DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. -==•■ 400—- 3DD=™ IM~- IDD Kort Verslag van de Tweede Kamer. BUITENLAND. 6emengde,Buitenlan(ische berichten Sn den strijd des levens. 2S«38-3@, HaaHem VRIJDAG 20 AUG. (90S. 34*** Jaargang; €969 Bureaux van Redactie en Administratie Inlepeommunaai Telefoonnummer 1426. Voor advertentiën en reclames buiten Haarlem cr de agentschappen wende men zich uitsluitend tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. Jaargang Sept. '09—1910. De Administratie verzoekt allen, pie zich als abonné hebben opgegeven voor 27 Aug. de kosten ad. f 0.50 te willen opzenden aan het bureau Kinderhuisvest, mei duidelijke vermelding van Naam en Adres des afzenders. Algemeen overzicht. FEUILLETON. HEME HAftRLEMSCHE GOURMET ABONNEMENTSPRUSi Per 8 maanden voor Haarlem f 1,85 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.85 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afkon rlijke nummert 0,08 PBJJS OER ADVERTENTIÊN Van 16 regels60 sent (contant 50 ceat). Iedere regel meer10 cent. Buiten Haarlem en de Agentschappen £0 cent per regel. Reclames dubbel tarief! Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cents (A contant). Alle betalende abonnén op dit blad, die in bet bezit eener verzekeringspolis z(jn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeid, tegen ongelukken verzekerd voor GULDEN bij St ft f® '41 tf* tffilk hit, GULDEN bij wurken. 300 60 verlies van één wijsvinger. 15 GULDEN bij verlies van éen anderen vinger. De ultkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij Ocean". Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht II. DE OPERATIES IN MAROKKO. Generaal Marina, de Spaans ene le gerbevelhebber in Marokko, heeft thans een strijdmacht van 40.000 man bijeen; tot een aanval is hij «enter nog niet overgegaan. Die troe pen doen dienst ter bescherming van de konvooien, die levensmiddelen naar de voorgesohoven jroeten bren gen, werpen verschansingen op ei houden oefeningen. Intiissehea is, ondanks die halve werkloosheid, vol gens een bericht uit Melilla aan den „Matin", de geest onder de troepen belangrijk verbeterd en krijgen de officieren hunne manschappen hoe langer hoe beter in de hand. Veigens het algemeen gevoelen te Melilla, zal het nog wel minstens acht dagen duren, alvorens de vij andelijkheden oen aanvajag zullea ne men. Er loopt zelfs een hardnekkig gerucht, dat er weldra vredesonder handelingen zfuLen woeden geopend. De correspondent van de „Matin" hecht echter weinig waarde aan dit gerucht. Hij acht het onwaarschijn lijk, dat Spanje geen poging zou doen om de nederlagen van 18, 23 en vooral die van 27 Juli, door een achitierende overwinning uit te wis- fcchen. Want het is een niet te loo chenen feit, dat die gevechten een ware ramp voor Spanje zijn geweest: niet minder dan 200U soldaten wer den buiten gevecht gesteld en de Spanjaarden waren genoodzaakt de door hen bezette stellingen weder te ruimen. Spanje heeft, op eigen verzoek, van Europa opdracht ge kregen om de orde in het li if te herstellen, aan zijn eer en die van Europa is het dus verplicht Zijn pres tige te handhaven. Uit Penon de la Gomera, een Spaansch eilandje aan de Noordkust van .Marokko, wordt thans 't bericht ontvangeD, dat de artillerie Moor- sciie troepen uiteengedreven heeft. De vijand leed verliezen. Woens dagavond om acht uur heeft het geschut van de plaats een vrij leven dig vuur onderhouden. Dte vijand was talrijk. De Aiooren werden door het geschutvuur uiteengejaagd. En uit Melilla wordt bericht dat een afdeeling Spaanschge'zinde Ma rokkanen de Klikabylen heeft aan gevallen. De Vijand leed eenige ver liezen. De artillerie bestookte den vijand. DE STAKING IN ZWEDEN. De Zweedsch® dagbladen zullen bet nu dubbel aan den stok krijgen met de typografen. Ten minste het blad „Dagen" meldt, dat de directies van alle burgerlijke bladen een proces aanhangig gemaakt hebben tegen den Zweedschen typo grafenbond, wijl deze de overeenkomst met de dagbladdirtcties heeft verbro ken, en de bladen daardoor ernstige i-ehade beeft berokkend. De bladen eiscben vergoeding der schade, die zij door de staking hebben geleden of nog zullen lijden. En bij de bladen zullen zich aan sluiten de groote drukkersfirma's der hoofdstad. Wat de staking betreft, in den al gemeenen toestand is geen verandering van beteekenis gekomen, doch bier en daar begint d# nood zich onder de werklieden reeds te doen gevoelen. Te Stockholm en bij Göteborg werden gisteren betoogingen gehouden, gericht tegen arbeidswilligen, doch de orde werd niet noem«uswaard veistoord. In de Deensche Kamer is gisteren een grappig incident voorgevallen. Nadat bij het begin van de zitting van het Folketing de president me dedeeling bad gedaan van de kabi netswijzigiDg, kwam plotseling een dame de zaai binnen, ging staan voor den stoel van den president en riep uit: „Hier zit gij nu, gij Deensche mamen, die uit zucht naar machten uit eigenliefde schachert met het wel en wee van het land. Van d®ze plaats uit zij het daarom gezegd, dat Dene marken's vrouwen u verloochenen en u brandmerken als een hoop vader- landlooze huurlingen, die verraad ple gen aan de eer Van Denemarken". Niettegenstaande de president aan houdend bleef schellen en de afge vaardigde haar voortdurend in de rede vieleD, kon de dame deze toe spraak ten einde brengen. Daarna werd zij door de kamerbo den buiten de zaal gebracht. Het is gebleken, dat de dame een zekere juffrouw Westenholz is. DE KRETENZER KWESTIE. Griekenland ie over de brug ge komen. Rhellis, de minister-president heeft aan den Turkgchen gezant het ant woord van Griekenland op de jongste nota der Porte meegedeeld. De minis ter van buitenlandsche zaken heeft gelijkluidende mededeeling gezonden aan de vertegenwoordigers der vier beschermende mogendheden. Dat antwoord moet gesteld zijn in voor Turkije bevredigende termen. In de door de vier beschermende mogendheden aan de Porte gezonden nota wordt gezegd, dat de Kretenzer kwestie een zaak is van de bescher mende mogendheden en van Turkije en dat Turkije niet het recht heeft Griekenland er in te mengen. Via Londen krijgen wa wat nieuws te hooren omtrent de nota van Grie kenland. De Grieksche regeering verklaart, dat zij, evenals iedere andere regeering, de agitatie betreurt, die de bevolking van Macedonië zonder onderscheid van of belijdenis te gronde gericht en dedicimeerd heeft, en wijst zij erop dat Griekenland, toen het optreden van het nieuwe régime aanleiding gaf om verbe erir g van den toestand te verwachten, niets onbeproefd heeft gelaten om mede te werken tot herstel der orde in macedonië en geeft zij tevens het voornemen te kennen de zelfde staatkunde te zullen blijven volgen. Ten aanzien van Kreta verklaart Griekenland, dat het in alle opzichten de beslissingen der mogendheden zat eerbiedigen en zich zal onthouden van het aanmoedigen van eenigerlei agi tatie, die mogelijkerwijze zou kunnen ontstaan. V erzinsels. In sommige bladen doet het bericht de ronde, dat Paus Pius X en keizer Frans Jozef den jongsten tijd in brief wisseling zouden zijn getreden over het verleenen van genade aan de beschul digden in het proces-Agram. De „Pa- triote" weet zelfs het aantal regels en de soort papier te noemen van een eigenhandig schrijven, door den Oos- tenrijkschen keizer over dit onderwerp aan den H. Stoel gericht. De „Osser- vatore Romano" noemt echter al der gelijke berichten verzinsels, evenals de in omloop zijnde geruchten ais zoude tusschen den H. Stoel en de Russi sche Regeering een conflict zijn ge rezen betrekkelijk de Russische giften voor de slachtoffers der aardbevingen in Calabrië. Castro. De heer Castro vertrok van Santan der om de baden te gebruiken te Sola- res. Zijn broeder, die aan het hoofd stond van een afdeeling troepen, toen generaal Gomez tot president werd uit geroepen en die destijds gevangen werd genomen, is daar aangekomen. Een ongeluk. Te Alginate bij Leeco (Z.-O. van Ita lië) is, ten gevolge van het breken van een electrischen draad van een hoog spanningsnet, contact gemaakt met de geleiding van het eleetriseh licht. 10 Personen werden gedood, twintig anderen min of meer ernstig ge wond. Een toren ingestort. Op het terrein van de Imperial Gas maatschappij te Schöneberg, stortte een ijzeren toren in, juist op het oogen- blik dat een trein van de ceintuurbaan voorbijkwam. De stukken vielen op den trein, waardoor een groot aantal per sonen gewond werden. Nadere bijzon derheden ontbreken nog. Een vreemde beschikking. Te Chagny heeft een zestienjarig meisje haar broertje van drie maanden gewurgd, omdat het Wicht, zooals zij aan den rechter van instructie ver telde, altijd maar schreeuwde en haar daardoor buiten haar zelf bracht, maar „zij had het niet met opzet gedaan", verzekerde zij. Het parket van ChSlons heeft thans beslist, aangezien de moeder overle den is en de vader de zorg heeft over acht kinderen, de jonge Leontine voor- loopig in vrijheid te stellen, daar zij als verzorgster van de broertjes en zusjes optreedt, en do vader den ge- heelen dag op zijn werk is. Een ontvoering. Donderdagnacht rond 1 uur kwam een fijn gekleed heerschap, die zeg de B. te heeten en te Parijs te wonen, met een auto-taxi voor een koffiehuis Place de Ia République te Parijs. Hij zette zich naast de 28-jarige Fernande M. en was spoedig met haar in een druk gesprek gewikkeld. Hij stelde haar een wandelingske voor jier auto, naar het bosch van Vinceimes. Niet bang uitgevallen, nam de vrouw het voor stel aan. Zij zette zich in de auto, terwijl haar gastheer naast den chauf feur plaats nam. Eerst heel vroolijk gestemd werd de jonge vrouw later wel wat ongerust, toen zij zag dat het rijtuig naar Cha- renton opreed. Zij vroeg uitleggingen aan haren reisgezel, die voor alle ant woord bevel gaf den weg naar Gorbeil in te slaan. Alleen in dit rijtuig, dat nu met volle snelheid voortreed en niet wetende met wien zij te doen had, opende mej. F. het portier terwijl zij door een dorp reden en riep angstig om hulp. Woedend sprong de ontvoerder in het rijtuig, greep haar bij de keel en een revolver op haar richtend, zeide hij: „Zwijg, als gij niet wilt, dat ik u doode!" En de auto snelde altijd maar voort en meer dood dan levend liet de jonge vrouw haren ontvoerder begaan. Eindelijk, rond 5 uur 's morgens, hield de auto stil op eene plaats van Cor- beil. De jonge vrouw maakte er ge bruik van om de vlucht te nemen, maar B. achtervolgde haar, met den revolver in de hand, verscheiden scho ten lossend. Mej. F. ontsnapte door in een bak kerij te vluchten. Het toeval wilde dat op dat oogenblik M. Saint-Raymond, politic-commissaris, zich naar eene op lating van duiven begaf. De magistraat zag eensklaps eene ele gant gekleede vrouw op hem afkomen, om zijne bescherming in te roepen. Zonder aarzelen wierp hij zich op ha ren vervolger en ontwapende hem. Na den zonderlingen kerel naar het poli tiebureau te hebben doen brengen, deed hij Mej. F. terug in de auto stappen en gaf hij den chauffeur bevel haar 'terug naar huis te brengen. Mej. F. schijnt in hare omgeving een goeden naam ie genieten. Eerst gisterenavond heeft men hei raadsel van deze ontvoering kunnen op lossen. B., de ontvoerder, is vroeger in de koloniën geweest en woonde nu sedert eenigen tijd te Parijs, waar hij eene nijverheid uitoefent. Aan den onderzoeksrechter verklaar de hij, dat hij met die ontvoering en het geveinsde moordtooneel iets wilde beleven, dat hij voornemens is in een theaterstuk te brengen, dat hij nu aan 't schrijven is' Muurschildering ontdekt. Te Rome heeft men bij reparatie- werken in het Pantheon tdavallig een prachtige muurschildering ontdekt, Ma ria Boodschap voorstellende. De bij de Madonna geplaatste engelen herinneren levendig aan de beroemde muziekma- kende engelen van Melozzo da Forü in de sacristie van St. Pieter. Men meent daarom te doen te hebben met werk van dezelfde hand. Sneeuwstormen in Zuid-Afrika. Men raakt gewend aan ongewone na tuurverschijnselen in dit jaar. Terwijl men uit de Yereenigde Staten nog al tijd temperaturen van 110 en 112 gra den Fahrenheit (in Kansas, Arkansasi Alissouri en Nebraska) en vele sterf gevallen ten gevolge van de warmte meldt (11 alleen te St. Louis), komt uit Johannesburg bericht van een sneeuwstorm, zoo zwaar als men zich niet heugt, ooit aan den Rand beleefd te hebben. Het was vele jaren geleden, sedert er in Johannesburg een vlok sneeuw gevallen was. Dinsdag stond het verkeer te Johannesburg ten ge volge van de sneeuw bijna stil, de telegraaf was gestoord, de boomen be zweken onder den ongewonen last esn op straat werd lustig gesneeuwbald. Abdoel Hainid is in de villa „Allatini" te Saloniki, hoogst eenvoudig ingericht. De eeni ge weelde, die de afgezette Sultan zich veroorlooft, zijn wat zeldzame planten in zijn tuin. Overigens is alles in scher- .pe tegenstelling met de vroegere weel de en overdaad in alles. Uit Jildis- Kiosk heeft hij niet, zooals beweerd is, kostbare meubelen, doch alleen penige divans en kleeren laten komen. Eeni gen tijd geleden had. Abdoel Hamid eleetriseh licht gevraagd, maar het ge meentebestuur van Saloniki wees het verzoek af met 't oog op de groote kosten. Een Duitsch blad weet te bereke nen, dat Abdoel Hamid te Saloniki el ke maand geld overlegt. Van de 1000 Turksche ponden, die hem per maand zijn toegewezen, heeft de oud-Sultan in Juli slechts 723 pond uitgegeven. De rest heeft hij overgelegd. Hef neerhalen der Grieksche vlag. De correspondent van de „Daily Mail" te Kanea beschrijft het neerhalen van de Grieksche vlag op het fort als volgt: Woensdagochtend om vijf uur werden 400 matrozen, 100 man va* de oorlogsschepen van elke bescher mende mogendheid, onder bevel van den Engelschen kapitein Cecil Thurs- by aan wal gezet. Kapilein Thursby liet den Grieksche* officier, die op het fort het bevel voer de, weten, dat de Engelsche, Fran- sche, Russische en Italiaansche ma trozen onder zijn bevel een onaange name taak hadden te volvoeren. De mo gendheden hadden om redenen van in ternationale staatkunde besloten, dat d® Grieksche vlag verwijderd moest wor den. Vier matrozen, een Engelschman, ee* Franschman, een Rus en een Italiaan* beklommen daarop den toren waarop de vlaggestok stond en hakten diea met een bijl af. Er werd een machine-kanon op den toren geplaatst en veertig matrozen, tien van elke nationaliteit, werden aan wal achtergelaten, om toe te zien, dat er geen poging gedaan werd, om de vlag opnieuw te hijschen. De overigen keer den naar de oorlogsschepen terug. Het geheel e voorval liep kalm af. Een stad, die verzinkt. De stad Dera Ghazi Khan in Pun jab, verzinkt, volgens een telegram uit Bombay, langzamerhand in den Indus, die dagelijks stukken grond met hutten, huizen en moskeëen wegspoelt. Van den H. Vader. De H. Vader neemt in 't geheel geen vacantie; tenzij men daarvoor rekent eiken morgen een wandeling in de tui nen van het Vaticaan. Zoodra dezq gedaan is, hervat hij de gewone au diënties, die dagelijks zeer talrijk zijn. Dezer dagen deed de bekende photo- graaf Minari, uit Florence, een aantal opnamen van den H. Vader, terwijl deze op zijn wandeling was. Dezer dagen is te Reggio geopend een weeshuis, plaats biedend aan 50 weezen, dat geheel op kosten van den H. Vader gebouwd is. Er werden ook nog tal van toevluchtsoorden geopend, die voor scholen dienen. De H. Vader heeft twee millioen uitgegeven yoor scholen en weeshuizen en drie mil lioen tot wederopbouw van kerken in Calabrië en Alessina. De Paus zal een staat van verant woording doen opmaken, betreffende de wijze, waarop hij de gelden der Katho lieken ,voor de slachtoffers geschon ken, gebruikt heeft. Telegrambrie ven. Naar de „Inf." verneemt, is het Duit- sche postbestuur van plan zoogenaam de „telegrambrieven" in te voeren. De telegram-brieven worden als telegram men door de kantoren aangenomen en verzonden, de brieven worden echter niet, evenals telegram, onmiddellijk aan den geadresseerde bezorgd, maar eerst met de volgende postbestelling. Een te- legrambrief zal meer kosten dan een gewone brief, minder echter dan een telegram. Het hoofdvoordeel van deze telegram- brieven is, dat tegen betrekkelijk ge ringe koslen uitvoerige mededeelingen 4) „Och, dat ongeluk kan iedereen al eens overkomen, tante", lachte de jonge Haalburg en nam zijn plaats naast haar in. „Spreek geen onzin, Alexander", bad graaf von Haalburg bal flu id geantwoord op (de opmerking van zijn zoon. Le oude gravin had eehter zijn wr orden zeer goed verstaan en viel op scherpen toon in„Ge vergist je, neef, als je denkt dat Alexander's scherts zoo heeLmaal zonder betee kenis is. Het Zon voor menigen jon gen man een wezenlijk ongeluk zijn, wanneer hij bij voorbeeld Zaken deed met woekeraars of dergelijk ge-, spuis." „Natuurlijk", hernam gravin Ame lia, „en in zulke gevallen beklaag ik de ouders nog meer dan de licht zinnige jongelui zelf." ..Wat, ge beklaagt de ouders", riep gravin Alexandrine verontwaardigd hit. „En wie anders dan zij dragen dan de schuld, als de zoons zich misdragen!" „Kom, dat oorldeel is toch wel wat tras, tante Alexandrine", sprak graaf' Ferdinand. „Er zullen toch zeker wel gevallen zijn, waarin de kinderen ondanks de meest nauwge zette zorgen der ouders toch slecht en lichtzinnig worden." „Hm, het kan zijn dat ge gelijk hebt, neef", antwoordde de oude da me droogjes. „In zulke gevallen dra gen natuurlijk de jonge deugnieten alleen de schuld en verdienen niet beter dan aan hun lot te worden evergelaten. Ik voor mij heh nooit knnnen begrijpen, hoe ouders of ver wanten een speler met groote gelde lijke cf'fers zoeken te bewaren voor de schande, die hem terecht wacht. Gij allen weet hoezeer ik Alexander liefheb, maar dit zfeg ik u: eer ik speelschulden, zoogenaamde eere- scibulden voor hem betaalde, eer liet ik deü eenigen kleinzoon mijl tier zus ter reddeloos te gronde gaan!" Een pijnlijk stilzwijgen volgde op deze strenge woorden, maar geluk kig dacht gravin Haalburg terstond aaD de aanwezigheid der bedienden. Met een kalm lachje sprak ze „Maar tante, g£ behoeft immers niet te vreezen dat ge ooit voor deze akelige keuze gesteld zult worden. Ik ben overtuigd dat Alexander u nooit verdriet zal doen." „Elank u voor nw vertrouwen, ma ma, dat ik steels zal trachten te verdienen", riep de jonge man luid ruchtig uit, -maar gravin Alexan drine zweeg. Het kon haar niet ont gaan zijn, dat Alexander's friss ene roode kleur geweken was voor een dccdelijke bleekheid. III- In de tuinkamer, door welker wijd geopende deuren de geur der zomer bloemen en de frissche avondlucht overvloedig naar binnen stroomde, zat de familie rondom de tafel. Freu le Emma zette koffie en bracht zelf de koppen rond. Ze deed het, als er geen vreemden bij waren, steeds met- een norsch, onvriendelijk gelaat, want evenals haar broeder Alexander had Ze een grooten afkeer van iedere geregelde bezigheid. „Trek de kap een beetje over de lamp, Ortwin", verzocht de oude gravin. En zich tot graaf Ferdinand wendende, ging ze voort: „Nu, waarde neef, kunt ge mij nu mee- deelen, wat ge van middag met Ort win verhandeld hebt?" Wel zeker, tante, en ik herhaal dat ik op uw invloed reken om onzen jongen vriend tot een verstandig be sluit te brengen." „Wanneer dat meer dan een phra se is. Haalburg", klonk het scherp, „deedt ge maar beter met terstond van wal te steken. Wat iis, er aan de hand?" „De heer Coenraad von Heszborn heeft een zeer vriendelijken brief aan mijn vrouw geschreven, waarin hij Ortwin uitnoodigt tot een bezoek aan Beikixchen, opdat hij en de eeni ge dochter van den overleden heer Karei von Heszborn elkaar nader leeren kennen. De overledene heeft namelijk vóór Zijn dood het als zijn laatsten wensch uitgesproken, dat zijn Lina met Ortwin Desendorf, den zoon van den onvergetelijken vriend zijner jeugd, in het huwelijk zou tre den." „Zoo, die Heszborn's schijnen dwaze lui te zijn", sprak de oude gravin droogjes. „He, tante, Koe komt u to! da": ge dachte", vroeg gravin Amelie ver baasd. „Ziet ge dat niet in, lieve? Diaar heeft me die von Heszborn bij zijn leven zich zitten verkniezen, toen naar recht en billijkheid die groote erfenis hèm toegewezen werd. En nu wil hij vanuit zijn graf den zoon van zijn tegenstander het geld nog in den schoot weipen. Daarom moet die jonge dame met geweld aan een armen luitenant verbonden wondejl, ofschoon zij,' indien men haar vol komen vrij liet, met haar vorste lijk vermogen natuurlijk de keuze zou hebben uit de zonen van de eerste familiën des lands. „Het verheugt me", sprak Ort win met een lichte buiging tot de gravin, „dat ook u tégen het aan nemen van die zonderlinge uifaoo diging bent." „Ik óók", vroeg de gravin verbaasd. „Wie is er dan nog meer j tegen „Ik zelf, gravin. Het stuit mij vreeselijk tegen de borst, dat die man, die mijn vader zooveel 'eed berokkend heeft-, van uit, zijn graf bog over mijn toekomst beschikken wil." „Ha. dat is al een heel ongewone opvatting", lachte gravin Alexan dria. „Die mij niet weinig hindert en ergert", viel graaf Ferdinand in. „Het is juist daarom, tante, dat ik op uw hulp gerekend had om de zen jongen man tot verstandiger in zichten te brengen." „Dan hebt ge u leelijk misrekend", luidde het koeltjes. „Ik heb niet voor Ortwin's toekomst te zorgen en ten believe van anderen mij zelf in ongelegenheid te brengen, daar ben ik niet dom genoeg voor." „Maar tante Alexandrine, wat wil u daarmee zeggen", vroeg Alexan der verbaasd. „Dat moest jou toch het allermeest duidelijk zijn, mijn jongen. Als Ort win weggaat, verlies ik een zeer ge- schikten secretaris, en dat gij dan zijn plaats weer zoudt moeten inne men, kan je zelf noch mij. erg aan genaam zijn. En ik moet overigens erkennen, dat ik het van Ortwin al lerminst behoorlijk zou viuden, wan neer hij na jaren lang hier op B.o- decken geleefd te hebben, mij zou gaan verlaten, juist op het oogen blik, dat hij mij inderdaad nuttig begiDt te worden.'' Gravin Haalburg moest zich met geweld beheerschen om niet een ant woord op dit alles te geven, dat zeker een onherstelbare breuk met de oude dame zou hebben veroor zaakt. Ook Ortwin trilde van ver ent waardiging maar tegelijk voelde hij een zekere voldoening bij de gedachte, dat de oude gravin zich tot zulke zonder eenige ver- schconing gesproken woorden zeker alken had laten vervoeren, doordat zii hem zoo hoogst ongaarne zag ver trekken. Zonder aan zijn toorn lucht te geven, verklaarde hij dan ook op vasten toon. dat hij lïodecken zeker niet tegen den zin der oude gravin; verlaten zou, zoolang hij daar nut tig voor haar werkzaam kon zijn. Ortwin's moeder klemde de lippen opeen om niet in verwijtingen uit Ie barsten. D'at haar zoon zijn af hankelijkheid van de familie haars gemaals zoo voluit erkende, kwet- sle haar in de hoogste mate. Zij was eeb van die koelbloedige zielen, die heel wat weldaden over zich heen kunnen laten gaan zonder den min sten hinder te ondervinden van. het lastige gevoel, dat men dankbaar heid pleegt te noemen. (Wordt vervolgd.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1