Gemengd Nieuws. Sociale Berichten. Uit den Omtrek, lof te vragen tot het inslaan van sterken drank. De heer De Waal Malefijt bepleitte ook wijziging of verduidelijking van art. 124 van het Indisch Regeerings- reglement. Dit artikel draagt aan de inlandscho hoofden het toezicht op over de priesters der inlanders, die het Christendom niet belijden. Daar uit wordt evenwel afgeleid, dat een hoofd alleen dan dit toezicht kan uitoefenen, indien hij geen Christen is, zoodat een inlander die tot het Christendom overgaat, niet meer voor bestuursfuncties in aanmerking zou kunnen komen. En ten slotte vroeg hij verbetering van de eigenaardige positie, waarin de Protestantsche Kerk in Indië ver keert. Dit wat de zending en de religie betreft. Ten aanzien van Atjeh behoort de nieuwe Minister van Koloniën vol strekt niet tot de aanbidders van den Wekker-koers. In het Atjeh rapport zag hij geen enkele reden om Van Daalen dien hij als militair, lof toezwaaide van wreedheid of bar- baarschheid te beschuldigen. Maar in het civiel bestuur achtte hij Van Daalen te kort geschoten. En voor het overige waren zijne beschouwingen over de Atjeh zaak een lofrede op den Gouv.-Generaal, dien hij tegen de op hem gerichte aanvallen in bescherming nam, en wiens beleid hij prees. Het werk door Van Heutsz begon nen en voor een gedeelte reeds tot een goed eind gebracht, moet echter worden voortgezet en voltooid. Dat hij ook daarbij veel verwachtte van de zending, wien zal het verwonderen, die in het bovenstaande heeft nage gaan, hoezeer de heer De Waal Male fijt doordrongen is van hare beteebe- nis als instrument ter voorbereiding van beschaving. De Rijksmiddelen. Ondanks drie belangrijke tegenval lers van te zamen bijna zeven ton, hebben de Rijksmiddelen in Juli nog f54,500 meer opgebracht dan in die maand van 1908. De tegenvallers waren eene vermindering van f204,334 bij de euccessierechteo, f319,596 bedrijfsbelasting en f153,058 personeele belasting waarbij nog f 84,002voorde Staatsloterij moet gevoegd worden. f760,990 te zamen. De overige middelen hebben dus in Juli ruim f 815,000 meer opgebracht dan in Juli 1908, of ca. 9 pCt. De Trappisten te Tilburg. Men seint aan „De Tijd". Gisteren zijn door de rechtbank te Breda benoemd tot bewindvoerders van het Trappistenklooster te Tilburg de burgemeester van Berkei, de heer Breeders, en advocaat Van de Mortel te Tilburg. Wat laatst hoogstwaar schijnlijk was, is het niet meer. De Trappisten keeren zeker voorloopig niet terug. Protestmeeting der Zouaven. .De 17e j aarlijksche Protestmee ting van den Algemeenen Ne&erl. Zouavenbond is Zondag te Ouden bosch met groote belangstelling en hij?onderen luister gehouden. Reeds op den vooravond van den 15en Aug. gaf Oudenboseh. een f ees telijken aanblik; hier en daar groep jes vreemdelingen, die reeds waren aangekomen, en die zich 's avonds vereenigden in het stamlokaaL der Zouaven broederschap afd, .Qu'den- bosch. Daar werd menige warme hand druk, menig vriendschappelijk woord gewisseld. Het was nog betrekkelijk vroeg in den morgen van Zondag 15 Aug., of van bijna alle woningen Wapperde de vaderïandsche driekleur met pau selijke n wimpel. Groot was het aantal leden der verschillende vereenigingen, die van heinde en verre waren gekomen om deel te nemen aan de protestmeeting te Oudenbosch, de plaats waaraan voor de Oudstrijdars van den Paus zcovele aangename herinneringen verbonden zijn. Aan het station werden zij opge wacht door orde commissarissen, die hen naar het Instituut St. Louis brachten. Omstreeks elf uur werd een begin gemaakt met bet opstellen van den stoet in het Instituut, bestaande uit een zestal rijtuigen, waarin de offi cieren alsmede de ledfin der rege lingscommissie gezieten waren, ge ëscorteerd door een eerewacht te paard, verder de verschillende af- deelingen met ontplooide banieren, en de harmonie „Eendracht", om in optocht te trekken langs verschil lende straten naar de parochiekerk, waar om halftwaalf de H. Mis met gewapende eerewacht werd opgedra gen. Het front der kerk was fraai versierd. Bij het binnentreden ging men langs een laan van groene palm- boomen, terwijl tot in het priester koor prachtige vanen waren aange bracht. Door de commissarissen werden de plaatsen aangewezen. De gelezen H. Mis werd opgedragen door den zeereerw. heer pastoor J- de JVit, waarbij een twaalftal oud-Zouaven in uniform de militaire eer bewezen en tijdens de Consecratie trompet geschal weerklonk, het zangkoor zong een gedeelte der H. Mis. D&ar- na werd door den weleerw. heer H. Lcoijmans, zoon van luitenant Looij- mens, een geestdriftige toespraak gebeudea over den strijd tegen de katholieke kerk vanaf Petrus tot op oDze dagen. Het zangkoor voerde daarna het Tu es Petrus van Michael Halier uit. Na afloop der kerkelijke plechtig heden trok de stoet onder ée opge wekte tonen der harmonie langs het andere gedeelte der gemeente tot aan het Instituut St. Louis, waar de stoet werd ontbonden. Ongeveer twee uur vergaderde men weer bij de eerw. Broeders. Grcotsch Was de aanblik bij het bin nentreden in de feestzaal. Aan den iDgang verhief zach een tien toeter hooge, in modernen stijl opgetrok ken eerepoort met toepasselijk op schrift. Aan de wanden prijkten jd.e wapens der twaalf provinciën, waar onder de verschillende namen der plaatsen waar de Zouaven tijdens hun dienst te Rome, verblijf hielden. Een rijk versierd podium was aan het einde der feestzaal geplaatst: daar verhieven zich de busten van Z. H. Pius IX, Leo XIII en van den thans regeerenden Pius X tus- sc-ben sierlijk groen en prachtig schilderwerk, aan weerszijden de buste van Z. K. H. prins Hendrik en H. M. koningin iWdlhelmina, toeer op den voorgrond de beeltenissen van pastoor Hel lemons. Vader Vin- c-entius en va.n den eerw. Broeder Beinardinus, de vroegere leidslieden der Zouaven. De openingsrede werd gehouden door den president van den Algem. Nederl. Zouavenbond, den heer Aug. (Wils, waarna hij de ingekomen tele grammen en brieven voorlas. Onder deze was een telegram van generaal de Charette en Mgr. Paaps, die zich lieten verontschuldigen, aan de Pro- testmeeting niet te kunnen deelne men. Nog werd het woord gevoerd door pastoor de (Wit, waarna door den Z.eerw. pater B- de Greeve O,, P. M. de protestrede werd uitge sproken. Na, den gemeenschappelijken maal tijd werd een heerlijk program van muziek, zang en voordrachten uitge voerd, waarmee de feestdag werd besloten. Twee dagen Kamerlid. Als de so ciaal-democraten er in slagen om 10 leden te winnen .voor hun poging. Als dan de Tweede Kamer inderdaad nog tegen 17 September wordt bijeen geroepen.... Als de Kamer tijd en lust vindt om terstond geloofsbrieven te onderzoeken.. Als de geloofsbrieven worden goedge keurd.... Als tot onmiddellijke toelating wordt besloten.... En als de nieuweling zich dan „toe vallig" in het gebouw van de Kamer mocht bevinden... ....Dan zal de heer Van Maanen, bij overrompeling gekozen Kamerlid voor Ede voor het nog loopende zittingsjaar, toch waarachies nog twee dagen Ka merlid kunnen zijn. Als.... Geweldplegers. Maandagnamiddag zijn te Rotterdam ter beschikking van de Justitie, naar het Huis van Bewa ring aldaar overgebracht twee kell- ners, twee losse werklieden, een va rensgezel en een bootwerker. Hun wordt ten laste gelegd het ple gen van openlijk geweld met vereen de krachten, hetgeen lichamelijk letsel ten gevolge heelt gehad. Het vergrijp is gepleegd in den nacht van 12 op 13 dezer in de Zandstraat, op twee agenten van pciitie. Een maximum van zes jaren gevangenisstraf kan ieder hun ner hiervoor worden opgelegd. De overbrenging geschiedde van uit het politiebureau in de Pauwensteeg, waar de verdachten een drietal dagen voorloopig opgesloten waren. De mare dat deze overbrenging op handen was, verspreidde zich snel in de Zandstraat en omgeving en deed heel wat lieden, die men bij daglicht zelden te zien krijgt, nabij de Pauwensteeg samen rotten. Met wuivende zakdoeken en roode oogen namen zij afscheid. Reeds had een tweetal per politiewa gen den weg naar den Noordsingel af gelegd, toen om twee uren de beurt kwam aan den bootwerker. Een van de andere arrestanten ging den gereed- staanden wagen in, en reeds trad ook de bootwerker in den wagen, toen hij zich plots op de treeplank omkeer de, tot het publiek achter de afzettin gen iets riep en pogingen deed om vrij te komen. Van de zijde van den Schiedamschen dijk af, brak er publiek door de afzetting heen en stormde op den arrestant te bereiken. Inspecteur en agenten grepen naar hun sabel, de bootwerker, door velen tegelijk aange grepen,. werd binnen het politiebureau teruggebracht en Op de straat volgde charge op charge. Ruim baan werd ge maakt tot aan de Soetesteeg. Bij een van de gemaakte charges heeft een werkman, die toevallig den Schiedamschen dijk passeerde, een sa belslag aan de rechterzijde van den hals gekregen. De man, die met het oploopje niets te maken had, werd op het politiebureau in de Pauwensteeg verbonden. Meer slagen werden ont vangen, maar degenen, die geraakt wer den, meldden zich niet. De volgende transporten naar den Noordsingel gingen zonder ordeversto ring geregeld. Een uitbreker. Gisterennacht tus- schen drie uur en half vijf is uit de gevangenis te 's-Hertogenbosch, door hulp van anderen, ontsnapt een man, die een maand moest zitten. Reeds tweemaal wist hij uit de gevangenis te Medemblik te ontsnappen. Met behulp van een louw en ijzeren pinnen, wisten de bevrijders tegen den muur aan den walkant op te klimmen en binnen te komen. Door middel van een val- schen sleutel heeft men de deur van de cel opengebroken en den gevangene verlost. Zijn gevangenispak lag onder aan den muur. De opheffing der mili taire wacht, waarover reeds dikwijls werd geklaagd, draagt hier ook weer schuld. De beroering ra* een Amerikaan. Da Amerikaan, die rerleden week Dins dagmorgen in café „Polen" bestolen werd, is gisteren uit Amsterdam ver trokken, zonder dat de politie hem eenige hoop heeft kunnen geven dat hij zijn portefeuille met inhoud terug zou krijgen. Het heeft eenige verbazing gewekt, dat de gauwdieven zich zoo vlug en ongemerkt met hun buit uit de voeten hebben kunnen maken. De oplossing moet waarschijnlijk hierin gevonden worden ,dat de Amerikaan met de bei de gauwdieven in het café gezeten was bij een der houten schotten die in het middengedeelte de tafeltjes van elkaar scheiden. Dit schot schijnt de beide heeren in staat te hebben gesteld om ongezien de pLaat te poetsen. De verdwenen gouden tientjes. De geschorste beambte der Ned. Bank is gisterenmiddag op last der justitie naar het Huis van Bewaring overgebracht. Door twee rechercheurs werd hij per rijtuig van het Binnengasthuis, waar hij verpleegd werd, derwaarts ver voerd. De kogel in den buik. Te Idsken- huizen (Fr.) speelde het 8-jarig zoontje van den heer H- Visser, Zaterdag met een flobert-pistool. Het kind kreeg de kogel in den buik, die de geroepen ge neesheer niet verwijderen kon. Het kind is overgebracht naar het zieken huis te Sneek. Onvoorzichtigheid. Zondagmiddag gingen twee knapen uit Leiden naar den Wassenaarschen Slag om bramen te zoeken. Blijkbaar was ook de bedoe ling een konijn in de duinen te snap pen; althans een der knapen, de 17-ja- rige Varseveld, had .een revolver met zwaren hagel geladen bij zich. Bij Ion- geluk trof hij daarmede zijn makker in het hoofd ,die daardoor ernstig werd verwond. Een der korreltjes drong in een oog, een andere in het voorhoofd. De knaap werd door wandelaars opge nomen en verder naar het Akademiseh Ziekenhuis vervoerd, waar hij wordt verpleegd. Een ongeluk met de Vlissingsche mailtrein. De Vlissingsche mailtrein der Staatsspoor, die ten 9.32 uur 's avonds via Bozendaal te Botterdam arriveert en ten 9.40 van het centraalstation D. P. over de Ceintuurbaan haar weg neemt via Gouda, was Zondagavond de oostelijke splitsing der Ceintuurbaan ter hoogte van de Oude Plantage te Rot terdam genaderd, toen de machinist be merkte, dat iets haperde aan de ma chine. Bijna tegelijkertijd sprong de zware machine met een vaart van 60 kilometer van den spoordijk en kwam ter zijde van het weiland terecht. De machine werkte zich zóó diep in den slappen bodem, dat slechts het rem- kastje en de schoorsteen boven het gras uitstaken. De machinist en de sto ker bleven wonder boven wonder bei den ongedeeld. De tender brak af en werd door de opdringende spoorwa gens omver geworpen boven op de ma chine. Een bagagewagen en 2 perso nenwagens ontspoorden. Voor zoover bekend heeft echter niemand eeaiig let sel 'bekomen. Eerst na twee uur wachtens kwam, van het Maasstation een machine, die de niet-ontspoorde wagens langs de an dere richting van de Ceintuurbaan te rughaalde en naar het Maasstation bracht vanwaar de trein toen opnieuw de reis aanvaardde. Den geheelen nacht is doorgewerkt en gisteren stonden de gederailleerde wagens weer in het spoor. De zwaar beschadigde weg' hoopt men heden we der in orde te krijgen. Een tramongeluk. Aan den Dordt- schen straatweg te Rotterdam, nabij de grens van Barendrecht, heeft Zondag avond een ernstig tramongeluk plaats gehad. De 59-jarige landbouwer W. Kranendonk uit Poortugaal, keerde met zijn 63-jarige echtgenoote Jaantje Mo lenaar van een familiebezoek dat zij te IJselmonde gebracht hadden, naar hun woonplaats terug. Op den Dordt- schen straatweg werd het paard dat voor hun dogcar gespannen was, schichtig van de stoomtram der R. T. M., liep achteruit tegen de tram, die met een flinke snelheid passeerde, met het gevolg, dat Kranendonk met zijn vrouw uit hot rijtuigje werden geslin gerd en met het hoofd tegen de straat- steenen sloegen, zoodat zij beiden be wusteloos waren. Het paard werd op slag gedood en het rijtuigje verbrijzeld. De zwaargewonden werden een wo ning binnengedragen en nadat dr. V. Huysman van Charlois de eerste ver banden had gelegd, geassisteerd door leden van Eerste Hulp bij ongelukken, werden man en vrouw met raderbran cards van de vereeniging E. H. b. 'O. en de politie naar het Ziekenhuis te Rotterdam vervoerd, waar zij halftien aankwamen. Beide gekwetsten hadden schedelbreuk bekomen en de man bo vendien enkele gebroken ribben. De vrouw is overleden. Door een auto oveirreden. In het Ziekenhuis te 's-Gravenhage is over- leden een 77-jarige man, die op den hoek van de Wagenstraat en de Stil le Veerkade door een automobiel werd overreden, tengevolge waarvan hij een hersenschudding kreeg en zijn rechter been werd gebroken. Gevolgen van een fietsongeval. Verleden week Dinsdag had de 24-ja- rige A. van Seumeren, te Druten, per fiets huiswaarts keerende, het ongeluk tegen den boom eener kar op te rijden. De botsing was zoo hevig, dat hij ver schillende ribben brak en spoedig daar na het bewustzijn verloor. Zaterdag is hij overleden. Onder de tram. Gisterenmiddag werd door de stoomtram der Holland- sche Buurtspoorwegen te 's-Hertogen- bosch een meisje van zeven jaar over reden en gedood. Onder de tram. Gisterenmiddag omstreeks half vijf kwam een slee perswagen de hal van den Lamstecg te Rotterdam afrijden. De 11-jarige H. Rijke, die achter op dien wagen zat, sprong er af juist toen de motorwa gen 81 van lijn 5 der R. E. T. M. aankwam. Hij kwam onder de tram terecht waardoor zijn rechler-onderbeen werd afgereden. Bij het zwemmen verdronken. Onder Ellewoutsdijk is Zondagmiddag de 18-jarige zoon van een veldarbei- der uit Oud eland e, bij het zwemmen verdronken. De Sociale Week te Nijmegen. Te Nijmegen wordt thans gehouden de vierde Sociale Week. Driemaal is nu een sociale week ge houden .Van de eerste (1906, Utrecht) en de tweede (1907, Breda) was het hoofddoel een algemeen overzicht te geven van de voornaamste onderdee- len der sociale kwestie; getracht werd het verband tusschen de verschillende vraagstukken aan te wijzen en het on derwerp werd vooral van principieel, van moraal-philosophisch standpunt be schouwd. De derde sociale week (1908, Rotterdam) was gewijd aan: de gemeen te en de sociale kwestie; ongeveer de zelfde onderwerpen als op de eerste twee S. W. werden toen behandeld, doch bekeken uit het oogpunt: „Wel ke taak heeft hier speciaal de ge meente? In de vierde sociale week nu wordt stilgestaan bij de sociale economie; het doel is echter niet zoozeer een groote reeks economische onderwerpen te be handelen, als wel tot de studie der volkshuishoudkunde op te wekken en den weg voor verdere eigen studie te wijzen. Jhr. mr. Gh. Ruys de Beerenbrouck hield Zondagavond in de St. Josephs- gezellenvereeniging, waar alle vergade ringen zullen wprden gehouden, de ope ningsrede; hij had een talrijk gehoor. Wat, zoo ving spr. aan, is er reeds veranderd ten goede sinds 2 Sept. 1906 toen de eerste voorzitter der vereeni ging tot bevordering der K. S. A. in Nederland de eerste sociale week te Utrecht opende? Hoe heeft zich uitge breid het aantal Katholieken, die door woord en daad getoond hebben te be grijpen dat hun plicht medebrengt in de rijen der werkers voor de godsdien stige, zedelijke en stoffelijke verhef fing van ons volk plaats te nemen? Is door woord en schrift, zegt spr., niet meer ontwikkeling gebracht onder de vele Katholiekken, die inzien dat zon der grondige kennis van het maat schappelijk vraagstuk en zijn onderdee- len practische arbeid mogelijk is; doch die daartegenover erkennen, dat slechts die theorie vruchten draagt, die zich aan te passen aan de practijk van het leven? Ontwikkeling door het woord hebben gebracht de eerste drie sociale weken en is ook het doel dezer week, da£ zal worden bereikt, mits in 't oog wor de gehouden, dat ons mondeling sociaal Katholiek onderwijs uit drie dee- len bestaat en dat het gehoorde een prikkel tot zelfstudie moet zijn: le. door de plaatselijke sociale cursussen; 2e. door de diocesane driedaagsche cur sussen, en 3e. door de sociale week. Het werken der plaatselijke sociale cursussen en der driedaagsche cursus sen acht spr. bekend. De sociale week is voltooiing van het sociaal onderwijs, waar zij als de bekroning van het ge heel ,aan de wèl-voorbereidende gele genheid biedt dieper in te gaan in het sociale vraagstuk en wat daarmede ver band houdt. Aan de wèl-voorbereiden, want hij, zegt spr., die zonder eenige vóórstudie de sociale weken en in zonderheid de nu aangevangen week bezoekt zal teleurgesteld zich voelen. Voor ieaéreen is deze sociale week niet en haar succes zal minder afhan gen van de hoegrootheid van het aan tal bezoekers, dan wel van hun gehalte. Van het verstandelijk gehalte der hoor ders, die te zoeken en te vinden zijn niet enkel onder hen, die hooger on derwijs genoten hebben, doch ook de genen, die, geschoold in het vereeni- gingsleven, bij het geven van leiding en van raad meer dan anderen zich met onze niet-Katholieke landgenooten moeten kunnen meten. Op de voorbe reiding van de sociale week, op het bijwonen der lessen gedurende die week, moet volgen de eigenstudie, ge paard met practischen arbeid. Zonder nastudie, zegt spr., is van slagen van deze week geen sprake. Haar doei is slechts aanzetten 'tot eigenstudie met deskundige voorlich ting. Die deskundigen zijn als 't ware aangewezen. Het vragen-instiluut ver leden jaar te Rotterdam ingesteld, zal ook dit jaar gelegenheid bieden mis verstanden en onduidelijkheid uit den weg te ruimen. Aanraking tusschen sprekers en vragers moge daarmee niet eindigen, doch moet voortgezet na slui ting der S. W. Wij zijn, zegt spr., vooruitgegaan se dert 1906. Toen slechts sprekers, be kend in de sociale beweging, thans bij een voldoend gelal ouderen in dienst jaren eenige jongere krachten, wie het spr. een voorrecht is hier te mogen be groeten. Vele schouders, vervolgt spr., ma ken don arbeid licht en zij ontnemen bovendien bovendien aan .eene zaak het persoonlijk karakter, dat de aanwezig heid sleeds van dezelfde personen aan die zaak geeft. En de Katholieke actie is niel het werk van een of van eeni- gen, zij moet meer en meer worden de zaak van geheel Róomsch Neder land. Spreker eindigt met den wansa.i, dat deze week moge brengen wat ervan wordt verwacht, niet het minst meerdere liefde voor de Hoomsahe zaak, bij wier behartiging het voor beeld moge worden gevolgd van 1de vroedeu der schoone stad Nijmegen, die bij de aanpassing hunner joude veste aan de moderne behoefte hief aibraken, wat het voorgeslacht aan kunstgewrochten hun naliet, doch op het oude voortbouwden en dat oude zoo goed mogelijk bewaarden. Na de rede van den 'voorzatter wer den telegrammen van hulde gezon den aan Z. H. den Paus, H. Mi- 'de Koningin en aan den bisschop te 's-Bosch. Vervolgens sprak mr. dr. Oh. Raaymakers S. J. over het gewicht en belang der volkshuishoudkunde. Gisteren werd behandeld; I. Voor werp, taak, karakter en verhouding tot andere wetenschappen, speciaal de moraal, mr. P. J. ML Aalberse: II. V olkshuLshoudkundige wetten, methode, mr. Gh. Janssen de 'Lom- pens; lil. Die evolutie-leer en de sociale wetenschappen, prof. J. D- J. Aengenent, Pr. HedenDe menschelijke arbeid, mr. On. Janssen de Limpens; D|e grondpijlers der maatschappelijke orde: I. Huisgezin en staat, tor. J. N. J. E. ThijssenII. Privaat-eigen dom, dr. J. Nouwens, O, Pr Dp valsohe volkshuishoudkundige (so ciaal-economische) stelsels. SVij zullen van deze voordraai ten geen geregelde verslagen leveren, doch in een overzicht behandelen. SOHOTEN. Een boottocht op Koning innedag. De vereeniging tot vieriDg van Koninginnedag heelt besloten 31 Augustus a. s. met hare leden en kin deren een boottocht te houden. OVPBVEEN. Personalia. Mejuffrouw A. J. A. Leistikow heeft met goed gevolg haar examen afgelegd als onderwijzeres in de Fransche taai. HEEMSTEDE. Raadsvergadering De Raad dezer gemeente zal op Donderdag 19 dezer des avonds om half acht uur een openbare vergadering houden. Te behandelen onderwerpen: 1. Voorstel van B. en W. om Mej. E. M. H. Duijns aan te wijzen voor het geven van herhaliDgsonderwijs aan meisjes. 2. Behandeling van de aan vulling der vacature in het onderwij zend personeel aan de O. L. school. 3. Klacht van den heer P. Kuiper Jr. over eene uitdrukking van den heer A. Honig, Raadslid, in zake onderhoud der plantsoenen op Bosch en Vaart met voorstel vaD B. en W. 4. Adres van bet Bestuur der Woning vereeni ging Berkenrode alhier om vaststel ling van een stratenplan met voorstel van B. en W. 5. Voorloopige vast stelling der gemeente-rekening, dienst 1908. 6. Vaststelling der rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1908. 7. Schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken in zake het Middelbaar Onderwijs met voorstel van B. en W. 8. Voorstel van B. en W. tot wijziging van art lOder Bouw en Woningverordening. 9, Ingekomen stukken en mededeelingen. Woningbouw. Naar wij verne men zullen door den heer van Zetten van Haarlem, eenige arbeiderswonin gen worden gebouwd op de terreinen van de voormalige bloemisterij van de heeren Kersten aan de Zandvoort- sche laan alhier. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen: Frau A. Hoften, München, 2 p., Kerkstr. 7; W., K. en J. Vogel, Eitorf, 3 p., Hearen- straat 3; Mevr. Henriques Sousa, Am sterdam, 3 p., Kerkplein 4; Cambier van Noten, id., 2 p., Pens. Jacobus, Mevr. L. Schneider, id., 1 p., Mej. T. Haagsma, id., 1 p., Mevr. Berentzen, id., 3 p., alien Hotel Belvédère. G. v. Kalcken, Haarlem, 1 p., C. André, Brus sel, 1 p., Mevr. Vengerman, Utrecht, 1 p., Mej. Ingenegeiln, id., 1 p., Dr. W. Kirchner, Wurzburg, 3 p., K. Henn, Stuttgart, 5 p., Dr. H. Marrime, Dall- dorf, 1 p., Nervenast, Berlijn, 2 p., Dames Edgar, New-York, 1 p., H. en E. Bruninghaus, Barmen, 2 p., A. Haa- se, Schwerin, 1 p., Dr. E. Richter, Weenen, 2 p., Dr. Th. v. Genser, Wee- nen, 3 p., E. Bandelow, Torgan, 1 p., alien Hotel d'Orange. Dr. Kluter, Gel- senkirchen, 1 p., Fam. Schlenkhof, Keulen, 6 p., Simon, Dusseldorf, 1 p., Dr. Jacoby, Charlottenburg, 4 p., Fam. Finck, Ludenscheid, 2 p., Dr. Rosen- gart, Heilbronn, 2 p., alien Pension Quisiana. Een verloting. Aan de Zandvoort- sche feestcommissie is vergunning ver leend op 31 Augustus a.s. een bok met tuig en wagen te verloten. Voor de minvermogend en. Voor het badhuis van minvermogenden is door de Directrice ontvangen: van den heer en mevr. E., voor versnaperingen f 10, van den heer en mevr. F., pension; Groen, f 10van den heer en mevr. J., villa „Amalia", f10. Een waterleiding. Onder bad gasten, pension- en hotelhouders en andere ingezetenen circuleert een adres aan den Raad, waarin wordt aange drongen op het tot stand komen eener waterleiding. Het adres is o.a. getee- kend door de drie geneesheeren hier ter plaatse. Onze badplaats. Schoon het we der zich in den morgen minder gun stig liet aanzien, ontving onze bad plaats toch Zondag buitengewoon veel bezoek. Zeer veel baden werden ge nomen en een groot gedeelte van den dag was er aan 't strand bijna geen stoel te bekomen. Gezeild werd er niet, doordat er te veel zee stond. Des avonds waren Passage, Groot- Badhuis, Germauia en andere plaatsen, waar muziek gegeven werd, zeer vol. Ook tot laat in den avond waren er op het strand veel wandelaars. Burgerlijke Stand, öndertrouwcfc D. Beersma en E- Paap. Getrouwd: K. Paap en J. P. f- Keulen. Geboren: Zoon van A. Gearten- bachDe Roode. Dochter van J4. Gebo —Bos. Overleden: Jb. Keur, 16 w. VELSBN. Burgerlijke Stand Gefio- r e nz. van C. W- de VriesBoera d. van C. StoopKestens. van Tj. SmitLamsma.zt van ÏWL GroenDekker, zi. van JE Blom—Zeeuw. z. van T. Mets- Eb (Wjjn. d. van E. A. Speelman -Van Namen. zj. van Ml- E. En gelhartBraun. zoon van A- NijssenGroot. - dochter van P-: van Straten—v. d. Hoeven. £oon van C. RedekerKeupe. zoon van K. KeldermanDuim. doch ter van C. BakkerVerkruisten. zoon van A. van KampenVan. Slooten. zjoon van A. A. Bak Bijwater. zoon van J. E. ran! Schinkelv. d. Berg. zoon van ML VisserBlom. Ondertrouwd: H. JVezenaai; en G. van Asselt. G. H. Posemaa en E. H. J. v, d. Linden. A BB. Bakker eu G. Kramer. G. J- Mas tje eu T. M- Bakker. FL J. v. Emmerik en H. ML Handgraaf. Getrouwd: jSYj. v. Vark en A'< Knegjes. J. Strobead en M- Groen. Overleden: N. Rutte, 76 j. J. v. d. BergGroen, 26 j. - O. J. Boorsma, 3 j. A. Stam 19 j. 1JMUIDEN. Koninginnedag. De commissie, die belast is geweest met de uitvoe ring der Julianafeesten, stelt zich voor op 31 Augustus a.s. 'a avonds een vocaal en instrumentaal concert, een gondelvaart en vuurwerk te geven. Het Witte Kruis. Op 30 Aug. a.s. zal de Witte Kruisafdeeling Velsen haar vijftienjarig bestaan mogen her denken. In verband hiermede zal het afdee- lingsbestuur de rieuwe wijkgebouw- verplegingsinricuting voor schipbreu kelingen en drenkelingen te IJmuiden op Zaterdag 28 en Maandag 30 Aug. a.s. ter bezichtiging stellen van be langstellenden. 30 Augustus 1894 werd de afdeeling opgéricht. Bij haar vijfjarig bestaan werd de wijkverpleging ingevoerd. Bij baar tienjarig bestaan werd het lste wijkgebouw. waaraan dringende behoefte bleek te bestaan, tot stand gebracht en bij haar vijftienjarig be staan mocht de afdeeling thans haar tweede wijkgebouw zien verrijzen en haar twee wijkverpleegsters in dienst stellen. BEVERWIJK. Een inbraak. Zondagnacht is ingebroken in de bloembollenschuur van den heer D. Schiff aan de Zee straat alhier. De politie die onraad bemerkte tijdens haar rondgang, had de daders bijna op heeterdaad kunnen grijpen, doch bij de heerschende duis ternis, kon zij alleen beslag leggen op vier zakken met bloembollen, alle van de beste soorten. Er wordt aan gedacht dat goede bekenden zich met de bollen verrijken wilden en goed bekend waren met de plaatsen waar de goede soorten geborgen waren. De politie doet ijverig onderzoek. WIJK AAN ZEE. Verdwaald. Zondag was de fa milie Stroom uit de Albert Cuypstraat 244 te Amsterdam voor een dagje naar hier. Het pleiziertochtje veranderde echter in een van angst en vrees, door dat twee kinderen, een meisje van 7 en een jongentje van 4 jaar, plotse ling verdwenen wareu. Hoe men ook zocht en riep, alles vergeefech, ze wa ren niet meer terug te vinden. Van uit Velsen en hier werd onmiddellijk getelegrafeerd en getelefoneerd naar den omtrak, alles echter zonder resul taat. Een boer uit den omtrek fietste zelfs 7 mijlen ver om de afgedwaal- den terug te vinden, doch ook hij moest onverrichterzake terugkeeren. Reeds begon men het ergste te ver moeden, toen 's avonds tegen 10 uur een dame en een heer de kleinen schrei end aantroffen en ze terstond naar de bedroefde ouders terugbrachten, juist intijds om nog de laatste trein naar Amsterdam te nemen. BENNEBBOEK. Burg. Stand. Overleden. J- Stijnman echtgenoote van L. v. «1. Linden, 80 j. HILLEGOM. Statuten. De „St. Ct." van heden bevat de gewijzigde statuten der naarn- looze vennootschap: Hillegomsche Bankvereeniging, alhier. LISSE. Personalia. Bij het Bijzonder Onderwijs te Ridderkerk is benoemd de heer S. D. Lefèbre van hier. Te water. Gisterennamiddag ge raakte het 4 jarig zoontje van den werkman v. d. V. al spelende te water en zou zeker verdronken zijn, zoo dit niet bijtijds was opgemerkt door e6D paar werklieden van den bloemist v. K. aldaar. Reeds meende men dat het ventje verdrongen was, doch na eenige moeite slaagde men er in de levens geesten weder op te wekken. Dejaarlijkschekerkvisita tie. A. s. Donderdag komt de HoogEerW. Deken van Warmond, alhier de jaar- lijksehe kerkvisitatie houden. Onze spaarkas. Door het be stuur onzer Bondsafdeeling is tot be stuurslid der Spaarkas „St. Thomas v. Villanova" (vacature Raaphorst) benoemd, de heer P. van Zeist Jr lid van het afdeeliDgsbestuur. De heer M. v. d. Lans is voorloopig benoemd tot Secretaris-boekhouder.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2