Gemengd Nieuws. Sociale Berichten. Uit den Omtrek. BINNENLAND. welken leeuwenmoed men ten strijde trekt, worden in de Spa&nsche bladen afgeschilderd. Zoo vertelt een blad In den bloedigen kamp van den 27sten der vorige maand stortte een jager van het I lerena-bataljon door een kogel getroffen van zijn paard. Toen zijn oudste broeder, dieopeeni- gen afstand aan 't vechten was, dit zag, sprong hij naar bem toe, ging voor het lichaam van zijn broer staan en streed zoo twee uren lang tegen de opdringende Mooren. Als eindelijk den aftocht geblazen werd droeg hij onder een regen van kogels, zijn broer naar het lazaret. Een ander vertelt de volgende treu rige scène, die zien Maandag in Me- liila heeft afgespeeld. De kapitein Sanchez Gomez van het bataljon jagers van Las Navas, die bij het gevecht van den 27 Juli zwaar gewond werd, was dezer dagen gestorven. Maandag zou zijn lijk begraven worden. Terwijl de treurige lijkstoet bij het graf was aangekomen, en zijn kameraden den doode nog voor 't laatst mochten aan schouwen, brak een oude man on weerstaanbaar door de dichte drommen wierp zich op het lijk, hief het uit de gist en kuste het onophoudelijk. 't Was zijn vader. Zoodra de oude man vernomen had dat zijn zoon gewond was, maar dat er nog hoop bestond, was hij naar Melilia afgereisd om hem zelf te ver plegen. Juist op 't zelfde oogenblik dat 't schip gemeerd lag, zag hij den rouw stoet naar 't kerkhof trekken en een angstig voorgevoel drong hem naar 't kershof. Allen stonden met tranen in de oogen naar den halfwaanzinnigen vader te staren en met groote moeite kon meu den ouden man van zijn dooden zoon scheiden. Stamelend vroeg hij, „heeft hij zyn plicht gedaan?" „Ja, hij is als held gestorven 1" riepen allen uit één taond. „Dan zal God bem zegenen", antwoord de de grijsaard. Nogmaals omhelsde hij zijn zoon en verliet dan schreiend den uoodenakker Minister De Marees. Z. E. de Minister van Buitenlandscbe Zaken, jhr. mr. De Marees van Swin deren, nad bet voornemen den lOen dezer van New York over Liverpool naar het Vaderland terug te keeren, zoodat bij den 20st«n in Den Haag terug verwacht kan worden. Minister Talma. Z. E. de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, deheerTalma, begat zich gisterochtend'naar Brussel, ter bezichtiging van het tenein op de wereldtentoonstelling, ter beschik king gesteld van de Nederlandsche afdeelxng. De gezant te B.-ussel. In de residentie wordt tot het door brengen van zijn verlof verwacht jhr. mr. Van der Staal van Piersbil, gezant te Brussel. Voor de geruchten die sedert eenigen tijd liepen over zijn voornemen om in het volgend jaar den diplomatieken dienst te verlaten, bestaat volgens ingewonnen informa ties geen grond. De verkiezing van Mr. de Vries. Be schitterende zegepraal van Mr. Bis Vries te Amsterdam, wordt door de politieke bladen nog altijd met veel belangstelling besproken. Men ia bet, er algemeen over eens, dat de overweldigende recktscihe meerder heid, wier beteekenis niet mag on derschat worden, een zwaar echec is voor de linkergroepen, speoiaal voor „Vooruitgang", De meer dan treurige houding van deze kiesver- eeniging heeft dan ook, om met de „Standaard" te spreken „deze sma delijke nederlaag dubbel en dwars verdiend". Boor deze verkiezing is tevens een krachtig protest uitgebracht „tegen het drijven van sociaal-democrati sche onderwijzers", zooals „Het Gen trum" zich uitdrukt. Het feit, dat een vereeniging van ambtenaren, hier onderwijzers, zich als zoodanig steekt in verkiezingsaangelegenhe den en met groote hartstochtelijk heid partij kiest voor of tegen be paalde candidaten, komt ook nu weer speciaal op den voorgrond. Dit :is een zeer ernstige zaak, zegt „Die Tijd", die hierover een behartigings- waardig woord schrijft: „Bij gemeentelijke bedrijven zijin een MeDigte ambtenaren en werklie den, en als deze aan de stembus de staf breken en zich collectief tus- echen de ambtelooze kiezers werpen als bestrijders dergenen, die boven hen zijn gesteld, is dit een punt, Waarover niet een enkele, maar alle politieke partijen hebben na te den ken t „Een organisatie van ambtenaren, met het doel: de macht over het Staats-- en Gemeentebedrijf in han den te krijgen en daardoor de Ge meenschap te veranderen in een voorwerp van exploitatie door be langhebbenden, is een gevaar, dat de volle aandacht van den wetge ver vereiseht. Beeds eenigermate kent de wet eene beperking, door sommige categorieën van mindere militairen van de uitoefening van het kiesrecht uit te sluiten, zoodat bijv. in een kleine gemeente met een talrijk garnizoen geen beslissende in vloed door militairen kan worden uitgeoefend en daaruit ook van zelf volgt, dat zij zich buiten de propa ganda houden. Bij de verkiezing in VI 'heeft men meer dan ooit een politieke organi satie van ambtenaren aan het werk gezien. Niet minder dan 500 open bare onderwijzers van Amsterdam un van elders hebben volgens een bericht in de bladen', als huiebezoe kers onder de kiezers dienst gedaan eenige dagen vóór de verkiezing wa ren reeds meer dan 2600 bezoeken afgelegd. De groote meerderheid der kiezers heeft het stelsel zien wer ken en het veroordeeld. Maar het blijft er niet minder ver ontrustend om. Thans hebben ook liberalen het drijven der Bondson- derwijzers afgekeurd;' ze bleven thuis, of stemden op Mr. de Vries. Het kwaad is daarmee echter de wereld niet uit. Krachtige actie, Zegt „Land en Volk," is er gevoerd door hen, die meenen, dat de belangen van het openbaar onderwijs baj een anti revolutionair wethouder niet veilig zijn. Met groote meerderheid is mr. de Vries desniettegenstaande bij eerste stemming gekozen. Dlat dit resultaat bereikt is, moet worden toegeschreven aan ja, natuur lijk aan het feit, dat de groote meer derheid der kiezers het met de mee lang, dat ds belangen van 'het opetn- baar onderwijs bij een anti-revolu tionair wethouder niet veilig zou den zijn, in 't geheel niet eens zijn.' Genoemd blad schrijft het resultaat echter, in eenigszins andere bewoor ding toe, aan „de laksche houding dier „vrijzin nigen" die met het „Handelsblad"' aan het hoofd, van meening waren, dat „het zoo goed ging" en het de moeite niet waard vonden zich te herinneren, dat er ook nog zoo iets als „beginselen" bestaan; die bang gemaakt voor een „rooden" wethou der dan maar liever een „zwarten" hadden." „Het Volk" ten slotte is door deze verkiezing zoo in de wieken gesla gen, dat het zijn woede lucht in een scheldpartij aan het adres van mr. Ds Vries en aan dat van het te genwoordig liberalisme, hetwelk is „de hersenverweeking, de seniele aftakeling, de lamlendigheid, in de meest letterlijke beteekenis van het woord." Ais men nu nagaat dat de sociale candidaat slechts 187 stemmen ver wierf tegen 402, welke de even socialistische man in dit district op 11 Juli mocht behalen; als men daarbij in aanmerking neemt, dat dat bij laatstgenoemde (Kamer)ver- kiezing1 geen Unie-liberaal of'Vrij zinnig-democraat gesteld was; dan is de woede van „Het Volk" wel eenigszins te begrijpen. Djan is het duidelijk, dat de „lamlendigheid" van het liberalisme zit in het feit, dat het ditmaal niet op den socialist wilde stemmen. Maar dan is tevens ook hier weer aan den dag getreden, dat de meeste roode kiezers bij de Kamerverkiezing maar -bij 1 oopers zijn geweest, liberale kiezers van „vooruitstrevenden" huize, die als overal ook bier het „liever rood dan zwart" tat leuze hadden verheven. Een choleralijder op een S ederiandsch «chip. „Reuter" seint uit Elseneur: De onlangs hier door een Nederlandsche van Petersburg naar Botterdam va rende bark aan wal gezette stuurman bij wien zich verdachte, op cholera wijzende, verschijnselen voordeden, is gebleken werkelijk aan cholera lijden de te zijn. Hij neemt echter in beter schap toe. Isoleeringsmaatregelen zijn ten strengste uitgevoerd. Het schip heeft na desinfectie de reiB voortgezet. De oud-gediende en zijn „Derde Keizer". Aan „De St." wordt uit De Steeg een aardige anecdote verteld van een Duitschen oud-gediende, die z'n derden Keizer wil zien. Hij had o.a. den slag bij 's-Gravelotte meegemaakt. Militaire eereteekenen sierden zijn borst. Geen teeken van zijn eervolle militaire loopbaan liet hij thuis, toen hij gewapend met een roode kaart hem bezoïgd door tusschenkomst van een zoon en een schoonzoon, die beiden leveranties op Middachten hadden mo gen doen naar de omgeving van het kasteel trok om daar, zoo moge lijk, den Keizer te zien te krijgen. Maar dat iukte niet best. Want, al was dei bewaking 'fan den Keizer langs den publieken weg allesbehalve streng, op het landgoed was het anders. Allerlei bewakers met en zonder uni form versperden daar den nieuwsgieri gen den weg en zelfs het vertoonen van de roode kaart was den menschen niet voldoende om tot dicht bij het kasteel toegelaten te worden. Zelfs wie een plausibele reden voorgaf, waarom hij op het kasteel moest wezen, werd trouwens zonder kaart niet doorgelaten, maar kreeg, hoe chic hij er oo'k uit zag, voor alle zekerheid tot aan het slot nog een bereden politieagent mee. Onze oud-gediende liet dan ook haast de hoop varen, dat hij den Keizer zou zien. Doch, al werd hij ook tel kens teruggestuurd, den moed gaf hij niet op. Eindelijk werd hij zelfs door den broeder van den slotvoogd tot op zekeren afstand van het kasteel terug gestuurd. Maar deze kwam niet zoo gemakkelijk van hem af. „Mijnheer de Graaf', zoo sprak hij dezen met z'n Duitsch accent aan, fier wijzend op de eereteekenen op zijn borst, „ik heb onder twee Keizers ge diend, en nu wilde ik nog zoo graag den derden eens zien." Dat verzoek kon de Graaf toch met geen mogelijkheid afslaan! Hij liet zich verbidden en wees den ouden militair een plaatsje aan, waar hij dan maar even moest blijven staan en van waar hij alles overzien kon, wat bij het slot gebeurde. Daar krijgt de oud-gediende z'n der den Keizer in 't oog en als de Keizer den blik naar zijn kant richt, dan mankt hij, de horst vooruit, zoodat zijn decoraties duidelijk zichtbaar zijn, eer biedig het militair saluut. Het resultaat is boven verwachting! Onmiddellijk groet de Keizer hoffelijk op militaire wijze terug, welk voor beeld door alle militairen van het ger zeischap gevolgd wordt. Weinigen zullen meer voldaan aan het Keizerlijk bezoek te Middachten terugdenken dan onze oud-strijder, met wien verder niemand eenige moeite had. Dankbaar en voldaan verliet hij het landgoed. Een Koningsparadijsvogel in Ar- tis. Door de Koningin, Beschermvrou we van het Kon. Zool. Gen. „Natura Artis Magistra", is aan het Genoot schap een prachtige Koningsparadijs vogel (Cicinnurus regius) ten geschen ke gegeven. De verrassend mooie vo gel, van de Aroe-eilanden afkomstig, is voorloopig gehuisvest bij de andere Paradijsvogels in de Papegaaienzaal in afwachtihg van het toekomstig verblijf in de volières van het Nieuwe Vogel huis, waarmede men het volgend jaar gereed hoopt te komen. Aan den dood ontsnapt! 'Woens dag werd te Den Haag een wielrijder op de Laan van Meerdervoort idoor een motorwagen van lijn 7 aangere den en een eindweegs meegesleurd. jDe man is er wonder boven wonder goed afgekomen. Hoe dit in zijn werk ge gaan is, yerteit een ooggetuige in „Het Vaderland" als volgt: Het was ongeiveer half zes, toen twee heeren uit de Trompstraat de Laan van Meerdervoort, richting Duin oord, infietsten. Tegelijkertijd kwam een tram van lijn 7, die in gelijke richting reed. De beide wielrijders dachten, vlug den hoek omfietsend, de tram wel te zullen voorblijven, doch een van hen slipte in de bocht, door dat de sproeiwagen pas zijn werk verricht had. Nauwelijks was hij uit gegleden of de tram pakte hem en sleurde hem met zijn fiets vijf a tien meters mede. Het was een verschrikkelijk oogen blik, dat mij niet licht uit het geheugen zal gaan. Ik dacht niet anders of 'de arme kerel zou er dood of bijna dood onder uitgehaald worden. Een oogen blik van angstige spanning. De wagen bestuurder, die alles gedaan had, wat hij kon om den wagen zoo spoedig mogelijk tot stilstand te brengen, was doodelijk geschrokken. Hij stond te ril len als een juffershondje, maar, wat hoofdzaak was, hij had zijn plicht ge daan. En met wat heerlijk resultaat! Eenige toegesnelde personen wipten voor alle zekerheid den wagen aan den voorkant op, toen een duw naar achteren en als een duiveltje uit zijn doosje sprong de man omhoog. Het was een algemeene verademing. De aangeredene scheen geheel onge deerd. Slechts zijn pak had het ern stig te verduren gehad. Het stalen ros daarentegen het merk verdient' haast vermelding was zoo goed' als onbeschadigd. De verklaring van' de wonderbaarlijke redding is, dat het rijwiel, dat voortgeschoven werd, den berijder, die zijn wiel omklemd hield, belet heeft, overreden te worden. Een politie-agent, die op het voorbalkon het gebeurde had gadegeslagen, was even eens van meening, dat de wielrijder aan zijn rijwiel zijn behoud dankte. Alsof er niets gebeurd was, wandel de de aangeredene een naastbijzijnd huis binnen, waar men hem verzocht had wat op zijn verhaal te komen: De gelukkige verloor ook daar geen oogenblik zijn gewone onverstoorbare opgewektheid. Daar hij echter over pijn aan den schouder klaagde, werd de bijstand van dr. Van der Hoeven ingeroepen, die constateerde, dat de kneuzing van niet ernstigen aard was, Korten tijd daarna wandelde de aange redene met zijn fiets aan de hand weg, als ware er niets gebeurd. Maar de omstanders bleven nog lang na praten. Men had het gezien, 'ïnaar be grijpen kon men het haast niet! Door een trein aangereden. De trein, die gisterochtend te 8.32 uur van Abcoude vertrok, heeft nabij Duiven- drecht een boerenwagen aangereden, welke geheel vernield werd. De twee geleiders en het paar.d kregen geen letsel. Sooiale Week te Nijmegen. Voor het laatst herinneren wij er nog1 eens aan dat (morgen), Zondag, 15 Augustus, des avonds te 8 ure precies, de vierde Sociale £Wieek te Nijmegen aanvangt. .Verder zijn alle dagen te '10, 2 en 8 ure precies vergaderingen, he- halve op Donderdagmiddag, wian- neer een wandeltocht is georgani seerd. De sluitingsvergadering heeft plaats op Zondag 22 Augustus, te 2 ure precies. Aan het Gehouw! zijn kaarten ver krijgbaar en wel kaarten voor de ge- heele Sociale [Week, (f2.50), voor alle avondvergaderingen, inclusief de sluitings-vergadering fl). en voor één vergadering f0.25). Ver der Programma-boeken voor 20 ets. Ten gerieve van de Z.Z. E.E. H.H,. Geestelijken zal in de openingsver gadering bekend worden gemaakt, op welke uren in de verschillende kerken gelegenheid is, de H. Mis te lezen. Het aantal bestelde Weekkaarten is thans al reeds grooter dan ten vo- rigen ja.re voor de Sociale Wek te Botterdam. Ten slotte kunnen wij nog mede- deelen, dat er een kleine Wijziging in het programma is gekomen. Don derdagochtend te tien uur zou o.l. n.l. als spreker optreden Mr- PI- J- [W- Pelster, over „de historische ontwikkelingsgang der Volkshuis houding". Daar bericht is ingekomen, dat 'hij v rhinderd is deze spreekbeurt waar te nemen, zal thans dit onderwerp op denzelfden dag en hetzelfde uur, behandeld worden door Mr- P- J, M- A a 1 h e r s e. In die vergadering zal aan de hoorders van die voordracht uitvoeriger leiddraad worden rond gedeeld dan in het Programmaboek voorkomt. Do Bakkerswet. Ingediend is eenigen tijd geleden door den Minister van Landbouw enz. een ontwerp-wet tot beperking van Zondagsarbeid en nachtarbeid in brood bakkerijen. Reeds jaren is deze zaak aan de orde. Het bakkersbedrijf ligt onder den druk van de begeerte naar versch brood bij het eerste ontbijt. Daarvoor moeten de bakkers hun nachtrust offeren. De verschalende pogingen om door onderling overleg aan dezen toe stand, die voor duizenden bakkers gezinnen onhoudbaar is gewordeD, een einde te maken, zijn telkens weer mislukt. De onderlinge concurrentie maakt bet particulier initiatief machteloos. Er is dan ook een vrijwel algemeene overtuiging, dat in deze quaestie de Overheid door eene wettelijke regeling tusschenbeide moest komeD. De eerste poging daartoe ging uit van den heer Pyttersen, die van zijn recht als Kamerlid 1897 gebruik maakte, om een voorstel tot het tegen gaan van overmatigen arbeid in bak kerijen in te dienen. Dit voorstel werd gevolgd door een soortgelijk ontwerp van Minister Lely op de arbeids- er> rusttijden, maar tot het Staatsblad kwamen deze voorstellen niet. Even min geschiedde dit met het ontwerp- Arbeidswet van Dr. Kuyper, waarin ook eene beperking van den bakkers- arbeid opgenomen was. En nu einde lijk hebben we een ontwerp van Minister Talma gekregen. De plannen tot indiening van dit wetje waren reeds lang bekend. Minister Taima heeft bij de samen stelling van deze regeling, die zeer ernstig zal ingrijpen in de vrije levens beweging der maatschappij, de methode gevolgd, om de hoofdlijnen van zijn voornemen bekeDd te maken, voordat ze nog in wettelijken vorm waren uitgewerkt. Daardoor kreeg de publieke opinie gelegenheid om zich uit te spreken en konden vooral de belanghebbenden, zoowel patroons als knechten, den Minister hunne bezwaren bekend maken. Eu dezen hebben zich niet onbe tuigd gelaten. Op ruimen schaal zijn de adviezen voor en tegen feet mims- terieele bureau binnengestroomd en heeft de Minister een schat van mate riaal verkregen, die hem in zijne aan vankelijke overtuiging versterkte. Met het oog op het dringend karakter der zaak moest hier zoo vlug mogelijk aangepakt worden. Niet slechts de bakkersgezellen, maar ook vele patroons verlangen niets liever dan door de wet tegenover de eischen van het publiek beschermd te worden. De reden voor deze eenstemmigheid tnsschen patroons en gezellen ligt voor een niet gering deel in de omstandig heid,'dat het bakkersbedrijf vooreen zeer groot deel wordt uitgeoefend in kleine bedrijven. Volgens de beroeps telling van 1899 bedroeg het aantal bakkers, hoofden van ondernemingen 11616 en het aantal gezellen 18756 En volgens een onderzoek, door de Gedeputeerde Staten in de verschil lende provinciën op verzoek van den Minister iDgesteld, zijn er niet minder' dan 3626 bakkers, die zonder gezel werken. De overgroote meerderheid der bakkerspatroons lijden dus evenzeer als de gezellen onder den druk, die bet gemis van een vrijen Zondag en van normale nachtrust voor het leven van hun gezin en voor eigen geeste lijken en lichamelijken welstand mee brengt. Daaraan wil de bakkerswet tegemoet komen. Zeer moeilijk was hierbij de keuze van de grondgedachte, waarvan de wet moet uitgaan. Zou alleen aan de gezellen verboden worden om gedu rende den Zondag of des nachts te arbeiden, of moest een algemeen ver bod vao arbeid in het bedrijf aange nomen worden? De Minister heeft voor het laatste gekozen. Verbod van arbeid alleen voor de gezellen, zou ongelijke concurrentie geschapen hebben tusschen groote ondernemingen en kleine bedrijven, waarin de zelfarbeid van den patroon eene belangrijke beteekenis heeft. Een ander systeem, waar ploegver- wisseling ware toegestaan, zoodat een arbeider om de week nachtarbeid kon verrichten, zou de kleine bedrijven weer in moeilijkheid gebracht hebbeD tegenover de concurrentie der groote ondernemingen en zou toch ook slechts een halve maatregel geweest zijn. Rationaal bleek ten slotte niets an ders dan verbod ran arbeid in het bedrijf. Wel is daartegen verzet gekomen van de zijde van enkele ondernemers maar slechts van hen, die zelf niet meewerken, terwijl tal van patroons, die naast hunne gezellen in de bak kerij staan, den Minister in dezen hebben aangemoedigd. De ontworpen regeling zal dan ook de verhoudingen tusschen groot en klein bedrijf zoo weinig mogelijk ver anderen. De omstandigheden blijven voor allen gelijk. Alleen enkele grootbe drijven, die er op ingericht zijn om altijd door te werken, zullen eenig ongerief ondervinden, maar de wijzi ging, die ze aanbrengen moeten is technisch en oeconomisch niet onmo gelijk. Zooveel mogelijk wenscht de Mini ster rekening te houden met de eigen aardige eischen voor de bakkersbedrijf in verschillende streken van het land. De regeling zal voldoende ruimte van beweging laten om overal zoodanige werktijden vast te stellen, als met het oog op de bestaande toestanden meest gewenscht is. Daarvoor moeten bakkersraden die nen. Deze kunnen bepalingen maken over het begin of het einde van den nacht, het aantal uitzonderingsdagen vaststellen en beslissen aan welke bakkers, die alleen werken en dus geen invloed uitoefenen op de bedrijfs- voorwaarden van anderen, die ze nu hebben, te laten behouden. Toch is de instelling der bakkers raden voorloopig aangehouden. Deze komen later bij afzonderlijk ontwerp, en zoolang ze er nog niet zijn, wordt hunne bevoegdheid aan de Gedepu teerde Staten opgedragen. (De Volksbanier). Over de Woningwet. De directeur van het O. L. V. Gast huis te Amsterdam, dr. Van Spanje, bepleit in een artikel in „De Tijd", eene krachtige uitvoering der Woning wet en spreekt ten gunste daarvan een ernstig woord. Hier is een man van ondervinding aan het woord en het kan derhalve z'n nut hebben en kele passages aan te halen. Blijkbaar verwijzende naar het ver zet tegen de wet, dat ter Eerste Ka mer van den katholiek Van den Bie- sen uitging, zegt de schrijver: „Ook van katholieke zijde heeft men met die hygiënische eischen den spot gedreven, gelachen met de po gingen, om licht en lucht zooveel mo gelijk in de woningen te doen toe treden, om afzonderlijke slaapplaatsen te hebben voor de kinderen, om voch tigheid te voorkomen enz, en houdt men pleidooien voor 't behoud van bedsteden en alcovenl Alle hygiëni sche maatregelen zouden niets heb ben uitgehaald! De wijze van bewo nen zou er niet op aankomen; aan de kostgangers mag niet worden ge raakt; afzonderlijke trappen en por talen zijn onmogelijke eischen! Als voorbeelden worden dan onze boeren en boerinnen aangehaald, die allen wat gelukkig niet meer waar is in alcoven bedsteden zouden slapen 1 Men vergeet daarbij op te merken, dat jpist deze buitenlui het onschatbaar voordeel, dat zij hebben boven den stedeling: bun verblijf over dag in de buitenlucht of ruime woonvertrekken, weer te niet doen door hun gebrekkig nachtverblijf. En vele medici weten bij ondervin ding, dat het bij die „frissche" boe reu eu boerinnen niet alles goud is, wat er blinkt, en hoeveel tuberculose er nog onder hen voorkomt. Men ne geert het algemeen belangrijk vermin derde sterftecijfer, dat toch zeker voor een groot deel aan de geleidelijke verbetering der hygiënische toestanden moet worden toegeschreven. Ook de onbewooDbaarverklaringen hebben veel tegenstand uitgelokt. Vele afgekeurde krotten iedereen die in de gelegenheid was ze te tien, zal dit moeten toestemmen zijn werkelijk onbewoonbaar voor wrik soort van menschen dan ook; men zou er zijn huisdier niet in den kost willen hebben; 't zijn broeinesten van ongedierte en besmetting". Nochtans pleit dr. Van Spanje voor schadeloosstelling aan verjaagde be woners en benadeelde huiseigenaars, maar voor de laatste acht hij het voldoende als men huu slechts naar de waarde die grond en afbraak heeft, vergoedt. De kosten dier schadeloosstellingen wil schrijver vinden uit eene belas ting op de waardevermeerdering van den grond aan den stadsrand. Het streven naar goede woniDgen moet vooral ook van de katholieken uitgaan, die ijveren voor jonge arbei ders huwelijken: „Wanneer de woning gezellig, vroo- lijk en ruim is, blijven de menschen thuis, de kinderen worden niet persé de straat opgejaagd, 't drankmisbruik zal verminderen, de welvaart en de zedelijkheid vermeerderen, de sterfte vooral aan tuberculose afnemen." Dit betoog stelt de schrijver tegen over hen die in onze regeeringscol- leges slechts wijzen op de waardever mindering, die sommige ongeschikte woningen ondergaan als uitvloeisel der woningwet. Jacht in Noord-Holland. De jacht op grof wild zal worden geopend op Maandag 1 November 1909, met Zonsopgang; de jacht op klein wild, met uitzondering van die op hazen en fazanten, zal worden geopend op Zaterdag, 28 Augustus 1909, met zonsopgang; de jaebt op hazen en fazanten zal worden geopend op Zaterdag 2 October met zoosop gang; de korte jacht zal dagelijks, met uitzondering van den Zondag, en de lange jacht alleen Woensdag en Zaterdag worden uitgeoefend. SANTPOORT. Doodelijke val. Gistermorgen is te Zwolle, tusschen de Kamper poortenbrug en de Jufferwal, de 12- jarige J. H. R., uit Santpoort, logee rende bij de familie Muntege aan de Hoogstraat, aldaar door het omkan telen van een mand van een wageD met groenten gevallen, waarbij de raderen van den wagen over zijn borst gegaan zijn. Hij werd bij dr. Spanjaard aan den Eek wal binnengebracht en behandeld. Een uur later ongeveer is de knaap ten huize van dr. S. aan de bekomen verwondingen bezweken. (Zw. Ct.) HEEMSTEDE. Zondagsrust. Donderdag j 1. had er in het Café van Mej.de Wed Steenvoorden, een byeenkomBt plaats van Melk ver koopers, en ingezetenen (meest hoofden van bestaande ver- eenigingen) ten einde demogelijkheid te bespreken (ter bevordering der Zondagsrust) de verkoop van melk op Zondagavond af te schaffen. De aan wezige inelkverkoopers waren voor de Zondagsrust. Tijdens de vergadering werd een Comité benoemd hetwelk zich zal belasten de niet op de vergade ring aanwezige meikverkoopers voor deze goede zaak te wiDnen, om zoo doende door samenwerking te verkrij gen, des Zondagsavonds verkoop van melk, niet meer te doen plaats hebben. Diefstal. Gisterennacht heeft men iu den tuin van den heer J. J. Thoolen alhier, een partij witte lelie bloemen bij den grond afgesneden, waardoor de bollen geheel waardeloos zijn geworden. De politie doet onderzoek. Burg. Stand. Ondertrou wd. J. Kortekaas en W. van der Vlagt. M. P. Hulshof! Pol en M. E Mooij- Getrouwd. B. Hagen en J. M. Martin. D. M Paré en G. J. C. Paré, Geboren, d. van B. H- van Marle Gelders. d. van J. G. Beelen van der Weiden. z. van E. M. van Bak elGeeve. HILLEGOM. MiddenstaDdp-enquette. On geveer een 40-tal middenstanders hadden Woensdagavond aan de oproep tot een samenkomst in Café Flora gevolg gegeven, teneinde den mid- denstands-enquette onderling te be spreken. Onder toelichting van den Heer A. W. Nieberding, werden alle vragen, sommige meer uitvoerig, behandeld, zeer ten genoege en tot leering der aanwezigen. Tijdens de besprekingen kwam ook de oprichting ee; er neutrale midden- standsvereeniging ter sprake. Om bijzondere redenen werd deze bespre king gestaakt. Naar ons van welingelichte zijde ter oore komt, zal binnen enkele dagen tot dit doel ten afzonderlijke vergadering onder leiding van den heer Belgraver belegd worden. LISSE Een tentoonstelling van bloeiende bol- en knolgewassen. Naar aanleiding van het genomen be sluit der laatste vergadering der bloe- mistwerklieden-vereeniging „St. Isido- rus" is door het bestuur aan de H.H. Patroons in het bloembollenbedrijf een circulaire gezonden, waarin de patroons verzocht worden hun welwillende me dewerking te verleunen, om het besluit der laatste vergadering, het houden van een tentoonstelling van bloeiende hol en knolgewassen in het voorjaar van 1910 te helpen verwezenlijken. Ten volle vertrouwt het bestuur dat de bloemis ten hieraan hunne medewerking niet zullen weigeren, temeer daar de bol gewassen over 't algemeen bevredigend, wij durven zeggen, goed genoemd mo gen worden. Wat maakt het dus uit voor hen, om bijvoorbeeld hun werk lieden, welke aan de tentoonstelling wenschen mede te doen, de daarvoor benoodigde bollen af te staan, zoo mede hun de daartoe noodig zijnde pot ten, pannen en glazen te leen te geven. Wanneer de werklieden hiervan ver zekerd waren dan gelooven wij vast dat de deelname der leden de ver wachting van het bestuur verre zou overtreffen. En waar op een plaats, zooals Lisse, de vakkennis een reeds hoogen vlucht heeft genomen, verwach ten wij van deze tentoonstelling iets goeds. En laat men nu niet zeggen dat de „Kamerbroeierij" niets aanhaalt, men weet wel beter. Zeker, men krijgt niet d&t, wat men in kassen of bakken broeit, maar wanneer men zoo hier en daar in 't voorjaar de potjes bloeiende Hyacinlhen en Tulpen of Narcissen bij de werklieden voor de ramen ziet staan dan zien wij hierin een bevestigend bewijs dat men ook in de huiskamers 'ihooie en goede bloemen kan krijgen. Zeker, het kost eenige moeite en op offering, maar dit moet men er voor over hebben Om nog even tot de patroons terug te keeren, meenen wij er zeker van te zijn, dat het bestuur er hoogen prijs opzou stellen wanneer zij eenige inzen dingen zouden willen doen ter opluis tering, vooral met het oog op de be schikbare ruimte in het gebouw. Wan neer allen dit plan op boven omschre ven wijze willen steunen, dan kan het o. i. niet anders, of deze tentoosnr stelling zal de verwachting overtreffen en zal „St. Isidorus" voor haar zuster- vereenigingen niet onder doen. BAkSI. EMMERMEER. Vlekziekte. In onze gemeente doen zich verscheidene gevallen van vlekziekte voor onder de varkens. Reeds stierven enkele dieren daaraan. Een dronken bedelares. Woensdagavond werd door de gemeen te politie aan den Kruisweg, liggende aan den kant der sloot, een bedelares dronken en slapende gevonden. Het bleek dat zij geen geld bad voor nachtverblijf, echter we! voor jenever. In haar uezit nl. ward een jenever- üesch met glaasje gevonden. Voor haar eigen veiligheid en die van passeerende rijtuigen 't was een gezicht in hot donkeT om een paard mee op hol te brengen werd baar gratis nachtverblijf ver strekt in het arrestanlenlokad. Na ontnuchtering en nader onderzoek bleek, dat de vrouw, genaamd A. A. en zwervende, eenige dagen te voren uit de gevangenis was ontslagen, waar zij haar straf had uitgediend eveneens voor dronkenschap. Zoo worden vaak de centen-besteed welke worden gebedeld 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 6