Uit den Omtrek, Stadsnieuws. Gemeentezaken. rik aan, een onderwijzer uit Marion in den staat Indiana, bij de politie aan gifte gedaan dat hem vermoedelijk door een Engelschman en een Ier, met wie hij in gezelschap was geweest, een por tefeuille, inhoudende een aanzienlijk be drag aan geld en een cheque was ont stolen. De diefstal moet gepleegd zijn in een restaurant in de Kalverstraat. Nader verneemt 't blad omtrent deze zaak het volgende: Enkele dagen geleden werd de be stolene op straat aangesproken door een Amerikaan, die hem den weg vroeg naar „Flora" en na een eindje met het slachtoffer opgewandeld te hebben, in een sigarenwinkel op het Rembrandt- plein verdween. Den volgenden avond ontmoette de bestolene zijn kennis van den vorigen dag in een prentbriefkaar tenwinkel in de Kalverstraat en gis termorgen op het Damrak, voor Cook. Samen gingen ze naar het postkantoor, waar de bestolene brieven moest pos ten en postzegels koopen. Beiden gin gen den verkeerden ingang uit, en vlak voor hen liep een, die zijn portemon- naie verloor. De Amerikaansche onder wijzer raapte de beurs op, waarop de verliezer, die een Ier bleek te zijn, zich uitputte in dankbetuigingen en liet zien, dat er ringen met smaragden in zaten. Met hun drieën wandelden zij op, en onderwijl vertelde de verlie zer van zooeven. dat hij een erfenis van 300.000 pond had gekregen uit Seattle (in Washington) en nu ver schillende vrienden wou gedenken. Hij toonde een krant, waarin over die er fenis gesproken werd en die ten name bleek te staan van Patrick Flinn. Ook liet de derde nog een bruine porte- monnaie zien vol Fransch bankpapier. Men ging naar „Novum" en van daar op uitnoodiging van den eersten „ken nis" naar ,,Polen"5 waar deze beweer de te logeeren. Hier gebruikte men iets, de Amerikaansche onderwijzer legde zijn portefeuille op tafel en draaide zich om om den keilner te roepen het volgende oogenblik waren de beide nieuwe kennissen gevlogen met de portefeuille! In die portefeuille bevond zich 160 dollar aan Amerikaansch geld, een chè- que op de Bank van Orleans, ter waar de van bijna 85 dollar, een notitie boek en drie briefkaarten. De bestolene kon aan de politie een signalement van de dieven opgeven. De eerste, de Amerikaan, was van mid delbare lengte en van middelbaren leef tijd, droeg een stroohoed, hoogen boord, een dasspeld met blauwen steen, zwart costuum met licht vest. Hij had een bruinen snor. De ander, de Ier, was zwaargebouwd, klein van stuk, even eens van middelbaren leeftijd, had een kaalgeschoren gelaat en was gekleed met breedgeranden hoed en bruin pak. Een oplichter. In Mei j.l. meld de zich aan het Damianen-gesticht te Grave een persoon aan, zich noemen de L. J. W. M. de Bruin uit Nij megen, en verzocht een bewijs om te mogen collecteeren voor bedoeld ge^- sticht, voorgevende dat hij niets liever deed dan liefdewerken, waaraan hij zijn vacantie, zijnde 14 dagen, wilde besteden. Daar een der paters veel vertrou wen in hem stelde en hij voorgaf enkel in Nijmegen te willen collecteeren, heeft deze hem het gevraagde bewijs gegeven. In Juni heeft hij toen gecollecteerd onder de gemeenten Oss, Berchem en Wychen, voorgevende dat hij een stu dent uit genoemd gesticht was. Van de door hem ingezamelde gelden heeft hij echter niets afgedragen, zoo dat verduistering of oplichting wordt vermoed. Zijn opsporing wordt gevraagd door den brigade-commandant der Kon. ma- rechaussée te Oss. Bandieten. De „Limb. Koerier" meldt: Sedert eenigen tijd huist alhier in de Vylener bosschen een zonderling gezelschap, dat de schrik is van vele personen, die van de Akener markt terugkeerende, gedwongen zijn, door het bosch hun weg naar huis te nemen. Deze troep, bestaande uit drie mans personen en een vrouw, schijnt het gemunt te hebben op de welgevulde beurzen. Zoo werd zekere juffrouw M. alhier, van de Akenermarkt terug keerende, plotseling aangevallen. Doch deze, een echte Kenau Hasselaar, ver dedigde zich dapper en dwong haar aanvallers af te trekken. Een ander persoon moest in de vlucht een goed heenkomen zoeken. Teneinde in het vervolg van zulke lastige aanvallen ver schoond te blijven, is door eenige leden besloten, om, indien het de politie niet gelukt, deze bandieten in handen te krijgen, een klopjacht op hen te orga niseer en. Weer terug! Naar men uit An- delst aan de Geld. mededeelt, is de ver miste brievengaarder L. daar Zaterdag nacht zeer ziek bij zijn vrouw weder gekeerd. Hij zal een langdurig ver lof noodig hebben, om zijn door over matig werk geschokt zenuwgestel we der in orde te brengen. De stakende grondwerkers te Am sterdam. Gisterenmorgen werden 18 spoorwegarbeiders in lossen dienst door de directie vap de H. IJ. S. M. ge commandeerd om het werk te ver richten aan het westelijk viaduct, waar de grondwerkers hadden gestaakt. Zij weigerden en werden op staanden voet ontslagen. Het gerucht loopt, dat nu de vaste spoorwegarbeiders voor dit werk zullen gecommandeerd worden. Van rattenvergif gesnoept. Vier kinderen te Velp vonden op een puin hoop een doosje met twee poeders, en als goede vrienden deelden ze de gevonden lekkernij en aten ze op. Maar het bekwam hun slecht. De poeders waren een zwaar vergif voor ratten; een poeder was voldoende om 30 van deze dieren te dooden. De kinderen werden al gauw ernstig ongesteld, maar door een spoedig toegediend tegengif, zullen waarschijnlijk de vier snoeper tjes het leven er af brengen. Uitgeluid. Te Roodkerk (Fr.) is de bejaarde klokkenluidster overleden, na ruim zestig jaren haar functie van zooveel gewicht op een dorp te hebben vervuld. Zestig jaren lang vier maal per dag bijna onafgebroken heeft zij de klok geluid voor de ingezete nen van Roodkerk. Een staat van dienst, die in de krant mag, zegt de „N. Gron. Ct." terecht. Het Gooische Marktplein te Laren. Zondag a.s. wordt op het Oud-Gooi- sche Marktplein te Laren een wedstrijd gehouden van Gooische kleederdrach ten. 't Is de bedoeling van 't bestuur van Laren's Bloei op dien dag zooveel en zoo fraai mogelijk de in 't Gooi en omstreken gedragen landelijke cos tumes op het Oud-Gooische Marktplein bijeen te zien, teneinde daardoor nog eens de algemeene aandacht op het eigenaardige en werkelijk schoone van deze kleeding te vestigen. Weinig lust tot vergaderen. Ook gisteren was de gemeenteraad van 's-Gravenhage, ten tweeden male ter vergadering opgeroepen, niet wettelijk- voltallig. Er waren een half uur na den bestemden tijd slechts 21 leden opgekomen. Ingevolge art. 49 der Gejpeentewet zal nu ten derden male de vergadering worden opgeroepen, waarin over de in de agenda vermelde onderwerpen defi nitief een beslissing zal kunnen wor den genomen, onverschillig het aantal aanwezigen. De nieuwe vergadering wordt opgeroepen tegen a.s. Vrijdag te half 2 ure precies. Van een vrachtwagen gevallen. Gistermorgen gebeurde te Zwolle een ernstig ongeluk. Een 10-jarig jongen tje uit Arnhem, logeerende bij de fa milie M. aldaar, had het ongeluk om van een vrachtwagen van den heer Gh. af te vallen. Het achterste wiel reed over het lichaam van het knaapje heen, zoodat dr. Spanjaard, bij wien men hem indroeg, slechts den dood kon constateeren. Tusschen de treeplank en het perron. Te Zutphen zette gistermorgen de vrouw van den arbeider P. v. O. haar kind in den locaaltrein naar De venter. Toen zij heen wilde gaan, was de trein reeds in beweging. Zij sprong er uit, doch geraakte daarbij tusschen de treeplank en het perron. Ernstig in de borst gekwetst, werd zij er tus schen uitgehaald en in het ziekenhuis opgenomen. Een dame te water. Door een der controleurs van den Gecontröleer- den Particulieren Nachtveiligheidsdienst te Amsterdam, werd gistermorgen om streeks half vijf hulpgeroep vernomen in het Vondelpark nabij de muziektent. Naderbij snellende bemerkte hij dat een bejaarde dame in den vijver lag. Met behulp van een stok bracht hij de dame op het droge, hierbij gehol pen door twee inmiddels toegesnelde agenten van politie. Bij het baden verdronken. Te Zuiddorpe is een 20-jarige jongeling, woonachtig te Belgisch Overslag, die verhit van het veld kwam en in een kreek zich door een bad ging ver- frisschen, verdronken. Verdronken. Te Broek op Langen- dijk is een 3-jarig kind van den heer O. te water geraakt en verdronken. Verdronken. Nabij de Drentsche grens (Drouwenermond) viel het 8- jarig zoontje van schipper Leeuwer- ke van het schip in het water en verdronk. Het lijk werd spoedig op gehaald. Een lijk opgevischt. Gistermid dag werd onder Beuningen uit de Waal opgevischt het lijk van een 5-jarig knaapje uit Nijmegen, dat Dinsdag ver moedelijk spelende te water was ge raakt. De brand te Raamsdonkveer. Uit Raamsdonkveer wordt ons gemeld, dat er veel bfelangstelling betoond wordt voor de slachtoffers van den verschrik- kelijken brand. H. M. de Koningin schonk 400 gulden. Men is begonnen met de opruiming der puinhoopen. Het gerucht gaat, dat de Prins de geteis terde buurt zal komen bezoeken. (Vad.) Groote brand. Te Holtgast (bij Nieuweschans, Gr.) is de kapitale boe- renbehuizing van den heer H. Gruis afgebrand. In de laatste dagen werd eenige malen een begin van brand ge- bluscht. Vermoedelijk is de brand door kwaadwilligheid ontstaan. Meer dan vijftig voer hooi verbrandde mede. Het voorhuis, bleef behouden. Grilligheid van den bliksem. Ge durende een onweertijdpexk worden er niet zelden van den bliksem de merk waardigste dingen verteld, die telkens opnieuw zijn roep, als een zeer gril lige gast, bevestigen. Soms gaat hij door een kamer en neemt slechts een knoop van iemands jas mee, of snijdt de zool van een schoen, of, soms doodt hij dengene, dien hij als slachtoffer uit gekozen heeft, in een oogwenk „als de bliksem". Uit een lange rij men- schen of dieren zoekt hij bij voor keur den eersten of den laatslen uit. Zooals men in het werkje van prof. dr. Oskar Bloch kan lezen, ging de bliksem in 't jaar 1808 in Zwitserland door een kamer, waarin vijf kinderen naast elkaar zaten te lezen, en doodde het eerste en laatste, terwijl de drie middelsten slechts licht gewond wer den. In 't jaar 1857 sloeg de bliksem in een vergadering van ongeveer 300 men- schen, doodde zes op de plaats en wondde ongeveer hondetd; de overigen werden allen op den grond geworpen en liepen daardoor verwondi.ngen op. D. Fr. Fridet vertelt van een blik semslag, die een postwagen trof: vijf paarden werden gedood, de koetsier kwam er met een brandwonde aan het voorhoofd af, en de reizigers, die in den wagen zaten, voelden niet het min ste of geringste. Geen één werd gewond. Nog eens hef onwee» Maan dag. Van ernstiger aard dan alle voor afgegane berichten is hetgeen de „Zut- phensche Ct." meedeelt uit Borculo, waar de seinwachter Lammertink doo- delijk werd getroffen. Het onweer in Utrecht. In de omgeving van Utrecht heeft het ge weldig onweer zich ook doen gelden. Onder Maarssen werd een knecht van den schilder N. tegen den grond ge slagen waar hij bewusteloos werd ge vonden. Eerst den volgenden morgen keerde het bewustzijn terug. Te Vianen sloeg de bliksem in het kantoorgebouw van het hoogheemraad schap der Vijfheerenlanden, alsmede in het nieuwe spaarbankgebouw. In beide gebouwen werd eenige materieele scha de aangericht. Te Zeist sloeg het hemelvuur in een stal van het hotel Boschlust, waar brand ontstond, welke echter spoedig werd gebluscht. Te de Bilt eindelijk sloeg de blik sem herhaaldelijk in de electrische ge leiding, waardoor heel wat straatlan taarns werden vernield. Dan sloeg het vuur in de geleiding der electrische centrale, waar een paar bliksemaflei ders werden vernield, alsmede een paar voltmeters. Op de akkers sloeg de blik sem in een arbeiderswoning, waar man, vrouw en drie kinderen zaten. De man sloeg achterover op den grond, de vrouw voorover op de tafel. De blik sem doorliep het geheele huis en deed zelfs een doek en eene parapluie ont vlammen. Dwar sdoor den muur baan de het hemelvuur zich toen een uit weg en sloeg buiten nog een kat dood. In de wei werd ook een paard dood gevonden. Hedendaagsche afgoden. Jonkvr. Anna de Savornin Loil man schrijft in de verschenen afle vering' van „de Hollandsche Lelie" deze zeer "ware beschouwing over de „hedendaagsche afgoden". „Wat ik met „afgoden" bedoel?" Ik bedoel daarmede, dat de heden daagsche menseh, waar hij het ge loof overboord gooide, en toch 'be hoefte gevoelt aan iets om te aanbid den, er toe komt zijns gelijken op een belachelijke manier te verafgoden, en in de hoogte te steken, als ware hetgeen hij of zij deed iwonder wat. Als gij naar Frankrijk kijkt, waar elk „groot man" zijn standbeeld krijgt met inwijdings-„reden" van den minister en groote drukte, en lange couranten-artikelen, dan zult gij misschien begrijpen wat ik be doel, Dat zelfde nu wilde ik u óók zeggen, waar gij telkens en telkens die ,,dichter"-woorden zoo verrukt aanhaalt; ik bedoelde daarmede: de man zegt niets anders dan wat gij telkens opnieuw in de Psalmen kunt lezen, waarom verafgoodt gij nu eigenlijk zijn napraterij als zoo iets bijzonders, en rept .nimmer van de werkelijk zoo gróóte dichterlijke schoonheid der psalmen? [Waarom, omdat gij-ook, als de meeste heden daagsche menschen, zooveel hedht aan wat 'n dichter, 'n kunstenaar, een groot man zegt, zonder u er rekenschap van te geven, dat die juist heden ten dage zoo heel dik wijls maar 'n zwak afdrukje is van wat anderen, veel grooter dan hij, al voor eeuwen hebben geschreven, gedacht, geschilderd, wat het dan ook is!" I Politiekerij is een gevaarlijke smet ziek te en ons dorpke is ler blijk baar leelijk door aangetast, vertelt Nard. van Pijen in de „Nbr.": 'k Heb wel gezegd, dat 't muisje 'n laDgen staart achter zich aan zou slebpen. i We hadden dus in ons district nog twee afgevaa'd gden over, waa-van de een nu bij deze laatste stemming 'n herkozene was. We zullen de motieven, die er toe geleid hebben en geleid kunnen heb ben, maar niet nagaan, we deelen eenvoudig 't feit mee De „buurt" heeft nu dien herko zene een vaatje bier aangeboden, als hij wilde afstand doen van zijn zetel. Nou, zoo'n voordeelig aanbod wordt je niet alle dagen gedaan en de gelukkige heeft dan ook met twee handen toegegrepenPairs vaut bien une messe en dan is toch 'n heel vat bier wel 'n raadszetel waard. Maar we moeten toch voorzichtig zijn en niet te veel ruchtbaarheid aan zulke feiten geven. Denk eens aan onze raad telt elf zetels. Ja, wezenlijk elf - zelf weet ik 't niet, maar ze hebben !'t mij heel te goeder trouw verteld en dan mag ik er niet aan twijfelen. Nu vind ik elf eigenlijk 'n heel verdacht ge tal en wie weet, of niet juist om de symboliek, die daar in zit, een van de vreemde snoeshanen hier op een hatelijken inval komt. Zoo iemand zou bijvoorbeeld sterk kunnen zijn in redeneeren en rekenen en wellicht aldus zijn gedachten laten gaan: Als één zetel een vat bier waard is, dan is 'n „raad van elf,,, wel voor elf vaatjes te koop. iVerbeeld je, dat hij 'ns een bod deed! Onze brou wer zou er schik in hebben.... A horse, a horse, my kingdom for a horse! Zoo heeft eens 'n En gelse!) koning zijn heele rijk voor 'n paard willen afstaan. Wje gaan wat erg gewichtig doen en we zullen nog wereldhistorische vermaardheid krijgen. Maar 't lijkt 'n beetje op na-aperij. Elf vaten bier geboden voor onzen raad. biedt èr meer? En de brouwer lacht in z'n vuistjeDiat moet wel kostelijk biertje zijn. Maar in tusschen zijn we erdoor in den aap gelogeerd en vallen we in de dwingelandshanden van die vrim- de snoeshanen. Gelukkig, dat er nog 'n wachter op den toren staat! i SCHOTEN. Burg. Stand. Geboren: z. van J. BoesHelder. z van H. W. HogervorstReuser. d. van A. de MolieThijs. z. van A. C. C. van LeuvenSnoeks. Getrouwd: E. de Vries en J. Vroomland. Ondertrouwd: F. L. deKuster en J. G. Consent. ZAND VOORT. Onze badplaats. Aanwezig op 6 Aug. 1909 5040 pers. Bijgekomen tot 10 Aug. 403 5443 pers. Vertrokken 386 Aanwezig op 10 Aug 1909 5057 pers. Haarlemsch Kinderhuis 2e ploeg 60 kinderen. Amsterd. Vacantie Kolonie Kost- verloren 2e ploeg 60 kinderen. Badhuis voor Minvermogenden 100 patiënten. Hoogwater. Donderd. 12 Aug. v.m. 11,59 n m. 12, Vrijdag 13 12,34 1,05 Zaterdag 14 1,31 1,54 Zondag 15 2,15 2,34 Temperatuur v. h. water. Zaterdag 7 Aug. 16° R. Zondag 8 170 R. Maandag 9 170 R. Dinsdag 10 170 R Aangekomen vreemdelin gen: .0. Clingestein. Brandenburg, Pension JVjiliolmus, 1 p. P. Biender, Almelo, 5 p.Prof. Er. P. Posemann, Munster, 7 p. Frau Dr- Schneider, id., 1 p.allen Pension Seinpost. Fam. Sommewerck, Hagen, Hotel Belvédre, 4 p. Mr. L. van Lier, Utrecht, 8 p.O. Carl, Biehrich, 1 p.Dr. Th. Velt- man, Boohum; 1 p.; lallen Hotel Gr. Badhuis. M. Robits'chek, JVcenen, 2 p. Goldsehmidt, A'dam1, 5 p>„ lallen Pen sion Thalatte. A. Nieman, A'dam, 1 p„ Kerkstr. 25, J. Stokvis, id., 4 p. id. 10. Jong'eh. F, tWarendorf, A'dam, 1 p.: jongenh. F. Schiff, id., 1 p.: jongej. J. Mensendijk, id., 1 p.; M,ej- B. van der Heeide, id., 1 p.jongeh. I.. Leféure, Baarn, 1 p.jMjej. JV. Oolgaardt, Haarlem, 1 p.Jongej. J. Zelle, id., 1 p.; Mej. C. Herrmann, Mainz, 1 p.Mej. L. van Ragge, Nijmegen, 1 p.; jongej. A. de Vries, Apeldoorn, 1 p.; H. Visscher, Zwol le, 1 p.allen Kerkstraat 32. D'olfring, Dwingelo, 3 p., Immink, Ginneken, 3 p., Pension Buckmar. H Joosten, tVVesel, 5 p., pension EllerkampHollenberg. A. van Stoetwegen, R'dam, 1 p., H. Smith, Groningen, 1 p., J. en M. Maisonpierre, A'dam, 2 p., alien Kostverloren Straatweg 13. [W. van der Ven, A'dam, 4 p., Swa- luestraat 13; H. Felhroek. id., 2 p., Kerkstraat 24; Mevr. de Voogd, id., 1 p., Penson Jacoibus; J. en G. [JVin- kler, id., 2 p., Gasthuisplein 1Dr. Grieter, id., 4 p., Pension Zelden- rust. i Dames Stirn, A'dam. 2 p., v. d. Broeke, id., 1 p., Fam. Gerzon, id., 3 p., alien Hotel „Het JViapen van Haarlem". A. Perk, Hilversum, 1 p., Pension Mevr- PoldnerDie [Vries. E. Piehee, Stuttgart, 1 p., H. C. [Wijers, Dordrecht, 2 p., L. iWijers, id., 1 p., Th. Rohling, Orefeld, 4 p., 0. Gail, Biebrich, 1 p., Dir. Jus. A. Taber, Gelnhansen, 2 p., H. van Leeuwen, Berg en D|al, 1 p., U. von Kahkreuth, Met-z, 1 p.E. Eisner, Berlijn, 1 p., J. Hifrath Werner, [Weenen, 1 p., Benvenut, Florence, 3 p., alien Hotel d'Orange. Koninginnefeest. In eene gehouden vergadering der Feestcom missie is besloten, op 31 Augustus a.s. een optocht te houden i van schoolkinderen, korporatiën en ge- oostumeerden en des namiddags wed strijden. Burgerl. Stand. Geboren: Eocbter v. A. SchuitenSchaap. Zoon v. Wj- F. Durenkamp—Selders. Zoon v. L. KeinZwemmer, levenl. De spaarbank. Gedurende de maand Juli werd bij de Rijkspost spaarbank alhier, ingelegd f 22415.815, en terugbetaald f3664.42 Het laatste boekje droeg het num mer 1308. IJMUIDEN. Een aanvaring. De sleepbooten „Viscbploeg" en „Assistent" zijn in de buitenhaven met elkaar in aanva ring geweest. Beide hebben ernstige schade. HEEMSTEDE. Diefstal. Van Zondag op Maan dagnacht is ingebroken in een bollen schuur van den heer van Loghem in den Hout. De dieven zijn verjaagd door G. L. KrijDen, beambte van den Dachtveiligheidsdienst. Er wordt niets vermist. Men is de daders op het spoor. HIXJjEGOM. Personalia. In den Haag is voor 't examen Eügelsch L. O. geslaagd de heer K. van der Heijde, van hier. Personalia. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft (met wijzing, in zóóverre de beschikking van 12 Juni j.l., dat de daarin bedoelde waarneming van 16 tot en met 30 Augustus 1909 ver valt) als plaatsvervanger van den schoolopziener in het district Haarlem gedurende diens afwezigheid van 6 tot en met 25 September, aangewezen den schoolopziener in het arrondisse ment Purmerend, den heer H. J. Cal- koen te Edam. Mr. G. Tienhoven, de Commis saris der Koningin in deze Provincie, is op 't Wateretaatsjacht Noord-Hol land te Terschelling aangekomen. De. P. E. Barbas J.A.zn. zal 19 September zijn veertigjarig Jubi leum als predikant vieren. De heer J. C. Hoed zal 20 Sep tember 25 jaren werkzaam zijn bij de N. V. Zeepfabriek „Het Klaverblad." Eindexamens H. B S. Noord-Holland. Westelijke com- misse. Geslaagd A. Reyne, vaD Alk maar; E G. Courrech Staal, van Hoorn; D. Ley en, van Helder; D. Pothoven, K. J. F. Stephan, W. D. G. Reiüders, L. A. Ie Bruyn, van Haarlem; J C. Kaars Sijpesteyn, extraneus. Afgewe zen 2. De examens zijn hiermede afge- loopen. Het Rijkssubsidie voor onze H. B. S. Onder dagteekening van 30 Juli is door den Minister van Binnenlandsche Zaken aan B. en W, van Haarlem het volgende schrijven verzonden Naar aanleiding van het verzoek, ver vat in Uw nevenvermeld schrijven, heb ik de eer het volgende te Uwer kennis te brengen. Het zoude van 's Rijks kas te groote offers vergen aan de gemeenten, wier hoogere burgerscholen een groot getal „buitenleerlingen" tellen, een zoo hoog subsidie uit te keeren, dat zij daarmede afdoende zouden zijn geholpen. Ook schijnt het Rijk niet in de eerste plaats aangewezen de kosten, der ge meente door die buitenleerlingen ver oorzaakt, over te nemen. Eene meer rationeele oplossing ligt voor de hand. Billijk mag het heeten, dat de ge meente, waar de hoogere burgerschool gevestigd is, behalve van het Rijk, ook van de omliggende gemeenten, eena bij drage erlange. Vooral voor Uwe gemeente schijnt dit de aangewezen weg. Blijkens bij mijn Deparlement ingekomen adressen hebben de gemeenten Hillegom, Bloe- mendaal, Heemstede, Bennebroek, Z,andvoort, Velsen, Wijk aan Zee en Duin, Uitgeest, Schoten, Haarlemmer- liede en Spaarnwoude, Spaarndam en Haarlemmermeer alle bij de instand houding der hoogere burgerscholen in Uwe gemeente belang. Door den Raad Uwer gemeente waren alzoo met de besturen van de hierbedoelde gemeen ten overeenkomsten aan te gaan, waar bij gene de verplichting op zich neemt de jongelieden uit deze gemeenten op denzelfden voet tot de hoogere burger scholen toe te laten, als de leerlingen uit Haarlem (zoodat de buitenleerlingen b.v. niet op grond van plaatsgebrek mogen worden geweigerd), terwijl de besturen van genoemde gemeenten hun nerzijds zich verbinden jaarlijks eene som in de kas Uwer gemeente te stor ten, hetzij een vooraf vast te stellen bedrag onafhankelijk van het aantal leerlingen, hetzij eene bijdrage voor eiken leerling, die op eene der hoogere burgerscholen wordt geplaatst. Voor het geval een der belanghebbende ge meentebesturen mocht weigeren tot bet aangaan van eene dergelijke overeen komst mede te werken, zoude er mij nerzijds geen bezwaar tegen bestaan, dat van de leerlingen, afkomstig uit die gemeente, een hooger schoolgeld werd geheven, niet tot zoodanig bedrag dat het mij met het oog op de om standigheden overdreven zoude voorko men. Wiat nu de Rijksbijdrage betreft zij medegedeeld, dat het in mijn voorne men ligt, op het ontwerp van Hoofd stuk V der Staatshegrooting voor 1910 de noodige gelden aan te vragen, ten einde aan de gemeenten voor eene hoo gere burgerschool van vijfjarigen cur sus met ongesplitste klassen een be drag van f 5000.en voor een hoogere burgerschool met driejarigen cursus een bedrag van 13000.te verzekeren, voor beide soorten van scholen te vermeer deren met f 1000.voor elke parallel- afdeeling, die wordt gevormd om te voorkpmén, dat het getal leerlingen eener klasse 25 zou te boven gaan. Dit subsidie zal eventueel echter al leen worden uitgekeerd, indien de bo venbedoelde voorwaarden ten aanzien van de toelating van buitemleerlingen worden in acht genomen. Aangenaam zal het mij zijn, indien door Uw ooilege aan den Raad in over weging wordt gegeven over te gaan tot vaststelling eener verordening op de heffing der schoolgelden voor de hoo gere burgerscholen, waarin met het vorenstaande wordt rekening gehouden, welke verordening uiterlijk op 1 Sep tember 1910 in werking zal moeten treden. Tot dien datum kan de thans geldende toestand bestendigd blijven. Van de beslissing van dein Raad zie ik bericht tegemoet. Ten slotte zij opgemerkt, dat deze subsidieregeling slechts de eigenlijk ge zegde hoogere burgerscholen geldt en dus noch de inrichtingen voor handels onderwijs noch de middelbare school voor meisjes. Neder! and sell e Maatschappij tot het verrichten van mijnbouwitundige werken. In de buitengewone algemeene ver gadering van aandt elhouders werd de statutenwijziging betreffende de uit breiding van bet maatschappelijk kapitaal van f 750,000 tot 11,500,000 goedgekeurd en aan het bestuur machtiging verleend ééne serie aan- deeleo groot f150,000 uit te geven, op een door het bestuur nader vast te stellen koers, met recht van voor keur voor de aandeelhouders en hou ders van winstbewijzen. Bekroond. De „Koen's Gerardin" Waterverf in droge poedfr der N. V. Handel-Maat schappij van A. Resink alhier is op de Middenstandstentoonstelling te Am sterdam na zeer ernstige proefneming en beoordeeling bekroond met de zilveren medaille", in nature van den Middenstandsbond. De controleur der pl. belastingen. B. en W. hebben een wijziging ge maakt in hun voorstel van 5 Juni. De nieuw aan te stellen ambtenaar zal niet genoemd wordsn „controleur der gemeentefinanciën", maar „con troleur der plaatselijke belastingen", omdat de bedoeling is, dezen ambte naar uitsluitend voor de belastingen te gebruiken, zoodat hij dus niet zal worden belast met werkzaamheden, die verband houden met de financieele verhoudingen tusschen de secretarie en de gemeentebedrijven. Herziening der legesgelden. B. en W. zeggen, dat de arbeid be steed aan het zoeken naar adressen en aDdere gegevens uit 't bevolkings register, de gemeente belangrijk meer kost dan zij daarvoor terug ontvangt. Zij willen daarom de legesgelden verhoogeu en stellen den Raad 't vol gende tarief voor: voor het zoeken naar adreseen per stuk i 0,20, bij abonnement per 1000 f40. voor het zoeken naar andere opga ven per stuk f 0,25, bij abonnement per 1000 f 50. B. e.) W. stellen verder voor, dat die wijziging 1 Januari in overleg zal treden. Prof A. J. P van den Broek. In de „Opr. I f aaxl. Ct." lezen wij: Zooals uit S t a aks co uraji t- ber kih - ten blijkt, is onze vroegere stadge noot, de heer A. J. P. van den Broek, thans priva.at-doeent aan de gemeen telijke universiteit te Amsterdam, benoemd tot hoogleeraar in de ge neeskunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het geven van onder wijs in de ontleedkunde. De heer Van den Broek heeft hier de H. B. S. doorloopen, is, na tot de universiteit te Amsterdaml te zijn toeelaten, daar zeven jaren geleden geslaagd voor zijn arts-exa men. i Hij was lang1 de assistent van prof. Bolk te Amsterdam, en drie jaren geleden werd hij tot pro-sector be noemd. Thans op 31-jarigen leeftijd ziet de heer Van den Broek, van wien zijn onderwijzers: reeds groote ver wachtingen hadden, zijn ijverige stu die en werken bekroond, door benoe ming tot professor aan de Utredht- sche universiteit. „Ouder Ons." De „Staats Courant" van heden be vat de gpwijri de statuten dt r ver- eenigicg Gemergd Koor „OnderOns," aihier. De Artikelen 14 en 15Tuiden thaDS als volgt; Art. 14. Het bestuur bestaat uit minstens 7 leden, die door de alge meene vergadering met volstrekte meerderheid van stemmen uit de wer kende leden worden gekozen. De functie van president kan door den directeur worden waargenomen. Art. 15. De directeur heeft de lei* diDg der repetitiën en concerten. Haarlemache Jongelings- vereenigiog. De „Staats-Courant" van heden be vat de gewijzigde statnten der vereeni- ging: Haariemsche Jongelingsvereeni- ging, thans genaamd: Haariemsche Jongelingsvereenigiog, onder de zin spreuk: Gedenk aan uwen Schepper in de dagen uwer jongelingschap" (Pred. 12: 1»), alhier. Zij is gevestigd te Haarlem en is eene afdeeling van de vereeniging het Nederlandsch Jongelingsverbond te Amsterdam, erkend bij Koninklijk besluit van 6 Augustus 1892 no 66. De grondslag der vereeniging is, volgens art. 1 van bet reglement van de vereeniging het Nederlandsch Jon gelingsverbond te Amsterdam, de er kenning van het Oude en Nieuwe Testament als het Woord van God, en onzen Heer Jezus Christus als den algenoegzamen Zaligmaker en God geopenbaard in het vleesch Het doel der vereeniging isa. te arbeiden aan de uitbreiding van Gods Koninkrijk onder de jongelingen b. bevorderlijk te zijn aan de geestelijke ontwikkeling harer leden. Zij tracht dit doel te bereiken door a. het houden van openbare en huishoudelijke samenkomsten b. gemeenschappelijk onderzoek der Heilige Schrift; c. de gelegenheid te openen tot verstandelijke en, indien mogelijk, lichamelijke ontwikkeling; d. het oprichten en in stand houden van de vereenigingen voor kDapen en jongelieden; d. door al die middelen die door tijd en omstandigheden, geboden zijo en niet sirijden met deze statuten of met de wet. Een concert. De muziekvereenigin# „Laurens Janszoon Coster" zal einde Augustus een concert geven in den tuin van de „Vereeniging". Een torpedoboot. VeJen togen giste ren naar de Langebrug in 't Zuider Buitecspaame, waar torpedoboot no. 16 gemeerd lag. 's Middags te half twee vertrok de boot in de richting Spaarndam. Een begin van brand is ontstaan i° 't pand, bewoond door den heer van Dusseldorp, tailleur, Barteljorisstraat 5. Op 't gascomfoor was een bus was geplaatst. Nadat 't komfoor was aan gestoken, begon de was te branden- De bewoner bemerkte het intijds en wierp de bus in een emmer water.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2