TWEEDE BLAD. ESPERANTO. R. K. Middenstands- vereeniging Markten. Gemengde Buitenlandsche berichten In den stHjd des levens. ZATERDAG 2» AUG 1^09. onder patronaat van den H. Jozef, te Haarlem, afdeeling van „de Hanze", goed gekeurd bij Bisschoppelijk besluit van 26 October 1907 en bij Konink lijk besluit van 9 Mei I908. >I< Velsen. FEUILLETON. 3) NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De R.-K. Middenstandsvereeniging stelt zich ten doel, volgens art. 2 harer Statuten, de zedelijke en stoffelijke be langen van den handeldrijvenden en industriëelan Middenstand in het alge meen, en van hare leden in het bij zonder te behartigen, overeenkomstig de beginselen van den 'R.-K. Gods dienst. Nog slechts kort geleden opgericht bracht zij reeds veel tot stand, en toonde op velerlei wijzen het nut van haar bestaan. Zij voerde o.a. eene krachtige actie tegen het verleenen van al te lang cre- öiet en de z.g. vliegende winkels; in haar vergaderingen werden belangrijke onderwerpen, als coöperatie, inkom stenbelasting, arbeidscontract, enz. be handeld; boekhoudcursussen werden door haar opgericht; door hare bemiddeling werden de feesten der Alg. Ned. Wielr. Bond den jrorigen zomer hier ter stede gevierd; een onderlinge glasverzekering zal weldra door haar tot stand komen; op haar verzoek werden de le H. Communiedagan in de verschillende parochieën, zooveel mogelijk op uiteen- loopende datums gesteld. Dit en nog veel meer deed zij reeds in het belang harer leden en van den R.-K. Middenstand in het algemeen; nog veel meer zou zij kunnen doen, indien zij van de R.-K. Middenstan ders krachtiger steun genoot, dan tot dusver; indien nog meerderen zich bij haar aansloten. De betrekkelijk geringe contributie van f 1.30 per 3 maanden kan geen beletsel zijn. Daarvoor hebben de leden bovendien, doordat de Vereeniging aangesloten is bij de Haarl. Handelsvereeniging, gra tis gelegenheid information in te win nen; dubieuze posten ter incasseering te geven aan het bestuur der H. H. V. en rechtskundige adviezen betreffende hunne zaken te vragen bij de advocaten der H. H. V. Het bestuur spoort daarom hiermede alle, nog niet aangesloten R.-K. Mid denstanders aan, als Lid dezer nuttige vereeniging toe te tredenzich niet te laten weerhouden door de gedach te, misschien onmiddellijk geen per soonlijke winst te behalen, maar door hun steun aan deze vereeniging te ge- jven, het goede doel der vereeniging te helpen bevorderen en daardoor ook middellijk hun eigen belangen beharti gen. Voor het Lidmaatschap kan men zich aanmelden bij het Bestuur of bij den Secretaris C. A. M. JONCKBLOEDT Lz. Lange Heerenstraat 24. P.S. De vergaderingen zullen in de agenda der „Officieele Kerklijst" wor den bekend gemaakt. HET BESTUUR. In de week van 23 Aug. tot 28 Aug. Maandag. Alkmaar, Amsterdam, Beemster, Gouda, Haarlem, Hoorn, Medemblik, Velsen. Dinsdag. Beemster Beverwijk, Purmerend. WoensdagAm sterdam, Beemster, Enkhuizen, Haar lem, Helder, Schagen, Uitgeest, Velsen, Donderdag. Beverwijk, Edam, Haar lemmermeer, Hoorn. Purmerend, Scha gen, Zaandam. Vrijdag. Alkmaar, Am sterdam, Assendelft, Hoorn, Leiden. Oostzaan, Purmerend, Schagen, Velsen, Zaterdag, Alkmaar, Amsterdam,Edam, Hoorn, Leiden. „Beaucoup de bruit, mais peu de besogne 1" Zoo ergens, dan is dit spreekwoord van toepassing op de linkerpartijen in Velsen. „Veel geschreeuw, maar weinig wol 1" Ook thans weer zijn de roode en halfroode Velser heeren door denim- pressario Netscher bijeengejaagd en maken onder directie van eenige openbare onderwijzers e. t. q. een hoop ketelmuziek dat hooren en zien doet vergaan en dat erop bere kend is ieder ervan te doordringen, dat ernstige ongeregelheden in't stem bureau te IJmuiden Bij de jongste herstemming hebben plaats gegrepen. In 't stembureau, op de straat, in de kroegen, in de linksche bladen, in rekwesten hebben zij geschetterd van belang over knoeierijen, partijdigheid, enz. Het geleek wel op een ontdekking van Schaerbeek-schandalen. Doch de waarheid laat zich niet overbluffen en overschetteren en toen zij om het hoekje kwam gloren, bleek alras boe doorzichtig valscb de aan gevoerde, breed opgezette, tot berstens toe opgeblazen protesten waren. En dat ook deze bij het kalme college van Ged. Staten succes zullen behalen, niemand die daaraan gelooft. Ook de heer Netscher niet, die reeds meer malen zijn planeetjes door Gedepu teerden in duigen zag geslagen. Wij zeiden er niet aan tegelooven, dat de protesten succes zullen hebben. Wij meenen, dat een verkiezing slechts om zeer ernstige redenen door Ged. Staten vernietigd wordt, als wanneer blijkf, dat zonder geconstateerde on regelmatigheden andere personen zouden gekozen zijn. Dan is vernie tiging plicht. Doch anders zullen Ge deputeerden hoogst zelden tot vernie ti ging overgaan, wijlhet College dan den voet zou zetten op een zeer glibberig pad. Reeds zijn aanhangig gemaakt protesten tegen de stemmingen in Bloemendaal en Velsen. Maar, waar zou het einde zijn Wij durven te beweren, dat, wanneer Ged. Staten er gemakkelijk toe over gaan verkiezin gen te vernietigen, het bezwaren bij 't College zal gaan regenen en weldra protesten tegen elke verkiezing zullen worden ingediend, die 't College dan weer zeer consciëntieus zal moeten gaan behandelen. Die bewering is inderdaad niet te stout, want, naar onze innige over tuiging worden bij eike verkiezing door 't stembureau of een zijner leden informaliteiten gepleegd. Dat komt door de zoo ingewikkelde kieswet van Houten, hoewel wij overigens niets willen afdingen op baar eeretitel van „een menschelijkerwijs gesproken vol maakte wet.,, En daar dit als vaststaande kan worden aangenomen, zullen Ged. Sta ten zich niet allereerst afvragen: zijn bij die verkiezing informaliteiten ge pleegd? Maar wel: zijn door gepleeg de informalitieten andere personen ge kozen En waar in 't geval van IJmuiden het onomstootelijk vaststaat, dat de uiteiag geen andere heeft kunnen zijn, is o.i. van vernietiging der stemming geen sprake. Zijn er informaliteiten gepleegd? Men beweert le dat een niet-kiezer voor den Ge meenteraad, gestemd heeft. Inderdaad, is dat zoo. De man bad van 't Gemeentebestuur een oproe- piDgskaart gekregen en de Voorzitter van het stembureau liep daarmee in en liet den man te goeder trouw stem men. Dit geval zou van belang wezen, wanneer een der candidateu met 1 stem meerderheid gekozen was. Nu de minste nog 34 stemmen meer heeft, beteekent dit geval voor de stemming niets. 2e dat een kiezer aan een anderen kiezer zijn hulp heeft aangeboden. Door geen enkel lid van 't stembureau is dit geconstateerd. Wat ys echter wel gebeurd? Een kiezer, die 't lokaal binnenkomt, vraagt een ander wat hij met de oproepingskaart doen moet. Waarop hij ten antwoord kreeg„Aan den Voorzitter geven." Doch toen was de stemverrichtiDg nog niet begonnen. Deze vangt eerst aan, zoodra de kie zer van den Voorzitter na iDruiling der oproegingskaart een stembiljet heeft gekregen. Van assistentieverleenen bij de stemming is hier geen sprake. 3e dat de stembus te vroeg gesloten is. Ziehier wel het alkesoverheerschen- de punt in deze kwestie, zooals de heer Schuitemaker, die het van zijn generaal Netscher wel weten kan, zelf in den Raad beweerde. Doch ook hier kan van geen infor maliteit sprake wezen, daar het stem bureau volkomen correct handelde. De gemeente verstrekte aan 't stem bureau een klok. En wanneer nu de Wethouder Netscher zoo spottend af gaf op die scheepsklok en in twijfel trok of zij wel goed liep, dan deed hij niet anders dan zichzelf als lid van 't gemeentebestuur blameeren, 't stembureau in deze kan geen verwijt treilen. De officieel verstrekte klok was voor 't bureau van 't begin tot 't einde, mits zij geen al te buitensporige bok kensprongen maakte, de officieele tijd- aangeefater. Zij was 's morgens, vóór de opening, 8 uur, gelijk gezet met de gemeente klok, die zich aan den po litiepost te IJmuiden bevindt en welke dagelijks geregeld wordt naar den Am- sterdamschen tijd, die naar 't spoor wegstation geseind wordt. Men mag dus zeggen, dat op 't goede tijdstip 't stembureau is geopend. Het moest gesloten worden op 'i tijd stip, waarop deze officieel verstrekte klok vijf uur sloeg. Aan andere had 't bureau zich niet te storen. Heeft nu die klok goed gcloopen Met de meeste beslistheid kan die vraag bevestigend beantwoord worden. De klok wees den goeden tijd aan. 's Morgens wer den gelijk gezet met haar de horloges van den Voorzitter van 't stembureau en van den Hoofdcommissies ter Secretarie. Deze drie uurwerken bleven precies gelijk tot 's middags drie uur ongeveer, toen het horloge van den Hoofdcommies door een val stil bleef staan. Hoewel veilig is aan te nemen, dat een uurwerk, dat 7 van de negen uur goed heeft geloopen, de laatste twee uur ook niet zal achter blijven, toch bleef de voorzitter de klok steeds met zijn horloge contro leeren en steeds bleven de uurwerken gelijk. Toen de laatste slag van vijf uur gevallen was, sloot de Voorzitter de bus. Dat was zijn plicht en de drie kiezers, die na bet vallen van den laatsten slag kwamen binnenstormen, mocht bij niet meer laten stemmen. Er werd in den middag beweerd, dat de klok voor was bij die iD den poli tiepost en op 't station. Het is mogelijk, doch 't stembureau kon dit koud laten. Vergissen wij ons niet, dan krijgen de stations te negen uur elketi dag uit Amsterdam den tijd geseind. Toen is waarschijnlijk de klok verzet en ook die van den politiepost, welke zich naar die van 't station regelt. Doch hier dringen zich de vragen op Is die klok van 't IJmuiderstation welke eiken- dag bijgezet moet worden, goed? Is het niet mogelijk, dat men aan die klokken gedurende den dag gedraaid beeft Had de Voorzitter zich te storen aan dergelijke mededeelin gen van niet officieele personen, die, wanneer bij dit wel had gedaan, waar schijnlijk geprotesteerd zouden hebben tegen een te laat sluiten der bus. Toch heeft de Voorzitter over deze zaak overleg gepleegd met zijn mede leden eu den Hoofdcommissies, doch eenstemmig werd besloten zich aan den tijd der officieel verstrekte klok te boudeD, die ca een dubbele contrdte gebleken was goad te zijn. Op deze bezwaren allerminst en evenmin op de vorige kuimen Ged. Staten ingaan, zij zouden de deur openen voor tal van oneerlijke han delingen, waardoor men een verkiezing ongeldig zou kunnen laten verklaren. Man wil aantoonen, dat de hut werkelijk te vroeg gesloten is. Mes den trein, die 4.45 te IJmuiden m o e t aankomen, zijn 3 kiezets meegekomen en die kwamen aan, juist toen de bus gesloten was. Men beweert, dat de stationchef verklaren wil (waarom de officieele verklaring niet overgelegd dat de trein op tijd binnenkwam. De station chef bad dus toen juist de aankomst precies opgenomen, hetgeen bij eeD eindstation lang niet altijd gebeurt. Maar, al kwam de trein binnen op tijd en al was de stationsklok goed, dan moest er met de 3 kiezers toch in die 5 minuutjes nog heel wat ge beuren wachten tot 't portier ge opend wer 1, uitstijgen, naar de controle wandelen, misschien daar nog even op voorgangers wachten, de contróle passeeren en 't kaartje laten afscheuren, naar 't gereedstaande rijtuig wandelen, nstappen, 't paard aanzetten, naar 't bursau rijden, waarbij nota bene nog de kortste weg niet genomen werd, 't paard inhoudeD, uitstappen, 't stem bureau binnengaan Neen, dit voorbeeld, waarbij zooveel bijomstandigheden komen, kan onmo gelijk als tijdmeter gelden. De diverse bezwaren, hoe breed ook opgezet en hoe luide ook uitgekrasid, zijn van nul en gsener waarde en het is zeer begrijpelijk, dat 't Hoofd- stembureau te Velsen deze bezwaren dan ook niet erkende. Dat de Veleer Raad met 1 stem meerderheid, Dadat drie rechtsche leden zich verwijderd hadden, de be zwaren wel deelde, moet geweten worden aan een zeer bijzondere om standigheid. Partijzucht was het heele- maal niet, de linksche heeren wend den alle pogingen aan om den men schen dat wijs te maken, zelfs de socialist Brok moest de voor ieder tastbare leugen debiteeren, dat de laatste verkiezingsstrijd, waar het ging tusschen recntschen en vrijz.-demo- craten, voor de socialisten van geen invloed was geweest. De heer Netscher verklaarde nu reeds, dat hij van deze heele beweging weer wel de schuld zou krijgen. Dat zal hij hij ook. Wie een beetje met de zaken bekend is, weet, dat de linksche heeren in den weth. Netscher hun heerscher zien, dien zij blindelings volgen, de retraite van den heer Schui tenmaker deze week Da de afstraffing hem door den impressario gegeven, bewees dit maar weer al te duidelijk. En als de weth. Netscher niet be grijpt, waarom bij van deze zaak weer de schuld krijgt, dan toont hij nog onoprechter te zijn den Uilenspiegel, die, naast de bekentenis, dat nij gehaat werd ook deze zette, dat hij het er naar maakte. XIV. De Katholieken en het Esperanto. De „Universala Katolika Esperanta Biblioteko" heeft de volgende circulaire de wereld ingezonden. De steeds grooter wordende mate van belangstelling waarin de wereldhulp taal Esperanto ook ten onzent zich ver- verheugen mag, zat u voorzeker niet onbekend zijn. Er gaat toch geen dag voorbij waarop niet in meerdere orga nen der Nederlandsche Pers gewezen wordt op de immer stijgende verbrei ding en toepassing .van het Esperanto. En dit feit is gemakkelijk verklaarbaar. In onzen tijd van internationalisme is een wereldhulptaal iets, dat als 't ware van zelf spreekt. En met 't oog op den grooten eenvoud van het Esperan-, to, zijn verspreiding en beoefening over onzen geheelen aardbol, zijne groote waarde voor wereldverkeer, is 't dus- niet te verwonderen dat steeds meerde ren zich van deze zoo bij uitstek prae- tische taal bedienen. Nu is 't helaas een niet te ontkennen feit, dat het Esperanto nog niet in dia mate onder ons, Katholieken, bekend is, als waarop het ten volle rechtheeft. Niemand onzer kan toch ontkennen dat van ons, leden der grootste en meest' grootsche internationale organisatie der' gansche wereld, het Esperanto van on schatbaar nut zou kunnen zijn. Want in den tcgenwoordigen tijd van opge wekt leven onder ons, Katholieken, nu iedereen belang stelt naar hetgeen er door onze Buitenlandsche geloofsgenoo- ten gepresteerd worden, in ieder onzer in den geest medelijdt met de lijdenden, en medestrijdt met de strijdenden, is de taalverscheidenheid bijna altijd de groote hinderpaal, welke ons in dit streven in den weg staat. En welk groot gemak zou het nu zijn, als er bladen, tijdschriften, boeken en brochu res verschenen in het Esperanto, waar door in één slag alles zou kunnen» bekend gemaakt worden, waarin onze geloofsgenooten over de gansche wereld belangstellen! Welk een groot gemak ook bij 't weerleggen der herhaaldelijk opduikende valsehe beweringen en on ware voorstellingen! Welk een gewichtige factor voor Welk een gewichtige factor voor steeds steeds opgewekter leven onder ons! Het is dan ook voorzeker dank deze redenen, dat Z. H. Paus Pius X zijn bijzonderen zegen schonk aan het Ka tholiek Esperanto tijdschrift „La Es- pero Katolika". Teneinde aan een en ander een be gin van wording te geven, is.de „Uni versala Katolika Esperanta Bibliote ko" opgericht, welke zich voorloopig tenN doel heeft gesteld een serie goed- koope brochures uit te geven, van be lang voor ieder Katholiek, waar ter wereld ook. Als nummer 1 is reeds verschenen eene vertaling van het be<- kende werkje van Pastoor H. M. H. Bartels: Garcia Moreno; als nummer 2: Is het Geloof in strijd met de wet tenschap'?; terwijl als nummer 3 zal weldra verschjnen: De Donkere Middel eeuwen. In voorbereiding is ook: Het papieren Gevaar. Deze brochures zul len 16 tot 24 bladzijden groot zijn, en kosten franco: 1 exemplaar 5 et., 10 ex. 40 ct., 50 ex. 1.75, 100 ex. f 3, 200 ex. f 5. Tot ieder richten wij nu een drin genden oproep, mede 'te werken aan de verbreiding der wereldhulptaal Es peranto voor velen reeds nu de taal, in de toekomst d e taal echter voor allen, de taal waarin en waar mede reeds nu Christus en de Kerk aangevallen en verdedigd wordt door het steunen der Universala Katolika Es peranta Biblioteko. En dit kan men niet beter doen, dan door naar ver mogen hare uitgaven bekend te maken en te verspreiden. De bij groote ge tallen uiterst geringe prijs werkt dit zeer in de hand. Ieder beschou,we» dus als een dure plicht, mede te wer ken tot totstandkoming eener Katho lieke Wereldbibliotheek. 't Is naar aanleiding hiervan, dat' wij in „De Noordbrabanter" van 9 Juli het volgende artikel lezen: Alle groole zaken zijn als kleine on beduidendheden begonnen, 't Is het eeuwige mosterdzaadje, dat in de aarde gesmoord wordt enopkiemt en groeiend gedijt tot een machtigen reuzenboom. „Katholieke wereldbibliotheek" is een naam, die doet denken aan iets ont zagwekkends, nietwaar. Een instelling, die eerbied afdwingt en waardig is de grootheid van haren naam, welke herin nert aan de wereldzegenende Kerk van Christus. Doch.... een te hooggestelde verwach ting zou teleurstelling moeten baren De Katholieke wereldbibliotheek is in de kiem van haar bestaan, 't is het mosterdzaadje in den zwarten grond, beidend zonlicht en regen om zijn vruchtbaarheid te doen ontluiken. De Katholieke wereldbibliotheek be staat. Hopend en biddend om belang stelling en steun, teneinde haar zegen rijken arbeid tot zijn recht te kunnen doen komen. Het tweede boekje verscheen dezer dagen, voert het „Evulgetur" van Haarlem's Vicaris-generaal en draagt tot titel: „Is het geloof in strijd met de wetenschap". Op en top apologie dus en dat is geen overdadige weelde in de al meer dan tweeduizend groote en kleine wer ken tellende Esperanto-literatuur. Kapelaan Egbers, van Elton-Brery (Engeland), schreeft er 'n antaüvorto, een voorwoord, in. En wij willen daar van hief de vrije vertaling geven: Ik acht mij ten zeerste vereerd door dit voorwoord een moreelen steun aan deze brochure te geven. Ik weet, dat de vertaler zijn krach ten wijdt aan de bereiking van het groote doe!vereeniging der Katholie ken van heel de wereld door middel eener internationale taal. Deze taal, dit middel bezitten wij reeds, dank zij God. We hebben het slechts practisch aan te wenden. De geniale Dr. Zamenhof stelde zijn universeel e taal samen uit de meest bekende en meest gesproken talen van het huidige Europa. En deze maakte hij zoo bevattelijk mogelijk. Ontwikkel den kunnen de theorie ervan zelfs in eenige uren volkomen aanleeren. Aldus kunnen wij ons dan vereeni- gen met alle volkeren der wereld en met deze zelfde stem tol hen spreken, evenals de Apostelen op Pinksterdag zich tot vertegenwoordigers van ver schillende nationaliteiten wendden. Wat is dan tot nu toe, wat is dan' zelfs nu reeds het resultaat van onzo wereldtaal? Ik kan persoonlijk getuigen dat, ondanks mijn zeer tijdroovende be roepsbezigheden, ik denk aan Esperan to, toch nog voldoende tijd kan vinden, om in binnen- en buitenland met on geveer vijftig niet-KathoIieken te cor- respondeeren. Persoonlijk ken ik hen niet, d,och ik behandel mleft hen ver schillende zaken, voornamelijk van godsdienstigen en theologischen aard. Wat een geluk zal het voor mij zelf zijn, zoo goed als voor hen, indien God de Heer eenigen hunner zal wil len uitverkiezen en het tot leden on zer Kerk maken. Ik heb hier voor mij liggen een brief met de betuiging, hoeveel geestelijk nut mijn correspondentie den niet-Katholie ken schrijver gebracht heeft, die anders nooit in relatie zou zijn gekomen met een Katholiek priester. En stel u een oogenblik voor het groote nut eener internationale taal voor onze apologie en de Katholieke verdediging tegen de ultra-Protestanl- sehe lasteraanvallen. Alle deze zullen dan in korten tijd en met weinig moeite kunnen worden afgeslagen. Wij zou den een internationaal bureau hiervoor kunnen stichten. Bovendien zouden alle voorname Katholieke werken op ge bied van philosophie, theologie, lite ratuur enz. uit alle talen kunnen wor den overgezet in deze eene, en aldius over de geheele wereld onmiddellijk verstaanbaar gemaakt. Ik herhaal, stel u voor deze onmetelijke weldaad aan de mensehheid! 'n algemeene d.i. Ka tholieke taal voor de Katholieke kerk, kan er iets doelmatigers en tegelij kertijd natuurlijkers bestaan dan dit? Ik geloof van niet; en dat ieder onbe vooroordeelde erkenne, hoe althans iets meer dan een schijn van waarheid uit mijn bovenstaande woorden afstraalt. Ik vlei me niet, alleen door middel van een enkel boekje te overtuigen en te bekeeren, doch ik wil onze propa ganda vooruithelpen en steunen, tot dat wij tenminste diegenen overtuigd hebben welke zijn „bonae voluntatis"; van goeden wil. Geve God dan, dat allen goedwillend mogen zijn! Het is mij inderdaad een raadsel, hoe vele goede Katholieken niet slechts onverschillig doch zelfs vij andig althans als tegenstanders tegenover ons kunnen staan. Laten wij hopen en bidden, dat dit weldra moge veranderen. En God de Heer geve aan den verta ler van dit boekje de noodige geest kracht, om ondanks alle moeilijkheden te volharden tot aan de eindoverwin ning van onze Pinkstertaai. H. EGBERS, R-K. Pr. Zij, die zich .voor deze Bibliotheek interesseeren, kunnen voor de luttele som van 10 cent de 2 verschenen werk jes ontvangen bij den administrateur, den heer Johan Luneman, v. d. Neer- straat 40, Den Haag. ESPERANTANO. De poltitiek van het Ministerie- Briand. De politiek van het Ministerie- een hoofdartikel naar aanleiding der redevoering, deze week te Héricourt uitgesproken door den onderstaatssecre taris van Financiën, J. Rcnoult. De wetsontwerpen ontbreken niet zeide Graaf Haalburg daarentegen was door de woorden van zijn stiefzoon aangenaam getroffen, al bssmouwde ibij het da.n ook als een groote on voorzichtigheid van Ortwin, dat deze ter wille van gravin Rodecken van zijn kansen op het groote ver mogen der Heszborn's- wilde afzien. Hij vreesde, dat de zelfzucht der oude idame haar er toe brengen zou, zonder eenigen schroom het edelmoe dig aanbod van den jongen main aan te nemen, maar daarin vergiste mij ziel) toch. „Hoor eens jongmensch", begon de oude gravin nu op koelen toon en met een trek op het gelaat, dien al len vreesden, „het is maar goed, dat ge niet te trots-ch zijt om de welda den tc erkennen, die me® u bewezen heeft. Er ligt een zekere oprechtheid in, die mij wel bevalt. Maar als ge hu meent, dat ik uw voorstel met telde handen zal aannemen, hebt ge •de plank toch leelijk mis. Niemand moet zich verbeelden dat hij onmis baar is: koningen en keiziers kunnen "Wel gemist worden, hoeveel te meer dus de secretaris van een oude vrouw .Overigens heeft die zaak volstrekt geen haast; we kunnen er eens op slapen en morgen een be slissing nemen Ik vrees intusseheja dat die arme Alexander zich schro melijk verveeld heeft," „Een beetje wel, tante", bekende de jonge man, „maar verveling leidt wei eens tot nadenken. E|a z'oo b;e|.i ik onder het praten door tot het besluit gekomen, dat het misschien nog het beste was, als Ortwin rustig hier bleef en ik in zijn plaats naar Berkirchen ging om de hand van Lina Heszborn te vragen." Graaf Ferdinand stiet een kreet van verrassing uit, die wel ©enigs zins bijval verried met den genialen inval van zijn zoon. „Onbeschaamde vlegel", mompelde de gravin tusschen de tanden. Ort win wierp zijn halfbroeder een blik vol toorn en minachting toe. Alleen de oude gravin behield haar kalmte. „Geen slecht idee, mijn jongen", sprak ze, „maar je bent nog veel te jong om' te trouwen, en een huwelijk als dit behoef je al leen hierom reeds niet te sluiten, omdat je toch geld genoeg zult heb ben. Een leelijk meisje trouwen, om dat ze een grooten zak - geld heeft, daar ben jij toch eigenlijk te gooi voor!" Prettig voor Ortwin, die laatste woorden! Maar fijngevoelig en kiesch was Alexandrina. Eodeoken nu eenmaal nooit geweest: de edele ip pit was bij haar door een maar al te ruwen bolster omgeven. En bo vendien koesterde ze voor haar ach terneef Alexander zulk een blinde genegenheid, idat zie zijn koude zelf zucht, zijn neiging tot leugen e® oa- cprec.htheid heel jdikwijls zelfs niet eens opmerkte. Tot groots verbazing der oujde gra vin klonk opeens de stem van freule Emma, die men anders maar heel zelden hoorde: „Maar beste tante, kent u Lize von Heszborn?" „Hm, ik heb me om die lui nooit bekommerd", was het -minachtend antwoord. „En papa en mama, hebben, voor zoover ik weet, het jonge meisje ook nog nooit gezien. Hoe weet u, allen dan zoo zeker dat ze leelijk en on beschaafd is?" Zcover Emma tot genegenheid in staaf was, had ze haren halfbroeder Ortwin inderdaad lief, en stelde hem verre boven den erfgenaam van het geslacht Rodecken, die haar telkens meer deed voelen hoe ver zij bij hem achterstond in rang en fortuin. „Maar kind", riep gravin Amelie verbaasd uit, -|doeh werd echter terstond door de oude dame i.u de rede gevallen. „Mijn kind! Domme wijsneus, zeg dat liever! Wat doet zoo'n scihoolnufje zich ook met de zaken van volwassenen in te laten. Maar ondert us schen zal ik je het antwoord toch niet schuldig blijven, jonge da me Ge kunt er op rekenen, dat ieder meisje van rang, gesteld voor de keuze tusschen luitenant D'esen- dorf en graaf HaalburgRoidecken, zonder eenig aarzelen den laatste kiestEn nu is het voor heden genoeg. Ik wenseh geen gelegenheid te krijgen, mij vandaag nog verder te ergeren. Wel te rusten!" En het geleide van graaf Ferdi nand afwijzende, verliet de bemin nelijke oude dame den salon. Ook de anderen gingen nu spoedig uiteen. Ortwin in het bijzonder ver langde er naar alleen te zijn. Toen hij den volgenden morgen van een militaire oefening op de heide terugkwam, wachtte hem zijn mama op zijn kamer. „Ik moet je spreken", zei ze op gejaagden toon, „vóórdat je naar tante Alexandrina gaat, die je onmiddellijk na de koffie bp zich wenscht- te zien. Ik moet je namelijk er op voorbereiden, dat gra vin Rodecken van je zal eiscihen de uitneodiging der Heszborn's af te wijzen, opdat zij haar secretaris niet zal verliezen. In haar egoïsme bekommert zij er zich weinig om. of jou toekomst daardoor vernietigd Wordt: ik ken baar. Gij echter behoeft u om ha,a,r vc-lstrekt niet te bekommerenge zijt niet haar, maar hoogstens alleen uw stiefvader dank schuldig. En daar graaf Ferdinand het er vol komen mee eens is, dat ge de invi tatie moet aannemen, belet u niets om naar Berkirchen te gaan, zooira ge verlof gekregen hebt." „Maar mama, ik heb zelf nog hee- lemaal geen besluit genomen", riep Ortwin ontstemd uit. „Treed je geluk niet met voeten, beste jongen. Een kans als deze doet zich waarschijnlijk nooit meer voor. „Mogelijk mama, maar toch weet ik niet, of het niet ondankbaar je gens gravin Rodecken zou wezen om naar Berkirchen te gaan. ergeet niet dat ik toch in ieder geval nu bijna vijf en twintig jaren haar gast vrijheid genoten heb. „E'at kon niet anders, maar be denk ook dat je als rijk man veel beter dan nu haar door verschillende kleine oplettendheden je dankbaar kun1 toonen, wanneer je dat wilt." „Ja ja, als ik maar de man van een rijke vrouw wil worden", riep Ortwin opstaande ongeduldig uit. „Laten we eerst maar eens gaan hooien wat tante Alexandrine mij te zeggen heeft. Komt u mee „Ja, de gravin heeft gewenscht dat Haalburg en ik bij het__onder- houd tegenwoordig zouden zijn. Toen moeder en zoon de kamers der cude dame betraden, vonden ze daar graaf Ferdinand reeds. „Ein delijk", riep tante Alexandrina. „Nu, Ortwin, kom nu maar hier en beken, dal je brandt van verlangen om naar Berkirchen te gaau.'- „U vergist zich tante. Zeker zov ik er prijs op stellen, tot een eer volle onafhankelijkheid te geraken, want, hoe grootmoedig papa ook voor mij is, het doet me toch ernst er leed dat ik hem zooveel uitgaven veroor zaak. Toch zou ik. om papa van dien last te bevrijden, maar zeer ongaarne de uitnoodiging der Heszborn's aan nemen." „En daar staat je papa nu juist zoo op, terwijl gravin Amelie .iet roerend met hem eens is sprak tante Alexandrine met blijkbaren spot; „graaf Ferdinand aeeft mij zooeven nog met de meeste beslist heid verzekerd, dat hij vast op mijn hulp rekent. En ofschoon ik er eigen lijk niet den minsten lust iin heb, tot je bezoek aan Berkirchen mee te werken, ben ik nu wel haast ge dwongen, je het ook op mijn beurt aan te raden. Ik heb ook geen lust om later het- verwijt te moeten hoo ren, dat ik je uit puur egoïsme van wie weet hoe groot geluk afgehou den heb. Maar omdat het mij persoonlijk niet aangenaam zo-u zijn. als je ver trok, zal ik een middenweg aanwij zen, aan je zelf overlatende of je dien al dan niet wilt inslaan. Wordt verwio i.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 5