BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Kort Verslag van de Tweede Kamer, zitting 1900-10. Sociale Berichten. Uit den Omtrek, Stadsnieuws. Degenen, die den vorigen jaargang door onze bemiddeling ontvingen, moe ten, voor voortzetting van 't abonne ment zich opnieuw daarvoor op geven. Gisteren is de dief. ee« twintigjarige, werklooze muzikant, gegrepen. Alle ge stolen voorwerpen zijn ongeschonden teruggevonden. De politie looft 500 ,de terugg e vond en De proclamatie der Unie. Uit Kaapstad wordt geseind, dat de „Cape Times" ontevreden is over het uitstel van de proclamatie der Unie en vreest voor herleving van het provin cialisme. De „Star" van Johannesburg daaren tegen acht den 31en Mei van het vol gend jaar, den verjaardag dus van den vrede van Vereeniging, goed gekozen .voor het gewichtig feit der proclamatie. Het is niet dan na langdurige en zorgvuldige beraadslaging, dat de gede legeerden der Zuid-Afrikaansehe Unie genoemden datum voor de proclamatie hebben voorgesteld. Eenstemmigheid was in den aanvang verre. In de Kaap kolonie b.v. was men voor de pro clamatie op 1 Januari a.s., maar met het oog op de te houden verkiezingen werd aan den nu gekozen datum de voorkeur gegeven. Evenals het onraad zaam was de "eerste verkiezingen in Transvaal te houden in de wintermaan den, werd het ook niet wenschelijk ge acht het Unie-parlement voor het eerst bijeen te soepen in dien tijd. Men acht te het beter die eerste bijeenkomst te gen het einde van September of het begin van October te doen plaats heb ben. Een hevige brand. In de Antwerpsche dokken heeft we der eens een hevige brand gewoed. Zondagmiddag is een groot pakhuis van verfwaren en scheepsbenoodigdhe- den totaal uitgebrand. Hoewel de brand weer uit tien spuiten water gaf en het vuur aan alle kanten aantastte, moest men zich beperken tot bescherming der aanlendende perceelen. daar de opgesta pelde voorraden olie, vernis, petroleum, verf en touw voortdurend opnieuw voedsel aan de vlammen gaven. Na drie uur was van het magazijn niet veël meer over dan de zwartge brande muren. De schade beloopt eenige honderd duizenden franken. Tcg'en den Czaar. Toen Zaterdag de agenda van de Ro- meinsche raadszitting was afgehandeld, stond het raadslid Delia Sela op, en hield een gloeiende speech onder de toejuichingen van de republikeinsche en socialistische leden en van een groot gedeelte van het publiek op de tribune, waarin hij wees op de solidariteit tus- schen het Italiaansche en Russische volk in hun gevoelen tegen den Czaar, die het plan heeft in het najaar Italië te bezoeken. De burgemeester, de heer Nathan, wilde tusschenbeide komen door de zit ting te sluiten, maar de spreker stoor de zich daar niet aan en bleef door spreken voor de galerij. De kerkvervolging in Frankrijk. In Murat (departement Cantal) zou men ter eere van Jeanne d'Arc een plechtige processie houden. Maar zoo iets kon de godsdiensthater van een prefect natuurlijk niet dulden. Pas was de stoet in de open lucht of daar kwa men gendarmen, handlangers van den dapperen(?) prefect aanrijden, om de deelnemers uiteen te drijven. Groote opschudding en verontwaardiging na tuurlijk. De woede over dezen hate- lijken maatregel liep zoo hoog. dat men handgemeen werd. Een priester en verscheidene personen liepen verwon dingen op en de brutaliteit der gen darmen ging zelfs zoo ver, dat zij het vaandel van Jeanne d'Arc aan flarden Scheurden. Kennismaking. Volgens het „Wiener Fremdenblati" zat' de nieuwe Duitsche rijkskanselier, de heer Von BethmannHollweg, in het laatst van September een bezoek brengen aan keizer Franz Joseph. De reis van het Russische keizers paar. De keizer en de keizerin van Rusland zullen spoedig na hun bezoek aan Enge land naarLivadia in De Krim gaan, waar zij eenige weken zullen doorbren gen. Op het eind van September zullen zij den koning en de koningin van Italië een bezoek brengen en onderweg ook Konstantinopel aandoen, waar de Czaar een samenkomst met sultan Moham med V zal hebben. Prettig land! De Konstantinopelsche correspondent van het „Berliner Tageblatt" meldt, dat er een keizerlijke iradé verschijnen zal, volgens welke de staat van beleg te Konstantinopel tot het jaar 1911 ver lengd zal worden. Blériot. Blériot's vliegtoestel is voor 10.000 francs verkocht aan de Matin". Het blad vertelt: toen een onzer medewer kers aan Blériot het plan ontvouwde, zeide deze: „Ik zou gaarne mijn toestel het eigendom des lands zien blijven. Het is zeker, dat als Engeland mij 500.000 fr. bood en Frankrijk maar 100.000, ik dadelijk Frankrijk zou kie zen. Maar vergeet niet, dat de mono- plaan mijn eenig fortuin is." Als men weet, dat Blériot 700.000 francs uitgaf, voor hij iets ontving, kan men begrijpen dat hij aan de toekomst denkt. En toch zeide hij na een oogen- blik: „Gij hebt gelijk, ik kan mijn toen stel niet aan het buitenland yerkoo- pen Daarop gaf hij het voor den kos- tenden prijs. Hofberichten. Z. K. H. Prins Hendrik kwam giste renavond te 9,22 van Het Loo in den Haag en vertrekt weer hedenavond te 6,4 uur. H. M. de Koningin Moeder keert heden van Het Loo op Soestdijk terug. Z. K. H. de Prins heeft aan H. M. de Koningin-Moeder bij zijn felicitatie- bezoek, gisteren te Soestdijk gebracht, een sierlijke tafellamp als verjaarge schenk aangeboden. Zaterdag dineerden ten paleize Het Loo jhr. Greven, kolonel Simon, ad judant i. b. d. van H. M. de Koningin, luitenant-kolonels De Veer en Giel, majoor Van Hoogstraten, adjudant van Hare Majesteit, baron Sweerts de Landas, burgemeester van Epe, en baronnesse Sweerts. Een geschenk aan H. M. de Koningin. De „Javabode" m'eldt: Db verschillende landschapshoof- den in de onderafdeeling Pidië der af deeling Noordkust van Atjeh heb ben, geheel spontaan, door tusschen- komst der regeering het verzoek ge daan, ter gelegenheid van de ge boorte van Prinses Juliana, naar oud landsgebruik, aan de Koningin een geschenk te mogen aanbieden, be staande uit een, door groote, gouden sterren gevormde keten. Hoewel Ha re Majesteit besloten moet hebben in het algemeen geen voor haar per- soolijk bestemde geschenken meer te aanvaarden, heeft het Haar behaagd zich tot aanneming van dit treffend blijk van belangstelling van de ge zamenlijke hoofden in een, kort ge leden ons nog weinig gezind gebied, bereid te verklaren, welke beslissing door dezen met groote instemming is vernomen. Minister Heemskerk. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Heemskerk, is dezer dagen voor eenige weken met verlof naar het buitenland vertrokken. Loop der bevolking van Amsterdam. De bevolking van Amsterdam be droeg op 1 Juni 1909 565,553 zielen (270,359 mannen en 295,194 vrouwen.) Onze Ministers. Gedurende de afwezigheid van Mi nister Heemskerk neemt zijn ambt genoot van Financiën, mr. Kolkman, het voorzitterschap van den minister raad waar, die Maandag buitengewoon en gisteren gewoon vergaderde. In het genot van binnen- of buiten- landsch verlof zijn thans de ministers van BuitenlaDdsche Zaken, van Bin nenlandsche Zaken, van Marine en van Waterstaat. Uit de Staats-Courant. Bij Kon. besluit is benoemd H. O. van Os, lid van Ged. Staten van Gelderland, tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Audiëntie. De gewone audiëntie van den minister van Binnenl. Zaken zal op Zaterdag 7 Aug. niet plaats hebben. De kamerverkiezing in Schoterland. Bij de gisteren gehouden stemming ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor het district Schoterland zijn uitgebracht 4686 geldige stemmen. Daarvan verkreeg de heer J. A. Berg- meyer (S. D. A. P.) 2219 stemmen en Mr. J. Limburg (V. D.) 2468 stem men, zoodat gekozen is Mr. J. Limburg. De Gemeenteraadsverkiezing te Amsterdam. Gisteren zijn candidaat gesteld voor het lidmaatschap van den Gemeen teraad te Amsterdam, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het be danken van den heer Th. Ruys Gzn. (jaar van aftr. 1415): - Dr. P. C. F. Frowein (soc-dem.) Mr. G. T. J. de Jongb (vrijz.-dem.) Jacobus Polak (lib.) Mr. S. de Vries Czn. (anti-rev.) Het optreden van Jhr. Van Citters. De nieuw opgetreden commissaris der Koningin in Gelderland, jhr. S. van Citters, heeft aan de betrokken collegiën, besturen, autoriteiten en ambtenaren in de provincie de vol gende circulaire gericht: „Bij Koninklijk Besluit van 24 Mei 1909, No. 16 met ingang van 1 Aug. benoemd tot commissaris der Ko ningin in de provincie Gelderland, is dit ambt door mij aanvaard. „Bezield met den wensch om, over eenkomstig den eed bij de aanvaar ding mijner betrekking afgelegd, alle plichten aan mijn ambt verbonden, eerlijk en trouw te vervullen en het vertrouwen van H. M. de Koningin in mij gesteld niet te beschamen, zal het mijn streven zijn in alles met en voor de provincie te leven. „Ik doe een beroep op den steun en de medewerking van alle collegiën, besturen, autoriteiten en ambtenaren in dit gewest bij de vervulling mijner ambtsplichten en spreek den wensch uit, dat ODze gemeenschappelijke ar beid, in eendracht en hartelijke samen werking verricht, onder Gods onmis- baren zegen en tot eere van Zijn Naam, vruchtbaar moge ziju tot heil van het vaderland en van de provincie. De Norddeutsche Lloyd. Men meldt uit Vlissingen Bij de Norddeutsche Lloyd bestaat het voornemen haar stoomschepen Daar Australië op de uitreis maande lijks Vlissingen te laten aandoen tot het inschepen van passagiers. De gouverneur van Curasao. De „Amigoe di Cura^o" meldt in het verslag der zittiDg van den Ko lonialen Raad van den 14en Juli 1.1. dat de voorzitter verklaarde door den gouverneur gemachtigd te zijn om den Raad officieel mede te deelen, dat de Gouverneur aan Hare Majesteit ontslag had aangevraagd tegen 1 Octo ber a.s. De bliksem ingeslagen. Men schrijft uit Nassau, d.d- 2 dezer: Heden sloeg d® bliksem in de kloos terkerk Arnstein bij 't dorpje Obern- hof aan de Lalm. We waren er getuige van, dat de rechtertoren geheel afbrand de. De kerk dateert uit de elfde eeuw; geen wonder dat de bevolking van het dorp zeer verslagen is. Binnen korten tijd was de brandspuit uit Nassau aan: wezig, om te trachten nog een en ander van het oude gebouw te redden. Brand. Te Smilde is waar schijnlijk door hooibroei de boeren plaats van den heer A. Hesper afge brand. Er werd niets gered. Het vee bevond zich in de weide. Van den steiger. Gisterenavond viel de pl.m. 60-jarige opperman P., te Gouda, van den steiger van een in aanbouw zijnd huis .Hij werd zóó ern stig in- en uitwendig verwond, dat er voor zijn leven wordt gevreesd. Na op het werk voorloopig door dr. Rups te zijn behandeld, werd de ongelukkige naar yt gasthuis vervoerd. Een noodlottige sprong. Een tien jarige knaap uit de St. Ursulasteeg te Leiden, bevond aich Maandagnamiddag op een der twee aan elkaar gekoppelde wagens, waarop een gedeelte van den afgebroken wordenden stoomdraaimo- len, welke op het kermisterrein had ge staan, geladen was. Op het Noordeinds- plein wilde hij van den eenen wagen op den anderen springen, maar sprong mis en viel daardoor op den grond, waarna hij een der wielen over het bovenli chaam kreeg. Hij wist nog op te staan, maar viel, na nog een meter of vier geloöpen te hebben, neer, en werd toen bewusteloos en uit den mond hevig bloedende, naar een politiewachthuisje gedragen, waar twee doctoren slechts den dood konden constateeren. De administratie zal bij voldoende deelname weder gelegenheid geven, het Kort Verslag van de zittingen der Tweede Kamer a f 0,50 (gewone prijs f 1,te ontvangen. Zij, die door onze bemiddeling zich willen abonneeren, gelieven vóór 12 Augustus, Naam, Voornaam en Woonplaats nauwkeurig op te geven. Later zal een bericht worden op genomen, tot wanneer de abonne mentskosten gestort kunnen worden. Vereeniging voor tenioonstellings- belangen. Sedert eenigen tijd wordt op groote schaal propaganda gemaakt voor eene „Tentoonstelling voor Handel, Nijver heid, Landbouw, KuDst en Weten schappen enz.", genaamd „De Eif Provinciën," die gedurende de maand September a s. in Park Tivoli te Utrecht zal worden gehouden. Het bestuur der Vereeniging voor Tentoonetellingsbe- iangen vestigt er de aandacht op van hen, die eventueel aan deze tentoon stelling zouden willen deelnemen, dat zij moet worden beschouwd als een zuiver particuliere onderneming, waar tegenover voorzichtigheid ten zeerste is aan te bevelen. Bakkerij tentoonstelling te 's Bosch. Gisterenmiddag te één uur werden het centraal en hoofdbestuur met de afgevaardigden van den Nederland- scheo Brood-, Koek- en Banketbak- kersbond en hunne dames door het tentoonstellingscomité in Casino ont vangen. De heer Vernoekx, voorzitter van St. Honoratus, sprak het wel komstwoord. Bij afwezigheid van den president, den heer G. Slagt uit Be verwijk, beantwoordde de ondervoor zitter van den Algemeenen Bond, de heer Fred. Stable vaD Amsterdam, den welkomstgroet. Om twee uuc bad de oflicieele receptie ten stadhuize plaats. Gisteren bad te Tilburg de centra le vergadering der Hanze in het bis dom 's-Hertogenbosch plaats, op het Tentoonstellingsterrein. Bij de verkiezing van twee be stuursleden werden gekozen de hee ren P. Oremers en A. Rootihaert. Het voorstel van het bestuur om elke afdeeling f 1 te doen afdragen voor het Comité voor vervroegde winkelsluiting wordt aangenomen, terwijl de vraag of een lid der Han ze ook tevens lid of aandeelhouder mag zijn van een arbeiderscoöpera tie wordt aangehouden, om nader te worden onderzocht. Hierna verkrijgt dr. NouWens1 hét woord, die een rede hield over ten toonstellingen. - Na de rede van dr. Nou wens wer- •den nog enkele mededeelingen van huishoudelijken aard gedaan, Waar na de vergadering onder dankzeg ging werd gesloten. Een kiekje werd vervolgens genomen, de tentoonstel ling gezamenlijk bezocht en de dag besloten met een maaltijd. BLOEMENDAAL. Burger 1. Stand. Geboren, z. van G. P. KrulBlei. d. vau C. J. de GraafPrins. F. van Wijk Smit. Getrouwd: A. L. Jeune enJ. P. van 't Riet. Overleden: T. Besse 66 j. IJMUIDEN. Vreemdelingenverkeer. Een paar weken geleden maakten we melding van een vergadering, uitgeschreven door een voorloopig comité, dat indien daartoe vol doende belangstelling Werd betoond wilde komen tot de oprichting van ieen Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te IJmuiden. Deze vergadering werd slechts door een klein getal belang stellenden bijgewoond. Opnieuw werd een circulaire de wiereld ingestuurd met het gevolg, dat op de thans uitgeschreven ver gadering in Hotel No. 1 een flink aantal belangstellenden tegenwoor dig wanen. Die vergadering werd gepresideerd door dr. E, F. Römeling, die er in zijn openingswoord op wees, dat IJmuiden in ons land en daarbuiten.; nog steeds beschouwd werd als een plaatsje achteraf. Er moet aan ge- wierkt worden om dat anders te doen zijn. i Het Voorloopig comité had inlich tingen genomen bij een zestal ajn- dere plaatsen in ons land en had spoedig daarvan de meest uitgebrei de gegevens1 ontvangen. Door den heer O. Jansen worden de verschillende statuten besproken, waarna hij tot de conclusie komt, dat Br in elk wat goeds te vinden is, dat te zijner tijd gebruikt kan wor den. Het doel dezer vergadering is evenwel niet dit te hespreken, maar een vereeniging te constitueeren. Die heer H. Bijkerk Vraagt naar biet doel, dat de op te richten ver eeniging zich zal stellen. Be heer Jansen mede verwijzende naar de uitvoerige circulaire, licht bet doel nader toe. De heer R. Boon merkt op, dat reeds vroeger pogingen zijn aange wend en dat ook reeds toen een com missie bestaan heeft. De heer Roelse dringt er op aan, dat de vereeniging een strikt neu traal karakter zal moeten dragen, willen allen voor deze vereeniging gaan voelen. Ten slotte wordt een lijst gecircu leerd, waar allen, die voorloopig sympathisieeren met het doel en even tueel willen toetreden tegen een mi nimum contributie van f 1, op kon den teekenen. Deze lijst werd door 43 aanwezi gen geteekend. Daarna ging mien over tot het verkiezen van een bestuur. Verschillende voorstellen werden gedaan, b.v. een commissie van 6 leden te kiezen, die zich 9 belang hebbenden kon assumeeren, oen voor loopig bestuur van 5 leden enz. Eindelijk besloot men een béstuur van 9 leden te kiezen. Het grootst aantal stemmen verwierven de bee- ren Br. E. F. Römeling, A. M. Rog geband, C. Jansen, R. de Boer, A. A. Knoop, Jac. List. M. J. iScliuiten- mak-ers, S. C. L. Reyegersberg en J. E. v. d. Goes. Alzoo is IJmuiden eindelijk een Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer rijk. Dat zij goiede vruchten afwerpe en bevorderlijk zij aan den bloei van IJmuiden. Persona li a. MejR. W. Bruin alhier is in den Haag geslaagd voor 't examen bandleekenen L. O. HEEMSTEDE. Kiuisverbond. Maandagavond hield het Kruisverbond „St. Jozef" een ledenvergadering in net R. K. VereenigingsgeboHw. Nadat de voor zitter de vergadering met het gebrui kelijk gebed en een woord van welkom aan de aanwezigen geopend had, ging men over tot de behandeling der agenda, waarvan als voornaamste punt, bet opgeven van eventueele voorstel len voor de diocesanebondsvergadering, nog al eenige bespreking uitlokte. Door de afd. Heemstede zal op bovenge noemde vergadering een voorstel wor den ingediend, waardoor aan bet bestuur wordt opgedragen een onder zoek in '.e stellen naar de mogelijk heid of wenschelijkheid om aan net Ned. Epieco aat bet. verzoek te rich ten de verplichting Ie stellen, dat in alle Kath. Kerken van Nederland jaarlijkeoh een predikatie over drank- beslrijding gehouden moet worden. De bedoeling is hiervoor de mede werking te vragen van alle Kath. veréenigicgen voor drankbestrijding, en die van de federatie vanSobiiëtas. Als tweede voorstel zal worde in gediend bet samenstellen van gebeden, welke gebruikt moeteD worden bij opening en sluiting der vergaderingen. Nadat de heer v. Looy de vergade ring nog eenigen tijd had bezig gehou den met een paar zeer aardige bij dragen, die zeer iu den smaak vielen, werden de notulen gelezen en na een kleine opmerking van een der leden goedgekeurd. Niets meer aan de orde sloot de voorzitter de vergade ring met gebed. SASSENHEIM. Aanwezig alle leden, behalve de heer J. W- Marbus, met kennisge ving. Db notulen werden onveranderd goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was teen schrijven van den Zeer Eterw. Heer C. Haanen, directeur den R. K. Militairen Vereeniging te Ledden, met verzoek om ondersteuning van gemeentewege voor bovengenoemde vereeniging. Op voorstel van B. en iWj. werd op dit verzoek afwijzend beschikt, daar de rand van oordeel is, dat hoe nuttig deze vereenigjngen ook zijn mogen, het niet opl den Weg der gemeente ligt, subsidie te geven, want hegon men hiermee, alle ver- eenigingen in de verschillend© gar nizoensplaatsen zouden spoedig ook bij de gemeente aankloppen. Eenig*e reclames H. O. Werden in handen der desbetreffende com mis- sic gesteld. Een dankbetuiging der commissie tot wtering; van schoolverzuim, we gens verhooging der presentiegelden, wterd voor kennisgeving aangeno men. Op voorstel van Ged. Staten wer den in het leerplan voor het her- halingsondjerwijs enkele Wijzigingen' aangebracht. Het kohier schoolgelden 3de kwar taal 1909, werd vastgesteld op £39. De gemeenterekening 1908. Die gewone inkomsten bedroegen f 24.635.01Y2, de gewone uitgaven f24.784.53, alzoo leen nadeelig saldo van fl51.52Y2. Die buitengewone in komsten bedroegen f 12.726.53, de buitengewone uitgaven £12.509.50, alzoo een voordeelig saldo van f217.03. Db gemeenterekening zal bij de le den worden rondgezonden. Wegens vacantie van den secreta ris wordt door den raad op voorstel van B. ien kV), als plaatsvervangend secretaris benoemd Jhr. Stein, amb tenaar ter secretarie alhier. Hierna ging de raad in oomlité- géneral. Uitbreidingsplan. Het laat stelijk gewijzigde uitbreidingsplan is door Ged. Staten goedgekeurd. Burgerlijke Stand. Geboren: Z. van D. de RidderHoogdorp. SLOTEM. Looddieven. Door de politie albier zijn aangehouden en ter be schikking gesteld van de justitie te Amsterdam, de gebr. B. van hier, die aan verschillende boerderijen de Joo- den afvoerpijpen heben ontvreemd. Zij hebben bekend. BAARLEMMERMEER. Gemeenteraad. Dé Raad is thans geconvoceerd tegen Donder dag- den öden Augustus 1909, des voormiddags te 11 uur. Die agenda bevat: lo. Miededeeling van ingekomen stukken 2o. Voorstel tot goedkeuring van Ben besluit om een bedrag van f329.27 mieer dan de gevoteerde som, uitgegeven voor de bestrating van het, marktplein, te betalen uit den post „onvoorziene uitgaven"; 3o. Voorstel tot toelating van de nieuwgekozen raadsleden; 4o. Benoeming van een gemeente secretaris 5o. Voorstel tot herziening van de instructie van den secretaris 6o. Voorstel tot vaststeltling van een verordening betreffende het secretarie-personeel 7o. Voorstel tot intrekking van het besluit van 1. September 1908 en nieuwe wijziging van art. 92 van de pol itie-ver ordening 8o. Voorstel tot vaststelling van de. gemeenterekening over het jaar 1908; 9o. Rondvraag. Lafhartige d a ia, d. Bij den ar beider B. aan den Venneperweg w.z. heeft men des nachts in zijn tuin een groote partij groenten enz. ver nield en onbruikbaar gemaakt. Men vermoedt dat dit uit wraak neming is geschied, doch bewijzen zijn er niet. B. lijdt evenwel groote schade. D ie f s t a 1. Bij den vischhande- laar S. heeft men 400 pond paling en een groote partij karper ontvreemd. Hoewel de politie een nauwkeurig onderzoek heeft ingesteld, is de da der nog niet gevonden. Het Karwijgcwas. Niet al leen wat de hoeveelheid zaad, doch ook wat het gewicht daarvan be treft, valt het karwijgewasi niet mee. Het gemiddelde gewicht is ongeveer 10 pond beneden liet normale. Er zit geen „pit" in het zaad, wat ook bij het schoonmaken groote moeilijkheid oplevert. Dat zal 'm b e zuren! Terwijl men een onzer wegen bij Aalsmeer bezig- was te bepuinen. moest de heer Duivenvoorde, van Nieuw-Ven nep-, aldaar passeerde en om het ver- sche hoogliggende puin te ontwijken, nam hij den kant van den weg. Een der werklui nam zijn paard bij' den teugel en hield het rijtuig staande. Toen Dé uitstapte, werd hij door denzelfden persoon bij de keel ge grepen, doch weder losgelaten, waar schijnlijk, omdat de aanvaller een tweede persoon in het rijtuig op merkte. Dé politie is met een en ander in kennis gesteld. Geboren: Zoon van M, M. Bie- mansSchonhage. Zoon ran N. van den BergDfe Jong. Zoon van A. SteenwijkHoogerbrugge. Zoon ran K. MittertreinerfVan der Rent. HOOFDDORP. HetBeursgebouw. Langzamer hand kan men eenigezins een denk beeld vormen, wat het nieuwe beurs gebouw moet worden. Reeds nu kan men zien boe een rijzig en statig ge bouw de nieuwe beurs zal worden, met baar buitenmate ruim intérieur! Tevens is het kollosale gebouw bij zonder geschikt tot het geven van uitvoeringen, tot het houden van ver gaderingen enz. Er is geen twijfel, of het nieuwe grootsche gebouw zal, wanneer de laatste hand eraan zal gelegd zijn, veel belangstelling wekken. DeGemeentesecretarïs. De gemeentesecretaris beeft met ingang van 1 Oct. a.s. zijn eervol ontslag ge kregen. De Raad beeft hem toegekend een ppnsioen van f 1000.'sj aars met vrije woning. De heer Eggink heeft, zoolang de gemeente Haarlemmermeer bestaat het secretariaat van de Gemeente waar genomen, doch moest nu wegens zijn 77jarigen ouderdom en wegens een lichaamsgebrek ontslag vragen. Karpers. De laatste weken ziet men vooral aan de bruggen en slui zen een groot aantal edeikarpers bijna boven aan 't water zwemmen. Hoewel zij in groote getale hier voorkomen, hoort men toch maar zelden dat ze gevangen worden. Nu en dan heeft de hengelaar er een bemachtigd. De visschers kunnen ze met de netten niet vangen. Zondag koesterden de edele visschen zich in het felle zonnetje boven aan 't water. Een hengelaar gelukte het een knaap van ruim 3 K. G. die vlak aan den kant zich bevond, aan den haak te slaan. HILLEGOM. Gemeenteraadsvergadering. Die Raad dezer gemeente vergader de op Dinsdag, 3 Augustus des avonds half acht. Voorzitterde heer G. V. V. Zan ten, wethouder. Afwezig de heeren Van JVaveren, Guldemond en vaa Til. 1. Ingekomen stukken. O.a. Beschikking Ged. Staten op reclames Hoofd. Omslag van H. L. W. Koning, G. J. v. (Wa veren ea' Th. Elstgsest. Proces-verbaal kasopname hij den ontvanger. Alles was in orde. In kas f 414.16. 2. Af- en overschrijvingen. Goedgekeurd. 3. Aanbieding Gemeenterekening over 1908. Benoemd tot commissie Van onder zoek volgens rooster de heeren A. Sluis, Bulsens en Van Waveren. Ontvangen f87980.91; uitgegeven' f 80384.47V2batig saldo f 7596.43Y2- 4. Benoeming commissie reclames Hoofd. Omslag, dienst 1909. Benoemd werden de heeren Tan der Schoot. H. V. v. Zanten en J. Guldemond. 5. Benoeming lid van de Commis sie tot wering van Schoolverzuim, wegens niet-aanneming der benoe ming door den heer K. M. de Jong. Voordracht: E. Hansen en J. H. A. Vooren. Benoemd de heer E. Hansen. 6. Benoeming van eenen tijdelijkeW Wethouder, wegens verlof van de*' Burgemeester. Benoemd nai 4 stemmingen, de heer R. A. van der Schoot. 7. Balans-, Winst- en Verliesreke ning .gemeentegasfabriek 1908. Goedgekeurd. De heer Sluis zal een schriftelijk Voorstel doen aan de gascommissie om ook over te leggen exploitatie rekening en een begin te maken met •een vernieuwings- en uithreadings- fonds. 8. Verzoek subsidie R-. K. Militai ren Vereeniging te Leiden. Afgiewez'enzou een precedent scheppen. Alléén Balvers vóór. 9. Onderzoek geloofsbrieven be noemde raadsleden. In orde bevonden. Tot toelating besloten. 10. Aanbieding tot overdracht van de Ambacht-straat aan de gemeente. W,ordt aanvaard. 11. Vaststelling kohier schoolgeld Lager Onderwijs, 2e kwartaal 1909. -Wordt vastgesteld op f 273.65. 12. (Niet geconvoceerd). Aanvrage rooilijn Vosselaan door Sij-senaar. Vastgesteld vanaf Hoofdstraat tot Mariastraa.t op 5.85 M. vanaf die boomenrij alléén voor de Z.-zijde. 13. Rondvraag. De heer Balvers vraagt rapport waterleiding. Lie voorzitter der commissie, ie heer v. d. Schoot, belooft zulks ten gelegener tijd. Die voorzitter sluit hierna de ver gadering met een woord van dank aan den heer Kuij'k, die z'n beste krachten gaf. De heer Kuijk dankte. N O ORDWIJKE RH OUT. Uitslag gemeenteraadsver kiezing. Gekozen B. C. Vos met 168 stemmen tegen 137 op P. Verde- gaal, den candidaat der R. K. Kies- vereeniging. Als historisch meldt men ons: De vorige week gaven een paar boven-Moerdijkers welke reisden in een 3e klasse rijtuig der S.S. (lijn BredaBoxtel) hun misnoegen te kennen over het horten en stooten in die rijtuigen, prezen hoog de 3e kl. rijtuigen der H. IJ. S. M. en wisten zelf te vertellen dat S.S. geen Staats- Spoor maar Stoot Salon beteekende. Op de vraag van een daar wonende reiziger waar of dat wel aan leggen kon, werd heel lakoniek geantwoord. Wel de H. IJ. S. M. laat die mooie geriefelijke rijtuigen maken. VELSEN. Personalia. Aan den heer P. Bleijleven is uitgereikt het Secretaris diploma der Nederlandsche Vereeni ging voor Gemeentebelangen, HEEMSKERK. Geslaagd. JDe heer J. Tromp, onderwijzer aan de O L. S. alhier, be haalde Dinsdag te Arnhem zijn akt-e als hoofdonderwijzer. Proficiat 1 Personalia. Onze geachte stadgenoot, de heer F. W. Grimberg, Chef de Bureau bij de afdeeling Controle der H. IJ. S. M. herdacht heden zijn zilveren feest. Vooir 't (examen Hoofdacte is t'e Breda geslaagd de heer W. van Brouwersha ven, van hier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2