DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. II iswest 29-31-33, Rasrlem Medewerking gevraagd BUITENLAND. Gemengde Buiteniandsche berichten Een koning van misdadigers. WOENSDAQ li AUG. 1909 jaargang No. e96| Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. Voor advertentiën en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich uitsluitend tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. Wij maken er onze abonné's met nadruk op opmerkzaam, dat ingeval van ongelukken, - waaruit krachtens onze - gratis- ongevallenverzekering - recht voortvloeit op een - grootere of kleine uitkeering, alle bijzonderheden omtrent het ongeluk BINNEN ZEVEN DA6EN nadat het gebeurd - is, aan de directie der - „Nieuwe Haarl. Courant" schriftelijk moeten worden meegedeeld. Ingeval van ongelukken met doodslijken afloop moet o n- m i d d e 11 ij k aan de direc tie der „Nieuwe Haarlemsche - Courant" kennis worden - gegeven. DE DIRECTEUR Algemeen overzicht. FEUILLETON, NIEUWE HAARLEMSCHE COUNT ABONNEMENTSPRIJS) Per 8 maanden voor Haarlemf 1,35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afxondedjjke nummers 0,03 PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regels80 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer10 cent. Buiten Haarlem en de Agentschappen 20 cent per regel. Reclames dubbel tarief. Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cents (4 contant). Alle betalende ateonné* op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeid, tegen ongelukken verzekerd voor GULDEN bij levenslange ong.- #1 BIX B 1 i i vlütsTn 'él HM lllli besvar" verlies van schiktheid tot werken. 400 overlijden. 300 hand of voet. 150 éen oog. 100 éen duim. één wijsvinger. 15 GULDEN bij verlies van éen anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij Ocean" Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. 't Is vacautiel Dat beteeken t voor velen een tijd van ontspanning, van herstel, van krachtsvernieuwing, van het opdoen van frisschen levensmoed en Eieuw Weerstandsvermogen. Meer en meer gelukkigdringt overal de waarheid door, dat voor den arbeider van welke soort ook, of bij werkt met de handen dan wel met den geest, een zekere vacantietijd on ontbeerlijk is. En zooals het met den volwaseen mensch gaat, zoo gaat het óók met het kind. !§Het kind beeft, zoo goed als de volwassene, ja wellicht nog meer dan deze, geregeld vacantie van noode. En dat wel om twee redenen voor eerst om den kleinen hersens mat en ontspanning te geven van het school- leereo maar ten tweede en niet minder noodzakelijk om door frissche lucht, door spierversterking, door spel en uitspanning, het lichaam t.e ver- eterken en het weerstandsvermogen te vergrooten. In dit laatste opzicht echter ont breekt er aan de „vacantie" onzer kinderen wel eens héél wat I Eu dit üebrek klemt nog te meer, Waar er vooral in de kringen der kleine burgers en der arbeiders zoo ontzaglijk veel kinderen zijn, die door ongunstige levensomstandigheden,door gebrek aan krachtig voedsel en vol doende frissche lucht, door tubercu lose, door huiselijke bekommernissen, zoo hard noodig nebben een voldoende en echte vacantie, met goede voe ding véél lrissche lucht, lichaamsbewe ging, orde en tucht Men gevoelt bet: hier is een leemte, die door het vrijaf-hebben van de school wel allerminst voldoende wordt aangevuld. In die leemte voorzien de Vacantie kolonies. Een verblijf van een drietal weken in een boschrijke, zonrijke streek, aan het Noordzeestrand of op een andere gezonde plaats, geeft de ondervin ding heeft het klaar en duidelijk be wezen voor al zulke stumpertjes die in den strijd om het bestaan zwakke lingen en dus de minst fortuinlijken dreigen te worden, de beste resultateD. Ongeloofelijk dikwijls is het succes van zulk een echte vacantie voor tal van kinderen geweest. Althansnaar het lichaam. Daar was het dan toch om te doen, zegt u Een oogenblikje I Totnogtoe werd bet stoffelijk-goede werk der vacantie- kolonies verricht door „neutrale" ver- eenigingen. Maar hoe verdienstelijk die vereenigingen ook zijn, voor onze Roomeche kinderen begeeren we ze niet, kunnen en mogen we zelfs hunne hulp niet aanvaarden. Althans, we moeten uitzien naar eigen, Roomsche inrichtingen, waarin onze Roomsche kinderen het goede en voortreffelijke resultaat naar het lichaam. dateeD vacantiekolonie geven kan en ook geeft, kunnen verkrijgen. Daar zijn er, die dit aandringen op Roomeche instellingen neg altijd maar wat „onverdraagzaam" vinden. Van eigen katholieke scholen zien dezulken de noodzakelijkheid wel in: maar van andere eigen katholieke in richtingen vindt men de dringende noodzaak 'niet bewezen. We hebben nu niet te spreken over andere instellingen, maar ons bepalend bij de vacantiekolonies, vragen we; kau er wel een intiemer omgang tus- schen kinderen mogelijk zijn dan die, welke in die kolonies gedurende het verblijf aldaar bestaat? Dat is als een gezinsleven, ja, nog intiemer doordat het zoovele en enkel kinderen zijn, die met elkaar spelen, zich vermaken, buiten zijn, die met elkaar omgaan veel nauwer dan bij het speien op de straat of elders. Daarenboven een inzender in „De Tijd" merkte dit onlangs in een arti kei zeer terecht op behooren de kindereo die naar een vacantiekolonie gaan wegeos lichamelijke minderwaar digheid, toch meestal ook tot de zede lijk Zwakkeren, voor wie dus het nauw lettend toeziet.t op den omgang met anderen des te scherper wezen moet!.... Dit alles bijeen, kan géén goed ka tholiek opreebt zeggen, dat voor vacan tiekolonies de eischRoomsche kin deren in Roomeche omgeving en onder Roomsch toezicht, overdreven is. Integendeel: alles moet er gedaan worden, om Roomsche inrichtingen van dezen aard te verkrijgen, dat is in het belang ODzer kinderen en in het belang ook van ons katholiek onderwijs,op welks resultateD en doel de neutrale vacantiekolonie uit den aard der zaak remmend werkt, dure plicht Welnu, na dit alles durven we ge rust de warme medewerking vragen van al onze lezers, die een steentje kunnen bijdragen tot de oprichting van een Haarlemsch Comité, voor de uitzending van Haarlemsche Room sche kinderen die daaraan beboette hebben, naar een Roomsche vacantie kolonie. Een zoodanige kolonie is in voor bereiding: dank zij de geestdriftige en onvermoeide pogiDgen' van pastoor Suidgeest te Egmond aan Zee, zal aldaar naar wij hopen spoedig een katholieke kinder-vacantiekolonie gereed zijn om arme kinderen die 't verblijf in een uiterst gezonde omge viDg een poosje noodig hebben, te ontvangen. In Haarlem zijn een aantal katho lieke onderwijzers, mannen met een warm hart, voor het kind en een echt Roomsch gevoel voor wat Roomsche kinderen noodig hebben, bezig om een Comité te vormen en voorbereidende maatregelen te nemen, teneinde een plaatselijke vereeniging op te richten die geregeld de weldaad van een ver blijf in een vaoeDtiekolonie aan die katholieke kinderen die daarvoor in aanmerking komen (en hoevele zijn er dat niet?) mogelijk zal maken. Dit korte woord moge dienen als een introductie voor die wakkere mannen, wanneer zij bij onze lezers aankloppen. En van harte wenschen wij hun een goeden uitslag op hun pogen: we twijfelen er niet aan of Haarlem's katholieke burgerij, die al zooveel goeds toor de zwakke en zieke eD tuberculeuze kinderen doet, zal deze echt katholieke zaak met bet mooie charitatieve doel, dat wij hierboven uiteenzetten, warm en van harte steuntn BALKAN-KWESTIES. Het moet dan toch gezegdde Jong-Turken spelen hoog- spel. Van alle kapten dringen de fno- gendbeden aan op verzoening: etn onomwonden wijzen zij de Turken er op, dat zij de sympathie van Europa zullen verspelen, indien zij aansturen op een oorlog met Grie kenland! Trouwens: het zeldzame schouw spel wordt vertoond, dat alle mo gendheden het eens zijn. i Zooal3 reeds gezegd is in onze berichten, heeft ook Oostenrijk tot de Porie vertoogen gericht. Daartoe begaf zich de Oosten- rijksch-Hongaarsehe gezant, mark graaf Pallavicini, naar de Porte, met de mededeeling. dat Oostenrijk Hongarije een gewelddadig© oplos sing van de Kretenzer kwestie ten zeerste zfbu afkeuren, en dat het de oplossing van de kwestie aan de be schermende mogendheden overlaat. In Russische diplomatieke krin gen. zoo wordt uit St. Petersburg ge meld, wordt ook al de houding van Turkije afgekeurd. Men acht de nota aan.Griekenland ongerechtvaardigd en voorbarig en verklaart, dat de mogendheden alles zouden doen ten einde een 'oorlog te vermijden en zouden zorgen, dat, in dien hij toch mocht uitbreken, de strijd zou blijven gelocaliseerd. Over Londen komen intusschen minder gunstige berichten uit Tur kije. Men zou, volgens deze, te Kon- stantinopel overtuigd zijn. dat het antwoord van Griekenland niet be vredigend geacht zou worden en tot het afbreken der diplomatieke be trekkingen zou leiden. Intusschen zijn er óók al berich ten, dié vertellen dat d© mogendhe den het niet zóó eehe zijn als wel lijkt. De „Temps' heeft zich namelijk met voldoening uitgelaten over het feit, dat Frankrijk en Diuitsohland hetzelfde inzicht hebben in de Kre tenzische kwestie en dat Diutseih- land op gelijke wijze optreedt als Frankrijk. .Nu verneemt de „Köln. Ztg'." echter, uit Berlijn, dat het optreden van Duitsehland door de „Temps" niet juist wordt voorge steld. Het heet n.l. dat de Djuitsehe re- regeering den D'uitschen gezant te Konstantinopel heeft opgedragen te verklaren, dat de regeer;rig te Ber lijn de houding van Turkije afkeurt. De Duitsche gezant te Konstanti nopel heeft, niet bevel gekregen Tur kije de afkeuring van Duitsehland te betuigen, maar hij heeft slechts, naar aanleiding van de dreigende verwikkelingen, de Turksche regee ring aangeraden zich niet te laten meesleepen door de heerschende op winding en in haar eigen zoowel als in het algemeen belang, zoover het gaat, een vredelievende politiek te voegen. Dezelfde raad is te Athene gegeven en daarbij is Duitsehland slechte, trouw gebleven aan zijn ond grondbeginsel steeds op te treden voor de zaak van den vrede, waar deze wordt bedreigd. Waaneer daarbij het Duitsehe op treden overeenstemt met dat der be- bescbermende mogendheden, kan het Duitschlands slechts voldoening schenken. Men is echter niet verder gegaan en er is geen sprake van een geza menlijk optreden met de bescher mende mogendheden, dat door Duitsehland zou zijn gezocht of be doeld. De beschermende mogendheden hebben de zorg voor Kreta op zich genomen, en Duitsehland, dat zich in dertijd van de Kretenzische kwes tie heeft losgemaakt is niet van plan zich er thans weder in te mengen. Duitsehland en Oostenrijk zullen op eigen initiatief steeds alles doen oin den vrede te bevorderen Ook hier teekent zich dus Weer af de scheiding tusschen de „entente" en de twee Keizerrijken van Mid den-Europa Over de plannen voor de toekomst lezen we van allerlei. i Volgens het „Berliner Tageblatt" hebben intusschen de protectie-mo- gendheden de Porte aangezocht een grondwet voor Kreta te ontwerpen. De beteekenis van dit besluit zou niet, gering zijn, daar hiermee feite lijk meteen gezegd is, dat de bescher mende mogendheden de Turksche souvereiniteit over het land erken nen. De Porte heeft dan alle heden hier mede haar instemming te betuigen, terwijl Griekenland, dat, zooals reeds is gezegd, de oplossing der kwestie geheel aan de uitspraak der mogendheden overlaat, er zich waar schijnlijk wel mee vereenigen zal. Het, streven der mogendheden is klaarblijkelijk er op gericht, een vreedzame oplossing der Kreta-zaak te vinden en in elk geval den oor log tusschen de Porte en Grieken land te verhinderen. Bij Engeland schijnt intusschen nog een nevengedachte te bestaan, zegt, het „Berl. Tagebl.". Evenals de andere mogendheden wil ook Engeland tegen eiken prijs den krijg verhinderen, doch de hoofdgedachte der Engelsche poli tiek zou toch wezen, er tevens voor te zorgen, dat Kreta in Turksche handen blijft. De Engelsche regeering zou name lijk, wanneer Turkije aan haar het bezit van het eiland te danken heeft, hiervan profijt kunnen trekken, door voor zich zelf een soort van toezicht op de Kretenzer aangelegenheden te eiscben. Het denkbeeld, zich hier een versterkt punt ter bescherming van den zeeweg naar Indië te verschaf fen, zou bij de Engelsche n in de Kreta-onderhandelingen op den voorgrond staan. Het „Berl. Tageblatt" ziet in hét streven van sommige mogendheden, om Kreta een autonoom bestuur te verschaffen, een bewijs, dat zij En- gelands plannen hebben doorzien en ze op deze wijze trachten tegen te werken. DE MILITAIRE KWESTIE TE BELGIË. De Belgische Katholieken toonen zich zéér begrijpelijk daar Bel gië een land is welks, neutraliteit door de mogendheden formeel is uit gesproken zeer afkeerig van 'het militarisme. De smaak des konings en het drij ven der liberale partij, voert echter de Belgische regeering steeds meer in die richting. Er schijnen nu plannen te bestaan om althans wat het leger betreft, een Katholieken Bond te stichten, die het vrijwilligersstelsel zal pro- pageeren boven de hatelijke conscrip tie. Verscheidene bladen voorspellen al, dat spoedig die Bond een 100.000- tal leden zal hebben. 't, Gaat van Katholieken uit. dus kan dat de goedkeuring van blade* als het joods'h-liberale „Handels blad" niet wegdragen. Het blad de biteert dan ook deze enormiteit: „Dus 100.000 Belgen, die openlijk „wenschen te verklaren, dat huneer- „ste plicht als staatsburger hen te- „gen de borst stuit en die het ge makkelijker vinden, dezen met es- „nige zilverlingen af te koopen." Wel, wel! „Be eerste plicht als staatsbur ger", waarschijnlijk is déze be schouwing door het redactieklerkje geschreven. Men kan niet veronder stellen van een bevoegd redacteur, dat hij de gehate-conscriptie uit Na poleon's tijd zoo maar „de eerste plicht" van den staatsburger noeme* zal Men ziet intusschen weer, hoe de liberale pers zich laat verleiden tot allerlei dwaze qualificatiën, als het Katholieken geldt. De beschouwing over den „eersten plicht" en de ontboezeming over „de zilverlingen" is wel het dwaaste wat we in den laatsten tijd van dien kalnt onder de oogen kregen Kardinaal Panici f. Een plotselinge dood heeft weer een der leden aan de Romeinsche Curie ontrukt. Mgr. Panici werd eergister- morgen stervend op zijn bed gevonden. Ternauwernood kon men hem nog de laatste heilige Sacramenten toedienen. Mgr. Panici was te Rome zeer goed bekend. Hij was titulair-aartsbisschop van Laodicea en secretaris van de congregatie der Riten. Op hem rustte o.a. de taak om in de plechtige Zit tingen voor den Paus voorlezing te doein van de decreten waarbij de ver schillende phasen der zalig- en heilig verklaring worden ingeluid. Hij was 68 jaar oud. (Msb.). Het spoorwegongeluk nabij Parijs. Aangaande het spoorwegongeluk, dat Zondag in de nabijheid van Parijs plaats had, zijn o.a. nog de volgende bijzonderheden te meldenDe botsing werd veroorzaakt, doordat een goede rentrein uit Longjumeau in volle vaart op een stilstaanden personentrein in reed. Deze zag zich namelijk den weg versperd door een kar, waarvan het paard op de rails gestruikeld was, zoodat midden op het traject halt ge maakt moest worden. De machinist Naar het Engekchj 31) Hij waa van plan geweest, Sen machinist, terwijl deze leun de over de stoom klep, van ach teren neer te slaan, maar volgens hetgeen ik hoorde, had de •aacbinist den slag zien aankomen Waarschijnlijk had hij den opgehe sen arm in een weerspiegelend stuk •betaal gezien. Hij was plotseling uit zijn bukken de houding opgestaan, zoodat de slag zijn schouders in plaats van zijn hoofd trof. Een seconde later had hij rich omgewend en Wc.iton woest Aangegrepen, hem hüjigend van drift ®®n verraderlijken hond scheldende. Welton had juist den tijd óm den hefbqom van de stoomfluit op te "ichten om mij; het alarmsignaal te 'Reveil voor hij moest worstelen te- 8en dezen met herculische kracht ge- danen greep. Zij vochten als wan- hopjgen op de door een ijzeren hek afgesloten staanplaats op de looo- riotief. i Krankzinnig van vrees dat ad les *Qu mi*l ukken, wierp [Welton aich met wilde kracht op den machinist, lichtte hem op in zijn armen en wierp hem met een kraqhhigen zwaai van zijn gespierde armen van de lo comotief. De trein reed met een «snelheid van naai- schatting veertig mijlen in het uur, en het lot van den heldhaftigen machinist kan men zich dus Verbeel den, want het is te akelig, voor een beschrijving. Welton had nu den trein in zijin macht, en besloot dadelijk te han delen. Hij rukte aan den hefboom van de stoomfluit, om heet veilig heidssignaal te doen hooren, ver minderde de snelheid een weinig en wachtte. Zoodra. ik het tweede gefluit hoor de, vuufrde ik mijn beide pistolen gelijktijdig af,, en twee van de-ge- wapenden vielen zonder een kreet te slaken dood op den grond. Maar vóór ik den haan van de revolvers weer kon spannen, waren de over blijvende bewaker en de remmer naar hun geweren gesneld en keken verschrikt en verbaasd rond, van waar de schoten waren gekomen. Vóór zij dat konden uitmaken, vuur de ik nogmaals en de remmer viel neer. Toen bleef er slechts nog één bewaker over. Doóh deze had de vlain van mijne pistolen gezien, en vuurde drie schoten van zijn repe- teer-geweer af in de kist, waarin ik lag. Een schot ging rakelings langs mijn oor, het tweede joeg een kogel door mijn linkerarm, het derde miste mij geheel. Vóór hij nogmaals den trekker kon achterover halen, had ik wederom door den rook op hem gevuurd, en viel hij waggelend neer. Er verliej) geen seconde, of ik had de losse zijde van de kist verwij derd, en stond in het midden van de waggon. Ik ging langzaam voor waarts, en juist toen ik den laatsten man voorbijging, dien ik had neer geschoten, voelde ik mij vast om klemd bij den enkel en werd ik krachtig- tegen den grond gesleurd. Toen begon er een woest gevecht. De bewaker had een lang jachtmes, waarmede hij mij in het hart tracht te te stooten. Mijn gewonde linker arm hinderde mij geweldig, en wij rolden en worstelden daar, tot ik, al mijn krachten inspannend, in staat was den pols van den wakkeren ke rel naar achteren te buigen, zoodat de beenderen kraakten en het ines rinkelend op den bodem van den waggon viel. Mijn revolver te voor schijn halen en hem daarmede leen geweldigen klap op het hoofd te ge ven was nu het werk van een oogen- blik, en spoedig zakte hij bewuste loos ineen. Toen sprong ik op en onderzocht mijn positie .Dó andere drie lie den hadden hun bekomst gekregen zij waren allen* dood. De man, dien ik bewusteloos had geslagen, ademde zwaar en steunend, en toon- de overigens geen teeken ran leven. Ik was meester van het terrein in den waggon en had. eenvoudig ite wachten tot "VVelton zijn deel van het werk had verricht. Dit oog'enblik kwam spoedig. De snelheid van den trein werd aan merkelijk verminderd en Welton fiool herhaaldelijk, zooals machinis ten doen, als er een defect of verhin dering om voort te gaan op de lijn is. Er werden verscheidene hoofden uit de raampjes van de slaapwag- gons gestoken, doel; de nacht was zeer donker en niets was er te zien. j-ü zag een enkel rood licht opduiken, bijna vlak naast mijn waggon, en begreep dat onz:e mannen daar wa ren. ,Welton stopte den trein. Dla^ delijk wierpen twee mannen een dwarsligger achter de wielen van den waggon met goud. Welton ge bruikte zijn remmen juist genoeg om den trein een voet terug te rijden, ten einde de koppeling slapper te maken, een man gleed tusschen de waggons en wierp den grooten sta len schakel af, en de waggon met goud was vrij. Een lang, doch niet te luid fluiten was het signaal, Wel ton opende dadelijk de stoomklep, en de trein verdween in den nacht. Eten stilstaanden waggon van zijn inhoud te berooven Was een eenvou dige taak en de kisten werden gela den op de wachtende karren, Izonder eenig ongeval. Daarop reed de heele troep weg, den leegen waggon o© het spepr aihAuJtteod VJ|t'»®sij- len verder stroomde een groote ri vier, waar een boot in •gereedheid lag. Het goudgeld werd in die boot opgestapeld, en met verschillende vrachtgoederen bedekt; eenigen on zer gingen met de boot tnede om de kostbare lading te bewaken. De boot voer den stroom af tot wij het Mi- chigan-meer bereikten, waarna de overbrenging naar Canada waar het goud in veiligheid werd gebracht, een gemakkelijke taak was. Ik had maatregelen genomen voor Welton's veiligheid, want hij was voor mij een te verdienstelijk man om opgeofferd te worden. Dertig mijlen verder op liep de lijn door een dal. Hier stopte Welton den trein, en sprong van de staanplaats der locomotief. Hij was zeer goed be kend met het land, en had geen moeite om een schuilplaats te vin den. Een weinig later ontmoette 'hij mii weder in New-York. Alles was voortreffelijk gegaan en ik had reden mijzelven met het succes geluk te wenschen. Bijna een millioen dollars was zonder eenig ongeval aan onze zijde, genomen. De nieuwsbladen werden welspre kend als zij dezen diefstal in alle bijzonderheden mededeelden, en ik, als een man, die hart heeft voor de algemeene belangen, bood een flinke som aan als belooning voor hen, die de dieven arresteerde, welke som, wat ik eigenlijk niet behoef te zeg gen, nooit werd opgeëi*cht. |£aar .toen ik vernam dat een der bewa- I kers, een gehuwd man met een tal- rijk gezin was, liet ik een flinke som in alle stilte naar de weduwe brengen, en wist zoodoende mijn verstoord geweten eenigszine tot kalmte te brengen. Nadat ik op deze wijze getoond had, dat ik een waardig opvolger van den dooden Cardmon wasi stond ik mijzelven eenige rust toe, om! mijn huwelijk te doen voltrekken. Toen ik nabij New-York de witte broodsweken had doorgebracht, oor deelde ik het tijdstip gekomen om Weer naar Londen terug te keersn. Ik besprak de beste reeks staatsie hutten op de stoomboot voor mijn vrouw en mij. en nam passage naar Iiverpool, wel voldaan over mijn verblijf in de groote republiek. Maar terwijl ik de zeereis maakte, was mijn brein voortdurend bezig met het maken van allerlei plan nen, en het verlangen om leen of an der geruchtmakend feit te doen, maakte mij bleek en slapeloos. Want er was buit te behalen aan boord van de stoomboot, als men zich er een weinig moeite voor wilde getroosten, en uur na uur, terwijl de groote boot zijn weg naar Europa ver volgde, beraamde ik middelen om een plan uit te voeren. Wordt vervolgd.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1