Gemengd Nieuws. Renoult want de Ministers hebben er de handen vol van, maar zij kun nen niet verwezenlijkt worden zoolang de Staat niet tot rust is gekomen, zoo lang het religieuze gevaar blijft dreigen. Men is dus nog altijd niet, waar men wezen wil, schrijft de „Univers". Ondanks een vernielingswerk van der tig jaren blijken er nog altijd monni ken, pastoors, een Kerk te bestaan. En daarom kan er van sociale hervor mingen voorloopig geen sprake zijn. Het blad toont vervolgens aan, dat het Ministerie-Briand niet anders dan de politiek van het Ministerie-Clemen- ceau zal voortzetten. „Naar een georga niseerd stelsel zal tegen de Katholie ken geageerd worden onder medehulp der vereenigde krachten van links. De felheden en uitvallen van Clemenceau zullen vervangen worden door een vol hardend uitgevoerde methode van sa menwerking, waarin de schrapping der vrijheid van onderwijs, de» on schendbaarheid der neutrale school, de gestrenge toepassing van de Schei- dingswet ,de volstrekte onderdrukking van de geestelijkheid, het verbod van Katholieke patronaats- en liefdewer ken, de belemmering van het pries terschap en van elk geestelijk apos tolaat, de aanleidingen tot wetten zul len worden, die geëigend zijn om de radicalen en socialisten eendrachtig rond het Kabinet te vereenigen. „Briand zal niet met de stoute en ook wel belachelijke complotten wer ken, welke Clemenceau placht uit te vinden; maar zijn listige geest zal met wetten meer weten te bereiken dan met commissarissen van politie. Ter wijl hij de meerderheid van het bloc zal organiseeren door het uitzicht op een nieuwe vervolging tegen de Kerk, zullen de radicalen en socialisten ook w eer vereenigd marcheeren bij de alge- meene verkiezingen. En de godsdienst zal nogmaals het gelag hebben te be talen van de mooie ministerieele dagen welke aanstaande zijn!" Vermorzeld door een slang. Het „Soer. Nbld." meldt: Een paar veldarbeiders, die aan den zoom van een zich buiten Malang be vindend bosch, op hun sawah aan het werk waren, hoorden dezer dagen plot seling hartverscheurende angstkreten uit het kreupelhout komen. Met arit en patjol in de hand, snelden zij op het hulpgeroep af en wat zij daar zagen deed hun het hart stilstaan en stolde hun bloed in de aderen. Een vrouw, die in doodelijken strijd gewikkeld was met een reuzenpythoon, een zooge naamde poespokadjang! Het monster had zijn lichaam reeds om haar beenen en haar middel ge kronkeld; de vrouw, door haar doods angst met titanenkracht toegerust, slaag de met haar armen er in het beest: van haar bovenlichaam te weren. Zij wist dat de machtige omstrengeling den dood be'.eekende. Een gruwelijke dood! Een der sawah-kerels stapte eindelijk moedig vooruit om de ongelukkige te helpen; de ander stond op zijn bee nen te trillen. Met opgeheven arit ging hij op het monster af, doch deinsde terug, toen dit met een bliksemsnelle beweging naar hem hapte. Hij sloeg met zijn arit naar den opengesperden muil, doch de slag gleed af ,kwam niet goed aan. Anders zou hij 't dier den kop van 't lichaam gescheiden hebben, zei hij la-> ter. Hij slaagde er evenwel in, het dier een vrij diepe wonde aan den hals toe te brengen. Deze wond scheen het beest woedend te maken, want hij liet zijn slachtoffer los en richtte zich tegen zijn beide aanvallers, die het daarop op een loopen zetten. De slang schijnt ,toen hij zag, dat zijn vijanden hem te vlug af geweest waren, naar de vrouw, die half verlamd op den grond was blijven liggen, te zijn te ruggekeerd en er toen in geslaagd te zijn zich om haar hoofd en ribben te wikkelen. Want toen na een uur 2 tani's terug kwamen met een drom gewapende dessagenooten achter zich, vonden zij de vrouw dood, vermorzeld. Dhingra opgehangen. Le jonge Inidër Madar Zal DHngra, die 1 Juli in bet Imperia Inetr-utete Londen sir Curzon Wyllie, den poli tieker; agent van den secretarie voor Indië, en dr. Lalcaca doodschoot, uit haat tegen de Ergelschen heeft daar voor met zijn dood geboet. Hij ie gisteren morgen in de Pentonville gevangenis, in het noordeD van Londen, opgehangen. Van verschillende zijden waren pogingen aangewend, om zijn dood vonnis in levenslange gevangenisstraf veranderd te krijgen. Ook William Stead pleitte daarvoor. Eensdeels om dat zijn executie hem tot martelaar zou maken. Anderdeels wijl levens lange opsluiting voor hem die den dood begeerde, een zwaardere straf zou zijn geweest. Maar de minister van Bin nen landsche zaken deelde einde der vorige week mede, dat hij geen begena diging kon aanbevelen en het recht zijn gewonen loop moest hebben. De veroordeelde had zelfs niets anders verwacht en heeft zich zijn lot niet erg aangetrokken. Door zijne familie in Indië verloochend en door zijne landslieden hier geschuwd, sleet hij de weken van zijn vonnis rustig, gelaten en onverschillig in de cel van veroordeelden, las en rookte sigaretten onvermoeid, en sprak weinig met zijn bewakers, die hem nacht en dag niet uit het oog verloren. BezoekeD ontving hij zelden. Zijn laatste nacht was echter onrustig. Om 6 uur gisterenmorgen moest hij opstaan kreeg een ontbijt van thee en brood met boter voorgezet, doch ge bruikte daar zoo goed als niets van. Zonder een spier van zijn gelaat te vertrekken, liet hij zich cm kwart voor negenen door den „hangman" Pierpont, den kraag van zijn hemd afknippen en stevig binden, waarna hij bedaard en zonder hulp het schavot beklom. Daar werd hem een muts over het hoofd gedaan, den strop om den hals gelegd, de bout werd uit het valluik getrokken en de veroordeeld s viel achtvoet naar benedenhij gaf dadelijk den geest. Alleen de noodige autoriteiten woon den de executie bij Het verzoek van den rampzalige om zijn lijk te "er- branden, werd afgewezen Nadat zijn lijk w-is geschouwd, weid het binnen de gevangenis in een kuil gelegd en om het snel te doen vergaan, met ongebluschte kalk begoten. Taft boktt. De tegenwoordige president der vereenigae Staten, de heer Taft, is thans bijca 140 kilo zwaar en begint zich over dat lichamelijk gewicht te ergeren. Ondanks veelvuldige en lange wandelingen te voet en te paard, is hij niet in geslaagd bet te doen af nemen. Zijn geneesheer dr. Barker, die hem dezen raad gaf, is zelf een voortreffelijk bokser. Hij is Taft's tegenpartij en ontziet zich niet, als hij er kans toe heeft, hem geweldige stompen toe te dienen. „In het boksen kan men geen consideraties gebruiken," zegt hij. De schatkamer van een bedelaar. Te Rittsburg is een 80 jarig» grijsaard Peter Labauch gebeeten wegens gees telijke stoornis naar een gesticht over gebracht. Dat ging niet zoo gemakke lijk; er waren acht van die sterkste agenten voor noodig, want de grijsaard verzette zich als een bezetene. Bij de onderzoeking zijner woning ontdekte men, dat zij letterlijk met geld was volgepropt. Zilveren en koperen mun ten lagen erop hoopen. De vloerkleeden waren met banknooten gevoerd, terwijl zich in tientallen Üebschen en kruiken de stuiverstukken bevondeD, die hij door het bedelen had verzameld. Tot vervoer van dezen waren van geld, tot een bedrag van drie honderd duizend gulden, was een groote wagen noodig. Verder bleek, dat de bedelaar nog op verschillende banken 60.000 gulden had uitstaan. Overval door roovers. De heer Pnilippon, agent der Fran- sche spoorwegmaatschappijen die op het oogenblik in Auatolié reistjom er dwarsbalken aan te koopen, iB in een bogch bij Gunen door roovtrs aange vallen die zijn gids doodden en den Turkschen koopman, met wien hij onderhandelde, gevangen namen. Pnilippon kou slechts met groote moeite ontkomen. De bandieten vragen een grooten losprijs voor den koopman. Diamanten in Zuid-West-Afrika. Omtrent de resultaten van de dia mantwinning in Duitsch Zuidwest Afrika verneemt de „Koin. Ztg." uit Berlijn, dat de eerste 6000 karaat die door de Duitsche diamant-maat schappij onlangs aan de diamantregie gezonden werden, thans verkocht zijn tegen gemiddeld 35,91 Mk. het karaat wat de hoogste gemiddelde prys is, die tot dusverre per karaat is gemaakt. Men denkt in den loop van dit jaar bij alle diamant-maatschappijen te zameu te komen tot een gemiddelde hoeveelheid van 35,000 karaat per maand, wat naar de prijzen, tot dusverre betaald een opbrengst van ongeveer 12 millioen zou vormen. Het voornaamste uitgangspunt voor de diamantwinning der Duitsche diamantmaatschappij is de Prince of Walesbaai, gelegen ongeveer 40 K.M. bezuiden de Luderitzbaai. Alle be richten over het vinden van diamanten buiten het gebied van de „Deutsche Kolonialgesellschaft" zijn tot dusverre onjuist gebleken. In de nabijheid van Windhoek is zelfs geen diamanthou- dende aarde gevonden en ook het nauwkeurig onderzoek, door vak mannen ingesteld op het gebied der „South-African Terriories Ltd" heeft geen andere dan negatieve resultaten opgeleverd. Eon Salomo gevraagd. De Parijsche politie zit zeer verle gen met een zesjarig kind, dat éten allsrzondelingsten dwaaltocht maakte. De kleine nep op straat de polite aan en deed haar met verbazingwekkende radheid een verhaal in een taal, waar van niemand een syllabe verstaan kon. Eindelijk kwam men er achter, dat't een Armenisch dialect was en zoo ver nam men door behulp van een tolk, dat het kind uit grootvaders huis in Syrië door een vreemde vrouw werd ontvoerd. De vrouw wilde het kind naar Amerika brengen, doch versleepte het naar Parijs. Hier had het van de eerste de beste gelegenheid gebruik gemaakt om te ontsnappen. Kort nadien verscheen ook de vrouw, over wie het kind gesproken had op het bureau, de kleine vondelinge als dochter opeischende. „Ik ben uw doch ter nietl" riep het kind. „Mijn moe der ziet er heel anders uit dan deze persoon hier." De politie, ten einde raad, verdaagde de zaak, om een tolk te vinden, die het koeterwaalsch der „moeder" moest vertalen. Het tweede verhoor leverde meer resultaat op. Het kind hield vol, dat de vrouw haar moeder niet was, ter wijl de vrouw van haar kimt het volgende vertelde: Ze was in Marseille geboren, doch op jeugdigen leeftijd al naar New York geëmigreerd. Ze had daar, 14 jaren oud, een Italiaan gehuwd, die op den geboortedag van het kind stierf. Toen het kind een jaar oud was, zond ze het naar grootvader in Syrië. Later vernam zij, dat de grootvader gestorven was en ze besloot zelf naar Syrië te gaan om het kind op te halen. Zij trof het kind aan als een erg leu genachtig, boosdoeuig schepseltje. Toen zij op de doorreis door Parijs in het Gare du Lyon was ingedu had bet kind haar koffer, waaiin zich al geld bevond, weggesleept (1) en aan een vreemde vtouw. sinds dien ver dwenen, afgegeven. Ze had in drilt over de slinksche streek het kind een klap gegeven, dat daarop huilend de straat was opgeloopen en niet was te ruggekeerd. Uit de courant had ze pas vernomen, dat het kind zich op een politiebureau bevond. Nadat deze historie aan het kind vertolkt was, verklaarde dit het heele verhaal "oor louter leugen en bedrog; het bleef er bij, de vrouw drie weken geleden voor het eerst te hebben gezien. Ze kon haar moeder niet zijn. Haar grootvader is niet dood. Ze kent haar echte moeder heel goed, want deze had haar bijna een jsar geleden ver laten, om zich in een stad nabij Jeru salem weer in het huwelijk te bege ven. „De vrouw hier", vervolgde het kind, „kwam bij mijn grootvader, toen ik alleen in huis was. Zij zei tot mij, dat grootvader mij in den trein wachtte. Ik ging mee, doch vond mijn grootvader in den trein niet. Schrei end vroeg ik naar huis teruggebracht te mogen worden maar ik kreeg een pak slaag en intusschen reed de trein weg. In Beyru bracht ze mij aan boord van een groot stoomschip, dat ons naar Port-Said, Alexandrië en Marseille vervoerde. Toen we in Parijs aankwa men, gebruikte ik de eerste gelegen heid, om te ontsnappen. Ik wil niet bij de vrouw blijven. Ze heeft me ge slagen en gepijnigd. Ik wil weer naar grootvader. Zij zegt, dat ik Annette heet, maar dat is niet zoo, ik heet Marianne." „Centr." Ontzettende hitte. Uit Peking komen berichten van ondragelijke warmte. De oudste be woners van de stad herinneren zich niet een zoo hooge temperatuur. Veel Chineezen en Europeanen zijn reeds als slachtoffer gevallen en de stad ligt vrijwel verlaten: handel en verkeer staan stil. Men weet maar niet waar zich te bergen, overal is de warmte even erg en als er niet spoedig een ommekeer komt in de weersgesteld heid, zijn de gevolgen niet te beramen. In de schaduw bereikte de thermo meter een hoogte van 118 graden Fahrenheit, 's Morgens vroeg werden al vier menschen door een zonnesteek gedood. Een beestachtige misdaad wordt uit het bij Essen gelegen Gel- senkirchen gemeld. In de schacht „Holland" hebben twee lampenpoet sers een veertienjarigen jongen met een luchtpomp den buik zoolang op gepompt dat het lyf van den knaap letterlijk sprong en de dood intrad. In de schacht „Unser Fritz" heeft het vorig jaar een juist eendere misdaad plaats gehad. Zwitsersche huizen in Calabrië en Sicilië. Steenen huizen leveren, zooals her haaldelijk gebleken is, op een vulka- nischen bodem groot gevaar op; zij storten bij aardbevingen in en begra ven de inwoners onder de puinhoopen. Te Messina en te Reggio zullen daarom proeven genomen worden met houten huizen van den bekenden Zwitserschen bouwtrant. De Zwitsersche vereeniging van „Het Roode Kruis" heeft 60 Zwitsersche huisjes naar Zuid Italië laten over brengen, dia te Messina en Reggio worden opgeslagen. Men heeft voor dit doel twee verschillende soorten gekozenzeer eenvoudig voor Calabrië van 7500 francs per stuk en mooiere van 9700 francs voor Messina. De meesten bevatten slechts een verdieping. Te Messina levert de plaat sing nog eenige moeilijkheid op. De huizen moeten niet te ver van de haven staan, die het middelpunt van de nieuwe stad zal vormen, doch ook tegen brandgevaar, dat juist daar het grootste is, beveiligd ziju. Men hoopt terecht, dat de proef zeer goed slagen zal, daar deze houten woningen door hun geringe hoogten en lichten bouw veel minder gevaar van instorten ioopen. En zelfs wan neer zij bezwijken, levert dit voor de bewoners veel minder gevaar op dan het instorten van steenen huizen. De Sicilianen zijn zeer met bun nieuwe woningen ingenomen; ze zijn verrukt over hun „Zwitschersche paleizen", zooals zij ze noemen. Papieren sigaren. Een snuggere Amerikaansche zaken man heeft weer eens een nieuwe mo gelijkheid ontdekt om papier te ge bruiken. Wagenwielen, ondergoed, gordijnen van papier zijn reeds iang gebruiks voorwerpen in de papierindustrie ge worden; maar thans is te New-York zoo weet „Nob Loisirs" te melden, een fabriek opgericht, die een bijzondere soort papier vervaardigt, dat dient tot het maken van sigaren. De vellen papier worden met tabaks sap verzadigd en zuigen dit in "groote hoeveelheden op. Daarna komen zij in een pers, waarna ze in den vorm van tabaksbladen worden gesneden waarbij zelfs de anderen van het na tuurlijke tabaksblad kunstig worden nagemaakt. Uit deze papiertabak of dit tabaks papier worden dan sigaren gedraaid, veel en veel goedkooper dan „echte" sigareu. Men zal echter met misschien niet ongerechtvaardigde verbazing verne men, dat de rookers, die deze Ameri kaansche papieren rookstokken ge probeerd hebben, er vol lof over zijn en de zachtheid en bet aroma van deze wonderlijke sigaren ten zeerste prijzen. BINN EN LA ND. De nieuwe Minister van Koloniën. „De Nederlander" is verontwaardigd over wat de bladen „vooral depers der linkerzijde", schrijft hij hebben gezegd van de benoeming van den heer De Waal Malefijt tot Minister van Ko loniën. Zij acht daardoor „de geschikt heid van den nieuwen bewindsman op onaangename wijze in publieke discus sie gebracht" en vervolgt dan „Het wil ons voorkomen, dat dit oor- deelen uitermate voorbarig en opper vlakkig is, dat het materiaal, waaruit ministers worden gemaakt, maar zeer schaars voorhanden is, en ook, dat ie mand wel een goed minister kan zijn, al is hij niet bepaald een „speciali teit". De heer De Waal Malefijt heelt als politiek man 'n eervollen staat van dienst. Dat hij, als Kamerlid op het glibberig veld der politiek misschien wel eens gestruikeld is, kan men den nieuwen minister moeilijk als grief aan rekenen. In de Kamer heeft hij meer dan eens getoond, dat hij voor de Ko loniën een warm hart heeft niet al leen, maar ook dat hij zich, zoo> goed als mogelijk is voor hem, die de Ko loniën niet uit eigen aanschouwing kent, van haar leven en behoeften op de hoogte stelt. „Laat men dus afwachten of dit aan den Minister De Waal Malefijt nog niet beter dan aan het Kamerlid toever trouwd is. Wie een verantwoordelijk ambt als dit aanvaardt, doet dit niet op lichtzinnige wijze. Van den afge vaardigde voor Breukelen, die zich nooit een politiek „Streber" heeft ge toond, kan men zulk een lichtzinnig heid zeker niet verwachten. Hij zelf zou, indien een geschikter functionaris te vinden ware geweest, wellicht lie ver op den achtergrond hebben gehou den. Het komt ons daarom billijk voor af te wachten wat uit de samenwerking van den nieuwen minister met den op volger van gouverneur-generaal Van Heutsz, die wel niemand ander^ zal zijn clan de heer Idenburg, voor* Indië zal worden geboren. Naar Hollands Noordpunt! Vaa 26 tot en met 31 Augustus worden te Helder, ter gelegenheid van het aldaar te houden nationaal Congres voor Vreemdelingen-Verkeer, door de vereeniging „Helders Belang" feesten op groote schaal gegeven. Het heden verschenen officieele programma ver meldt on' er meer, voetbalwedstrijdei turner oefeningen en wedstrijden, uit geschreven door het gewest Noord- Holland van bet Ned. Gymnastiek- Verbond, waaraan wordt deelgenomen door ruim 600 dames en heeren turn sters en turners ,een nationaal concours voor fanfare- en harmonie-gezelschap pen, waarvoor het buitengewoon groot aantal van 33 korpsen uit alle Oorden van ons land zijn ingeschreven. Verder zullen plaats hebbeneen zanguit voering door ruim 500 dames en heeren, met begeleiding van de ge- heele stafmuziek van de Marine, mid dag- en avond-cocerten op het feestterrein en op de verschillende plaatsen in de stad, specialiteiten voorstellingen in „Casino", een licbt- stoet, avondfeesten op het feestterrein, boottochten op het Marsdiep, open- luchtbioscope- voorstel i i ngen, kinder feesten van allerlei aard, groot vuur werk, pavoiseeriDg en illuminatie van de oorlogsschepen, enz Op het feest terrein, dat een oppervlakste heeft van 6000 M2, komen bovendien nog ver schillende kermis-vermakelijkheden. Het uitgebreide, ruim 60 bladzijden tellende feestprogram na is a 15 cent bij iedere boekhandelaar of tegen inzending van 15 cents bij dö feest commissie verkrijgbaar. Men zal geen spijt hebben een uit stapje te hebben gemaakt naar Hol lands noordpunt, naar den Helder, dat behalve de genoemde feesten, nog genoeg bezienswaardigs heelt in zijn mooie haven, zijn Marine met de maritieme inrichtingen, zijne forten, den grootschen zeedijk met het ge makkelijk te bereiken zeestrand, een strand, als bijna Dergens in ons land wordt aangetroffen. Men kan boven dien gemakkelijk een prachtig zee tochtje maken over het Marsdiep en een bezoek brengen aan het vlak bij gelegen merkwaardige eiland Texel. Het algemeen programma, da,t in den-laad veel belovend m.ag genoemd worden, luidt als volgt: Donderdag 26 Augustus. 8 uur: „Casino". Specialiteiten-ge zelschap in „Casino." Vrijdag 27 Augustus. 2 uur: Reünie deelnemers Voetbal wedstrijd. 2.30 uurOptocht naar Feestterrein. 3 uur: Voetbalwed strijd. Concert. 5 uur: Terugmarsch. 7.30 uur: Reünie deelnem. Licht- stoet. 8 uur Specialiteiten-geztel- scnap in „Casino." 8.30 uurLiciht- stoet. Officieele ontvangst Feestter rein. 9 uur: Concert Marinekapel. Zaterdag 28 Augustus. 1.30 uur: Turner-optocht. 2 uur: Turner-wedstrijid. Afmarsch ter in haling der Congressisten. Concert. 315 uur: Inhaling Congressisten van Station. 4 uurGroote Zaoguit veering. Matinee Marinekapel. 6 uurDiner. Concert Westplein. 8 uur: Ontvangst ten Raadhuize. 8.30 uur: Concert Helders Kanaal. Op tocht naar „Casino." 9 uur:- Spe cialiteiten-Voorstelling in „Casino." Zondag 29 Augustus. 9 uurMuziek- en Turner-optocht. Congres V.V.V. 9.30 uur: Nationaal Faniarecc-ncours. 10 uur: Turner-op tocht. 10.30 uur: Turner-repetitie. 12.30 uur: Kaartenverkoop en plaatsbespreking Specialiteitenvoor st elling. Dejeuner V.V.V,. 2 uur Ge westelijke Turnuitvoering. 4 uurMuziek-conciours4.30 uur Mu ziek- en Turner-optocht met Vaan dels. 6.30 uur: Diner. 8 uur: Schit terend Avondfeest op,hct Terrein. Specialiteiten-voorstelling in „Casi no." Maandag 30 Augusts. 10 uur: Zee-Boottocht met muziek en verrassingen. 11.40 uurMuz'iek- optoefnt. 1 uur: Nationaal Harmonie- Ccneuiirs. 3 uur: Terugkomst Boot. 4 uur: Kinder-bdoscoopVoorstelling. 5 uur: Marschconcours en Optocht. 6 uur: Diner. 7 uur-: Schitterend Avondfeest. Wedstrijd in Uitmun tendheid. 10 uur: Besloten Bal- Champ.être. Openlucht Bioscoop voorstelling. Dinsdag 31 Augustus. 8 uurVlaggenparade. 34 Saluut schoten. Muziek Marinekapel. Pa- vciseering Oorlogsschepen. 9.30 uur: Bijeenkomst Kinderen „Casino." Op tocht. 10 uur: Kinderfeesten. Concert. Rijjool. 11.30 uur: Op treden Goochelaar en Poppen kast. 12 uurParade. 33 Sa luut schoten. 12.30 uur: Pxijisuit- deeling. Gratis Tombola. Dejeuner. .1 uur: Kinderfeesten. Concert, 2 30 uur: Kinder-Bal-Champêtre. Ballet. Goochelaar Poppenkast. 4 uur: 33 Saluutschoten. 4.30 uur: Klepper- marsch. „Ons Vorstenhuis." 5.30 uurDiner. 6 uurVolks-Bioscoop in Casino. 7 uur: Driedubbel Con cert. Volks-Bal-Champêtre. Open lucht-Bioscoop-Voorstelling. 8 uur: Electrische Illuminatie Hr. Ms. Oor logsschepen. 9 uur: Bengaalscihe Il luminatie Hr. Ms. Oorlogsschepen. 10 uur: Vuurwerk. 11 uur: Muziek- Optoeht, Een merkwaardige vondst Fr Bonaventur-i Kruitwagen schrijft uit Weerden aan het „Centrum". Eenigen tijd geleden werd in het Aartsbisschoppelijk Museum te Urecht een blad perkament gevonden, dat oorspronkelijk gediend had als schut blad in een oudeu foliant, Op dat blad vindt men aan weerszijden gedrukt gedeelte vaa den Canon der Mis, en wel met een lettersoort, welke alleen in gebruik blijkt te zijn geweest iu de drukkerij van Johannes de West- falia te Leuven gedurende de -jaren 1474 1490 zijn bedrijf uitoefenende. Het merkwaardigste van deze vondst is, dat tot heden toe nog niet bekend was dat Johannes Westtalia ooit een Missaal bad gedrukt. Uit het gevon den blad perkament blijkt echter, dat zulks wèl het geval is geweest. Om des te meer zekerheid te ver krijgen omtrent de waarde van dit fragment, werd het opgezonden aan prof. K. Haebler, bibliothecaris aan de Kon. Bibliotheek te Berlijn, den bewerker van het waardevolle Typen- reportorium der WiegeDdrucke, dat tot grondslag dient voor de beschrij ving der incunabelen vanwege de in ternationale Inkunabel'Kommission. Prof. Haebler vond het perkament blad zoo merkwaardig, dat hij aan stonds aan de directie van het Aarts bisschoppelijk Museum verlof vroeg, om het te mogen facsimileeren en uit te geven in de Veröffentlichungen der DeutscheD Geselschaft für Typen- kunde. Voor welk bisdom het Missaal van •Joh. de Westfalia gedrukt is. kan op grond van het gevonden fragment niet worden uitgemaakt, daar het sUchts een stuk bevat van den Canon, die in alle bisdommen zoo goed als geheel gelijkluidend was. Opmerkelijk is het, dat van de ge- beefe onlnge van het Missaal van Jo hannes de Westfalia het werk zal toch wel minstens in 200 300 exem plaren gedrukt zijn geweest slechts dit ééne blad ever is. Een ander ge val van denzelfden aard werd önlangs vermeld in „De Tijd" van 8 Juli 1909, waar bericht werd, dat van het oudste gedrukte Missaal van het bisdom Utrecht tot heden toe, en dan nog pas verleden jaar, slechts één exemplaar werd ontdekt. Die bijDa volledige verdwijning der oudste gedrukte Missaals eu hetzelfde geldt van de oudste Breviers laat zich echter wel eenigszins verklaren. Een Missaal en Brevier werden dage lijks, en meestal nog door meer dan een persoon gebruikt, zoodat ze aan veel slijtage-onderhevig waren. En waren de boekeu eenmaal versleten- dan nam men een nieuwe uitgave en de oude wierp men weg. Want even, min als men nu oude, versleten litur gische boeken die door het dagelijks hanteeren al spoedig uit de band lig gen en soms bij flarden aan elkaar hangen, gaat bewaren, evenmin deed men zulks in de 15e eeuw. Ook toen immers volgden, evenals nu, de nieuwe uitgaven elkaar rusteloos op, zoodat er nooit gebrek was aan nieuwe en telkens betore uitgaveD. Reeds vanaf hun ontstaan behoorden dus de ge drukte liturgische boeken tot de „ver dwijnende soort." Alleen wanneer een liturgisch boek door een of andere omstandigheid in het buitenland terecht kwam, dus in een bisdom waar het niet mocht ge bruikt worden, werd het vau den on dergang gered. Het bleef dan vergeten staan in een of ander hoekje van de bibliotheek. En zoo laat zich dan ook verklaren, waarom de oudste gedrukte liturgische boeken van Nederland heden ten dage bij voorkeur in het buitenland wor den gevonden. Zoo berust b.v. het eenig bekende exemplaar van het oudste Utrechtsche Missaal (de druk van Keulen, omstr. 1480'82) in de bibliotheek van het Protestantsche Domkapittel te Naumburg (zie „De Tijd", t a. p.) een volledig exemplaar van de tweede editie van datzelfde Missaal (Delft, omstreeks 1490?) vindt men slechts in de Koninklijke Biblio theek te Kopenhagen (het exem plaar dat in bet Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht bewaard wordt, mist het meestgebruikte gedeelte, nl. den CanonJ, terwijl eindelijk het eenig bekende exemplaar van een zeer oude, wellicht de oudste uitgave van het Utrechtsche Brevier (Keulen? omstr. 1480), een boek, dat ook als drukwerk hoogst merkwaardig en eenig in zijn soort is, gevonden wordt in de Uni versiteitsbibliotheek te Ursula. Hst bovenstaande zij een dringende aansporing tot allen, vooral tot niet- vakmannen, om toch volstrekt niets, 1 ook niet het kleinste fragment van drukwerk, dat soms mocht gevonden worden als „oude rommel" weg te gooien. Want zooals uit de gemelde geschiedenis van het perkamentblad van het Aartsbisschoppelijk Museum blijkt, kan onder dien „rommel" soms iets heel merkwaardigs schuilen. Lijk gevonden. Op de grehs van Aalten en Dinxperlo heelt men het lijk van een arbeider in zijn werkpak gevonden. Vermoedelijk is het de we ver F. O., uit Bocholt, die sedert eeni ge dagen werd vermist. Overpeinzingen van een „Soumier - frischler", tevens catechismus voor rei zigers die het worden willen. Wat is een meer? Een meer is een waterplas, aan welks oevers zich hotels bevinden met pensions van Frs. 5, Mk. 4, of Kr. 5 af Wat is een berg? Een berg is een verheffing van den bodem, uitstekend geschikt voor het plaatsen van een „Aussischtsturm"en- trée 20 ct., 20 pf of 20 H. Wat is een nationale held? Een nationale held is een man, die in hout gesneden, gemakkelijk en prij zenswaardig verkocht kan worden aan vreemdelingen; of ook een die zich bij uitstek leent voor het oprichten van gedenkteekenen. Wat is een gedenkteeken? Een gedenkteeken is een voortbreng sel van marmer of brons, dat geschikt is om er prentbriefkaarten van te mar ken, 6 stuks 50 ets, 40 pf. of 50 H1., gekleurde iets duurder. Wat is een zonsopgang?" Een zonsopgang is een natuurver- schijnsel, dat uitstekend geschikt is voor het bevorderen van het verkeer op fu- niculaires, draadspoorwegen of bergha- nen. Wat is een vreemdeling? Een vreemdeling is een portemon- naie, met een man erbijbij aankomst moet zij vol, bij vertrek leeg zijn. (Zw. Ct.) „"Wundarbar!" Het bezoek aan Scbeveningen zal, schrijft „De N. Ct.", Zondag wel zijn toppunt bereikt hebben. Een enorme meiischenmasaa was aan 't strand bij een. De middelpunten van verkeer, Wandelpier, terras van 't Kurhaus, Rotonde, Kurhausbar, alle etablisse menten daaromheen, strandboulevard boden den ganechen dag een schouw spel van gezellige zoiuersche drukte. Met bewonderenswaardige regelmaat gleden en circuleerden de honderden tramrijtuigen over het Gevers Dey- nootpleia, de duizenden bezoekers af- en aanvoerende. Reeds in de middag uren moest bij de drukste lijnen queue gemaakt worden en tegen den avond zwelde de menigte in die mate aan, dat de breedte van het plein voorde lengte der menschenstaarten geen plaats genoeg bood. Vooral de afvoer van lijn 10, die als gewoonlijk, de drukste nering had, was interessant om aan te kijken. De controleurs, die met behulp van enkele politie-agenten, hier als commissarissen van orde fun geerden, vonden de starre lengte van de queuen blijkbaar wat eentonig en bovendien te veel plaats innemend. Brachten er wat afwisseling in en fat soeneerden de lange rij van dames en heeren, die daar geduldig twee- aan twee en drie-aan drie als schapen van PaD urges stonden te wachten, tot sierlijke slingers en krakelingen. Da controleurs hanteerden die men- schenmassa, als een jongen een langen slier van stopverf, en de menschen lieten zich heel kalm op die manier behandelen. Ieder had den tijd en 't was mooi weer: waarom zou men zich dus haasten? Een Duitscher, die op de queue kwam toeloopen en informeerde wat die lange, bochtige meuschenslier be- teekende, kon, toen hij ingelicht was, niet nalaten uit te roepen: Wun- d e r b a r I Op uitnoodiging van deD controleur mochten de menschen, die in een dichten wagen verkozen te rijden, hun plaats verlaten en al vast in het rijtuig komen. Verreweg de meesten wachtten net zoo lang tot het huu beurt was een plaatsje in eeu open wagen iu te nemen. Zoo schoven en gleden de motor wagens met hun lange aanhangrijtui gen maar steeds aan en af en terwijl aan het eene einde de kronkelende slang een 500 menschen korter werd, zwol ze aaD het andere einde weer even lang aan. En zoo duurde het, ja misschien wel tot middernacht, tot alle huisbegeerigen even kalm, even zeker en even leuk naar huis waren gegleden. Ook bij de stoomtram van de S.S. ging het vertrek even kalm en gelei delijk in z'n werk. Nog niet zoo lang geleden was het op zulke dageu, als het op vertrekken aankwam, maar luk of raak of men, b.v. via de Duinstraat per Holl. stoom tram, levend en wel thuis kwam. De politiemaatregel, uitvinding van burgemeester Sweerts, is in effectu inderdaad gebleken te zijn „wunder- bar." Snippers uit 't „HbldJ.": Uit een hoofdartikel in „Het Nieuws van den Dag": „Deze waarheid heb ik vroeger reeds op mijn aambeeld uitgesmeed, en dus moge, ter verduidelijking ervan, ook eene gelijkenis nog wel eens aan den wand genageld worden." Uit een redevoering: „Neen, mijne heeren, deze vlieger is te doorzichtig om op te gaan!" Uit een gemengd bericht: „Niettegenstaande haar vijf-en-zeven- tig jaren werd de oude vrouw door. de automobiel aangegrepen en gedood".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 6