DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. 480 386 56 166 "SS 61 15 ICïi««8ei*huisvMi 23»Si-33? Maaplem BUITENLAND. Gemengde Buitenlandsche berichten BINNENLAND. in rïesi strijd des Sevens. DINSDAG 17 AUG. i»®9„ £4*t« jaargang No. ©966 Bureaux van Redactie en Administratie: Intercommunaal Telefoonnummer 1426. Voor advertentiën en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich uitsluitend tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. voor: Algemeen overzicht. FEUILLETON. af KIIWE HURLEMSCHE COURJUiï ABONKEMENTSPRIJSi iler 8 maanden voor Haarlem Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 4f»on >rljjjke unrnmer; f 1,86 1.35 1.80 0,08 PRIJS OER ADVERTENTIËN Van 18 regels60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meercent. Buiten Haarlem en de Agentschappen £0 cent per regel. Reclames dubbel tarief! Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cents contant). Alle betalende abonnét op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd wijsvinger. GULDEN bi) verlies van éen anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij Ocean". Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht II. DB KRETENZISCHE KWESTIE. De Turksche regeering doet blijk baar met wijs door overdreven voor ried tighejd de oplossing der Kreten zische kwestie uit te stellen. De on ze kern e id doet de opwinding in T,ur- kije niet bedaren. Zoo verneemt Ide „Erankf. Ztg." uit Salonilri, dat daar weer de beweging toeneemt. Ook de Albaneezten te Diibra eischen thans, nog onder den indruk van het daar gehouden congres, een ener giek optreden van de regeering pon der inachtneming van de wenschen dei- beschermende mogendheden. Toch laat deze niet met zich spe len Zaterdag jl. werd reeds gemeld, dat de beschermende mogendheden Turkije te kennen gaven, dat fcaj borg stonden voor de erkenning van de souvereiniteit over Kreta en in verband daarmede hup besluit me dedeelden desnoods gewapend te zor gen dat de Grieksche vlag werd weggenomen van de forten. Zij uit ten de verwachting, dat het in de gegeven omstandigheden niet noo- djg zou zijn, het Turksche eskader naar de Grieksche wateren te ;zen- d.en. f Het leek wel op een beleefde in kleeding van haar vast besluit tot eiken prijs den oorlog te verhinde ren. Blijkbaar is dan ook vóór de gemeenschappelijke nota- aan de Por te, ernstig beraadslaagd over den toestand en de maatregelen tot voor koming van een gewapend optreden. Het heet dan ook in Ide bedoelde nota, dat de mogendheden besloten zijn het uitbreken van den oorlog te voorkomen. Daarom wordt de re geering erop opmerkzaam gemaakt, dat, het verschijnen der Turksche vloot vpor Kreta het gevaar voor ernstige verwikkelingen mede brengt, en eischten zij van de Por te, de vloot uit de nabijheid der Kre tenzische wateren te verwijderen en maatregelen te nemen tot kalmee ring van de oorlogsstemming in het land. Dat klinkt dus eveneens, beslist. Nu is het weer aan Turkije, weer iets terug te trekken, zooals het telkens heeft gedaan. De „Times" is althans optimis tisch Het blad besluit uit het'ontbreken in de'Turksche nota van een toespe ling op het vertrek van den Turk- sehen gezant te Athene, dat er ont spanning is en dus het optreden der mogendheden zijn uitwerking doet voelen. Ook de beweging voor den boycot moet reeds verminderen. Het com,ité te Saloniki schijnt de woede te heb ben bedaar-I van de afdeeling te Mod astir, die onder den invloed staat van het oorlogzuchtige Alba- neesche element. „Petit Parisien" schrijft: Vermoe delijk zal het internationale eskader Dinsdag ter sterkte van acht sche pen voor Kreta samentrekken. Het zal, als dan de Kretenzers aan de eischen der beschermende mogend heden niet hebben voldaan, tot krachtige maatregelen overgaan. Dinsdag zullen op zijn minst 1000 man landingstroepen ter beschik king- staan. ÏWianneer troepen lan den, komt men terug tot den star tus, zooals die vóór 27 Juli heeft bestaan. i Zaterdagavond toen de volksver tegenwoordigers Kanea binnentrok ken, is een bende gewapende boe ren de stad binnengerukt en heeft 't fort bezet, om de vlag te bewaken. D|cch politie- en gendarmeriepa trouilles gaan rond om de boeren te verdrijven. DE STAKING IN ZWEDEN. Gisteren zou het de kritieke dag wezen. Blijkbaar is evenwel de stem ming over de staking van het spoor wegpersoneel nog een dag uitgesteld. Volgens de meeste berichtgevers zal wel worden besloten het werk niet neer te leggen. De georganiseerde havenarbeiders te Goeteborg zullen dezer dagen den arbeid hervatten. Steeds duidelijker blijkt, dat het aantal arbeiders, dat weer aan het werk begint, toeneemt. De toevoer van levensmiddelen schijnt grooter dan de behoefte. Tot Zondag was de orde voorbeeldig. Ook de „Times"-correspondent te Stockholm bevestigt, dat van alle kanten de staking als mislukt wordt beschouwd, al is de toestand nog verre van normaal en hangt de op lossing vooral af van de hulpmidde lben, waarover het stakingsoomitó kan beschikken. In Stockholm heeft de opperstad- houder het verzoek van het stakings- bestuur om een optocht in dc stad te mogen houden geweigerd. De politie heeft gisternacht op een tramlijn twee kleine dynamiet- patronen gevonden. De letterzetters van Gothenburg, hst ad, Engelhal m, Gefle, Sundsvali en Vesteraas besloten in de istaking te volharden. Kaar luid van te Maltnö ontvan gen berichten hebben de zetters van Kristianstad, Jönköping en Ldjdkö- p,ing besloten de staking voor ite zetten. Vier vereenigingen Va,n veldarbei- ders in Schonen en een in Oost-Göt- land hebben besloten niet aan kle staking deel te nemen. SPANJE EN MAROKKO. Zaterdag was het voor Melilla be trekkelijk lustig. Het febijnt, dat is afgezien van de bestorming van het Goeroegoegebergte, omdat dit gepaard zou gaan met te zware offers. Men zal beproeven den vijand in de vlakte te lokken. De generale staf zorgt voor alle mogelijke gebeurtenissen dat nog drie brigades gereedstaan. Ook zijn in de haast baggermacbines uit Seville, en Huelva naar Mar Chiea gezonden, om het kanaal te helpen verbreeden. Twee schepen van het eskader wor den naar Ceuta en Tetoean gezonden. De kanonneerboot „Janez Pinzen" be schoot Zaterdag de kust bij Tjenon Velez de la Gomera. De vijand be schoot dien dag van 's morgens vroeg tot laat in den nacht Alhucemas; van de plaats werd het vuren beantwoord en de vijand had vrij sterke verliezen. Een gerucht liep te Madrid van een nota van Duitschland aan SpaDje, naar het heette in verband met bet verzoek van den Sultan de aanvallende hou ding op te geven. Hierover merkt de „Imparcial" op: Wij zijn gemachtigd te verklareD, dat deze nota niet bestaat en dat Duitschland zich op geen en kele wijze zal mengen inonzeMarok- kaansche aangelegenheden, wanneer Spanje zich houdt aan de akte van Algeciras en handelsvrijheid en ge lijke rechten aan allen toestaat. Zaterdag zijn uit Terboesjah naar Tandfjer en Melilla vertrokken Ben Bagdadi en Ben Hona met ordera, gericht tot de stammen van het Rif, dat deze moeten ophouden de Span jaarden aan te vallen en dat zij hun aantal moeten leveren in het leger van den sultan. Kalmte, staat er in de order, is noodig om den voort gang der onderhandelingen met Ma drid mogelijk te maken. De sultan heeft tevens een afgezant gezonden om Spanje op de boogte te brengen van zijn orders, en om de Spaanscbe regeering te verzoeken, generaal Marina de aanvallende krijgs verrichtingen te laten opschorten. De sultan meldt voorts, dat hij de noo- dige troepen zal zenden, om de rust in bet Rif te herstellen. Wat den geest en de gezondheid der troepen te Melilla betreft, die is uitstekend. Sedert den aanvang van den veldtocht beloopt het aantal ver liezen nog geen 2000 man. Het leger is nu voltallig, op een regiment hu zaren na, dat vandaag moet komen. Vermoedelijk zullen de Spanjaarden de eerste twee weken niet oprukken. Berichten uit Tetuan melden voorts dat Raisoeli, beschikkende over een leger en drie kanonnen, de Ben Eder's heeft aangevallen. De Ben Eder's slaagden er in, een der drie kanonnen te bemachtigen. Aan beide kanten zijn nog al dooden en gewonden gevallen. PRINS ALBERT TERUG. Prins Albert van België is met veel geestdrift na zijn terugkeer uit den Congo ontvangen. Te Antwerpen bleef de familie van den prins Albert slechts een paar uur, om zich hierop naar BrusBel te bege ven Toch was de stad in feesttooi en was de ontvangst er zeer geestdriftig. Men dejeuneerde in he t gouvernements huis. De geheele familie van den prins teekende in het Gulden boek van Antwerpen. Ook werden gedenkpen ningen aangeboden. De belastingen en de gevolgen. De bierbelaeting is ingevoerd! Jongen, jongen, wat een harde slag voor de Duitedie bierdrinkers in deze warme dagen. [Want het gevolg is, dat de bier- prijzen verhoogd worden. Het gaat niet meer, zeggen de kasteleins. D)e bierprijzen moeten hooger of de gla zen kleiner worden. Een stroom van besluiten, geno men door de bonden of vereenigin gen van belanghebbenden, zijn im de laatste dagen bekend geworden. In Breslau werd een bijeenkomst gehouden van de vertegenwoordi gers der spoorwegdirecties, voor het vaststellen van eenheidspiijzen van het bier voor den verkoop aan de stations eu in de Di-treinen. De prijs lijst, die op deze bijeenkomst werd vastgesteld, en die niet alleen bier, maar ook koffie en thee, en andere door de belastingen getroffen dran ken bevat, zal binnen enkele dagen worden bekend gemaakt. Te Berlijn hielden Vrijdag de kof fiehuishouders een bijeenkomst; daarin werd besloten do verhoogde prijzen van koffie en thee weder in te trekken, daar in de koffiehuizen de bezoekers ernstig protesteerden en weigerden meer te betalen |dan tot dusver. Eje bekendmakingen, dat de prijzen van koffie en thee ivan 25 pf. op 30 pf. verhoogd werden, zijn Zaterdag in vele koffiehuizen weg genomen. Het gevolg zal zijn, dat de koffie in kwaliteit minder wordt, Reeds nu wordt op vele plaateen in Duitschland koffie gemaakt van iets, wat op koffie in geen enkel opzicht lijkt. Maar nieuw is dat ook niet. Uit Coblenz wordt gemeld: Vrij dag vergaderden de brouwers uit den omtrek om de bierprijzen wast te stellenvoor flesscheubier wordt zoowel voor bierhandelaars en hotel houders als voor particulieren, de prijs met 3 tot 5 pf. per flesqh ver hoogd. De bond van hotelhouders in het .West erw aid heeft de prijzen van bier verhoogd voor 1/4 liter op 10 pf., voor 4/10 L. op 15 pf. In Coblenz blijven de prijzen on veranderd, maar worden de glazen klei Der. In plaats van 4/10 Liter glazen worden glazen van 0.35 !L. ;n gevoerd, die dan 10 pf. zullen blij ven kosten. In Bingen worden de bierprijzen dcor alle koffiehuis! ouders ver hoogd: En zoo voort. Met het- ge volg, dat de bierdrinkers zich ver zetten. Uit Jena wordt gemeld: In een bijeenkomst van 2000 personen werd besloten, dat alle aanwezigen zich verbinden geen bier te drinken, wan neer de prijs verhoogd of de maat verkleind wordt. Ee staking der bierdrinkers! Of die lang duren zal Maar dat de belastinghervorming kwaad bloed zet in alle Duitse,,re streken, daaraan is niet te twijfelen. En dat blijkt nog meer uit gevoerde gesprekken aan de hotcltafei en aan de Bierbank, dan uit de berichten in de dagbladen. Hel Noord-Oostzee-kanaal vrij. Uit het Keizer Wilhelm- (Noord-Oost- zee-)kanaal, is het daar gezonken Bel gische stoomschip „Pallomores" gister ochtend op last van het kanaalbestuur gelicht en verwijderd. De doortocht door het kanaal is nu voor alle sche pen weer volkomen vrij. Een hevige brand is Zaterdagavond ontstaan aan boord van de transatlantische boot „Luca- nia", in de haven van Liverpool. Het duurde 16 uren eer men den brand kon meester worden, door het schip gedeeltelijk onder water te zetten. De tweede klassen, en het achterge deelte van het schip, alsook de tnachi- nes hebben niet geleden, maar er zal veel tijd noodig zijn om het schip weer in orde te brengen. De schade is groot. Naar vader 1 Een knaap van 15 jaar sprak te Brussel een politie-agent aan en vroeg dezen, hem te helpen Antwerpen te bereiken, waar hij op een schip zou gaan om zijn vader op te zoeken, die op de Samoa-eilanden verblijft. De agent ondervroeg hein en vernam van den jongen, dat hij Samuel Hauf heet, dat zijne moeder dood is en dat voor twee maanden een scheepskapitein had beloofd hem mee te nemen naar zijn vader. Hij was nu te voet naar Tosen geko men, waar hij sedert den dood van zijn moeder, bij medelijdende menschen had ingewoond. Men gaf den armen jongen een goed eetmaal en bracht hem naar een ge sticht, tot de minister van justitie een beslissing zal hebben genomen. De hitte. Vrijdag j.I. was het in Londen al een bijzonder warme dag en verscheidene sterfgevallen werden geconstateerd, die rechtstreeks of middellijk het gevolg waren van de hooge temperatuur. Den volgenden dag was het iets koe ler, maar alle teekenen wezen er op, dat het mooie droge weer zou blijven aanhouden. De landbouwers zijn zeer tevreden over de ingetreden verandering in het weder, daar de oogstvooruitzichten nu zeer gunstig zijn geworden zoodat een oogst verwacht wordt, die het gemid delde verre zal overtreffen. Zeppelin's ziekte. schijnt toch ernstiger, dan eerst werd vermoed; zijn doktoren hebben er op aangedrongen, dat hij nog acht dagen in het ziekenhuis zal blijven. De Prins. Z. K. H. Prins Hendrik bezocht gis termiddag de landkolonie van het Heilsleger te Barneveld. Morgen vertrekt Z. K. H. de Prina der Nederlanden naar zijne Mecklen- burgsche bezitting Dobbin bij Krakau, waar hij ongeveer tien dagen zal jagen. De portefeuille van Koloniën De afgetreden minister van Koloniën, Z. E. de heer Idenburg, heeft gister voormiddag aan zijn opvolger, den heer De Waal Malefijt, de portefeuille overgedragen. HDe nieuwbenoemde secretaris-gene raal bij het ministerie van koloniën, de heer van der Hou ven van Oordt, is gelijktijdig met de komst van den nieuwen minister, in functie getreden. De nieuwe minister van Koloniën. Bij de jongste Indische begrootiDg hield de heer De Waal Malefijt eene rede, waaruit wij wel geen program kunnen afleiden, maar toch opmaken, in welke richting de denkbeelden en sympathieën van den nieuwen Minister gaan. Men bedenke hierbij evenwel, dat niet de Minister van Koloniën maar de anti-revolutionaire afgevaar digde van Breukelen was, die het woord voerde. In de bedoelde redevoering dan vinden wij alleret rst een warm plei dooi voor bevordering van den bloei der buitenbezittingen, schrijft „De Tijd", wier ontwikkeling niet slechts voor hen zelf, maar voor geheel Indië van zooveel belaDg is, omdat, naarmate zij tot grooter bloei komen, allengs minder druk zal worden gelegd op de Indische uitgaven. Verder werd door den afgevaardigde van Breukelen er op aangedrongen, dat de Regeering zoo vaak het moge lijk is, van hare sympathie met de zending zal doen blijken, en moreelen steun verleenen aan de zendelingen. Ook rust volgens hem op de Regeering de plicht, de zending in direct te helpen door het wegnemen van alle beletselen, die de werkzaam heid der zendelingen kunnen hinderen. Hij vroeg voorts maatregelen ter beperking van het opiumschuiven en het drankmisbruik. Wat dit laatste betreft kwam hij er tegen op, dat aan radja's, rijksgrooten en districtshoofden in de zelfbesturende landschappen, op nun verzoek verlof werd verleend om voor eigen gebruik sterken drank in te slaan. Aan hoofden moest dit nooit worden toegestaan. Ieder, die door den eteun en de protectie van het Nederlandsch gouvernement in Indië met gezag bekleed is, moet zich die beperking dan maar getroostenKan men het niet dadelijk weigeren, iaat men dan de hoeveelheden kleiner maken, en den hoofden voorhouden, dat, zoo zij prijs stellen op een goeden naam bij het Nederlandsch Gouver nement, zij moeten zorgen zoo min mogelijk gebruik te maken van de gelegenheid om van den resident ver- Graaf Ferdinand van II aal burg ■woonde met de zijnen al sinds jaar en dag op het slot Rodecken in het stadje van dien naam. Hel was er echter ver vandaan, dat hij het hoofd van zijn geslacht «n de meester van Rodecken mocht heeten. Op een bovenverdieping in een 'der zijvleugels troonde een oude, zieke lijke dame. Het was de ongehuwde gravin Alexandrine von Rodecken, en zij was net, die van uit haag kamer niet alleen de bezittingen van haar huis, maai" ook al de leden Van haar geslacht beheenschte. Het leven was hard geweest yoor gravin Alexandrine. Jaren geleden waren haar ouders vrij kort na elkander plotseling ge storven en Alexandrine stond met haar jongere zuster Leopoldine schat rijk, maar toch alleen, op de wereld- Alexandrine was leelijk en dat ^ist zte heel goed. Ze meende dan bok, dat niemand1 haar ooit anders dan om haar rijkdommen ten hu,we- ik zou vragen: daarom; eloeg ze en bleef onge allie aanzoeken huwd. Tegen het huwelijk van haar zus ter Leopoldine met den vroolijken vrijheer von Sanden had ze echter niets in te brengen. Zij: zelf had haar vijf jaar jongere zuster harte lijk lief, en z:e vond het niet meer jdan natuurlijk, dat Leopoldine ook door anderen bemind werd. D;e eerste groote smart des levens kwam tot Alexandrine, toen het bleek dat vrijheer Von Sanden Leopoldine toch eigenlijk ook maar om haar geld gehuwd had, en Zich nu beijverde om dit zoo spoedig mo gelijk er door te brengen. Gravin Ro decken treurde er dan ook maar bit ter weinig om, toen Sanden plot seling te midden zijner vermaken door een hevige koorts aangegrepen werd en stierf. Ma,ar des te dieper w,as haar ver driet, toen Leopoldine, die haar ge maal tot het laatst toe vol liefde verpleegd had; binnen enkele weken haar echtgenoot in het graf volgde. Alexandrine was buiten Zichzelf van smart, en wellicht zou zij haar leed niet te boven gekomen zijn, Wanneer haar zuster niet een dochtertje had achtergelaten, op wie zij al haar liefde kon overdragen. Maar was gravin Alexandrine al tijd eigenzinnig geweest in den hoog- step graad, na hetgeen haar ar me zuster overkomen was, hield ze haar oordeel voor bepaald onfeil baar. Ze was van nu af met het (bit terste wantrouwen jegens alle men schen bezield, en daar Leopoldine's gemaal jong, knap en schijnbaar schijnbaar openhartig geweest was, trof 'haar argwaan juist de jeugd, de schoonheid en de vroolijkheid het meest. i Ze wilde dat haar nicht Anna von Sanden ongetrouwd zou blijvenzoo alleen hoopte ze haar voor het treu rig lot van haar moeder te bewaren. De dames leefden dan ook zeer te ruggetrokken en eenzelvig- Maar in het midden van een stren gen winter begon opeens Anna's ge zondheid te wenschen over te laten. Toen het voorjaar kwam, werd ze in plaats van beter, voortdurend blee- ker en magerder, en eindelijk zag de gravin zich genoodzaakt, aan de ernstige waarschuwingen van den geneesheer gehoor te geven en met haar nicht naar een badplaats te gaan. De baddokter schreef met de meeste beslistheid naast het volgen der badkuur de verstrooiingen van een aangenaam gezelschapsleven voor. Dat beviel Anna zeer goed, en gravin Rodecken moest, al was het dan ook met weerzin, toegeven. Het zou nog erger worden. Alexandrine zagdiaar nicht beter worden en moest op gevaar af van een nieuwe instorting haar toe stemming tot de verloving van haar Dichtje met den jongen graaf Fer dinand von Haalburg geven. DJe arts had verklaard, dat hij Voor niets in stond, wanneer zij opdat punt tegen het hartstochtelijk verlangen van het pas herstelde meisje inging. Aanvankelijk had gravin Rodeo ken jegens Ferdinand von Haalburg slechte de meest volkomen onver schilligheid gevoeld, maar nu hij zich als neef aan haar opgedrongen had, haatte ze hem bijna,, en ook jegens Anna was de gravin bitter gestemd. Maar het gelukte haar niet, de oude liefde voor het kind van 'haar eenige zuster uit haai" hart te rukken, en ze besloot dan ook, on danks Anna's huwelijk niet meer van haar te scheiden. Te Roderstadi, waar Haalburg hu zarenofficier was, bezat ze een kas teel, dat ze rijk en smaakvol liet meufcileeren en daarna met het jonge paar betrok. Anna was over deze schikking zeer verheugd en graaf Ferdinand nam er tonder veel mor ren genoegen mee. Hij was trouwens financieel geheel afhankelijk van zijn vrouw: daar had gravin Ro decken wel voor gezorgd. En dan een rijke erftante moet ook een beet je ontzien worden, en bij Eerdinand von Haalburg ging een weelderig, gemakkelijk leventje boven alles. Zes eD twintig jaren waren voor bijgegaan. Anna had haar echtgenoot een zoon geschonken, maar stierf reeds nog vóór de knaap drie jaar was. Graaf Haalburg betreurde de zacht moedige vrouw oprecht, maar zocht na haar dood toch spoediger dan gravin Rodecken gepast oordeelde, de genoegens van het gezelschaps leven weer op. 1 Twee jaren na tAnna's dood besloot hij tot een tweede huwelijk. Gravin Alexandrine trachtte dit tot iederen prijs te verhinderen, maar te ver geefs. De wet wees graaf Haalburg het vruchtgebruik van de bezittin gen zijner overleden vrouw toe, en die inkomsten waren voor hem veel meer dan voldoende om zelfs zonder de hulp van tante Alexandrine op nieuw een eigen huishouding te stichten. Met een diplomatieke kalmte, die hem anders geheel vreemd was, ver klaarde hij, dat hij zich inderdaad zeer gelukkig zou achten, wanneer tante Alexandrine zijn bruid har telijk wilde liefhebhen, maar dat hij in het tegenovergestelde geval vast besloten was, met zijn zoon het pa leis Rodeeken te verlaten. Daarmee was de zaak voor gravin Alexandrine beslist. Wilde ze haar invloed op graaf Ferdinand en zijn -zoon Alexander niet geheel verliezen, dan was ze wel verplicht de nieuwe gravin von Haalburg als zoodanig te erkennen. Ze bleef dan ook den graaf ieder jaar dezelfde som uitkeeren, die hij tijdens het leven zijner eerste vrouw; ontvangep had, en verzekerde zich daardoor een blijvenden invloed op de geheele familie. Gravin Alexandrine begon oud te worden, en gravin Amelie had zoo langzamerhand opgehoudende schoonste van haren kring te zijn. Alexander en Ortwin von Deseo- dorf een zoon uit het eerste huwe lijk der gravin waren krachtige jonge mannen geworden, en het eeni ge kind uit graaf Ferdinand's twee de huwelijk was reeds een statige jonge dame, die het volgend jaar haar intrede in de wereld zou doen. Aanvankelijk had de oude gravin Rcdecken Ortwin von Desendorf als een soort van indringer be schouwd, en jaren lang had ze hem! op weinig vriendschappelijke ma nier behandeld, tot groote ergernis vau gravin Amelie. In het laatste jaar echter was de jenge Alexander, de lieveling van graviD Alexandrine, bijna voortdu rend op reis geweest, en in dien tijd was de oude dame over Ortwiu wat gunstiger beginnen te denken. Ze was langzamerhand slecht van ge zicht geworden, en bij de vele za ken, die ze zelf regelde, had ze zich al geruimen tijd genoodzaakt gezien kleine diensten van Alexander te vragen, die deze haar intusschen niet anders dan met blijkbaren te genzin bewees.. (Wordt vervolgd.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1