ESPERANTO. R. K. Middenstands- vereeniging Markten. Hillegomsche ftlledagjes. Gemengde Buitenlandsche berichten Een koning van ander patronaat van den H. Jozef, te Haarlem, afdeeling van „de Hanze", goed gekeurd bij Bisschoppelijk besluit van 26 October 1907 en bij Konink lijk besluit van 9 Mei 1908. XV. FEUILLETON. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ™™JR£D' Do R.-K. Middenstandsvereeniging stolt zich ten doel, volgens art. 2 harer Statuten, da zedelijke en stoffelijke be langen van den handeldrijvenden en industrieel en Middenstand in het alge meen, en van hare leden in het bij zonder te behartigen, overeenkomstig de beginselen van den 'R.-K, Gods dienst. Nog slechts kort geleden opgericht bracht zij reeds veel tot stand, en toonde op velerlei wijzen het nut van haar bestaan. Zij voerde o.a. eene krachtige actie togen het verleenen van al te lang cre- diet en de z.g. vliegende winkels; in baar vergaderingen werden belangrijke onderwerpen, als coöperatie, inkom stenbelasting, arbeidscontract, enz. be handeld boekhoudcursussen werden door baar opgericht; door hare bemiddeling werden de feesten der Alg. Ned. Wielr. Bond den aorigen zomer hier ter stede gevierd; ■en onderlinge glasverzekering zal Weldra door haar tot stand komen; op haar verzoek werden de le H. Communiedagen in de verschillende patochieën, zooveel mogelijk op uiteen lopende datums gesteld. Dit en nog veel meer deed zij reeds te het belang harer leden en van den R.-K. Middenstand in het algemeen; nog veel meer zou zij kunnen doen, indien zij van de R.-K. Middenstan ders krachtiger steun genoot, dan tot dusver; indien nog meerderen zich bij haar aansloten. De betrekkelijk geringe contributie van ƒ1.30 per 3 maanden kan geen beletsel zijn. Daarvoor hebben de leden bovendien, doordat de Vereeniging aangesloten is bij de Haart. Handelsvereeniging, gra bs gelegenheid information in te win- *on; dubieuze posten ter incasseering te geven aan het bestuur der IL H. V. bat rechtskundige adviezen betreffende hunne zaken te vragen bij de advocaten dwr EL H. V. Het bestuur spoort daarom hiermede ■He, nog niet aangesloten R.-K. Mid denstanders aan, als Lid dezer nuttige ■ereeniging toe te treden; zich niet te laten weerhouden door de gedach te, misschien onmiddellijk geen per soonlijke winst te behalen, maar door hun steun aan deze vereeniging te ge- 'en, het goede doel der vereeniging te heipon bevorderen en daardoor ook middellijk hun eigen belangen beharti- Voor hef Lidmaatschap kan men •óch aanmelden bij het Bestuur of bij ate* Sscretaris G. A. M. JONCKBLOEDT Lz. Lange Heerenstraat 24. P.S. Da vergaderingen zullen in de agenda der „Officieele Kerklijst" wor de* bekend gemaakt. HET BESTUUR. tn de week van 16 Aug. tot 21 Aug. Maandag. Alkmaar, Amsterdam, Beemster, Gouda, Haarlem, Hoorn, Medemblik, Velsen. Dinsdag. Beemster Beverwijk, Purmerend. Woensdag, Am sterdam, Beemster, Enkhuizen, Haar lem, Helder, Schagen, Uitgeest, Velsen, Donderdag. Beverwijk, Edam, Haar lemmermeer, Hoorn, Purmerend, Scha gen, Zaandam. Vrijdag. Alkmaar, Am sterdam, Assendelft, Hoorn, Leiden. Oostzaan, Purmerend, Schagen, Velsen. Zaterdag, Alkmaar, Amsterdam, Edam, Hoorn, Leiden. Katholiek, niet neutraal! Mijn voorlaatste brief was zwart gallig, maar met hoop in het hart keek ik toch de toekomst in. Ik ein digde dat schrijven van pessimisme: „Er is gelegenheid tot het opvlam men van een heilig vuur!" Wel niet als Katholiek man, zooals wij hem kennen, maar als man der Regeiring kwam Baron van Wijnber gen deze week (de eerste van Juli) een vonk leggen, die voor onsen Ka tholieken Middenstand aanleiding kan zijn tot de gedoofde vuren weer te ontsteken. Zulk begin zou van heilzamen in vloed wezen 1" Helaas, 't bleef stil of eigenlijk ge zegd 't bleef niet stil. Mede door Ka tholieken onderteekend, verscheen er een oproep tot stichting eener neu trale middenstandsvereeniging. En ja, we hoorden een beroep doen op... „De Tijd" tot vergoelijking. Wij hoor den de alleen-mogelijkheid van een neutrale vereeniging verdedigen met een verwijzing naar het jammerlijk verloop der reeds gestichte Katholieke middenstandsorganisatie. Het beroep op „De Tijd" is vol strekt niet bewijskrachtig, want o.i. faalt dat Amsterdamsche hoofdorgaan in dezen, maar bovendien, indien het gelijk had, zou zijn gevoelen voor Hillegom n g niet het ware zijn. Hier is toch geen sprake van het voortbestaan, van het voortleven in een oude, gevestigde organisatie, in een vereeniging, die voor den Hille- gomschen middenstander zijn sporen reeds verdiend, veel voordeelen afge worpen heeft. Er is nog geen mid- denstandsvereeniging, laat staan een ingegroeide. Er zal getracht worden een „neu trale" middenstandsvereeniging op te richten. Maar als Katholieken zeggen, wij gaan die poging steunen, want het is gebleken met een Roomgche organisatie geeft het niets, dan moe ten ze consequent en logisch rede neeren en op dienzelfden grond ook de neutrale vereeniging verwerpen, want een reeds eerder, en 't is nog kort geleden, gestichte middenstands vereeniging is evenzeer verloopen. Bovendien Katholieke vereeniging moet voor Katholieken op den voor grond staan, vooral als ze van zoo ingrijpenden invloed zijn in het leven als een middenstandsorganisatie. De Katholieken, ook van Hillegom heb ben hier wel te overwegen, wat de gezamenlijke Hoogwaardige Bisschop pen van Nederland voor nog geen twee maanden tot het Katholieke volk gesproken hebben. In een schrij ven door het geheele Nederlandsche Episcopaat onderteekend lezen weals eerste besluit: „Het is en blijft de ernstige en uit drukkelijke wensch der Hoogwaardige bisschoppen, dat de hun onderhoorige Katholieken zich vereenigen en ver- eenigd blijven in Katholieke org an i saties. Deze moeten het spreekt vanzelf niet slechts vereenigingen van Katholieken, maar inderdaad Ka tholieke vereenigingen zijn, waarin de Katholieke beginselen tot hun volle recht komen. Wat ook het naaste doel dier vereenigen moge zijn, het voornaamste en het hoogste doel, zoo wel van de vereening als van den enkelen mensch, is da dienst van God." Dat Katholieken in een neutrale middenstandsvereeniging in ernstig conflict kunnen komen met beginsel is volstrekt niet denkbeeldig. De middenstandsvereening wil ver betering breDgen, ze zal zich daarbij buiten de politiek houden. Maar dit laatste is om neutraliteit onmogelijk, haar politieken invloed zal ze laten gelden, ook al wordt dat niet qua vereeniging gedaan. Als wij onzen Hillegomschen Raad beschouwen, dan vinden geen lid, die uit den nering doenden en industriëelen middenstand komt. Vroeg of laat zal die gedachte rijzen in den boezem der neutrale middpnstandsvereeDiging. En wat moe ten haar Katholieke leden dan? Mo gen zij dan haar lidmaatschap cachet geven aan de candidatuur van een niet-Katholiek En hier geldt wel de gelijk het beginsel, want er komt in den gemeenteraad nog heel wat meer, dan speciaal middenstandsbelang, voor 't mes. Maar, zal men zeggen, alleen materiëele verbetering van positie is het doel. Als dit werkelijk zoo is, dat men dan niet spreke van midden- Btandscoöperatie, gezamenlijke inkoop e. d. is het doel. Komt men zoo voor den dag, dan is het zeker, dat men niet slaagt, omdat hier juist het punt ligt, waarover reeds eerier gestruikeld werd. Als de handel zelf in de zaak betrokken wordt, dan zijn er reeds meerderen terstond klaar, om de banden van alles af te trekken. Maar er ie niets van coöperatief werken als zoodanig sprake, er is wel degelijk de rede van een sociale vereeniging. En daarvoor komt nog wat meer kijken dan alleen zuiver geldelijk voordeel. Vraag eens aan een katholiek, aan een anti-revolutionnair middenstander is het goed, dat oen geloovig christelijk arbeider in een neutrale arbeiders vereeniging gaat? Het antwoord is: neen dat verwerpen we absoluut, want dan wordt hij meegestuurd in de so cialietische richting, die is-voor de maatschappelijke orde verkeerd. Ik onderteeken zulk oordeel ten volle. Maar een middenstandsvereeniging is eveneens niet enkel een zaken vereeni ging. Ze heeft wel degelijk invloed op de maatschappelijke richtiag, omdat ze is een organisatie van een stand, van een sociaal orgaan. En waar een neutrale arbeidersorganisatie den socia listischen kant uitgestuurd wordt, zakt een neutrale middenstandsvereeniging, net als een neutrale patroonsvereeni- ging af, naar de liberale zijde. Vraagt stukken van loonsbepaling,van arbeids tijd, van zondagsrust etc. komen in de middenstandsorganisatie wel degelijk aan de orde. In naam der neutraliteit kunnen en zullen ze er niet van de baan gehouden worden. Ze worden besproken, er moet over gehandeld en besloten worden. En wat moet dan de houding zijn van Katholieke leden? Neutraliteit is hier onmogelijk en zal blijken te zijn liberaliteit, liberaliteit op de leest van het Manchesterdom. Maar ik wil niet uitweiden op dit chapiter# Ik geloof voldoende in 't licht gesteld te hebben, dat de Katho lieke middenstanders gevaarlijk spel gaan spelen, als ze meedoen aan neu trale middenstandsorganisatie. Men wil blijkbaar organisatie. Dat is toe juichen. Men sla echter op de gelijke wijze de handen aan de ploeg, Laat er komen een neutrale midden standsorganisatie, maar men stelle er oogenblikkelijk een katholieke naast, om de beginseltaktiek zuiver te houden en toch federatief op 't stuk van zaken doen één lijn te trekken. Men zegge niet, Katholieke organi satie is onmogelijk, de feiten hebben geleerd, dat tegenwerking haar ver hinderd. 't Is ontegenzeggelijk waar, er was tegenwerking zelfs van een zijde, waar met beide handen het pogen stevig vastgegrepen, krachtig gesteund, zake lijk geleid, hoogelijk gewaardeerd had moeten worden. Maar men heeft niet ingezien, dat er nog „rechters te Ber lijn" wonen. Er is ontmoediging ge komen over sommige voormannen, die ondank inoogsten, waar ze ten minste toch een klein weinigje aan moediging hadden mogen verwachten. Dat die ontstemming plaats mog6 maken voor een nieuwe kracht Men ga opnieuw beginnen, men wende zicb direct tot het goede kantoor, waar wel aanmoediging, wel hulp, mede werking, waardeering gevonden wordt De katholieke middenstanders heb ben voor alle katholieken van Hillegom een voorbeeld te geven, want als zij zich gaan steken in een kleurloos kleed, verlammen zij tevens het ge heele Katholieke leven. Zij geven een voorbeeld, dat zeer aanstekelijk werkt, als het een voorbeeld van neutraliteit is. Dat slechte voorbeeld behoeven ze niet te geven. Alle'belangen, oordeelen die door een neutrale middenstands vereeniging gediend en behaald kunneo worden, kunnen in en door een katho lieke vereeniging eveneens verkregen worden, mits men z l f wil. Op den wil komt het aan! VAN DORP. XIII. De Katholieken en het Esperanto V. In onze vorige artikelen hebben we reeds kennis gemaakt met vooraan staande Katholieken in de Esperanto- beweging; zooals Pastoor Peltier, Pas toor Dombrovski; Monseigneur Luigi Giambene. Dezen laatste noemden we echter slechts terloops. Volledigheids halve voegen we erbij, dat hij stich ter is van het orgaan „Roma Esperan tist»", van de te Rome gevestigde Es peranto Club „Imperiosa Civitas", en schrijver van eenige Esperantowerkjes, van welke 't bekendste is „Tra la Es peranto literature". Een ijverig pro pagandist dus. Ook pastoor Jacobo Meazzini, pro fessor in het Seminarie te Arezza, is een persoon van beteekenis in de Ita- liaansche Esperantobeweging. Hij gaf een uitgebreid Italiaansch-Esperanto woordenboek uit, benevens de Italiaan- Sche vertaling van „Une heure d'Es- peranto." Met pastoor Bianchini is hij vooral bekend door het schrijven in de Italiaansche pers over het Espe ranto. Als men zoo'n beetje in de Esperanto- wereld thuis is, hoort of leest men al gauw van professor Austin Richard son, Instituut St. Louis, Brussel. Di recteur van „Espero Katolika" zijnde, schreef hij reeds tal van interessante artikelen in ons tijdschrift, voorname lijk over de Anglicaansche Kerk en hare verschillende richtingen. Daarenboven is pastoor A. Richard son Vice-Voorzitter van den Belgischen Esperantisten Bond, medewerker aan „Le Mon(le Esperantiste", en schrijft voorts geregeld propaganda-artikelen in „Le Patriote". Ook op de Wereld-Esj peranto-Congressen is hij *n bekend redenaar. Pastoor Richardson werkt vooral veel in Seminaries, en met suc ces. Dank zijn ijveren, toont de alom bekende Kardinaal Mercier zeer veel belangstelling voor het Esperanto, even als de voor eenigen tijd overleden Mon seigneur van den Branden de Reeth, lid van de „Pastra Esperantista Fra- taro." Onder de Belgische geestelijk heid telt men dan ook zeer veel ben oefenaars van het Esperanto, hetwelk ook in tal van Seminaries ijverige vol gelingen vindt. Over pastoor Kamille Lhor, welke in Catalonië bezig is een priesters- Esperantistenbond op te richten, lazen onze lezers reeds in een vroeger ver-; schenen artikel. Het gaat natuurlijk niet aan, alle geestelijken op te noemen, welke een werkzaam aandeel hebben in de ver breiding van het Esperanto; wij zou den daarvoor meerdere artikelen be hoeven. Sluiten wij de rij dus met pastoor H. Egbers, uit Engeland, een uitstekend Esperantische propagandist, steeds bereid onze beweging met raad en daad te steunen en aan te moe digen. Terwijl we in tal van landen geeste lijken zagen ijveren voor de verbrei ding der Esperanto-taal, bleef deze voor onze geloofs- en landgenooten nog steeds onbekend; totdat eindelijk in September van het vorig jaar „de Voor hoede" een artikel over het Esperan to publiceerde, weldra gevolgd door „het Huisgezin" welke in een zestal artikelen haar lezers inlichtte omtrent „Het vraagstuk eener wereldtaal er het Esperanto." Toen een flink artikel in „do Residentiebode" en meerdere in „de Nieuwe Koerier". Ook in „de Maas bode" kwamen reeds tal van artikelen over het Esperanto voor, alsmede in „de Tijd", „het Centrum", „de Katho lieke School", „het Dagblad van Noord- Brabant", enz. Nog geen maand geleden verscheen een zeer uitvoerig artikel in „de Katholiek". Ook „Het Hoog am bacht" maakte melding van hot Espe ranto. Bovenaan staan echter de „Noordbrabanter" en „de Nieuwe Haar- lemsche Courant", welke hunne lezers wekelijksch inlichten omtrent de Es- peranto-beweging. Zooals te begrijpen is, riepen deze artikelen hier en daar nog al belang stelling voor het Esperanto te voor schijn, en deze belangstelling neemt in den laatsten tijd gestadig toe. Er vorm de zich een comité, met als doel, een Nederlandschen Bond van Katholieke; Esperantisten tot stand te brengen. Ten einde hieraan bekendheid te geven, werd de volgende oproep in „La Ho- landa Pioniro" geplaatst: Waarde Geloofsgenooten Dank den ijver van een aantal Ka tholieke Esperantisten, welke in de Katholieke Nederlandsche Pers artike len over deze taal schreven, neemt het aantal onzer geloofsgenooten, wel ke Esperanto bestudeeren, meer en meer toe. Met groote vreugde consta- teeren wij dit, de gewichte beteekenis van het Esperanto voor de Katholieke Kerk in 't oog houdende. Reeds in 1905 schreef pastoor Peltier de eminente stichter van ons tijdschrift „La Espero Katolika", in genoemd or gaan een artikel over het Esperanto en de Katholieken. Hij toonde duidelijk aan, dat het Esperanto groote waarde voor het Katholicisme heeft, en wel daarom, wijl onze Kerk niet tot eenige streken is beperkt, maar waarlijk ver spreid is door de gansche wereld, 'n Zoodanig lichaam heeft een algemeene taal noodig voor de onderlinge betrek kingen tusschen de verschillende vol keren, welke aan haar verbonden zijn. Tijdens het congres te Genéve in 1907 gaf Paus Pius X zijn zegen aan de Katholieke Esperantisten, om hen aan te sporen den grooten arbeid voort te zetten. Maar tot nu toe vormden de Katholieken in ons land slechts een zeer klein gedeelte van de Esperantis ten. Daar de propaganda echter onop houdelijk vooruitgaat, hebben wij goe den moed, en roepen u krachtig toe: Geef ons uwe hulp, teneinde een Ka tholieke Esperanto Bond te stichten, om de Esperanto-propaganda onder Ka tholieken met meer succes voort te zetten. Op velerlei wijze zouden wij kunnen propagandeeren, bij voorbeeld: door regelmatig aan de Katholieke Pers de vooruitgang der Katholieke Es- peranto-beweging over de geheele we reld te zendendoor 't aanwerven van abonnees voor „La Espero Katolika"; door 't verspreiden der uitgaven van de „Algemeene Katholieke Esperanto Bibliotheek" en andere Katholieke Es- p eranto-werk en Verder wijst de „Alvoko" er nog op, dat wij in navolging van dergelijke in richtingen te Rome, Jerusalem en Pa rijs, ook in verschillende steden van ons land Katholieke Esperanto-Bureaux zouden kunnen oprichten, teneinde aan buitenlandsche geloofsgenooten en geestverwanten inlichtingen te verschaf fen over de Katholieke Kerk in ons land. Hierna 'n datum voor 'n voor- loopige samenkomst, en de namen der, leden van het voorloopig comité. Spoedig hopen wij in staat te zijn,, den juisten datum van oprichting aan. onze lezers bekend te maken. i In afwachting beginne men vast Es peranto te leeren! Voor de kosten be hoeft men dat waarlijk niet te laten! Een geschikt leerboek, ook voor zelf onderricht, is voor de somma van 50 cents verkrijgbaar. Men schrijve naar Joh. Luneman, v, d. Neerstraat 40, Den Haag. ESPERANTANO. Eogoland en het Vaticaan Wij hebben in ons „Buitenland" deze week reeds gemeld, dat Lord Curzon en eenige zijner collega's binnen korten tijd een wetsontwerp zullen indienen, waarin het voorstel wordt gedaan om de Engelscbe regeering bij het Vaticaan te vertegenwoordigen tevens verzocht men, om deze taak aan den vice-koning van IerlaDd op te dragen, door n.l. een Iersch minister voor dien post te benoemen Deze zou reeds in den persoon van Sir Thomas Grattan aangewezen zijn. De kwestie van een diplomatieke vertegenwoordiging van Engeland bij het Vaticaan is echter niet nieuw. Reeds in 1848 werd een dergelijk wets ontwerp iDgediend; men slaagde er echter niet in om de oppositie der protestanten te overwinnen. Gedurende het pontificaat van Pius IX en tot aan den val van de wereldlijke macht der Pausen was de Engelsche regee ring in den persoon van Sir Odo Russel te Rome officieus vertegen woordigd. Omstreeks het jaar 1880 toen de toestand in Ierland aldoor gevaarlijker dreigde te worden en En geland in zeer vele moeilijkheden bracht, zond Gladstone verscheidene jaren achtereen, een Iersch afgevaar digde, zijn vriend Errington, naar Rome, die belast werd om met het Vaticaan in onderhandelingen te treden en de tusschenkomst van Paus Leo XIH in te roepen, om de nationalistische be wegingen te onderdrukken. De zending-Errington had nu en dan gelukkige resultaten, met het oog op den revolutionnairen toestand in IerlaDd, waarvan Parnell de leider was. Sommigen veronderstelden toen en met recht dat deze officieuze zending, welke aan Errington was op gedragen, weldra in een officieele ver tegenwoordiging zou veranderd worden. In deze verwachtingen werd men echter bitter teleurgesteld, en het ie niet boven alle twijfel verheven of men ook thans geen teleurstellingen te wachten heeft. Na het Eucharistisch Congres. De „Köln. Volkszeitung" bevat een schrijven van kardinaal Fischer, den aartsbisschop van Keulen, waarin deze zijn dank betuigt aan al degenen, die hebben medegewerkt tot het gelukkig verloop van het 20ste Eucharistische congres, te Keulen gehouden. „Deze dank, zoo schrijft de kardi naal o. a. moet het eerst worden ge richt tot de leden van het locaal co mité, die onder leiding van den voor zitter, den vicaris-generaal, al de voor bereidselen hebben getroffen. Verder aan de verschillende regeerings- en stedelijke autoriteiten, waarbij ik nog met name aan het tegemoet komend optreden van de spoorweg autoriteiten hulde breng; ook aan de gastvrije Keulsche burgers, die de kardinalen, bisschoppen, prelaten m hun woningen ontvangen hebben, aan allen, die voor het waardig en schitterend verloop van de processie zorg hebben gedra gen, aan de „Ordner" en aan de be woners der straten, langs welke de processie getrokken is, en die hun huizen en den weg zoo waardig-toe- passelijk hebben versierd; eindelijk aan heel de katholieke bevolking der stad, die gedurende de congresdagen en vooral tijdens de processie een houding aan den dag heelt gelegd, die de bewondering gewekt heeft van ai onze vreemde gasten en die den ouden goeden naam van onze stad opnieuw heeft bevestigd Dan brengt mgr. Fischer o. m. zijn dank aan kardinaal Vannutelii. Hij deelt voorts mede, dat de kardinaal legaat aan den H. Vader reeds in het kort, verslag heeft uitgebracht over het verloop van het congres en dat de Paus telegrafisch uitiDg heelt ge geven aan zijn vreugde over het ge lukkig resultaat. „Maar vooral moet eer en dank gebracht worden aan God den Heer, die ons congres heeft willen zegenen. En daarom noodig ik de katholieken van de stad uit, a. s. Zondag op het feest van Maria Hemelvaart, bijeen te komen in den Dom om den plechtigen pontificalen Dienst bij te wonen, die door den wijbisschop opgedragen zal worden tot dank voor den ontvangen Goddelijken zegen, een die met een Te Deum en met het geven van den zegen met het H. Sacrament beëin digd worden zal. Eveneens zal 's avonds een plechtig Danklof worden opge dragen met predikatie." Bij beide plechtigheden zal deelec- trische veriicbtiDg in den Dom weer branden als tijdens de congresdagen. Van het gevechtsterrein in Noord. Afrika. Diep roerende episodes, gebeurte nissen waaruit wij kunnen zien met Naar het Engelsch.) 34) Ik had irdj zei ven vroeger geoe fend om van elke kamer, waai' ik binnenkwam, den inventaris scherp °P te nemen. Deze oefening is zeer Noodzakelijk voor allen, die het pad der misdaad bewandelen, en ik kende Dtijn les zoo goed, dat ik in een ka- Jner van gewone grootte ieder arti kel zou hebben kunnen opnoemen, en daarvan tot op een haarbreedte de Plaats had kunnen aangeven, wah- Jieer ik er slechts eenige seconden in bad mogen verwijlen. Het was dus T'oor mij niet noodig een licht aa,n mjaken, daar de extra-zin voor opmerkingen mij even goed als de °og en diende. D|e administrateur ®hep rustig, wat zwaar adpmend. kmi nog zekerder te zijn. legde ik een Otet ether gedrenkten zakdoek over jijjn gelaat en wachtte nog een wijl. ~aar hij geen kik gaf, was ik in ^nat mijn buit bannen te halen. jEen paar uren van den dag had ik besteed om den sleutel te vijlen en schuren cun dien in vorm en groot te gelijk te krijgen aan den afdruk, dien ik van den sleutel va,n de brand kast bad genomen. ÏWas ik in ons eigen kwartier geweest, dan z'ou ik dit deel van het werk aan onzen be kwamen instrumentmaker hebben overgelaten, maar een leider moet in staat zijn al het Werk van zijn ondergeschikten te doen, en ik vleide mij, dat ik mijn werk niet kwaad gedaan had. In elk geval, toen ik mijn sleutel gebruikte, sprong de deur der brandkast open, en de buit lag1 onder mijn bereik. Ik hioet hier herinneren aan het feit da,t 'in dein tijd, waarvan ik spreek, het systeem om door middel van vingerafdruk ken de misdadigers te ontdekken, nog niet bij de politie algemeen in gebruik was, maar ik mjoet mijzel- ven de eer geven, dat 'ik de eerste was om de mogelijkheid te voorzien. Om op alle gebeurlijkheden voorbe reid te zijn, had ik daarom de voor zorg genomen, mij n handen te bedek ken met indiarubber handschoenen, zooals de geneesheeren die bij lijken gebruiken, en ik was derhalve In staat mijn werk met vertrouwen te verrichten. I Ik haalde alle juweelen, die de safe bevatte, daaruit, en maakte geen uit zondering voor de juwteelèn mijner vrouw, want. om de mogelijkheid van verdenking af te wenden was bot noodig dat zij, evenals de overige bezitsters van juweelen, de hare var- liezen zou; maar ik wad besloten, haar verlies met een nieuw stel te vergoeden, als zich daartoe gelegen heid. bood. Over haar eigen diaman ten zou op gelijke wijze als over de rest van den buit beschikt worden, want juist door zulke voorzorgen na te laten, brengen misdadigers van den tweeden rang zicb onder het be reik der wet. De juweelen in mijn kleeren ver bergende, maakte ik mij gereed weg te gaan. Er was een belangrijke som aan goudgeld in de brandkast, Welk geld door den administrateur ge bruikt. werd om Amerikaansehe munten te wisselen in Engelsch goudgeld, maar ik besloot deze som onaangeroerd te laten, daar haar grootte en haar gewicht mij Zouden beletten ze veilig weg te bergen. Ik nam daarom den met ether gedrenk ten doek van bet gezicht van den nog steeds slapenden administrateur af, sloot, de deur der brandkast we der, na de juweelen-étui's netjes te hebben opgestapeld, en verliet toen de kajuit, de deur achter mij op de zelfde wijze sluitende, als ik haar had geopend. Naar de andere kanier terug te keeren, de gomelastieken buis en 'de andere ingrediënten in te pakken en weg te bergen, was het werk van een oogenblik, en tinnen het half uur was ik: weder in mijn eigen kajuit, met. den buit in mijn bezit. De reden, waarom ik de ju woelen de osje» achterliet was duidelijk. Aig .de administrateur niet op den in houd van die doosjes lette, doch al leen keek of ze nog aanwezig wa ren, dan kon de reis ten einde loopen zonder dat het verlies ontdekt werd en behoefde ik geen uitgebreide voorzorgen te nemen. Dtoch bij nader inzien herinnerde ik: mij, dat ten minste één van de bezitters der klei- noodiën het schip te Queenstown zou verlaten, en dat derhalve do dief; stal zou ontdekt Worden vóór wij Liverpool bereikten. Mijn vrouw sliep, t.oen ik mijn eigen hut weder betrad, zoodat ik geen gewetenskna- ging gevoelde over betgeen ik ge daan had. Terwijl ik in bed lag, begon ik te overwegen wat èr in geval van een onderzoek moest ge daan worden, en dan bet gevolg daarvan was, dat ik besloot dadelijk handelen. Ik had op het stoomschip een drietal vertrekkenem slaapka- kamer, een zitkamer en een badka mer. Ik was dus in staat mijn werk te doen zonder dat mijn vrouw eenigen argwaan kon opvatten. Mijn kooi verlatende, sloop ik naar de zitka mer, waar ik: bij een klein lampje alle diamanten uit het goud haalde, waarin zij geZet waren en vervol gens bet filigrain-werk overboord door mijn poortopening- wierp. Dte diamanten steenen werden !nu zorg vuldig in een fijn zijden zakje ge naaid, zoodat ze niet konden verlo ren gaap. Dlaarop «in# it «KW cfe badkamer, nam bet ijzeren vlecht werk van den bodem der badkuip af en liet de met zijde bedekts dia manten in de pijp voor waterafvoer glijden, waarna ik het ijzerwerk weer secuur vastmaakte. Ik vleide mijzelf, dat aldus de buit veilig was verstopt. En een bad nam ik gedu rende de reis niet meer. Den volgenden morgen toen ik mij aan de ontbijttafel vertoonde, klaag de de administrateur, dat hij een slechten nacht had gehad. Hij hal akelige droomen gehad en was met een leelijken smaak in den mond wakker geworden. Doch hij schreef al deze gewaarwordingen aan het slingeren van het schip en de be nauwde lucht in zijn kajuit toe, daar hij wegens het weer genoodzaakt was geweest, zijn hut geheel af te slui ten. Ik drukte hem mijn sympathie uit. en zeide, dat ik zelf een weinig hoofdpijn gevoelde. Hij had dus niet bet. minste vermoeden gehad, dat hij door kunstmatige middelen in slaap was gehouden. De zeereis ging zonder verder bi- langrijke gebeurtenissen voort, maar op den dag toen we Queenstown zou den bereiken, werd het verlies ont dekt en er werd natuurlijk niet wei nig geschreeuwd en geraasd. Die ad- administrateur verklaarde plech tig, dat hij nooit zijn hut had verla ten, zonder de deur te sluiten, en even plechtig hield hij staande, dat de brandkast nooit wae geopend, wanneer bij niet aanwezig was, eb dat er voor zoover hij kon ontdek ken ook niet aan gebroken was. Om de zaak nog een weinigje te vererge ren, zette ik ook een luide keil op over bet verlies van mijn vrouws di amanten en eischte, dat bet schip dadelijk geheel zpu worden door zocht. Het is noodeloos te zeggen, dat, of schoon het schip van den vlaggen- stok aan den mast tot aan de kiel werd doorzocht, niets werd gevon den. Een aa ntal veronderstellin gen werden geuit en dan dadelijk weer door ben, die ze maakten, spottend ingetrokken. Mijn kamers werden evenals de overige doorsnuf feld, en ik moedigde dit onderzoek aan. Maar ofschoon het schip van de hoogte tot de laagte werd onder zocht en ofschoon ieder, die maar eenigszins werd verdacht, scherp werd ondervraagd, leverde het on derzoek geen resultaat op. Toen we Brow Head passeerden, werd er een signaal naar het land gegeven, ten einde den dimst van detectives te verzoeken, en deze mannen stonden reeds gereed to&n we de eerste Iersche aanlegplaats bereikten. Zij hielden bet schip een paar uur op, doordien zij bet aan een nauwgezette doorzoeking onder wierpen, maar zij hadden evenmin; eenig resultaat. Wordt vervol (L).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 5