Gemengd Nieuws. Sociale Berichten. Uit den Omtrek, Amsterdamsche Beurs. j. W. LUCAS, Stadsnieuws. L 52V, 7% s De nieuwe minister ran Koloniën. H. M. de Koningin heeft gisteren den nieuwbenoemden minister van koloniën, den heer De Waal Malefij t, ten paleize Het Loo ter beëediging in zijn ambt ontvangen. De ministers met verlof. De ministers, die thans op reis zijn, worden tegen 28 dezer in Den Haag terugverwacht. Uit de Staats-Courant. De gewone audiëntie van den mi nister van waterstaat zal tot nadere aankondiging en die van den minister van marine Vrijdag niet plaats hebben. Nog bekroningen. Keizer Wilhelm heeft aan de leden der Nederlandsche zending, welke Z. M. te Kleef begroette, de volgende onderscheidingen verleend: aan vice- admiraal baron Sweerts de Landas Wvborgh het grootkruis (ridder le kl.) der orde van den Rooden Adelaar; den luitenant generaal van het leger in Oost-Indië Van Daalen het groot kruis (ridder le kl.) der Kroonorde van Pruisen; den ordonnance-officier van H. M. le luitenant baron Van Voorst tot Voorst het ridderkruis 3e klasse der Kroonorde van Pruisen. Niet gevlagd. Aan den Minister van Bnitenland- Bche Zaken zonden te Bordeaux wo nende Nederlanders een adres, zich beklagende dat op den geboortedag van prinses Ju.iana, het Nederlandsche Consulaat aldaar niet heeft gevlagd en dat ook op den 2en Augustus, den verjaaidag van de Koningin-Moeder, de Nederlandsche driekleur niet van het consulaat wapperde. Voorkoming en bestrijding van werkloosheid. De „St. Ct." (no. 190) bevat een Kon. Real. waarbij I. Aan eene Staatscommissie wordt opgedragen te onderzoeken a. in hoeverre de Regeering over de middelen beschikt om snel en vol doende ingelicht te worden pver den stand van de binnenlandsche arbeids gelegenheid en den omvang en den aard van werkloosheid in de verschil lende vakken en welke aanvulling deze middelen behoeven b. wat de Regeering kan doen, hetzij door steun van personen of corpora ties, hetzij zelfstandig, zoowel tot voor koming of bestrijding van werkloos heid als tot leniging van de gevolgen daarvan met bepaling, dat door deze Staats commissie aan Ons verslag zal worden uitgebracht aangaande de uitkomsten van het door haar gehouden onder zoek, welk verslag de voorstellen zal bevatten, waartoe dit onderzoek haar eventueel aanleiding mocht geven, zullende elk lid der Commissie de bevoegdheid hebben van zijne ziens wijze, voor zooveel die van de meerderheid der Commissie af wijkt, in eene afzonderlijke aan het verslag toe te voegen nota te doen blijken; II. In deze Staatscommissie is o.m. benoemd tot lid, tevens voorzitter, mr. M. W. F. Treub, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's Gravenhage. De waterwegen in verschillende landen. Een Amerikaansche commissie, door het Congres te Washington uitgezon den, om zich op de hoogte te stellen van de waterwegen in verschillen ie landen in Europa, wordt eerlang in Nederland verwacht. Deze zending bestaat uit de heeren Smith, directeur van het bureau der gilden, en uit de Senaatsleden Burton, Alden, Gallinger en Knox. De heeren zullen dezelfde studiereis doen in België, Oostenrijk, Servië, Frankrijk en Engeland. pend naar hun in 't water spartelend hondje, dat geen kans zag naar den kant te komen en al maar verder near 't midden afdreef. Tai van menachen stonden er om heen, dames ijlden er naar toe, jongens hingen over 't hek, elegante vreemdelingen kwamen er bij, de massa groeide en de tram kon niet door, maar machteloos stond iedereen 't aan te zien, hoe het watertrappende dier aldoor dieper wegzakte, uitgeput, bijna bezwijkend. Internationaal-sociaal uitten zich klacht en medelijden, en niemand wou begrijpen, dat het kleine bootje „langszij" even vast lag aan ketting en hangslot als de groote brand spuit in eigen persoon. Een agent naderde met langzaam-ge- wichtigen stap en schudde het hoofd, en was even onmachtig als de gewone stervelingen om de reddingboot te ont ketenen. Nu moest voor aller oogen 't arme dier verdrinken, tot plotseling door het volk een blijde boodschap ging: „D'r gaat er een te water!" En waarlijk, daar staat in het bewuste bootje een flinke jonge kerel z'n schoenen uit te trekken, en even daarna springt hij, onder luide instemming van het publiek, te water en zwemt met een twaalftal mooie lan ge slagen naar het nauwelijks meer bo- ven-komende zwarte kopje, dat hij han dig in 't nekvel weet te grijpen en be houden terug komt brengen op den kant! En toen uitten zich spontaan aller waardeering en voldoening met gulle gaven in een kameraadschappelijke pet, waarvan al gauw de bodem met zilver lag bedekt! Vraagwaaróm was de agent onmach- machtig het bootje „van de stad" los te maken, dat daar zoo tartend en on bruikbaar vast lag? Kinderen kunnen daar ook te water raken, en er is niet altijd zoo'n kra nige zwemmer bij de hand. Als de politieagenten van dat hang slot een sleutel bij zich hadden? Of dat ten minste zéér dichtbij konden halen? Dat zou evenmin onuitvoerbaar of overbodig zijn. Febris typhoïdea. Te Beerta (Gr.), waar eenige jaren achtereen telkens de febris typhoïdea heerschte en talrijke slachtoffers maakte, hoogstwaarschijn lijk een gevolg van het slechte drink water, is deze besmettelijke ziekte thans uitgebroken in een groot huisgezin. Vier personen werden aangetast, één is reeds overleden. Een droeve dood! Te Coevorden had het 2-jarig zoontje van den koper slager M. Woensdag het ongeluk in een pot met kokende bieten te vallen. Het kind is reeds in het ziekenhuis overleden. Verdronken. Vrijdagmorgen waren te Purmerend twee jongetjes van on geveer 8 en 12 jaar, waarvan de oud ste een logeetje uit Amsterdam was, aan ,t vischjes vangen bij de fabriek „Hollandia". Toen ze 't eerste vischje machtig geworden waren, ging de jong ste met spoed naar huis, om 't zijn ouders te vertoonen. Inmiddels was de oudste verdronken, waarschijnlijk door uitglijden aan den kant. Origineele reclame. In de „Köln. Zeit." vinden we 't volgende verhaal: Op zekeren avond namen in den Rot- terdamschen Schouwburg in een rij fau teuils achter het orkest 23 heeren naast elkaar plaats, die met opzet hunne hoo- ge hoeden ophielden, ook nadat het scherm was opgegaan. Het publiek werd onrustig, men begon te mompelen, en dan luid ter oepen: „Willdn de hee ren zoo goed zijn hun hoed af te zet ten!" Plotseling, op een teek en van den middelsten heer, nemen de 23 ge lijktijdig hun hoofddeksel af. De toorn van het publiek maakte plaats voor verbazing; want op ieder der kale schedels prijkte een groote geschilder de letter, welke letters achter elkaar gelezen, den naam van een nieuwe kaassoort vormden, waarop de onder nemende fabrikant door dit eigenaardig middel de aandacht wilde vestigen." Als 't niet waar is, is het toch goedi bedacht van de „Köln. Zeit." Hoe is het mogelijk! Een Duitsch student zou Zaterdagnamiddag met de Batavierboot uit de Boompjes te Rot terdam naar Londen vertrekken. Hij studeert in Engeland. Na zijn bagage aan boord gebracht te hebben, ging hij nog eens aan den wal en werd, door de Boompjes wandelende, aange sproken door twee als heeren geklee- de personen, met wie hij al praten de de stad inliep. Die heeren brach ten hem in een café, waar weet de student niet, en haalden hem over tot kaartspel. Men ging aan het harten- azen en de student was in een Omme zien 340 mark kwijt. De kwartjesvin ders poetsten te plaat en hun slacht offer heeft, zonder een cent van het geld terug te zien ,zijn reis moeten vervolgen. Een straatscéne en een vraag. Hierover schrijft „Het Vad." Het was op den Korten Vijverberg, Vrijdag, in Den Haag, dat eenige kinde- paii V»n il «n/J R oon nm troor 1 onon De staking der Am sterdam sche grondwerkers. In den toestand was Zaterdag nog geen verandering gekomen. Gisteren- ochtend had vanwege het P. A. S. de eerste uitkeeriDg van de stakers plaats. De twaalf losse arbeiders van de H.IJ. S. M.. die eenige dagen geleden ontslagen werden in verband met een conflict dat zich voordeed aan de Westelijke Viaduct, zijn weer in dienst genomen. Tengevolge van de staking zijn een vijftigtal heiers en tal van opperlieden en metselaars zonder werk. Binnen kort zullen ook een aantal timmer lieden door staking op straat komen te staan. Wet op het Arbeids-Contraot. Op de Jaarvergadering van den R.K. Metaalbewerkersbond werd met alge meens stemmen de volgende motie aangenomen „De afgevaardigden der afdeelingen van den Nederl. R. K. Metaalbewer kersbond in vergadering bijeen in het „St. Jozefegezellenbuis" te Amsterdam op Zondag 1 Augustus 1909, kennis genomen hebbende van de ervaring door nagenoeg alle afdelings besturen ondervonden, dat Damelijk zoo goed als alle patroons de goede bepalingen der Wet op het Arbeids contract uitschakelen ten nadeele der arbeiders en dit in strijd met de be doeling der Wet, spreekt als bare overtuiging uit dat het noodzakelijk ie de bedoelde Wet zoo spoedig mogelijk te herzien en meer van dwingend recht te maken; draagt het Bondsbestuur op dezen eisch aan de regeering kenb&ar te maken en gaat over tot de orde van den dag; HAARLEMMEBLIEDK c a. Raadsvergadering. Zaterdag vergaderde de Raad. Afwezig de heer Hartgerink. Na opening der vergadering is eerst aan de orde het onderzoek der geloofs brieven van de herkozen raadsleden, de heeren B. P. Vink Sr., A. Biesheu vel Sr. en J. Cos, welke da vergader zaal verlaten. De vergadering benoemt een commis sie van onderzoek van drie leden, waar toe de heeren S. 'P. Vink, D. Vriese- koop en F. L. Faas worden aange wezen. Tijdens het onderzoek wordt de zit- inrt trowoVtr\rcf Bij heropening der vergadering rap porteert de heer Faas dat de commis- Ve geloofsbrieven heeft onderzocht en in orde bevonden. De geloofsbrie ven worden door den Raad goedge keurd en tot toelating der leden beslo ten. De drie herkozen leden treden daar na weder de Raadszaal binnen en de Voorzitter maakt hun met 's Raads beslissing bekend. De Voorzitter leest hierna den brief van den Minister van Binnenlandsche Zaken, met afschrift van het door Z.Exc. verzonden schrijvèn aan het gemeente- bestuur van Haarlem, in zake de re geling van toelating van builenkinderen op de scholen voor M. O. te Haarlem. De heer Faas verklaart zich voor het verleenen van een jaarlijksch be drag uit de gemeentekas per leerling en niet voor eene bijdrage onafhanke lijk van het getal leerlingen. De Voorzitter stelt voor eerst met het gemeentebestuur van Haarlem hier omtrent overleg te plegen, alvorens een beslissing te nemen, waartoe wordt be sloten. De rekening der Gezondheidscommis sie, gezeteld te Bloemendaal, dienst 1908, wordt goedgekeurd. Aangeboden wordt de gemeente-reke ning, dienst 1908, bedragende: in ont vangst f30431.266, in uitgaaf f30268.755 ..en alzoo sluitende met een batig saldo van f 162.51, benevens de rekeningen van het Burgerlijk Armbestuur en van het legaat-Broekhuizen, over 1908. Tot leden der commissie van onder zoek dier rekeningen, worden benoemd de heeren S. P. Vink, A. Barendregt en J. Cos. Het nazien wordt bepaald op 20 Augustus a.s. Bij de behandeling van het adres van Slootweg te Haarlemmermeer, om verlenging der huur van een perceel land, welke met 1 December a.s. af loopt, brengt de heer v. d. Vligt, na mens de commissie der landerijen, rap port uit, en zegt dat de veen nog niet geheel uit genoemd perceel is gehaald en dat het voorts in een slechten toe stand verkeert, zoodat het niet volgens contract kan worden opgeleverd, doch dat de huurder, indien de huur ver lengd wordt tot 1912, bereid is alles in orde te maken, waartoe de commis sie adviseert. De heer Faas zou de pachtsom van bedoeld perceel wenschen te verhoo- gen, omdat alle landerijen in waarde zijn gestegen en vooral omdat de te genwoordige huurder niet aan zijne ver plichtingen heeft voldaan. De Voorzitter zegt dat B. en W. de toestand van genoemd perceel ook nog wel eens in oogenschouw willen nemen, alvorens op het adres eene beslissing wordt genomen en zou daarom wen schen dat deze zaak nogmaals werd aan gehouden tot de volgende vergadering. De heer Barendregt zegt niet te be grijpen, waarom deze zaak moet wor- den aangehouden, daar de Commissie rapport en advies uitgebracht heeft. Wenscht men zich daar niet aan te houden, dan ziet spreker hierin een bewijs dat men de Commissie niet ver trouwt. De Voorzitter meent dat deze zaak belangrijk genoeg is te achten om ie der nog eens in de gelegenheid te stel len te gaan zien en dat het vertrouwen in de Commissie daardoor niet wordt verminderd. Besloten wordt dit punt tot de vol gende vergadering aan te houden en ge noemd perceel land te gaan bezichtigen op 23 Augustus a.s. Tot keurmeester van vleesch, wordt met algemeene stemmen benoemd de heer J. C. van Veen, Rijks-veearts te Houtrijk en Polanen; evenwel wordt besloten, de jaarwedde als zoodanig niet te verhoogen. Omtrent een adres van W. Melchior e.a., omtrent gaslevering te Spaarnwou- de nabij Spaarndam, kan geone beslis sing worden genomen omdat nog niet door den betrekkelijken exploitant con cessie tot gaslevering aldaar is gevraagd. Een verzoekschrift van C. v. d. Goes, tot aanleg van een weg te Houtrijk en Polanen, wordt aangehouden, in ver band met een dezer dagen te houden bespreking met den Inspecteur der Volkshuisvesting Wentink, van het te maken uitbreidingsplan voor Halfweg. Nogmaals wordt behandeld het adres van den Gemeente-secretaris om ver hooging zijner jaarwedde met f 250. De Voorzitter zegt, dat de stemming hierover met briefjes in de vorige ver gadering op een misverstand berustte. Men besluit derhalve de toen genomen beslissing in te trekken. Alsnu wordt het adres weder in stem ming gebracht, nadat de heeren Baren dregt en Biesheuvel zich tegen verhoo ging verklaard hadden, omdat bij goed gunstige beschikking alle gemeente ambtenaren, met de onderwijzers aan het hoofd, (sic.) om verhooging van jaarwedde zouden komen vragen, ter wijl de heeren Faas en Cos zich vóór verhooging verklaarden, omdat zij de jaarwedden te laag achten in verhou ding tot hetgeen van den Gemeente secretaris wordt gevergd, en de hooge levensstandaard te Halfweg. Het adres wordt echter met 8 tegen 2 stemmen verworpen, evenals een voorstel van de heeren Faas en Cos om die jaarwedde dan met f 125 te verhoogen. Alleen slemden vóór de heeren Faas en Cos. Vastgesteld wordt het suppletoire kohier van de Hondenbelasting, dienst 1909. De heer Barendregt leest ten slotte nog het verslag van de plaatselijke schoolcommissie. Bij de rondvraag geeft de heer Faas de wenschelijkheid te kennen voortaan ook in den zomer de lantaarn te doen opsteken op de Kluft te Halfweg, om dat het daar soms zeer donker is. De Voorzitter zegt hiertoe last te zullen geven. De heer S. P. Vink klaagt over den slechten toestand van den weg der rionitt Ki» fto rvnftf» HaHorii WqtfwfVT De Voorzitter zegt bij de bevoegde auto riteiten te zullen aandringen op ver betering. Ook zag spr. gaarne bestraat het pnbestraat gedeelte weg nabij de Liebrug, hetwelk de Voorzitter aan de H. IJ. S. M. zal verzoeken. De heer Cos merkt op dat er bij de sluis van Rijnland bij de Duikersloot, doordat niet gespuid wordt eene op- eenhooping van vuil ontstaat. De Voor zitter zegt den opzichter van Rijnland te zullen vragen daar nu en dan te laten spuieln. Hierna sluiting der vergadering. O V KB. VEEN. Een ongeluk. Zaterdagmiddag had op den Tetterodeweg een on geluk plaats. Een koetsier was met zijn rijtuig, waarin drie personen zaten dien weg op geraden, toen juist een spoortrein kwam aanrijden, waardoor het paard schichtig werd en het rijtuig omkantelde. De in zittenden bezeerden zich niet ernstig en spoedig waren eenige personen aanwezig om het rijtuig weer over eind te helpen. Pastoor ten Brink. Heden herdenkt de Zeer Eerwaarde Heer Pastoor Li. ten Brink zijn 70sten geboortedag. Zeer veel parochianen kwamen hem feliciteeren en gaven blijk van belangstelling door het uitsteken der vlaggen. God geve Idat onze beminde herder noch vele jaren voor on'zle gemeente gespaard moge blijven. ZANDVOOBT. Onze badplaats. Aanwezig op 10 Aug. 1909 5057 pers. Bijgekomen tot 13 Aug. 219 Vertrokken 5276 pers. 124 Aanwezig op 13 Aug 1909 5152 pers. Haarlemsch Kinderhuis 2e ploeg 60 kinderen. Amsterd. Vacantie Kolonie Kost- verloren 2e ploeg 60 kinderen. Badhuis voor Minvermogenden 100 patiënten. Temperatuur van het water. Woensdag 11 Aug.l7o R. Donderdag 12 17o R. Vrijdag 13 17o. R. Hoogwater. Zondag 15Aug.v.m. 2,15 n.m. 2,34 Maandag 16 2,52 3,09 Dinsdag 17 3,25 3,42 Woensdag 18 3,58 4,14 IJMUIDEN. Personalia Bij Kon. Besl. is, met ingang van 1 September 1909, 0. Verkade, te Amsterdam, benoemd tot machinist-electricien bij de rijks elec- trische inrichtingen alhier. Medegedeeld door H. C. Tombeeqh en Cc 16 Aug. Atchison comm. Denver Rio Erie Kans South Pref. Missouri Comm. N. Y. Ontario Sock Island southern Pacif. Railway. Union Pacif. Wabash Comm. Amalg Copp. Car Foundry Steel Comm. Marine Pref. Comm. Peruv. Pref. Comm. Kon. Petroleum Great Cobar Ned. Schuld 21/, 0/o Rusland Hope. Consols Amer. waarden stil maar vast. Huss. fondsen hooger. Petroleum aand. ongeanimeerd. Tabaksaandeelen onveranderd. Mijnaandeelen prijshoudend Prolongatie li 2 pet. Vorige koers heden 119 1194/4 51 511/4 371/2 37ï/i« 47i/4 471/4 729 w 72'%, 42 42>/4 531/4 403 4 41716 185 13734 33 338/le 207 218 22% 221/4 877/g 881 4 68 673/4 763/4 781 22% 221/, 77 ie 343/4 34'/, 8 Vie 8% 4531/4 4531/2 123 1241/2 781/4 781/4 85h, 86 86 86 Public Accountant. Leeraar M. O. Boekhouden. KRUISWEG 45. Pries ter-zeg eat. Het diocees van Haarlem is gisteren, op den feestdag van Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart, weer verrijkt met den ze gen, twintig nieuwe medearbeiders van den Bisschop in het geestelijk werk te hebben gewonnen. Door de oplegging der handen, de zal ving en de mededeeling van Gods ge naden uit de volheid der bisschoppe lijke macht zijn twintig jonge mannen wederom in Haarlem's Kathedraal ge wijd tot offeraars en bestierders, leer aars en predikers. 'n Verheven plechtigheid is de Pries terwijding Méér nog door wat gezegd en gebeden en gesproken wordt, door den inhoud der heilige handeling, dan door uiterlijk vertoon al glanst de majesteit van den prins der Kerk die deze jonge priesters roept tot ziju mede-arbeiders, daarbij ook telkens en telkens op. "Wanneer'die wijdelingen daar neder- liggen in het stof, en Gods heiligen aanroepen, wanneer de Bisschop ze toespreekt in die gemoedelijk-ernstige, onderwijzende woorden van het „Pon tificale Romanum" en ze wijst op de grootheid van het ambt, op het gewicht der bediening ,de heiligheid die gevor derd wordt, waimeer de nieuw-ge- wiiden luidfvon mét den Bisschon het Heilig Offer mede-opdragen, wanneer ze „niet meer dienaren, maar vrienden" genoemd worden en den broederkus ontvangen en plechtig den eed der ge hoorzaamheid zwerendün voelt de leek die vérre staat van het heilig priesterambt de hoogheid dier verhe ven waardigheid en hare verantwoorde lijkheid, en iets van den zwaren plicht die het medebrengt, en wie er door de omstandigheden reeds iets meer van wist, ziet in de ontzaggelijke waarde van het heilig Priesterschap en de hei ligheid die geëischt wordt voor zóó groote genade Als dan ten slotte de hoogwaardige Herder van het Diocees, met staf en mijter plechtig-vóórlredend, zijn drie- voudigen zegen heeft uitgesproken, waaraan ditmaal zoo kostbare gunsten zijn verbonden, en als hij dan in 't vorstelijk violet en purper der c a p p a magna, zegenend door de rijen der geloovigen is gelreden ten uittocht uit zijn kathedraal, dan komt voor dege nen die den jonggewijden Priesters na- bijstaan, wel het plechtigste, althans het roerendste moment Dan spreken die jonge Priesters h ün eersten Priester-zegen, dan knielen ge lukkige moeders en vaders en magen en vrienden neder voor die jeugdige gewijden, en van ontroering-schorre, soms-verstikte stemmen klinken daar in het hoogkoor en in de kapellen dei- kathedraal: Benedictis Dei omnipoten- tis Die Priester-zegeningen mogen ge dij en En eveneens mogen voor de Kerk van Haarlem deze nieuwgewijde Pries ters door ondervinding die ze opdoen en ernstige studie die ze volbrachten beide, een zegen zijn en zegenrijken ar beid verrichten voor en in alle klassen en lagen der maatschappij ,die ze nu even hoopvol en blijmoedig en ver trouwend intreden als Christus' leer lingen, toen ze uitgingen om de wereld te leerea! Dat zal dan dubbele Priester-zegen zijn! Monseigneur onze Bisschop werd bij de heilige wijdingen van gisteren geas sisteerd door den HoogE er waarden heer Kanunnik en Plebaan Rikmenspoel als presbyter assistens, door de HoogEerw. heeren Kanunniken Deken Stoffels en Rector Bosman als troondiakens, door de ZeerEerw. Hooggeleerde heeren pro fessoren van Warmond E. Rengs en P. G. Groenen, als diaken en sub-dia ken, terwijl theologanten van het Groot seminarie de verschillende kleinere functiën verrichtten. De beide secreta rissen van Mgr. waren caeremoniarii. De namen der nieuwgewijde Priesters en der vier eveneens gisteren gewijde Diakens zijn onder „Kerknieuws" op genomen: van de eersten is de Wel- Eerw. heer Th. Th. van Outersterp een stadgenoot; deze zal Donderdagmorgen ten 9 uur in de bijkerk van het II. Hart (Kleverpark) zijne Eerste Plech tige H. Mis opdragen, zooals reeds onze „Officiëele Kerklijst" Zaterdag ver meldde. Het zilveren Priesterjubileum van Pastoor Dr. Vlaming. Het is een heerlijke bijzonderheid, dat op den grooten Feestdag van Onze Lieve Vrouw Hemelvaart de volijverige 'en beminde Pastoor der Onze Lieve Vrouwe parochie, de Z. E. Z. G Heer Dr. Th. M Vla- min ng, zijn zilveren Priesterfeest mocht vieren. Deze dag is voor de Parochie niet alleen, doch voor ge heel het Roomsejhe Haarlem, een vreugdedag geweest. Ten teeken hunner blijdschap hadden vele Ka tholieken de vlaggen uit hun wonin gen gestoken en 't Kerkgebouw tooide zich iu een feestgewaad. De solemneele Hoogmis. De feestdag weid aangevangen met een dankgebed tot God. r Te 10 uur trok een stroom van gelcovigen 't kerkgebouw binnen, dat weldra geheel gevuld was. Aan 't .altaar merkten wij op den H.E. Heer Mgr. L. C. L Eijgenraam van Amsterdam. Te 10 uur werd de jubileerende Pastoor ingehaald. Van de pastorie geleidde een stoet van bruidjes en misdienaars den herder naar de kerk. Z.Eerw. was vergezleld van de hee ren kapelaans der parochie en Ide heeren kerkmeesters. Zoodra de stoet de keurig versier de kerk betrad, zlong het vergaderde volk den jubileerenden Pastoor een .Welkomstlied toe. IJe Pastoor nam met de heeren op 't altaar plaats, terwijl kapelaan Raëskin, na het welkomstlied met hartelijke woor den den Jubilaris gelukwensehte na mens de parochie en na van de dank baarheid zijner parochianen gespro ken te hebben, voor hen vroeg een vurig gebed van den Pastoor, die zoo aanstonds 't H. Misoffer zou opdragen. Hierna begon de plechtige Hoog mis, opgedragen door deu Pastoor zelf, daarbij geassisteerd door de drie Heeren kapelaans der parochie. Tijdens deze Hoogmis werd door het zangkoor „Laudate Deum" gezongen en zeer verdienstelijk ten geboore gebracht: „Veni Creator" van Jac. de Jong. „Missa St. Jo seph" van Ph. Loots. „Tantum Er go" vau Jac. de Jong. Feestcantate „Priester glorie" van Dobbelsteen. De O. L. Vrouwekerk kan op zulk èen koor met recht trotsch ziju. Na het H. Evangelie hield de Zeoreerw. Pastoor ztelf de predikatie. Z.Eerw. begreep dat zijn paro chianen, die zooveel bewijzen van aanhankelijkheid gegeven hadden in geschenken en gebed P, van morgen gaarne ,eenige woorden van hun pastoor zouden hooren en Pastoor meende ztelf pok idjoor zijn wpprd deze gplpyenbeiV) iipncfhanr 1.. mwtAn maken aan 't heil van zijn paroohiar nen. Met de woorden van den apostel Paul us voor oogen, laat ons God danken voor zijne onuitsprekelijke genaden, dacht de Eerw. Jubi laris terug aan de H. Priesterwij; duig, nu 25 jaar geleden. Hoe hij z,;ch toen niet kon voorstellen Pries ter te zijn van den Heiligen God: door zijn woord brood in het Heilig Lichaam des Heeren te mogen veran deren; hoe zijn mond de zonde zou, vergeven,, zijn hand zegen zou ver spreien over het volk. 1 En nu, na vijf en twintig jaar, zon Z.Eerwaarde het volk willen verha len van de genaden, hem door God in zijn priesterleven geschonken; maar als de profeet moet hij erken nen, slechts te kunnen stamelen, in plaats van den Lof des Heeren in welsprekende taal te verkondigen. Wat zal ik den Heer weder geven en wat zal ik U, mijn volk weder geven gaat de predikant verder. En dan komen de woorden die zoo aanstonds in het H. Misoffer gaaai gesproken worden, veidcr voor zijn geest. „Ik zal den Kelk des; heils nemen" en het H. Misoffer opdra gen uit dankbaarheid jegens God en dan niet op de eerste plaats voor zich zei ven, maar voor de parochie, die hem zooveel liefde bewijst, en aan God zal dis jubilaris voor zich zelf de genade van meer 'ijver, vra gen in zijn Heiligen Dienst; de parochianen moeten met hem bidden, opdat. Pastoor meer moge doen voor, hen zelf en voor hunne kinderen, die ook zijne kinderen zijn. „Dien naam des Heeren zal ik aan roepen" gaat de predikant voort: ja wij zullen den Heiligen naam van Jezus aanroepen, om in dien aanbid- delijken naam God getrouw te die nen. En ook den naam van Maria zullen wij als kinderen van de O. L. Vrouwekerk aanroepen, opdat de pa rochianen dien naam te vaker izouden aanroepen, schenkt de jubileerende Herder op dezen dag aan (de parochie een nieuwe kerkklok, die hen drie malen daags door het luiden van het Angelus zal herinneren de Heilige namen van Jezus en Maria, En Pastoor vraagt, dat Zijne paro chianen het Angelus Zullen bidden, zoo vaak de tonen der nieuwe klok hun in de ooren zullen klinkendab zullen zij door de voorspraak van Maria, wier ten Hemel opneming heden gevierd wordt en die op een troon van gestamte schittert daar boven, ook eenmaal den Hemel in gaan om daar mede als sterren te schitteren. Die receptie. Va n half drie tot half vijf werd receptie g houden, die zeer druk be zocht werd. Z. DL H, Mgr. Gallier met zijn beide secretarissen en de Hoogeerwaarde Heer Mgr. Brouwer, vicaris generaal, kwamen persoon lijk deu jubilaris hun gelukwenschen aanbiedea. Verder tal van besturen van ver- eenigingen en corporaties onzer stad, de Regenten van 't Weeshuis, offi- c ieele personen enz. enz. Namens de Parochie werd den Jubilaris een ca deau in geld aangeboden, bestemd voor de nieuwe Gauisius-school, ook den collectanten overhandigden Pas toor Vlaming een som geld met de zelfde bestemming. Zoo heeft men getoond te begrijpen op welke wijze deze groote ijveraar voor 't Bijzon der onderwijs het best gehuldigd kan worden, men heeft ook getoond te beseffen, dat de schoone Canisius- school nog menig geldelijk offer be hoeft. Wij weten, dat zeer vele Ka tholieken niet alleen in zijn paro chie, ook daar* buiten Pastotor Vla ming hoogachten en beminnen, wel nu, op zijn zilveren Priesterfeest doe men van die achting en liefde ondubbelzinnig blijken en men zemde hem een offer voor Zijn school. Niets zal den jubilaris aangenamer zijn, daarvan zijn we overtuigd. Bten gcheelen dag regende het als het ware van felicitatietelegxammen, brieven en kaartjes. Van s Pausen geïukwensch spraken we Zaterdag reeds. Ook 't zangkoor kwam den Jubi leerenden Pastoor feliciteeren en schonk Z.Ew. een prachtigen altaai" looper en een artistieke foto uit 't atelier Lous, den koorleden met den Pastoor in het midden. Van alle zijden kwamen de ca- deaux toestroomen. Zeldzaam waS de belangstelling, die de vele vrien den van Pastoor Vlaming op deZen blijden dag hem bewezeu. Na de receptie ving de plechtig heid aan in de H. Familie. Ook de leden der „H. Familie" vierden gisteren in een feestelijke vergadering plechtig het jubileum van pastoor Vlaming. Om half vijf begon de plechtig heid, die door pastoor Dr. Vlaming zelf geleid weid- 't Wias een kerk vol menschenvooreerst de leden der „H. Familie" zelf en voorts al les vol met belangstellende, feest vierende geloovigen. Nadat enkele lofzangen waren ge zongen, hield de WelEerw. Heer Heliebrekers, kapelaan der parochie, de feestrede. In schoone, warme woorden bracht de eerw. spreker hulde en dank aan den gewijden ju bilaris, voor al diens werken en strij den voor de jeugd. Spr. hoopte, dat God den beminden pastoor nog Zeer vele jaren voor de parochie en de „H. Familie" zou bewaren. Een flinke, frissche feestzang, mu ziek van Philip Loots, werd daarna door alle aanwezigen den .fubdlee- reuden pastoor ,o g zong.ïi Djaarn^ ging de pastoor, gevolgd door as sistenten en leden der H. Familie iu processie door de kerk. Het Aller- eii

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2