Telegrammen BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Uit den Omtrek, Stadsnieuws, Nieuwtjes in drie regels. «af de noodige signalen, doch waar schijnlijk heeft de machinist van den kort daarop pass eer epden. goederen trein deze of niet, öf ie laat gezien, zoodat hij in volle vaart op den ach tersten waggon inreed. De schok was zóó hevig, dat men in de omliggende dorpen het geraas kon hooren. De gendarmes en de brandweer van de naburige plaatsen brachten de eerste hulp. De waggon was letterlijk aan splinters. Met groote moeite werden de dooden en gewonden tusschen de waggons vandaan gehaald. Twaalf rei zigers waren gedood, dertig gekwetst, velen zeer ernstig. Het zijn meest tuiniers, die zich met den avondtrein naar Parijs begeven, om in de halles den volgenden morgen hun waar te verkoopen. De Dardanellen-kwestie. De St. Petersburgsche „Rjetsj" ver neemt uit officieuse bron, dat in den loop van Czaar Nioclaas voorgenomen reis door den Bosporus, den Darda- nellenkwestie zal worden afgehandeld, en de zee-engte voortaan voor de Zwar te Zeevloot geopend zal blijven. Oostenrijk en Italië. De Parijsche bladen maken onder reserve melding van een gerucht, dat keizer Frans Jozef in den aanstaanden herfst op het Gardemeer een samen komst met koning Victor Emanuel zal hebben. Afschaffing der tweede klasse in Engeland. De Engelsche spoorwegdirecties hou den zich bezig met de oplossing van het vraagstuk, hoe ze het best aan de steeds aangroeiende concurrentie van trams en lokaal-spoorwegen het hoofd kunnen bieden. Gisteren verluidde reeds, dat de directie van den Great Northern Rail way besloten had geen tweede klasse passagiers meer te vervoeren en de voor dezen bestemde wagens te laten verbouwen. Dat bericht was ietwat voorbarig. Wel heeft de directie reeds de tweede klassewagens doen vervallen voor alle treinen, die verder gaan dan Hatfield. Zoodra de zekerheid verkregen is, dat een voldoend aantal derde-klasse-pas- sagiers het verlies van tweede-klasse passagiers zal dekken, zal de directie niet aarzelen om ook op de kortere afstanden treinen te laten loopen, die uitsluitend eerste- en derde-klasse-pas sagiers vervoeren. Keizer Men el ik op sterven. Naar aan de Milaansche „Corierre" wordt gemeld, hebben de satrapen van Menelik eenparig Lig Cyasoe, den zoon van den Ka Miliael tot troonopvolger erkend. Men hoopt daardoor dat de erfopvolging zonder verwikkelingen zal plaats hebben. Meneliks toestand is ho peloos. Hij moet niet meer kunnen spreken en niemand meer herkennen, zoodat zijn dood ieder oogenblik wordt verwacht. De Italiaansche regeering is besloten bij deze gelegenheid zich in geen Afri- kaansch avontuur te begeven, doch een voudig te waken voor het bewaren van de orde in de Italiaansche koloniën. Het Duitsche keizerspaar is van de reis terug, en te Wilhelmshöhe aan gekomen, waar het een poos verblijft. Ook de Russische keizersfamilie is van de lange reis naar het buitenland te Petershof teruggekeerd. Koning Edward van Engeland is gisterenmiddag naar Mariënbad vertrok ken. Zal hij neef Wilhelm ontmoeten? De Deensche koning heeft den vrijconservatief Frijs belast een nieuw ministerie samen te stellen. Oud-President Steijn is tot het vol gen van een badkuur in de badplaats Oèijnhausen gearriveerd. Turkije en Griekenland. KONSTANTINOPEL, 10 Augustus. De Porte heeft het antwoord van Grie kenland, waarbij beloofd wordt te zul len trachten de Ottomaansche regeering genoegdoening te verschaffen, ontvan gen. Morgen zal de ministerraad over het antwoord beraadslagen. Japan en China. PEKING, 10 Augustus. Japan heeft op de mededeeling van China betref fende den ombouw van den Antoeng- Moekden-spoorweg geantwoord, dat het zich neerlegt bij het voorstel, dat de lijn van de standaard-spoorbreedte zal zijn en spreekt den wensch uit, dat de onderhandelingen over de andere punten van het geschil te Moekden zul len hervat worden. Te Peking heeft men nu een gunstiger kijk op den toestand gekregen. Het Keizerlijk bezoek. Het vertrek der hooge gasten meld den we reeds gisteren. Het Duitsche keizerlijk paar vertrok over Zutphen en Winterswijk naar Wetter in Westfalen, waar een feest bijgewoond wordt, en vervolgens gaan H. H. M. M. naar Wilhelmnöhe terug. De Keizer schonk aan graal'Bentinck het grootkruis van den Ronden Ade laar, terwijl graaf BeDtinck's schoon zoon, de erfgraaf Zu Castell Rüden- haasen te Kleef reeds begiftigd werd roet de Kroonorde. De heeren Hugo Poortman, hoofdadministrateur van „Weldam", graaf Bentinck'a landgoed bij Goor, en L. A. Ruys, rentmeester op Middachten, ontvingen het ridder kruis van de Pruisische Kroonorde. Verscheidene leden van het kasteel- Nog iets uit het „Handelsblad'' Na het. vertrek des Keizers heb ben wij ons even naar het kasteel Middachten begeven en een onder houd gehad met graaf Bentinck. D|e Heer van Middachten deelde ons mede, dat keizer Wilhelm gisteren avond aan het diner opstond en al dus sprak: „Voordat ik den toast van mijn gastheer beantwoord, wil ik in de allereerste plaats een dronk uitbrengen op de gezondheid van Hare Majesteit de Koningin." Het gebeele gezelschap rees van de ze tels op. Daarna toastte de Keizer op Graaf Bentinck. Wij meldden reeds, dat na aan komst op het kasteel de keizerlijke standaard geheschen was- Toen de keizer dit hoorde, merkte hij schert send op: ',Als dat maar jgeen ver keerde veronderstellingen van an nexatie uitlokt." Graaf Bentinck heeft ons ook nog de particuliere benedenvertrek ken van de grafelijke familie laten zien. In het. salon hing onder vele het. groote portret van den keurvorst van Brandenburg en zijne gemalin Dorothea van Holstein Glücksburg, hetzelfde Huis waaruit de Dhitsche Keizerin afstamt. Zuster, schoon dochter en schoonzusters van den Grooten Keurvorst waren in dezen salon ook afgebeeld. De Keizer was door deze galerij aangenaam verrast. Hij toonde later de schilderijen aan de Keizerin. H. M. verzekerde nooit zoo rustig een illuminatie te hebben kunnejn ga deslaan en het keizerpaar verheslde het aangename gevoel niet van de weldadige rust in de vertrekken van bet lustverblijf. Uit bevoegde bron werd ons verze kerd dat er ernstig sprake geweest is dat het keizerpaar naar Het Boo zou gaan tot het brengen van een bezoek aan de Koningin. Een breedvoerige correspondentie is tusschen beide Hoven gevoerd. Het bezoek des Kei zers op dit oogenblik is afgestuit op bezwaren om het keizerpaar met hun groot gevolg op Het Loo passend te logeeren, waar reeds zoovele vertrek ken door Hare Majesteit, Prins Hen drik en het groote gevolg in beslag zijn genomen. Het bezoek zal nu later plaats hebben. Hoog bezoek. Men meldt uit Gouda, dat H. M. de Koningin-Moeder hoogst waarschij n- lijk Donderdag 2 September de laud- bouw-tentoonstelling zal bezoeken. Minister Talma. ZE. de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, de heer Talma, is gisteren naar Frederiksoord ver trokken teneinde -tegenwoordig te zijn bij de viering van het 50j arig bestaan der Van Swietentuinbouwschool, af- deeÜDg van de Maatschappij van Wel dadigheid. Ook hebben zich daarheen begeven de inspecteur van het landbouwonder wijs, de heer P. van Hoek, en de in- ppecteur van den Landbouw, de heer F. B. Löhnie, vroeger directeur van Frederiksoord. Minister De Maraes. Z.E. de minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. De Marees van Swinderen, die, naar men weet, thans in de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika vertoeft, werd door president Taft in bijzonder gehoor ontvaDgen. Uit de Staats-Courant. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oraoje-Nassau deZ. E. Heer P. Holland, pastoor te Naarden. Audiënties. De gewone audiën tie van den minister van binnenl zaken zal op Zaterdag 14 Aug. niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den mi nister van marine zal op Vrijdag 13, 20 en 27 Aug. a.s. niet plaste hebben. De president de Twe6de Kamer. Als vaststaande mag wel worden aangenomen, meldt de Haagsche Kro- nikeur van de „N. G. C.", dat Dr. De Visser president wordt van de Tweede Kamer, althans No. 1 zal zijn op de aan H. M. aan te bieden nominatie. Nederl.-Belgisoh JSucharistisch Congres. Naar 't Centrum verneemt, bestaan er plannen, om in den loop van het volgend jaar in een der steden van Nederland een Nederlandsch-Belgisch Eucharistisch Congres te doen houden. Dit Congres, dat vermoedelijk in de maand September zal plaats vinden, zal worden gehouden hetzij te 's Her togenbosch, hetzij te Maastricht. De keus tusschen die beide steden staat nog niet vast. De Trappisten komen te Tilburg terug. Men seiDt uit Tilburg aan „De Tijd" Hoogstwaarschijnlijk komen de Trappisten einde dezer week of begin volgende week hier terug en zal alles weder hersteld worden. De Hudson-Fulton-feesten. Het pantserschip „Utrecht" thans in de West-Indische wateren, dat de Nederlandsche zeemacht bij deHudson- Fultonfeesten zal vertegenwoordigen zal zich tegen dien tijd eerst naar New-York begeven ten einde behulp zaam te zijü bij het optuigen van het scheepje „De Halve Maen", dat thans in het marine-établissementaldaarligt. De Gemeenteraadsverkiezing in Amsterdam VI. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een lid van den Amsterdamschen Gemeenteraad in district VI, ter ver vulling van de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Rujs, zijn uitgebracht 3666 geldige stemmen. Daarvan verkregen de heeren dr. P. C. F. Frowein (soc. dem) 187, mr. G. Polak (lib.) 563 en mr. S. de Vries Czn. 2137, zoodat er bij eerste stem ming gekozen werd de heer Mr. 8 de Vries Czn. (A. R.) Mr. Dé Vries; de nieuW-gekozene, sprak gisterenavond in het B- K. Yereenigingsgebouw na zijn verkie zing .voor een enthousiast gehoor, en raakte daarbij ook de herhaalde lijk in de anti-clericale persi gehoor de beschuldiging' aan, dat een „cleri- caal" het openbaar onderwijs per se moet benadeelen en niet als ge in eeenteraadslid of wethouder daar voor zorgen kan. „Met de meeste beslistheid," aldus sprak de heeer De Vries, „wijs ik iedere besehuldiging af als. zou ik op stiekeme wijze trachten door middel van het gemeentebestuur het bijzon der onderwijs te bevoordeelen." De beer De Vries wees er op, dat hij gecontroleerd wordt door ambte naren, die niet zijn geestverwanten zijn. Vraagt men het hun achter den rug om, dan zal men ook hooren dat de beschuldiging ongegrond is! Een leugen is het ook, zooals in een der bladen stond, dat spr. zou gepoogd hebben een bijzondere kweekschool welke bedoeld werd, weeet spr. niet boven de stads- kweekschool voor te trekken. „De menschen weten niet wat zie zeggen en toch zetten ze het maar in de krant!" De actie der sociaal-democratische onderwijzers (aldus de heerDle Vries verder) heeft aan de openbare school meer kwaad gedaan dan spr. in het jaar, dat hij wethouder was. Het verheugde hem, dat de burgerij met zoo verpletterende meerderheid ge toond had, dat zij niet !wenscht, dat in de openbare school de toon wordt a angegeven door de sociaal-democra tische onderwijzers. En dat niette genstaande „Vooruitgang", de vrij zinnig -democraten een de sociaal-de mocraten verbroederd waren, eenver broedering, die bijna tranen zon id oen rollen, en men niet eens zijln eigen candidaat aanbeval, maar alleen zei- de: „Kiest De Vries nooit!" Deze verkiezing heeft bewezen, dat als de kiezers maar 'goed worden ingelicht, zij inzien, dat van het Stadhuis uit moet worden geregeerd, en niet door hen, die zelf geregeerd behooren te worden. Het was vol gens mr. De Vries de vraag of op den duur toegestaan kan worden, dat ambtenaarsvereenigingen als zooda nig zich met verkiezingen inlaten. Het is al zoolang zomerlln den Alblasserwaard zijn 9 wilde zwanen (denen) waargenomen. Deze vogels worden steeds beschouwd als voorboden van den naderenden win ter. Een krasse. Een man van 93 jaar te St. Philipsland heeft, zoo meldt men, de vorige week nog lustig den dorsch- vlegel gezwaaid. Hat gaf maar last. Een gering voorval bracht Zondag door zijn ge volgen een heele consternatie op de Broüwersgracht te Amsterdam. Een jon getje, dat aldaar bij de Dommerstraat te water viel, werd door zes personen, die blijkbaar ook een bad wenschten, nagesprongen. Van hen kon slechts één zwemmen. Het slot van de historie was dat allen gelukkig gered werden. Men had bij de reddingspogingen nog meer moeite met de vijf niet-zwem- mers dan met het te water gevallen jongetje. Inbraak te Rotterdam. Gisternacht is ingebroken in de Kon. Sigarenfa briek aan den Toe-Haringvliet te Rot terdam. Een zestal lessenaars, drie schrijf- bureaux en een brandkast zijn geo pend en doorzocht, terwijl getracht is een tweede brandkast, er staan er vier. eveneens te openen, hetgeen mislukte. De geopende brandkast bevatte boeken en schrifturen van geen waarde voor de inbrekers. Uit een van de schrijf- bureaux werd een bedrag van f 18 ge stolen; anders wordt er van waarde niets vermist, noch op het privé- noch op het gewone kantoor, waar uitslui tend kantoorpersoneel werkzaam is. Behalve op de kantoren hebben zij ook een bezoek gebracht aan de ma gazijnen, de sigarenfabriek enz.; van den opzichter G. R. is een bedrag van f 22 uit een in een der lokaliteiten staand lessenaartje gestolen. Of de die ven zich ook aan de sigaren te goed gedaan hebben, dit is met het oog op de duizenden sigaren, in het groote ge bouw met daarbij behoorende bijgebou wen in voorraad, niet na te gaan. Wel vond de politie hier en daar eindjes sigaren. Sporen van de inbrekers zijn niet gevonden. Verondersteld wordt, dat de daders zich hebben laten insluiten. Een goede vangst? Door de ma rechaussee te Hengelo- is gevankelijk naar Almelo overgebracht een Duit- scher P., verdacht van inbraak in villa's te Hengelo en Borne. Eon mooie! Te Zutphen waren de behangersknecht D. Klaasen en zijn vrouw in den IJsel onder de Brons- bergen aan het varen, toen plotseling de vrouw haar man in het water stiet. Gelukkig werd hij spoedig op het drooge gebracht. De vrouw is in voorloopige bewaring gesteld. Een Automobiolongeluk. Maandag middag circa half drie had te Neder- asselt een ernstig auto-ongeval plaats. De heeren F. en v. d. G. van den Piasmolen kwamen terug van een be zoek aan Grave, toen zij, voor een hooi- kar uitwijkende, een tienjarig knaapje overreden. De auto vloog tegen een hoop stee- nen te. pletter, de beide inzittenden werden er uit geslingerd. De heer v. d. G. moest zich onder geneeskundige de hoofdwonde. De toestand ran het jongetje is zorgwekkend. Van de 5e verdieping gevallen. Gisterennamiddag viel een man, werk zaam in de Stoombranderij „Neerlan- dia" te Schiedam, uit een tooggat van de 5e verdieping. In bewusteloozen toe stand werd hij opgenomen en per bran card naar het Stads Ziekenhuis ver voerd. Zijn toestand is zeer zorgwek kend. Arm kereltje. Gisterenmorgen is een 8-jarig zoontje van V., te Purmer- veld (N.-H.), toen het onderweg was naar school, verdronken. - Een zonnesteek. Te Rozendaal is een kind door een zonnesteek getroffen. Bewusteloos werd het naar de woning gebracht. Nog gered. Gisterennamiddag viel bij ongeluk aan de Middenkous te Rot terdam te water de 8-jarige C. v. Z., wonende aan de Voorhaven no. 76. Dit zag de schippersknecht B. V., van het tjalkschip Etta Christina, welk vaar tuig in de Voorhaven ligt. Hij zwom deze haven dwars over naar de Mid denkous, waar hij den jongen, die reeds zonk, greep en behouden aan den wal bracht. Een ongeluksdag. De dag van Maandag was te Amersfoort een ware ongeluksdag. Bij het baden in de Lun- tersche Beek verdronken de beide jon gelieden Joh. Mol en C. Veldhuizen resp. 21 en 19 jaar oud; in de Vlier beek verdronk een kind van 31/2 jaar, dat al spelende te water was geraakt; een wees, verpleegd in het gesticht Ivindèrzorg viel van de tweede ver dieping en verkeert in levensgevaar; een jeugdig werkman aan de stoom- melkfabriek werd over de geheele rech terzijde van het lichaam met brand wonden oveerdekt, en een kind aan den Soesterweg moet verbrand zijn in een pot met kokend water. Verdronken. Te Arnhem is de 25-jarige pakhuisknecht W. bij het los sen van ijs van de loopplank der Con cordia gevallen en in den Rijn ver dwenen. Zijn lijk is nog niet gevonden. Een lijk opgehaald. Uit de Nieu we Prinsengracht te Amsterdam is gis- lernamiddag het lijk van een 40-jarig onbekend man opgehaald. Het lijk is naar de oude Oosterbegraafplaats over gebracht. Een windhoos en onweer. Maan dagavond heeft te W.essel, (Barneveld), tijdens een hevig onweder, een wind hoos heel wat schade aangericht. Meer dere zware boomen werden ontworteld, waarvan er een de schuur van den landbouwer A. Bloemendaal geheel in elkaar viel, terwijl een andere boom dwars over den basaltweg gevallen was. Gedurende de bui was de regenval zoo geweldig groot, dat weldra alles één zee geleek. Op sommige plaatsen waren ge heele stukken uit de wegen gespoeld. Voorts heeft ook hagelslag heel wat schade aan den landbouw toegebracht. Door 't onweer. Door den blik sem werden te Baak, bij Zutphen, vier boerderijen een prooi der vlammen. Het zijn de boerderijen van de weduwe Manders, die van Kempers, die van ter Horst en die van Wigman. Een vreeselijk weer. Te Dinx- perlo en Varsseveld werden Maandag middag bij een onweer heele rijen boomen met hun vruchtenlast uit den grond gerukt en verbrijzeld. Een hagelbui. Te Leeuwen ont lastte zich tijdens het onweder een hevige hagelbui, waardoor het geheele tabaksgewas aldaar vernield is. Doodelijk getroffen. De spoorweg werker L. bij een seinhuisje tusschen Neede en Borculo, is door den blik sem doodelijk getroffen. Het onweer ging er vergezeld van zware plasregens en hagel- In brand geraakt. Door het om vallen eener petroleumlamp, is de wo ning afgebrand van den heer P. Wa terdrinker bij het Verlaat, tusschen het station Noord-scharwoude en het dorp Nieuwe-Niedorp. De inboedel werd ge deeltelijk gered. Assurantie dekt de schade. Nestjes uithalen. De „Residentie bode" verhaalt als historisch Twee telephoonarbeiders, druk bezig in hooge paal, fel door de zon be schenen. Oude man staart van de straat ingespannen naar hen op, schudt het hoofd en mompelt: „Wat liebbe die jongens der nou an om die nesjes uit te halle, straks broke ze der nek." BLOEMENDAAL. Succes. Onze Schietvereeniging „Bloemendaal's Commando" behaalde op den XV grooten Nat. Schietwed strijd der Kon. Ver. van Ned. Scherp schutters te Loosduinen in afd. VII hoofdkorpswedstrijd 2e groep C schiet- vereenigingen 182 punten. Sanboo uit Amsterdam behaalde er 131. Burg. Stand. Geboren: D. v. J. D. van Hollandde Wit. Z. van W. van der ZonZwetsloot. Overleden: G. C. Kruijer, 14j. ZAND VOORT. Statuten. De St.-C». van heden bevat de statuten der N V. Zand- voortsche Grt., alhier. Doel is het exploiteeren van hét te Zandvoort verschijnend blad „DeZand- voortsehe Courant", het doen zetten of drukken en desgewenscht in eigen beheer zetten en drukken en uitgeven, verkoopen en verspreiden daarvan, de verkrijging in genot of eigendom van de vereischte werktuigen, machine rieën, gereedschappen en grondstoffen, en voorts al hetgeen met het voor melde doel in verband staat, of tot de bereiking daarvan wordt vereiscbt of daaraan bevorderlijk kan zijn. Duur tot 31 Mei 1985 Kapitaal f8500, ver deeld in 34 aandeelen, ieder groot f250, welke alle zijn geplaatst en vol gestort. Voor de eerste maal directeur, p HILLEGOM. Personalia. De heer Van der Loos is geplaatst als commies aan het station alhier. SASSENHEIM. De export. Nu het weer zoo'n gUDStigen keer heeft genomen, drogen de bloembollen zoo goed, dat binnen enkele dagen de verzending naar Ame rika kan beginnen. VOORHOUT. De loting voor de nationale militie voor deze gemeente zal gehou den worden op Donderdag 2 Sept., des morgens te elf uren te Sassenheim Het register bevat de namen van 18 lotelingen. HA ARLEMM EBMEE R. De arbeid van „Patrimo- monium. Dpor het bestuur van de Distriots-organisatie Haarlemmer meer en Omstr. van „Patrimonium" is een werkprogram vastgesteld in welke richting de arbeid zal Wórden geleid. Ie. Het h ouden van georganiseerde openbare vergaderingen, minstens éénmaal gedurende het wintersei zoen, waar alsdan een practisch on derwerp zal worden behandeld en zoo noodig dingen van meer huis- li oudelijken aard zullen worden be sproken. 2e. Het houden van Bestuursver gaderingen, zoo dikwijls als zulks noodig' is. 3e. Het oprichten van nieuwe af- deelingen op plaatsen waar kans be staat dat een dergelijke afdeeling maar eenige levensvatbaarheid zou hebben. Tevens bevorderen dat nog niet aangesloten af deelingen in de omgeving zich aansluiten bij onze organisatie. 4e. Een onderzioek in te stellen, of er mjogelijkheid bestaat in deze omgeving een fonds voor werkloos heid op te richten, of 'althans iets in die richting kan worden gedaan door onze organisatie. 5e. Te trachten iets in het leven te roepen, waardoor het verenigings leven in de afdeelingen wat opge wekter wordt, hetzij coöperatie of iets andere. 6e. Die leden van de aangesloten afdeelingen wat meer op de hoogte te brengen met de bepalingen en werking' van bet Arbeids-contrac-t. 7e. Te onderzoeken of de organi satie ook iets kan doen voor arbei ders die met hun patroon in conflict komen en soms onschuldig de dupe worden, zeer tot hun nadeel. 8e. Te onderzoeken of door ide or ganisatie ook iets gedaan kan wor den aangaande de woningtoestanden, door b.v. de gezondheidscommissie er op te wijzen als huizen onbe woonbaar zijn, of wanneer er andere misstanden voorkomen, deze aan de bevoegde autoriteiten bekend te ma ken en er de aandacht óp te vestigen. 9e. Een oorrespondent te benoe men, die met de arbeidstoestanden In deze omgeving op de hoogte is, zijn adres in het Bondsblad te plaatsen, opdat elke patrimoniumman zich tot hem kan wenden, om inlichtingen, betreffende arbeid, werkzaamheden, en al wat daarmede in verband staat. Hiermede heeft de Organisatie zich een lijst van werkzaamheden vastgesteld, waaraan zij dezen win ter meer dan genoegzalhebben, doch gezien de werkzaamheid van het be stuur, zal zij wel trachten alles tot een goede oplossing te brengen. H1EUW-VENNEP. Een telefoon. Alhier circuleert een adres, om aau de bevoegde auto riteiten te verzoeken, aan 'sRijkslele- foonkantoor aldaar, een spreekcel te doen plaatseD, hetgeen aan een sedert langen tijd gevoelde behoefte zou vol doen. AALSMEER. Grondonteigening. Bij Kon. besluit is het besluit van den Raad dezer gemeente van 23 Februari 1909, tot onteigening ingevolge art. 77, 4o„ der Onteigeningswet, van gronden ten name der gemeente, goedgekeurd. Personalia. Voor 't examen hoofdacte zijn alhier geslaagd de heeren R. D. Hondt, te 's Uravenhage; Th. J. Hout en P. A. H. Jansen, te Alkmaar. Te Breda de de heer P. Winkel van hier. Voor 't examen bandteekenen I. o. zijn te Gravenhage o. m. ge slaagd onze stadgenooten de heeren N. Kraakman, A. F. van der Meijden en H. A. van Ommen. Onze nieuwe Gemeentesecretaris, mr. dr. Wijtema, zal in de Raadsver gadering van a.s. Woensdag geïnstal leerd worden. De heer van Goor, onze Com missaris van Politie, is met verlof vertrokken. De Hoofdinspecteur Nol- thenius neemt diens lunctie waar. Plaatselijk. Comité der K. S. A. Gisterenavond vergaderde in St. Bavo het plaatselijke comité der K. S. A. waarbij een aantal vereenigin gen uit onze stad, en Overveen en Heemstede vertegenwoordigd waren. Helaas zijn er nog maar altijd Koom- sehe vereenigingen, die er niet op toezien dat hunne vertegenwoordi gers ter vergadering van de K. S. A. opkomen. Belangrijk was deze vergadering om twee onderwerpen vooral, die op de agenda stondenvooreerst het rapport der Commissie voor een B.-K. Bevolkingsregister. D)eze commissie waarvan voorzitter was de WelEerw. heer L. Be ij sens, had bevonden dat de toestand van het bevolkingsbureau en van den Bur gerlijken Stand aan ons raadhuis gegevens uit waren te verkrijgen om een goed eigen bevolkingsregis ter te stichten. Daarenboven was het verkrijgen van de noodige inlichtin gen op het oogenblik te kostbaar, en verklaarden de ambtenaren, dat er geen personeel genoeg was! Het financieele gedeelte der zaak had de Commissie bij zulk eendesolaten toestand aan de gemeente, maar niet onder de oogen gezien. Medegedeeld werd echter, dat een nieuwe regeling van den Burgerl. Stand alhier in voorbereiding is. En nadat op aan dringen van den Voorzitter de Com missie niet gedechargeerd was van haar taak, werd besloten de !zaak te laten rusten tot die nieuwe regeling zal worden voorgesteld. Een tweede belangrijk punt was de mededeeling dat de Commissie voor verbetering der volkshuisves ting en woningbouw geconstitueerd! zou worden. Dó heeren Mrs. Thijssen en Smit Dr. Kuenen en de heeren Niekerk, Kleijn en Smulders maken deel uit van dezfe commissie die eer lang haar werkzaamheden zal be ginnen. 1 De Voorzitter knoopte hieraan eenig'e mededeelingen vast over bet' uitstekende werk dat op 'dit gebied reeds te Heemstede is gedaan en dat^ al een goed eind gevorderd is. Voorts werden nog besproken klachten over luidkeels! venten van eetwaren, vooral fruit in den om trek der Katholieke kerken des Zon dags onder de H. H. Diensten, en werden eenige buitengewone leden van het Comité benoemd. Bij de rondvraag werd aangedron gen op de vestiging alhier van een Becht-skundig bureau voor Katholie ken, welke zaak door 'het .Bestuur zal worden voorbereid, en de aandacht gevestigd op het onlangs in de cou ranten medegedeelde fait, dat het percentage der Katholieken in ons vaderland langzaam is afgenomen in de laatste 50 jaren. 1 Terecht achtte de Voorzitter, Dir.; Droog, dat een onderwerp van be lang en van studie voor de aangeslo ten vereenigingen aan de K. S. A. ten einde op alle plaatsen eens sen onderzoek naar de oorzaken van deze percentage vermindering in te stellen. Na bespreking van nog enkele huishoudelijke zaken Werd de op gewekte vergadering gjesloten. Kermii-naweeèn. Woensdagmiddag ca de kermis is het, in een straat, die we niet noemen willen, van 't Laidsche kwartier. Voor één van de één-verdiepinghuisjes staat 'u dienstmeisje, met 'r blauw- geruite dienstjaponnetje aan, buiie.nd te kijven. Ze doet publiekelijk mededeeling van hare grieven tegen moeder, aan de graag-luisterende buurvrouwen en verdere belangstellenden. „En dat doet ze nou altijd, dat wijf! Laat ze thuisblijven, wat mot ze op de kermis doen met 'r ouwe gezicht.... 't Verdere relaas van deze kinderlijke ontboezeming tegen moeder besparen we onzen lezers. Maar bet geval-zelf is leerrijk. Moeder 'a weduwe had ker mis gehouden. Van Maandagochtend tot den volgenden Maandagavond toe. En toen waren de centen op. Ook de centen voor de week, die pas begon. Geen eten dus. Eo de gewone weg was dra gevolgd de Zondagsehe kleeren, en 't beetje goud, dat 'r nog was, had moeder Dinsdagmiddag naar den lommerd ge bracht. Doch 't dochtertje, dat 'n dagdienst bad, kwam Woensdag even thuis om zich te verkleeden. „Mevrouw" ging met de kinderen naar Zandvoort, en ,,'t meisje" mocht mee, als ze d'r Zon dagsehe jurk even aantrekken wou. Maar thuis waren de mooie kleeren geblazen. En 't meisje ging niet naar Zand voort, doch schold moeder uit I Over bet verband tusschen een uit stapje Daar Zandvoort van 'n dag meisje met mevrouw en 't kermis- vieren van moeder, kurmen nu de bewoners van de nietgenoemde straat uit bet Leidsche kwartier nadenken- Per rijtuig naar 't speelterreim. Te Breda wordt thans een cursus voor spelleiders gegeven vanwege den Alg. Bond voor Lichamelijke opvoe ding. De heer H. van hier neemt aan dezen cursus deel. Dezer dagen had hij bij 't spel een spier gescheurd en kon daardoor niet aan de oefeningen deelnemen. Toeval lig was hij jarig en men liet hem toen per rijtuig naar 't speelterrein brengen. Een luid „hoera" werd door alle cur sisten aangeheven en hem werden door de dames Van der Laan en Speeken brink namens de cursisten een prach tig bouquet en een kistje sigaren aan geboden. Daarna werden de oefeningen voort gezet. Koninginnedag. iWe zijn het niet gewoon Van de altijd zoo actieve vereenigdng „Ko ninginnedag", dat ze, wanneer de blijde 31 -Augustusdag gaat naderen- bij de pakken blijft neerzitten. Immers, op 31 Augustus, den ge boortedag van onze zoo geliefde Ko- nigin, moet bet Nederlandse-the volk en zeker het Haarlemsqh© op de eer ste plaats, een blij en opgewekt Oranjefeest vieren. O, zeker, ar i® dit jaar volop Oranjefeest gevierd, doch dat feest dient voortgezet op 31 Augustus, dit jaar des te barte lijker, nu we weer den jaardag on zer Koninginne mogen vieren na de gevaarvolle dagen, die achter on® liggen. De vergadering van gisterenavond

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2