Een katholieke leesbibliotheek. Oeinenode Buitenlandsche berichten Gemengd Nieuws. Letteren en Kunst. Leger en Vloot Een koning van misdadigers. FEUILLETON. Uit de Amerikaansche industrie. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT II (Slot.) Waaneer een groote katholieke lees bibliotheek voor Haarlem en Omstre ken Droodnoodig is, dan moet ze er ook komen. Maar hoe De katholieke boekhandel stelt in deze zaak uiteraard wel belang. Maar toch kan van die zijde de oprichting eener groote Roomsche leesbibliotheek geheel op eigen risico niet verwacht worden. Dat zou wezenlijk te veel gevraagd zijn. Wat dan? Een afzonderlijke ver- eeniging oprichten, die financiëelen steun zoekt voor dit doel, en de kracht van haar invloed op de katholieken aanwendt om een voldoend getal leden voor die bibliotheek te winnen Wij gelooren dat over het oprichten eener nieuwe vereeniging naast de vele reeds bestaande niet te licht moet worden gedacht. Een der bestaande vereenigingen uitnoodigen dan, de zorg voor stich ting en instandhouding eener flinke R. K. leesbibliotheek op zich te nemen? Wij achten dit alles weinig ge wenscht en weinig succes belovend. V Een katholieke leesbibliotheek moet dunkt ons zoo lang mogelijk blijven een onderneming, die ook winst tracht te maken. En dan ook door een handelsman gedreven wordt. Dat klinkt misschien vreemd, maar voor ons staat vast, dat de frissche levenskracht eener dergelijke inrich ting gevaar loopt op het oogenblik dat de gewone kwaal van het geld gebrek haar komt plagen. En daarop is toch kans wanneer niet de prikkel van het eigenbelang dag ondernemers zich komt voegen bij ds onbaatzuch tige pogingen van hen, die alleen het goede doel voor oogen hebben. Omdat nu bovendien de boekhan delaar van boeken en van wat er op de boekenmarkt komt, vrij wat meer weet dan anderen, wier vak het niet is, is hij o. i. de aangewezen man om gesteund door wie het goede doel ter harte gaat zulk een Roomsche leesbibliotheek te stichten. Omdat zijn zaak er verschillende voordeelen door heeft, kan hij ook met een betrekkelijk kleine directe geldelijke winst tevreden zijn. Maar bij het begin moet hij gehol pen worden. Op gang geholpen, om het zoo uit te drukken. Een kapitaal er in steken op hoop van zegen dat gaat niet gemakke lijk, maar beter als de zegen zoo on geveer verzekerd is. En nu kan een Roomsch boekhan delaar geholpen worden met geld, met boeken, met moreelen steun. Met geld, hetzij [door hen die voor dit doel een som in eens of in jaar lij ksche contributiën zonder eenige materieele vergoeding zouden willen beschikbaar stellen. Maar ook en met meer succes zeker door het vormen eener lijst van personen, die reeds vóór de oprichting zich zouden willen verbinden, gedurende éen of meer jaren lid der bibliotheek te wor den. Met het schenken van boeken zou de oprichting eener groote Roomeche leesinriohting eveneens sterk bevor derd kunnen worden. Hier is natuur lijk een moeilijkheid, dat men n.l. niet zou geven aan een Roomsche vereeniging, maar aan een handels man. Daar zou intusschen wel wat op te vinden zijn. Vooral echter zou er goed toegezien moeten worden wat men geeft. Want. een katholiek biblio thecaris heeft altijd de ondankbare taak, bij het ten geschenke ontvangen van boeken voor zijn leesinriohting het gegeven paard wel degelijk en duchtig in den bek te moeten kijken. Eindelijk kan moreele steun zoowel van particulieren als van de verschil lende Roomsche vereenigingen heel veel doen om deze zaak tot een goed eind te brengen. Vooral wat het ne men van het initiatief en den aanvan - (Naar het Èngelsch.j 32) Vele rijke Amerikaansche dames reisden naar Europa, en zij hadden allen hun juweelen en kostbaarhe den, die een aanzienlijke waarde var- tege nwooidigdentoevertrouwd aan de brandkast van den administra teur der boot. Ek wensoh deze brand kast van haar inhoud te berooven. Maar hoe moest ik dat doen? Het plan scheen onmogelijk, als men het goed bekeek. Het kon mogelijk we zen, den buit machtig te (worden, maar ik wist niet hoe dien te ver bergen, nadat hij was geroofd, en hoe ik aan wal zou komen, zelfs indien het mij gelukte, het geroofde schuil te houden. Het was te begrijpen, dat, zloodra het verlias was ontdekt, het heels «chip zou afgezocht worden om de verloren juweelen terug .te vinden. Misschien was het mogelijk zfe te verbergen tot Liverpool, maar bij aankomst van het sdhip in de haven zou het onderworpen wprden aan een nieuw onderzoek, terwijl de ba- kelijken opzet betreft, hebben wij al onze hoop op de katholieke vereeni gingen gevestigd. Daar zijn er ver schillende, die de mede-oprichting eener groote katholieke leesbibliotheek gerust tot hun ressort zouden mogen rekenen. Het zou ons dan een groote vol doening zijn, wanneer van dit initia tief te eeniger tijd mocht blijken. En zou dan de zoo noodige hulp van verschillende zijden niet gauw genoeg komen, misschien dat dan de Roomsche pers nog wel eens op dit aambeeld komt kloppen. De aanhouder wint, nietwaar Men heeft ons gevraagd, of het niet goed zou zijn de bestaande Roomsche bibliotheken te vereenigen om zoo alvast iets te hebben, waarmee men beginnen kan. Nu, op de eerste plaats zouden daar dan toch de verschillende vereenigin gen voor te vinden moeten zijn. Maar wij gelooven niet dat het wen- scbelijk zou wezen. Wat hier te Haarlem op dit gebied bestaat, heeft ook alles een zoo krach tige afzonderlijke reden van bestaan, dat het o. i. blijven moet en de eventueele oprichting eener groate Katb. bibliotheek ook volstrekt Diet in den weg zal staan. Bij exploitatie van een groote ka tholieke bibliotheek door een boek handelaar zou evenwel in gean geval verzuimd mogen worden, te zorgen voor degelijke waarborgen dat niets de verzameling binnensluipt, dat in een Roomsche leesinrichting niet thuis behoort. De slechte lectuur is zoo overvloedig en weet zoozeer overal binnen te driDgen, dat slechts een zeer scherpzinnig en waakzaam wach ter uiteraard zou dat het liefst een priester moeten zijn zal kannen voorkomen, dat onder het waarmerk der katholieke bibliotheek in oDze Roomsche gezinnen boeken komen, die er allerminst op hun plaats zijn. Onze ervaring in dit opzicht, elders opgedaan, doet ons in dit opzicht tot de uiterste voorzichtigheid aansporen. G. Een Hongaarsche geestelijke, graaf Vay de V&ya, die met een Hongaarsch landverhuizersscbip naar Amerika ging en daar de sociale Joestanden bestudeerde, vertelt in zijn boek „Nach Amerika in einen Auswandererschiflt" gruwelijke bijzonderheden over behan deling en lijden van de Europeesche arbeiders in staalfabrieken van Pits- burg. „Im Jammertale der Monongahela" betitelt hij het hoofdstuk, waarin bij zijn laatsten indruk van de groote republiek weergeeft, en een dal van jammer en ellende is het daar tusschen M. Keesport en Pittsburg, waar de duizenden schoorsteenen van de fabrie ken der staalrust verrijzen. Gruwelijk, aangrijpend is de schil dering, die deze Hongaansche priester van deze industriestreek geeft, van dat gebied waar men geen rust, geen stilte kent, waar dag en nacht niet zijn te onderscheiden, omdat de heldere dag wordt verduisterd door d9n op waarts stijgenden stoom, rook en roet en de vurige schijn der vuren spook achtig den donkeren nacht verheldert, waar alles zwart en vuil is, waar mijlen in den omtrek alle leven van planten en bloemen wordt vernietigd, waar d® atmosfeer door deont«lappende gassen vergiftigd is, en een temperatuur heerscht, zoo boog, dat het menschelijk organisme haar slechts enkele minuten kan verdragen 1 Zoo somber is die schildering, zoo gruwelijk de aanklacht tegen den werkgever, die zulke toestanden duldt, dat men aan overdrijving gaat denken en zou willen gaan vermoeden dat de schrijver al te schelle kleuren bij zijn schildering gebruikt Maar helaas, de statistieken en offi- cieele rapporten leeren, dat in die schildering geen overdrijving is. gage van ieder passagier streng zou worden geïnspecteerd. Ik was op het punt mijn denkbeeld op te ge ven, tot ik er een vond, dat erg eenvoudig .was en tocih klaarblijke lijk tot het doel zou leiden. De moeilijkheid Was eerst, den in houd van de brandkast machtig te worden, want ik beschouwde het waagstuk, hoe ik de juweelen -zou verbergen als opgelost- Diit Was een eenigszins omvangrijk vraagstuk, maar ik bracht mijn niets kwaads vermoedende vrouw als medeplich tige in het complot en ofschoon zij nooit geweten heeft aan den dief stal te hebhen medegewerkt, toch hielp zij mij krachtig-. Ik Wendde voor, dat ik zenuwachtig werd en zeide dikwijls bang te zijn, dat er dieven aan boord Waren. iMijn vrouw lachte mij over die vrees uit, maar ik drong* zoo bij haar aan, dat zij er in toestemde, haar juweelen aan den administra teur over te geven, om die in de brandkast te bewaren. Zij belastte mij met de taak, haar kleinoodiëen aan dezen scheepsofficier over te reiken. Dit deed ik, hem verschoo- ning vragende, dat ik hem kwam lastig vallen, terwijl ik hem aller lei beleefdheden bewees. Ik was na melijk eerst van plan, vriendschap aan te knoopen met mr. Sinums, maar bij nader inzien besliste ik an ders. Als het bekend wlepd, dat ik door mijn vriendschap vrijen toe- In de naijnen der Unie worden drie maal meer meDschen gedood dan elder® ter wereld, zooals er op de spoorwegen en in de fabrieken belangrijk meer slachtoffers vallen dan in eenig ander land. Bij stakingen en arbeidsconflicten komen zoo nu en dan de vreeselijke toestanden in Amerika's groote indus- trieele inrichtingen aan het licht. Zoo ook nu weer ter gelegenheid van de staking in de fabrieken van de Pressed Steel Car Company bij Pittsburg. En men behoeft dan niet te putten uit mededeeling van arbei- dersleiders of vreemdelingen,rapporten van officiëele personen leveren de ge gevens welke toonen, dat de Eerw. heer De Vaya niet overdreef toen hij van het dal der ellende sprak. Zoo zegt bijy. Joseph Armstrong, tot voor korten tijd de officiëele coroner van Pittsburg „De veiligheidsmaatregelen zijn in de fabrieken nooit voldoende geweest. De Pressed Steel Car Company brengt gemiddeld eiken dag een arbeider in het graf. De lieden die aan het hoofd der fabrieken staan, bekommeren zich er niet om, of zij eenige „hunkies" (deze minachtende uitdrukking wordt jegens de arbeiders gebruikt) meer of minder dooden. Spoedig nadat ik Coroner werd, moest ik zes of zeven leiders der maatschappij in hechtenis doen nemen, omdat ik op geen andere wijze opheldering omtrent bedrijfs- ODgelukken kon bekomen. Voor dien werden deze zelfs niet eens aangegeven. Ten gevolge van mijn optreden moest de maatschappij eenige veiligheids- inrichtingen aanbrengen, zoodat de sterfte aan bedrijfsongelukken met 65 pCt. verminderde." Niettemin is die sterfte nog buiten gewoon groot en nog steeds verliezen van de 8000 arbeider? in de fabrieken der maatschappij 4 5 pCt. jaarlijks door fabrieksongelukken het leven. Ben ijverige minister. Frankrijk bezit althans één minis ter (of eigenlijk is het maar een „on derminister", een secretaris) die zonder openlijk te politiseeren of te anti-cle- rialiseeren, werk doet! En materieel althans, ook goed werk, maar het schijnt! Die onderminister is Chéron, vroe- gre aan oorlog verbonden, waar hij zich verdienstelijk maakte met de voe ding der soldaten te verbeteren, nu bij marine overgeplaatst. Ziehier een staaltje van zijn optreden. Chéron verscheen Zaterdag j.l. plot seling te Marseille (waar nog altijd wrijving is tusschen reeders en „in- scrits"), ontbood op den prefectuur de vertegenwoordigers van de syndicaten van de reeders en van de ingeschre venen; verklaarde beide partijen, dat hij vast besloten was de stad niet te verlaten voordat het nieuw gerezen con flict was opgelost; herinnerde hen er aan, dat er een wet bestaat en begin selen zijn vastgesteld bij de jongste arbitragebeslissing en dat hij derhalve rekende op hun wederzijdsche mede werking, opdat dit alles geen doode letter zou blijven. Daarop installeer de hij hen ieder in een andere zaal en gedurende vier uur liep hij tusschen beide heen en weer om de verschil lende wenschen en eisehen in over eenstemming te brengen. En hij ijverde niet te vergeefs. I-Iet onderhavige geschil werd bijgelegd en bovendien wist hij een plan ingang le doen vinden om een commissie in het leven te roepen, samengesteld uit een gelijk aantal reeders en inscrits, en onder zijn voorzitterschap, teneinde een reglement te ontwerpen dat in de toe komst als richtsnoer zal moeten die nen bij de beslechting van alle moge lijke geschilpunten tusschen beide par tijen Een uur later lichtten de vier sche pen, die tengevolge van het, conflict niet vertrokken waren, het anker. Nog achtte de heer Chéron zijn taak niet afgeloopen. Hij begaf zich met de inmiddels opgeroepen inspecteurs van het izeewezen naar de haven la Jo- gaug tot zijn kamer had en hem dikwijls bezocht, dan zou natuur lijk, bij het bekend worden Van den diefstal, de verdenking- op mij val len. En ik wilde mij niet g-aarne blootstellen aan een mogelijke aan klacht. Ik bespiedde den administrateur zorgvuldig, terwijl hij mijn vrouw- haar juweelen in zijn brandkast 1 deed. Daarbij merkte ik op, dat hij den sleutel van deze bewaarplaats aan een ring droeg, welke aan een ketting was vastgemaakt, die hij klaarblijkelijk rond zijn hals droeg. Ik wish dat 't noodig Was dat hij den sleutel eruit moest halen na de deur van de brandkast te hebben ontslotenanders kon brij de deur niet open krijgen. Als hij nu den sleutelbos aan zijne zijde liet slinge ren, zou het vraagstuk een (heel een voudige oplossing hebhen, want ik had een stukje was in de hand, waar mede ik in een ommezien een af druk van den sleutel kon maken. Maar de administrateur was een te voorzichtig man om iets aan het toeval over te laten. Zoodra de sleu tel in het slot was omgedraaid, haal de hij dien er uit en borg hem in zijn zak. „Men loopt zoo geen gevaar voor verliezen," zei ik vroolijk, terwijl mijn blik viel op de stapels etui's met juweelen in de brandkast. „Er was anders voor een dief hier heel wat te rooven." liette en liet zich aan boord van 'eeni ge daar op stroom liggende koopvaar dijschepen roeien en inspecteerde, tot groote verbazing 'der gezagvoerders, zeer minutieus den aanwezigen voor raad levensmiddelen, onderzocht het drinkwater id He tanks, enz. Tenslotte nam hij vriendelijk afscheid van de inspecteurs, terwijl hij hun toe voegde: „Ziet u, heeren, wat ik nu ge daan heb, moet u onophoudelijk doen. Ik reken er op, dat u dezen uwen plicht in de toekomst trouw zult nakomen, waarvan ik mij trouwens zal weten te overtuigen. Het welzijn van brave man nen hangt hier van af." Sohoentj s voor Prinses Juliana? „American Shoemaking" van 10 Juli 11. schrijft: Aan een firma te Brockton, !de Burkley Shoe Company, valt de teer te beurt, de voetbekleeding te mo gen maken voor het Nederlands'ch prinsesje. Dte bestelling, die gedaan werd door J. J. Slater, de wel bekende New-Yorker winkeliers, be trof 27 paren en wel: Drie paar satin brocade sandaal tjes („maociasins"), bleekrood („pink"), kleuren wit en blauw. Drie paar kalfs sandaaltjes („mac- easins"), kleuren bleekrood, wit. en en blauw. Drie paar glacé laarsjes („an kiets"), kleuren bleekrood, wit en blauw. Drie paar glacé knoopsch eentjes, kleuren bleekrood, wit en blauw. Drie paar satin knoopsohoentjes, kleuren, bleekrood, wit en blauw. Drie paar overschoentjes, laven del kleurige zijden brocade, met bont gevoerd. Een paar knoopsohoentjes, goud laken en paar!knoopen. Een paar laarsjes („ankiets"), zil verlaken en paarlknoopen. Twee paren bronzen laarsjes („an kiets"), Eransch glacé. Twee paar satin brocade laarsjes, paarlknoopen. Tegelijk met de bestelling kwam een zwaar, aangeteekend pakket, inhoudende de materialen. Er waren satin en zijden brocades, die slechts in de fijnste werkplaatsen ter we reld te maken zijn, goudlaken, Zil verlaken, en het fijnste glacé en zachtste leder dat ooit in de stad Brockton te zien is geweest. [Waarschijnlijk genoot geen schoei sel uit een Amerikaansidhe werk plaats de halve aandacht, die be steed werd aan deze kleine laars jes en maccasins. Met uitsluiting van de 18 man, die het personeel der werkplaats uit maken, mochten slechts vier perso nen de prjnsessenschoentjes aanra ken. Dat waren de twee firmanten en hun echtgenooten, en al het werk aan de twee dozijn paren schoenen gedurende de laatste anderhalve maand gebeurde door hen. Toen zij gereed waren, werden de schoenen verpakt in een expres daar voor gemaakte, met brocade gevoer de kist, en vormden zonder twijfel de duurste collectie kinderschoei-' sel, die buitenlands ging. Sommige der gebruikte materialen kosten van 50125 dollars per yard. De schoe nen werden over kromme leesten gemaakt en ieder soort schoen, het zij laars, schoen of overschoen, werd gemaakt in drie kleuren, want tel kens was er een wit (paar, een rood en een blauw. De uitmuntendheid van het fabri kaat der Burkley Shoe Company isi ongetwijfeld de reden, dat zij de bestelling kreeg. Deze firma werd ongeveer drie jaar terug opgericht door Lawrence A. Burke en Da mon Iloyt, die met hun echtgenooten de fabricatie van kinderschoeisel be gonnen, terwijl zij nog in de plaat selijke schoenfabrieken werkzaam waren. Ongeveer een jaar gelden ga ven zij hun betrekking er aan om zioh geheel aan eigen fabricatie te wijden. Het suoce der firma schrij ven zij toe aan een ©enigszins uieu- „O, het is hier veilig genoeg," zei hij luchtig. „Het zou een knappe dief zijn, die mij te gauw zou we zen. De sleutel blijft steeds (bdj mij en bovendien zou ik niemand dieln ik maar in het minst kon verdenken, dit vertrek laten binnentreden."' „Goed zoo," zei ik ernstig. ..Men kan nooit te voorzichtig zijn. En de juweelen van mijn vrouw ver tegenwoordigen een belangrijke som gelds, daarom zou ik u willen ver zoeken er in het bijzonder op te letten." Hij verzekerde mij, dat ze even veilig geborgen waren als in de kel ders van de Bank of England, en pa nog eenige woorden over het weer en de reis, verliet ik hem. Hoe moest ik het nu aanleggen Ik peinsde ver scheidene dagen over dit vraagstuk. Onverwacht boot zich een gun stige gelegenheid aan. Op een vroe gen morgen wandelde ik de gang naar de badkamers langs en zag, dat de deur van de kajuit van den admi nistrateur openging. Ik zag dezen scheepsofficier naar buiten komen, gekleed in zijn badcostuum, waar over hij een lange jas had aange trokken. Vlug als de gedachte dook ik weg in een kleinen hoek tus schen twee kajuiten en ontsnapte zoodoende aan het oog. Zoodra de administrateur in de richting van zijn badkuip Was verdwenen, gleed ik door de deur, die (hij op oen kleine kier had laten staan. Ik we methode bij het ontwerpen en maken van kinderwerk. Zij volgen een geheim procédé voor het mo- delleeren en oppinnen van dien schoen („forming and lasting the shoe") en hebhen er epn (speciale studie van gemaakt om kinder schoeisel van goeden pasvorm af te leveren. Te dien einde fabriceert de firma al hare schoenen over kromme leesten en gebruikt lederen in plaats van de gewone stijflinnen (buck ram binnenzolen. Een ander punt is te zorgen voor voldoende ruimte over de wreef, zoodat de schoeöen zuiver passen. i De firma fabriceert nu circa 150 paar per dag, werkt met 15 a 20 man en met electrisjche kracht. De schoenen worden verkocht door Mr. Burke en door Ilarry (Ripley, de welbekende veteraan der schoen- reizigers. De gezochtheid van het fabikaat doet verwachten, dat de firma spoedig tot uitbreiding zal moeten overgaan. Aldus lezen we. Zou het soms geen Amerikaansche reclame en humbug zijn?. De nieuwe meid. Eiken middag tusschen twaalf en een zag je Dorus met een pakje boterhammen onder z'n arm langs den Bergweg te Rotterdam komen. Ten halve bleef ie dan staan, klopte tegen 't kelderraam van 'n def tig heerenhuis, klopte zoolang tot 't venster openging en z'n Truitje voor de tralies kwam. Een praatje.... soms een handvol kersen, een appel of een peer't raam ging weer dicht en Dorus stapte naar z'n winkel. Op een van de laatste zomermidda gen stond ie in de brandende hitte te wachten. Al drie keer hadden z'n eeltige tim mermansvingers, piano, nog eens piano, dan forto op het glas getrommeld. Waar bleef ze dan tochl Zou ze ziek zijn? vroeg hij ongeduldig. Nog eens geprobeerd, maar nu fortis simo, zoodat de draden der ramen als bij kanongedonder rammelden. Met een ruk vliegt 't venster open. Wat moet je, klinkt een booze stem uit een even boos gezicht. Zeg waar is Truitje? Nou, nou, kaik maar niet als een oorwurm, lacht de ander, ,,'k Kan je wel. Aan je platneus en je katoogen te zien, ben jij de nieuwe bovenmeid, niet? Zeg, roep Trui eens even, gekte ie. Met boos geweld was 't keukenraam dichtgeflapt. Dorus ging, wel overtuigd, dat 't mis was, maar toch vroolijk lachend om de booze bovenmeid. 's Avonds met de laatste post kwam er een ansicht voor Dorus 'Klaproos van Trui! In licht van 'n straat lantaarn las ie: ,,'t Was mefrouw, je hoef nie meer te kloppe, want ik ben van middag met pak en zak naar huis vertrokke." ,,'t Is ook moeilijk om uit te maken of je een meid of een mevrouw voor je hebt", zuchtte de timmerman. Nu zie je hem 's middags niet meer. (Msb.) Fruit-café's. De hoer J. A. Kors, te De Bilt, schrijft in Onze Tuinen over de wenschelijkheid van fruitcafé's, waar ieder fatsoenlijk wandelaar gaarne een poosje zou vertoeven om onder het gebruik van een portie ker sen, aardbeien, bessen, frambozen, me loen, appel, peer, druif, vijg, perzik, enz. enz. wat uit te rusten en zich te verkwikken, ook voor de grootsten. Of zoo'n inrichting levensvatbaarheid zou kunnen hebben, de schrijver twij felt er geen oogenblik aan. Hij stelt zich voor, dat met dit doel zich vormt een naamlooze vennoot schap, ten doel hebbende het exploi- teeren van fruitcafé's, het aanleggen en onderhouden van de hiervoor benoo- digde fruitplantages enz. Dat deze N. V. over een behoorlijk kapitaal zal moe ten beschikken, spreekt wel vanzelf. Immers voor tijdelijke fruitcafé's, bijv. gedurende het badseizoen te Scheve- ningen, Noordwijk, Zandvoort enz.5 zou den aldaar filialen moeten worden opge richt; terwijl aanvankelijk in enkele onzer grootste stedenAmsterdam, Rot terdam, Den Haag, Utrecht enz. een i zag snel rond.... hij had Iden sleutel bos op de tafel laten liggen, naast zijn andere voorwerpen van dage- lijksch gebruik! Mijn kans Was wel onverwacht, gekomen Een snelle blik in het. rond gaf mij de overtuiging, dat ik onopge merkt was binnengekomen. De deur van den scheepshofmeester, die te genover die van den administrateur was, bleef gesloten, en de Scheaps- dokter was gedurende den nacht bij eeen hopelooze.il zieke geroepen. Ter wijl ik luisterde, kon ik zijn gesnork hooren, niettegenstaande het dikke beschot. Het was op een uur van den dag, waarop weinig menschen buiten zijn. Dte hofmeesters, ge woonlijk zeer talrijk op een groo te passagiersboot met vele hutten, waren bezig met badkuipen te vul len en met andere soortgelijke be zigheden. Ik was dus vr ijbm te doen wat ik van plan was. Het was hef werk van een oogenblik om in de kamer van den administrateur te sluipen, vlug een afdruk van den patent veiligheidösleutel to maken en de wandelgang onopgemerkt te hereiken. Ik had mijn tijd niet ver spild, doch ik was maar juist vlug genoeg. Nauwelijks was ik weer veilig' buiten, of ik hoorde 'getrip pel van terugkomende voetstappen, en een oogenblik daarna verscheen de administrateur weer in hevige haast. Maar vóór hij zich had ver toond, vras ik door de open fleuj® vast café zou moeten worden gevestigd. Zoo'n inrichting zou behalve de in stallatie noodig voor een nette bedie ning dec bezoekers, moeten beschikken over een inrichting waar de overge bleven vruchten worden verwerkt tot jams, vruchtenwijnen enz., omdat ge durende de wintermaanden in zoo'n in richting het gebruik van vruchtenwij nen, de verkoop van jam-siropen, ge droogde en geconfijte vruchten de le vensvatbaarheid van de inrichting ver sterken moet. Het is onnoodig te zeg gen, dat een dergelijke inrichting op den steun zou kunnen r ekenen van vele tegenstanders van drankmisbruik, van de vele vegetariërs en behalve dezen, van 't fatsoenlijk publiek, dat gaarne dergelijke inrichtingen zal bezoeken. Alleen rest nog de vraag: wie pakt de koe bij de horens, wie spant zich er voor, het benoodigde kapitaal bij een te brengen? De schrijver is gaarne bereid hieromtrent van gedachten te wisselen. St. Antonius-Almanak 1910. Een boek van 120 bladzijden, rijk geïllustreerd, met een bijgave van 6 platen, wie is de man, die voor 25 cent dat leveren kan Dat doen eenige Paters Minderbroeders, de be werkers van den St. Antonius-A'ma- nak 1910. En denk nu Diet, dat bij zoo groote quantiteit de qualueit geleden heeft. Niet alleen, dat het technisch gedeelte boven allen lot verheven is, ook de inhoud is uitstekend verzorgd. Beter, veel beter, zouden we zeggen dan verleden jaar, toen er eeDige artikelen in voorkwamen, die, hoe degelijk ook op zich zelf beschouwd, in den al manak niet op hun plaats waren. Nu is hij werkelijk de spreekbuis van St. Antonius, den Volksheilige! Deze almanak is ook een kind van zijn tijd. Ongemerkt bijv. prent hij u kenms en liefde in voor de Kathplieke Sociale Actie in het algemeen en voor een harer onderdeelen in het bijzonder voor de Katholieke Drankbestrijding, Verder alles, wat een R K. Almanak dien naam doet verdienen, vindt ge op degelijke wijze aangegeven. Wat we jammer vinden, is dit: de platen (behalve de premie-plaat) zijn dit jaar niet los, maar ingenaaid. Nu weten we wel, dat er meer anderen zijn, die aan ingenaaide platen de voorkeur gaven, doch daarom zouden we de Redactie willen aanraden om dit jaar de platen los èn ingenaaid te presenteeren, dan houdt zij iedereen tot vriend. Haarlem's Katholieken laten der halve niet na zich dezen sierlijken, nuttigen en spotgoedkoopen Almanak aan te schaffen 1 Hierdoor bevordert men degelijke en echt-Katbolieke lectuur, verbreidt en verlevendigt men de vereering van den grooten Won derdoener van Padua, steunt men ook de Missies van Brazilië en China, die aan de zorg der Nederiandsche Fran ciscanen zijn toevertrouwd De Almanak zal, naar wij vernemen, aan de huizen der Katholieken inge zetenen door Damea-Zeiatriceu werden aangeboden. De lichting 1902. Bij alle regimenten infanterie komt 11 dezer de lichting 1902 ondsr de wapenen. Naar wij vernemen maakt het bij het legerbestuur een punt van overweging uit, om aan militieplich- tigen (al of niet gehuwd) die voor herhalingsoefeningen bij de bereden en onbereden korpsen onder de wape nen komen, vergunning te verleenen in of nabij de garnizoenen bij hun gezin te overnachten. Deze maatregel, welke verleden jaar ook bij de landweer werd toegepast, beeft daarbij niet alleen tot geenerlei hez waren aanleiding gegeven, doch zelfs u tstekeDd voldaan. Behalve kostenbes paring, zou w0 van een kajuit, die aan de zijde grensde, geslopen en was ik ver dwenen. x Ik begreep uit verschillende op merkingen, die de administrateur in zich zeiven mompelde, dat hij er zich een verwijt van maakte, dat hij zoo zorgeloos was geweest de deur open te laten, zelfs gedurende de weinige minuten, welke hij noodig had om een bad te nemen. Ik luis terde oplettend en bemerkte dat hij naar zijn sleutels zocht. Een weinig later verliet hij zijn kamer Weer, ik kon duidelijk het gerinkel der sleu tels hooren, terwijl hij de deur dub bel op slot deed, den sleutelbos me denemende. Ik wachtte in de vierkante kajuit, tot hij verdwenen was, maar of schoon mijn lichaam onbeweeglijk was, mijn geest was bezig. Het feit dat de kajuit niet bezet was beloofde een moeilijkheid, welke ik reeds voorzien had, op te lossen. Ik klom in de kooi en gluurde door de ijze ren tralies boven in het beschot. Het was een klein ijzeren netwerk en als zoodanig niet tot mijn doel dienend. Maar een flinke stoot op een der stukken metaal maakte dit lod, en hierdoor verkreeg ik een ope ning, welke voor mijn plan kon die nen. i (Wordt vervolgd.}.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 5