Gemengde Buiteniandsche berichten BINNENLAND. Uit den Omtrek, Gemengd Nieuws. j. W. LUCAS, Stadsnieuws. I 1 K0N1NGINNEDAG. KRUISWEG 45. Koninginnedag in Haarlem. I f. itap des koning zeker wel verhaasten I De „Times" verneemt uit Athene intusschen het volgende: Toen de regeering inzag, dat de be weging ter snelle hervorming van het leger, van eenige subalterne offiieren uitgaande, ernstiger wa» dan zij eerst dacht, liet zij gisteren vier kapiteins, die aan het hoofd van de beweging stonden, gevangen nemen en versterkte de politie. Maar tegenover het koppig volhouden der officieren en de onmis kenbare teekenen, dat de openbare meening voor een onmiddellijke bij eenroeping van de Kamer was, gaf Rhallis, niet de oorzaak van ernstige onlusten in den lande willende wezen, toe en bood den koning een besluit ter teekening aan, waarbij de Kamer tegen 13 September wordt opgeroepen. De koning toekende en het besluit werd openbaar gemaakt. Het is met voldoening ontvangen. Men ziet het, daar broeit iets ern stigs I Ben Hollandsche smokkelaar te Brussel aangekouden. Sedert eenigen tijd verdacht men in Brussel een Hollandschen particulier van het frauduleus invoeren van sac charine. Donderdag had controleur Ligot ver nomen, dat de smokkelaar den volgen den dag in een café op den Boulevard du Hainaut zou komen. Door den agenten Notredam en Bogaert gehol pen, steldt zich de ambtenaar in de buurt van het café verdekt op. En werkelijk Zaterdagnamiddag om 4 uur zagen de controleur en de politie-agen- ten mijnheer verschijnen. Hij werd onmiddellijk aangesproken en verhoord, wat tot gevolg had, dat onze landgenoot zoodanige 'bekentenis sen aflegde, dat door de politie voor meer den 20,000 francs frauduleus inge voerde saccharine in beslag kon geno men worden. De man, die geen enkel identiteits-papier bezit, en nu 'in de gevangenis is opgesloten, verklaart Joa chim Davids te heeten, geboren en ge domicilieerd te Rotterdam. De politie gelood echter, dat hij haar wat op de mouw spelt. Nég een Hollandsche schurk te Brussel. Een Engelseh koopman, die zijne bu- reelen te Brussel heeft, zoo vertelt het ,.H.bld. van Antw.", vernam laatst van een zijner bedienden, dat de boekhou der, Van der V., hem zeer belangrijke mededeelingen gedaan had. Deze boekhouder, een Hollander, had er op gepocht dat hij zijnen meester kon bedriegen zooveel het hem lustte. De handelaar had nochtans een onbe perkt vertrouwen in zijn boekhouder, Üoch besloot eindelijk zijne boeken eens na te zien. Eergisterenavond deed de handelaar Se overtuiging op dat er hem 50 a 60.000 fr. ontvreemd waren. De boekhouder, die lont geroken had, vernam dat zijn meester hem verdacht 60.000 fr. ontvreemd te hebben. Van Her V.. in een oogenhlik van zotte ver waandheid, riep dan uit: 't zijn geen 60.000 fr., maar wel 90.000 frank, die ik ontvreemd heb; met eenige jaren ge vangenisstraf zal ik er van af zijn en daarna zullen die frankskens, die goed bewaard zijn, mij wel te pas komen! De handelaar diende eene klacht in wn gisterenmorgen werd de boekhouder gevat en opgesloten. De cholera in hef winterpaleis. Bij een officier van de lijfwacht in het winterpaleis van den Czaar heeft zich een geval van cholera voorgedaan. Onmiddellijk zijn de meest strenge maatregelen genomen om uitbreiding Ser gevreesde kwaal te voorkomen. MinisteriëeJe oneenigheid. Alle Turksche ministers, de Sjeik oei Islam daaronder begrepen, hebben tien grootvizier medegedeeld, dat zij weiger den langer samen te werken met Noro- Soenghian, den minister van openbare werken, en dat zij ontslag zouden vra gen als hij zijn portefeuille behield. Hilmi pasja zal Norodoenghian in kennis stellen met het optreden van zijn ambtgenoot en! I)e krankzinnige telefonist». Bwi achttienjarige telefoniste te Mar seille kreeg dezer dagen, terwijl zij haar 'dienst waarnam, plotseling een aanval van krankzinnigheid. Niet alleen gaf ze voortdurend verkeerde aansluiting, doch herhaaldelijk ook sprak ze zelf aan het toestel. Zij diséhte de Parijsche politie een verhaal op van een aanslag welke ieen aantal anarchisten die te Marseille zouden amveeren op oog hadden. De politie te Marseille ont ving dezelfde mededeeling. Het gevolg was, dat alle aangekomen reizigers streng werden geobserveerd en enkelen •p wie eenige verdenking viel, zelfs in hechtenis werden genomen. De grootste verwarring stichtte zij achter door de door Parijs aangevraag de verbindingen, meest voor beursbe richten. niet of verkeerd te geven. Som mige beursbezoekers hebben dienten gevolge reeds eischen tot schadever goeding ingediend. Eindelijk bemerkte men aan het telefoonbureau in wel ken toestand het meisje verkeerde. Ze weigerde echter haar plaats te verlaten •n sloeg verscheidene toestellen stuk, zoodat men genoodzaakt was haar aan handen en voeten te hinden om haar van haar plaats te verwijderen. De Russische keizerin. De gezondheidstoestand van de kei zerin van Rusland geeft, volgens een bericht uit St. Petersburg aan „de Ti mes", weder aanleiding tot ernstige be zorgdheid. Er doen zich bij de vorstin weder dezelfde verschijnselen van ze nuwachtigheid voor als voor hare reis naar Engeland. Het is niet onmogelijk, dat deze ongesteldheid wijziging brengen in d» reisplannen van den Czaar. Zoo als ma* wedt, zou öez* *.i. eerst ee* tijdlang vertoeven te Livadia jtn daarna achtereenvolgens bezoeken brengen te Rome en te Konstantinopel. Lacht-oorlogschepen. De Lib'erté is de naam van een nieuwen luchtkruiser, door de heeren Lebaudy vervaardigd voor het Fransche leger. Op de proefvlucht, Vrijdag ge daan, heeft het schip, volgens een be richt in de pers, uitstekend voldaan. Met zijn motoren van 135 P.K. verkreeg het «en snelheid van een 55 K M. in het uur. De Litferté komt te liggen te Bélfort, op de Duitsche grens. De Prins in Berlijn. Reuter seint dat Z. K. H. Priss Hendrik Zaterdag te Berlijn aange komen is en is afgestapt aan het Con tinental Hotel. De Gouverneur van Curacao. Volgens De Tijd wordt als Gouver neur van Curasao ook genoemd jhr. J. A. van Geen, oud-zeeofficier, sinds een paar jaar burgemeester van Val kenburg. „Hoewel van protestantsche familie (zijn vader Baron van Geen, is waterschout te Amsterdam, zijn broeder particulier secretaris van H. M. de Koningin) is de heer J. A. Van Geen sinds zijn huwelijk met freule Van der Maesen, dochter van den oud-minister vau dien naam, katho liek. Is 't blad wèl ingelicht, dan bracht de heer Van Geen als zee officier reeds eenigen tijd op Curagao door. Onze Ministers. Z. E. de Minister van Binnenland- sche Zaken is van zijn verlofreis naar Zwitserland terug en heeft zich weer belaet met het voorzitterschap van den Ministerraad, dat tijdens zijn afwezig heid werd waargenomen door Minister Kolkman. Ook Z. E. de Minister van Marine was Zaterdag na een afwezigheid van bijna vier weken weer op zijn Depar tement tegenwoordig. De Ministers begeven zich Dinsdag ochtend naar het Loo als genoodigden aan het déjeuner ten Hove op Hr. Ms. verjaardag. Uit de Staats Courant. De gewone audiënties van de Mi nisters van Landbouw en van Water staat zullen deze week niet plaats hebben. De aftreding van minister Idenburg De aftreding van den hser Idenbuig houdt geen direct verband met zijn benoeming tot Gouverneur-Generaal vfin Nederlandsch-lndië. Hij zou tooh als Minister heengegaan zijn, nu zijn liefste wensch onvervuld blijft, en wel deze, dat dr. Kuyper weer als minister optreedt. Dit bericht komt ons nog niet zoo onwaarschijnlijk voor. Bekend is het, dat de heer Idenburg een ver eering voor dr. Kuyper heeft als wei nigen. ïn het werd indertijd aan hem toegeschreven, dat de gespannen ver houding tusschen dezen en het minis terie Heemskerk veel werd verbeterd, zooals ook zijn aandeel in de volte- face van dit ministerie bij de bekende Memorie van Antwoord op I, niet gering moet geweest zijn. Er is iets in die groote aanhanke lijkheid dat bekoort. Hoevelen zyn er die als hij, hun geheele carrière aan dr. Kuyper te danken hebben, en sich die ternauwernood herinnoren? (Nederlander.) De Kamerzetel voor Breukelen. De verkiezing in het district Breu» kelen voor de weldra te eindigen ver kiezingsperiode zal plaats hebben op Donderdag 9 September e. k., de stemming soo noodig op Dinsdag 14 September d. a. v., en de herstem ming soo noodig op Maandag 20 Septembar d. a. v. ▼oor de zittingsperiode 19091913 zal de verkiezing plaats hebben op Donderdag 9 Septembar e. k., de stemming zoo noodig op Woensdag 22 September d. a. v., an de her stemming zoo noodig op Dinsdag 5 October d. a. v. Het Hof van Arbitrage. In tegenwoordigheid van eenige leden van den Raad van bestuur van het Permanent Hof van Arbitrage en een aantal belangstellenden werd Zaterdag om vier uur iu het gebouw van genoemd Hof, de openingszitting gehouden van het Scheidsgerecht waaraan de beslissing is opgedragen van een geschil omtrent een deel van de zeegrens tusschen Noorwegen en Zweden. De cholera te Botterdam. Weer een slachtoffer? Aan boord van een goederenboot van de firma Van der Schuyt te Rotterdam, die van daar naar Uithoorn aan den Amstel is vertrokken, is de machinist te Uithoorn onder verdachte omstan digheden onwel geworden en 's nachts te twee nur overleden. Alle verschijn selen wezen op cholera. Oe overige bemanning mag het schip niet verlaten; de autoriteiten hebben alle maatregelen tsgeD uit breiding genomen. Het schip blijft in observatie. ringen haü gedaa* naar He verdachte daders van de gepleegd en moordaan slag onder Ouder-Amstel, mocht zij des middags het genoegen smaken twee ver dachten aan te houden op den Amster dams ch en W eg. Het zijn Ernest Prob'alt en Joseph Ferron, oud 41 en 27 jaren. B,robalt heeft een volledige bekentenis afgelegd, Ferron. houdt vol, dat hij slechts in de lucht gevuurd heeft. Behalve Kellnar zijn ook nog gewond diens moeder en drie b'roers. De toestand van eerstgenoemde is zeer zorgelijk, daar de Imkerlong ernstig verwond is. Een goede maatregel. We lazen in een „Twentsch blad" dat op de Hen-J gelosche bierbrouwerij, waar sedert jaren de gewoonte bestond om den arbeiders dagelijks 3i/2 liter bier te ver strekken, nu bepaald is, dat zij voor eiken liter, die ze niet gebruiken 8 cent meer loon zullen ontvangen. De maat regel moet gunstig werken. De arbei ders drinken minder bier en moeder krijgt meer geld. Twee partijen heb ben er voordeel bij en de fabrikant zal er geen schade van hebben. Het mes snijdt dus van alle kanten. Voorover in de benzinekuip. De 16-jarige L. T., uit Rijssen, sedert zes weken als volontair werkzaam aan 'de stoomververij en cheriiische wasscherij de Iris, te Stratum, zou een kleeding- stuk in een kuip benzine naspoelen. Korten tijd later vond de directeur, wien het uitblijven van den jongen be vreemdde, hem voorover in die kuip liggen. De ijlings ontboden geneesheer kon slechts den dood eonstatearen. Bloedvergiftiging. De vijftienjarige dochter van D., te Oudemirdum, kreeg oen puistje in het aangezicht. Zij krab de het open en is nu aan bloedvergifti ging overleden. Onder oen kar en dood. Vrijdag avond is een driejarig knaapje, dat aan den Parkweg te Nijmegen speelde, onder een kar geraakt en onmiddellijk gedood. Verdronken. In de buurtschap De Tempel bij Gouda is een 2-jarig zoontje van A. de B. in een sloot geraakt en verdronken. Te Noordwolde (Dr.) is de arbeider K. H. verdronken. In zee en verdronken. Te Vlissin- gen is een jongen ven 13 jaar, E., bij het spelen in zee geraakt en verdron ken. Een andere jongen, W., werd met moeite gered. Het lijk van E. is niet gevonden. W., die bewusteloos was, maakt het redelijk. Tragisch. H., die zijn schoonvader te Noordwolde ernstig mishandelde, werd levenloos uit de vaart opgehaald. Een fuivende klok. Uit een ver slag van een schoolfeestje in een plaat selijk blad: „Na zich driemaal aan broodjes met koffie te hebben te goed gedaan, ver scheidene malen in den draaimolen te hebben gezeten en aan verschillende spelen en wedstrijden deelgenomen te hebben, sloeg de klok 1 uur". Beeldspraak. We lezen in het „Kanion Oosterhout", de collega die zoo handig onze krant gebruikte om 'de Oos- terhoutsche kermis te beschrijven, nu het volgende, dat op öe tooneelvoor- stellingen bij gelegenheid van die ker mis betreTking heeft: „Was de eerste voorstelling werkelijk een genoegen om bij te wonen en stroomden den toeschouwers de tra non van rein genot over het gelaat, de tweede avondenz 'n Rare manier van „genieten" als Bi* Oosterhouters hebben! Hengelo 20,000 inwoners. Het aantal inwoners van Hengelo (O.) is tot 20.000 gestegen. De fabrieksarbei der Te Kiefte, die Vrijdag de geboorte van een kind aangaf, ontving van het gemeentebestuur f 25, daar zijn kind de 20,000ste inwoner is. Be moordaanslag te Watergraafs meer. Nadat de politie Zaterdag gedu- rendan den gehaelen dag allerlei naspo- fn de verschillende plaatsen Bui ten Haarlem bereidt men fc'ieli voor om ook daar den Koninginnedag blij en opgewekt te vieren. SYjel Zullen de feestvieringen dit jaar iets kalmer en eenvoudiger plaats hebben dan vorige jaren en volgende, de Julianafeesten zijn nog te kort voorbij, Bij hebben Ide finan- iiën der vereenigingen in ee|i berooi den toestand gebracht. Maar toch zal er flink gefeest worden, door de eene plaats, waar méér mannen van initiatief Kittel:), méér dan door de andere. .Wij hebben gemeend goed te doen een beknopt overzicht te geven der verschillende feesten, die ter eere van Koninginneverj aardag op mor gen georganiseerd Kijn: BLO EME.N IJ: A AL'. Van een openlijke feestviering al hier vernamen we nog niet veel. Wel, dat op 1 September de vereeni- g'ing Bloemendaal's bloei" ter eere van Koninginne verjaardag op 't ver licht terras van „Dfuin en Daal" een feestcc-neert zal aanbieden, uit te voeren door de muziek vereeniging Cresecndo. BENNEBRPEK. Die feestviering wordt 's morgens ingezet met koraalmuziek, die op't platform der noorder toren der Ned. Herv. kerk zal worden uitgevoerd. 's Avonds geeft „Kunst na Ar beid" een feestconcert, waarbij een schitterende verlichting met oranje lampions zeker wel niet ontbreken zal. 90HQTEN- Namens öe vereeniging Koningin nedag wordt door de leden en limine kinderen een boottocht gehouden, die allergezelligst belooft te worden. Bovendien zal de muziekvereeni- ging „Schoten's Dilettanten Korps", directeur de heer E. Stend, op ver schillende punten in het kwartier concerten te geven gevten, |n.l. dés n.m. van 2x/2—3V2 uur, concert op het Soendapiein, van 41/»6 uur, id. op bet Pretoriaplein. Hulde voor deze wakkere schare, die alsdan voor het eerst in het open- baai' deukt op te treden. ZASXIVOjOKT. Het «preekt van «elf, dat in onze badplaats de dag zioo maar niet in stilte zal voorbijgaan. Koninginne dag is ook voor de ZandvOorters de feestdag biji uitaemendJhehcL Eea Zandvoortsehe fees tcorpmissie heeft weer haar best gedaan. 1. y.m. 7Va uur aubade op het Eeesterrein te geven door de muziek kapel „Paul Kruger", Zandvoort's Harmoniegezelscihap en de Zangver- eeniging Kunst na Arbeid." 2. y.m. 91/2 uur optocht van gecoe- tumeerde schoolkinderen, vaoantie- koloniën, corporatiën uit verschillen de vereenigingen, enz'M opgeluisterd door muzliek. 3. Tracitatie der schoolkinderen in de scholen. 4. N.m,. 2 uurVolksspelen op het feestterrein (opgeluisterd door mu ziek). Na de volksspelen verloting van een bok met bokkenwagen, waarvan de opbrengst hoofdzakelijk is ter bestrijding der kosten voor de tracitatie der schoolkinderen, oude mannen- en vrouweinhuis, bewaar school, vaeantiekolonies enz. 5. Optocht der prijiswinners met muziek. 6. 79 uur n.m. Muziek op het feestterrein door Zandvoort's Har moniegezelschap en „Paul Kruger." 7. 89V2 uur n.m. Kinderbal in het Groot Badhuis. 9V2 uur n.m. Vuurwerk op het strand. 10 uur n.m. Bal in het Groot Bad huis. Het bal wordt belangeloos ge leid door de heeren J. en B. Leef son SCHOTEN. Burgerlijke Stand: Geboren: d. van M. KoelReijne. - d. van L. A. J. Schoutenv. d. Veer. Ovrleden: H. Stroevenbeld. wed. H. J. Gxijien, 79 jaar. BE FEB WIJK. Cursus voor paardenteelt De cursus voor paardenteelt, uitge schreven door de Holl. Mij. van Land bouw, afd. Velsen en omstreken, alhier zal worden gehouden in het hotel „de Zon". Die voor landbouw en veeteelt zal gevestigd zijn te Velsen. Een Juliana boom. Behoudens goedkeuring van den Gemeenteraad zal door „de Vereeniging tot viering enz" op een nader aan te geven dag in het najaar eeD Juiiana-boom worden geplant in bet Villapark alhier op het pleintje vóór de nieuwe school. De boom zal geëntoureerd worden door een fraai ijzeren hek. f 200 verduisterd. De 17jarige F. B. alhier, is door de politie ge arresteerd, wegens het verduisteren vau ongeveer f 200, ten nadeele van zijn patroon, den visebdroger H. Gouda. Een groot gedeelte van dit bedrag is reeds opgespoord. Het was door hem achter zijn huis verborgen. Bekroond. Onze dilettantenclub „Beverwijk" behaalde gisteren, onder leiding van den heer H. W. Hof meester uit Haarlem, bij den barmo- niewedstrijd ia het Tolhuis te Am sterdam den len prijs in de derde afdeeling en de* tweeden prijs in de eere afdeeliag. UITGEEST. Raadsvergadering. In de Za terdagmiddag gshouden Raadszitting werd de gemeenterekening over 1908 aangeboden met een ontvangst f31.795.69 en in uitgaaf f 31.731,26. Tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand werd benoemd de heer M. Roos. Op 't schrijve* van Ged. Staten, waarin wordt aangedrongen tot 't geven van ondsrwijs in vrije- en ordeoefeniagen, wordt besloten esn onderhoud met den schoolopziener aan te vragen, daar 't geven van dat onderwijs bij gebrek aan voldoende gelegenheid ▼esl bezwaar medebrengt. AKERSLOOT. Bloedvergiftiging. Aan de ge volgen van bloedvergiftiging is alhier overleden de heer G. B. die door een wesp was gestoken. HALFWEG. Personalia. Tot tijdelijk Hoofd der vakteekenschool alhier is benoemd de heer A. W. de Roo van Amster dam. Landbouw. Tot aankoop van paarden voor Duitschland «al op 2 September a.s, paardenmonstering worden gehouden te Halfweg, Sloten, Aalsmeer, Hoofddorp en Nieuw-Veu- nep. ZANDVOOBT. Onze badplaats. Aanwezig op 24 Aug. 1909 5108 pers. Bijgekomen tot 27 Aug. 151 Vertrokken 5259 pers. 323 Aanwezig op 27 Aug. 1909 4936 pers. Haarlemsch Kinderhuis 4e ploeg 60 kinderen. Amsterd. Vacantie Kolonie Kost- verloren 4e ploeg 60 kinderen. Badhuis voor Minvermogenden 120 patiënten. Hoogwater. Zondag 29 Aug.v.m. 12.53 n.m. 1,20 Maandag 30 1,43 2,05 Dinsdag 31 2,26 2,47 Woensdag 1 Sept. 3,07 3,28 Militie. De inlijving van de tot dea dienst bij de militie aangewezen lutelingen der lichting 1909 zal voor doze gemeenta geschieden te Haarlem in deu Doelen op Dinsdag 28 September a.s. des v.m. te 9 30 uur. Bij den Nat.muziekwedstrijd gehouden te Amsterdam werd door „Zandvoort's Harmonie" onderafdee- ling van de werkliedenvereniging „OnderliDg Hulpbetoon" in de 2de afdeeling Harmonie met 81 punten de 2de prijs, zilveren medaille, behaald. De 1ste prijs werd in deze afdeelmg niet toegekend. Voor den aanvang der wedstrijd werd door de jury bekend gemaakt, dat men om voor de 1ste prijs in aanmerking te komen minstens 84 punten moest behalen. Door de politie alhier is naar de ouderlijke woning te Hillegom teruggebracht de 12-jarige H. D., die alhier rondzwierf. Burger 1. Stand. Getrouwd: D. Beersma en E. Paap. Geboren: z. v. J. Castienvan Lammeren. z. v. A. VinkSchaap. z. v. E. van KeulenBos. z. v. J. VinkenStokman. z. v. M. KoperKoper. Aangekomen vreemdelingen. Fr, .AntoD, Cleve, 2 p., A. v. Houtum, Arnhem, 1 p.. Mej.Stalenoan, Arnhem, Hotel „Het Wapen van Haarlem." Mevr. L. Ditlrich, Hildersheim, 2 p.. Hotel Belvédère. F. HaeschDuren, 1 p., Mej. R. Catz, Brussel, 1 p., N, Pelink, Assen 3 p., E. Siekel, Berlijn, 1 p., J. Guii- lum, Luik, 2 p., S, Onderwijzer, Am sterdam, allen hotel Groot Badhuis. E. J. Lohof, Amsterdam, 1 p. P«n- sion Hoogveld. P. Wolff Grunsberg, 2 p., Dr. Knell Giessen, 3 p., Mej. Komen, Rotter dam, 1 p, Pension Quisisana. Onveiligheid op het strand. Woensdag 1 September a. s. zal van n.m. 9 uur tot 12 uur het strand be noorden het Grand Hotel onveilig zijn, daar er alsdan schietoefeningen met scherpe patronen zullen worden ge houden. HEEMSTEDE. Een zilveren bruiloft. Za terdag vierde het echtpaar Q. van den Berg alhier zijn zilveren huwelijks- leest. Tal van fraaie bloemstukken werden het jubiieerende echtpaar reeds mor gens aangeboden, alle bswijzen van de groote achting, die 't echtpaar van den Berg wordt toegedragen. Maar vooral bleek 's avonds hosveel vrien den de familie v. d. Berg tot de bare mag rekenen, toen de Harmonie een serenade kwam brengen en honderden meetrokken om deze geachte gemeen tenaren hartelijk toe te juichen. Getroffen, in welgekozen bewoor dingen dankte de j ubilaris den leden der Harmonie, die op gulle wijze geregu leerd werden. BENNEBBOEK. D* Burgemeester, Mr. B. J. D. Zubli, is van zijne buitenlandsch* reis alhier teruggekeerd. LISSE Vlekziekte. Ook hier hebben zich enkele gevallen van vlekziekte onder de varkens voorgedaan en ook reeds gevallen met doodelijksn afloop. Een botsing. Zaterdagavond kwam een nondenkar in botsing met de tram met het gevolg dat van de twee honden er een werd gedood en de arder kreupel uit deze botsing te voorschijn kwam, zoodat de reis naar Leiden verder te voet moest worden afgelegd. De nieuwe R. K. school. As. Woensdag 1 Sept zal de nieuwe R.K. jongensschool worden ingezegend. NOOEDWIJK. De bloembollenbeursin café „Flora" was deze week beter begocht dan de vorige msaler waren meer exporteurskweekers zijn erallekeeren genoeg geweest. De handel ging vlot, behalve in tulpen. Alles gaat graag hyacinthen, narcissen, irissen, kro- kueeen, enz., maar de tulpen gaan lui, verbazend lui. Volgens het zeggen van vaklui is dit niet allee* op de Noord- wijksche bloembollenbeurs, maar ook te Haarlem en Hillegom. De Noordwijksche beurs is anders wèl een succes voor de oprichters HAARLEMMERMEER. In een waterput verdronken. Aan den Spieringweg, is het 2 jarig dochtertje van den landbouwer S. G. in een met water gevulden put op het erf geraakt en daarin verdronken. Vruchten veiling. De eerste ge meenschappelijke veiling van appelen en peren uit de boomgaarden zal 9 September plaats hebben. HOOFDDORP. Paarden monstering. Donderdag a. s. zal eene groote monstering van paarden gehouden worden voor aan koop naar het buitenland. SLOTEN. Inbraak is gepleegd in de zieken barak aan den Overtoom. Een zoo goed als nieuw rijwiel van de gemeente politie is daarbij ontvreemd. AALSMEER. Personalia. De heer F. Roosjen, alhier is voor het tijdvak van 1 Sep tember tot en met 31 Augustus 1910 wederom benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijkstuinbouwwinteracbool aldaar. Public Accountant. Leeraar M. O. Boekhouden. Personalia. In den Haag zijn voor 't examen Fransch L O. geslaagd de heeren W. J. Lagard, P. J. van Megchelen, e* de dames B. E. M. Groustra en M. S. Horti8eman. Met ingang van 1 September is benoemd tot conservator van h*t Koloniaal Museum alhier de heer F. K. van ItersoD, te 's Gravenhage. De hper Krat van bier ie benoemd tot onderwijzer eau een bijzondere school te Dirkslard. Bij Kon. besl. is den beer J. H. Zijp alhier, met ingang van 8 Sep tember 1909, eervol ontslagen als plaatsvervarger van den districts veearts wien Haarlem als standplaats is aar gewezen. Een uitvoerige beschrijving te gaa* geven van de Koninginnefcesten, die morgen in onze stad zullen gegeven worden, wij achten dat plan toch w el overbodig. De laatste twee weken heb ben we dagelijks over 'de feesten be richten geplaatst, zoodat een herhaling wel niet meer noodig zal zijn. Onze lezers kennen *t programma, 'dat de ver. „Koninginnedag" zal uitvoeren zeker wel in de puntjes. In onze „agenda" van heden memoreerden wij nog enkele uren, waarop 'de diverse feestelijkheden zullen plaats hebben en verder raden wij allen aan een pro grammaboek te koopen, fiat door en ten bate dei- ver. „Koninginnedag" wordt uitgegeven. Wij hopen, dat alles schitterend sla gen zal, de grootsche waterfeesten van wege „Koninginnedag", de feestviering 's avonds in 't Brongebouw, de kinder- oplocht in het Leidsche kwartier, enz. enz. Op de verschillende groote inrichtin gen, zoóals de Centrale Werkplaats, de fabriek der firma Boijnes, 'de Werf Conrad, enz. zal morgen niet gewerkt worden. Men schrijft ons iiAusscheii nog het volgende Wanneer het weer meewerkt, clan zullen de feesten, georganiseerd door do Vereeniging „Koninginnedag" ter gele genheid der aanstaande verjaring van H. M. de Koningin als naar gewoonte bij uitstek slagen. Het weer Ls de eenige factor, want èn de organisatie èn de medewerking laten ook ditmaal weinig of niets /te wenschen over. En al geldt het thans grootendeels een „waterfeest", de afwisseling daar bij beoogd, is zóó groot, dat men den geheelen dag door zal kunnen genieten op bet element, waarmede de Neder lander vooral zoo vertrouwd is, waarop hij zich zoo bij uitstek thuis gevoelt, dat voor hem zoo groote aanïrekke»- lijkheid bezit. Het feest, ingeleid 'door klokgebeier, begint met een optocht der schoolkin deren, waarvan 1800 zich begeven naar het uitgestrekte feestterrein aan het Zui- der Buiten Spaarne en 600 naar het Binnen Spaarne om zich in te schepe* aan boord van een der stoombooten, met groote en zeer gewaardeerde wel willendheid aangeboden door de Maat schappij Bus. Die 600 beginnen mei een watei- tochtje naar de Cruquius; bij hun te rugkomst gaan 600 anderen en zoo ver volgens tot allen een beurt hebben ge had. De kinderen op het feestterrein wor den inmiddels bezig gehouden met al lerlei waterspelen, waaromtrent het uit gebreide feestprogramma bijzonderhe den vermeldt. Voor de anderen begint de feestdag der traditie getrouw met ee» uitnemend concert in de Groole Kerk, waarvoor dan ook buitengewone be langstelling bestaat. Wil men zich nog voorzien van een toegangsbewijs da*, heeft men zich te haasten. Het gevulde kerkgebouw, zal op zichzelf reeds ee* verheffenden aanblik geven. Op het Klokhuisplein zullen tram* gereed staan om do feestgangers te brengen tot zoo kort mogelijk bij het feestterrein. Festival. Onmiddellijk na het Kerkconcert Be gint het P'estival, dat gehouden wordt gedeeltelijk op de Groote Markt, ge deeltelijk op het feestterrein. Op de Markt zullen zich des middags laten hooren Muziekvereen. „L. J. Co»- ter", Chr. Zangvereen. „Soli Deo Glo ria", Mannenzangvereen. „Caecilia", Be verwijk, Muziekvereen. H'. IJ. S. M. „Crescendo", Gem. Koor „Polyhymnia", Mannenzangvereen. „Onder Ons". Op het Zuider Buiten Spaarne: d» Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap* Gem. Koor „Onder Ons" en Mannen koor „Proza en Poëzie". En des avonds op de* Groote Markt: Muziekvereen. „Harmonie", Harmonie gezelschap „St. Caecilia", ..Postharmo- nie" en Jongemeisjesafdeeling va* „Haarl. Kinderkoor." En op het Zuider Buiten Spaarne: Liedertafel „Haarl. Zanggenot", Gem. Koor „D.I.N.D.U.A." Mamienkoor „Cae cilia", Gem. Zang vereenigingen „Doops gezind zangkoor", „Arli et Religioni" en „Sempre Crescendo" en het Fan farecorps „Na Arbeid Kunst". Men weet welk een heerlijken indruk! zang en muziek op het water maken, zoodat ook hier een druk bezoek ver wacht kan worden. Behalve deze vereenigingen zal het Haarlemsch Muziekcorps, directeur de heer C. P. W. Kriens op het feestterrein een concert geven van half 9 tot 11 uur. De feestelijkheden zullen o.a. ook worden bijgewoond door den burge meester. Waterfeest en gondelvaart. Het waterfeest belooft inderdaad zeer veel: we vermelden slechts dat mede werking is toegezegd door den heer N. Sturkop, kampioen van Nederland in 1908 en 1909, door leden van de zwem- club' „Jonge Kampioen", „Het Y" en „Amsterdamsche Zwemclub" alle uit Amsterdam en van 'de Haarlemsche Water Polo Club'. De verrassende pan tomime vindt men beschreven in het feestprogramma. Van den middag- en den avondgondel- tocht wordt zeer veel werk gemaakt; enkele scheepjes zullen prijken me! electrische en acetyleen-verlichting, waardoor het effect op het water schit terend belooft te worden. Een groot aantal roei-, zeil- en motorbooten ne^ men aan den stoet deel, enkele ver-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2