DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND, ■sgsr 400300 SS IÖ0 100 KT I Kort Verslag van de Tweede Kamer. Een nabetrachting. BUITENLAND. Gemengde Buiteniandsche berichten In den strijd des levens. ICissë^ritasït&veisi 29-3l-33f Haarlem DONDERDAG 26 AUG. I909. 348t® Jaargang;. No. 6974 Bureaux van Redactie en Administratie: Intereominiiinasi Telefoonnummer 1426. Vo«r advertentie» en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich uitsluitend tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1820. Jaargang Sept. '09—1910. De Administratie verzoekt allen, die zich als abonné hebben opgegeven voor 27 Aug. de kosten ad. f 0.50 ts willen epzenden aan het bureau Kinderhuisvest, met duidelijke vermelding van Naam en Adres des afzenders. Algemeen overacht FEUILLETON. 9) NIEUWE HAARLEM8CHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS! Per 8 maaadoii voor Haarlem Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post Afzonderlijke aummsrt f 1,85 1.85 1-80 0,08 PPUS DER ADVERTENTltN: ▼a* 16 regels80 eemt (eentant 5® ce»t). Iedere regel meer10 cent. Buiten Haarlem es de Agentschappen 20 cent per regel. Reclames dubbel tarief. Dienstaanbiedingen 25 oent (6 regels), driemaal voor 50 eentg (8 eentant). 1008 Alle betalende abonnét op dit blad, die In bet bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN bij IS &N #1 #1 jÜk 4 S** attt tvb» ua <i M tfts SÏ& GULDEN bij 300 verlies vaB één wijsvinger. 15 GULDEN b(j verlies van 4en anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. Ee* nabetrachting over Se aïge- loopen „Soc.iale .Week" te Nijmegen mag in onze kolommen niet ontbre ken. [Wij hebben gemeend, Üat het on- aood'g was, werkelijke „verslagen" te leveren van de lessen, idle drie maal per dag werden gegeven. Een les „verslaat" men niet, en daar enboven het programmaboek, dat voor een luttel bedrag voor ieder een te verkrijgen was, gaf al te voren een uitvoerig en door de lesgevers zélf bewerkt overzicht van wat er gezegd zou worden, en een ver slaggever, de beste ztelf-s, kan in een dadelijk neer te schrijven verslag daartegen niet op! Djoch dat aehterwege-blijven van eigenlijke verslagen is geen bewijs van mindere belangstelling in de Sociale [Week! Dat heeft wel aan getoond al wat we te voren schre ven erover. Persoonlijke indrukken hadden we willen geven over de Week, doch dat is ons nelaas niet mogelijk ge weest. En we zijn dan aangewezen op een nabetrachting, aan de hand van gegevens, ons door bezoekers Ider So ciale [Week welwillend verstrekt, en van indrukken, (door Verschillende vrienden verzameld. Uit alles wat we vernamen, is Wij ons nu vast gegroeid |de overtuiging, dat ide „Sociale [Week' van nu af niet meer gemist1 Z.il kun nen worden in het Rooms ehe levetï van Nederland. Voor velen is zte een behoefte ge worden, iets waar ze op rekenen, en een welkome inleiding tot zelfstudie die als-noodz&kelijk-gevoelde leiding geeft. Over het aantal der deelnemers iets te zteggen, schijnt ons nutteloos de toevloed was groot, bij sommige lessen grooter zielfs dan bij vorige Sociale [Wieken. Doch dit lijkt ons (behalve voor de f inancieele re sultaten) vrij onverschillig. (Want er zijn bij die deelnemers nog altijd velen, van wie 't klaarblijkelijk is dat ze er zoowat niets van zullen „meenemen", sofeiale figuranten, die misschien eèlf te goeder trouw mee- neD dat ze aan deze sociale lessen wat hebben zullen, maar voor wie wegens onvoldoende grondkennis de stof toch werkelijk te hoog is. Intussehen: al onderschatten we niet het gevaar, dat zulke idilettant- scciiologen medebrengen voor ide so ciale beweging in haar geheel en voor plaatselijke actie en den goe den stuur van het Rpomsche veree- nigingsleveu in het bijzonder, toen hebben we vertrouwen genoeg in de degelijke kennis der voorman nen en in net zoo nuttige ij astituut onzer geestelijke adviseurs, om ide „eocialerigheid" van die ijverige, maar voorstudie missende volgelin gen niet te vreezien. De groote beteekenis van het ge hoor der „Sociale Week" te 'Nijme gen was gelegen naar onze zegs lieden in de kwaliteit van ie aanwezigen. Die kwaliteit verbetert nog bij el ke Sociale Week. Be menschen, die eens uit nieuws gierigheid komen kijken, of voor Wie Sociale actie een modeartikel is, ver dwijnen. En de studiemensciheïi, die er wat aan jhehben en die weten waar ze hun kennis voor gebruiken kun nen, blijven over. Journalisten en jonge advocaten, studenten van hooge.-chool en semi narie, bestuurders van katholieke vereenigingen en priesters, dat is.de kern geweest van het ge-hoor der Sociale Week. En dat waren ook juist de menschen voor wie wat het onderwerp aangaat de Sociale Week zooveel vpordeel kan doen. Alleen mag hier de opmerking worden gemaakt, dat sommigen ver wacht hadden, meerdere geestelijke adviseurs aanwezig te zien. Bij de zware taak, die dezen geestelijken raadslieden van het sociale leven op de schouders is gelegd en die nog steeds wordt verzwaard, is net on twijfelbaar van hoog belang, dat zij voeling honden met den ylooiuitgang van sociale kennis die door de voor mannen der vereenigingeia wordt op gedaan. Ook wat het onderwerp betreft is deze Sociale Week een gelukkige ge weest. Te voren hebben we dat al kunnen zeggen: aah deze economi sche studie-in leiding, die den onder grond vormen moet voor de kennis van tal van speciaal-sociale vraag stukken, nu eens de volle aandae.it te wijden, 'dat was een goede gedachte. En de idtvoering daarvan is even eens op de hoogte geweest van liet onderwerp zelf. Er waren er, die klaagden over de voordracht van sommige sprekers, en inderdaad schijnt- de keuze vau enkele leeraren niet zoo gelukkig geweest te zijn. Intussehen Zij hier onbevooroordeeld gezegd, dat wij de eritiek, zooals die met name in „D|e Maasbode" werd geoefend, ten eenenmale moe ten af keuren. Dlat men van eein leer cursus als de Sociale Week is, „ver slagen" geeft, lijkt ons reeds iels abnormaals, maar nog méér, dat men die'verslagen in eritdschen vorm giet! Afgezien ervan, dat deze cri tic k door de inderdaad reeds over drukke werkzaamheden gedurende de week nooit objectief genoeg kan zijn, komt het ons voor dat het beter zou zün geweest, en opbouwender, mogelijke aanmerkingen te bewaren voor een afzonderlijke bes dh opwin ff achteraf. En daarenboven, toegevende dat, naar veler onzer zegslieden moening, de keuze van sommige leeraren niet gelukkig was, en dat een Sociale Week niet een oefenschool voor spre kers is maar geheel en al op 't nut voor de hoorders moet zijn ingericht, het zou er toch te mal uitzien als geen jongere zich voor het eerst meer op de Sociale Week als leeraar mocht doen hooren! Wat den vorm betreft zij men tevens indachtig, dat men op de So ciale Week niet komt om het „hoe", doch om het „wat", al waardeert men dan daarbij dubbel het kristal heldere van prof. Aeugenent's voor dracht, of het sympathieke van ür. Nouwens' optreden, of mr. Aalber- se's gemoedeljjken toon vol geest, of' het schitterende van dr.. Raayma,- kers' eloquentie Zcowel wat het gehoor aangaat als wat het onderwerp betreft en de manier waarop dit is uitgewerkt in de vele lessen, heeft deze Sociale Week dan naar getuigenis van al onze berichtgevers een schitterend verloop gehad. En een kranige, enthousiaste slot zitting, waarbij de heer Engels vodr- al. een flink figuur maakte, bekroon de liet geheel. Bat succes doet ons genoegen, en van harte. Wij hebben immer zooveel ge-, daan als we vermochten, om de soci ale Week aan te prijzen en voor onze lezers die ervan vruchten kon den plukken, als onontbeerlijk eigen lijk voor te stellen, Be uitkomsten bewijzten telken jare, dat wij daaraan goed doen. Bewijzen óók, dat id.e door sommi gen gevreesde eenzijdigheid op soci aal gebied daarbij niet is te vreezen. Met waardeering derhalve voor hetgeen te Nijmegen is geboden, spreken we onze beste wensqhen uit voor de uitwerking van Wat daar is geleeraard. Onze sociale vereeni- ginegn en heel ons Room'sehe Neder land, ja geheel het vaderland, zullen daarvan dan de goede vruchten plukken UIT FRANKRIJK. Da Katholiek, die van Frankrijk hoort, denkt dadelijk en haast alleen aan de vervolging, waaraan de Ka tholieke kerk daar blootstaat, aan de rechtsverkrachting die er tegen de Katholieken wordt gepleegd. En hij stelt zich het land voor als een, waar alle Katholiek geloof helaas afsterft, waar de mooi echt-Fransche liefde voor den godsdienst, die vroeger het volk beheerschte en lot de edelmoe digste daden dreef, is verdwenen Toch is dat niet zoo overal. Er zijn nog mooie daden aan te wijzen, en we gaan er ten voorbeeld van ééne vertellen. In Fervaches, een dorpje in het Rhönedepartement, dat heeleo aal echt Katholiek is, is een radicale, socia listische, magonnieke maire natuur lijk, want de regeering benoemt dien. Ook is er een magrnnieke, gods- diensthatende schoolmeester. Natuurlijk, want de regeering be noemt ook dezen. Maar de tien gemeenteraadsleden zijn Katholiek, als de heele gemeente. De schoolmeester nu leerde de kin deren geschiedenis meteen magon- niek geschiedenisboek, dat van Calvet, dat door de Fransche bisschoppen verboden ie. 't Is dat mooie boekje, waarin o.m. al dat mooi's over Jeanne d'Aro woidt verteld, waarvan we vroe ger al eens iets hier gesproken hebben. De paste or van Feraches kwam tegen dat boek op, en de gemeente eischte dat de s choolmeester den kinderen geschiedenis zou leeren uit een onpar tijdig boek. Maar de magonnieke schoolmeester weigerde, en nij bleef erbij, omdat de maire, die alleen de bevoegdheid bezit in te grijpen, óok weigerde. Toen namen alle raadsleden ontslag, en de gemeente herkoos ze met alge- meene stemmen. Maar de maire bleef weigeren de Katholieken van Fervaches haalden toen hun kimderen van de school en de raadsleden weigerden de gemeen teraadsvergadering bij te wonen, voor dat het goddelor-ze boek was verwij derd Ten slotte heeft de maire moeten toegeven, en de schoolmeester werd verplaatst naar een hoogeren rang, met meer tractementl De verfoeielijke sectegeest en vrij heidsverdrukking der regeering is daarmee ten volle geteekend, maar óók: de mooie en edelmoedige hou ding van de Katholieken van Fer vaches En zoo zijn er nog velen, God zij dank, in Frankrijk! De bisschoppen gaan ze intussehen frank en vrij voort. M^r. Amette van Parijs heeft dezer dagen een klinkend protest tegen de berooving der kerkelijke goederen uit gevaardigd, dat door den „Osservatore" is overgenomen, die de vertaling ervan eindigt met deze merkwaardige en be- hartenswaardige woorden „Wij meeren tot stichting der ge- heele Katholieke wereld te handelen door de bekendmaking van dit protest, uitgevaardigd door den geestelijken herder van het Parijsche diocees, waar in als in een bewonderenswaardige samen vatting, de juridisch-apostolische theorie betreffende het recht van ker kelijk eigendom ligt opgesloten." D» KRETA-KWEOTIB. Gisteren zeiden we, dat de Kreta- kwestie aan het luwen is, Jawel, tus- schen Griekenland en Turkije ten minste, maar niet op Kreta-zelf toch Want daar groeit integendeel, naar de jongste berichten uit Kanea luiden, de opwinding met den dag Geheel onverwacht is het verwijde ren, door de internationale troepen, van de Griekscbe vlaggen, die op de forten van Kanea en Kandia wapper den, het sein geweest om de nationale Grieksche vlag overal te hijschenl Volgens de „Daily Mail" wapperen thans op Kreta 247 blauwe vlaggen met het kruis op openbare gebouwen, waaronder een op de vesting Rethimo, 800 op scholen en ontelbare op parti culiere gebouwen I Een andere vlag is op heel Kreta niet te zien. Zelfs de blikken halve maan, die de schepen der mogend heden tien jaar lang bewaakt hebben in de Soedabaai, ia nu verdwenen. Als de mogendheden voor het in halen van elk dier vlaggen een machts vertoon noodig hebben als voor die ééne vlag op het fort van Kanea, dan moeten er nog heel wat troepeu naar Kreta worden gezonden, om vlaggen in te halen. De internationale vloot verlaat he den Kanea, en met spanning ziet men de Di te wachten gebeurtenissen tege moet I SPANJAARDEN EN HOOREN. Ee krijgsverrichtingen van gene raal Marina schijnen nu eejn aan vang te nemen. Althans, gisteren of eergisteren is een algemeene aanval van de Spanjaarden op de Moorsche stel lingen begonnen. Alle forten en bat terijen waren aan het vuren om het- oprukken der troepen te dekken. Oorlogsschepen steunden de bewe ging. In regeeringskringen zeide jonen echter, niet te gelooven, dat dit al de algemeene aanval was, maar al leen een opschuiving van dein linker vleugel naar Nador, teneinde een stelling te nemen, die de Moeren verschanst hadden. Ete minister van binnenla'adsci.ie zaken, door een persman aangespro ken, wilde niets bepaalds zeggen, maar gaf toe, dat er bewegingen op groote schaal aan den gang waren, en er elk oogenblik gewichtig nieuws kon komen. Een later bericht uit Madrid zegt, dat de Spaansche ruiterij langs, de kust tegen vooruitgesehoyCn stellin gen van de Mooren was uitgerukt, onder (dekking van het scheepsge schut. Men beweert in Spanje, dat de Mcoren gevangen Spanjaarden gru welijk martelen. B'at schijnt allen Mooren eigen te zijnverschrikkelijke verhalen zij* er van de wijze waarop Moeial Haf ui de gevangen opstandelingen ver minkt en martelt. Zóó zelfs, dat de Errgelsehe consul al effic-ieel heeft geprotesteerd. De verdediging van Oastr#. De .verdediging van Castro is door het Congres van Venezuela met groote hilariteit ontvangen, en verwezen naar een bijzondere commissie van onder zoek, schrijft de „Amigoe di Curasao" van 7 Aug. „El Tiempo" van Caracas noemt de verklarende uiteenzetting va* den ex-dictator zeer ongelukkig en het meest-komische stuk ter wereld. Het Congres heeft in zijn antwoord er eenige glossen op geleverd, waarbij de spot gedreven wordt met zijn vermeende pro videntieel e zending, zijn krijgskundig ge nie bespottelijk wordt gemaakt en aan Cipriano met ronde woorden wordt ge zegd, dat hij wel degelijk schuldig is aan den moord op Antonio Parades. Hij heeft gestolen uit de schatkist van het rijk en in plaats van de staatsschuld te hebben verminderd, zooals hij beweer de, heeft hij die grootelijks vermeer derd. Zijn trots en ijdelheid worden aan de kaak gesteld. Het verslag begint met de volgende zinsnede: „Castro richt zich nu voor het eerst tot deze cor poratie, een eerbied veinzende, welken hij aan dit lichaam nimmer bewezen heeft ,zoo Lang hij de macht in handen had." En de slotzin luidt: „Dat men de verklarende uiteenzetting door generaal Cipriano Castro tot het Congres ge richt ten eenen male verwerpe als op elk punt onontvankelijk en tegelijker tijd dit verslag der commissie onder alle opzichten goedkeure door een votum van vertrouwen in de Nationale Verte genwoordiging, verleend aan den bur ger, die belast werd met het Presi dentschap der Republiek, om zijn vrij zinnige en vaderlandslievende politiek, voor het land opengesteld op den 19en December 1908." Negers en blanken in Amerika. Te Monroe in den Amerikaanschen staat Louisiana Wilde de politie dezer dagen een neger. Alfred Thomas gehee- ten, in hechtenis nemen. Thomas ech ter verschanste zich in zijn woning en duizenden verdrongen zich voor het huis om te zien, hoe de zaak zou af- loopen. De woedende neger schoot daarop herhaaldelijk op het bljeenge- stroomde volk, doodde 3 personen en wondde er 21. Ten slotte stak de op gewonden menigte het huis in brand en de neger kwam in de vlammen om. Aardbevingen in Italië. In de provincie Sienna beeft de aar de nu. Huizen zijn ingestort, verschil lende dooden en gewonden zijn er. De dorpen San Morenzo, Buenconvento, Piombino en Montezoni zijn zwaar ge troffen. Zij zelve zou dit zeker wel het minst hebben kunnen beeliesefn, maar zeker was het, dat ze barones Mela- nie's wijze van praten scherp af keurde en voor denzelfden toon van gesprek bij Ortwin verzachtende om standigheden pleitte. Bij een wandeling over het land goed, die in den namiddag onder nomen werd, waren graaf Ortwin en barones Melanie weer samen. Ldnu werd wel erg door de kinderen in beslag genomen, maar toch niet Zóó zeer of ze had gelegenheid om op te merken, dat Melanie's voorko mendheid jegens den jongejn' graaf zelfs de grenzen van het geoorloofde naderde. En met diepe ergernis en minachting zag ze, hoe graaf Ortwin fidh door „die coquette" geheel liet inpalmen. Met die gedachten was het Zestien jarige landmeisje op den terugweg zoozeer bezig, dat oom Koenraaid. naar gepeins met de vraag onder brak: „He kleintje, wiat voor ge wichtig e zaken heb jij' aan je hóófd, je daar zpo zit te suffen „Gewichtige zaken, oom? Hoe zou ik daaraan moeten komen! Ik 'lacht er alleen aan, of we dat reisje, waar we al zoo dikwijls over gesproken hebben, niet dit jaar nog konden maken. B'an zou ik wel weten waar ik naar toe wilde." „Zoo, en waarheen dan wel, kind je?" vroeg oom Koenraad in den besten luim en zonder ook maar een oogenblik te vermoeden, wat er ko men zou. „Naar Raderstadt." „Naar Raderstadt! Hoe kom je daar nu in 's hemelsnaam toe," rie pen com en moeder bijna tegelijk. „O, daar behoeft u zich niet over te verwonderen. Het moet daar 'heel gezellig wezen, .en het schijnt me alleraardigst toe, al de grappige per sonen van dien uitgelezen krjjag van aangezicht tot aangezicht te kunnen zien." Het irenisch lachje, dat bij Una's woorden om de lippen van graaf B'essendorf gespeeld had, verdween plotseling om voor een uitdrukking van nieuwsgierige .vjerbaizling plaats te maken. „Maar kind," sprak mevrouw von Heszborn, „heb je je wat wijs laten maken „Heelemaal niet. mama," ant woordde Bi na koelbloedig. „Ma ar zonder het te willen heb ik een ge deelte van het gesprek tusschen barones von der Linidhorst en graaf Blesepdorf over hun beider kennissen in Raderstadt mee aangehoord. En naar hetgeen z'ij er van vertelden, moeten dat zulke zonderlinge, be lachelijke lui zijn, dat het werkelijk de moeite zou loonen, eens naar hun te gaan kijken." Mevrouw von Heszborn zag haar zwager verwonderd en verlegen aan. Eeze barstte in een luide lachbui los, die echter maar half natuurlijk was. Ortwin echter kon maar met moeite zijn verontwaardiging be dwingen. „Hartelijk en boosaardig, zooals de meeste bekrompen lui," dacht- hij. Toen hij echter haar vas ten, schitterenden blik ontmoette, kon hij voor zichzelf haar niet lan ger van bekrompenheid beschul digen. Hij wilde haar evenwel niet doen bemerken, hoe scherp haar veroor- deelende woorden hem getroffen hadden, en sprak met een beleefde buiging„[Welke reden gij er ook voor moogt hebben om naar Rader stadt te komen, freule, ik zal mij steeds gelukkig achten, u idaar te ontmoeten." „Te hoog aangelegd, graaf Djesen- dorf," antwoordde Lina bits, „als ge gezegd hadt u er over te ver heugen, zou het wat anders geweest zijn. De Heszborn's zouden misschien eenige afwisseling kunnen brei igen iu de belachelijkheid u,wer kringen. Maar gelukkig kan de 'aanwezigheid van een eenvoudig landmeisje een man, die aan Iden omgang met de crème der hoogere kringen gewoon is, niet maken.'' Mevrouw von Heszbórn stond ver stomd over de woordenrijkheid van haar dochtertje, en ook Djesendorf wist niet wat hij er van denken moest. Oom Koenraad echter riep: „Maar kiudje, hoe kun je nu toch zoo vinnig zijnEn hoe kom je aan die vreemde woorden, waarmee je onze mooie taal vermengt?" „[Wees u maar niet bang, oom", was het antwoord. „Ik Zal Onze moe dertaal niet bederven. Alleen wierp ik er zoo hier en daar een Fjranseh woord door, opdat ze voor beschaaf de coren een beetje dragelijker klin ken Zal en om te doen hooren, dat Wij menschen van het platteland toch ook nog wel Eransch verstaan. Met u en mama echter blijf ik onze eigen onvervalschte taal en zelfs, als u het goedvindt, nu en dan oins krach tig dialect spreken." „En mij, freule, acht u dan Zeker onwaardig om in uw lievelingstaal aangesproken te worden", vroeg Ort win, met opzet den spot niet ver bergeed, dien hij' in deze woorden legde. „Integendeel, graaf. Ik koester al leen den wensdh met u te praten op een manier die niet te veel af wijkt van den toon, "welke in uwe kringen de heerschende is. Gelukt mij dat niet, Idan mogt u bedenken, hoe afgezonderd wij op Beikirchen leven. Ik beveel mij dus in uwe toe gevendheid aan." Ortwin wist niet of al deze ver zekeringen nu oprecht gemeend wa ren, of dat het niets dan spotternij was. Hij gaf er dan ook de voorkeur aan, alleen met een toestemmende buiging te antwoorden. Koepraad von Heszborn echter riep: „Maar kind, waar heb jij toch ineens al dien wooridenrijkdom vak- daan gehaald? Haast zou ik denken, dat je iiien van de barones afgeluis terd hebt." „Nu, dat zou zoo kwaad niet we zen", meende Lina's mama. „Ge hebt gelijk, mama", antwoord de bet jonge meisje, „en gij ook, oom Koenraad. Ik heb inderdaad voordeel getrokken uit de kennismaking met barones von der Lendhorst. U zult dat nog wel eens meer merken." „Ze is wezenlijk slagvaardig", dacht Ortwin, „maar erg kalm komt dat alles er niet uit. ÖËat zou haar schelen Het verdere van den avönd was Lina opvallend stil, en terwijl Ort win door een vraag naar zijn moeder en zuster tot een gemoedelijk, gezel lig gesprek gebracht werd. waar in hij op de bewoners van Beikirchen een heel wat gunstiger indruk maak te dan door zijn onberispelijke vor men en zorgvuldige kleeding, richt ten Lina's oogen zich telkens weer op het gelaat van hem, dien m»n tot haar echtgenoot bestemd hald. Ze meeDde recht te hebben om hem nauwkeurig te bestudeeren en ver berg dat volstrekt niet. De graaf be merkte het dan ook duidelijk genoeg en lachte inwendig hartelijk over de naïviteit, waarmee zij te werk ging. VI. Ortwin Besendorf werd in Rei- kirohen's omgeving weldra de held en het middelpunt van een aantal feesten, die te zijner eer gegeven werden. Dat beyiel hem zeer goed; alleen verbaasde hij er zich over, dat men zoo dikwijls vergat, op die feesten ook barones von der Lend horst te noodigen of althans ver zuimde haar op die partijen de eere- plaats te geven, die haar naar zijn oordeel ten volle toekwam. Dat barones Melanie aan den he mel van de streek maar oen voorbij gaande ster was, kon daarvan de oorzaak niet zijn. Hij, Ortwin, was toch ook maar een vreemde, die slechts tijdelijk zijn verblijf te Bei kirchen gevestigd liad. Veeleer moest dit verschijnsel worden toe geschreven aan de zucht, de eere plaats voor een andere open te la ten, wanneer deze lust mocht heb ben, ge in te nemen. v Wordt vervoljd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1