I BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Sociale Berichten. Uit den Omtrek, Stadsnieuws. Weerbericht. Barometerstand. Gemeentezaken. dubbele lucifers belangrijk goedkooper in 't gebruik zij». Meerdere groote Duitsche lucifersfa brieken zijn druk bezig om ten spoedig ste een grooten voorraad van deze lu cifers aan de markt te brengen. Nieuwe schandalen in Rusland. Bij een onderzoek der intendance werd te St. Petersburg beslag gelegd op de koopmansboeken van de firma Alafoezof. Deze firma is een van de voornaamste leveranciers der inten dance en haar omzet bedraagt vele millioenen. Uit de in beslag genomen boeken bleek, dat aan alle beambten der in tendance geregeld steekpenningen wer den uitbetaald. Bijna alle beambten der intendance in plaatsen van eenige be- teekenis, worden door de nauwkeurig gehouden boeken gecompromitteerd. Wanneer dus niet op de meer in Rusland gebruikelijke wijze de zaak ge sust wordt of met een sisser afloopt, kan men zich op veel fraais voorbe reiden. Het nieuwste moordwapen. Uit New-York wordt gemeld, dat Hi ram Maxim, aldaar teruggekeerd, mede gedeeld heeft, zijn zoogenaamd geluid loos geweer te hebben aangeboden aan Engeland, Frankrijk en Duitschland. Hij verklaarde dat zijn geweer 650 scho ten per minuut kan doen, zonder rook of eenig geluid te veroorzaken. Vol gens Maxim zou de Duitsche regee ring besloten hebben alle troepen met dit nieuwe en vreeselijke moordtuig te wapenen. Be kermisbrand te Dresden. De reusachtige brand, die is uitge barsten op de Dresdener Vogelwiese en waarover we hier al berichtten, schijnt te zijn ontstaan van het achte loos afschieten van een vuurpijl, waar door van een tent al de papieren guir landes vlam vatten en de geheele tent in den kortst mogelijken tijd in brand stond. In enkele oogenblikken vatten ook de naburige tenten vuur; het doek waarmede te tent bedekt was viel op andere tenten en in een half uur scheen het geheele terrein een vlammenzee. Het was een ontzettend oogenblik toen een stoomketel en een gasreservoir te gelijkertijd ontploften. Een paniek ont stond onder de menschen, alles liep dooreen en vloog naar de uitgangen en de druk van de menschenmassa deed de omheining van het terrein ineenstor ten. Honderden werden bewusteloos en werden bijna vertrapt door de vluchten den. Men hoorde angstige noodkreten en afschuwelijk klonk daar doorheen het gebrul van de wilde dieren in de menagerie van Hagenbeek. De geheele Dresdensche brandweer was op de been; meer dan duizend soldaten van het bataillon jagers van het 177e regi ment infanterie, en gendarmerie rukten op naar de plaats des onheils. Onder groote inspanning gelukte het den man schappen de naaste omgeving van de kermis te redden. Het was voor de hulptroepen een moeilijk werk de van angst half waanzinnige menschen te be dwingen. Het eerst werden de zwaar gewonden weggedragen. Toen de brand uitbrak waren er onder de tent, waar hij ontstond, 4 a 5000 menschen bijeen In de naburige tenten waren een 40000 menschen vereenigd. De meeste eige naars der kleine tenten konden niets redden dan hun leven. Telkens wil den de menschen weer in de vlammen vliegen om verwanten te redden. Met geweld moesten de soldaten hen terug houden. De aanblik van het terrein na den brand was treurig. Zoogoed als de helft van het terrein is een ruïne van afge brande tenten en draaimolens. Om de eigenaars der tenten te helpen werd onmiddellijk een inzameling ge houden, die nogal wat opbracht. De Vogelwiese" is het Dresdener schuttersfeest, dat jaarlijks op 1 Au gustus geopend wordt en duizenden be zoekers trekt en gewoonlijk door den Koning wordt geopend. Het feest wordt al sedert 1459 gevierd. De laatste jaren kreeg het het karakter van een groot volksfeest. Er waren dit jaar 182 res taurants, 2 hypodrooms, 5 variétés, 4 danssalons, 4 -Concertzalen, 2 vischsa- lons, 223 verkooptentjes en 40 groote theaters. Wanneer dus vermeld wordt, dat bijna de helft daarvan een prooi der vlammen werd, kan men zich een denkbeeld vormen van den omvang van den brand. ASro nautische begrootingen. Duitschland gaf in 1908 voor de lucht scheepvaart uit f 4.938.500; Frankrijk f 596000Engeland f70.375. Engeland staat dus verre achter bi/ Duitschland. Dit land heeft in 1908 ongeveer zeven maal zooveel uitgegeven als Frankrijk en 70 maal zooveel als Engeland. In Nederland wordt voor dit doel uit gegeven geen cent! Politiehonden. Haast eiken dag lezen we ongeloof lijke staaltjes van de slimheid en den trouw der politiehonden. Goed afgerich te honden zijn uitstekende verdedigers voor hunne „bazen", de politic-agenten. Dit is Zondag weer eens gebleken, toen een Parijsche agent door drie Apa chen werd aangevallen. De hond hoor de het, snelde toe en wist zijn baas te ontzetten en den s'traatroovers zoo veel ontzag in te boezemen, dat ze niet eens op de vlucht durfden gaan en als tamme schapen konden gear resteerd worden. Eon vreeseüjik voorval. De sneltrein Warschau—St. Peters- burg naderde het station van Pskoff en vertraagde reeds zijn vaart, toen de machinist eensklaps voor de locomo tief eene vrouw zag verschijnen, die een klein knaapje in de armen hield. Het kind riep: „Mama, laat mij los, ik wil niet sterven!" De vrouw wierp zich onder de locomotief. De machi nist sloot de rem, maar 't was te laat, de heele trein reed over de fiche.:., en .van moeder en kind. Zoodra hij stopte, sprongen alle rei zigers uit de w-agens en snelden naar de plaats waar men nog kreten hoorde en tot elks verbazing herhaalde het kind nog altijd zijn geroep. Het was namelijk bij den schok tusschen de spo ren gevallen en had tot ieders verba zing geen letsel bekomen. De moeder echter was dood. Men kon het kind daar niet achter laten. Onder de reizigers bevond zich ook de beroemde zanger Chaliapine. Voor eenige maanden heeft hij zijn eenigen zoon verloren. „Ik zal het kind meenemen", zeide hij, „en het opvoe- den." Uit het weinige dat het knaapje te vertellen wist, bleek, dat zijn vader onlangs gestorven was en zijne moeder sedertdien bittere armoede had geleden. Zeppelin's pech. Zeppelin is nog niet naar Keuiep kunnen komen. Dinsdag had hij weer pech: een schroef brak. Wij lezen omtrent dit geval: Onder de jubelende begeestering der talrijke volksmenigte hervatte de kra nige graaf zijn tocht. Prachtig en statig ging het schip omhoog en manoeu vreerde boven het terrein en school voorwaarts. Plotseling ontstaat er stoor nis aan de rechter luchtschroef en nog ten aanschouwe der begeesterde volks menigte, stort een onregelmatig draai end, moeilijk te onderscheiden voor werp naar beneden en slaat zwaar neer in het veld, spoedig daarna gevolgd door een tweeden val. De motor stopt; de beide schoeven zijn naar beneden gevallen. Een groo te teleurstelling trilt door de ontzagge lijke menigte op het „Ila"-terrein en te midden der algemeene neerslachtig heid beveelt majoor Tschudi de anker plaats te ontruimen, in het vooruitzicht van de nederdaling van het luchtschip. En zoo gebeurde het ook. De „Zep pelin II" zwenkt en stuurt met zijn tweede motor nog even zeker als voor heen. Alles gaat goed, alsof niet het kleinste accident aan het schip over komen was. Zacht daalt het op den grond en wordt door militaire hulp aan het anker vastgelegd als een paard aan de kribbe. Het eerste onderzoek gold natuurlijk onmiddellijk de oorzaak van het onge luk. Het inmiddels aangevoerde zware schroevenpaar dat in zijn geheel met een meterlang asstuk neerviel., geeft de noodige verklaring. Een der drie vleu gels was afgescheurd en daarna is de as zelf gebroken. De allereerste oor zaak schijnt te liggen in een vroegere scheur welke nog duidelijk zichtbaar was in den afgesplinterden vleugel. De afgestooten vleugel schijnt zich tusschen de stangen welke de schroe ven met den motor verbinden, te heb ben vastgezet. Tegen dezen vastge klemd en vleugel sloegen vervolgens een paar keer de beide andere, aan de de schroef nog vastzittende vleugels, waardoor de as brak en nog eenig ander nadeel berokkend werd. Er restte natuurlijk niets anders dan de beschadigde deelen te herstellen. De „Zeppelin III" te Friedrichshafen heeft daarvoor al het noodige materiaal en per telegraaf is dan ook aanstonds al liet noodige besteld, zoodat Zeppelin hoopte heden (Donderdag) weer klaar te staan om zijn tocht le hervatten. Het bezoek van don Duitschen Keizer De extra-trein, waarmee de Duitsche keizer op Maandag a.s. van Kleef naar De Steeg gaat, vertrekt om 11,54 uit Kleef, komt aan den Tiergarten om 12 uur, vertrekt 12,20, stopt te Cra- nenburg om 12,32, komt te Nijmegen om 12,54, vertrek 12,57, en komt aan, zonder er op te houden, te Ressen- Bemmel, om 1,4, te Elat 1,7, te Ara- hem 1,21, en ie om 1,35 te De Steeg. Een gedenkteeken voor Johan van Oldenbarneveld. Het bestuur der Vereeniging „Jokan van Oldenbarneveld" te Amersfoort heeft bericht ontvangen, dat de Ko ningin met veel belangstelling heeft kennis genomen van de plannen tot oprichting te Amersfoort van een ge- denkteeken voor Johan van Olden barneveld en als bijdrage in de kosten honderd golden beschikbaar stelt. Brov. Staten van Zuid-Bolland. Bij de gisteren te Rotterdam gehou den herstemming voor een lid der Provinciale Staten, zijn uitgebracht 5419 geldige stemmen, waarvan de tieer J. Visser Jzn. (lib.) er 3128 en de beer H. Spiekman (soc. dem.) er 2291 verkreeg. Gekozen is dus de heer Visser. Mr. J. van den Biesen. In „De Tijd" brengt mr. A. C. B. Arts hulde aan het lid van de Eerste Kamer mr. Jacob van den Biesen, die heden, 5 Augustus, zijn 70en verjaar dag viert. „De Tijd" sluit zich met warme overtuiging aan bij deze hulde „aan een der verdienstelijkste in ons Katholiek leger. Veiligheidsproeven met de Eleotri- sche tram. Te Rotteidam zijn uitgebreide proe ven genomen met motorwagens der R E T. M in het belang van de vei ligheid van het publiek. Na kennisname van de diverse in- richtingeu. die in gebruik zijr.werd de in Bazel gebruikte baauruimer, systeem Bo nsr, als de meest aanne melijke aanbevolen. Muntbiljetten. De Minister van Financiën brengt onder de aandacht van het publiek dat, krachtens de wet van 1 Juli 1909 („Staatsblad" no 252), tot 1 October 1909 alsnog de gelegenheid bestaat om muntbiljetten in te wis selen dat die inwisseling zal knnnen ge schieden bij de betaalmeesterskantoren en bij de kantoren der Nederlandsche Bank (behalve bij de correspondent schappen 2de en 3de klasse) dat van 1 Octobei 1909 af bet alsdan nog niet ingewisselde muntbiljetten waardeloos zullen zijn. Een ieder wordt derhalve met na druk aanbevolen na te gaan of nog muntbiljetten in zijn bezit zijn en, zoo ja, die biljetten onverwijld op een der bovenbedoelde kantoren ter inwisseling aan te bieden. Het bovenstaande geldt alleen voor de muntbiljetten, dus uitsluitend voor de biljetten van 50 gulden en van 10 golden, waarop het woord „munt biljet" voorkomt (niet voor de sinds 1 October 1904 uitgegeven blauwe bankbiljetten van (10 gulden). (St.-Ct." De volkstelling van 1910 in Indie. Ter bestrijding van de kosten der in het volgend jaar te houden volks telling, welke met meer zorg en nauw gezetheid zal geschieden dan de tot dusver gehouden tellingen, is aan den Minister van Koloniën voorgesteld op de begrooting van 1910 een bedag van f75,600 beschikbaar te stellen, welke som ons voor het doel, het verkrijgen van vertrouwbare statistieken, niet hoog wil voorkomen, schrijft de „Java Bode". De Alkmaarsohe Landbouw tentoonstelling. Tijdens deLandbouw-tentoonstelling op 22 en 23 September kan Alkmaar een bezoek te gemoet zien van Prins Hendrik. 'Nederland en Perzië. De aandacht der Kamer van Koop handel te Enschedé werd gevestigd op het feit, dat sinds jhr. mr. J. E de Sturler als Nederlandsch gezant van Teheran naar Athene werd over geplaatst, de post van Nederlandsch diplomatiek vertegenwoordiger bij het Perzische Hof nog onvervuld bleef, hetwelk in den tijd van overgang, waarin het Perzische Rijk thans ver keert, voor de Nederlandsche handels belangen ongewenscht moet worden geacht. Naar aanleiding hiervan heeft de Kamer zich tot den Minister van Buitenlandsche Zaken gewend, met verzoek om zoo spoedig als doenlijk in deze vacature te willen voorzien. Nederland en Venezuela. De „Amigoe de Cura§ao" wijst er op, dat, terwijl het tractaat tusschen Venezuela en Duitschland gesloten, inhoudende een vriendschappelijke overeenkomst, een handels en scheep vaartverdrag, waarbij beide natiën overeen komen elkander te behandelen als „meest begunstigde", onmiddellijk door het Venezolaansch congres werd goedgekeurd, de goedkeuring op het tractaat met Nederland zoo lang op zich laat wachten. Het blad vraagt dan „Zou de afschaffing der 30 0 0) om dat ook Engeland er bij betrokken is, oorzaak zijn van het groote ver schil in behandeling, of is het meten met twee maten?" Wat bet blad heel erg bevreemdt is, dat de Venezolaansche regeering naar Den Haag seinde, dat 23 Juni de opvolger van dr. Paul naar Neder land zou vertrekken, terwijl bijna een maand later nog niets bekend was van een nieuw benoemden confiden- tieelen agent en gevolmachtigden ge zant. „Dat geeft wel iets te denken. Of zou de Venezolaansche regeering, welke het volkomen eens is met de regeering in Nederland, eerst het eindbesluit van het Congres willen afwachten?" vraagt het blad. Komkommertijd. 't Is komkommertijd. Politiek nieuws is er niet Toch moeten de couranten „vol" zijn. Men mag er om lachen of schreien, al naar mate men daartoe neigiDg heeft, maar eigenlijk vindt de liberale pers het onder de omstandigheden een zegen, d&t er iemand, genaamd „dr. Kuyper," bestaat. Alles wal dezen bewonderenswaar- digen man betreft, is interessant 1 Lees nu b.v. de vrijzinnig-democra tische „Arnhemsche Courant". Eerst vermeldt zij, dat de oud minister Cremer de Nederlandsche re geering zal vertegenwoordigen bij de Amerikaansche Hudsonfeesten. Voorts wordt medegedeeld, dat de regeering aanvankelijk daarvoor het oog had geslagen op dr. Kuyper, maar dat deze zulke nooge finautieele eischen stelde, dat er niets van kon komen. Daarna heeft de „Arnhemsche" en kele persstukken over dr. Kuyper en baron Sweerts. En ten slotte lezen wij in de „Arn hemsche" nog dit stukske: „De briefschrijver uit den Haag van de „Middelburgsche Courant" vernam dat er bij Mr. Tideman een brochure in de maak is. In hoever dit juist is en wanneer deze brochure zal ver schijnen, kon hij niet nader te weten komen. Het werd hem door iemand verteld, die tevens wist mede te deelen, hoe dr. Kuyper voor net eerst in aanraking kwam met Mathilda West- meyer. Dat moet n.l. plaats gehad hebben in 1901 in een onzer groote hotels, waar dr. Kuyper R. Lebinann, den „lintjesjager" bezocht. De toenmalige premier weigerde echter deze interes sante dame te ontvangen, waarop zij heenging en eenige dagen later kwam met een aanbevelingsbrief van nie mand anders dan van dr. Schaep- man. Daarop werd zij door dr. Kuy per ontvangen en sedert werden de twee zulke dikke vrienden". Nog altoos is alzoo in de vrijzinnige pers dr. Kuyper het dagelijksche on derwerp van bespreking. En iedere persridder weet bijzonder heden te verkondigen Het doet er niet toe, welke bijzon derheden. Als „iemand" iets verteld is het al voldoende om er de kolommen mee te vullen! Zóo hindert het ook niets, of men vandaag zegt: Mr. Tideman is nu aan een brcchure bezig; en morgen bijv. Mr. Tideman is niet aan een brochure bezig 1 Ook niets, als er vandaag gezegd wordt: Dr. Schaepman heeft juffrouw Westmeyer bij dr. Kuyper geïntrodu ceerd: en morgen weer: Dr. Schaep man heeft de juffrouw nooit gekend. Zoo „boomt" de liberale pers nu eiken dag over deze diügen voort. Totdat de komkommertijd voorbij is. („De Rotterdammer"). Ruwe zeden. Terwijl mr. A. Was senaar, substituut-griffier bij de recht bank te Heerenveen, en zijne echtge- noote Maandagavond van Oudeschoot fietsten, werden ze dicht bij Heeren veen door eenige personen aangerand. Mevrouw W. werd met de fiets om vergeworpen en daarop mishandeld; mr. W„ die zijne vrouw te hulp schoot, werd daarop op slagen getracteerd. Toen de aanvallers aftrokken, ging mr. W. direct de politie opkloppen 't was tij twaalven die dadelijk haar onder zoek begon. Het is haar gelukt de daders te vinden, bewoners van woon- scheepjes, die des daags gaan venten. Gtasverstikking. Een bewoner van de Den Texstxaat, te Amsterdam, kan toorbediende van beroep, is gisteren middag dood. in zijn woning gevonden. In de woning waren drie gaskranen opengezet. De overledene was gehuwd; zijn vrouw vertoefde te Zandvoort. Brutale inbraak. Er is te Maas sluis ingebroken in het pakhuis en de kantoren van de firma Sonneveld en Janzen, reeders en haringfacteurs op de Govert van Wijnkade. De inbrekers hebben aan de achterzij de de deur van het pakhuis gefor ceerd. Eenmaal binnen, hebben zij eenige lessenaars opengebroken, maar er niets van waarde in gevonden. Toen hebben zij de brandkast geforceerd. Aan de achterzijde is daarin een gat gehakt en toen 'is voor een waarde van ongeveer f 500 gestolen. Boeken en rekeningen zijn achter in het wei land teruggevonden. Hoewel aan den havenkant drie wachters de op *de kade liggende tonnen haring bewaakten en er tengevolge van eenen uitslaanden brand veel volk passeerde, is van de inbraak niets bemerkt. De afschaffing van bakkersnacht- arbe d- In 't Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht zal een nationale betooging worden gehouden ten gunste der afschaffing van bak- kersnachtarbeid, op 1 en 2 September e.k. Als spreker zal optreden de heer S. Goudsmit en zal ook Mgr. G. W. Konings, de Adviseur van den R. K. Volksbond 't woord voeren. BLOEMENDAAL. Bekroond. De firma De Clercq alhier is op de Bossche Bakkerijten toonstelling bekroond met de verguld zilveren medaille. SPAABNDAM. Kind overreden en gedood. Gisteren geraakte het tweejarig doch tertje van den landbouwer Vwonende in den Spaarndammerpolder, al spe lende onder den bak van een drie- wielige kar, waardoor het zoodanig werd getroffen, dat de dood bijna onmiddellijk intrad. Een droevig ver lies voor de ouders Burg. Stand. Overleden: M. A. J. Veldt. VELSEN. De Veleer Pont. Destoompont Velsen heeft 't ditmaal niet de gebrui kelijke maand volgehouden in de vaart. Zij is gisterenmorgen door de in nieuw pakje gestoken Kennemer- land vervangen, omdat men vreesde dat langer varen stagnatie in 't tram- vervoer zou kuunen veroorzaken en ook de Velsen om eenige reparatie en schilderwerk vraagt. Over 't algemeen mag een meer geregelde overvaart geconstateerd worden, hoewel bij 't ongunstige weder der vorige weken de reizen dikwijls langer dan gewoonlijk duurden. Eu dat blij It toch maar de schaduwzijde. Als dringende eisch mag zeker gelden het aanbrengen van urinoirs aan de kanaalzijden, daar het ontbreken daarvan bij wachten dik wijls onsmakelijke tooneeltjes geeft. Een brandweer-kwestie. Bij dén brand alhier op Maandag 26 Juli verscheen, niet gerequireerd zijnde, ook de brandweer van IJmuiden, die onder leiding van den opperbrand- meester, den heer S. C. L Reygers- berg aanstalten wilde maken om water te geven. De wethouder, de heer Net scher gelastte dit evenwel af. Ook de burgemeester kon zich met het optre- ded van de IJmuider brandweer niet vereenigen. Later riep de opperbrandmeester van Velsen weder de hulp der IJmui der brandweer in. De opperbrandmeester van IJmui den, later door den burgemeester voor zijn optreden ter verantwoording ge r repen, heeft besloten zijn ontslag als zoodanig te vragen. IJMUIDEN. Haringaanvoer. De aanvoer was heden weer zeer groot, namelijk 274 Last of 4658 kantjes. De markt was gisteren van f 13,90 tot f 13,75 per kantje volle haring. BEVERWIJK. Harddraverij. De jaarlijksche harddraverij alhier zal op Donderdag 26 Augustus gehouden worden op „Het Schulpen" aan den Veleerweg. Door het bestuur van de Harddra- verijvereeniging zijn prijzen uitgeloofd van f 100, f 50, f 25 en f 10. Teruggevonden. Het te Heiloo vermiste paard en wagen is alhier teruggevonden. Drie jongens hadden er te Heilo in plaats genomen en re den er mede naar hier, waar zij het onbeheerd achterlieten. Tegen deze vrijpostigen is proces verbaal opge maakt. Personalia. Onze plaatsgenoot de heer M. J. F. Haarsma, slaagde voor het eindexamen H. B. S. 5 jarige cursus. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Burger], Stand. Geboren.z. van J. J. W. Engelen en A. M. Bekers. d. van M. J. Admiraal en C. Bakker, z van H. v. d. Kolk en P. Groot. Ondertrouwd: Ch. P. de Goede en B. Vessiés. ZANDVOORT. Een dievegge. Door de dienst bode S. B. uit Haarlem, is ten nadeele van mevrouw B, tijdelijk alhier ver blijf houdende, een gouden armband ontvreemd, die door haar te Haarlem was verkocht. De armband is bereids te Haarlem in beslag genomen en van een en ander proces-verbaal op gemaakt. Concert. Zaterdagavond zal in het circus Olympia Palace alhier, een concert worden gegeven door mevr. Engelen—Sewing, Jos. M. Orelio, F H. van Duinen en Chr. W. F. de Vos. Jubileum. Den 13 Augustus a s. hoopt de heer P J. de Klerk, stations chef' alhier, zijn 25jarigen dienst bij de H. IJ. S. M. te herdenken. Aangekomen vreemdelingen: J. Cats, Nijmegen, Haltestraat 50, 3 n.; Jongej. Bakker Niemcijer, Groningen, Pension De Roos, 1 p.; Mevr. Roland Holst, Hilversum, 1 p., en Jongej. Westerling, id., 1 p„ beiden Heerenstr 3; Dr. Furst, Charlottenburg, Pension Seinpost, 4p. J .G. de Stol, Gouda, 1 p.; C. J. En denburg, id., 1 p.M. J. Vis, Waddings veen, 1 p.; Jongej. J. Arnold, A'dam, 1 p.; allen Heerenstraat 1. L. Zadick, A'dami, 8 p., Rozemobelsfr. no. 23. W. Sieger^ A'dam, 3 p.; Meiier Du- bourcq, id., 3 p.; J. Schmitz ,id., 2 p.; Dr. Silberstein, Nurnberg, 3 p.; W. Huegens, Londen, 1 p.; C. Frowein, El- berfeld, 5 p.; J. de Bruijn, Nijmegen, 5 p.; alien Grand Hotel. A. Mikes, Praag, 1 p.; V. Blazek, id., 1 p.; beiden Pension Beau Rivage. Koppen, Dusseldorf, 2 p.F. en C. Mendes de Leon, Baarn, 2 p.; Geert- sema, A'dam, 1 p.; alien Hotel Kur- haus. Mevr. Wed. G. Kramer, A'dam, 3 p.; B. Franco Mendes, id., 6 p.; Mevr. Wi- baut, Cleve, 3 p.; F. Weisbrood, Frank furt a/M„ 2 p.; Fam. Van Zijp, Hilver sum, 4 p.allen Pension Quisiana. Fam. Drukker, A'dam, 3 p.; Fam. v. d. Breggen, id., 2 p.; Fam. Mendes, Almelo, 4 p.; alien Pension S. v. d. Mije. Wolff, Berlijn, 2 p.; Venemans, Am sterdam, 9 p., alien Pension Btickmann. Fain. Smit, A'dam, 4 p.; Fam. De Vries, id., 4 p.; Haltestr. 19a. J. de Wid, A'dam, 2 p., Groote Krocht 21; F. L. de Jongh, id, 8 p.; Diaconie- huisstraat 66. Fam. van der Poll, A'dam, 6 p.; Me vrouw Brandts, id., 1 p., Villa Mon Plaisir. L. H. Spedjer, A'dam, 1 p., Hotel IIol- landais. Tli. Jansen, A'dam, 6 p., Dames Ja- cobson, id., 2 p.; H. J. Middendorp, id., 1 p.; Mevr. T. Guterman, Nurn berg, 1 p.; R. von Hemert, Glion, 2 p.alien Hotel Groot Badhuis. J. J. Ploos van Amstel, Heemstede, 1 p., Pension Hoogveld. C. A. en L. Winkler, Crefeld, 2 p.; Jongeh. J. Hordijk, Dordrecht, 1 p.; id. J. Goemans, id., 1 p.; W. Rutteman, Rotterdam, 1 p.; W. Offerhaus, Gro ningen, lp.; C. Salverda de Grave, id., 1 p.; J. Nijhoff, Bussum, 1 p.; B. Busseher, Kampen, lp.; D. Idzerda, Nijmegen, lp.; G. van Slooten, Tie!, Tiel, 1 p.; M. Goudsmit, A'dam, 1 p.; H. ter Kuile, Enschedé, 1 p., alien Villa Groot Kijkduin. Dr. Ottokar Hecht, Ween en, 2 p.; Da mes Otté, Groningen, 2 p.; Vervloet, Rotterdam, 3 p.; Mr. A. van Doornick, Utrecht, 3 p.; J. Roeper, A'dam, 4 p.; alles Hotel de l'Ocean. Onze badplaats. Aanwezig op 30 Juli 1909 4808 pers. Bijgekomen tot 3 Aug. 506 van het Koninkl. Nederl Meteriologisch Instituut te de Bilt. (Per Telegraaf.) Donderd gmorgen 10 nur. Hoogste barometerstand 770.8 te Ham burg, laagste 749.1 te Seydisfjord. Zwakke Z. tot O. wind. Liout bewolkt- Stijging van temperatuur. Vertrokken 5314 pers. 321 Aanwezig op 3 Aug. 1909 4993 pers Haarlemsch Kinderhuis 2e ploeg 60 kinderen. Amsterd. Vacantie Kolonie Kost- verloren 2e ploeg 60 kinderen Badhuis voor Minvermogenden 100 patiënten. Hoogwater. Donderd. 5 Aug. v.m. 4,53 n m. 5,17 Vrijdag 6 5.40 6,04 Zaterdag 7 6,29 6,43 Zondag 8 Aug. 7,19 7,45 Stand van heden: 772 mM. Stand van gisteren: 770 mM. Neiging tot vooruitgang Therm ometerstand Hedenmiddag 12 u. 76 F. 24 C. Laagste der afg. nacht 58 F 14 C. Opgegeven door Job. M. Schmidt, Opticien, Zijlstraat 85, Haarlem. Personalia. Voor 't examen L. O. is in den Haag geslaagd de heer Th. Brouwer van hier. Voor 't exa men Engelsch L. O. de dames E. C Leasing en A. Rab, beiden van hier. J. F. van Duuren, Schouwtjeslaan 3, herdenkt heden den dag waar hij 65 jaar onafgebroken werkzaam is op de bloemisterij der firma E. H. Kre- lage en Zoon. Op Donderdag 26 Augustus a.s. herdenkt de heer J. N. Blesgraaf, den dag. waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de firma Joh. Enschedé en Zonen (afdeeling drukkerij) alhier. Oüze stadgenoot de heer J. Streu', thans werktuigkundig ingenieur aan de Werf Conrad, is zoodanig benoemd aan het departement van Koloniën. Een uiteenzetting. De heer Modoo deelde onlangs in den Raad mede, dat naar hem ter oore was gekomen, een vrouwelijke verpleegde door het Burgerlijk Armbestuur zou zijn uitbesteed in een gezin, waar veel ster ken drank gebruikt, veel gevochten en de kleeding van de bestedelinge naar de Bank van Leening gebracht werd en welke woning nog wel in de onmid dellijke nabijheid van die van den armen-opzichter staan zou. Hierover heeft het B. A. nu rapport uitgebracht. Daarin wordt erkend, dat de keuze voor de opneming van deze verpleegde gedaan, aanvankelijk niet zeer gelukkig was. Het was evenwel den armenopzichter, toen hij de ver pleegde uitbesteedde, niet bekend, dat in dat gezin sterke drank werd ge bruikt. Toen hem bleek, dat twee com mensalen dat deden, heeft hij er de houdster over onderhouden, met het ge volg, dat de twee mannen vertrokken zijn. Van vechtpartijen had de armen opzichter nooit iets vernomen, wel is hem bij zijn laatste bezoek door de kostvrouw medegedeeld, dat zij wel eens door haren commensaal was mis handeld. Eerst later heeft de opzich ter pas vernomen, dat de kostvrouw de kleeren der bestedelinge naar de bank van leening bracht. Ook nu weer heeft de verpleegde de vraag van den opzichter, of zij rede®» tot klagen had, ontkennend beantwoord. B. en W. keuren overigens af, dat de heer Modoo de zaak eerst bij de behandeling der rekening in den Raad ter sprake heeft gebracht. De opzich ter verdient geen blaam, maar groote waardeering eii in 't algemeen belang, zoowel als in dat van de bedeekky zou het beter geweest zijn, wannee*; de heer Modoo wat hij had vernomen, onmiddellijk ter kennis van het Burg. Arnibestuur of van B. en W. gebracht had. Eén schaap over dei» dam, dan volgen er meer. Vroeger gaf men nooit restitutie voor duinwater', dat door een lek in de lei ding was weggevloeid. Onlangs is de Raad daarvan afge weken en nu komen er meer aanvrage* lois, o .a. een verzoek van H. Gh. Ploeg over aldus „te veel" betaald water over 1901. B. en W. adviseeren tot afwijzing, daar het zeker „niet wenscheJijk is in die richting verder te gaan. Die salarissen desr brug wachters. De brugwachters, zichzelf de minst bezoldigden der gemeente-werklieden noemende, vragen om verhooging va» loon. B. en W. adviseeren tot afwijzing van 't verzoek, omdat eerlang, bij de behandeling van 't werkliedenregle ment, ook deze zaak aan de orde zal komen. De installatie van Burgemeester Gravenstoin. M en meldt ons uit Urk Te half drie ongeveer arriveert!» gisterenmiddag de postboot uit Enk- huizen. Aan boord bevonden zich onze nieuwe Burgemeester de heer A. Gravenstein met mevrouw Graven stein en enkele Haarlemsche vrien den, die de installatie van den heer Gravenstein wilden hij wonen. Heel Urk was naar de aanleg plaats gestroomd en toen de nieuwe Burgervader zich naar den wal be gaf barstte er uit de compacte me nigte een geweldig applaus los. D|e voorzitter der Feestcommissie sptrak namens heel Urk den Burgemeester eenige hartelijke welkomstwoorden! toe. Daarna ging hst in optocht Urk door. In de straten was nit vele woningen de driekleur ontplooid e» op tal van plaatsten waren aardige versieringen aangebracht. Het Urker fanfarekorps blies vrool ijke, opgewekte marsehen en het koper glinsterde zoo echt fees telijk in het namiddagzonnetje. Nadat het geheele dorp door was getrokken en de Burgemeester met Mevrouw overal welkomstgroeten in ontvangst had genomen, verbleef de heer Gravenstein met Mevrouw1 en de Haarlemsche gasten een poos in zijn woning, waar ververschi ngen werden aangeboden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2