maandag is aug. 1909 DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. 401™" li)ü 'H? IÜU Hr ICisüiferlmlgiweiii Hü-S!-"33s Haarlem BUITENLAND. Gemengde Buitenlandsche berichten Telegrammen BINNENLAND. Een koning van misdadigers. 34*M Jaargang No. $965 Bureaux van Redactie en Administratie Intfircommunaai Telefoonnummer 1426» Voor advertentiën en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich uitsluitend tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. Algemeen overzicht. de vlaamsche taalstrijd. FEUILLETON. HEME HURLEMSCUE CMKtAlTT ABONNEMENTSPRUS1 Per 8 maanden voor Haarlem Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post Afioa rlijke nummer.' f 1,86 1.35 1.80 „0,08 PRIJS DER ADVERTENTliN: Van 16 regels60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer10 cent. Buiten Haarlem en de Agentschappen 20 cent per regel. Reclames dubbel tarief. Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cents contant). Alle betalende abonnès op dit blad, die In het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeid, tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN bij AÏ i4 S5" iSfêh nm tvcht 48 tPIS -jiP® GULDEN bij verbes van één wijsvinger. 15 GULDEN bit verlies van éen anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. Het doet iden Noord-Nederlander zoo goed, dat onze zuidelijke broe ders onvermoeid blijken te zijn in den etrijd voor 't behoud hunner Vlaamsche taal. Zoo heeft van dat ijveren weer zoo treffend bewijs geleverd het Vlaams dh Handelsverbond te Ant werpen, dat toenemend gebruik van de laamsehe taal in het handelsver keer beoogt en tegelijk de handels- en nijverbe H-p.r oiducten jv|atn. Vlaam- eohe handelaars wil bekend maken. Gedurende zes dagen heeft het een tentoonstelling georganiseerd van bet oude en het hedendaagsche Ne derlandsche koloniale boek. Donderdagmiddag werd deze op plechtige wijze geopend in tegen woordigheid o.a. van den provincia len gouverneur, den burgemeester, den Nederlandschen consul en ver schillende raadsleden. Nadat d egebruikelijke redevoerin gen waren gehouden, ging men over tot bezichtiging van de eigenlijke tentoonstelling van Nederlandscae geschriften uitsluitend over kolo niën. De verbazing over hetgeen op dit gebied in de Nederlandsche taal ver scheen, was bij de Belgen, vooral bij de verfranschte, zeer grootdaar had-men blijkbaar geen flauw: begrip Tan gehad. ENGELAND OP ZIJN HOEDE. Heusch, van den wereldvrede ge- looven de Engelschen nog niet veel. In koortsachtigen haast worden schepen gebouwd en wat Haldane dezer dagen in een rede gezegd heeft te Bradford met betrekking- tot de conferentie over de rijks Verdediging, wijst er op, dat Engeland Isteeds droomt van aanvallen en oorlog. Haldane deelde dan mede, dat Kit chener met het oog op de gemeen schappelijke plannen tot liet veree- oigen van alle weerkrachten in het rijk, naar Australië, Nieuw-Zeeland, het Mjcklellandsche zeegebied eu Zuid-A frika gaat met het doel plan oen uit te werken tot concentratie van de troepen van het Kijk, voor geval het Rijk, waar dan ook, wordt aangevallen. Generaal Sir John French gaat Oaar Canada met hetzelfde oogmerk. Haldane hoopt dat de uitwerking van de gemeenschappelijke organi satie de aandacht z:al afleiden van onderwerpen als een inval op Be ■Britscfae eilanden. Indien wij daar over niet langer redeneerep, kan be perking van de bewapening uitvoer baar worden. DE ZWEEDSCHE STAKING. Gelijkluidend zijn de berichten in de pers over deze staking allerminst. Hen wordt verkeerd ingelicht en dus- ook verkeerd beoordeeld. Dfe offi- c.ieele „Poettidniugen", publiceert oen uitgebreide uiteenzetting over de algemeene staking. D'aarin heet het, dat de diepere oorzaken Van den strijd moeten worden gezocht in het feit, dat men bij de werkgevers tot het besluit is gekomen, dat men slechts door een ernstige nederlaag der arbeiders, een einde kan maken aan hun voortdurende pogingen, niettegenstaande den moeilijken oe- conomisehen toestand, de 1 oenen te deen stijgen door herhaalde kleine aanvallen. Zeer zeker hebben de arbeiders op zichzelf beschouwd, het recht uit sluitingen te beantwoorden, met sta king van arbeid, maar in vele ge vallen hebben de arbeiders thans, door den arbeid neer te leggen, ge handeld in strijd mét hun in col lectieve overeenkomsten aangegane verplichtingen. Ziedaar 't standpunt der werkge vers. En zij schijnen wel sterk te staan. Mag men ten slotte Reuter gelooven, da-n staat het er voor de arbeiders niet zoo schitterend voor. [Wel zegt hij, dat de georganiseerde werklie den de staking volhouden, doch zij toonen geen geestdrift; de ongeorga niseerden zijn wankelmoedig en som migen onder hen hervatten den ar beid. De staking van de letterzetters is geheel mislukt; de bladen ver schijnen geregeld. De stemming on der de spoorwegbeambten kon wel eens een minderheid tegen de sta king geven; over het in dienst ne men van vreemdelingen is nooit ge spreken, wijl zulk een maatregel niet noodig is. De Koning en de regeering zijn volkomen eensgezind; aan een be middelend optreden wordt niet ge dacht, zoolang niet een der partijen daarom vraagt. i Levensmiddelen worden rijkelijk aangevoerdde geest onder de mili- lairen is uitstekend, van die zijde 'zijn geen betoogingen gehouden, noen sympathiebetuigingen gegeven ten gunste van de stakers. En uit Karlshamn werd nader bericht, dat daar alle letterzetters op verzoek van de werkgevers, beslo ten hadden, heden Maandag, den ar beid te hervatten. De gemeentewerklieden deelden mede, dat zij morgen weer .aan het werk zullen gaan. IN SPANJE is nu ua den storm een beteren toe stand ingetreden. In 't binnenland heeft meu nu de onlusten wel onder deu kuie. In Barcelona b.v. is de rust z,oio volkomen, dat de gewone stierengevechten weer gehouden mochten worden. Tegen de deserteurs zullen strenge maatregelen worden genomen- P;e minister van oorlog heeft den militairen bevelhebber van Barce lona bericht, dat het meerendeel der reservisten, die op het appèl ont braken, Catalanen blijken te zijr^. Hij gelast dientengevolge nauwkeu rig onderzoek naar hun verblijf plaats en zoo mogelijk ter beschik kingstelling aan de militaire over heid. j Verder meldde de correspondent van de „Matin" te Cerbère: Dins dagochtend zijn te Barcelona. 25 per sonen, die in het fort [Momtj uiöh waren en hadden deelgenomen aan de onlusten, doodgeschoten. Intus- schen blijft de revolutionaire bewe ging gaande. Dinsdagavond zijn er va,n de gendarmerie te San-M;artin de Provensals in een gevecht met de bevolking 5 gedood. Die kapitein- generaal van Barcelona heeft de twee afgevaardigden, die hem kwa men vragen, de oproerlingen in Vrij heid te stellen, gevangen gezet. Een zeer ernstige zaak. ie ruet een dienstweigerende officier voorgevallen, wiens houding een zeer onaangenamen indruk heeft gemaakt. Het is een officier van het garnizoen van San Sebastian, luitenant don Arthur Saez Elguea, die zijn ontslag heeft ingediend, omdat hij aangewezen was om naar bet front te gaan. Zijn kameraden van het regiment hebben een raad van eer benoemd, welke besloten heeft aan den minister 's mans uitstooting uit de gelederen te vragen. Zooals men weet, gebeurt dit meer in Spanje, en de traditie wil, dat de minister altijd zulk een voorstel fiatteert men denke slechts aan bet geval van dien zeeofficier, die indertijd zijn minister aanklaagde van plichtsverzaking in zake den toewij zing van den vlootbouw aan een En- gelsche firma. Vervolgens hebben zij geloot wie in zijn plaats zou gaan. Wat Marokko betreft, daarmee wil de Regeering nu ook korte metten maken. Reeds is aan het Spaansche mini sterie van Oorlog het voorstel gedaan om een bataljon van 700 vrijwilligers voor Melilla te vormen; 500 hunner zouden alle kosten dragen, de 200 anderen zouden niets te betalen heb ben. Officieren van het staande leger zouden het bataljon aanvoeren. Twee machine kanonnen zouden meegeno men worden. Er zijn reeds vele aan vragen om mee te gaan. En ook de Spaansche vloot gaat naar Melilla. Ook te Melilla zijn toebereidselen gemaakt voor een krachtig doorgezet- ten strijd. Bij Restinga (Mar Chica) iseen groot proviandmagazijn ingericht, waar ten behoeve van het operatie- leger steeds 200,000 rantsoenen in voorraad zulleD worden gehouden. Er is een tweede locomotief voor den bergspoorweg aangekomen en er zijn vele kameelen aangeschaft voor de overbrenging van levensmiddelen en munitie. Volgens Spaansche berichten uit Melilla, hebben de KifKabylen na het gevecht van 17 Juli nog niet zooveel verliezen geleden als Woens dag. De Spaansche kabelballon gaf aan, waar de vijand school en later langs welken weg hij vluchtte, en op die punten richte een batterij snel- gescbut haar moordend lood. MET DE KRETENZER-KWESTIE loopt h«h niet goed. De regeering van Kreta heeft aan de consuls-generaals van de bescher mende mogendheden meegedeeld, dat haar pogingen, om het volk tot toe geven aan de eischen der mogendheden te overreden, mislukt zijn en dat zij onmachtig is om de Griekecbe vlag te verwijderen die op het fort van Kanea is geheschen. De Kamer is bijeengeroepen tegen heden. De regeering zal aftreden. Tengevolge van deze mededeeling hebben de mogendheden besloten ieder een tweede oorlogsschip naar Kanea te zenden en een derde gereed te houden. Zoodra de maritieme verster kingen voor Kanea zijn aangekomen zal met geweld tot de verwijdering van de Grieksche vlag worden over gegaan. indien de Kretenzers voor dien niet zelf tot het nederhalen der vlag mochten besluiten. Reeds zonden de 4 mogendheden ook een nota aan de Porte in zake Kreta, waarin wordt gezegd, dat de mogendheden voor de verwijdering van de door de Kretenzers geheschen, voor Turkije beleedigende, vlag zullen zorg dragen en de hoop wordt uitge sproken, nat onder deze omstandig heden de Turksche regeering het on- noodig zal achten een vloot te zenden naar de wateren van Kreta. De Kretenzer volksvertegenwoordi gers weigerden de Grieksche vlag te doen neerhalen en de regeering is dientengevolge afgetreden. Op verschillende plaatsen hadden volksbetoogingen plaats, maar er zijn geen ernstige onlusten te vreezen. Smokkelhandel. De „Petit Bleu" verneemt uit Rijssel, dat van het station Tourcoing beslag is gelegd op een Belgische waggon met dubbele zoldering, welke gebezigd werd voor den smokkelhandel in tabak. Het -ongeluk bij Tilshaad. Een zeer ernstig automobiel-ongeluk heeft bij Tilshead plaats gehad. De weg was op de plaats, waar het ongeluk voorviel, voor .Wiltshire vrij breed. De manschappen, behoorende tot eene houwitserbatterij, hadden een week lang vuur-oefeningen gehouden en waren van het station Amesburg op weg naar het kamp van Rollestone. De troep marcheerde in colonne met vie ren langs den weg, toen plotseling de officier, die zich bij den staart der co lonne ophield, in den rug een geraas vernam en in den mist de omtrekken van een automobiel onderscheidde. Onmiddellijk waarschuwde hij de manschappen ter zijde te gaan. Som migen voldeden onmiddellijk hieraan, maar anderen wisten niet zoo gauw weg te komen, zoodat, toen de auto mobiel eindelijk op omstreeks 30 pas sen voorbij het hoofd der colonne tot staan was gebracht, omstreeks 50 van de 100 manschappen waren overreden ot aangereden. Het ongeluk geschiedde in het gezicht van het kamp, zoodat hulp spoedig kon worden verleend. De zwaarst getroffenen tien in ge tal werden onmiddellijk naar liet Bulford-hospitaal overgebracht, terwijl nog vijf anderen dienzelfden dag in het kamphospitaal moesten worden opgeno men ,en bovendien gevreesd werd, dat nog meer lieden zich onder geneeskun dige behandeling zouden moeten stellen. Van de gewonden is ier één intusschen reeds overleden. De automobiel, die zooveel onheil te weegbracht, was een Daimler-wagen van 40 paardekrachten, bestemd voor het vervoer van exemplaren van de „Daily Chronicle" en van de „Daily Ex press". De werking van de palentwet. Een lid van de firma Leopold Far mer Son, door wier tusschenkomst verscheiden buitenlandsche fabrikanten filiaalinstellingen in Engeland hebben opgericht, deelde aan de „Westminster Gazette" mede, dat sedert de patentwet in werking was getreden, een bedrag van omstreeks 500.000 pond sterling door buitenlandsche fabrikanten voor genoemd doeleinde in Engeland was be legd. In het geheel hebben zich 24 buiten landsche firma's in Engeland gevestigd, meerendeels Duitsche en Amerikaan- sche, maar ook Nederlandsche en Fransche. De heer Farmer verklaarde, dat nog onderhandelingen werden gevoerd niet verscheidene andere groote fabrikanten. De „Westminster Gazette" deelt nog mede, dat er ook verscheidene buiten landsche firma's zijn, die met Engel- sche firma's overeenkomsten hebben getroffen op den grondslag van eene royalty-contract. Een ontploffing. Op de marine-werf te St. Petersburg heeft een ontploffing plaats gehad in de onderzeesche boot „Drakon", 'die nog niet aan het marine-bestuur was overgedragen. Een ingenieur en twaalf werklieden van de werf zijn zwaarge wond; een man is gedood. Het ongeluk geschiedde bij een be proeving van de motoren; een benzine motor ontplofte. KANEA, 15 Aug. Terwijl hier gister avond de afgevaardigden aankwamen, kwam een troep gewapende boeren de stad binnen, en bezette het fort, om de vlag te bewaken. Een consulair ambtenaar vermoord. SALONIKI, 15 Aug. De secretaris van het Grieksche consulaat te Seres, de heer Coussis, is vermoord; de daders zijn onbekend. Stakingsonlusten te Rheinfelden. RHEINFELDEN (Baden), 15 Aug. Tusschen de stakende arbeiders der alu- miniumfabriek en buitenlandsche ar- beidswilligeu en de gendarmerie, kwam het Vrijdagavond tot een ernstige bot sing, waarbij één man gedood en één zwaar gewond werd. Met het oog op de dreigende houding der stakers, ver zocht de directie der fabriek Zaterdag avond militaire hulp uit Constanz te zenden. Hierop arriveerden Zaterdag avond vroeg een compagnie infanterie en twee machine-geweer-afdeelingen, die de brug over den Rijn bewaken. Sedert is de orde niet meer verstoord. Spoorwegongeluk in Amerika. COLORADO SPRINGS, 15 Aug. Twee treinen van den Denver-Rio Grande spoorweg kwamen in een bocht van den weg in de nabijheid dezer stad in botsing. Acht dooden; vijftig gewon den. De beide treinen telden samen 400 passagiers. Sommige gekwetsten zijn stervende. Aardbeving in Japan. TOKIO, 15 Aug. In Midden-Japan, werd gisteren een ernstige aardbeving gevoeld. Te Tokio waren de trillin gen in slechts geringe mate merkbaar. Te Nogaya, een van de voornaamste steden ,is groote schade aangericht. De berichten omtrent de ramp zijn sehaarsch, omdat het spoorwegverkeer en de telegrafische verbinding verbro ken zijn. i Volgens tot dusver ontvangen berich ten .zijn er 21 personen gedood en 70 gewond. In een deel van de prefec tuur Shiga, is aanzienlijke schade aan gericht TOKIO, 15 Aug. Volgens de laatste berichten, hebben dertig personen bij de aardbeving het leven verloren, en zijn er 82 gewond; waarschijnlijk moeten deze getallen verdubbeld worden, als de berichten van de afgelegen districten inkomen. Er zijn veel tempels ver woest. De Koningin als fotografe. Men meldt uit Apeldoorn, dat in den laatsten tijd H.M. de Koningin we der meermalen photographiscbe op namen neemt van het Koninklijk Park. Tijdens het boschbessenplukken werden du en dan vrouwen- en kin- deren-pluksters gekiekt, die H. M. de KoniDgin niet eens kende, waarbij H. M. dan steeds hun naam en huis nummer vroeg. Waarom dit geschiedde bleek al spoedig, want was de opname goed gelukt, dan ontvingen de betref fende huisgezinnen het portret. Geluk te het echter niet, dan vergoedde H. M. dit, door den kinderen speelgoed te zenden. Een klok van de Koningin. Bij de geboorte van Prinses Juliana werd de klok te Oude-Biltzijl (Fr.), welke was bevestigd in een torentje op de school, stuk geluid. De Doops gezinde gemeente in genoemd dorp, die een toren laat bouwen, is nu door H. M. de Koningin verrast met de schenking vaD een torenklok, die gegoten zal worden te Midwolda (Oldambt). De klok zal het volgende, door H. M. de Koüingin zelf gekozen opschrift dragen: De Juliana-Klok. Geschenk van H. M. de Koningin ter herinnering aan de geboorte van H. K. H. prinses Juliana 30 April 1909. De Keizer komt terug. De Duitsche Keizer heeft, nadat hij op Middachten zijnde, herhaalde ma len zijn bewondering geuit had over de mooie streek, te kennen gegeven zijn bezoek te zullen herhalen. (A'aar het hngelsch.) 35) Er was geen spoor van de vermiste juweelen te ontdekken, en daarom blaakten zij de reis verder mede, om. nog eens te zoeken. Terwijl we te Queenstown wacht ten, verzocht ik den administrateur oen telegram voor mij te willen roe den emen. Het wlas naar den schijn te oordeeieD, een boodschap naar een Dendensch hotel, waar ik kamers Voor mij en mijn vrouw hesprak, OQ ik had als echte millionair geen ^v oorden gespaard, om uit te leg- ken waar de kamers moesten zijn, on hoe ze er moesten uitzien. Daar V(el een honderd telegrammen teg3- Ljk werden gezonden, wekte dit in ■het geheel geen opzien. Maar de uit werking daarvan was merkbaar, o°en wié onzen tocht naar Liver- Pool vervolgden. -üe moeilijkheid was nu, waar :ik slotte de juweelen zou verber gen. Eindelijk rees er een plan in mij op, dat zoo eenvoudig ten vol maakt, was, dat het moeilijk zou zijn, om mij daarop te vangen. Den heelen tijd op de lersehe Zee zoch ten de detectives voortdurend; zij gaven zich oneindig veel moeite, doch bereikten daarmede niets. Na dat zij ook mijn kajuit herhaalde lijk hadden doorzocht, nadat zij ie der stuk van mijn bagage van zijn plaats hadden gehaald, ik had natuurlijk al mijn djevengereedschap over boord geworpen wachtte ik een goede gelegenheid af, om het zijden zakje met diamanten uit de afvoerpijp los te maken en rond mijn lichaam onder mijn kleeren te ver bergen. Ais mijn telegram: zijn uit werking had gehad, zou ik geen moeilijkheid hebben bij mijn aan komst te Liverpool. Maar als het zijn bestemming niet bereikte zoo als ik weldra in staat zou zijn te weten dan was ik van plan een andere poging te doen om mijn vei ligheid te verzekeren, ofschoon dit een volkomen verandering' in mijn plannen met zich zou brengen. De sterkste proef, die ik zou heb ben te doorstaan, zou het volledig onderzoek door de detectives en de douanen aan de Lancaster'haven te Liverpool zijn. Dje kapitein- had zijn spijt over het verlies niet onderstoe len of bankeu gestoken en was beslo ten niets onbeproefd te laten om de schuldigen te ontdekken. Hij eischte dat iedere passagier in de douane loods geheel zou worden doorzocht, zoodat, zelfs al waren de diaman ten nog op het schip, het onmo gelijk zou zijn, ze naar het land te vervoeren. Ik lachte in mijn vuistje over deze voorzorgen. Kort nadat we het Noordwest lichtschip rondgevaren waren, zag ik een sleepboot naar ónze stoom boot toekomen. Het was een heel gewone sleepboot, zooals er honder den bij Liverpool varen. Maar toch had zij een kleine bijzonderheid; haar kapitein scheen zoo bezorgd te zijn een andere boot aan te va ren, dat hij voortdurend zijn stoom fluit gebruikte, nu in lang- gerekte tonen, dan weer met rukken. Ik vernam uit deze geluiden, dat Eive mijn draadbericht had ontvangen, en dat- hij aan boord van de sleep boot. was om mij hulp te verlee- nen, in mijn komend avontuur. Mijn vrouw stond op het dek met andere passagiers. Maar zij kreeg nu den eersten blik op haar nieuw vaderland en daarom bleef zij vlak naast mij. Dit was zeer lastig, want ik kon daardoor mijn plan niet uit voeren. Maar nadat ik haar nog een en ander van het land had ver teld, waarheen we ons nu spoedden, beval ik haar aan, eens [te kijken naar bet inpakken van onze goe deren, en zij verliet mij zonder eenigen argwaan. Een voor één gin gen de passagiers naar beneden om hun ne goederen iu te pakken, i?n. toen het dek betrekkelijk verlaten was, begon ik te werken. Ik wist, dat iedere beweging, die ik maakte, van de stoomboot opgemerkt werd, die nu vlak naast ons voer, maar in te genovergestelde richting' ging. Die andere sleepbooten waren op ©eni gen afstand verwijderd. Ik haalde mijn zakdoek te voor schijn, snoot mijn neus met eenige vertooning, en deed den zakdoek we der in mijn zak. Het was een eenvou dige daad, maar zij vertelde aan hen, die op de sleepboot waren, dat alles in orde was. Dadelijk daarna leunde ik over de ijzeren leuning' van het salondek, waai- een reddingsboei hing en leun de daartegen. Maar terwijl ik leun de, waren mijn vingers bezig met het vasthechten van het zakje met diamanten aan den reddingsboei. Toen zag ik rondniemand keek naar mij. Ik zaagde het touw waar aan de boei hing, met een stomp, mes half door om aan de breuk den schijn te geven dat zij op natuurlijke wijze wasi ontstaan, en leunde er daarna zwaar tegen aan. Alles gebeurde ge lijk ik het wenschte. Die boei brak los, ik schrok terug met een kreet van ontsteltenis; bet witgeverfde ronde voorwerp viel met een luid plassen in de zee. Daar dreef bet iu een oogenblik naar den achterste ven.- Maar bijna vóór de boei het water bad bereikt, was. een scheeps officier van de brug: gesprongen om te zien wat de reden was van mijn geschreeuw. Die reddingsboei, zei ik wijzen de. Ik leunde er tegen aan, en het touw moet vergaan zijn. Hij is over boord gevallen. Hij lachte, maar ik had rekening gehouden met 't feit. dat de red dingsboeien van stoombooten van ze kere waarde zijn, zoodat geen kapi tein ze met opzet zou wiHen vernie zen. Ik vergiste mij niet. De kapi tein nam den scheepshoorn aan zijn. lippen en riep de aandacht in van die op de sleepboot waren, en, zoo leek het ten minste, den val van den reddingsboei niet hadden opge merkt- Dadelijk draaide de sleep boot om en voer met vollen spoed naar den boei, die met een langen bootshaak uit het w,ater werd Qpge- vis-cht Ik slaakte ee.n zucht van verlichting. JVant alles was prach tig in zijn werk gegaan. Een paar minuten later voer de sleepboot langs ons stoomschip, dat zijn vaart gematigd bad, een Djn werd over boord gelaten en de opgepikte boei werd opgehaaldik behoef het niet te zeggen zonder zijn aanhahg- van diamant. Daarna ging ons stoomschip we der voort, terwijl de sleepboot om keerde en zich zeewaarts spoedde. Om kort te gaan, het laatste on derzoek in de douaneloods was zon der eenig resultaat. De diamanten waren verdwenen en eenigen mijner lezers zullen zich ongetwijfeld nog wel de ontsteltenis herinneren, die veroorzaakt werd door de verdwij ning van dien waardevollen buit. Toen ik w;eer in Londen terug was, nam ik de teugels van onze zaak weder in handen en begon uit te *en naar nieuwe plannen voor mijn werkzamen geest. In den laatsten tijd was ik in de verschillende aanslagen de werke lijke uitvoerder geweest, maar nu wilde ik het handelend deel van mijn positie laten varen, en meer alfl leider van de bewegingen mijner deelgenootelf optreden. EINDE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1