Gemengde Buitenlandsche berichten BINNENLAND. Gemengd Nieuws. sociale Berichten. Uit den Omtrek, •OK DI JEANNE d'AHq-YLAG YER- BODEN. Ujet alleen is tegenwoordig in Frankrijk net uitsteken der Pause lijke vlag .een misdrijf, maar ook die der kleuren van Jeanne dAre. Bij gelegenheid der feesten ter oer3 der nieuwe Zaligverk 1 aarde te Rou- jan liet de dorpsgeneesheer en een ander der voornaamste inwoners vroolijk de kleuren van Jeanne d'Are wapperen. Ee brigadier der maréchaussee was er echter gauw bij en maakte proces verbaal op wegens het uitsteken eener „vTeemde vlag.'s Ee twee geverbaliseerden zij n voor Sen rechter moeten verschijnen en ragen zich genoodzaakt uit Mont- pellier een advokaat te ontbieden om zich te verdedigen. Ee uitspraak dezer ernstige zaak eou plaats hebben in een volgende zitting, besloot de rechter. DE ZWEEDSCHE STAKING. In een officieuse nota verklaart het Zweedsche gezantschap te Parijs, het gerucht, als zou men in ds Zweedsche financieele kringen onderzoeken, of er ge»n leeniDg Doodip is om te voor zien in de verliezer, door de staking veioorzaakt, als volkomen ongegrond. Over de staking wordt gemeld dat de nood in de gezinnen der staker» zeer groot wordt. Voor het overige herneemt het leven meer eu meer zijn gewoon aanzien. De tentoonstel ling van Stockholm wordt in de laatste dageo weer door evenveel duizenden, als in' de eerste dagen door honderden bezocht Het ministerie van Bionenlandsche Zaken ontvangt van xdle kanten be richten ovei het hervatten van den arbeid in de verschillende nijverheden, in de metaalfabneken, zagerijen, waar van een met gesyndikeerde arbeiders, olieslagerijen, weverijen, enz. In ver schillende deelen des lands hebben ook de havenwerkers den arbeid her vat. Het trampersoneel heeft hst werk hervat te Upsaia en te Göteborg. Vsel 8tadswerklieden lija ook reeds met wer&en begonnen. De staking der veldarbeiders schijnt volkomen mislukt. Een 1000 tal staak - den arbeid, maar er kwamen er veel meer 0111 ze te vervangen. De dienst der stoombooten te Stock holm wordt moer en meer wesr op genomen Het comité der stakers weigert hardnekkig de stakers toe te staan aan bet werk te gaan. DE KRETENZER KWESTIE. De nota door Griekenland gezon den, zegt nog, dat Griekenland zich in alle opzichten zal houden aan beslissing der mogendheden, door zich te onthouden van elke aanmoe diging van een mogelijke beweging ep Kreta. Ondanks de aanhoudende pogin gen van de regeer ingskringen om aan den boycot van Griekenlandeeli einde te maken, blijft het boycot-co mité te Saloniki zijn besluiten met de grootste gestrengheid handhaven. Ee minister van financiën vaji Turkije verklaarde in een onderhoud dat het antwoord van Griekenland bevredigend is en dat er geen en kele reden bestaat om te twijfelen aan een vreedzame oplossing van de bestaande kwestie. tMorgen, Zondag zal de minister raad het antwoord in overweging nemen. j\Vat de jongste nota van de mo gendheden betreft, zij bevat niets, noeb wat den inhoud, noch wat de bewoordingen betreft, dat als pe- remtcir kan worden beschouwd. De mogendheden verklaren te betreu ren, dat Turkije de oplossing der Kretensische kwestie niet aan haar heeft overgelaten, daar zij zich toch in alle opzichten bereid hebben ge toond de Turkscihe belangen te be vorderen. Ten opzichte van Mace donië verklaren zij, dat de Porte de belangen van den vrede het best 20U dienen door een beroep te doen op de mogendheden, die het verdrag ▼an Berlijn hebben onderteekeind efa' aan deze de grieven, die zij mocht hetbeD. bloot te leggen. Ook de berichtgever van het „Berl. Tagebl." te Konstantinopel wil we ten, dat de nota der Mogendheden uiterst scherp was. Volgens hem be waarde de Turkscihe regeering er het zwijgen over. De Mogendheden zouden hebben verklaard, dat Turkije niet het recht had zich in de Kretenzische kwes tie tot Griekenland te richten. Deze correspondent meent, dat de hcuding van Turkije zal afhangen vao het feit of met een der mogend heden een geheim verdrag bestaat, dat de Porte doet hopen op latere •nderlinge oneenigheid. SPANJE EN MAROKKO. De Roghi schijot inderdaad niet gevangen. Hij moet thans zich bevin den in de sireek Oeezzan, waar hij met het overblijfsel vau zijn volgelin gen een gevecht leverde aan den stam Beni Meesara, die trachtte zich van hem meester te maken. 12 mannen van de Beni Messara werden gedood De Sjerif van Oeezzan zal nu beproe ven hem te overmeesteren. Uit Meliila wordt gemeld, dat de harka niet alleen versterkingen ODt vangt uit de streek van Alboecemap, maar ook uit Mazagan en Mogador. Verschillende gedeeltelij ke gevechten hebben op verschillende punten plaat# gehad Het geschat van bijna alle forten werkte mee Het zwaarste werd gescholen tegen Nador door den krui ser Priucesa de Asturias. CHINA EN JAPAN. Gisteren is te Moekden het me morandum geteekend door de verte- IjenwoordigerB van Ghin# en" Sapajn, dat feitelijk een einde maakt aan het geschil voor den Antoeng-Moekden- spoorweg in overeenstemming de be palingen van de overeenkomst. Chi- pa xerï aa,rt aaB Jlapjgn allen ffioge- lijken steun te zullen verleen en bij den wederaanleg van den spoor weg en trekt al de geopperde be zwaren in. Aan de mogendheden zal een officieele mededeeling worden gezonden, in welke de voortgang van de onderhandeling-ein in bijzon derheden zal worden medegedeeld. Treinj-misdaden. Herhaaldelijk komen in den laatsten tijd in DuitsehLand gevallen voor van berooving in den trein. Voor een paar dagen werd een dame in den D-trein van Straatsburg naar Mainz door een gemaskerd man overvallen, die poogde haar te berooven. De dame trok aan de noodrem, waardoor de trein tot staan werd gebracht. De dader vluchtte, en kon niet worden opgespoord. Gisteren werd in de nabijheid van Linderode, aan de lijn Berlijn-Sorau, een dame bij den weg gevonden; zij was ernstig gewond aan het hoofd en had een zijden snoer om den hals, waarmede zij klaarblijkelijk geworgd was. In het ziekenhuis gebracht, kon zij mededeelen, dat zij uit den trein was geworpen door een man, wiens naam zij noemde. Zij had twee da gen in een sloot aan den weg gele gen. De geneesheeren constateerden schedelbreuk. Zes kinderen en een werkman verdronken. Gisterenmiddag ondernam een onder wijzeres der Offenbacher Mathilde- school met haar leerlingen een wande ling aan de oever van de Main. Eenige leerlingen namen een bad in de nabij heid van de sluis, toen op tot dusver nog onopgehelderde wijze, plotseling water in het bassin stroomde. Daar door geraakten negen kinderen in de strooming. Zes kinderen zijn verdron ken, drie konden gered worden. Een arbeider, die ter redding in de rivier sprong, is eveneens verdronken. De bieroorlog tusschen brouwers en kasteleins, en kas teleins en klanten woedt nu op het hevigst en is een algemeen onder werp van gesprek in Duitschland. In Beieren, waar krachtens de bij zondere positie en rechten van dat land in het Duitsche verbond de nieuwe belasting niet wordt geheven, komen vele gebelgde Pruisen, Meiningers, Reussen en Koburgers, die van AschaE- fenburg tot Hof aan de dicht bevolkte grens wonen, goedkoop, goed en veel bier drinken. Uit Essen wordt gemeld, dat de werklui van Krupp ook niets van een verhooging van den bierprijs willen we ten. De firma Krupp had na het in werking treden van de nieuwe belas ting den prijs van een flesch bier voor hare werklui met 3 pf. opgeslagen. Dit heeft ten gevolge gehad, dat er Dins dag in plaats van 900 tot 1000 fles- flesschen, maar 44 flesschen zijn om gezet. Te Bochum hebben een aantal bier huishouders, die verdrietig waren over het slechte bezoek van hun lokalen, den prijs van het bier verlaagd, in plaats van verhoogd. Een hevige storm. Uit Brescia verneemt de „Stampa", dat Woensdagavond door een hevige storm zeven halen voor luchtvliegers werden vernield. Het toestel van luite nant Calderara werd slachtoffer en werd gebroken, maar zijn eigenaar nam het gelaten op en stelt zich voor zijn vlieger, die reeds voor den tweeden keer werd beschadigd, binnen een maand weder te herstellen. Spionnage. De Parijsche bladen melden voort durend vage mededeelingen over spi onnage aan de grens. De „Petit Pari- sien" spreekt in verband daarmee van een nieuwe arrestatie te Rheims. Een station in brand. Donderdagavond is het station te Moulins binnen den tijd van een half uur geheel en al in vlammen opgegaan. Een der beambten kwam in de vlam men om en drie anderen liepen afgrij selijke brandwonden op. De brand ontstond op de volgende wijze: Een alcoholvat, dat door een beambte in de goederenloods gerepa reerd werd, vatte plotseling vuur. Een vlammenbundel sloeg eensklaps om hoog en stak eenige fusten met alcohol, essencen en andere zeer brandbare stoffen in een oogwenk in brand. De ontstane luchtdruk was zoo s'terk, dat personen op 200 M. afstands omver geworpen werden. Binnen een minuut was de geheele loods één reusachtige vuurzee en eeni ge Beambten, verrast door de plotse linge ramp, zagen geen kans meer om aan de vlammen te ontkomen. Een hunner was reeds binnen zeer korten tijd verkoold ,t\vee anderen konden nog levend, maar Bedekt met afgrijselijke brandwonden, buiten het brandende ter rein worden gebracht. Slechts met de grootste moeite ge lukte het de wanhopige vrouwen der beambten van het terrein van den brand weg te krijgen en intusschen verwij derden eenige rappe gasten een hon derdtal vaten met naphta, waaraan de vlammen roods lekten, uit een nabij gelegen opsigplaats. Dé brandweer trachtte rog te redden wat te redden viel, te ergeefs echter, binnen het half uur was het geheele gebouw één roo- kende puinhoop. De Kamerzetel van Breokelen. M»n schrijft »an „Het Centrum" Naa»t de genoemde candidaten, De Wijkereloot en dr. Ariëns, wordt in een belangrijk gedeelte van het dis trict met warmte de candidatuur ge- wenscht van den practuchen en kun- digen landbouwer Kr.igge. Zoowel als lid der Centrale ais Statenlid heeft hij van tal van landbouwers de tympa- thie zich weten te verwerven. Als man van de practijk, die tevens zich een algemeene politieke ontwikkeling wist te geven, wordt hij door velen de geschikte man geacht, om het district te vertegenwoordigen. De „Tel." weet te berichten, dat het thans vaststaat, dat de antirevoluti onairen met een eigen caadidaat zullen uitkomen, in weerwil van de protes ten, in verschillende katholieke orga nen uitgesproken. Dr. A. Kuyperj Naar de „Tel." verneemt, zal de mi nister van staat dr A. Kuyper, die zieb op het oogenblik in Zwitserland bevindt, in den loop der volgende maand hier te iaude terugkeeren. Dr. Nouwens. Een der medewerkers van deParij- »che „Croix" heeft dr. Nouwens ge interviewd over de organieatie van de Hanze in Nederland. In het genoemde blad is het interview geïllustreerd met een portret van dr. Nouwens. Ds Staatsbagrooting voor 3910. De nieuw opgetreden Ministers van Oorlog en van Koloniën hebben zicb, naar men verneemt, in hoofdzaak kunnen vereenigen met de ontwerpen der oorlogs- en Indieche begrootingen voor den dienst 1910, welke door hun orusidd dij ke ambtsvoorgangers waren voorbereid. Overigens zijn deze bewindslieden voornemens hunne beginselen in de memories van antwoord op de onder scheidene begrootiogen uitten te zetten. De Wethouder van Amsterdam. „De Telegraaf" vernam, zooals wij gisteren meidden, dat, indien althans geen auder vrijzinnig raadalid een candidatuur aanvaardt, de heer Ketelaar zou terugkomen op zijn voornemen om zich niet beschikbaar te stellen voor het ambt van wethou der van Onderwijs. Op verzoek om inlichtingen seinde de heer Ketelaar aan „Land en Volk": „Kende bewuste bericht zelfs niet. Heb aan mijne verklaring van twee weken geleden niets toe te voegen." Ontslag genomen. De he»r N. G. Brouwer Jr., voor- zitter van het Centraal Bestuur van Algemeen Nederl. Werkliedenverbond heeft als zoodanig zijn ontslag geno men. Van H. M. de Koningin. Een behoef tig persoon teOssenisse (Z.), Wiens gezin met een meisje werd vermeerderd op denzelfden d,ag dat H. K. H. Prinses Juliana werd geboren, heeft deze week namens H. M. de Koningin f 25 ont vangen. Kras. Te Zandberg (Gr.) was de 85-jarige vrouw K. gisteren nog werk zaam bij het inhalen van het koren. Toch gekozen. Hoewel de kie zers waren gewaarschuwd, dat de ver kiezing van een vergunninghouder als lid van den gemeenteraad onwettig is, is de heer W. A. Smeenk, vergunning houder te Gendringen, met groote meer derheid tot lid van den gemeenteraad gekozen. De last van woonwagens. Gister nacht heeft ten huize van den land bouwer W. v,an den Bosch, te Walder- veen, onder Lunttren, een brutale dief stal met inbraak plaats gehad. Door eenige ijzeren spijlen te verbuigen, heeft men zich door een raampje toegang tot den kelder weten te verschaffen, waar uit ongeveer 200 eieren, 6 kazen en een groote hoeveelheid spek ont vreemd zijn. Vermoedelijk is de diefstal gepleegd door bewoners van reiswa gens, die waarschijnlijk een of meer kinderen door de kleine opening naar binnen hebben gestuurd. In de open lucht. Te Culemborg bivakkeert sinds eenigen tijd een ge zin, bestaande uit man en dochter met kind in de open lucht, doordat het door den huiseigenaar uit huis is ge zet. Van karnemelk. Ook in de ge meente Hoogkarspel zijn eenige men- schen na het gebruik van karnemelk ernstig ongesteld geworden. Een mon ster der melk is opgezonden naar het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn. Vergiftiging? Donderdagavond om streeks elf uur zijn in het gezin van den bootwerker C. Korteland, aan de Atjehstraat 15, te Rotterdam, vier kin deren plotseling ziek geworden. Zij vertoonden brakingen en klaagden over hevige krampen. Hedenmorgen is het 9-jarig dochtertje gestorven en om 7 uur een meisje van anderhalf jaar. De beide anderen verkeeren In zeer beden- kelijken toestand. Een van hen is reeds stervende. Waarschijnlijk heeft men hier te doen met een geval van ver giftiging, ontstaan tengevolge van het eten van zuurtjes. De kinderen had den namelijk dit snoepgoed in de buurt in een winkeltje gehaald. De twee lijk jes zijn reeds in beslag genomen. Nader wordt gemeld: De beide andere kinderen zijn ook stervende. Bij een grossier te Rotter dam zijn in beslag genomen 1400 doo- zen met zuurtjes, waarop als merk stond: „Victrix Poetscrême", welke af komstig waren uit een fabriek te *s Her togenbosch. Drie mensch.cn verpletterd. Gis terenmorgen omstreeks 11 uur had op de Mooksche Baan, onden Heumen, een ernstig ongeluk plaats, een kar, too behoorende aan Th. Jansen, te Groes- beek, waarop zich tevens bevonden diens zoon en knecht A. Hulsman, kwam door het schichtig worden van het paard in botsing met een der aU- to-büssen van de lijn NijmegenGen nep, met het noodlottig gevolg dat de drie inzittenden van de kar vielen en door de wielen van de auto verplet terd werden. De doctoren Oosting en Van Baelde, die spoedig ter plaatse aanwezig waren, konden slechts den dood constateeren. Door üe justitie wordt een onderzoek ingesteld. In de diepte verdwenen. Van het op de rivier de Maas voor Rotterdam doormidden gebroken Rijnschip „Echo", is ook het voorschip, dat nog boven het water uitstak, in, de diepte vern dwenen. Gestikt. Een dame in de Ob'recht- stxaat in Den Haag, die gisterenmorgen op reis gegaan zou zijn, werd ver stikt door gas in haar woning gevon den. Een gaskraantje stond open. Of hier aan onvoorzichtigheid of aan opzet van de overledene moet gedacht wor den, is niet uit te maken. Onder een trein. Bij de familie P. te Doezum (Gr.) kwam Woensdag- bericht, dat de oudste zoon van het gezin, die in Duitschland werkte, Dins dag aldaar onder een trein was ge raakt en gedood. Nog Zondag was de zoon thuis geweest. Hoeveel een millioen is! Eén gul den heeft een doorsnede van 28 mili- meter, met een millioen guldens zou men een weg kunnen beleggen van 28 K.M. lengte, bijv. van Amsterdam naar Zandvoort. Een gulden weegt 1 d.G., één mil lioen weegt alzoo 10.000 K.G. Een machine die elke minuut één gulden neertelt, heeft een jaar en 330 dagen noodig om een millioen uit te tellen. Een gulden is dik 2i/s m.M., een mil lioen guldens op elkaar gestapeld is 30 maal de hoogte van den Westerto- ren. Een man kan een zak van 50 K.G. dragen, dus om een millioen in zakken van 50 K.G. te dragen, zijn 200 man noodig. De noodlottige brand te Rijsber- gen. Bij den brand te Rijsbergen, waar bij twee personen omkwamen, wordt, meldt de 's-H. Ct.", met grond, mis daad vermoedt. Bij onderzoek vond men in het lichaam der omgekomenen hagel korrels. Een begin van brand. Te Baarn ontstond in Hótel de la Proinanade in het sousterrain een begin van brand. Het gelukte de brandweer het vuur in den aanvang te stuiten. De vele lo geergasten verlieten in allerijl het ho tel. Ongelukken kwamen niet voor. Brandende olie over den rug. Gis terennacht was de kolemverker M. F. B., wdnende in de Paul Krugerstraat n'o. 20, te Rotterdam, werkzaam op het stoomschip „Mutatio", liggende in de Maashaven aldaar. Tijdens de werk zaamheden stiet een kolenbak tegen een paal waaraan een brandende lamp hing. De lamp viel en brak en de brandende olie stortte zich uit over den rug van den 'kolenwerker voor noemd. Met zware brandwonden aan tioofd en rug is de man, door de pijn nagenoeg bewusteloos, naar hef zieken huis vervoerd. De staking der grondwerkers. De volgende motie is aangenomen: „De vergadering, iu het R. K. Gil deuhuïs te Amsterdam gehouden op 19 Augustus 1909. waar aanwezig zijn de besturen van 22 bouwvakarbeiders- orsranieaties, zoowel katholieke, chris telijke, moderne als onafhankelijke, is vao oordeel, dat de strijd der grond werkers een rechtvaardige strijd is en besluit, om alles wat hoorbaar is te beproeven om de grondwerkers met succes uit dien strijd te voorichiin te doen komen; en verzoekt de A. P. V. otn mede te werken, dat de grondwer- kerspatroon» deze zaak niet op de spits zullen drijven Tegen gistermiddag waren eenige leden van het bestuur der grondwer kersvereeniginguitgenoodigd te komen spreken met deu heer J. van Hettinga Tromp, hoofdcommies van het Ge meentelijk Arbeidsbureau. BLOEM END A AL. Een lijk aangespoeld. Aan het strand onder deze gemeeDte is [gister aangespoeld het lijk van een onbekend manspersoon dat reeds in staat van ontbinding verkeerde. Signalement is pl m. 30—40 jaar oud, lang 1.751 80. g<-zet. licht blond haar, zonder baard of knevel, gekleed in grijs colbertcos tuum, jaeger sokken en onderbroek en zwarte rijglaarzen, zoo goed als nieuw. Op bet lijk werd niets gevon den dan eeD R. K. kerkboekje, een zilveier borloge met nikkelen ketting en eenig geld. Het lijk is naar het lijkenhuisje teOverveen overgebracht. De Bloemen'daaletiheAmar teur-Fotograf en-Veree ni- g i n g hield in combinatie met de A mateur-Fotografen-V ereeniging uit Amsterdam eene vergajdering en daarna een zieer gezellige, leerrijke bijeenkomst. In plaats van wijlen den heer Tay lor, aan wien de voorzitter der BI. A. F. V. eenige hartelijk ewoorden wijdde, werd tot bestuurslid gekozen de heer Van B -minelen uit Haarlem. De voorzitter der Amsterdamsche Am. F. V. dead vervolgens voor zijn Amslerdamsphe leden, die in grooten getale waren opgekomen, wel een 50 personen, mcdetteelingi van eeltige in gekomen stukken en schenkingein aan de boekerij in Amst-erldam, waar op tot het bezichtigen van lantaarn plaatjes werd overgegaan, door de verschillende leden medegebracht, en die in het bezit zijn der Vereeniging te Amsterdam. Er was, zooals men begrijpen kan, veel moois, maar ook veel middel matigs te zien, de namen der ver vaardigers worden niet genoemd* zoodat niemand zich kan ergeren als alleen in zijn binnenste, als men af keuringen hoort, die en dat is juist zoo goed, niet gespaard worden. Komt er iets moois, iets treffends, dan verneemt men al spoedig, 0, dat is zeker een Tepelaar, daarmede te kennen gevende, dat de bekende Tepe zeker de photograaf is. Aardig waren de opnamen van dein voorzitter en een onzer langste me deburgers uit Bloemendaal te zien aan boord van het schip, dat hen naar Genua, had gebracht, terwijl te vens bleek, dat die reis zich ook tot Rome had uitgebreid, want in het Colysseum zagen wij de zoo aan ve len bekende figuren zidh prachtig afteekenen. Na een bedankje van den voorzit ter voor de trouwe opkomst, werd deze zomer-vergadering gesloten en keerde een ieder voldaan huiswaarts^ Vele dames waren eveneens opge komen. Burgerlijke Stand. Geboren: J. EicbeDbergervan de Wall, z. 8. HupkesOlij, d, Ondortrou wd: ;W. de Ruiter en H. Vos, J. H. Vos en A. W. M. Ras- mers. Getrouwd: F. de Haan en C. Lobach. Overleden: A. Moot, 69 j., R Aben Gabaii, 83 i. SANTPOORT. Zonder licht. Woensdagavond zaten de bewoDers van het Duinlust- park ruim een half uur zonder elec- trisch licht. VELSEN. De Stoompont. Gisteravond circa half zes sprong van de stoompont „Kennemerland" een der staaldraden, waaraan de kettingen beveetigd zijn en raakte daardoor defect. Gelukkig was juist de stoompont „Velsen" ge reedgekomen met inleggen der nieuwe kettingen en had daardoor heden ge- proefstoomd. Hoewel da vuren reeds „afgedekt" waren, had het personeel onder leiding van den kapitein en den hoofdmacbinist Groeneveld met zulk een vlugheid op, dat binnen zeer minimum tijd het mocht gelukken de „Velsen" in de vaart te brengen. Door de opstopping van rijtuigen ondervond de stoomtram HaarlemAlkmaar eeni ge vertragmg. Hoewei het incident geen ongeluk ken veroorzaakte (behalve eenige met ▼erf besmeerde passagiers, daar men juist bezig was de „Velsen" op te schilderen) komt 't ons toch wensche- lijk voor, dat deze staaldraden op den wal onder eenige bedekking worden gebracht, daar bij onverhoopt weder- afbreken het terugslaan van zulke draden ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Een woord van hulde aan het per soneel voor hun van goed plichtsbesef getuigend optreden. Het Witte Kruis, afd. Velsen zal een ledenvergadering houden op Woensdag 25 dezer, nam. 7.30 uur in de bovenzaal van de „Cycloop" te IJmuideu. De agenda vermeldt: Ingekomen stukken. Benoeming bestuurslid, periodieke aftreding enz. B»grooting 1910. Commissie nazien rekening 1909. Mededeeling voltooiing Wijkgebouw IJmuiden. Herdenking 15 jarig bestaan der afdeeling enz. IJMUIDEN. Het protest tegen de raads verkiezing. De herstemming voor drie raadsleden, nietig verklaard op op grond van het te vroeg sluiten van het stembureau te IJmuiden, doet den burgemeester van Velsen heden bij openbare aauplakking oproepen, die personen, die voor vijf uur in het stembureau waren en niet aan de stemming mochten of konden deel nemen zich bij hem te willen melden, ten einde den onm-aDg van de ge pleegde onregelmatigheden te kunnen vaststellen. HEEMSKERK. Bloembollencultuur. Onze Afdeeling zul een vergadering van de leden houden op Woensdag 25 dezer des avonds half 8 uur bij den heer G. Rozeubroek. Punten ter behandeling Inning contributie. Bespreking in zending tenteonstelline. Afrekening. Droge bolienveiling. HAARLEMMKRLÏEDE EN SPA ARN W OU D Burg. Stand. Geboren: z. van A. Hoenderdos en W. van Roon. d. van J. H. Cornelisseo en E. van Lith. d. van A. H. Stute en M.J. Hooijerink. Gehuwd: J. H. A. Meijer en H. van Beusichem. Overleden: S. C. van Straten, 3 maanden. Ondertrouwd: A. Kerkhoven en W. Snijder. J. van der Wiel en M. Kassing. BENNEBROEK. Een appelboompje gevon den. De jachtopziener Kokkelkoren vond deze week in de duinen van den heer van Lennep een vruchtdragend appelboompje, iets wat bij in zijn jaren lange rondgang door de duinen nog nooit gezien heeft. HILLEGOM. Burg. Stand. Getrouwd: B. Lodder en J. Verweij. Geboren: d. van N. Koolvan der Werff. d. van C. M. Gerritsen Uphus. z. van J. van Kampen de Rooij. z. van J. Jonkind Imanse. d. van J. J. van Deursen Langelaan. d. van Th. Th. Phi- lippoSala d. van M. van Schia Heemskerk. Overleden: J. Rasman 76. LISSE. Bollenverzending. Eindelijk is men bij de meeste «porteurs be gonnen met de verzanding der bollen naar het buitenland. Doordat de ver zending dit jaar zooveel later begon nen is al» andere jaren wordt er bij de meeste exporteurs lang overgewerkt. Burger 1. Stand. Geboren: z. van C. Schr&maBrouwer d. van L. de HaasBerkhout d. van A. KeijzerKrösschali z. van S. N. BerkhoutSuaar. Overleden: Cornelis Jacobus Franciscus Berkhout, 3 d. NOORDWIJK. De Oranjevereeniging. Onze Oranjevereeniging had een spoed- eischende algemeene vergadering be legd, bezocht door ongeveer 30 leden. Het indertijd vastgestelde programma tot viering van den verjaardag van H. M. de Koningin kon geen voort gaan hebban, wijl de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente geweigerd had, het kerkgebouw af te slaan tot het houden van een c meert van gewijde muziek. Nadat de voorzitter, de heer A. Dorsman, de vergaüesing geopend had, werden de notulen gelezen en vastge- •teld, waarop voorlezing werd gedaan van bovengenoemde afwijzende be schikking, alsmede van het Raadsbe sluit, dat men niet op het verzoek der Oranjevereeniging tot inkrimping der kermis kon ingaan. Nu moest er gisteravond besloten worden tot een andere wijze van feest viering op 31 Augustus. Van de bestuurstafel werd genoemd: ringrijderij, vliegerwedstrijd, ballon wedstrijd, enz. Er gingen echter stem men op uit d» vergadering, om evenals de vorige maal te besluiten tot uitsluitend avondfeest viering. Toen *en het hierover e«ns was, waren spoedig twee punten vastgesteldcon cert in de open lucht en vuurwerk. Daar men het over de verdeeling van daze f»«tiviteiten over de beide Noord- wijken niet gemakkelijk kon eens worden, kreeg het bestuur in deze de grootst mogalijke vrijheid: het zal naar omstandigheden de voornaamste „omstandigheid" ia oogetwijfeld het weer mogen handelen. Nader zal dan worden bekend ge maakt, op welke plaats en op welk uur men van het concert en het vuur werk zal kunnen profiteeren. Bloembollencultuur. Onze Afdeeling zal een vergadering houden van de leden op Maandag 23 Augustus des avondsten halfachtir. Café„Flora" van den heer P. H. van der Voort. Voornaamste punt van bespreking: OprichtiugRijkstuinbouwwintercursus NOORDWIJKERHOUT. Burger 1. Stand. Geboren: Jo hannes Cornells, zoon van J. A. van Gijlswijk en W. van der Klugt, Maria Alida Johanna dochter van J. L. Bra- ma en H. E. Borcharding, Hendrik zoon van J. van der Niet en J. van van der Heiden. Clasina Antonia dochter van P. G. van Dnin en J. v. <1. Berg, Theodorus zoon van J. Mooijekind en A. van Roode. .Overleden: Jac. Turenhout 66 jaar, echtg, v. C. van Kampen. A. Zandbergen echtg. van P. Mooyman 66 jaar. HAARLEMMERMEER. Koninginnedag. Bij gelegen heid der Wilbelminafeesten op 31 Augustus a.s. te Hoofddorp zal voor die gelegenheid de grootsce zaal van het nieuwe beursgebouw in gebruik worden genomen. Vreemde werkkrachten. Deze gemeente wordt in den laatsten tijd weer overstroomd door vreemde werkkrachten, die evenwel op het oogenblik vrij wel overbodig zijn. We gens den laten oogst, zijn er zelfs voor arbeiders int de gemeente zelf, nog altijd niet genoeg werkzaamheden. Dagelijks ziet men langs de wegen groepjes van 3 a 4 vreemdelingen bij verschillende landbouwers hun geluk beproevende om aan het werk te ko men, doch meestal te vergeefs. Daar er onder de vreemden die alhier ver toeven, ook verschillende zijn van minder goed gehalte, is de" veiligheid op de wegen, vooral des avonds, er niet op vooruitgegaan. Diefstal. Donderdagnacht heeft men bij den landbouwer De K. bij Burgeiveen onder de z.g.n, tuigenkap eenig paardentuig weggenomen. De politie doet onde'zoek, doch is de dieven nog niet op het spoor. De Badhoeve. Het binnen de ze gemeente gelegen landgoed „De Badhoeve", bestaande uit 5 kapitale boerderijen met hijgebouwen, zal eer lang worden verkocht. Burgerlijke Stand. Gebo ren: Zoon van M- Vaanderiing De Vos. Getrouwd: T. Dekker en D- Floris. P. Krijgsman en J. de Smit H. Korsman en J. van den Bor. G. Haspels en F. Koopmans; P. Markus en Li Grevenstuk. O. C. Boogerd en C. Bouterse Ondertrouwd:'^- Brandjes en Al. Zegwaard. Geboren: Zoon v*n J. Poneiin Hennoman.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2