BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Sociale Berichten. Uit den Omtrek, Het blad kwam tegen fleze uitspraak/ in hooger beroep bij het Servische op perste gerechtshof, en deze heeren rechters hebben nu de bestraffing van het blad met de volgende opzienbare opgave van redenen weder opgeheven: „Daar de koning geen genoegzame aandacht heeft gewijd aan het gedrag en de opvoeding van den aanstaanden heerscher van Servië, ofschoon hij daar toe èn als vader èn als regent en in de eerste plaats als opperste legerbestuur der gerechtigd, ja zelfs verplicht zou zijn geweest, is het de roeping der onderdanen, hem op zijn hooge ver plichting opmerkzaam te maken, hetzij dit langs den weg der pers dan wel op een andere geoorloofde wijze ge schiedt. „Een koning of troonopvolger, wiens optreden er toe leidt, haar onder het volk te verwekken, en die de liefde van zijn volk niet bezit, kan land en volk slechts schaden. Het is van alge- meene bekendheid, dat de voormalige kroonprins zich schuldig heeft gemaakt aan velerlei zaken, die beter achter wege waren gebleven, in het belang van zijn positie en aanzien. Misschien is dit het gevolg van zijn ongebreideld temperament, maar het is toch zijn plicht, streng acht te geven op zijn gedragingen, daar alle vertrouwen van zijn volk anders geheel voor hem ver loren zal gaan. ,AIet het oog op deze omstandighe den, die door het blad besproken en gecritiseerd werden, bestaat er geen aanleiding om het blad te verbieden!" *n Fraai land, waar zoo iets moge tijk is! .Wat de Pans deed voor de slachtoffers der aardbeving. De commissie, belast met den weder opbouw van Katholieke kerken en in stituten in het aardbevingsgebied, heeft haar taak, voor zooverre deze het dio cees Reggio betreft, bijna voleindigd. Meestal zijn houten kerken van een ver dieping met klokketoren gebouwd; zij kunnen 500 tot 5000 personen bevat ten- Clémenceao. Clémenceau gaat een reis maken naar den Balkan. En hij zat er artikelen over schrijven en een boek uitgeven daarna. Dr. Kuijper's navolger! Huwelijksplannen Koning Manuel van Portugal zal eer lang op speciale invitatie van koning Edward naar Engeland komen. Men zegt, dat de jonge vorst zich dan verlo ven zal met koning Edward's oudste kleindochter, de dochter van prinses Loritse en den hertog van Argyll. De reis van den Czaar. Zaterdag of Zondag zal het jacht van den Czaar met het vergezellend eskader weder door het Kaiser-Wilhelmkanaal varen. De Duitsche overheden nemen weder dezelfde voorzorgsmaatregelen als op de heenreis van den Czaar. Hoe lang de Czaar na de vaart door het kanaal nog in de haven van Kiel zal vertoeven, is niet bekend. Keizer Wil helm zal met hem een ontmoeting heb ben, die echter geen politiek karakter zal dragen, zoodat geen ministers zul len tegenwoordig zijn. In Fransche gevangenissen. In de strafgevangenis te Eysses (Fransch departement Lot et Garonne) brak muiterij uit. De gedetineerden vochten met de opzichters en een de zer werd door een der boeven zoo hevig met een hamer op het hoofd geslagen, dat hij kort daarop in het hospitaal overleed. Van den Balkan. Het bezoek van koning Ferdinand van Bulgarije aan Konstantinopel zal den kelijk eerst doorgaan tegen begin Oc tober. De reis heeft blijkbaar geen bij zondere politieke bedoelingen. Het Bulgaarsch—Turksche tolverdrag dat ▼oor beide landen gunstig is, zal zoo lang mogelijk worden gehandhaafd. De plechtige kroning van den koning zal dit jaar niet plaats hebben. Een trouwpartij op rolschaatsen. De rolschaatssport of rolsport begint zoetjesaan in Berlijn tot een manie te worden. Maar het record van dezen mode waanzin is geleverd door een trouw partij, die dezer dagen in Berlin H. door den verbluften voorbijganger kon worde» nagestaard. Zoowel 't bruids- g^&r als de getuigen en de gasten wa ren leden van een rolclub, en dermate fanatieke liefhebbers dezer sport, dat zij het niet konden nalaten, zelfs bij deze plechtige gelegenheid van deze hunne liefde te doen blijken. Aan de spits van den optocht, die uit ongeveer 20 personen bestond, schreed beter is natuurlijk: rolde het bruidspaar, de bruidegom in rok, claque en witte handschoenen, en aan zijn arm de bruid, in een wit kleed, waarvan zij de sleep, noodgedrongen, wel moest op nemen, daar de pages ontbraken. Rechts en links van het bruidspaar rol den de getuigen, eveneens in feestklee- dij, en daarachter scharrelden moei zaam de ouders van 't bruidje, waar van de vrouwelijke helft, te dik voor deze rol-wereld, aemechtige beenstreek- jes volvoerde. En eindelijk remden de feestgangers voor de kerk, waar ze tot hun bittere spijt denkelijk, hun rolschaatsen moes ten afbnden, diie een meegenomen chas- seurtje bewaarde. Na de kerkelijke plechtigheid rolde de optocht weer blij van zin naar den burgerlijken stand. Daarna rolde men naar een bruilofts zaal, waar zóó copieus gedineerd werd, dat het grootste deel der partij onder de tafel rolde, zonder dat de schaatsen er part of deel aan hadden! De Zwarte Hand. Door de beruchte geheime vereeni- ging de Zwarte Hand, zijn te St. Louis weer eens twee kinderen ontvoerd, Gra ce en Thomas Viviano, die met een kindermeisje zouden ijs eten. Een paar uur later ontvingen de ouders een brief, waarin van hen 25.000 dollar werd géëischt, met bedreiging dat an ders de kinderen voorgoed zouden weg blijven. De politie, die werd in kennis gesteld van de afpersing, doorzocht de geheele Italiaansche wijk, arresteerde vijf verdachten, maar vond geen spoor van de kinderen. De ex-Sjah af De „Times" verneemt uit Teheran, dat er een overeenkomst ten aanzien van de onschatbare kroonjuweelen is getroffen. Verder is nu voorgoed be sloten, dat de gewezen Sjah een pen sioen van 168.000 gulden zal trekken. Binnen 14 dagen zal hij naar Rusland opbreken. H. M. de Koningin en Keizer Wilhelm. De Haagsche correspondent van de „Temps" schrijft aan dit blad, dat een Nederlandsche commissie met een generaal aan het hoofd namens Ko ningin Wilhelmina, Keizer Wilhelm zal gaan begroeten, wanneer deze te Kleef komt ter inwijding van het monument. Koningin Wilhelmina heeft door deze daad van hoffelijkheid de goede betrekkingen willen doen uitkomen, welke tusschen de Hoven van 's-Gra- venhage en Berlijn bestaante meer nu Hare Majesteit, tengevolge van den toestand barer gezondheid, die eenige voorzichtigheid eischt, en van de wei nige vrijheid welke haar de voediDg der jeugdige kroonprinses overlaat, bedankt heeft voor het bezoek, dat de Duitsche Keizer en de Keizerin haar dezen zomer wenschten te brengen. Zou dit laatste geen canard zijn? Ministerieel bezoek aan Staatsmijnen. Men meldt uit Heerlen: Eergistermiddag bezochten de mi nisters Talma, Regout en Idenbarg, de ondergrondsche werken der Staats mijn „Wilhelmina" te Terwinselen, bij Heerlen, 'sAvonds keerden zij per auto van minister Regout naar Maas tricht terug. Gistermorgen wederom per auto gearriveerd, brachten de Excellenties een bezoek aan de bovengrondsche werken staatsmijn „Wilhelmina", ter wij i gistermiddag een bezoek gebracht werd aan de in aanleg zijnde staats mijn „Emma" te Hoensbroek. Uit de Staats-Courant. Bij Kon. besluit is benoemd tot Griffier van het Gerechtshof te 's Gra- venhage Mr. L. J. A. van Lith de Jeude, thans rechter in de rechtbank te Amsterdam. Dioc. Katholiekendag in het bisdom van Haarlem. Het Uitvoerend Comité deelt ons mede dat de afdeelingsbesturen als volgt zijn samengesteld: 1. Afdeeling: Patronaten. Mr. P. J. J. van den Biesen, voor zitter. J. H. M. Schmedding, secretaris. W. E. Breiiius. Mr. L. J. W. Smit. C. Woltman Elpers. 2. Afdeeling Vakonderwijs. Jhr. Mr. L. E. M. von Fisenne, voor zitter. Jhr. Mr. E. Wittert van Hoog land, secretaris. L. Faber, architect. F. A. van Kessel. J. H. R. van der Putten 3. AfdeelingR. K. Hoogere Burgerscholen en Gymna sia. Dr. C. J. ViDkestijn, voorzitter. Mr. Th. C. Gonsalves, secretaris. S van der Meer, G. J. Van de Well en Dr. H. W. Wouterlood leeraren H, B. S. President Steyn. In Brack's Doelen-Hotel te Amster dam zijn afgestapt president Steyn met echtgenoote en twee zoons. Hoe zit dat? Het „Volk" de uitslag der Kamer verkiezing in het district Schoterland besprekend, zegt, dat Schoterland alleen door bijzondere omstandigheden voor het socialisme verloren is. Na den uitslag der periodieke ver kiezing, toen de heer de Meester ge kozen werd, schreef het „Volk," dat Schoterland indertijd alleen door bij zondere omstandigheden (de popula riteit van Van der Zwaag) gewon nen was. Verloren of gewonnen, hoe moet het nu zijn? Brutale vervalsching van specerijen. Er. van Hamel Roos en Harmens schrijven in hun „Maandblad" Wij hadden dezer dagen gelegen heid ons weder eens te kunnen over tuigen van de brutale wijze, waarop getracht wordt vervalschte kostbare specerijen in ons land in te voeren. Het is duidelijk dat de grootste win sten behaald worden met die arti kelen, welke zeer hoog in prijs zijn, en door een handige verzwaring op het oog zeer moeilijk door leeken als vervalscht herkend kunnen worden. Die knoeiers hebben, na den peper handel onveilig ^gemaakt te hebben, zich nu met een waren hartstocht op de saffraan-vervalsching toege legd. En waar de prijs van dit arti kel tot f60 per kilogram bedraagt, is het begrijpelijk, dat een menging met enkele procenten waardelooze stoffen, reeds een aardige winst op levert. Deze „enkele" procenten zijn intussch-en blijkens onze onderzoe kingen reeds belangrijk gestegen. Mien oordeele 1 monster saffraan, aangeboden als „Safran courant", bevatte ruim 27 pCt. bijgevoegde minerale stof fen (borax en zwavelzure soda). 1 monster, als „Flour" gemerkt, was vervalscht. met ruim 33 pCt. van dezelfde minerale bestanddeel-en ■en bestond buitendien uit plantecn- deelen, welke in eigenschappen ge heel afweken van echte saffraan. Dierhalve een sterk vervalscht saf- tfraan-surrogaatDieze monsters wa ren uit Frankrijk afkomstig en van daar uit overal aangeboden. Doch ook Spanje is blijkbaar een vrucht bare bakermat der knoeiers. Wij lieten door bemiddeling van derden bij drie firma's uit dat land monsters on vervalschte saffraan"1 aanvragen. Eén antwoord slechts wierd daarop ontvangen met een be geleidend monster, hetwelk a 55 francs per kilogram aangeboden werd en bij ons onderzoek slechts tot een „bescheiden" bedrag van ruim 15 pCt. met minerale stoffen (borax enz.) vervalscht was. De beide andere leveranciers bleken hier ter stede agenten te hebben, want deze vervoegden zich bij onzen tus- schenpersoon en wilden geen mon,- stars afgeven en evenmin hunne na men noemen, doch slechts a contant hoeveelheden van minstens 25 kilo gram afleveren! Men zij derhalve gewaarschuwd tegen dergelijke ptrac- tijken. Wij vragen ten slotte weder met den meesten aandrangWanneer zullen wij eindelijk een behoorlijke wet tegen de vervalschingen krij- gen? Hoe de gouverneur van Curagao h* engaat. Er is zielden een Gouverneur van Curagao geweest, die in zoo geringe mate de sympathie der bevolking gienoot als Jbr. J. O. de Jong van Beek en Donk, schrijft de Guragao- scbe briefschrijver der „Tijd". Men behoeft maar even de verslagen na jbe gaan van de behandeling der be grooting, om te zien, dat ook het vertrouwen in zijn beleid al zeer klein was. Hoe gering de sympathie dor bevolking is, bleek ten overvloe de verleden Woensdag in den Kolo nialen Raad. Het gerucht was ver spreid, dat de ontslagaanvrage van den Gouverneur' officieel zou mee gedeeld worden. Honderden, zelfs uit de hoogste rangen onzer maat schappij waren aanwezig. Inderdaad deed aan het slot der zitting de waarn. voorzitter mede- deeling1 van de verwachte aanvrage. Onmiddellijk barstte het publiek uit in „hoerah"'s en „bravo"'el, die de waam. voorzitter wel met een for- seben hamerslag op zijn hollen lesse naar en door de opheffing der zit ting wish te onderdrukken, maar die toch een pijnlijken echo moeten ge had hebben in de binnenkamere» van het G ouvemementshuis Latijn en de Hoofdacte. Men schrijft aan 't „Huisgezin": Twee onderwijzers woonden op het zelfde dorp en blokten samen voor de „kop-acte". Ze waren in den kost bij den „kuster" van 't dorp, voor wien begrijpelijkerwijze het Latijn geen „ter ra incognita" was. Dit jaar gingen ze beiden op voor de hoofdakte; de een te B., de andere te U.da eerste slaagde, de tweede zakte. De geslaag de telegrafeerde aan zijn kostbaas: Fi nis coronat opus (Het einde kroont het werk). En de gezakte': Quis non fleret (Wie zou niet weencn De diefstal bij de Nederlandsche Bank. Men seint uit Amsterdam: Het bericht in de „Tel." omtrent den diefstal bij de Nederlandsche Bank al hier, is overdreven en onjuist. De zaak komt hierop neerIn No vember werd door een dame f 370 aan gouden tientjes in een verzegelde trom mel gedeponeerd in een kluis bij de Bank. Vrijdag j.l. deed de dame bij de po litie mededeeling, dat uit de trommel f270 aan gouden tientjes ontbrak. Een groot aantal getuigen zijn g- hoord. Bij den betrokken beambte is een huiszoeking gehouden, waarbij niets verdachts werd gevonden. Een aanhouding heeft tot dusver nog niet plaats gehad. De betrokken beambte is geschorst. Naar aanleiding van deze zaak doen allerlei overdreven geruchten de ro-nide. Inbraken. Te Deventer en in de omgeving dier stad zijn in den laatsten tijd verschillende inbraken geschied, zonder dat men den dader of daders op het spoor kon komen. Het is de politie thans eindelijk gelukt den ver- moedelijken dader in handen te krijgen. Het is de arbeider S., in wiens bezit verschillende brandkastsleutels werden gevonden, benevens andere goederen die vermist werden door de eigenaars, in wier perceelen was ingebroken. De, aangehoudene is ter beschikking van dé justitie te Zutphen gesteld. Alweer verdwenen! 't Wordt te gek. De brievengaarder te Andelst heeft gisteren zijn betrekking verlaten. Men heeft zijn spoor kunnen volgen tot Nijmegen. Werkloosheid en werkverschaf fing. In het dorp Beefs (Fr.), is de werkloosheid onder de arbeiders al zóó groot, dat van gemeentewege begonnen is werk te verschaffen aan de gemeen telijke landontginning. Per uur wordt daar 10 ct. verdiend. De arbeiders ver zochten na een paar dagen werkens aan den gemeenteraad verhooging van uurloon tot 12 ct., om daardoor in de gelegenheid te zijn wat over te leggen voor den aanstaanden winter. Boven dien wordt ook door particulieren 12 ct. per uur betaald. B. en W. ontrieden dit verzoek in 'te willigen, omdat dit van vérstrekkende gevolgen zou kunnen zijn bij ve dere werkverschaffing door de gemeen,e, en de prikkel, om zelf werk te zoeken, zou gedoofd worden. Uit den raad gin gen tal van stemmen op ten gunste van het verzoek en het resultaat was dat het met 11 t egen 4 stemmen in gewilligd werd. Onder den zandtrein. Door eigen schuld had het knaapje A. B., teUden, het ongeluk onder een der wagens van den zandtrein der B. S. M. te gera ken, waardoor zijn hoofd en armpje dusdanig werden verwond, dat vervoer naar het St. Elisabethsgesticht te Arn hem noodig werd geoordeeld. Hersenschudding. Een jongedame te Scheveningen, die Maandag als naar gewoonte hare betrekking bij den apo theker G., aan de Badhuiskade aldaar verliet, om met de electrische spoor naar de halte Pompstationsweg, op een paar minuten afstand harer woning, te rijden, is vermoedelijk bij die halte, wijl die trein bleek niet te stoppen, van den wagen gesprongen, met het gevolg dat zij viel, hersenschudding kreeg en den volgenden dag overleed. Verdronken. Het zevenjarig zoon tje van schipper L. uit Nieuweschans, is te Stadskanaal verdronken. Groote branden. Te Erlecon is de kapitale boerderij van de weduwe Jeuken geheel afgebrand. Te Wieringen is afgebrand de boerderij van A. Keizer. De bewoners hadden nauwelijks den. tijd zich te red den De inboedel was laag verzekerd. Een kind zoek. Een familie in Holte (Westfalen) miste haar 2-jarig kind. Ondanks alle nasporingen mocht het niet gelukken het kind te vinden. Men waande het reeds dood of meege voerd. Ten einde raad, riep men de hulp van een politiehond in. Uit een naburige plaats verscheen een agent met zijn hond en dit dier had weldra na ver scheidene korenvelden doorgeloopen te hebben ,het spoor ontdekt. Het ,werd op 1 uur afstand van het ouderlijk huis in een roggeveld gevonden. De kleine leefde nog, doch had in 2 dagen en 2 nachten niets gegeten. Een halve vaart vergiftigd. De Zuid-Willemsvaart van Maastricht tot Lanklaer (België) is geheel vergiftigd, vermoedelijk door het water van de gasfabriek te Maastricht. Duizenden en duizenden kilo's visch, voornamelijk brasem, zijn vergiftigd. De visch drijft dood op den waterspiegel, of is geheel bedwelmd. Eekele personen, die van deze visch hadden gegeten, werden ziek. De Belgische regeering deed Dinsdag een onderzoek naar de oorzaken dezer visch vergiftiging op groote schaal. Snippers. Geknipt uit „De Breda- naar" van Dinsdag: „Gisternamiddag omstreeks 3 uur is te Oosterhout overleden de heer F., lid van de Prov. Staten, voorzitter der Kamer van Koophandel aldaar en van vele andere godsdienstige instellin gen." De sociale week. Van bet hoofdbestuur der „Action Populaire" in Frankrijk werd bericht ontvangen, dat zij zich door Pater Eugène Bellert S. J. op de Sociale Week officieel zal laten vertegenwoor digen. Belanghebbenden, die de Soc'ale Week te Nijmegen bezoeken, wordt alsnog medegedeeld (in het Program maboek werd zulks verzuimd), dat zij zich behalve rechtstreeks tot de in het Program maboek vermelde adres sen (blz. 24 en 25) voor logies ook kunnen wenden tot een der leden van de commissie van logies, te weten Dr. F. Banning, Oude Stadsgracht 49. G. A. Jansen, van der Havenstr. 7. Th. Faazen, van Welderenstraat 86. Het onderscheidingsteeken der Com missie voornoemd is een groen-witte strik. SPAAHNDAM. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: A. A. Callandt en U. W. M. Schildt. VELSEN. Raadsstukken, Een bezwaarschrift te gen het gebruik van een schoollokaal. Door den heer A. de Vries wordt be zwaar gemaakt tegen 't voorstel van B. en W. om een lokaal van school Fi te Sandpoort, ter beschikking ta stel len van „Sandpoort's Mannenkoor" voor avondrepetities, daar deze hem zeer hin derlijk zullen zijn. B. en W. praeadviseeren 't adres voor kennisgeving aan te nemen. Blijkt 't gebruik werkelijk hinderlijk te zijn, dan zal worden voorgesteld de vergunning in te trekken. Subsidie aan de Ver eeniging tot onder steuning van Rijks ambtenaren en be ambten. De correspondent dezer vereeniging vraagt geldelijken steun der gemeente, daar zoovele rijksambtenaren in de ge meente wonen. B. en W. erkennen gaarne 't nut dezer vereeniging, doch zij meen en, dat het niet op den weg ligt der gemeente subsidie te verleenen en stellen derhalve voor afwijzend op 't verzoek te beschikken. Een kinderdraaimolen op de kermis te IJ- muidon. Door E. de Bie en M. Tand, te IJ- muiden, wordt een kostelooze staan plaats gevraagd voor een kinderdraai- molen op de ai. kermis te IJmuiden. B. en W. zeggen, dat de verordening geen kostelooze staanplaatsen kent, bo vendien hebben zij reeds een staan plaats verleend voor een stoomcarous- sel en een draaimolen. En dit is wel voldoende. IJMUIDEN. Protest tegen de Raadsverkiezing. Er is reeds melding van gemaakt, dat een kiezer te IJmuiden protest had aaDgeteekend tegen de herstem ming voor drie leden van den Ge meenteraad van Velsen, schrijft de Stads-Editie. Thans worden van vrijzinnige zijde alle wettelijke middelen te baat ge nomen om deze verkiezing ongeldig te doen verklaren, te meer daar het verschil in stemmental tusschen den gekozene met het laagst aantal stem men en den niet gekozene met bet grootst aantal stemmen slechts 34 bedraagt. (Dat is het 'm 1 Red. N.H.Ct.) Zoo is er nu een door een twintig tal kiezers onderteekend adres met uitvoerige toelichting verzonden. Dat adres luidt als volgt: „Ondergeteekende, allen kiezers in de gemeente Velsen hebben de eer u te verzoeken de op 27 j.l. gehouden herstemming voor drie leden van den Gemeenteraad nietig te verklaren. Behalve op andere gepleegde infor maliteiten, gronden zij hun verzoek op het door henzelf geconstateerde feit, dat de stembus in het 3e stem- district (IJmuiden) eenige minuten voor 5 uur werd gesloteD, waardoor velen kiezers belet werd hunne stem uit te brengen". Uit de uitvogrige memorie van toe lichting citeeren we het volgende: 1. Het bureau in genoemd district schijnt er niet voldoende op gelet te hebben dat iedereen die zich komt aanmelden om zijn stem uit te bren gen, in de kiezerslijst dient opgeslagen te worden om te weten of hij ook werkelijk kiezer is voor den Gemeen teraad. Hoe zou het a aders mogelijk ziju dat no. 2907 zijn stem heeft kunnen uitbrengen. 2. Den voorzitter schijnt eveneens ontgaan te zijn, dat een kiezer binnen de balust'ade van het bureau een ander kiezer aanwijzingen heeft ge geven omtrent het uitbrengen van zijn stem. Deze laatste wil dit bevesti gen. (De genoemde namen laten wij weg.) 3. Het is bekend, dat vooral de laatste miouten voor het sluiten der stembus nog verschillende lauwe kie zers worden gehaald, die dan nog hunne stem uitbrengen. Vooral te IJmuiden, waar eenige minuten voor 5 uur de trein aankomt van Amsterdam en Haarlem, mede brengende loodsen, vletterlieden, be manningen van schepen en vele par ticulieren, zijn deze laatste minuteD van groot gewicht en komen geregeld vele kiezers kort voor 5 uur hunne stem uitbrengen. Te IJmuiden nu was pl.m. 5 mi nuten voor 5 uur het stembureau gesloten, zoodat der hierboven be doelde personengroep belet werd hunne stem uit te brengen. Verschillende bewijzen worden ge geven, dat de klok in het stembuieau 5 minuten vóór was, o.a.,; „De trein van 4,55 kwam op tijd binnen, het geen de chef kan bevestigen. Hard rijdende (hoogstens 1 minuut) kwam eeD wagen met kiezers 3 minuten te laat aan het stembureau". Nog lezen we in de memorie: „Men zou haast denken aan opzet bij het te vroeg sluiten als men er op let, dat door een kiezer reeds om drie uur op den onjuisten tijd van het bureau heeft gewezen. Mede doet het eigenaardig 'aan, dat de heer Vermeulen telkens in het bijzijn van den voorzitter, in diens rechten is getreden. Wat geeft dien heer het recht te zeggen„Als de klok van het bureau slaat is de bus ge sloten"? Waartoe dringt hij er na den laatsten slag van vijven bij den voorzitter op aan om nu onmiddellijk het bureau te sluiten, wat deze na eenige weifeling doet. De voorzitter is toch mans genoeg, zelf te doen wat des voorzitters is. Op genoemde zaken, alsmede op het te vroeg sluiten, is door een kiezer de aandacht van het bureau gevestigd." Vele kiezers (bij name genoemd) kunnen dit bevestigen. „De klok in bet bureau is geen chronometer, ze kan wel een uur per dag voorloopen. Om aan haar aan wijzingen volstrekte waarde te hechten is zeker niet goed." Drie minuten voor vijven maakt de heer Vermeulen de opmerking, dat het bureau spoedig gesloten wordt Een kiezer protesteert tegen diens tijdopneming van 4 uur 57 min. en voegt er aan toe, dat de voorzitter en niet de beer Vermeulen moet beslissen, wat echter niet belet, dat deze met zijn eigendunkelijk ingrijpen na den slag van vijven voortgaat. Door den voorzitter is evenmin, zeker een gevolg van de zenuwachtige haast des heeren Vermeulen, het bureau officieel gesloten en daarna gevraagd ,of er nog kiezers in het bureau waren, die van hun stemrecht gebruik wenschten en konden maken. De infomaliteiten, alle te zameD, zijn van dien aard, dat de onderge- teekenden, en met hen zeker een groote schaar kiezers geen vertrouwen kunnen stellen in den uitslag. Bovendien is het protest uitgebracht, toen er van den totaaluitslag nog niets bekend was, enkel uit overwegingen van recht en billijkheid. De zedelijke beteekenis van het protest is daardoor aanzienlijk verhoogd, zooals iedereen moet toegeven." Wij willen er aan toevoegen, dat het einde van deze quaestie in de geheele gemeente met belangstelling wordt tegemoet gezien. Bij het onderzoek der geloofsbrieven van de herkozenen komt de zaak het eerst ter sprake. BEVER-WIJK. Uit aardbeienand. De aard beienverzending naar het buitenland is voor dit jaar weer geëindigd. In het geheel werden 410 wagons ver zonden. Het hoogste aantal op éen dag bedroeg 47, een getal, aanmerkelijk kleiner dan het vorige jaar. Over het geheel werden goede prij zen besteeddeze liepen van 25 tot 13 cent per kg. zoodat de tqinders over den afloop tevreden kunnen zijn. 2 AND VOORT. S o i r e. In het Kurhaus alhier zal a.s. Zaterdag 7 Aug., een soirée worden gegeven door de dames Clara van IJzer (viool), Rosa Blok (sopraan) en Ella Przedecki (accompagnement) met medewerking van den heer Louis de Vries, die eenige voordrachten zal houden. Aangekomen vreemdelingen: E. Ebels, Nieuwe Beerta, 1 p., M. Ebbens, id., 1 p., beiden Pension Kopergroen. Mevr. E. M. v. Beijnen, Rotterdam, 5 p., Pension Zee- en Duinzicht; T. H-. R. de Zwart, A'dam, 3 p.; Hotel „Het Wapen van Haarlem. L. Paanakker, A'dam, 12 p., G. Huls man, Groningen, 8 p., Mej. Vroom, Hil versum, 3 p., allen Pension Welgelegen. Verbaliseerd. Door de politie al hier is procesverbaal opgemaakt tegen de bestuurder van een automobiel, we gen het te hard rijden en gebruik maken van een sirenefluit. Gevonden voorwerpen. Op werkda gen tusschen 10 en 12 uur v.m., zijn aan het politiebureau inlichtingen te be komen omtrent de op den openbaren weg gevonden navolgende voorwerpen: een broche met heereuportret, een wandelstok en een koperen gewicht. HALFWEG. De tram stil. Door het breken der geleidingsdra&I stond gisteren morgen tusschen Haarlem en Amster dam het electrisch tramverkeer geheel stil en wel tusschen 11113/4 uur; de stroom moest worden afgesloten, waardoor de wagens onderweg bleven staan; bij het diukke verkeer naar Haarlem en Zandvoort veroorzaakte dit groot oponthoud. HILLEGOM. Groenteveiling. Naar men uit goede bron verneemt, zullen dit jaar geen groenteveilingen plaats heb ben, wegens de slechte resultaten.van het vorige jaar. Een gevaarlijk werkje. Gis terenmiddag waren 2 v erklieden van den heer H. Kruijdenberg, n.l. C. Meijer en hi. Kruijdenberg jr. bezig het haantje van den toren der R. K. kerk af te halen, hetgeen niet zoo vlot giog, omdat hij vast geroest zat. Verscheidene voorbijgangers sloegen met angstvalligheid de werkzaamhe den gade. De bollenbeurs werd gisteren door 190 personen bezocht, een cijfer dat het vorige jaar nooit is bereikt. De tulpenhandel gaat slecht. LISSE Een bijzonderheid. Als bijzon derheid kan worden gemeldt, dat bij A. v. d. Berg een Poeëticus Ornatus te bezichtigen is met niet minder dan 31 koppen. Voorwaar geen kleinigheid. WARMOND. Gein eenteraa.il Gisteren vergaderde de Raad. Voor zitter: de burgemeester, de heer A. J, Schölvinck. Tegenwoordig alle leden. Door den Voorzitter werd mededee ling gedaan, dat de heer W. K. Heijl, tot brandmeester was benoemd, en de oude brandweer-verordening nog van kracht bleef, tot de nieuwe in werking trad. Door een commissie, bestaande uit de heeren De Haas, Papöt en Kruse- man werden de geloofsbrieven onder zocht, der herkozen raadsleden, de hee ren de Vroom en en Heemskerk. Tot goedkeuring en toelating werd be sloten. De rekening, dienstjaar 1908, werd voorloopig vastgesteld als volgt: wer kelijke ontvangsten f 15.280.56, werke lijke uitgaven f 12.871.59, batig saldo f 2408.97. Met het oog op de volkstelling had de huisnummering plaats gehad, vol gens voorschrift voor 1 Augustus, en deelde de Voorzitter gelijktijdig mede, dat deze met ongeveer 150 vermeerderd waren Ook was de Lockhorstlaan, vroeger eigendom van de familie Nederburgh, nu eigendom van de gemeente, als zoo danig op de legger van wegen en voet paden gebracht. Tot hoofd der Openbare Lagere School werd benoemd de heer A. W. I. Korswagen, onderwijzer aan de Openb, School in de Westenstraat te 's-Graven- hage. De vergadering werd hierop gesloten. B AA RL EMMER ME ER. Gemeenteraadsvergadering. De Raad dezer gemeente vergaderde 5 Augustus, v.m. 11 uur. Afwezig de heer W. Pruisse. 1. Mededeeling van ingekomen stukken. a. en b. Goedkeuring door Gedep. Staten van bet. onvoorz. uitgaven en kohier Hoofd. Omslag; c. Uitslag herstemming gemeenteraad district III; d. Dankbetuiging commissie Juliana- feest voor subsidie. e. Idem commissie lot wering van schoolverzuim van ingewilligd verzoek omtrent beschikking van de gelden om haar op de begrooting gebracht. 2. Voorstel tot goedkeuring van een besluit om een bedrag van f 329.27 meer dan de gevoteerde som, uitgegeven voor de bestrating van het marktplein, te betalen uit den post „onvoorziene uit gaven". Goedgekeurd. 3. Voorstel tot toelating van de nieuw- gekozen raadsleden: R. W. Lammerts, G. A. A. Knaap, K. Kistemaker, J. Suid- geest, P. de Breuk en Jb. v. Reeuwijk. 4. Benoeming van een gemeente-se- cretajris. Benoemd werd de heer N. J. Rinkel, le ambtenaar. Sollicitanten daarenboven waren: D. Eggink Jr., 2e ambtenaar te Haarlem mermeer; M. H. Eggink, secretaris van Diepenveen; J. J. Reijnders, te Zeist. De heer M. H. Eggink had Later de sollicitatie ingetrokken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2