Gemengde Buitenlandsche berichten BINNENLAND. Gemengd Nieuws. 5ociale Berichten. Uit den Omtrek, «I lil de dorst". Ir is water genoeg, maar het is alleen te drinken, als men er eeen scheutje azijn bijvoegt. De sol daten hebben de eetlust bijna geheel en al verloren, alleen de eieren in de can tine vinden nog grooten aftrek. De tabak wordt door bevriende Ma-; rokkaansche stammen gesmokkeld en voor een spotprijsje overgedaan, wij durven ze echter niet meer koopen, sinds zeven soldaten na het gebruik van tabak, die {blijkbaar vergiftigd was, zijn overleden. De enkele Rifbewoners, die zichj vriendschappelijk jegens Spanje be-1 toonen, doen dit uitsluitend uit zuiver eigenbelang omdat hun land toevallig dicht bij het Spaansche kamp ligt. Het laatste gevecht, waaraan ik deel heb genomen, duurde 36 uren en ge durende al dien tijd bleven wij zonder eten of drinken." BEMIDDELING GEWENSCHT. Al is de Zweedtche staking ook aan het verloopen, wanneer er geen be middelingsvoorstellen komin, dan is zij voorloopig nog niet ten einde. Van Södertalge is een actie tot be middeling uitgegaan. Daar is een ver gadering gehouden van den burge meester, den pastoor en twee indas- trieelen, die bezocht werd door 3000 menschen, en een motis is aangeno-? men, waarin een dringand verzoek i wordt gericht tot den Koning om een spoedige vreedzame oplossing te be- werken, door bemiddeling van de re geering. Ook verschillende gemeente besturen in de provincie hebben be sloten, buitengewone vergaderingen te houden, tot het nemen van besluiten, om den Koning te verzoeken, de regeering aan te sporen tot bemidde ling. De derde Zondag van de staking is rustig voorbijgegaan. De algemeens toestand schijnt weinig veranderd. Het blad van het stakingscomité „Svaret" meldt dat het nationale co mité uit Denemarken 160,000 kronen en uit Duitschland 450,000 mark heeft ontvangen. Dl KRETENZER KWESTIE. De Turksche Regeering heeft Zondag de laatste nota der mogendheden be handeld en onder den indruk dier nota besloot de Ministerraad, hoewel zij in beginsel het antwoord van Grieken land goedkeurt, opnieuw een beroep te doen op de mogendheden ter be vordering eener definitieve regeling van de regeering van Kreta. Niettegenstaande het meer gematigde optreden van regeering en pers hebben de nieuwsbladen weder melding te maken van betoogingen in de provin cies tegen Griekenland, terwijl ook de boycot nog voortduurt, zelfs te Kon- stantinopel. Tolgens een later telegram uit Hebide- hevo, vielen de Turken een lulgaar- schen grenspost aan. Het geweervuur duurde eenige uren. Benige Turken werden gedood. De Fransche nationale bedevaart te Lourdes. Het aantal Fransche pelgrims te Lourdes bedroeg gisteren Zondag meer dan 50.000. Kanunnik Gay- raud, de bekende afgevaardigde voor Finistère, die Zaterdag de predikatie hield over Jeanne d'Arc, werd telkens onderbroken door de toejuichingen der menigte. Aan de processie namen op dien dag meer dan 1000 priesters deel. Aan het „bureau van onderzoek" bevon den zich een vijftigtal geneesheeren. Acta Apostolicae Sedis. Het pas verschenen nummer van dit officieele pauselijk orgaan bevat, be halve een reeks pauselijke documenten, acte-stukken van congregaties enz., een zeer waardeerend schrijven van den H. Vader, gericht tot prof. Toniolo, den welbekenden voorzitter van de volksvereeniging voor Italië's Katholie ken. Een trap ingestort. Volgens een bericht uit Boedapest zijn daar Zaterdag bij de bezichtiging van het Ofen-paleis vier menschen gedood door het instorten van een trap. Smokkelaars. Vrijdagmorgen trachtten onder Klein Sinay, nabij Koewacht, België, eenige smokkelaars een viertal vaarzen fraudu leus binnen te voeren. Zij kwamen daarbij in aanraking met de douanen van eerstgenoemde plaats, een scher mutseling ontstond, waarbij van revol vers werd gebruik gemaakt en de vee koopman Th. M. van Koewacht door een kogel in het been werd getroffen. De gewonde, die in België nog een jaar gevangenisstraf moet ondergaan, werd in der haast door zijn makkers geholpen en weggeleid. Zijn toestand is niet ernstig. Legitimns gevangen. Legitimus, de b'ekende zwarte afge vaardigde van Guadeloupe, is bij aan komst van de stoomboot, die hem naar Point-è-Pitre bracht in hechtenis geno men. Hij heeft onmiddellijk een re quest ingediend met verzoek tot voor- loopige invrijheidstelling, dat waar schijnlijk, tegen behoorlijke borgstelling zal worden ingewilligd. Leve de sport. De automobiel-wedstrijd, Vrijdag en Zaterdag te Indianapolis gehouden, heeft een aantal slachtoffers geëischt. Bij de wedrennen over 300 mijl sprong de band van een der machines en deze vloog door de omheining. De verschrik te toeschouwers vluchtten zoo snel zij konden, maar toch kwamen er nog vier personen onder het omgevallen rijtuig. Twee hunner overleden onmiddellijk, le beide anderen bekwamen ernstige wonden. Later had nogmaals een onge luk plaats, .waardoor weder eenige per sonen werden gekweUÏ en toe» fibsloot te overheid maar Qe voortzetting dei- wedstrijden Ie verbieden. Al «eer een record geslagen. Donderdag 19 Augustus j.l. des avonds te 7 uur is de Cunard-stoomer „Mauritania" na een reis van 4 dagen 14 uur en 38 minuten te New-York aangekomen. Hij heeft dus het record van de „Lusitania", die da laatste reis in 4 dagen 15 uur deed, weder met 22 minuten geslagen. De staking fvan zeelieden. Te Marseille is nog steeds niet vol komen orde van zaken gekomen. De bemiddeling van regeeringszijde ver leend, heeft niet vermogen weg te ne men de diepere gronden van het ge schil tusschen de zeelieden en de maat schappijen, zoodat er zich steeds weer incidenten voor doen. 'Thans gaat het telkens, om de toepassing van de weke- lijksche rustdagen aan land. Zoo heb- ben de zeelieden van de Ville de Bone te Marseille gestaakt en de boot, die 's middags 12 uur moest vertrekken, was te 6 uur 's avonds nog niet weg. Bevorderlijk voor den dienst zijn die geschillen niet. Knoeien in Rusland. De geheime politie te Jekaterinoslof heeft geknoei ontdekt waarbij wel een honderd personen betrokken zijn, die een zaakje maakten uit de bevrijding van jonge lieden van den militairen dienst. Aan het hoofd der onderneming stond een zekere Evenlof, bij wie men de bewijzen heeft gevonden dat hij meer dan duizend personen in geheel bevrijd. Door het inbeslag nemen der andere personen in alle gedeelten van Rusland van den militairen dienst heeft briefwisseling zijn vele geneesheeren en Rusland gecompromitteerd. Evenlof bood na de ontdekking van de geschie denis het hoofd der politie 10,000 roe bels als men de geschiedenis in de doos werd gedaan. Maar Evenlof werd onmiddellijk gevangen gezet. Het on derzoek wordt voortgezet. Slachtoffers in de mijnen van Courrières. Opnieuw zijn slachtoffers gevallen in de mijnen van Courrières, waar in 1906 zoovele honderden levens vernietigd werden. In twee gangen hebben bijna op het zelfde oogenblik instortingen plaats ge had; een werkman werd gedood, zes zwaar gekwetst. Een mijnwerker kon pas na acht uur onafgebroken arbeid uitgegraven worden. Het onderzoek, door de werklieden afgevaardigde ingesteld, wees uit, dat de ongelukken te wijten zijn aan de slechte soort aarde van den bovenwand, van den gang, die bezweken is voor de er opdrukkende massa, niettegenstaande de stutbalken volkomen gaaf en vol gens het voorschrift aangebracht waren. Een brutaal optreden. Zondagmiddag kwamen te Londen tien dieven, als heeren keurig gekleed, voor een goudsmidswinkel in de City. Een hunner opende de deur met een valschen sleutel, en allen gingen binnen. Den bewaker sloegen zij bewusteloos en bonden zij op een stoel. Vervolgens gingen alle tien aan het rooven. Midder- lerwijl kwam de bewaker bij zinnen. Hij wist zich los te maken, de deur te bereiken en om hulp te roepen. Toen viel hij flauw. Politie kwam en kon zes van de schelmen inrekenen. Vier ontsnapten in een rijtuig. De be waker ligt in zorgelijken toestand in het gasthuis. Van den buit der vier ontsnapten, vinden wij nog niets ge meld. Oversfroomingen. In Victoria hebben zware regens een overstrooming veroorzaakt, als men in veertig jaar er niet heeft gekend. De dam van Laanecoorie, die ruim 1i/a mil- lioen gulden van aanleg heeft gekost, is bezweken. Vele bruggen zijn weg gespoeld. Een spoorwegbrug stortte in, terwijl een trein er over reed. De wagens bleven echter aan de koppelin gen hangen. Tusschen Melbourne en Adelaide is het spoorwegverkeer drie dagen gestremd geweest. Veel land staat er onder water en er is vee ver loren gegaan. Ook menschen zijn bij de overstrooming omgekomen. Zeppelin hersteld. Zeppelin heeft het Ziekenhuis ver laten en zal nog heden naar Friedrichs- hafen terugkeeren. De Zeppelin III. Zeppelins landing op de schietplaats bij Tegel zal 28 Augustus, 's middags 5 uur plaats heBben. Tegen 4 uur zal graaf Zeppelin bij den Tempelerhof ver schijnen, Waar hij wordt opgewacht door de keizerlijke familie. In het .gezelschap van den keizer zullen zich bevinden alle te Berlijn aanwezige vorsten, ver der alle ministers en generaals en de geheele hofhouding. Graaf Zeppelin zal boven het Tempel- hoferveld voor den keizer en zijn gasten verschillende manoeuvres üitvoeren. Het veld wordt niet afgezet, maar is toegankelijk voor het publiek. Na de manoeuvres volgt de tocht dwars over over de Duitsche hoofdstad. De lan dingsplaats te Tegel zal door verschil lende regimenten voor het publiek ge heel worden afgesloten. Daarom heeft de keizer goedgevonden, dat de Berlijn sche bevolking Zondag 29 en Maandag 30 Augustus de ballon van nabij kan bekijken. Graaf Zeppelin zal gedurende zijn aanweziggheid te Berlijn als gasf van den keizer in het koninklijk paleis ver blijven. Een officieele ontvangst van den graaf door de siad Berlijn zal waarschijnlijk niet plaats hebben. Door graaf Zeppelin zijn reeds 107 verzoeken ontvangen van stadsb'estu ren, waarin den wensch wordt geuit, het luchtschip op Ren tocht naar Ber lij* ook hu* gem*enfe» f* late* aan doe». Losgelste*. Zaterdag is Allan Wright, werkzaam aan de Keizerlijke Perzische Bank te Teheran, die op een reis tusschen Ker- man en Jezd in handen van roovers was gevallen, in vrijheid gesteld. Een amb tenaar van de telegraaf heeft dat be werkt, vermoedelijk door een losprijs te betalen. Een van Wright's gelei ders is door de roovers gedood. De overige zijn met hem gevangen geno men en ook weer vrijgelaten. Een hevige ontploffing. Er heeft een hevige ontploffing plaats gehad in de gasfabriek ta Genève, waar door deze in brand geraakte. De ontploffing ontstond in het zui veringsgebouw. In de geheele wijk wer den de ruiten over een afstand van een K.M. verbrijzeld. Twee personen zijn tot dusver overleden, een groot aantal gewond. Een zware brand. Sedert Zondag woedt te Krement- schug (gouv. Poltawa), een hevige brand, waardoor twee zaagmolens, 10 groote magazijnen voor timmer- en brandhout en een zeer groot aantal woonhuizen in de asch werden gelegd. Ongeveer 1000 gezinnen zijn zonder onderdak. Een gemeene brandstichter. Sinds een paar maanden werden in de straten van Parijs, zoowel overdag als 's avonds, herhaaldelijk vrachtwa gens met stroo in brand gestoken; in het geheel werd de inhoud van ruim 150 wagens op deze wijze vernield, zonder dat men den brandstichter kon grijpen. Eindelijk heeft de politie thans de hand kunnen leggen op een individu, dat op heeterdaad betrapt werd bij het werpen van een brandenden lucifer in een hoog beladen kar, staande in de inrijpoort van een fouragehandelaar in de rue de Chalon. Het blijkt, dat deze persoon een achttienjarige huisknecht is, die ver klaarde zonder betrekking te zijn, het geen echter onjuist is, daar hij in dienst, is bij een patroon op den boulevard Poissonière. Wat hem tot zijn wan daad dreef, heeft hij nog niet mede gedeeld. De „Ba-yard-Clément". Op den terugkeer van een studie reis, is dei bestuurbare ballon Bayard- Clément door een hevigen windstoot op de telegraafpalen van de spoorweg- lijn geslingerd. De ballon, waarvan het omhulsel scheurde, viel in de Seine; de drie luchtreizigers zijn gered. Aan de redding van den ballon wordt gewerkt. Hofberichten. Z. K. H. de Prins komt 30 dezer ran Dobbin op Het -Loo terug. Prin» Hendrik is voornemens 2 September de Tuinbouwtentoonstelling te Zeist te bezoeken en heeft aange nomen de uitnoodiging van het ge meentebestuur van Zeist om bij die gelegenheid ten gemeentehuize het dejeuner te gebruiken, aangeboden namens den Raad der gemeente. Van de Koningin. Een leurder te Axel heeft van H M. de Koningin f25 ontvangen als bijdrage in de aanschaffing van een wagen en een paar honden. Bezoek van H M. de Keningin- Moeder aan Botterdam. Het bezoek, dat H. M. de Koningin- Moeder Woensdag aan Rotterdam brengt, zal geen officieel karakter dragen; integendeel zal een streng incognito gehandhaafd worden. Ko ningin Emma beoogt met baar bezoek alleen om haar gasten, de prinsessen van Bentheim, in de gelegenheid te stellen de Rotterdamsche havenwerkeu en het stoomschip „Rotterdam" der Holland-Amerika-Lijn te bezichtigen. Hit de Staatscourant. De audiëntie van den minister van waterstaat zal, te beginnen 25 dezer, behoudens tegenbericht, wederom ge regeld plaats hebben des Woensdags te half twee uur. De audiëntiën van den minister van koloniën zullen (te beginnen met den 27sten dezer), des Vrijdags, om 1 uur des namiddags, in bet gebonw van bet departement van koloniën plaats vinden. De gewone audiënties vandemiüis ters van landbouw en van marine zullen deze week niet plaats hebben. De nieuwe gouverneur-generaal. De benoemde Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, de heer Idenburg, heeft bezoeken afgelegd bij Z. E. den Minister van Koloniën en andere Mi nisters, thans in Ben Haag aanwezig. De nieuwbenoemde Opperlandvoogd zal in den tijd tusschen heden en den datum van vertrek naar de Ko lonie rust nemen. Hij is voornemens 13 November per stoomschip „Rem brandt" van de „Nederland naar Indië scheep te gaan, welk schip tusschen 18 en 20 December te Batavia ver wacht wordt. Zijn ambtsvoorganger, generaal Va* Heutsz, heeft met de zelfde gelegenheid passage naar Euro pa besproken, maar keert eerst later naar het moederland terug. 't Kan te pas komen. Ter waarschuwing schrijft een inzender in „Het Vaderland" het volgende: „Met 1 Juli kwam bij een mij be kende familie een meisje in diacst, dat bij de maand was gehuurd, z.g. op proef. Dit meisje was reeds in de eerste dagen zoo verregaand brutaal, dat de vrouw des huizes haar al op den twee den dag den dienst opzeide, waarop het antwoord volgde, dat dit heel goed was, daar het hiür ook niet beviel. Toen zij echter geen werk scheen te maken van een andere betrekking, hoewel men herhaaldelijk advertenties voor haar uitknipte en mevrouw zin speelde op haar aanstaand vertrek, riep ze bons: „Denk je dan, dat ik me door jou op staat laat zetten? Ik blijf hier tot 1 November." „Ik kan je uit het Arbeidscontract bewijzen, dat ik in mijn recht ben, want ik ben op de drie maanden ge huurd." Dit w«s een groote onwaarheid en men besloot een advocaat te verzoeken in een naburige kamer te vertoeven als op 31 Juli de huur zou worden betaald. Dit bleek een goede maatregel te zijn, want de meid zeide, 'jat men haar moest houden tot 1 November. Bij de komst van den advocaat, die haar hevig ontstelde, droop ze af. Blijde hasr kwijt te zijD, zegende men den goeden inval, den sleunvan een rechtsgeleerde te hebben inge roepen. Een paar dagen daarna werd een „heer" aangediend, naar zijn zeggen, gezonden door den Dienstbodenbond, die kwam eischen de uitbetaling van zes weken loon en kostgeld voer het arme meisje, dat door mevrouw op straat was gezet. Mevrouw schreef het adres van den advocaat op, met het verzoek of „meneer" zich aldaar ter nadere be spreking van de zaak wilde vervoegen. „Meneer" is niet bij den advocaat kov* en opdagen." Dieven op 't kantoor. Gisternacht is te Vlaardingen ingebroken ten kan tore van den heer G. Vriens, reeder en, koopman. De dieven waren aan den achterkant door een raam binnen gedrongen en hadden op het kantoor alles onderste boven gehaald. De les senaars waren opengebroken en de in houd over den grond gesmeten. Een brandkastje hadden zij tot midden in het kantoor gehaald en aan den achter kant een gat gemaakt. Gelukkig bevon den zich er enkel boeken in. De groo te kluis, waarin zich veel geld be vond, bleef onaangeroerd. Nog al een. Ook de vrouw van den kastelein M. D., te Heersum, die, zooals is vermeld, verdacht wordt van verduistering van f 4400 ten nadeele van mede-erfgenamen, is Zaterdagavond naar het huis van Bewaring te Arnhem overgebracht. Een instructie geopend. In de laatste dagen van Juni hadden aan de grenzen bij Dinxperlo botsingen plaats tusschen bewoners van Dinxperlo en Pruisische commiezen, waarbij een der eersten een kogel in het lichaam kreeg. Thans is naar aanleiding van inge diende klachten 'door de justitie te Arnhem een instructie geopend tegen een der Pruisische grensbeambten te Suderwick wegens mishandeling. Door een kogel getroffen. Te Vars- seveld waren Zaterdag twee jongens bezig met flobertschieten, waarbij de arbeider Hiddink door een kogel aan het hoofd getroffen en ernstig gekwetst werd. Is liet alweer zoo? Te Tilburg is gisternacht de dertigjarige A. v. d. Hout in een twist levensgevaarlijk met een mes aan het hoofd verwond. Heden morgen is hij naar 't gasthuis over gebracht. De vermoedelijke dader is zekere R. De vergiftiging te .Rotterdam. Aan gaande de vergiftiging der kinderen te Rotterdam verneemt men, dat de Be wuste doosjes, voorzien van het merk' „Victoria poetscrême" en gevuld met zuurtjes, werkelijk door de firma J. van Loon, suikerfabriekant te 's-IIerto- genbosch, in den handel worden ge>- bracht. Zij deelde mede, dat alleen doosjes gebruikt werden, welke nimmer met poets-crême waren gevuld en door den fabrikant van dit artikel voor kle verpakking werden afgekeurd. Een ernstig gevolg. De heer P. de B. te Oudkarspel (N.H.) werd Don derdag door zijn paard dat geschrikt was, ernstig aan het hoofd verwond. Zaterdag is hij aan de gevolgen over leden. Verdronken. In den nacht van 'Za terdag op Zondag stonden bij het in laden van steenkolen in het stoom schip „Rotterdam" der Holland Ameri- ka-lijn de machinist K. Alblas en de kolenwerker L. v. d. Vos op een stel ling buiten boord. Bij het dichtslaan van een poortdeur schommelde de stel ling, waardoor beide personen het even wicht verloren. Alblas wist een touw te grijpen en werd gered, v. d. Vos viel in de rivier. De Maas en verdronk. Tevergeefs werd naar het lijk gevischt. Een knaap in brand. Gisteren middag wilde de jongen die den machi nist van Meijer en Couvée te Amster dam ter zijde staat, de machine smeren. Hij bezigde per abuis de kan met petro leum in plaats van met machineolie. De olie vatte vlam en in een oogwenk1 hadden de kleeren van den jongen vuur gevat. Overmand door schrik riep de knaap niet om hulp, doch wierp zich op de kolen. Bemerkende dat ook dit niet hielp, rende hij de fabriek uit en sprong te water. Door de verschrikte voorbij gangers en het personeel der fabriek was hij spoedig op het droge gebracht en bij den naastbijzijnden geneesheer binnengedragen. Daar bleek dat hij hevige brandwonden had bekomen, per rijtuig werd de knaap, na verbonden te zijn, naar zijn woning vervoerd. De bliksem ingeslagen. Zondagmid dag is de Bliksem geslagen in de boer derij van E. van Veldhuizen te Essen, gemeente Barneveld. De Bliksem sloeg Iet geheele huis uit elkander »u 8ooWe twee koeien, eens pink en aetn hond, zonde* brand t* veroorzaken. De be- aroners kwam*n met Sen schrik vrij. De Zondagtarbeid. Ten behoeve van de voorbereiding van een wettelijke regeling, welke ten doel zal hebben loonarbeid van ar beiders op Zondag zooveel mogelijk te verbieden of te beperken, heeft de Minister van Landbouw tot de Kamers van Arbeid een vragenlijst gericht, welker beantwoording voor 15 Octo ber moet geschieden. Een zestal vragen bedoelt een be antwoording uit te lokken over aard, duur per etmaal en in het jaar; over wisseling van meerdere arbeidersvan arbeid verricht tusschen Zaterdag- en Zondagnacht 12 uur. De Kamers van arbeid hebben het begrip arbeiden zeer ruim op te nemen, zoodat opgaven worden verkregen ook over kantoor en handelsbedienden en anderen die door het gewone spraakge bruik niet als arbeider worden aange duid, maar toch voor loon werken. Ook dienen de gegevens te ioopen niet alleen over hen, die in fabrieken, werkplaatsen, kantoren, hotels, koffie huizen, restaurants enz. werkzaam zijn maar ook over hen, die buiten, maar ten behoeve van zulke inrichtingen arbeid verrichten. De Katholieke Sociale week. Zondagmiddag is de 4e Sociale week te Nijmegen geëindigd. In den voormiddag werd een H. Mis opgedragen in de St. Augustinus- kerk en het Te Deum gezongen. In de laatste middagvergadering werd het antwoord medegedeeld, ingekomen op de huldebetuiging aan H. M. de Koningin, waarna spontaan door de aanwezigen staande het „Wilhelmus" gezongen werd. Daarna sprak de heer H. Engels over de K. S. A. en de Volksontwikkeling, en pater P. F. H. van Hooff Gver de K. S. A. en den Godsdienst. De eerste spreker, memoreerende wat in de afgeloopsn week door de verschillende sprekers ten beste ge geven was, knoopte hieraan vast zijn ervaringen als propagandist van de K. S. A. in ons vaderland opgedaan. Hij liet scherp het licht vallen op den al- gemeenen ontevredenheidszin, in 't bijzonder merkwaardig in arbeiders kringen. Zal daarin ooit een verande ring ten goede komen, dan dient, naar spr.'s overtuiging, dit door de arbeiders zelf te geschieden, langs den weg van zelfstudie en zelfontwikkeling, zich daarbij latende leiden en voorlichten door de katholieke geloofsleer en door het voorbeeld van Zelfverzaking ge- gegeven door de Heiligen der Kerk, voor oogen te houden. Pater Van Hooff zette in een breed betoog de Kath. Soc. Actie en den Godsdienst uiteen, waarbij hij in het bijzonder het laatste gedeelte van den vorigen spreker aanvulde. Zal ooit het sociale vraagstuk tot oplossing komen, dan dienen de katholieken zich nauwer aaneen te sluiten en te blijven vast houden aan de hoogheid des geloofs. Nadat nog voorlezing werd gedaan van het ingekomen antwoord zoowei van Z. H. den Paus, als van Z. D. H. den Bisschop van 's Hertogenbosch, in wiens diocees de vergaderingen hadden plaats gevonden, trad mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter der ver gadering, op om het sluitingswoord te spreken. Met voldoening kon worden terug gezien op de afgeloopen weekde belangstelling getoond bij de vergade ringen, die in het gastvrije Nijmegen werden gehouden, doet voor d« toe komst veel verwachten. In de gegeven lessen werden de maatschappelijke vraagstukken van verschillende zijden bezien en de grondslag voor verdere zelfstudie gelegd. Veel hebben we geleerd; docü het geleerde moet steeds meer zijn en worden «en prikkel lot eigen ontwikkeling, die ten slotte ten bate komen zal van geheel het volk in den meest ruimen zin des woords. Want wij hebben in onze cursussen en politieke geschriften steeds ont wikkeling beoogd voor hooger- en lager «tanden, om te komen tot kennis vaD de maatschappelijke vraagstukken aan de üand der wetenschap. Wij duchten de wetenschap niet, omdat zij voert tot God, en ook de Kerk heeft steeds getoond de wetenschap lief te hebben en was steeds daar om als haar bewaarster op te treden. Wij moeten, zeide spr., steeds van ons Katholiek voelen en zijn, openlijk blijk geven; niemand onzer behoeft met zijn nieuw verkregen kennis in 't krijt voor tegenstanders terug te treden. Aan het einde zijner rede gekomen, sprak de voorzitter zijn erkentelijk heid uit voor de tegenwoordigheid van de vele niet-Katholieken, die ge komen waren om zich te overtuigen van wat de Kath. Soc. Actie poogt tot stand te brengen. BLOEMENDAAL. Herkend. Het lijk van den on bekenden man, dat j. 1. Donderdag, aan het Noordzeestrand alhier, is ge vonden, is Zondag door de familie herkend. Het bleek te zijn de 22- jarige J. H. J. uit Den Haag, die se dert Zondag 15 Aug. d« ouderlijke woning had verlaten, en den laatsten tijd lijdende wal aan zwaarmoedig heid. Personalia. De heer F. Popman is geslaagd in den Haag voor 't exa men Fransch L. O. AMBDENHOHT. Verbaliseerd. Twee jongens uit Haarlem, die zich met een wind buks in het jachtterrein Oosterdain bevonden, werden deswege verbali- eeerd. De wapens zijn in baslag ge nomen. SANTPOOBT. Brandweer. Vrijdagavond is eene oefening door de brandweer gehouden aan den Hagelingerweg om te zien in hoeverre het mogelijk is daar in geval van brand hulp te verleenen. Het is bij deze preef gebleken, dat de pompen beslist onmachtig zijn het water over den gevraagden afstand var, ruim 500 M. te vervoereD. Men was 40 pet. van den tijd zon der water aan de perspoeap. In geval van brand staat dus de brandweer aan dezen weg weerloos tegenover den vijand. Met een flinke nortonpomp zou hierin wellicht verandering zijn te brengen. Hand boogschieten. Bij ge legenheid van het groote concours» der hanidtqogschutterijen op de ten toonstelling te Tilburg, alwaar niet minder dan 200 gezelschappen heb ben deelgenomen, en waarvoor 95 prijzen waren uitgeloofd, is de 18* prijs ten deel gevallen, met 80 pun ten aan de Hanidboogschutterijl „Vooruitgang zij' ons streven", al hier. Deze prijs bestaat uit een zilveren medaille. VELSBK. 't Meestersdiploma. De Ver- eenigiug tot veredeling van het Am bacht heeft aan den beer W. van Heyst het diploma voor meester in 't metselen, toegekend. IJMUIDEN. Vischverkoop. Inde afgeloopen zeven maanden werden in de Rijks- vischafslag te IJmuiden verkocht de vangsten van 1981 stoomtrawlers met een opbrengst van f2,307,477 tegen 1915 stoomtrawlers met een opbrengst van f 1,798,435 in hetzelfde tijdvak van het vorig jaar. Alleen in de maand Juli van dit jaar kwamen 299 stoom trawlers met een viscbopbreDgst van f243,101 aan de markt tegen 279 stoomtrawlers met een opbrengst van f239,308 in de maand Juli 1908. ZANDVOOBT. Collecte. Eene alhier gehouden collecte ten bate van het Haarlemsche Diaconessenhuis heeft f 36.41 opge bracht. Alberts frères. Gisteren werd«n in het Groot Badhuis weer bioscoop voorstellingen gegeven door Alberts frères. De zaal wa« eivol. Aangekomen vreemdelingen: J. VorderHake, Amsterdam, 1 pers.; D. S. Granaat, id., 3 p.; J. J. Haek, id., 1 p.; G G. D. A. v. d. Werfif, id., 1 p.; H. Hamburger, id., 1 p.; H. J. Uijldert, id., 2 p.; S. Groenheim, id., 2 p.; Mevr. A. Jurrjens, id., 2 p.; H. v. Delden, Enschedé, 3 p.; Mr. Dr. J. A. G. de Vos van Steenwijk, den Haag, 1 p G. Baron v. d. Feltz, Eist, l p; S. Brantsma, id. 1 p.; W. de Bruijn, id., 1 pL E. de Bavril, Santo Do mingo, 1 p A. J. S. v. Lier, Utrecht, 2 p.; E. Ziegler, Stuttgart, 1 p.; J. Coken, Chadfield, alien Hotel Groot Badhuis. Fam. Hess, Amsterdam, 3 pers.; R. Hazewinkel, Groningen, 2 p., Hotel Belvédère. Mevr. Houtzagers, Hilversum, 3 p Haarlemmerstraat 18. Mej. Scholte, Amsterdam, 1 p., Pen sion de Roos. HEBMSTEDE. B' i e f s t a 1. T,egen vijf jongens al hier is proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van appelen uit dep tuin van Djr, de II ar tog alhier. Bij w i.e 1 d i e f slal. Ten üaR'ela van J. Ml Lommer se ia een rijwiel ontvreemd, dat hij een oogenblik on beheerd had laten staan v.oor eeni perceel aan den Heeren weg. HILLEGOM. Julianafeesten. De commissie tot regeling van de Juiianafeesten heeft hare rekening en verantwoording voor belangstellenden ter inzage gelegd bij den penningmeester, den heer C. Broo kes alhier. De ontvangsten en uitgaven sluiten met een bedrag van f 1066, waarvan door collecte is ingekomen f 718, ter wijl de reet, f 348, aan subsidie van de gemeente is ontvangen. Personalia. De heer K. van der Heide is benoemd bij het L. O. alhier. LISSS. Personalia. De heer C. den Ouden ia benoemd bij 't L O. in den Haag. Kon i ugi nncdag. Hlaajnjdagi 130 dezer, 's avonds te 8 uur zal de mu- ziekvereeniging „Eensgezind" ter eere va-n den verjaardag van H. >Mlj de Konnigin een concert gevej.1 in de tent. Onze Zusterschool. De Eer waarde Zuster T arcisia, Hoofdonder wijzeres der „St. Agathaschool", is overgeplaatst naar Leeuwarden. Het Hoofd der Zusterschool aldaar is benoemd als Hoofdonderwijzeres alhier. E olie n pl a nten. Bij enkele bloembollenkweekers ie men weder begonnen met bollen planted- TïOOEDWIJK. Een rijkstuinbou w-w inter cursus. Door de hier gevestigde af- deelingen van het Hollaodsch Bloem- bollenkweekersgenootsehap (H. B. G.) en van de Algemeene Vereeniging van Bloembollencultuur zal, indien daar toe subsidie door hst Rijk wordt ver leend een Rijkstuinbouw winiercursus worden opgericht die twee jaar zai duren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2