- aanslagen, opbreken van den spoor- wieg, niets ontbrak. Eie gevaarlijke anarchisten, die te Barcelona een tweede vaderland von den, meenden in het vertrek van een gedeelte van het garnizoen naar Meliila, een goede gelegenheid te hebben, om hun sinds lang voorbe reide plannen uit te voeren. Dank zij biet krachtdadig optreden der re geering en de snelheid der représail le-maatregelen, is hun aanslag niet g'elukt. Wij konden in de sta'd de noodige troepen concent.reeren en Vrijdag werd de massa der opstan delingen vernietigd." IN NOORD-AFRIKA. Zooals wie hierboven reeds zeiden, vierbetert ook in Noord-Afrika, voor hief oogenblik althans, de toestand. Eie Mooren zijn na hun laatste nederlaag, die aan beide partijen zoo veel offers heeft gekost, kalm ge worden en vóór Meliila heerscht, vol gens de laatste berichten, rust. De Spanjaarden winnen zoodoende tijd, om nieuwe versterkingen aan te voe ren. Zoodra hij 40.000 man onder zich heeft, zou generaal Marina een b-slissenden slag willen wagen. Naar verluidt, zal Spanje een no ta aan sultan Moelai Hafid richten, met. een opsomming van de schade, die zijne onderdanen aan het Rif hef. hebben berokkend. De vrees van den Sultan, dat h;i het gelag zal moeten betalen, schijnt dan bewaar heid te zullen worden. Uit Meliila werd Zondag nog ge roeid, dat de Marokkaansche krijgs benden ten gevolge van oneeinighe- den tusschen de aanvoerders uiteen gegaan waren. Het lijkt te mooi om waar tie zijn! Int usschien is dit wel zeker, dat de Spanjaarden hulp krijgen. D>e bevriende Marokkaansche stammen zijn onder de wapens geko men en zullen steun bieden, terwijl de Engelsche vloot bij Gibraltar is samengetrokken om ook zoo noodig handelend op te treden. Engeland vergeet niet, dat de Spaansehe Koningin een Engelsche prinses is! DE CZAAR EN KONING EDWARD. Die Czaar is op zijn Europeesche rondreis weer op bezoek hij koning Edward gekomenalweer niet in Engeland zélf, maar op de reede van Spitbead, ver van het land. Het keizerlijk jacht Standart met de keizerlijke familie van Rusland aan boord kwam gistermiddag om 12 uur aan, begeleid door Engelsche en Russische kruisers. Het Engelsche jacht Victoria and Albert stoomde het met het konink lijke paar van Engeland tegemoet. Die Czaar begaf zich aan boord van de Victoria and Albert, die met dn Russische s hepen bij Ryde voor anker is gaan liggen. De vorstelijke personen gebruikten aan boord het noenmaal. Daarna had de groote revue plaals. Het keizerlijk en het koninklijk jacht, voorafgegaan door drie En gelsche torpedojagers en gevolgd door de Macharof en de Roefik, stoomden tusschen elk der linies dei- verzamelde Engelsche vloot door. Die vloot bestaat uit meer dan 150 oorlogsschepen, daaronder be grepen 21 eerste klasse slagschepen, waaronder 7 Efeadmoughts Temidden van een schitterende! groep op de brug van het Engelsche jacht stonden de Koning en de Czaar, die een levendig gesprek voerden. Het was een indrukwek kend schouwspel. Er werd een alge meen saluut afgevuurd. De Engel sche zeelieden paradeerden in het wantde muziekkorpsen op elk schip speelden het Russische volkslied. Op de Russische schepen werd het „God save the King" gespeeld. Zoowei de Russische als de Engelsche matrozen juichten hartelijk. De vlootschouw duurde een uur. Om half vijf kwamen de jachten te Cowes voor anker. En gisterenavond had er een ban ket plaats, door den Koning en de Koningin aan de Keizerlijke gasten aan boord van hiet Engelsche konink lijke jacht aangeboden, in de salon, die schitterend versierd was. De Ko ning had aan zijn rechterzijde de Czaritsa, tegenover hem zat de Czaar met de Koningin aan zijn rechter zijde. Onder de overige gasten, 44 in getal, bevonden zich de prins en de prinses van Wales, de kroonprins en de -prinses van Zweden, prinses Victoria, de hertog en de hertogin van Connaught en andere vorstelijke personen, de respectievelijke minis ters en vlootvoogden. Van gewisselde toasten hebben we tot dusver nog niet vernomen. De Engelsche overheid ontwikkelt ook al een koortsachtige activiteit, om den Czaar te beschermen tegen mogefrijke aanslagen. Patrouillebooten stoomen voortdu rend om het keizerlijk jacht. Ieder ook maar in de verte „verdacht" lijkend persoon, die komende week het eiland "Wight betreedt, wordt ten scherpste in het oog gehouden. Het, verkeer met het eiland is sterk beperkt. Al deze maatregelen verwekken in hooge mate den tegenzin der de mocratische Engelsehen LIBERALE SYMPATHIEËN. We hadden het gisteren erover, hoe de liberale „Nieuwe Courant." in haar buitenlandsche overzichten de moord en gruweldaden te Barcelona ken schetst als wel wat „overdreven", en hoe ze sympathiseert, (precies trou wens als de heele aDticlericale pers over de geheele linie) met de revolu tionairen, tegen het „ciericale donapert- bewind" van Maura. Welnu, die houdiDg van de liberale pers is zeifs een liberaal te erg: de neer Verbeek van der Sande Jr.. een bekend liberaal te 's Gravenhage, protesteert tegen deze manier van doen „Veroorloof mij door dezen te pro testeeren tegen dea aanhef van uw artikel over Spanje in uw Avondblad van Zaterdag, waarin u de barricades der opstandelingen voor „bolwerken van vrijheidszin" verklaart. Mij dunkt dit gaat te ver; men kan als liberaal meer sympathie gevoelen voor socia listen en revolutionairen dan voor een conservatieve regeerina, maar de plaatsen waar zich de schandelijke moordenaars en brandstichters (wier wandaden herinneren aan de ver schrikkelijkste (lagen der Fransche revolutie, onzaliger nagedachtenis) verzetten tegen de wrekende hand der gerechtigheid, te betitelen al- „bol werken der vrijheidszin", dat gaat te ver 1" Volkomen wat wij gisteren zeiden! De liberale redactie piaat er wat omheen, maar kan niet loochenen, dat haar evmpathiën eerder bij de revolutionairen zijn dan bij het wettig gezag. En dèt juist is zoo teekenend! ZEPPELIN. De kranige Zeppelin heeft voor het stormweer en onweer moeten buigen. Hij was gisterocatend vroeg van Frankfort vertrokken en moest tegen den woesten Noord westerstorm vlak op. Toch steeg de moedige ou ie graaf met zijn luchtschip op en begou de tocht. Hij passeerde Wiesbaden en ging vandaar den Rijn af om Keulen te be reiken. Niet verder dan Königswinter echter kwam hij. Op de hoogtè van Rsmagen en den Drachenfels overviel hem een noodweer, geweldige donderslagen en hagelbuien, waardoor het setup zóó bezwaard werd, dat waarschijnlijk de luchtschipper ietwat bang werd om op hem geheel vreemd teneiu tegen wind, neer te komen. Verlies van ballast en het noodweer deden toen Zeppelin besluiten om.... te dalen, denkt u? Neen, daa keut men de leeuwenenergie van dezen koenen luchtscaipper niet Hij keerde eenvoudig om, eu liep voor den wind mee toen weer naar Fran kort terug, waar hij gistenavond veilig eu wel om negen uur weer aaukwam en daalde. Het ecüip wordt daar bijgevuld, en dan.... gaat vandaag de tocht wt èr naar Keulen Zeppelin laat zich zelfs door het noodweer niet, terughoudenen de kranige tocht tegen wind op, en toen zoowaai nog een halvea dag naar de plaats van vertrek weerom, toont wel boe buitengemeen handelbaar d ze prachtige luchtschepen reeds zijn! De roof der kerkgoederen in Frankrijk. Door een burgemeester daaromtrent ondervraagd, heeft Mgr. Dubois, de bis schop van Verdun, in een uitvoerig schrijven de houding toegelicht, welke de gemeentebesturen, aan wie kerke- Naar het ünyelsch.j 24) Indien er een aanslag op het rijtuig "Werd gepleegd, dan zouden zoowel de koetsier als de palfrenier, die ■altijd gewapend zijn, op de straat ■springen, en ieder hunner zou een ingang van het rijtuig bewaken. Als de hertogin naar een concert gaat, of eenigszins en daarom de halsketen draagt, dan neemt zij de drukste straten en staat nooit toe, dat men om een of andere reden een zijstraat inslaat. Natuurlijk kon den wij den koetsier door een van onze mannen trachten ha vervan gen, maar dat zou moeilijk zijn, Xeli's voor ons. Gij begrijpt dat onze ötanmen, ofschoon zij heel goed een of andere rol kunnen spelen, eerst in verscheidene ondergeschikte betrek kingen zouden moeten dienen gedu- i'ende een tamelijk langen tijd, om bewijs te geven, dat zij betrouwbaar Waren. En daar wij den halsketen Wensvhen, is het heter dat we hem ia Heus machtig worden." „Mijn andere plan verschilt hiervan nogal tamelijk veel", sprak ik, hem in de rede vallend. Doch daar zijn ook eenig*e nadeelen aan verbonden. Ik zou dan een introduc tie noodig hebben voor velerlei par tijen, die nu gehouden worden. Dan zou ik de een of andere welbekende persoonlijkli eid voorstellende, naar de drukst bezochte groote avondfees ten gaan en daar als regelmatig komende gast verschijnen. Verder zou ik, als ik daar eens was, het aar. het geluk over laten om mij in het bezit van de halsketen te stellen, en ik heb wel een tiental denkbeelden, die mijn aangeboren fortuinlijkheid konden helpen." Maar in ons handwerk, mijn vriend, laten we niets aan het toe- vul over. Ik zal u een handje helpen, omdat ik u wel dadelijk wil zeggen dat ik mei u ben ingenomen, en zeer verlangend ben dat gij mij in mijn tegenwoordige positie zult vervan gen. A Is onze mannen bemerken, dat gij een werkelijk grooten aanslag met succes volvoert en naar allen schijn die zelf hebt uitgedacht, zul len zij, indien ik u als mijn opvol ger voorstel, daartegen niet in ver zet komen. Ik wordt zoo zoetjesaan outh en het leven dat we hier leiden is moeilijk. Het is meer uit aanhan kelijkheid en trouw tegenover de vele goede kerels, die zoo goed on der mij gewerkt hebben, dat ik liier blijf, want het genoegen des levens, is er bij mij uit, eu ik zoek dan ook naar rust. Kom, ik wordt sentimen teel, en het gevoel .speelt den drom mel met dit soort van leven. „Baat mij dus uw plan wat ver beteren. Uw denkbeeld is in oor sprong zeer goed. G ij wildet als gast in een of ander hoog gezelschap bin nendringen, en zoudt dan gemakke lijk bij den halsketting kunnen ko men. Juist,, zeer goed. Maar hebt ge er wel over nagedacht, dat op het oogenblik waarop de ketting werd vermist van den hals der hertogin gij evenals alle andere personen in het vertrek, waar de ontvreemding plaats zou vinden, in verdenking zoudt, komen "Wat is het eerste dat na zulk een gebeurtenis plaatsheeft- Allen gefouilleerd. Iedereen is zoo wijs, ten einde alle achterdocht van zich af te wenden, om zich te laten 'onderzoeken. Iedereen vraagt daar zelfs om. En als de halsketting nu bij u werd gevonden, zoudt gij zelfs zonder een enkel woord veroordeeld zijn. Neen, daar is een betere ma nier. Niemand behoeft, tenminste op dat oogenblik te weten, dat gij of iemand anders, bet kleinood geno men hebt, Ik begrijp hot, zei ik. Gij zoudt een duplicaat willen laten maken, en de twee halssnoeren verwisselen. Maar hoe Er zijn vele moeilijkhe den, mijnheer? Maar geen, die mij iriet kun nen overwinnen. Laat mij u daar om mijn plan medcdeelen. „Eerst dus moet gij de avondpartij bijwonen -van welke aard die ook moge zijn als iemand die abso luut boven verdenking staat. Een heel gewone gast, die voor de eerste maal in het gezelschap verschijnt, zou natuurlijk niet de gelegenheid hebben, een zoo hoog personage als Hare Hoogheid de hertogin van Cl erken we li te naderen. Zij is zeer kieskeurig bij de keuze van hare be kenden, zooals gij misschien weet. „Nu moeten wij u een of ander persoon vau goede positie laten voor stellen, die door geboorte gerech tigd is met de hertogin op gelijken voet om te gaan. Diat, ik zeg het met vreugde, is gemakkelijk genoeg. Gij moet optreden in den persoon van prins Herbert von Schertz Hoff man, die op het oogenblik te Lon den verblijft." Ik hoorde, dat hij naar Enge land op weg was, vóórIk hield op, want de herinnering aan mijtn on dervinding in de gevangenis kwam eensklaps krachtig in mij op. Vóór gij uit het maatschap pelijk leven werd weggevoerd. Ze ker. Nu, de prins verblijft niet in een of andere woning, maar heeft in een hotel een aan a! kamers gehuurd, waar hij zoowat incognito woont, daar hij, naar ik geloof, een afschuw heeft van publiciteit. „Als de prins nu bij geval zich weer verwijderde, dan zoudt gij heel goed in zijn plaats kunnen gaap. Gij zoudt heel genadig door de her togin ontvangen worden, want hoe zonderling uw koninklijke dubbel ganger ook moge zijn, hij is toch een zeer gezochte partij. En de her togin heefi twee huwbare dochters' „Gij zoudt natuurlijk de hertogin ten dans kunnen vragen, en zij zou bijna zeker toestemmen. Als gij 't eens zoover gebracht hadt, dan zou de rest gemakkelijk volgen. Voor een man van uw talent zou zich de ge legenheid om den halsketting los te maken zonder moeilijkheid presen teeren. Zoodra die ketting op den grond valt, moet gij u bukken om hem op te rapen. Maar in plaats van het halssieraad aan de hertogin over te geven, moet gij haar dit overhan digen. Hij opende een lade van zijn les senaar en haalde daar iets uit, dat mij verbaasd deed staan. Ik dacht eerst, dat de voorafgaande inleiding maar een grap was geweest, en dat al langen tijd in het bezit was van den Mosty-halsketting, want het sie raad dat hij in de hand hield was in alle opzichten perfect. -Neen, het is de halsketting niet, zei Cardmon, maar een zeer goed na maaksel. Het heeft mij veel moeite gekost, een zoo zuiver duplicaat te verkrijgen. Nu, zooals ik zeg, gij moet haar dit overhandigen, en daar toe moet toevallig uw zakboek val len op het oogenblik. dat gij bukt, en den echten halsketting bedekken. Ik zie niet in, dat iemand het op deze wijze gewaar zou worden, wat er geschiedt. „Nu weet gij mijn plan. Laat mij u den raad geven de manieren en ge woonten van den prins te bestudee- ren, zoodat gij uw rol goed zult kunnen spelen." Om kort te gaan, ik bespiedde nu zorgvuldig den prins von Schertz- Hoffman. Daartoe nam ik verschil lende vermommingen aan, waardoor ik verscheidene malen in zijn nabij heid kwam, en ik werd langzamer hand vertrouwd met al zijn eigen aardigheden tot in de kleinste bijzon derheid. Ten slotte was alles gereed voor den aanslag. Er zou een zeer belang rijke avondpartij gehouden worden ten huize van een der leidende staats lieden en deze werd bestemd als de plaats waar ik mijn poging zou on dernemen. Op den avond, waarop de partij zou plaats hebben, werd de prins zeer nauwkeurig bewaakt. Five werd nu aan het werk gesteld. Er was uitgelekt dat prins Herbert dien avond in een zeker restaurant in de nabijheid van het strand zou di- neeren. Wordt vervolgd.].

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1