DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. BUITENLAND. Gemengde Buitenlandsche berichten In den strijd des levens. Kinderhuiavrat 29-88-33, Haarlem DONDERDAG 19 AUG. 1909. 34«« Jaargang No. &968 Bureaux van Redactie en Administratie: intercommunaai Telefoonnummer 1426» Voor advertentiën en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich uitsluitend tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. Algemeen overzicht. FEUILLETON. HEME HURLEMSCHE MOT ABONNEMENTSPRIJS! Per 8 maxicdoM voor Haarlemf 1,86 Voor da plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonrfewlijke nummers 0,03 PRUS OER ADVERTENTIÊN: Van 1—6 regels60 eent (contant 50 cent). Iedere regel meer10 eent. Buiten Haarlem de Agentschappen 20 cent per regel. Reclames dubbel tarief. Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cents (i contant). Alle betalende abonnés op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, ztyn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor' Si 400 300 150 'Hr 100 60 S: 15 GULDEN bi! verlies van den anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij Ocean". Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. een NBN GRIJZE VORST. Laten wij heden ons overzicht be ginnen met de vermelding van het heuglijk feit, dat Keizer Frans Josef gisteren zijn 79en verjaardag vierde. De Keizer trad dus zijn 80e levensjaar in, en volgens de traditie wordt deie dag herdacht in stilte, zonder luid ruchtige praal. Maar de liefde des volks, dat, hoe verdeeld het ook onderling moge zijn, zich één voelt met den heerscher en dankbaar ia voor diens onvermoeiden arbeid in het belang der geheele Mon archie, maakt dezen dag tot een feest dag voor den ouden Keizer. In Franz Josef zien de volkeren van de veel talige Monarchie de vereenigde kracht. En met grooto bezorgdheid denken allen aan wat gebeuren zal, wat ge beuren moet, wanneer deze vereenigen- de kracht aan de Monarchie ont vallen zou. Oostenrijk heeft in het afgeloopen jaar een ernstige buitenlandsche crisis doorgemaakt. Het scheen zelfs een oogenbiik alsof een strijd, die geheel Europa schokken zou, onafwendbaar was. Door de kalmte, de gematigheid en de wijsheid van den Keizer is die strijd voorkomen. Het zou te veel zijn geweest, wanneer het jubeljaar, het jaar der herdenking van 60 moei lijke regeeringsjaren, besloten gewor den ware met een oorlog Maar het gevaar voor oorlog heeft den Keizer het schouwspel geboden, dat hem, bij al de binnenlandsche moeilijkheden, zeker goed zal hebben gedaan, het schouwspel van een eens gezind en volkomen tot den strijd toegerust volk, van een Oostenrijk dat, als in de dagen van zijn roemvol verleden, eiken binnenlandschen twist vergat om eensgezind te staan tegen over den buitenlandschen vijand. Moge die eensgezindheid voortduren, opdat vrede in zijn land en naar buiten den levensavond van den Nestor der Europeesche vorsten verheldere! TOLSLAGEN ANARCHIE. Daarop loopt het uit in de Idiep gevallen Fransdhe Kt publiek. Bedenkelijke verschijnselen doen zich reeds overal voor. .We noemen 't leger. In de Fran- eche militaire is gepubliceerd, dat het aanlal jongelieden in Frankrijk die ter bestemder tijd niet onder de "wapenen komen, gestadig toeneemt. Beliep hun aantal in 1906 reeds 4567, dit cijfer is allengs gerezen tot 11782. Zulke wederspannigen, insou- mis, zijn strafbaar met gevangen schap van eene maand tot een jaar, maar in de laatste twintig jaar heeft de Fransohe Kamer gemiddeld om de twee jaar aan deserteurs en weer spannige recruten of reservisten am nestie verleend, waarbij komt, dat sedert de zaak van Dreyfus bij de militaire rechtsbedeeling eene toene mende zucht tot toegeeflijkheid valt waar te nemen. De voornaamste oorzaak van het kwaad is echter te zoeken in de uit breiding van 't antimilitairisme in de groote steden. Te Parijs alleen is het getal insoumis van 288 tot 1417 geklommen. De Algemeene Ar beidersbond, die op 't oogenbiik doende is om een „internationaal antimilitairistisch congres" te beleg gen, verspreidt jaar op jaar duizen den exemplaren van't „soldatenhaind- boek", vol aansporingen tot weer spannigheid en desertie, en de krach tige pogingen des ministers.Clémen- eeau om de anarchistische propagan da in dezen vorm te onderdrukken vermocht betrekkelijk weinig tegen over den geest, die zoovele onderwij zers aan de lagere scholen bezielt. De „Temps" benijdt Duitsohland zijn onderwijzers. In Duitschland zijn de onderwijzer vaderlandslie vend, ja pangerman istisch. ;Men heeft gezegd, dat Frankrijk in 1870 verslagen is door de Duitsche onder wijzers. Nog altijd, zegt de „Temps" zijn de Duitsche onderwijzers onze meest geduchte tegenstanders, niet omdat zij zoo bijzonder bekwaam zbuden zijn om de eerste beginselen te onderwijzen, maar omdat zij va derlandsliefde aankweeken bij hun leerlingen. De Fransche onderwij zers daarentegen verkondigen open lijk hun internationalistische gevoe lens. In onze scholen, klaagt de „Temps" wordt nauwelijks gerept van de plichten jegens het vader land, maar men spreekt er liever van de plichten jegens de mensch- iheid. Dat het afnemen der geboorten in Frankrijk sedert lang bezorgd heid wékt is genoeg bekend. Maar te vens neemt het aantal voor den dienst ongeschikt verklaarde jonge lieden toe, en de „Temps" vreest, dat onder al dezfe omstandigheden, de tweejarige diensttijd 's lands weerkracht wel eens bedenkelijk zou kunnen verzwakken. DE VLAMINGEN zijn erg te spreken over de ontvangst van prins Albert te Antwerpen. (Het „H. y. A." maakt zich tot hun tolk: D'e burgemeester van Antwerpen, heeft prins Albert bij de ontvangst op het stajdhuis in ide Vlaamsche taal verwelkomd. Zijne Koninklijke Hoogheid heeft in die taai geantwoord en aldus Ant werpen eens te meer als Vlaamsche taal gehuldigd. Alhoewel het niet meer dan billijk 'is, dat bij deze plechtigheid de taal van Antwerpen werd gebezigd, hou den wij er to'oh aan, hulde te brengen aan het gemeentebestuur, al was het maar om te doen uitschijnen, hoe verkeerd de inrichters der Koloniale Feesten handelden, waar zij, bij des kcni.ngs ontvangst deden alsof Ant werpen lag in Champagne of Picar- dië. Het zou Ook een beetje kras zijn geweest prins Albert, die namens de Kaapsche regeering in het Ne- derlandsch verwelkomd werd door minister Malan te Kaapstad, in de hoofdstad van het Vlaamsche land niet te hebben zien verwelkomen in het Vlaamsch. D'e prins richtte overigens uit eigen beweging in het Vlaamsch het woord tot de aanwezigen en wilde aldus bewijzen dat te Antwerpen, in alle omstandigheden, het Vlaamsch den voorrang moet heb ben. Zoo verstaan we 't ook, Hoogheid, en in die opvatting ligt er geen de minste vijandschap voor wie en voor welke taal ook; 't is dood een voudig die nationale trots, die elk moet voelen, die niet wil doorgaan voor een onverschillige. DE STAKING IN ZWEDEN is aan het verloopen. In Göteborg b.v. hebben 1000 stakers in zeven fabrieken den arbeid hervat. Te Kxokstad kwam het bij de aankomst van arbeidswillige wevers tot hef tige betoogingen van de stakers, van wie er 20 werden gearresteerd- De politie belette verder de stakers met nieuwe betoogingen te begipnela. Uit de provincie komen nog1 tijdin gen van de hervatting van het werk door ongeorganiseerde arbeiders. Dit schijnt echter niet van invloed te zijn op den algemeenen stand der staking. In Schonen is de verwachte staking .der veldarbeiders nog niet begonnen. „Folitiken" verneemt, uit Stock holm In Zaken is er niets te doen. Door vermindering in den omzet loopen er dagelijks een 300 treinen minder. Het goederenvervoer is slechts het vijfde, het reizigersverkeer het der de van het gewone. Het personeel van den Stockholmsehen reinigings dienst heeft beslist geweigerd te sta ken. Volgens „.Xorgos Sj Tai tstidcnCLe1 ligt er te Narvik (Nordland) nog zooveel erts, dat de verscheping, trots de staking in Kiruna, nog tot het einde dezer maand kan voort duren. Ook uit Dulea wordt gemeld, dat er nog groote voorraad ijzererts ig en de verscheping nog lang voort gezet kan worden. DE TOESTAND IN SPANJE. De berichtgever te Madrid van de „New-York Heraid", die zich bij de oproeren vrij regeeriogsgezind tooüde, wil weten dat koning Aifonsus niets liever wensebt, dan zelf naar den strijd in het Rif te trekker, en dat men hem daarvan slechts met de grootste moeite heeft kunnen terug houden. Thans zal de koning van Spanje zich troosten met een bezoek aan de gewonden te Malaga. Voorts toont de Koning zich zeer belangstellend voor alle dapperen en de families der ge sneuvelden, hij schrijft brieven aan officieren te Melilla en zou sommigen gelukkig hebben gemaakt met kaarten met gelukwenschen. De koninklijke familie neemt geen deel aan eenig vermaak terwijl het leger in Afrika strijd'. De uitvoering der vonnissen van den krijgsraad te Barcelona, schijnt zich te hebben bepaald tot de te- rechtststelling van een anarchist Baro, de leider der oproerigen bij San-An- dres de-Palornar, waar hij de barri cades liet opwerpen en op de gendar merie schoot, en nog zee andere dood vonnissen, die op onderteekening van den Minister wachten. Baro is doodgeschoten, voor de staat van beleg werd afgekondigd. Twee Spaansche kanonneerbooten hebben gisteren een bark met contra bande opgepikt, die op het punt stond van krijgsvoorraad aan wal te zetten aan de Noord Afrikaansche kust. 9e Rifkabylen, die aan het strand den voorraad zouden binnen halen, werden door het vuur der oorlogsschepen te ruggedreven. Heel rustig is het in Marokko nog niet. Officieel wordt gemeld, dat de vijand zich begaf naar Nador, waar zijn be wegingen in de richting van Goeroe- goe werden opgemerkt, hij werd be schoten door het geschut van de positie bij Sidi-el-Hach. Ook de positie bij Sidi-Moesa opende het geweervuur waardoor een aantal vijanden gedood en gewond werden. Aan de zijde van Thajana viel een afdeeling Tabor-riflbewoners de vijan delijke stellingen aan. De vijand werd uit zijn stellingen verdreven en vlucht te. De kruiser „Princea de Asturias" beschoot met goed gevolg den Soekh Nador. Van Penon de la Gomera, Alhoece- mas en Cap d'Eau is geen nieuws. DE KRETENZER KWESTIH Weinig'nieuws. Alleen, zooals verwacht werd, dat de mast met de Grieksche vleg op het fort gisterenmorgen om 5 uur door geweervuur neergeschoten werd. De compagnieën die aan wal gegaan waren giDgen weer aan boord. Maar de internationale detachementen hou den op 't oogenbiik het bastion bezet waarvan de Grieksche vlag had ge waaid. De Kretenzische gendarmerie zorgde voor de orde in de stad. De tunnel die Chili en Argentinië zal verbinden, is thans voor zoover het Chileensche stuk betreft, gereed. In December a.s. zal het Argentijnsche gedeelte eveneens klaar zijn. Januari van het volgend jaar zal de dienst worden geopend. Onweer boven Toulouse. Tijdens een hevig onweder, dat Maan dag zich boven Toulouse ontlastte, zijn twee mannen ellendig omgekomen. In de rioolbuizen afgedaald om eeni- ge werkzaamheden te verrichten, wer den zij overvallen door het van alle kanten toestroomende- regenwater, dat door de straatriolen naar beneden gudste. Hoewel de politie en brandweer, ge waarschuwd door de boven 'gebleven werklieden, onmiddellijk toesnelden met reddingsmateriaal, mocht men er niet in slagen de mannen levend uit de onderaardsche golven te redden. Een brandweerman trachtte langs een touw ladder door een hoofdbuis te dalen, maar kon niet tegen den krachtigen stroom op. Na eenigen tijd kwam het vreese- lijk gehavende lijk van een der onge lukkig en te voorschijn in het loozings- kanaal. Dat van den ander is nog niet teruggevonden. Tegen de buffers. In het station St. Lazare te Parijs is een avondtrein tegen de buffers op gereden van een stootblok. Een vijf tiental reizigers werden gekwetst, doch konden allen, na ter plaatse verbonden te zijn, huns weegs gaan. Zeppelin's focht over Berlijn. De Duitsche bladen doen reeds uit voerige mededeelingen over het aan staand bezoek van den luchtgraaf aan Berlijn, dat een ware zegetocht be looft te worden. Zeppelin zal ongeveer in een cirkel over de stad vliegen en zich ongeveer in alle wijken doen be wonderen. Na de landing zal het lucht schip voor het publiek zijn te bezich tigen. Uitgebreide maatregelen zullen worden genomen om gedrang t e voor komen. Het luchtschip zal vermoede lijk 8 10 dagen te Berlijn blijven. Het luchtscheepvaart-bataljon richt een gemakkelijke ankerplaats in aan de Te- geler Schiesplatz. Een „garderobe'' voorkinderen. De directie van het Metropoolthea ter te Glasgow, heeft aan haar kunst- inrichting verbonden een garderobe voor kinderen. Moeders, die anders door haar zuigelingen verhinderd zouden worden den schouwburg te bezoeken, kunnen nu hun kroost afgeven tegen re?u. De wichten krijgen melk en speelgoed en in de entre-actes kun nen de mama's gaan zien hoe zij; het maken. Een aardschok in Spanje. De „Impercial" bevat een telegram uit Cadix, dat melding maakt van een aard schok die in de stad is waargenomen. Enkele huizen zijn gescheurd. Misdaad in Engelsch-Indië. Een onder-inspecteur van politie, een constabel en een inlandsche knecht zijn door dorpelingen bij Hardoi, in de pro vincie Oudh, waar zij een onderzoek instelden, doodgeslagen. Een andere constabel werd ernstig gewond. De waternood te Berlijn, tengevolge van het springen van een hoofdhuis, die alleen op de plaats des onheils watersnood veroorzaakte, heeft Dinsdagmiddag rijf uur geduurd. Toen de leiding niet meer gaf, liep alles naar de telefoon, om den watertoren op t« bellen. De telefoonjuffrouwen werden radeloos. Wanneer men eindelijk aan sluiting had gekregen, moest men ver nemen, dat nog niet met zekerheid te zeggen viel, wanneer het gebrek ver holpen zou zijn. Het onaangenaamst werden de fabrie ken in het gebied van den waternood getroffen. Zij konden niet vorderen. In de groote koffiehuizen was hef een opschudding, toen de gasten gee» gLas water bij de koffie kregen! En dan moest men er maar niet over gaan peinzen, waarmee de vuile vaten gespoeld en gewasschen werden! In de vischreservoirs kon natuurlijk geen stroomend water meer loopen, zoodat de forellen ijlings geslacht moesten wor den, ofschoon men niet wist, of de gasten de dieren 's avonds wei alle zou den opeischen. Hier en daar behielp men zich met put- en welwater. In de ziekenhuizen, waar het water zulk een onmisbaar ding is, zat men er ook mee in. Wat er in de huishoudens omgegaan is, valt alleen maar te bevroeden. Tal- looze menschen hadden niet alleen geen water om te drinken, maar ook niet om koffie te zetten. Toen er eindelijk wa ter in de huizen kwam, liep dit nogj grootendeels weg of veroorzaakte over strooming, aangezien in vele huizen de kranen opengelaten waren. Tegen zes uur 's avonds Was men de ramp eindelijk te boven. Het is een geluk geweest ,dat Dinsdagmiddag geen groote brand uitgebroken is, want dan had de brandweer zich met putten en wellen moeten behelpen, waarvan zij voor gevallen van nood een lijst heeft. Vergiftiging. Te Vincennis zijn 26 bataljons jagers ziek .Men weet niet waaraan zij lij den, aan tyfeuse koorts, of aan de ge volgen van vergiftiging. Groote warmte. Uit New-York wordt bericht, dat i» de westelijke staten groote warmte heerscht. In Oklahama steeg de ther mometer tot 110 graden F. in de scha duw. Sn een wst ormen Uit Johannesburg komt bericht, dat de Rand is geteisterd door hevige sneeuwstormen. In jaren lag te Johan nesburg de sneeuw niet zoo hoog als thans, het verkeer is belemmerd, de telegraaflijnen zijn onderbroken en het werpen van sneeuwballen en andere wintervermakelijkheden zijn in volle» gang. Gratie. Volgens de Matin" kan worden ver wacht, dat binnenkort alle politieke ver oordeelden, die zich thans in de gevan- genis „La Santé" bevinden, gratie zal worden verleend. Een groote brand. Gisterenochtend is er brand uitge broken in de stallen van het Konin- lijk paleis te Belgrado. De brand ont stond door de onvoorzichtigheid van een paar chauffeurs. Het scheelde 3) D'a fc leek een heel verstandig voor stel, maar uw vaders trots en de ver zekeringen van onzen advocaat, die als uitnemend jurist bekend stond, •brachten Desendorf er tee, het be middelingsvoorstel ad te wijzten. Dat bracht de eerste verwijdering tus sen en de beide vrienden, en toen ruim een jaar daarna do rechtbank ons volkomen in bet ongelijk stelde en de geheele erfenis aan de Hesz- born's toewees, geraakte uw vader, ziek van opwinding en teleurstel ling, in een zoo vijandige stemming, dat hij zich uit den kring onzer Trienden en bekenden terugtrok en Ton Heszborn zelfs niet meer ont moeten wilde. Een vroegtijdige dood mankte aan 'het verdriet en de smarten van uw arm en vader een einde. Op zijn sterfbed schreef hij aan Heszborn, dat hij geen vijandschap meer tegen hem voedde, en smeekte den vroegeren vriend, ook van zijn kant allen haat en wrok te laten Taren. Heszlborn kwam terstond °Ter, maar vond uw vajdër niet meer mider ide levenden. Hij1 bleef intue- schen tot na de begrafenis en ik moest erkennen, dat hij blijkbaar zijo gestorven vriend nog met liefde herdacht." De woorden ider gravin bevatten geen enkele bepaalde onwaarheid, maar ze had dingen weggelaten, die toch ter juiste beoordeeling noodza kelijk vermeld dienden te worden. Veel meer dan de trots van haar eersten man had haar eigen eer- en geldzucht er toe geleid, dat het pro ces met hardnekkigheid doorgezet werd, en de verbreking van den vriendschapsband tusschen Dtesen- dprf en Heszborn was dan ook in hoofdzaak haar schuld. Or twin, die zijn moeder oprecht liefhad, was daarom toch niet blind voor haar gebreken en voelde als onbewust, dat ze de schuld van de ontstane vijandschap deels aan zijn overleden vader weet om zich zelf vrij te pleiten. i,Het z:al je wel verbazen, Ortwin", begon nu graaf Haalburg, „dat je mama vandaag zoo uitvoerig spreekt over herinneringen, die haar natuur lijk op zich zelf zeer smartelijk zijn. Ze moest dat echter wel doen om je de beteekenis te doen begrijpen van den brief, waarvan Zij je den inooud zal meedeelen." „Dat scmij.nt dan een gewichtig stuk te zijn." „Zeker", viel de gravin in. „De brief bevat, met een toespeling op de betrekkingen, die vroeger fu»- schen je vader en den thans even eens overleden heer von Heszborn bestaan hebben, een uitnoodiging om de weduwe en haar dochter een be zoek te brengen." „Mag ik den brief van mevrouw von Heszborn lezen „Zij heeft niet geschreven, maar haar zwager Koenraad van Hesz born, die als voogd van haar eenige dochter met de beide dames op het landgoed Beikirchen verblijf houdt." „En zoudt u Wensehen dat ik die uitnoodiging aanneem, maaia? En wel zonder dat ik kan beoordeelen, boe koel of hoe vriendelijk de invi tatie gesteld is?" Een weinig aarzelend reikte de gravin haar zoon den brief over. Ortwin las haar langzaam door en gaf hem toen met een verbaasden, doordringenden blik op zijn moeder terug. „sSVjelnu, laat hooren, wat denk je er van", sprak graaf Haalburg eenigszins ongeduldig. „Een brief om iemand uit zijn humeur te brengen", antwoordde Ortwin kortaf. „Ik heb je gewaarschuwd", zoo wendde de gravin zich niet zonder leedvermaak tot haar echtgenoot, „ik ken de grillen der Djesendorfs precies." „Mama", riep Ortwin verwijtend. Maar eer hij verder kon gaan, onder brak hem zijn stiefvader met een kalmeerende handbeweging eo ineit de woorden„Blijf bedaard. AVc kun nen die geschiedenis heel kalm met elkaar afdoen. Vertel eens, mijn jon gen, wat is er in dien toch zoo wel willend gestelden brief, dat je zoo uit je humeur brengt?" „Maar papa, ziet u dan niet in, dat die von Heszborn met zijn uit noodiging niets anders bedoelt dan een huwelijk tussehen zijn nicht en mij tot stand te brengen!" „tWelnu! Is daar iets op te Zeggen, als een voogd naar een passende partij voor zijn pupil omziet?" „Mij dunkt zoo dat een jonge dame ten huwelijk gevraagd wordt en niet aangeboden!" „Ge moet haar ook juist vragen! En aan mededingers Zal het u heusch niet ontbrekenEen jonge dame met zulk een vorstelijk vermogen trekt de trouwlustige heeren aan als de kaars de muggen." „[Welnu, dan heeft de heer von Heszborn mij er ook niet bij noodig!" „Natuurlijk niet", sprak de gra vin, „maar bemerkt ge dan niet, met hoeveel warmte er in dien brief de nadruk op gelegd wordt, dat zijn stervende broeder herhaaldelijk den •wensch heeft uitgesproken, dat gij zijn dochter trouwen zoudt, opdat de kinderen te zanten den rijkdom genieten, die zooveel Verwijdering heeft gebracht tussdhen de vaders." „Ent is het juist wat mij zoozeer hindert", riep de jonge Desendorf, „De man heeft blijkbaar geweteni- knagingen gekregen, dat hij mijn vader van have en goed beroofde, en nu moet ik gebruikt worden om het onrecht goed te maken." „iW;anneer er onrecht geschied is", 6prak nu graaf Ferdinand ernstiger en met meer nadruk dan men van hem gewoon was' „dan mag dit toch zeker niet aan den heer van Hesz born geweten worden, want de recht bank heeft immers uitspraak ge daan. En zoowel uw mama als ik vinden de voorgestelde schikking zeer fijngevoelig van de Hesz- bcrn's." „Allemaal gced en wel", bromde Ortwin, „maar het Zal nu zeker een mooi gansje zijn, dan men mij daar op zulk een edelmoedige manier op den hals wil schuiven." „Wat een gewaagde veronderstel ling", berispte de gravin hem. „Ka- roline von Heszborn kan evengoed mooi en lief zijn als het tegendeel." „Bovendien is een vermogen van ongeveer een half millioen ook niet te versmaden", sprak graaf Ferdi nand. „Dfe gravin en ik verlangen dan ook ernstig van je, dat je naar Berkirchen gaat om de toestemming van het jonge meisje te verwerven cp de verbintenis, die haar oom en voogd voor haar wenscht." Ortwin perste de lippen opeen en keek somber naar den grond. Maar zonder op zijn ontstemming te letten, stond de gravin op onder de opmer king, dat net tijd vras toot het diner. In de eetzaal vond het gezelschap reeds gravin Alexandrine en Emma, de d echter des huizes. „Hebt ge Ortwin misschien óók tot uw zaakgelastigde benoemd. Fer dinand", vroeg gravin Alexandrine schertsend. „Ge hebt daareven een langdurige conferentie met hem ge had." „Ik heb hem een voorstel gedaan, tante, dat u ook wel aannemelijk en voordeelig voor hem zult vinden sprak de graaf, „en ik reken dan ook eenigszins op uw krachtige hulp om zijn tegenstand te overwinnen, zo dra u weten zult, waar het om gaat." Een brandend rood steeg den jon gen Eesendorf in het gelaat. Wel wist hij dat zijn ouders zijn huwelijk met freule von Heszborn slechts ads een voordeelige „zaak" beschouwden, maar het hinderde hem toch vreese- lijk, dit door zijn stiefvader zoo on omwonden te hooren zeggen. „Nu, laten we het verdere maar vcor een vertrouwelijk onderhoud na het diner bewaren", sprak gravin Alexandrine, aan wier scherpen blik Ortwin's misnoegen niet ontgaan was. „Ha, daar komt Aftxander. Wat heeft jou zoo lang opgehouden, mijn jongen Jij zult toch wel geen zaken aan de hand hebben?!" (Wordt vervoUi'l.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1