Kerknieuws. Vragen bus. Sociale Berichten. Sport en Wedstrijden. Onderwijs. Marktnieuws. Amsterdamsche Beurs. VAN ELDERS Laatste nieuws. Rechtszaken. 221/, 7V< 7V4 87» Weerbericht. Barometerstand. 391ste Staatsloterij, 526 3721 7741 11229 14950 17517 640 4312 7873 1135! 14962 17528 1018 4441 8006 11464 15034 17793 1132 4655 8219 11708 15184 17917 1299 5258 8894 12136 15598 18091 1423 5265 8909 12511 15923 18468 1540 5571 8990 12664 16370 18502 1713 5588 9288 12961 16442 18682 1857 5737 9656 13173 16485 18738 1887 6003 9827 13418 16525 19U85 2403 6037 9869 13506 16536 19460 2577 6136 9951 13563 16620 19483 2652 6211 lOOöO 13897 16916 19825 2873 6589 10336 13921 17022 19977 2981 6810 10573 14413 17079 20258 3398 6871 10604 14612 17108 3450 7692 11111 14721 17227 Volksweerbaarheid. Zaterdagavond zal «em e gezamenlijke velddienstoefening worden gehouden door de vereenigin- gen Volksweerbaarheid en Bloemendaal Commando. De oefening, die zal plaats hebben in de richting van Vogelenzang, zal te 81/2 uur n.m. bij het station Over heen aanvangen. Detacheering. De 2e Luitenant J. J. Rutgers van het 10e Reg. Inf. wordt van 16 Augustus a.s. tot 9 October d.a.v. gedetacheerd bij het Regiment Genie troepen te Utrecht. Haarlemsch Kinderkoor. In een ad vertentie in dit nummer bericht het bestuur van Haarlemsch Kinderkoor de hervatting der repetitiën. Het programma voor het a.s. seizoen bevat de cantate „Leidens strijd en zegepraal", van A. Leysen, den com ponist der „De Ruyter-cantate", verder „De schoonste feestdag" van Gath. van Hennes en „Prins Lente" van Hendrika van Tusschenbrock. In verband met het groot aantal leer lingen zullen de drie cursussen, die het koor telt, niet gezamenlijk een uit voering geven. Het jonge meisjeskoor, de 3e cursus, treedt afzonderlijk op. hl et den steun der ouders en overige ingezetenen meent het bestuur op bo vengenoemde wijze voort te gaan met de bevordering van den volkszang. Park rooverijen. Uit een bloemperk 't Wilsonsplein zijn een dezer nach ten een 9-tal potten met prachtige bloe men gestolen. Hoe laag! Een bloedbad. In de Zuider School steeg werd een man op de vrease- 'ijkste wijze afgetakeld. Kleeren en ge dicht waren geheel met bloed bevlekt. De politie ontzette den aangevallene. Nog gered. Een zes-jarig meisje viel v*n een schuit, liggende aan de Oranje kade, doch de vader slaagde erin 't kind te redden, 't Meisje had een hoofdwonde opgeioopen. Opgepast voor die lui! Twee loodgie ters, die deze streken afreizen om langs de huizen te soldeeren en daar soms een soort pek voor gebruiken, of an ders voor een karweitje van een dub beltje twee kwartjes vragen en dit door hun brutaliteit dan ook weten los te krijgen, hadden gistermiddag ook het dorp Schoten met een bezoek vereerd en daar dergelijke praktijken uitgeoe fend, waarna de politie met het geval «n kennis werd gesteld, die de heeren aantrof te Santpoort en hen daar met behulp van de politie in arrest heeft gesteld. Ze hadden ook nog wat oude schuld te goed. De sloot voor de Cavaleriokazerne. Treurig is tegenwoordig de stank, die weer opstijgt uit de Cavaleriekazerne- sioot, waarover al zoovele klachten rijn geuit. Grootendeels wordt hij ook voor vuilnisbelt gebruikt. Wat zou hier een mooi geheel zijn te verkrijgen, wan neer de sloot gedempt en voorzien werd van een hek, zooals om de beide kerkhoven aan den Schoterweg zijn ge plaatst. Voor de landweerlichting 1909. Ieder jaar komt het voor dat miliciens, die naar de landweer overgaan op 1 Augus tus, verzuimen hun verlofpas ter tee- kening in te leveren bij den burge meester hunner woonplaats en dienten gevolge voor straf onder de wapenen worden geroepen. Daar deze inleve ringstermijn den 28 dezer is verstre ken, is het in het belang der nog na- latigen, dat boekje alsnog zoodra mo gelijk ten gemeentehuize te bezorgen. Zij, die in het buitenland vertoeven, kunnen het boekje den burgemeester per aangeteekenden brief toezenden. Besmettelijke ziekte. In de week van ■4 tot en met 10 Augustus zijn ter kennis gekomen van den Centralen Gezondheidsraad de navolgende geval len van besmettelijke ziekten: Roodvonk: Uitgeest 2. Diphtheritis: Aalsmeer 2, Haar lem, 1, Velsen 1. AGENDA. voor Vrijdag, 13Augustus. Gebouw St Bavo. R. K. Volks bond half 9 uur. Hoofdbestuur. Half 9 uur Exploitatie commissie. Half 9 uur Grondwerkers. Teylersstichting 114 u. Ten toonstelling origiueele teekeningen van -Dirk Langendijk BioscopeTheater (Gr. Markt), 3, 8 en 9 uur, voorstellingen. Soc. Vereen. 8 uur. Alberts ftères. 2e Avondvoorstelling. Bron gebouw. 8u. Soiree Haarl. Muziekkorps. Sociëteit „Trou moet B 1 ij c k e n." Concert te 8 uur door de muziek- rereeniging „Harmonie", directeur de heer H. W. Hofmeester Hz. Programma1. „Mit fliegende Fah- nen", marche militaire B. Wilhelm. 2. Cuverture „La palme d'honneur, V. Ruot. 3. „Die Mühle im Sehwarzwald" rin Idylle, R. Eiienberg. 4. Souvenir Jd'Aix la Chapelle", valse, A. Govaert. „Maritana", grande fantaisie, arr. Jos. Vessels. 6. „Fête Sicilienne, ouverture, .Kessels. 7. Bouquet de mélodies 8ur l'opera „Lucia". 8. „La Manola", sérénade espagnole, R. Eiienberg. 9. Grande Potpourri populaire, G. Renaud. KejjzërslwaardHoogerwcrf. 10 Aug. d. van ML J. Steenkistv. 01- denmark. 11 Aug. z. van M. v. BeverenTiebes. 12 Aug. d. v. A. de BoerBoer. d. van ÖVj. J ansen -He ndriks. Overleden: 12 Aug. S. G. Berks, 17 j. Lange Boogaardskraat. H. E. BeeringsWijngaarden, 56 j. Kamperlaan. J. UmansJ, 61 j. Lange Vlamingstraat. Politie-rapport. Gevonden v 0 0 r w. 1 zilveren beursje inh. geld bij v. Staveren, B ake tiessergr ach t 9. 1 portem. inh- een oorbelletje bij P. iWj. de Pater, Erankestraat 41r. 1 muziekinstrument bij J. v. d. Berg, Bozenprieelstraat 27. 1 rood koralen armband iniet gou den slot bij J. Nachtegeiler, Wijde Geldeloozepad 51 rood. 1 haarkam bij A. v. d. Kroft, Voortingstraat 47. 1 zilveren kinderarmband bij E. v. Steijn, Westergracht 101 rood. 1 vulpenhouder bij H. Konings, Eendrachtstraat 1. 1 rijwielpomp bij Wj. Laduek, Gasthuislaan 114. 1 kinderzak inh. een zakdoek en een ledige portem. bij H. Sïnink, Bidder straat 11. 1 1 houten tabakspijp blij J. Luttik, Nieuwe Groenmarkt 19. 1 notitieboekje en een linnejn cen timeter bij H. Dlusschoten, Keizer straat 2. 1 puckhondje bij P. G. Bouwman, Drossestraat 14 rood. 1 portem. inh. een paar «enten en een herinneringsmedaille bij L. de Nijs, Haarl. Liedestraat 23. 1 zilveren ringetje, bij LL Seve- rijnse, Tulpenstraa/fc 17G. Italiaansche geestelijken te Amsterdam. Na afloop van het congres te Keulen hebben vele der aan dit congres deel genomen hebbende kerkelijke hoog- waardigheidsbekleeders, die van verre gekomen waren, de gelegenheid ge bruikt om tevens de voornaamste plaatsen van het Noorden te bezich tigen. Zoo brachten Maandag een aantal hunner, onder wie vele Ita lianen, een bezoek aan onze hoofdstad het Venetië vsn het Noorden en bleven o.a. in het Doelen- en het Bible-hotel logeeren. Onder hen bevond zich ook Zijne Eminentie kardinaal Ferrari, Aarts bisschop van Milaan. Hij werd ontvangen door den pater superior der Krijtbergskerk en bleef logeeren in het patershuis van het R. K. Gymnasium der paters Jezuieten aan de Heerengracht. Zijne Eminentie bezichtigde Dins dagmorgen de voornaamste beziens waardigheden der stad. Hij wilde o.a. ook een bezoek brengen aan het Rijksmuseum, de haven, het Vondel park en het Jodenkwartier. Te 11 uur 58 min. vertrok de kardinaal, ten hoogste voldaan, met den trein naar Antwerpen. „De Tijd", waaraan wij bovenstaand bericht ontleenen, maakt nog melding van het volgende incident, dat tijdens het bezoek der Italiaansche geestelijken plaats had. Enkelen hunner hadden in den vooravond de stad bezichtigd, gebruik makend o.a. van onzeelectrischetrams, die ze blijkbaar zeer geriefelijk vonden. Doch in de nabijheid van den Dam uitgestapt, werden zij lastig gevallen door een van die bekende straatindi- viduen, die een argeloozen voorbij ganger een papier in de handen stop pen en dan brutaal betaling eischen voor het prullige nietswaardige versje, dat er op gedrukt staat. Op hatelijke wijze hinderde de man de geestelijken, doch gelukkig werd dit bemerkt door een onzer redac teuren, die onmiddellijk ter hulp schoot en. met z'n politiepenning den man overbluffend, hem terstond z'n biezen deed pakken. In het Italiaansch raadde hij vervolgens den priesters aan onbevreesd verder te gaan, daar ze niets meer te duchten hadden. Met Italiaansche opgetogenheid dankten ze vóór de onverwachte hulp, in de stellige overtuiging dat de Am- sterdamsche geheime politie voor hunne veiligheid gezorgd had in deze cosmopolitische stad. En ze Damen naar het zuiden een hoogen dunk van onze recherche mede, die den vreemdeling in eigen taal te woord staat! Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: 12 Aug. J. C. 'N:haap en G. M. Boeree. Getrouwd: D1. LVV. Miezerus en G. Janssen. J. [WL. Kuiper n J. iWj. [Waalewijn. Geboren,: 9 Aug. 9J. vjan E- X- Vraag. Hoe kan ik mieren weg- krijgen? Kokend water helpt niets. A n t.U moet het nest zien op te zoeken, waar ze vandaan komen. Dat kan heel moeilijk zijn en bet is meer gebeurd, dat een gebeele vloer daar voor moest worden opengebroken. Doch het is te vinden: landbouwers hebben nog al een goeden kijk daarop en weten dikwijls uit den loop der mieren spoedig het nest te vioden. Hebt ge het nest, stort er dan zwavel zuur of ander bijtend vocht in. En schrob dan later vloeren enz. goed met water waarin een creosoot-op lossing. Vraag over een vergunningskwes tie door J. Antw.: Uw vraag is reeds beant woord in het nummer van 31 Juli. Wij herhalen: U doet het beste, zich te wenden tot den beer secretaris uwer gemeente om deze inlichtingen te verkrijgen. Vraag.: Bij de week heb ik een jongen (zonder contract). Ik heb hem nu wegens luiheid terstond ontslagen, ben ik nu verplicht hem nog twee weken loon te betalen? A n t.Neen. U moogt hem ontslaan met één week loon. Vraag.: Ik heb kaas in den kelder, die erg wordt aangestoken door maden. Kan ik die er uit krijgen? Ant.Leg St. Janskruid (hyperi- cum) tusschen de kazen, dan gaan de maden eruit. Vraag.: Hoe krijg ik een wijn vlek uit een damasten tafelkleed. A n t.Als de vlek niet te oud is, helpt wasschen in kokende melk en daarna in schoon water. Electriscii licht en electrische beweeg kracht in Limburg en Noord- Brabant. Omtrent plannen tot oprichting van een electrische centrale, die aan een gedeelte van Limburg, 'Roermond, Venlo en Weert inbegrepen en aan een gedeelte van Noord-Brabant elec- trisch licht en electrische beweegkracht zal leveren, lezen wij in De Nieuwe Koerier o.m. het volgende: De centrale zal worden gebouwd in een gedeelte der Noord-Brabantsche Peel, waarschijnlijk op een terrein der gemeente Asten. In den beginne was het consortium van plan alleen de streek, welke rond om de Peel ligt, en dus de streek gelegen tusschen de gemeenten Eind hoven, Helmond, Venlo en Roermond in haar net op te nemen; gedurende de onderhandelingen bleek echter de wenschelijkheid al direct een uitbrei ding aan het net te geven en daaraan de streek tot den Bosch en Tilburg en de geheele Langstraat toe te voe gen. De stroom van licht wordt voor de kleine gemeenten, welke geen eigen gasfabriek hebben, geleverd tegen prij zen 40 pet. lager dan in de groote steden van Nederland, zoodat men elec- trisch licht met de metaaldraadlamp zal kunnen branden tegen prijzen niet hooger dan petroleum. Aan de groote gemeenten, welke den stroom zelf distribueeren en dus een eigen verdeelnet aanleggen, wordt de stroom tegen nog lager tarieven ge leverd. Teneinde elk idee van concur rentie tegen de gasfabrieken uit te slui ten, wordt in die gemeenten, welke een eigen gasfabriek hebben, de dis- tributie van den stroom voor licht en kieinkracht aan de gemeenle zelf over gelaten. Voor drijfkracht zijn de prijzen uiterst laag gesteld, zoo laag, dat de groot-, zoowel als de klein-industrie op geen andere wijze haar drijfkracht zelf goedkooper zullen kunnen produceeren. Als wij nu welen ,dat in het gebied, dat de Centrale denkt te bedienen, on geveer vijf-en-twintig duizend paarde- krachten voor de diverse industrieën zijn opgesteld, dan kan men nagaan, welke belangen in die richting reeds door de oprichting van bedoelde Cen trale worden gediend. Zoodra toch de stoommachine bij een fabrikant omdat ze verouderd of versleten is door een nieuwe moet worden vervangen, is hij verplicht een aanmerkelijk deel van zijn bedrijfskapitaal daarin vast te leg gen, terwijl hij bij aansluiting aan de Centrale ten hoogste een vijfde van dat kapitaal noodig heeft, omdat Üe aanschaffingsprijs van electromotoren zooveel lager is, dan van andere kracht werktuigen zooals stoommachines of explosiemotoren. Het geld, dat daardoor voor den fabri kant vrijkomt, kan hij nu gebruiken om in fabriekswerktuigen, welke hem directe winst opwerpen, te steken. Welk een enorm kapitaal bij algemee- ne aansluiting aan de Centrale op die wijze zou vrij te maken zijn, laat zich nu uit het bovenstaande gemakkelijk berekenen. Naast dit groote voordeel biedt het electrisch bedrijf uit den aard der zaak nog vele andere. Vooral op sociaal gebied zal zulke electrische centrale een omwenteling kunnen brengen. Want op de kleinste dorpen kan nu even goedkoop als in de groote industrie-centraal beweeg kracht geleverd worden. Gevolg hier van zal zijn, het gedeeltelijk verplaat sen van de industrie naar de dorpen. De huisindustrie zal ook wederom op- de groote industrie-centra beweeg kracht zal den huisarbeider in staat stellen te concurreeren tegen de fabrie ken. Uit de diamantindustrie. Het bestuur der Nederl. B'.-K. Bia- mantbewerkersvereeniging1 werd gisteren in audiëntie ontvangen door Z.Exo. den Minister vau Land bouw, Nijverheid en Handel. Besproken werd de wenschelijk heid van een wijziging der Onge vallenwet in dien zin, dat ide bazen niet als werkgevers worden aange duid, wijl zij inderdaad werklieden zijn. Genoemd bestuur, handelende in opdracht van de jaarvergadering der Ned. Ri.-K. BjamJaiitbewerkers- vereeniging, gehouden 30 Januari j.L, overhandigde den minister een adres, met toelichting, waarin op verschillende gronden werd betoogd, dat de uitspraak van den Centralen Baad van Beroep niet is in over eenstemming met de werkelijkheid. Be minister zeide toe, een Zeer ernstig onderzoek te zullen doen in stellen, teneinde daarna te overwe gen, of er maatregelen kunnen wor den genomen, waardoor de hier be doelde bazen in de toekomst :riiet lan ger als werkgevers zullen worden aangemerkt. Werkstaking en Winkelnering. De werkstaking, vier weken geleden uitgebroken bij de firma Snoeren te Maatschappij van Nijverheid en be- zegging had gedaan dat zij haar winkel zal opheffen, geëindigd. De gedwongen winkelnering is aan het verminderen. Nijverheidsconsulenten. Onlangs werd een belan'grijk rap port uitgebracht door een gemengde commissie, saamgesteld door de be sturen van Middenstandsbond en Matsohappij van Nijverheid en be staande uit de heeren dr. B|. Bos, lid der Tweede Kamer, te 'Winscho ten J. N. Hendrix, voorzitter van den Nederl an ds oh e 11 Aahnemersbiohd te Amsterdam, en W- Nieuwenhuij- zen, secretaris van den Midden standsbond, te Nijmegen, die door den Bond werden aangewezen; B. P. de Waal, te Arnhem, lid van het hoofdbestuur der Maatschappij van Nijverheid en G. S. de Clercq, al gemeen secretaris der Maatschappij, te Haarlem, als vertegenwoordigers van die Maatschappij. In het najaar van 1907 werd deze oom missie in het leven geroepen, m et het doel de wenschelijkheid te on derzoeken van een museum voor den klein-handel en de klein-nijverheid, en voor het geval die Wenschelijk heid mocht blijken, een plan te hera men tot hare verwezenlijking. Bestond er aanvankelijk verschil van gevoelen tusschen de beide groe pen van commissieleden, waarvan die van den Middenstandsbond dade lijk tot de oprichting van een mu seum wilden overgaan, terwijl de afgevaardigden van de Maatschap^ pij zich vooreerst zouden willen be palen tot het aanstellen van wandel- leeraren, die in verschillende cen tra de kleinnijveren zouden hebben te wijzen op het nut van het gebruik van hulpwerktuigen in hun bedrijf, later is eenstemmigheid gekomen, voornamelijk door het bestudeeren der instellingen in het buitenland en bet bezoeken der bedrijfsmusea over de grenzen en heeft men het denkbeeld van een centraal bedrijfs museum losgelaten en is men geko men tot de aanstelling van nijver- beidsponsulenten op v erschillende punten van het land, een orga nisatie veel gelijkend op die onzer reeds lang bekende zuivelconsulen- ten, welke op zoo voortreffelijke wijze den landbouw voorlichten en ten dienste staan. Be commissie zegt nu in haar rap port, te waardeeren hetgeen gedaan wordt voor den aankomenden am bachtsman, door de reeds bestaande en nog ontworpen vak- en middel bare technische scholen, doch zij wenscht, dat naast dit onderricht voor de jeugd, nog zal komen voor de volwassenen, die reeds in de prac- tijk werkzaam zijn, een voorlichting die gedecentraliseerd moet wezen, zoowel territoriaals- als vaksge- wijze. B'eze voorlichting zou moeten Wor den gegeven: a. als algemeen economische voor lichting door nijverheidsconsulenten, gevestigd in eenige hoofdplaatsen van het land, en h. als bijzondere vakvoorlichting door de reeds bestaande of !nog te stichten vakscholen. Be taak dier nijverheidsconsulcn- ten zou o.m. moeten zij a het voor lichten betreffende het gebruik Van kracht- en hulpwerktuigen, van goede arheidsmethoden, van boek houden en van coöperatiedaarbij gebruik makend van reeds bestaan de organisaties op dit gebied. Baarnaast zouden de consulenten het initiatief kunnen nemen tot het houden van vaktentoonstellingen, patroonscursussen, enz., terwijl zij door het houden van voordra,chteu in hun omgeving aanraking moeten zoeken met de verderaf wonenden. Bie consulent zal echter zelf niet alle vragen kunnen beantwoorden. Hij zal voor elk vak een autoriteit behoeven, om hem op zijn beurt voor te lichten. B'eze autoriteit zal naar het oordeel der commissie d© vak school kunnen zijn, indien deze,door het aan de school verbinden Van mo delwerkplaatsen, proefstations of kleine verzamelingen van werktui gen en grondstoffen, ook wat de practische zijde van het vak betreft, op de hoogte van den tijd wordt ge houden. 1 Be jaar lij ksche kosten van dit nieuwe staatsorgaan begroot de com missie op f 50.000, daarbij uitgaande van de vooronderstelling dat opeen 5-tal plaatsen van ons land nijver heidsconsulenten zullen worden ge vestigd en dat aan deze personen een salaris van f3000 a f4000 Zal moe ten worden gegeven. Be commissie ontveinst zich niet, dat het moeilijk zal vallen, vooral in den eersten tijd, geschikt© personen te vinden voor het ambt van nijver heidsconsulent, die technisch deugde lijk gevormd moeten zijn, practiseh aangelegd en administratief ontwik keld. f Maar het schijnt der commissie het beste toe, dat men, na gedane op roeping van personen, degenen, die voor een benoeming in aanmerking komen, zich persoonlijk door een vorgvuldig voorbereide studiereis met den voorlichtingsdienst in Builsehland, Oostenrijk, Zwitser land en België laat bekend maken en hen in de gelegenheid Istelt al daar eenige maanden practiseh werk zaam te worden gesteld. Bat het de regeering1 ernst is met dit rapport rekening te honden, bleek uit de mededeeling op de jong ste vergadering der Maatschappij van Nijverheid van een schrijven van den minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, waarin verzocht werd met het oog op de samenstel ling der staatsbegrooting voor 1910 en bet voornemen der regeering om steun te verleenen aan objectieve voorlichting omtrent de technische inrichting van het kleinbedrijf, rechtstreeks het rapport der boven genoemde commissie te mogen ont vangen, aan welk verzoek het hoofdbestuur gevolg had gegeven'. Ook de uitlatingen van minister Heemskerk bij de opening der Mid den stands tentoonstelling en van döi referendaris van minister Talma, mr. J. O. A. Everwijn, ter verga dering van de Maatschappij van Nij verheid, kwamen sedert dien nog den indruk versterken, dat de re geering in de richting van de ge mengde commissie, tot versterking van den industrieelen middenstand wil werkzaam zijn. Te verwachten is, dat een regee- ringsvoorstel ook bij de Staten-Ge- neraal een gunstig onthaal zal vin den, want overal wordt het besef le vendig dat een krachtige industri- eele middenstand een waarborg is voor de handhaving van het even wicht in de samenleving. Luchtvaart De luchtballon „Rotterdam" is gistermorgen te 10,14 uur weer te Utrecht opgestegen met den ballon commandant, kapiteiD Van der Steur, luit. Backer, luit. Van Heyst en den heer Van Waterschoot van der Gracht. Wielrjjden. )A fstandsritten. Voor deaf- standsritten van den „Ned. Bond voor Lichamelijke Gpvoeding" had den 120 personen voorloopig inge schreven. Befinitief hebben inge schreven de volgende heeren en da mes Voor rit 1 H. H. B. Nieman, E. Baak. beide Amsterdam; A. den Held, Botter dam; P. M. Delfos, Haarlem; C. K. Enthoven, Haarlem; C. G. Kat, Hoorn; J. P. J. Verstege, Leeuwar den J. E. de Vries!, Leeuwarden J. P. Itter, Amsterdam; B. J. Gor ter, Amersfoort; A. B. Schatborn, IJmuidende Fietsclub „Onder Ons" komt uit met het volgende vijftal H Buiskool, L. Visbeek, G. H. van Niel, H. J. A. AVijnbergh. J. M. van JVielH. J. C-oene en mevr. Coene, Amsterdam; P. J. Boeljon, A'dam; J. Spierdijk. Botterdam; C. L. E. Sari et, Haarlem; Jos. Franken, Am sterdam: A. Gazenbeek, Oosterbeek; de [Wielrijdersvereeniging „Rotter dam" komt uit met het volgende vijftal: A. B'. Vermeer, M- H. v. Zanten, 3Vj- J- van der Haale. H. v. Zanten en J. Laar; J. B1. Waller, Bijsenburg bij BriebergenM- G. J. Bevers en F. M. L. Bevers, Maas tricht; H. van Bijn, Amersfoort: Cb Pólis, MaastrichtH. v. di Mae- sen de Sombreff, Hulsberg (Lim burg) J. H. CL v. Ruyven, Haarlem F. G. de Veer, Teteringer£Wi- M. F. E. P. de Jager, Breda; O'. [W\ Coe- nen, Een Haag; J- H. C. van Bees, Een Haag; F. J. Martens, A'dam: H. v. Bijke en mevr. v. Bijke, Bot terdam: A. [Wijsmuller, A'dam; A. PlegiDg, Velsen; A. G. J. [Wieerpas en mevr. iWieerpas, te Schiedam1; B. C. Mees, Krimpen a. d. LekA. J. J. de [Wolff, Botterdam; H. Menalda van Schouwenburg, Nijmegen en J. K Tromp, Hoek van Holland. Tweede rit: P. E. Stavermkn, B. E. j.: OosterWijk, Groningen; B. A. dammers, Assenmr. Nic. Fockema, Arnhem; A. de Timmerman, R'dam; A. G. J. Blom, Zwolle; A. Bene kamp en W- E. Alwin, Boesburg mr. A. Wi- Stork en J. CL Tengber- geD, Assen; Wi. van Ingen, Schou ten de Botterdamsche Wielrijders- elub „Hollandia" schreef in met het 5-talO. B. Löuwe, P. Bick, C. de Jonge, Wi- B. C. v. d. Jagt en J Karmeisool, G. L. Kluyver en H. Wi- M. Roelant, HilversumA. Oos- ierwijk, Groningen, en J. H. Crucq, Zwolle. Uit Haarlem zijn gisterenmórgen 35 inschrijvers vertrokken, waaron der een tandempaar (heeren) en drie dames. Een veelbelovend jong- men sch. Een jeugdige dief, J. H., uit RijHsen, een knaap van elf jaar, stond voor de rechtbank te Almelo terecht. Op 28 Mei, omstreeks 2 uur in den nacht, verschafte bij zich door inklim ming op den zolder van den winke lier J. P. Koedijk te Rijssen, toegang tot diens woning, liet zich door het zolderluik in een der benedenvertrek ken vallen, sloop langs de slapende bewoners, doorzocht alle vertrekken en lichte vervolgens de winkellade. De groote verteringen, die de knaap den volgenden dag gedurende de ker mis maakte, deden het vermoeden op hem vestigen. De diefstal was zóó omzichtig geschied, dat de politie aan vankelijk vermoedde, dat een inbre ker van beroep was werkzaam ge weest De eisch luide 6 maanden tuchthuisstraf. De Middelbare technische school. De „Msb." verneemt, dat de Nederl. Aannemersbond reeds in September a.s over den grond, bestemd voor den bouw van de middelbaar technische school te Utrecht zal wenschen te beschikken om met den bouw dier school een aanvang te kunnen maken. 13e kw. f 0.43 a 10.44. Överz. en Geld. Ie kw. f 0.45 f 0.47, id. 2e en 3e kw. f 0.42 a f 0.44 alles per K.G. A MSTERB AM. 11 Aug. Aardapt- peeenmlarkt. Andijker blauwe f2 f2.60, id. muizen f 1.80f2, id. kl. muizen f 1f 1.20, Eriesche borgers fl.60fl.70, id. blauwe f2.10 f 2.30, Hillegommer zand f 2.50f 3 Zeeuwsche bonte f 2f 2.25, id. blau we f2.10f2.30, id. Eigenheimers f 1.60f 1.80, Westlandsche zand f 2 f 4.20, id. kleine zand f 1.30, Frie- sche muizen fl.80f2, IJpolder muizen fl.80f2, id. borgers f.50 f 1.40, id. bonte f 1.90f 2, idem f„blauwe fl.90f2, Eigenheimers f3.50—f4. PURMEREND, 10 Aug. Aangevoerd 716 runderen waaronder 310 vette, 10.60 f0.76 p. kilo, prijsh. m.; 406 melk- en gelde f120 f260, prijsh. v.; 47 stieren; 208 v. kalv. f 0.60 f0.80, h. s., 367 nuchtere id. f9 f24 hand s., 38 paarden, 2143 schapen f 17 k f 23, hand. m., 920 lammeren f7 f 12, lager prijs stug, 193 vette varkens f 0.52 k f 0.56 per kilo, h. m., 70 ma gere id. f 16 a f30 per stuk, h. m., 290 biggen f 8 a f 12, h. s., 10 z. ap pelen f6 a f8 p. z., 25 z. peren f3 a f 4 p. z., kaas, 169 kleine f 29, 3 middelbare f 25.50, 1837 K.G. boter, f 1.20 a f 1.30 per kilo, kipeieren f3.65 a f 4.25 per 100 stuks. BREDA, 9 Aug. 1909. Groenten- en fruitveiling. Bloemkool f 8f 9, Roode kool f7f8, Savoije kool f2f3, Witte kool f 6, Komkommers f 7.40f 12.50, alles per 100 stuks. Groote boonen 65 80 ct. Snijboonen f 1.10f 1.50, per 1000 stuks,. Andijvie f 1f 1.25, Peen f2 f 2.50, Uien f 1f 3, Roode biet f 1.50 f2.50, alles per 100 bos. Capucijners f 3, Doperwten f 2.25f 2.70. alles per mud. Spaansche peper fl.50, Perziken f2.50f4.50, per 100 stuks. Meloen 20 49 ct. per stuk. Tomaten 1320 ct., Frambozen 78 ct., alles per K.G. Aanvoer 5680 K.G. frambozen. Beschieting van een Duit- scheLuchtballon. Onze V.-D. correspondent meldt: Een Duitsche luchtballon waarin vier reizigers zaten, is op de grens van Duitsehland en Rusland beschoten ge worden. Eenige Russische soldaten hadden de ballon bemerkt en nog voor de ballon de grens over was, begonnen zij deze te beschieten. Van de inzittenden wer den 3 reizigers gew'ond; de vierde d00- delijk gewond. Men begrijpt dat dit feit de gemoederen in Duitsehland zeer ont steld heeft. Het geval wordt druk be sproken; men is hevig verontwaardigd over de handelingen dezer Russische soldaten. AMSTERDAM, 11 Aug. Ter Vee markt waren heden aangevoerd 148 vette Kalveren le kw. f 0.70 f 0.72, 2 ekw. f 0.64. 3e kw. f 0.56 per K.G. Graskalveren: 59 nuchtere id., f9 f 15 per stuk, 571 vette Varkens. Holl. le kw. f 0.45 k f0.47, id. 2e en 3e Medegedeeld door H. C. Tombekgh en Oo. 12 Aug. Atchison comm. Denver Rio Erie Kans South Pref. Missouri Comm. N. Y. Ontario Sock Island Southern Pacif. Railway. Union Pacif. Wabash Comm. Amalg Copp. Car <fc Foundry Steel Comm. Marine Pref. Comm. Peruv. Pref. Comm. Kon. Petroleum Great Cobar Ned. Scbuld 2V2 o/u Rusland Hope." Consols Amer. waarden willig. Rues fondsen vast. Petroleum aand prijshoadend. Tababsaandeelen hooger. Mijnaandeelen vast. Prolongatie l3/4 pet. Vorige koers heden. 1185/g 1191/2 511/2 52'/16 373/, 383/)6 471/g 473.8 72ii/ie 723/, 42b'8 43 5218/j£ 53 403, 4U/16 1343/, 135 33 33*/, 2031/g 206 223/16 88 89»/, 681', 69 763/, 787x6 22*/8 221/, 34-Vie 34'/, 8,s,is 450 452 1261'0 180 W 00 N 781/xg 85® s 857s 853/, 857/8 van bet Koninkl. Nederl. Meteriologisch Instituut te de Bilt. (Per Telegraaf.) Donderdagmorgen 10 uur. Hoogste barometerstand 771.8 te Horta, laagste 747,7 te Thorshavn. Meest zwakke tot matige W. wind. Half bewolkt. Waarschijnlijk di oog weer. Zelfde temperatuur. Stand van heden: 769 mM. Stand van gisteren: 771 mM. Neiging tot achteruitgang. Thermometeretand Hedenmiddag 12 u. 78 F. 25 C. Laagste der afg. nacht 57 F. 14 C. Opgegeven door Joh. M. Schmidt, Opticien, Zijlstraat 85, Haarlem. 2e Klasse 3e Lijst. Trekking van heden. No. 469 f 400. Prijzen van f30.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 3