DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. li) Kinfierbtitave»* 29-SI-33, Haarlem BUITENLAND. Gemengde Buitenlandsehe berichten BINNENLAND. Een koning van misdadigers. MAAND&3 9 4UC. 1909. 34«* Jaargang No. fc959 Bureaux van Redactie en Administratie icsferccsmmuniaaS T«iefoonnumaner 145*6. Voor advertentiën en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich uitsluitend tot RICARDQ's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. Wij maken er onze abonné's met nadruk op opmerkzaam, dat ingeval van ongelukken, - watruit krachtens onze - gratis- ongevallenverzekering - recht voortvloeit op een - grootere of kleine uitkeering, alle bijzonderheden omtrent hef ongeluk BINNEN ZEVEN DAGEN nadat het gebeurd - is, aan de directie der - „Nieuwe Haarl. Courant" schriftelijk moeten worden meegedeeld. Ingeval van ongelukken met doodelijken afloop moet o n- m i d d e 11 ij k aan de direc tie der „Nieuwe Haarlem3che - Courant" kennis worden - gegeven. DE DIRECTEUR Algemeen overzicht FEUILLETON. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ABONNEMEHTSPRIiISi Per maanden voor Haarlem f 1,85 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.86 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afooti -rlijke nummer- „0,03 PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 16 regels60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer10 cent. Buiten Haarlem en de Agentschappen 20 cent per regel. Reclames dubbel tarief. Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cents (ét contant). Alle betalende abonnès op dit blad. die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN bij verlies van GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. 400 GULDEN bij overlijden. GULDEN bij verlies van éen hand of voet. GULDEN bij verlies vac éen oog. 100 GULDEN bh verlies van éen duim. één wijsvinger. 15 GULDEN bij verlies van éen anderen vinger. De ultkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij Ocean" Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11, NIEUW OORLOGSGEVAAR IN 'T OOSTEN. MY meldden het al: tusschcn Ja pan en China is het spannend. Japan, dat op het vasteland van Chinees ch Mantsjoerije al na den oorlog- vasten voet heeft gekregen, is niet van zins, zich door het ople vende jonge China (de eigenlijke heer des lands) eruit te laten drin gen, dat schijnt, eigenlijk de quinte- sence dezer nieuwe conflicten te we zen. Japan kreeg na den Russisch-J^- pansche oorlog bij verdrag het be heer over den Mants j oercellen spoorweg tot Moekden. Die spoorweg heeft Japan steeds tot basis van zijn handelen laldaax willen maken. Doch China verzette zich steeds. Nu is Vrijdag Japan opeens met de volgende eischen voor den dag gekomen: le. D|e route en de sta tions moeten worden gewijzigd; 2e. Dte spoorwijdte moet in overpenstem- irfing worden gebracht met die der Koreaansche lijnen. 3e. Aan Japan moet Let recht worden toegekend een wacht van vijftien soldaten per kilometer te plaatsen. 4e. De poli tie in alle plaatsen langs den spoor weg moet Japansch zijn. Niets van dit alles is hij het ver drag voorzien en China weigert Zijn toestemming. Behalve dat China bezwaar heeft tegen de eischen van Japan inzake soldaten en politie, is het van oor deel, dat in verband met het terrein een nauw spoor gewensoht is. zoo als Japan ook op zijn lijnen heeft, welke alleen voor handelsdoeleinden dienen. China begrijpt heel goed, dat Ja pan's bedoeling is het Koreaansche spoorwegnet tot over Chineesoh ge bied nit te breiden en dat Japan de lijn voor strat -gisehe doeleinden wil aanwenden, daar de betrokken streek weinig vooruitzichten biedt uit >jen hand ']snofpunt Japan wil die hand leggeen op Mantsj oerijsch gebied, dat is de heele zaak, en dat ziet China zeer goed in Intusschien zal Japan op zijn eigen houtje toch zijn eischen doorzetten. Waar dat toe leiden zaldat is dte vraag van den dag OORLOGSGEVAAR BALKAN. OP DEN Men ziet hetin vollen vredestijd, is er maar een vonk noodig om het kruid be doen ontbranden en een ge weldigen oorlog te ontketenen! Zal Japan deze vonk slaan, of zal Turkije bet doen op den Dalkan Dat alles is nog onzeker, maar.... het kan evengoed ja zijn als neen D;e mogendheden zullen intusschen wï?l doen wat ze kunnen om Turkije van den oorlog met Grikenland af te houden! Volgens Reuter zegt men te Kon- stantinopel al dat de beschermende mogendheden vandaag een nota, aan de Por te zullen doen toekomen, waarin de door Turkije in Athene gedane stappen worden afgekeurd. D« Eransehe gezant zou alreeds in structies in dezen zin hebben fontvan- gien. Of dat waar is I 1 Intusschien probeert de regeering de gemoederen wat te kalmeeren, en hooren we van Reuter, dat, naar aan leiding' van de groote opgewonden- beid der bevolking, in verband met de Kretenser kwestie, de regeering het Jong Turksche Comité verzocht heeft, het zijne bij te dragen om de gemoederen te kalmeeren Dat is toch wel zoo iets, alsbij den duivel te biecht gaan, niet? DE TOESTAND IN NOORD- AFRIKA. Minister-presiden Maura van Spanje heeft zeer belangrijke ver klaringen afgelegd over den toe stand in Noord Afrika. Die minister toonde zioh tegenover de correspondent die hem onder vroeg-, zeer gebelgd over de valsche berichten in sommige, natuurlijk meest anti-olericale buitenlandsehe bladen. Zoo is het, volgens Maura, abso luut onjuist dat ter onder het Spaan- schte volk een sterke oppositie beerscht tegen de militaire operaties in Melilla „Er isi," zojo zteide de minister, „geen volk in de wereld, dat zijn vaderland meer lief heeft dan de Spanjaarden. Wij zien bet ook nu wieer, nu velen naar Marokko op trekken om hun vaderland en hun vlag tie verdedigen. Nog slechts vijf' dagen is het geleden, dat de eerste versterkingen voor generaal Marina gemobiliseerd werden en nu zijn 'ze reeds te Melilla, om met hunne mak kers tegen de Moeren te vechten." Ook Maura is er van overtuigd, dat een oorlog in Afrika igeen ge makkelijk werk is. Deze strijd zal, zoo zei hij tot den correspondent, nog heel wat van onze manschappen vergen. Niette genstaande de soldaten dit weten, en het hun bekend is met twelke barba ren zij den strijd moeten -aanbinden, gaan zij zonder aarzeling. Die geestdrift zal de regeering in haar- zware taak steunen. Over eeni- ge dagen zal generaal Marina over 16.000 manschappen te beschikken hebben en den bes lissen den slag. Wa- glen. ti 't Is absoluut noodzakelijk dat er vrede en orde beerscht in het Afri- kaansshe land, dat onze onderdanen niet ieder oogenblik 't gevaar loo- pen, dat zij gedood of uitgeplunderd worden. Wij wensehen waarborgen en daar de sultan deze ongelukkig genoeg niet geven kan, zullen We ze onszelf verschaffen. Ik twijfel ter niet aan of onze pogingen zulleïi gelukken. Al wat. rond de muren Van Melilla geschied is, kan ons niet pessimis tisch stemmen. Integendeel, of schoon wij ernstige verliezen gele den hebben, zooals elk ander leger die onder deze omstandigheden zou tie betreuren hebben, z:ijn de Mooren flink gestraft, en in bedwang gehou den, nog' voor de aankomst der ver sterkingen." Bij hiat gesprek over de [gebeurte nissen in Barcelona herinnerde de premier er aan dat het een handels stad is, waar vele anarchisten uit alle deelen des lands opeengehoopt zijn. „Toch kan ik niet 'gelooven dat ter, de gemakkelijkheid waarmee on- zte troepen rust en orde herstelden in aanmerking genomen, zooveel dui zenden oproerlingen waren als eerst gemeld was. „In de laatste vijftien jaren is Span je in alle opzichten flink vooruitge gaan en 't is onmogelijk dat anar chistische en revolutionaire ideeën in een land welig kunnen tieren, waar de landbouw zich dermate ont wikkeld heeft, dat de waarde van den grond zich in dit kort tijdsver loop verviervoudigd heeft!" KONING PETER, 't Gaat erg, erg slecht met koning Peter van Servië. 1 Het „Journal" verneemt uit Ber lijn, dat daar telegrammen ontvan gen zijn, volgens welke 's konings toestand hopeloos is. Kroonprins Alexander zou in allerijl uit het bui tenland naar Belgrado geroepen zijn. In Servië zou middelerwijl een be weging op touw gezet zijn, om het regeeringshuis omver te werpen. Pasjits, de oude stokebrand, heet er de ziel van. Volgens andere geruchten, broeden de officieren op plannen, om prins George, den vxoegeren kroonprins, op den troon te brengen. Die Weensehe correspondent van de Matin" verzekert, dat het elk oogenblik met den Koning kan af- loopien. Om de. dubbeltjes! Het stoomschip ..Pennsylvania", van de Hamburg-Amerikalijn, trachtte, vol gens een telegram uit New-York, die haven met een lading wijn, kaarsen en andere goederen binnen te komen, eer het nieuwe tarief van invoerrech ten in jerking trad, hetwelk Vrijdag nacht om 12 uur zou geschieden. Het stoomschip verloor de race echter. Het bereikte Sandv Hook om tien uur 's avonds, maar de ontvanger van de in voerrechten weigerde het douane-kan toor tot middernacht open te houden, zoodat de douane-ambtenaren 20.000 dollar meer voor den staat konden bin nenhalen. De ontvanger had het departement van Financiën te Washington telegra fisch gevraagd, of hij het douane-kan toor Later dan gewoonlijk zou open houden. Het antwoord luidde: „Sluiten op den gewonen tijd." Een gelijke inslructie werd naar alle andere havens der Vereenigde Staten gezonden. Nummer zóóveel! Alweer een schandaal in Rusland, Te gen den adelsmaarschalk van Nicota- jefsk, den heer Akimof, is een aan klacht ingediend wegens verduistering van eesn som van honderdduizend roe bel uit een onder zijn berusting zijnde pensioenkas. De beschuldigde zal zich in den herfst voor den Senaat heb ben te verantwoorden. Dat komt ervan! In Antwerpen is Zaterdag een treu rig ongeluk gebeurd. Een troep oli fanten trok door de straten, gevolgd door honderden kinderen, die de bees ten met steen en wierpen. Plotseling rukte zich een der getergde dikhui den van zijn leider los, pakte met zijn slurf een kind beet, en slingerde het in de hoogte. Nog was zijn woede niet bekoeld. Toen het kind op de straat- steenen was gevallen verpletterde hij zijn slachtoffer onder zijn kolossale poo- ten. Weer een gruwel door den drank Te Pezé-le-Robert, dicht bij le Mans, in Frankrijk, kwam deze week een ze kere Rohée thuis. Rohée is een man van vierendertig jaar, daglooner, vader van twee kinderen. Hij was dronken en boog zich over het bedje waar een van zijn kinderen in lag te slapen. Hij wilde het kind omhelzen. Het meis je, drie jaar oud, schrok wakker, begon te huilen en wilde niets van de lief kozingen van haar vader weten. Rohée vond |dat onvriendelijk, nam het kind op en sloeg hel met het hoofd tegen den muur. Hett kind bezweek onder die be straffing. Rohée ging toen slapen. In den nacht begon zijn ander dochter tje, van veertien maanden, te schrei en. De vader sloeg dat kind niet dood, maar hij wondde het aan het hoofd. Rohée is gevangen genomen. Koning Leopold als restaurateur1 Indertijd hebben wij al eens verteld, dat de koning aller Belgen in het res taurateursvak was gegaan, door voor eigen rekening een Chineesch restau rant te laten bouwen, dat dienst zou doen op de groote tentoonstelling te Brussel. Thans vinden we nog enkele bijzon derheden omtrent dit plan. Het bewuste restaurant zal een der meest belangwekkende gebouwen zijn op de groote, internationale tentoonstel ling, die het komende jaar in Brussel zal worden geopend. Het heeft den vorm eener Chineesehe pagode en is in zuiver Ghineeschen stijjl uitgevoerd. Koning Leopold heeft voor den bouw van dit origineel e koffiehuis bijna 3 millioen francs uitgegeven. Alle versier selen en houtsnijwerk zijn door wasch- echte langstaarten uitgevoerd. Koning Leopold heeft nu doen we ten per advertentie misschien wel? dat hij een pachter zoekt voor (het restaurant, maar de pachtsom, die hij eischt, is zoo hoog, dat de vaklieden niet gelooven, dat de koning daarvoor een pachter zal vinden. De vorstelijke eigenaar wil echter on der geen enkele voorwaarde de pacht som verlagen; als niemand op zijn voorstel ingaat, dan wil hij, naar hij verklaard heeft, nog veel liever zelf het restaurant exploiteeren! Het ontbreekt er nog maar aan, dat hij, als Chinees vermomd, zelf achter het buffet gaat staan. Brand in een meisjeskostschool. Vrijdag had in het pensionaat van het klooster van het Kind Jezus, te Nijvel (België) de prijsuitdeeling aan de leerlingen plaats gehad. De honderdzeventig meisjes, die Za terdagmórgen eerst in verlof zouden gaan, zaten op de banken op hun speel plaats, na het middagmaal, toen zij de Zusters in allerhaast zagen voorbij snel len. De. leerlingen wisten toen nog niet dat het vuur verschrikkelijk woedde op de zolders van het groot klooster, en begrepen ook niet waarom hun meesteressen zoo gejaagd en ongerust voorbij liepen. Op 't zelfde oogehblik begon op het stadhuis de brandklok te kleppen. De leerlingen keken naar omhoog en bemerkten met schrik dat hun pensionaat in laaie vlam stond. Reusachtige vlammen en dikke zwar te rookzuilen met gloeiende vonken doorstikt stegen hoog uit het dak ten hemel op. De oudste leerlingen snel den toe en waren de zusters behulp zaam in het redden der koffers en manden, welke gereed stondehn om op gestuurd te worden. Men oordeele over dgen schrik, het geween en gejammer der kleinere leerlingen die hier en daar rondliepen. De anderen moesten de kleinen aan de hand buiten het kloos ter leiden en ze bij de inwoners in veiligheid brengen. Intusschen waren de pompiers, de agenten en een ontzaglijke menigte nieuwsgierigen ter plaatse gesneld. Het pensionaat is een groot gebouw met vier verdiepingen; de voorgevel is 150 meters Lang. Het is gebouwd op een heuvel achter de Noordstatie van Nijvel. Dit doet verstaan hoe het noodsein terstond in de stad gegeven werd, daar men van heinde en verre de vlammen zag opslaan. Ongelukkig genoeg was cr gebrek aan water en de redders moesten zich bepalen hij het uithalen van eenige bedden, welke zij door de vensters wierpen. Het ver nielend element woedde immer ver schrikkelijker en kon door niets gestuit worden. Om 2 uren reeds waren de slaapzalen der oudere leerlingen, de turnzaal en de zolders vernield. De vlammen deelden zich opvolgenlijb me de aan de andere verdiepingen, de klas sen en de eetzalen. Weldra vormde heel het ruime gebouw, slechts een overgrooten vuurpoel. De hitte, welke er uitstraalde, was zoo hevig dat de redders en de toeschouwers op grosten afstand moesten blijven. Om 6 urea brandde het bijzonderste gebouw nog altijd. Er is gelukkiglijk geen enkel ongeval aan personen te betreuren. De stof- felijke schade is zeer belangrijk. Van het schoon pensionaat blijven er nu nog slechts eenige stukken muur over. Keizer Wilhelm en koning Ednard. Volgens een telegram uit Londen aan den „Lokal Anzeiger" loopt het gerucht in welingelichte Engetsche kringen, dat koning Eduard van plan zou zijn, wan neer hij zich naar Mariënbad begeeft, een kort bezoek te brengen aan den Duitschen Keizer te Kronberg. Men meent dat bij die gelegenheid de nieuwe Rijkskanselier aan den ko ning van Engeland zal worden voorge steld. De ontmoeting zou a.s. Woensdag plaats hebben. De staking in Zweden. De algemeene staking wordt veront rustend erg. Alles ligt stil, ook de gas- en elec- triciteitsfabrieken te Stockholm werken niet meer. De koning heeft per proclamatie een beroep gedaan op het volk om vrede te sluiten. Maar de socialisten moeten daar niet hard om geven! Hofberichten. Van bevoegde zijde wordt medege deeld, dat het in sommige bladen Naar hei Engelgch.i 29) Maar langzamerhand vergat ik hït ongelukkig einde van den Mos- tyn-halsbstting geschiedenis, en had ik andere gebeurtenissen en gevaren te trotseren. lederen dig1 gaf O itrd- mon mij onderricht in aè wonder volle samenstelling der organisatie, en daar ik een blik kreeg op zijn verbazingwekkende, meesterlijk be dachte vertakkingen kon ik beter de- zien scheppenden geest bewonderen, die deze wereldpolitiek van roof en misdaad beheers elite. Zijn van na ture vlugge geest had spoedig de meest ingewikkelde draden gevolgd 'en weldra kreeg ik deze geheel in handen. Ik trad gedurende dien tijd ■weinig handelend op, maar een paar malen bedacht ik aanslagen, die bei de met groot succes bekroond wer den. Ten slotte legde ik Caxdmon een plan voor, hetwelk zijn volko men goedkeuring kon wegdragen. Ik zal een waardig opvolger hebben, zei hij vermoeid, en ik ben blijde de teugels aan zöo vaardige handen te kunnen overgeven. Gij hebt reeds de neiging overwonnen om iets aan het toeval over te laten wij1 moeten dien factor geheel uit ons werk bannen. Wij moeten elke bijzonderheid volgens mathemati sche lijnen afbakenen, en iniets aan het lot overlaten. Eenige dagen daarna riep hij een algemeene vergadering op van alle leden, die in staat waren haar bij te wonen, en sprak hen toe door de spreekbuis, mij als zijn opvolger aanwijzend voor het geval dat hem in de toekomst iets mocht overko men. Daarna was Cardmon drie dagen afwezig in ons verblijf. Op den vier den dag lazen wij in een avondblad, dat Lord Wjeylands ernstig ziek lag in zijn huis in Park-Liane; den vol genden dag vernamen we uit de cou rant, dat hij gestorven was. Van dien tijd af aan zag ik Cardmon niet we der, zoodat daaruit gemakkelijk een gevolgtrekking te maken is. Ik werd nu het erkende hoofd van de uitge breide misd.adigersvereenigiing en maakte de plannen voor eenige aan slagen die de wereld versteld deden staan en welke ik thans ga Verhalen. Toen ik nauwkeuriger in de papie ren en stukken van ons overleden hoofd een onderzoek instelde, werd ik meer en meer verbaasd over de volmaaktheid van onze organisatie, In grootboeken, in leder gebonden, die. veel weg hadden van de gewoue koopmansboeken, was iedere mis daad, welke onder de bescherming van ons genootschap was volbracht, nauwkeurig ingeboekt niet alleen, maar ook de plannen die daartoe wa ren gesmeed, de ingewikkelde bijzon derheden en duizenderlei hulpmidde len, welke tot ons succes hadden gevoerd. Ik vond het thans noodig mij wat in gezelschappen te bewegen, ten einde materiaal te vinden om mijn talenten te laten werken. Langza merhand was ik geheel onverschillig gew.orden voor het: gevaar van ont dekking,'en ofschoon ik nooit de kans uit het oog verloor, dat men mij zou snappen werd ik stoutmoe dig. Als Hallam Montague kon ik mijl natuurlijk niet naar buiten yer- toonen, en daarom zag ik rond naar een persoonlijkheid, die ik zou kun nen aannemen. In den tijd, waarvala ik schrijf, was de thans in Engeland veelvuldig voorkomende millionnair haast niet bekend, en nu schoot mij in de gedachte, dat de vermomming als Amerikaansch millionnair won derwel aan mijn doel zou beantwoor den. Ik liet geen steen op den anderen, om met succes een begin te maken. Een van onze leden in N iw-York kreeg de opdracht berichtjeste zen den aan de Biritsche bladen betref fende den enormen rijkdom van John Treadgold, een olie-koning uit het Westen. Het waren maar korte be richt j'3s, en er werd geen overmature haast gemaakt, want ik wenschte niet den minsten airgwaan op te wek ken. Eindelijk, toen ik meende dat de tijd gekomen was, deed ik den overtocht naar New-York, zwierf eeniigen tijd door Amerika, en kwam ten laatste uit de vergetelheid te voorschijn als John Treadgold. Ik si a pie a.an een eerste rangshotel te New-York af, en omringde mij daar met een staf van dienaren. Terwijl ik te New-York verbleef, maakte ik kennis met de dame, die mijn echt- genoote werd en die tot aan het oogenblik van haar dood de dood die mij afgeleefd en- er veel ouder uitziende dan mijn leeftijd was, ach terliet nimmer mijn misdadig leven heeft vermoed. Mag Ik hier een oogenblik stil- sl aan, en de vreugde vermengd met verdriet, beschrijven, die deze schoo- ne vrouw in mijn leven bracht? Er v aren tijden, dat ik mij in doods- angr heen en weer wrong wegens dé wroeging over mijn talrijke mis daden. D|e heldere, bedaarde blik va,n de oogen dier lieve vrouw te door- riaan was voor mij een grooter in spanning dan de hartstochten van Ken troep misdadigers in te toornen, maar.... zij heeft mij nooit ver dacht. Ik won hare liefde en huwde haar. en ons huwelijk werd in al de groote Amerikaansche bladen be schreven met een keur van woorden, die heele kolommen vulden. Mijn vrouw had zelve een aanzienlijk ver mogen. Als ik het had gewild, kon ik mij van het genootschap der misdadi gers hebben afgescheiden, het hoofd hebben opgeheven in de wereld de nieuwe wereld natuurlijk en hébhen gepoogd boete te doen voor leven van misdaad in het verleden dcor -?en g reg li en deugdzaam le ven. Maar in dien tijd liet de vreem de neiging tot misdaad mij niet los zijscheen onuitroeibaar. Ik maakte mijn plannen en voerde die uit. niet om wille van het voordeel; ik be keek mijn aanslagen slechts uit het oogpunt' van moeilijke vraagstuk ken, die opgelost moesten worden. De artistieke zijde van mijn misda digers loop ba an eischte, dat ik zou blijven bij de bende, en ik bleef. Ik moet thans herinneren aan het feit, dat ik een vermomming had aangenomen, die mij geheel verbor gen hield voor speurdersoogen. Zelfs mijn vrouw vermoedde nooit iets van mijn tweeledige persoonlijkheid. Een knappe operateur had. de kenmerken de. trekken van mijn vroegere ver schijning geheel veranderd, een wie een paar jaren te voren Hallam Mon tague hadden gekend, zouden mij thans nooit hebben herkend in den persoon van een vermaarden Ame- rikaanscben millionnair. Maar ofschoon ik bezig was een valsche reputatie op te bouwen ver loor ik nimmer uit het oog een mo gelijke crunstive gelegenheid om mirn j band wérk uit te oefenen. Sommige onder de ouderen van mijn lezers zuilten zich het sensationeele voorval in Amerika nog wel herinneren, hoe een bende gemaskerde movers werd stilgehouden, de bewakers van den de spoortrein naar het westen door waggon, met gemunt geld beladen, werden neergeschoten, de machinist van de locomotief werd geworpen, en de geheele vracht goud tot het laatste ons toe werd weggeroofd? Ik had dezen aanslag uitgedacht en voerde dien, aan het hoofd der ben de staande, uit. Dit gebeurde kor£ vóór mijn huwelijk. Ik had de leden van de organisatie, die in of nabij N wv-York verbleven, bijeengeroe pen, en bun medegedeeld, wie ik wer kelijk was was, hen vragende welke gelegenheid zij mij wisten aan te wij zen, om mijn talenten te toonen- Zij spraken dadelijk van de groote la ding gemunt goud, maar uitten allen als bun meaning dat er geen denken aan was, een overval te wagen om het geld machtig te worden. De ge heel e staf ambtenaren van den spe- r-ialen trein, die het geld zou ver voeren, bestond uit vertrouwde man nen bet scheen haast krankzinni genwerk te beproeven hen den baas te worden. Maar ik zette mijn scherp zinnigheid aan het werk en had, lang vóór den trein met het geld zou vertrekken, mijn plannen in alle onderdeelen gereed. Wrrrdf pervolfidj).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1