'1 Telegrammen. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Uit den Omtrek, Stadsnieuws. Gemeentezaken. sultaten gehad. De uitvinder is een zekere commandant Tournier uit het 16e artillerie-bataillon. Bij de groote manoeuvres in den herfst, zullen drie exemplaren der nieuwe kanonnen ge bruikt worden. Plannen, plannen!... De nieuwe Fransche minister van Ma rine, admiraal Boné de Lapevère. heeft aan de „Matin" een en ander medege deeld over zijn hervormingsplannen. Hij is voorstander van zware slagschepen, en verklaarde niet op te hebben met gepantserde kruisers en den bouw daar van te zullen staken. De Fransche sche pen moeten opgewassen zijn tegen elke vijandelijke eenheid en grootere snel heid geeft niet voldoende tegenwicht voor mindere bewapening en bescher ming. Dus: ook „Dreadnoughts", al thans op papierDaar zijn al zooveel plannen gemaakt! Waarom ook niet! Volgens Weener bladen zou vorst Ni- colaas van Montenegro het volgend jaar, ter gelegenheid van zijn vijftigjarig re- geeringsjubileum, den titel van koning nemen. De diplomatieke onderhande lingen, hieromtrent gevoerd, zouden geen moeilijkheden hebben opgeleverd. Och, waarom ook! Als het 's mans lief hebberij is! Een duistere moordgeschiedenis. We hebben een maand geleden al verteld, dat een duistere moordaffaire de publieke opinie in België bezighield. Toen verdween heel plotseling vrouw Maria de Glas, herbergierster van de Vogelenzang te Nederhasselt (O.- Vlaanderen;. Tegelijk werden een harer kinderen vermist; het kind dook te Namen op, waar het door een onbe kende vrouw was aangebracht. De zaak was uiterst ingewikkeld en geheimzin nig en bezorgde de justitie heel wat hoofdbrekens. De man van het gezin, Omer de Glas, keerde op het verne men van de noodlottige tijding uit Ca- lifonië, waar hij werkte, huiswaarts. Als verdacht van den moord werden zekere vrouw Camus en hare drie broeders te Gent gevat en gevankelijk naar Ou denaarde overgebracht. Intusschen zocht men ijverig naar de vermiste vrouw De Glas en nu heeft Woensdagochtend een boer, bij het maaien van een korenveld bij Neder hasselt, het gruwzaam verminkte lijk eener vrouw gevonden, in wie de ver miste herkend is. Het lag op den rug uitgestrekt, de twee armen gekneveld; 't was sterk ontbonden: de onderkaak geheel weg en ook de oogen. Het slacht offer was met een dik koord verworgd en daarna het veld ingesleept. Het zonderlingste is, dat de moord schijnt gepleegd te zijn alleen om het jongste kind te rooven, dat de andere vrouw, Camus, gaarne zou hebben! Prettig reizen De kroonprinses van Roemenië begon eergisteravond met haar kinderen haar buitenlandsche reis. Maar zij kwam dien dag niet heel ver. Aan de Hon- gaarsehe grens weigerden de Hongaar- sche autoriteiten ,den kroonprinselijken waggon verder te laten rijden, en be weerden, dat hij defect was. En on danks het protest der aanwezige direc teuren van den Turkschen Spoorweg, werd de waggon eenvoudig afgekop peld. De kroonprinses moest nolens volens achterblijven, en bracht den nacht met haar kinderen in den wag gon door. Fortuin in de lucht! t Schijnt, dat de Belgische regeering voornemens is tijdens de Brusselsche tentoonstelling in 1910 ,een prijs van 250.000 frs. te stichten voor een prijs kamp van bestuurbare ballons. De af te leggen weg zou zijn: Brussel—Ant werpen en terug, met een zwenking Bond den O. L. Vr.-toren te Antwerpen. De aëroclub van België zou met de inrichting belast zijn. Hot Belgische luchtschip. Over den tocht van het Belgische luchtschip boven Brussel, schrijft het „Hbl. v. Antw." „Gisterennamiddag stond heel de hoofdstad in rep en roer. Op alle plei nen, in alle straten en aan alle ven sters stonden duizenden nieuwsgierigen met hun neus omhoog om de „Belgi que" onzen eersten bestuurbaren ballon boven de stad te zien drijven. Van alle kanten werd deze reusach tige visch, wiens schroeven men goed kon hooren werken, dapper toege juicht. Ziehier den weg die de „Belgique" gevolgd heeft: Om half 6 uit zijn hangar te Bóschvoorde vertrokken, nam het luchtschip de richting van het Ver jaringspark, daarna trok het naar de kerk van St. Marie en de Noordstatie, volgde dan de boulevards, vloog naar de Groote Markt en de hoofdkerk en vandaar naar de Naamsche poort en de Louisapoort, waar het luchtschip tot 40 meters van den grond kwam ge daald. Daarna keerde .het terug naar Boschvoorde. Zijne reis boven Brussel had zoowat anderhalf uur geduurd pp hoogten tus- schen 200 5 250 meters. In 't schuitje bevonden zich de loods Delavoye en twee mecaniciens. De eigenaar. M. Goldschmidt, zal, naar aanleiding van deze reis over Brussel eenige veranderingen aan de „Belgique" brengen, onder andere ver grooting van het omhulsel om aan het luchtschip een grootere opwaartsche kracht te geven." Een moderne zeeroover. Een Engelsche rechter heeft den pi raat John Taylor tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld; en deze zee roover, die uit Antwerpen afkomstig was, en in zuiver Vlaamsch Jef Mortel mans heette, heeft een heel romanti- schen levensloop achter zich. Jef ging al vroeg naar zee. Hij was een nieuwsgierige borst en hield het lane uit deserteerde meestal bij nacht en ontijd sprong dan soms in zee en eens hield hij zich in de Stille Zuidzee veertien uren boven water, totdat hij eindelijk al zwemmende aan land kwam en aan de kust drie weken lang van woud vruchten en boomwortels leefde. Toen begon hem ook dat leventje van hon gerlijden te vervelen; hij nam dienst als matroos aan boord van de „Nieuwe Tijger". Dat was een klein Spaanscli zeilschip; de bemanning bestond uit 3 koppen, den kapitein meegerekend. Een paar maanden lang was Jef een vlij tig matroos, maar toen begon de zucht naar avonturen weer in hem wakker te worden. Hij zat echter op het zeil schip gevangen. Toen nam hij een re volver, schoot den kapitein overhoop en vuurde op een van zijn scheeps makkers.'Daar stormde Frederik Sher- res, een twintigjarige jongen, die in de kajuit het eten kookte, de trap op. Jef richtte ook op hem zijn revolver, maar eensklaps zonk hem de moed in de schoenen en hij liet den jongen leven. Het tweetal stevende samen ver der over den Oceaan. Bij windstilte klommen zij overboord en verwijderden de woorden „Nieuwe Tijger" van de planken; inplaats daarvan schilderden zij den liefelijken naam „De witte roos". Frederik zat heelemaal onder de plak van den Antwerpenaar. Jef mishandel de hem af en toe, maar ook zijn gewe ten plaagde den twintigjarige. Hij kon echter niet van den moordenaar weg komen. De storm kwam hem te hulp. Deze wierp „De witte roos" op het rif van Apamama, in de buurt van de Fidschi-eilanden. Het zeilschip werd in tweeën geslagen, en zoo werden Jef en Frederik als schipbreukelingen door Engelschen opgepikt. Jef noemde zich nu John Taylor en Frederik stemde toe dat zijn oudere lotgenoot aldus heette. Toen Frederik echter alleen in zijn kooi Lag en de kapitein ^an het Engelsche schip bij hem kwam, schrei de de arme drommel drie-uren aan één stuk. Het schuim stond hem op de lippen en hij kon de krampachtig ge balde vuisten niet uit elkaar rukken, zoo erg was hij van streek geraakt, toen de reis met den zeeschuimer, die een moordenaar was geworden, ten einde was. Eindelijk kwam hij weer wat bij en vertelde toen dat John Tay lor niemand anders was dan Jef Mor telmans uit Antwerpen. Ook deelde hij mede, hoe Jef den dubbelen moord had gepleegd en als zeeroover met hem over den Oceaan had gezwalkt. In dien tijd had Frederik in geen weken lang een oog toegedaan en hij kreeg zoo'n schraal kostje, dat hij af en toe niet wist of zijn maag of zijn geweten hem zoozeer knaagde. De Engelschen klonken Jef in ketens. Hij werd veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid. Het allerliefst nog had den zij den moordenaar aan den beul overgeleverd. Maar de wet verbiedt dergelijke straf, want geen der rech ters had de beide .vermoorden gezien, die Jef in zee wierp. En ook heeft geen lijkschouwer den dood der ver oordeelden ontwijfelbaar vastgesteld en bekrachtigd. Daarom, aldus zegt de wet, die blijkbaar niet gemaakt is voor zeeroovers, daarom is het niet onmo gelijk ,dat de getroffenen slechts schijn dood waren, dat zij in ze*e weer tot bewustzijn gekomen zijn, zich door zwemmen naar land gered hebben en nu nog leven. Zoo bleef Jef uit Ant werpen voor de strop behoed, omdat de wet het nu eenmaal zoo voor schrijft. Maar Frederik Sherret kan maar niet weer op verhaal komen. Hij is gek geworden. Botsing tusschen China en Japan! TOKIO, 6 Aug. Het Reuter-agent- schap seint: In gezaghebbende krin gen wordt verklaard, dat Japan voor nemens is den AntoengMoekden- spoorweg te herbouwen in spijt van China's tegenstand, en dat hef. werk morgen zal aanvangen. Verscheidene honderden Chineesche soldaten zijn langs de spoorlijn opge steld. Het ministerie van Oorlog verklaart, dat het op alle gebeurlijkheden is voorbereid en besloten is, den spoor weg te bouwen zonder acht te slaan op China's tegenstand. De Staatsbegrooiing voor 1910. Naar het weekblad „De Vaderlan der" uit goede bron verneemt, zal minister Kolkman in September de Kamer mededeelen, dat op de aan staande begrooting een tekort is van 12 millioeu. Dit de Staatscourant. T ij del ij k opgedragen: de waarneming der functie van insp, van het mil. onderwijs aan gen.-majoor H. C. A. Neete8on, inspec'eur der infanterie, met bepaling, dat hij ook tijdens die waarneming zal belast blijven met laatstgenoemde betrekking De "Wethoudersbenoeming in de Hoofdstad. Naar 't „Handelsblad" met zekerheid verneemt, is de heer Ketelaar, met bet oog op de pas gehouden Kamer verkiezing voor district V, niet voor nemens zich beschikbaar te stellen voor het wethouderschap in Amsterdam. De Weerbaarheidsvereeniging. De gen.-majoor Neeteson, inspecteur der infanterie, bezocht gistermorgen te 8 nur, in opdracht van den Minis ter van Oorlog, het kamp te Laren De inspecteur werd ontvangen door den korpscommandant, den reserve- luit. der inf.. J. W. Klein, die den generaal rondleidde onder de Opwek kende tonen der stafmuziek van het Een geschenk van Japan voor het Vredespaleis. Uit Tokio is aan de Engelsche bladen geseind dat de Japansche regeering last gegeven heeft voor de vervaardi ging van een stuk brokaat. Dit zal te Kioto worden geweven en is bestemd tot versiering van een der zalen van het Vredespaleis. De Gouverneur vanCuiagao. Naar men verneemt bestaat het voornemen bij de vervulling van de opengevallen betrekking van Gouver neur van Curagio, een keuze te doen uit hooge ambtenaren in die kolonie, van wie in de eerste plaats wordt genoemd Mr. Th. J. A. Nuyens, pro cureur generaal op Curagao, die meer malen het gouvernementsambt waar nam. Overreden. Onmiddellijk dood. De rangeerder Van Beijnen, werkzaam aan het Centraal station te Amsterdam, bemerkte gister avond bij het gaan van het 2e naar het 3e perron niet, dat de trein van 9.16, komend van Den Helder, binnen kwam. Het gevolg was, dat hij werd gegrepen en de trein hem midden over het lichaam ging; v. B. was onmiddel lijk een lijk. Het lichaam werd ter stond met een rijwielbrancard van den G. G. D. naar de Westerbegraafplaats overgebracht. De ongelukkige is vader van een huisgezin. Opgehaald. Het lijk van Maria van den Aarssen, dienstbode bij den heer A. R„ te Dintelsas (N.-Br.), verleden week Donderdag bij het waterscheppen verdronken, is Woensdag nabij de slui zen aldaar opgehaald. —i De geheimzinnige vermissing. Het onderzoek in de zaak der vermiste 27 gouden tientjes bij de Ned. Bank wordt nog voortgezet. Van eenige ongerust heid onder de bewaargevers van waar den bij de Ned. Bank is geen sprake. De stukken, welke op deze zaak be trekking hebben, zijn door de politie in handen der Justitie gesteld. Overspannen! Over den verdwe nen brievengaarder te Andelst verneemt men nader dat zijn administratie vol komen in orde is. De man, die ge huwd doch kinderloos is, staat bekend als van pngerepten wandel. Men ge looft, dat zijn zenuwen niet bestand geweest zijn tegen den drukken dienst op het kantoor in den fruittijd. Een oplichter. Gisterenavond is te Warga aangehouden een 18-jarig jongmensch uit Riiisumageest, die te Leeuwarden en Dokkum bijna alle goudsmeden voor kostbare gouden hor loges en dito kettingen oplichtte, ter waarde van eenige duizenden guldens. Van den graanzolder. De landbou wer H. K., te Emmerzand, die Woens dag van den graanzolder viel, is aan de gevolgen overleden. Verdronken. Te Katwijk aan den Rijn is een vierjarig knaapje van K. in den Rijn gevallen en kort daarna le venloos opgehaald. SCHOTEN. Het nummeren van per ceel e n. Een begin is gemaakt met het vernummeren van de perceelen. Burgerlijke Stand. Onder trouwd. J. H. Amelsbeek en H. M. Mudde. P. Roosje en A. Mul. Overleden: A. H. Bakker 2 mnd. H AARLE MM RLÏEDE EN SPAARNWOTJDB Burgerlijke Stand. Geboren: Wilhelmus Andreas, z. v. W. A. Boerée en C. H. Peeperkoorn. Gehuwd: Th. J. Jansen jm. 24 j. en C. G. Hoenderdos jd. 22 j. Ondertrouwd: L. Verbruggen, jm. '27 j. en M. C. Poelgeest. J. H. A. Meijer, jm. 31 j. en H. v. Beusichen, jd. 26 j. A. P. van der Linden jm. 32 j. en M. Koek jd. 24 j. SANTPOORT. Bijenteelt. Een zeer leerzamen en hoogstgenotvollen middag bezorgde de Noord- en Zuid-Hollandsche Ver- eenigiDg tot bevordering der Bijen teelt in Nederland haren leden en genoodigden, door op Kelting's model stal te Santpoort een openbaren cursus te geven. Na een inleidend woord van den heer Netscher, die mededeelde dat 15 September a.s. weder een was- en honigbeurs te Amsterdam zou worden gehouden, was het de heerGiersbergen, rijksleeraar te Wageningen, die op de hem eigen interessante wijze de bijen cultuur besprak, meer speciaal daarbij op 't oog hebbende leering te geven aan de talrijke dames- en heeren- liefhebberijbijenhouders, en daarbij aan te sluiten het groote belang van dit bedrijf voor ons land. Zoowel de heeren Giersbergen, Net scher als Kelting wekten op tot ter- handneming en bevordering der bijen teelt, waarbij ook nog allerlei interes santé dingen aan het licht kwamen over de vrees voor 't steken der bijen, zoodat sommige gemeentebesturen, w. o. ook Amsterdam, het houden van bijen verbieden, hoewel toch in die stad, zij 't dan ook clandestien, tal van bijenhouders worden gevonden. BLOEM END A AL. Burg. Stand. Geboren: z. van C. Sta'sKoefaal. Overleden: C. R. Ides 68 j. E. Koeleman, 39 j. HEEMSTEDE. Burg. Stand. Ondertrouwd: A. J. Prins en M. D. de Paus. P. C. Abrahams en L M. Elfering. Mesman en P. van Gladbeek. Getrouwd. R. van Bakel en G. Geboren: z. van W. L. Jordaan Biesbrouck. d. P. Westerhoven Hetum. z. A. C. Rusman—Schub- biDg, Overleden: E. Gomperts, 49 j F. Stroosma, 6 m. T. van der Ham, 7 w HILLEGOM. Het Kruisverbond „St. Ber nard u s". Gisterenavond had de vergadering plaats van het Kruisver bond „St. Bernardus" in de zaal van den heer Sistermans. Een nieuw lid en een adspirant werden geinstalleerd. Ook ibet Regele- ment van de Propagandaclub werd goedgekeurd. Daarna werd de vragen lijst voorgelezen. Het voorstel Kromhout werd aan gehouden. Ook deed de voorzitter inededeeling dat pogingen in het werk zijn gesteld tot oprichting van een Knapenbond. Een bollenwagen omge vallen. Bij het inrijden van de Pastoorslaan kantelde de bollenwagen van den heer Neliasen, beladen met byacinthen en tulpen. Eenige soorten tulpen werden door elkaar gesmeten. Voorzeker een schadepostje. Bloembollenbeurs, De beurs werd Donderdag door ongeveer 200 personen bezocht. Crocus bijna geheel geplaatst was prijzig, byacinthen matig, tulpen zeer laag. In dit laatste artikel wordt rij zing verwacht. De rioleering. De werkzaam heden aan de rioleering in de Hoofd straat zijn geëindigd. Vandaag is de laatste buis in den grond gegaan voor den ingaDg vaD de Meerdorpstraat. Met de aansluitin gen gaat het ook goed vooruit, zoodat binnen eenige weken het werk klaar zal zijn. Burgerlijke Stand Onder trouwd: B. Lodder en J. Verweij. Getrouwd: M. Vonk en C. Spaa. C. L. Husemeier en W. van der Werff. Geboren: G. J. Hekelaar-Ver- boog z. A. van Rooden-van Bergen z. C Heemskerk-Loogman d. M. van der Laan-van Berkel z. H. M H. P. Abraham-de Ridder z. A. S. van Stein-Trouwen z. G. H. Salier- BalkeneDde d. Overleden: G. M. Weijers 8 maand. J. R. E. Holtzapffel 66 jaar. A. W. van der WerS 67 jaar. LISSE De 2e gashouder. Gisteren is het materiaal voor den tweeden gas houder der gemeente-gasfabriek aan gekomen. De monteurs zijn mede gearriveerd, zoodat nu spoedig met den bouw zal worden begonnen. De Gemeenteraad vergadert op Dinsdag den 10 Aug. a.s. des na middags ten 3 ure. Punten van behandeling: 1. Vast stelling Rekening. 2. Kohier school geld 3e kwartaal. 3. Af- en overschrij ving. Burger 1. Stand. Geboren: d. van J. van Diest—Heemskerk z. van P. SchoutenBoting z. van P. van Dijk—Faas. Gehuwd: G. A. J. Roskott en F. Guldemond. Overleden: Gerarda Agatha Warmerdam lj. Adriana Knetsch 6 weken. NOORDWIJK. Gemeenteraad. Héden (Vrijdag) middag om 3 uur vergaderde de Raad onzer gemeente onder presidium van den Burgemees ter Jhr. Van Pauhuys. Aanwezig; waren 8 leden. Afwezig met kennis geving de heer Parlevliet, zonder kennisgeving de heeren van Lim burg Stirum en Passdners. Na voorlezing der notulen en ver melding der ingekomen stukken werd de gemeenterekening over 1907 aangeboden én in handen gesteld van een oommissie bestaande uit de heeren de Groot, Pir. Kervel en van Limburg Stirum. Db gemeentere ke ning sloot in ontvangst met f 65.697 en uitgaaf f64.412. Dus een batig saldo yan f 1285. De Rekening van de gasfabriek zou vermoedelijk een batig saldo opleveren van f2700, dat waarschijulüjk groet ndecl-» voor af schrijving zal worden besteed. Diaarna wierden de geloofsbrieven goedgekeurd der herkozen en nieuw gekozen raadsledende heeren G. Li. V. d. Miser, H. Homan, Balkenende n Barnhoorn. Dje voorzitter wijdde eenige waardeerende woorden aan de heeren Parlevliet en Admiraal, dia. de eerste tengevolge' van de uit spraak van de stembus, de laatste uit vrije wil hun mandaat als raads lid geëindigd zagen. Hij dankte hun voor datgene wat zij in hun 15- jarig lidmaatschap van den ra,ad> voor de gemeente hadden gedaan. Vervolgens bleek bij de regeling van de comptabiliteit over 1909 dat uit de 50 opcenten op het personeel nïim duizend gulden meer was; ont vangen, dan geraamd, wat over ver schillende posten van uitgaaf werd verdeeld. Nu kwam een belangrijk punt „de varkens-cjuaestie." Er bestaat n.m. een „verordening' regelende de volkshuisvesting" gemaakt in 1905 en daarin staat een artikel 90 wa.ar- bij bepaald w,ordt dat „in de bebouw de kom geen varkens of mesthoopen gehouden mogen worden." Daaren boven is bepaald dat „B. en W;. toe stemming kunnen yerieenen tqt liet houden van varkens, doch onder be paalde voorwaarden." Gedurende meerdere jaren was deze verordening slechts slapjes gehandhaafd, maar sinds biet begin van 1909, onder on zen nieuwen burgemeester, waren «enige personen bekeurd, wegens het houden van varkens. Daarom had adres ingediend om dit artikel 90 te schrappen. Het praeadvies van B. en W. luidde „afwijzend te beschik ken, omdat B. en iWl toch de be voegdheid hadden vergunning te verleenen. Be heer Dr. Kervel vroeg aan den voorzitter of het waar was dat som mige personen wegens dit artikel waren geverbaliseerd en of dit ge schied was op last van den burge meester als hoofd der politie of op last van Burgemeester en "Wethou ders1 die weigerden vergunning te verleenen. Het antwoord luidde dat het geschied was op last van den burgemeester als hoofd der politie, zonder Voorkennis van de Wethou ders. Die heer Kervel erkende dat de burgemeester als hoofd der politie wettelijk het recht had om zoo op te treden, doch meende dat een an dere weg beter was. Want de be doeling van den raad was, dat de menschen zoo weinig mogelijk Jfehin- derd zouden worden in hun bedrijf. Zeker, er moest rekening worden met de eischen van de gezondheids leer en er moest voor worden ge waakt dat de buren geen onnoodige overlast hadden, maar de eischen mbesten niet te zWaar worden ge maakt, vooral niet voor den min deren man, die het houden van een 'of twee varkens noodig heeft om tie kunnen bestaan. Biaarom achtte bij het wenschelijk dat in het ver volg geen bekeuringen meer geschie den, zonder voordat hierover beraad slaagd was, in het college van B. en ~W,, en hij vroeg of de voor zitter deze toezegging wilde doen. Die voorzitter zeide dat hij de po sitieve belofte niet kon afleggen, maar de verordening zoo mild mo gelijk zou toepassen. Dé heer Kervel zieide dat hij van deze plaats af de ingezetenen aanried, een verzoek tot ontheffing' van art. 90 aan B. en W. te richten, omdat dit de beste weg was om een direct proces-verbaal op last van den Burgemeester als hulp officier van justitie, te ontgaan want als iemand ontheffing verzocht dan moest dat verzoek toch eerst door B. en W. behandeld worden. Overigens zou spreker de verdere handelingen van den Burgemeester afwachten en zoo noodig later voor stellen indienen, waardoor in de toekomst het plotseling opmaken van proces-verbaal, zonder vooraf gaande behandeling door B. en W„ onmogelijk werd gemaakt. Die wethouders, de heeren van der Meer en Alkemade, zeiden daarna dat tot hunne verwondering en on tevredenheid deze zaak niet in het college van B. en iWl, maar buiten de Wethouders om, door den Burge meester alleen was behandeld en dat zij Zieker een andere oplossing had den gewild. Ook de heer de Groot gaf Dr. Kervel gelijk, dat de ra,ad geen algemeen verbod van varkens houden wilde, doch toepassing van hygiënische maatregelen. Daarna Werd met alg'emeene stem men het praeadvies van B. en W. aangenomen. Punt 7 van de agenda was een adres van de Jul ia na-ver eten igi ng om de eerste 4 dagen van de kermis in bet vervolg te laten vervallen. Na bestrijding van het adres door de heeren W. Alkermade, Admiraal, de Groot en Zwarte werd met alge- meene stemmen afwijzend beschikt. Eveneens werd met algemeen e stemmen afwijzend beschikt om een verzoek tot subsidieering van de R.-K. Militairen Vereeniging te Lei den. Bé aangevraagde verkoop van grond aan Ons Huis werd goedge keurd en de prijs bepaald op slechte f 2 per vierk. M„ omdat de vereeni ging deze grond reeds vroeger bo na fide in gebruik had. Hiet laatste punt van de agenda, was de regeling van de jaarwedden der onderwijzers. Gedeputeerde Sta tiën wenschten dat een paar artikels gewijzigd zouden worden. B. en W. stielden voor de zaak voorloopig on- fgiedaan te laten en zoo noodig la ter in berftjge te gaan. Dir. Kervel vond beter cfe zaak af te handelen. Hij wiees er op dat de verschilpun ten tussschen raad en gemeente slechts zaken betrof van onderge schikt belang, die zelden -voorkwa men en slechts geringe financieele offers van de gemeente eischten. Daarenboven was de opvatting van Gedeputeerde Staten toch eigenlijk billijker dan de onze. Als een onge huwde onderwijzer voor oproer of oorlog moest opkomen dan bracht bij toch levengoed als de gehuwde onderwijzer een offer in het belang van het land en daarom vond Dl'. Kervel het billijk dat beide gedu rende den geheelen tijd Vol salaris zouden ontvangen. En bij verlof we gens ziekte, moest toch eigenlijk nooit, meer salaris ingehouden wor den worden, dan de plaatsvervan ging aan de gemeente zielf kostte. Om deze redenen stelde spreker voor, aan de wenschen van Gedeputeerde Statiën gevolg te geven. Dje wethouder Alkemade vond het bieter de zaak voorloopig onafgedaan te laten; men kon later nog altijd zien. Bij de stemming over het voor- stiel Kervel staakten de stemmen. T e g'e n stemden de wethouders Al kemade en van der Meer en de hee ren H. Homan en Admiraal, v r stemden de heeren W. N.^Alke,ma de, de Groot, Zwarts; en Kervel. Bij de rondvraag wees; de heer de Groot op den slechten toestand van den Jervensweg en de lioopen klin kers die daar lagen en een gevaar lijke toestand veroorzaakten. Dé bieer Alkemade wees op het noodza kelijke van een spoedige bestrating bij den Slagboom en de heer Zwarts vroeg; of dé stratenmakers,niet wat vlugger zouden werken, wanneer de 14 B|a'voorzitter erkende het noodige van spoiedige voorziening en de wet houder Alkemade merkte op dat de giemeente-opizichter wel eens wat veel Zijn eigen inzichten volgde, zon der voldoende rekening te houden met de wenschen van wethouders of Eagelijkseh Bestuur. Overigens züu miet de gedane opmerkingen reke ning worden gehlouden. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering.. HAARLEMMERMEER. Een wagen om. Aan den IJweg sloeg een wageD, met bollen beladen, door het breken van een der achter wielen, om. Het voertuig kwam in de sloot terecht. Er bleet' zoo gosd als niets van heel. Gelukkig bekwam de voerman geen letsel. Personalia. In den Haag zijn geslaagd: Voor 't examen Fransch L.O. de Dames S. T, Beerens en D. M. A. H. A. JaDse. Voor 't examen handteek e- nen L.O. de Heeren C. de Boer, A. Bon, J. J. Bosse en H. G. R. Bremer, allen van hier. Rectificatie. Het bericht over 't zilveren leest van den Heer de Klerk, thuis bshoorende onder Zand- voort, is gisteren bij vergissing onder „Stadsnieuws" geplaatst. De marktmeester L. Bijneveld vierde zijn zilveren feest. Uit de ker misreizigers werd een commissie ge vormd, die den jubilaris een cadeau aanbood. De gemeente-rekening 1908. B. W. bieden den Raad ter vastetel- ling aan de gemeenterekening over 1908 De gewone ontvangsten bedroegen f 2,153,408,28i/2 de gewone uitgaven f 2,055,954,47, een voordeelig saldo dus van f 97,452,811/2. B. en W. zullen eerlang voorstellen van dit saldo f 6500 dver te brengen op den dienst van 1909 en de rest f 90,953,8U/2 te be stemmen voor de 40/0 ieenmg van 1901. Fabrieksvacantie. Hedenmiddag te 12 uur is de fa- brieksvacsntie voor het personeel der „Werf Conrad" ingegaan, en is deze inrichting tot Donderdag a. s. stop gezet. De K. S. A. Het plaatselijk Comité voor Kath. Sociale Actie, Afdeeling Haarlem en Omstreken, zal een vergadering houden op Dinsdag 10 Augustus, in het ge bouw „St. Bavo", Smedestraat 23, 's avonds 8 ure. De agenda vermeldt 1. Rapport Commissie „Bevolkings register". 2. Commissie Woningbouw. 3. Luid keels venten op Zondag. 4. Voorstel tot toevoegiog van eenige leden. 5. Rekening en verantwoording en half- jaarlijksch verslag van de Penning- meesteresse. „Haarlem." Het jaarverslag over 1908'09 van de vereeniging „Haerlem" is aan de leden rondgezonden. De secretaris, de heer J. L. Tadema, levert daarin op uiterst smakelijke wijze een overzicht van de gebeurtenissen, rondwandelin gen, uitstapjes en feiten, die deze sympathieke vereeniging, welke Haar lem's historie en verleden zoo practisch liefheeft, in dat tijdsverloop heeft medegemaakt. Wij hebben trouwens, bij ons verslag van de laatste alge- meene vergadering dezer vereeniging, den korten inhoud van het jaarver slag geresumeerd, en er tevens melding van gemaakt, dat het verslag dat de „Nieuwe Haarlemsche" gaf van den zeer interessanten tocht Daar Amster dam's oude heiligdommen en merk waardigheden, in zijn geheel in het verslag is ingevoegd. Terecht merkt de secretaris op, dat het verslag een goed middel is om propaganda te maken voor deze zoo sympathieke en aanprijzingswaardige vereeniging. Moge dit begrepen worden door de leden en tal van onbekenden met „Haerlem" tot deze vereeniging toetreden. Het Museum van Kunstnijverheid. De tentoonstelling der reproducties van verschillendé geweven stoffen, die - in de rotonde van het Museum ge opend is, geeft ons een overzicht van de weefindustrie zoowel in Oostersche landen als in Europa. Zij toont aan hoe de patronen der orieDtaalsche weefsels ingang vonden in Europa en aldaar verder werden verspreid, grooten invloed uitoefende op de ornamentiek; eveneens wijst zij het verdere verband aan, dat zich tusschen de producten der nijverheid van beide werelddeelen heeft ontwikkeld. Zondag is de toegang kosteloos. Haarlemsclie Postduiveubond. Zondag 1 Augustus j.l. hield de Haar lemsche Postdnivenbond haar eerste wedvlucht met jonge duiven (broed 1909) van uit Apeldoorn (95 K.M.). De duiven werden door de uitsteken de verzorging van den heer T. Bennink, aldaar, ten 6.50 uur in vrijheid gesteld met mooi weder en Noord-Westenwind. Niet minder dan 287 duiven waren voor dit concours ingeschreven, toebe- hoorende aan 33 deelnemers. De prijzen werden zeer vlug behaald, gelijk blijkt uit onderstaande noteering. (Klasse I. 287 stuks.) Prijs. uur min. sec. te. J. J. de Korte 8—06—02 2e. H. Wijtkamp 807—11 3e. L. v. Bragt 8—07—34 4e. C. Giebels 8-07-36 5e. idem. 80743

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2