Gemengd Nieuws. Sociale Berichten. Uit den Omtrek, De cholera in ons land. benoemd tot ridder Nederlandsche Leeuw: mr, R. Tan Veen, L. Duymaer van Twist, P. van Vliet Jr., W. Pas- stoors, F. van Wichen. mr. F. Bolsius, leden Tweede Kamer en baron van Voorst tot Voorst, lid Ged. Staten van Overijssel te Zwollemr. dr. S. Seij- benga, griffier Staten van Groningen; G. Raupp, burgemeester van Tilburg; F. van Schaeck Mathon, burgemeester te Nijmegen; mr. I. Everts BHzn., wethouder Arnhem; dr. J. Verdam, rector-magnificus Rijksuniversiteit te Leiden; mr. J. Naber, hoogleeraar te Utrecht; dr. H. Karaten, rector mag nificus gemeentelijke universiteit te Amsterdamdr. Kuyper, hooglee raar vrije universiteit te Amsterdam K. ten Bruggencate, inspecteur mid delbaar onderwijs te 's Gravenhage; mr. R Fruin, Rij ks-archivaris Zeeland te Middelburg tot commandeur Oranje Nassau: F. Lieftinck en A. baron van Dedem, leden Tweede Kamer; mr. L. Gerrits, lid Ged. Staten van Noord-Brabant te :s Hertogenboichdr. H. Pierson, pre- sident-directear Heldringgestichten te Zetten tot officier Oranje Nassau: mr. A. Heynsius, gemeente secretaris te Rot terdam; jhr. mr. W. Gevers Deynoot te 's Gravenhagedr. C. Daniels, bi bliothecaris Nederl. Mij. tot bevorde riiag der geneeskunde te Amsterdam dr. H. Leignet Bakhoven, rector gym nasium te Deventer; A. Pelt, directeur gemeentelijke H. B. S. te Zaandam; J. IJzerman, directeur Handelsschool te Amsterdam; mr. C. Pracken, school opziener in district Leeuwarden te Leeuwarden; jhr. ZilckeD. kunstschil der te 's Gravenhage; J. Klinkenberg, kunstschilder te 's Gravenhage; Tot ridder Nederlandsche Leeuw: kapitei ter zee F. van Gelsdorp, in specteur loodswezen te Amsterdam gepens. dirigeerend officier gezondheid le klasse dr. J. Blanken,, hoofdinge nieur marine J. van Veen; hevord rd tot officier Oranje Nassau kolonel mariniers A. Timmers; kapt. luit. ter zee J. Albada en N. van den Worm. Benoemd tot ridder Nederl. Leeuw: B. Mesdag, directeur belastingen ie Rotterdam; A. Kwisthout, oud-voor zitter examencommissie voor landme ter van kadaster te Roermond tot officier Oranje Nassau: H. Sijp- kens, betaalmeester te Amsterdam; jhr. S. Trip, inspecteur belastingen te 's GravenhageJ. Keiser, controleur waarborg gouden en zilveren werken te Arnhem; H. J. Raedt, inspecteur registratie te HaarlemN. Glindercaan, belastingontvanger te Alkmaar; J. de Jongh, referendaris administratie van Kroondomein. Benoemd tot ridder Orde Nederl. Leeuwluit.-kol. H. van Oordt, directeur krijgsschool; generaal maj. J. Nier- strasz, comm. 4e divisie; kolonel A. Roest van Limburg, commandant 6e infanterie; majoor D. Peletier, voor zitter commissie proefneming art. luitenant kolonel P. Noorduyn, hoofd Vde afdeeling Dep. vaa Oorlog; tot broeder orde Nederl. Leeuw kapelm. P. Stenz 6e infanterie; bevorderd tot officier Oranje Nassau: luitenant kolonel A. Klerk de Reus, chef 4e div.; luit. kol. Piepers, le huzaren; dir. off. gez. 3e kl. dr. H. Folmer van de landmacht; benoemd tot officier Oranje Nassau: kolonel W. Brocx, plaatselijk comman dant te Amsterdam; maj.H. Indewey, 5e infanterie; kol. L. Six, commandant 3e veldartillerie; luit. kol. J. de Wildt, directeur cadettenschool. Tot ridder van den Nederlandschen Leeuw: N. van den Thoorn, hoofd ingenieur-directeur Rijkswaterstaat 2de klasse te 's GravenhageJ. de la Lande Cremer, inspecteur posterijen en tele grafie te Maastricht; J. Overtoom, dir. telegraafkantoor te Gravenhage; tot officier van Oranje NassauA. König, ingenieur lste klasse Rijkswa terstaat te Gorinchem; M. Bongaert», ingenieur 2de klasse Rijkswaterstaat te Dordrecht; G. Pots, 2de voorzitter Algemeenen Nederl. Wielrijdersbond te Baarn; L. Dufour ingenieur Staats- Bpoorwegen te Utrecht; J. Hoogenboom rijksiugenieur voor de spoorwegen te 's Gravenhage; W. Poeschmann, tele- grafieinspecteur te 's Gravenhage; P. C. Kerssen, referendaris hoofdbestuur posterijen en telegrafie te 's Graven hage; Benoemd tot ridder Nederlandsche Leeuwdr. K. van der Zande, voor zitter directeurscollege Rijkelandbouw proefstations te Hoorn; mr. M. van Regteren Altena, lid Raad van toezicht op Rijksverzekeringsbank te A'dam; J. Veder, president bijbank Nederl. Bank te Rotterdam; tot commandeur Oranje Nassau: mr. P. Hennequin, oud-voorzitter Mij. tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland te Aarden burg; tot officier OraDje Nassau: G. Mes dag, agent Nederlandsche Bank te Groningen; E. Krelage, voorzitter Algemeene vereenigiDg voor Bloembol lencultuur te Haarlem; bevorderd tot officier Orar.je Nassau: C. Moltzer, lid der firma Lucas Bols te Bloemendaal. Nog zijn door H. M. de Koningin benoemd tot Bidder in de Orde van Oranje Nassau de Zeereerw. Heer B. A. A. Smeeman, voorzitter van het bestuur der kweekschool voor onder wijzeressen der St. Jesephsstichting te Bergen (N. H.) en tot officier in de orde van Oranje Nassau de Zeereerw. Heer W. Huijg, Pastoor te den Helder. Uit de Staats Courant. Bij Kon. Besl. zijn benoemd Tot Lid van het Hoofdcomité der Vereeniging „Het NederlandscheRoode Kruis" Harer Majesteita Waarnemend- Hofkspelaau Ds. J. H. Gerretsen Dr. J. Rotgans, Hoogleeraar aan de Ge meentelijke Universiteit te Am sterdam de g-oensionneerd Luit.-Gener. J; de Waal, wonende te 'a-Graven hage de dirigeerend9 offic. van Gezondh. le klasse A. A. Quanjer, wonende te Gravenhage de heer F. C. Fleisscher, doopsgez. Pred, te Winterswijk. de heer Th. J. Wijnaldy Daniels secr. der gem. VelseD de heer mr. H. J. C. v. Tienen, wonende te Zaandam en de heer mr. Th. A. de Meester. Ook een protest. Naar aanleiding van het protest aan de tentoonstellingscommissie van Zeist door de directiën van „Het Centrum", „De Tijd", „de Standaard", „de Maasbode", „de Nederlander" en „de Stichtsche Courant" gezonden, ontving „Het Centrum", als eerste ondergeteekende, gisteren het volgend telegram Brief d. d. 25 Augustus ontvangen. Met niet adverteeren heeft de com missie nimmer politieke oogmerken gehad. De reclame-commissie heeft zulks in de laatste dagen duidelijk aan enkele uwer vertegenwoordigers overgebracht. De commissie betreurt, dat uw blad en mede onderteekenaars van bovenbedoelden brief zich lsenen om uit financieel belang zich achter politiek te verschuilen en zoodoende een nuttige tentoonstelling, waarvoor uit principe van verschillende uwer bladen wegens Zondagssluiting opwek king had behooren uit te gaan, af breuk doen. De commissie blijft steeds bereid, correspondenten uwer bladen, bij opgaaf uwerzijds, doorloopende toegangskaarten te verschaffen en ver trouwt, dat uw bladen van hun stand punt zullen terugkeeren. VAN TETS, Voorzitter Tentoonstellingscommissie. Handig is dit „wederprotest" wel het keert netjes de rollen om, en zegt nu, dat de couranteD, die gepasseerd werden, er een politieke kwestie van maken De heer van Tets heeft in zijn hoogheid toch nog heel wat betreffende goeden omgang met de Pers enen onpartijdigheid te leeren I Katholieke Esperantisten. Zonder twijfel zal in de geschiede nis van de Esperantobeweging onder de Katholieken van ons vaderland 29 Augustus 1909 een zeer herinnerens- waardige datum blijven. Op een oproep door middel der Katholieke Pers tot de Katholieken van ons vaderland gericht, waren van alle kanten de belangstellenden samen gestroomd naar 's Hertogenboschdaar waren er uit Tiel, Tilburg, Nijmegen, den Haag, Rotterdam, Leiden, Utrecht, Amsterdam, Zevenaar, enz. Ook door de buitengewone opkomst der Bosschenaars was de groote zaal van het „Concertgebouw" geheel en al met belangstellenden gevuld, welks aantal wij gerust op 300 mogen schatten, waaronder een zeer groot aantal Eerw. Heeren Geestelijken. Ruim 3 uur opende de Voorzitter van het „Provizora Komitato" welk „Voorloopig Comité" reeds van 1 tot 3 vergaderd had de vergadering met een hartelijk woord van welkom aan allen, welke door hun aanwezig heid belangstelling voor een der meest grootsche bewegingen onzer dagen toonden te bezitten. Na uitvoerige inleiding juistervoorrede gaf hij het woord aan den heer W. Lutkie Lzn., uit Den Bosch, welke welwillend de zware doch aangename taak op zich genomen had, de aanwezigen met de ontwikkeling van het wereldtaal vraagstuk in 't algemeen, en den tegenwoordigen stand van de wereld hulptaal Esperanto in 't bijzonder bekend te makeD. Wij zullen er niet aan beginnen met eenige regelen een verslag te geven van deze leerrijke lezing, welke van veel studie en uitgebreide eruditie betreffende het vraagstuk van de internationale hulptaal getuigde; wij zijn het eens met meerdere aanwezigen, welke den wensch uitten door het drukken der lezing deze voor vergetel heid te bewarende brochure zou van zeer veel invloed zijn op de Katholieke Esperanto-beweging in ods vaderland. Door te beperkte tijd de zaal moest wegens bijzondere omstandig heden om 6 uur gesloten worden koDden alle voorbereidende werkzaam heden niet uitgevoerd worden; in 't laatst der maand September zal dus wederom in 's Hertogenbosch de definitieve stichting der Nederland sche Katholieken Esperantisten Bond plaats hebben terwijl terzelfder tijde zal getracht worden de eerste plaat selijke afdeeling op te richten. Ruim 60 aanwezigen gaven zich als lid op, terwijl van verschillende zijden een 40-tal adbaesiebetuigingen ingeko men waren. De N. K. E. B. zal dus met ruim 100 leden beginnen! Lid kunnen worden alle Katholieke Nederlanders; men gelieve zich alsnog op te geven bij den heer H. B. van Zwet, Leeuwstraat 3bis, Utrecht. Esferantisto. De bevolking van Amsterdam. De bevolking van Amsterdam be droeg op 1 Aug. 1969 565,394 zielen (270,213 mannen en 295,181 vrouwen.) Venezuela en Nederland. De „St. James Gazette" meldt, dat Senor Carlos Grosanti is benoemd tot diplomatiek vertegenwoordiger van Venezuela in Frankrijk en Nederland. Het ontzet van Groningen gevierd. Groningen heeft Zaterdag weder met zeer veel opgewektheid het tra- ditioneele feest ter herdenking van het ontzet der stad in 1672, gevierd. De Katholiekendag te 's Gravenhage. Het Hoofdbestuur van de Katho liekendagen in het Bisdom Haarlem verzoekt ods in herinnering te brengen, dat wijzigingen (amendementen) der conclusies voor den aanstaanden Ka tholiekendag (zie ons nummer van Woensdag 18 dezer) uiterlijk op Zater dag 4 September a.s. moeten zijn inge komen bij den Voorzitter, Mr. J Thijssen te Haarlem, Wilsonsplein 15 Later ingezonden of op de afdee- lingsvergaderingen voorgestelde wij zigingen der conclusies mogen noch in beraadslaging noch in stemming gebracht worden. Ondanks alle moeite, ondanks de krachtigste maatregelen is bet nog niet mogen gelukken de cholera te beperken tot de in den aanvang ge constateerde gevallen. Nieuwe verdachte gevallen zijn thans weer geconstateerd, zooals we gisteren onder „Laatste Nieuws hebbeD vermeld. Drie nieuwe sterfgevallen hebben zich te Rotterdam voorgedaan, alle bij mensehen die met de rivier en met rivierwater in aanraking komen. Een man, die zijo vrouw en dochter verloor, is van droefheid krankzinnig geworden. Zooals we eveneens gisteren bericht ten is ook te Gorinchem een nieuw geval geconstateerd. Een nieuw geval. Naar telegrafische berichten uit Rotterdam is nu weer een 35-jarige in de barakken opgenomen vrouw uit de Rubraekstraat onder verechijDseleD van cholera overleden. Hat geval had een zeer snel verloop. Ook een choieralijder te Breda. Uit het bacteriologisch onderzoek te Utrecht gedaan, is gebleken, dat een schipper, die de vorige week onder verdachte ziekteverschijnselen in de barak van het stedelijk ziekenhuis te Breda is opgenomen, werkelijk lijden de is aan cholera. Door den burgemeester zijn in over leg met den inspecteur der volksge zondheid en de gezondheidscommissie de noodige maatregelen genomen. De toestand van den patiënt is op 't oogenblik bevredigend. Veiligheidsmaatregel. Nu de mogelijkheid niet is uitge sloten, dat nog in andere plaatsen van ons land zich choleragevallen zullen voordoen, heeft het bestuur van het Congres voor openbare gezond heidsregeling, dat 3 en 4 September te Groningen zou gehouden worden, bezwaar gevoeld tegen de concentratie in het noorden des lands van een groot aantal personen, wier werkzaam heid meerendeels op hygiënisch gebied ligt Het bestuur, overtuigd, dat dit bezwaar door vele congresleden zal gedeeld worden, en dat dientengevolge slechts een geringe opkomst zou te wachten zijn, heeft daarom besloten hst congres voorloopig uit te stellen. In hot buitenland. Bekend is gemaakt, welke maat regelen wegens het cholera-gevaar te Londen tegen booten uit Rotterdam genomen worden. Zoodra een boot de Theems opvaart komt er een dokter aan boord en aile opvarenden worden ondervraagd en desnoods onderzocht. Naam en adres van eiken reiziger worden opgeteekend voor hij aan wal mag. Worden de inlichtingen onvol doende geaent, dan moet de reiziger aan boord blijven. Mocht „de epidemie" in Rotterdam zich uitbreiden, dan zouden er strenger maatregelen worden genomen. Raadgevingen. Te Rotterdam zijn de volgen de raadgevingen door de gezond heids-commissie gepubliceerd, die ook misschien velen in onzen omtrek van nut kunnen zijn „Gebruikt gekookt water of leiding water, ook voor bet wasscben van groenten, reinigen van vaatwerk en bereiden van spijzen. Kookt uw melis 1 „Gebruikt geen rauwe groenten, on rijpe of ongeschilde vruchten of ver koelende dranken. „Betracht in alles reinheid en ma tigheid." Meer in het bijzonder tot de schip perij heelt de Rotterdamsche gezond heidscommissie de volgende raadge vingen gericht, die door de zorgen van den havenmeester onder de scnippers verspreid worden „Gebruikt in geen geval rivierwater. „Gebruikt alleen leidingwater, ook voor het wasschen van groenten, rei nigen van vaatwerk en bereiden van spijzen. „Kookt uw melk. „Gebruikt geen rauwe groenten of ongeschilde vruchten. „Als gij zieken aan boord hebt of personen die zich onwel gevoelen, roept dan terstond een dokter. „Betracht in alles reinheid en ma tigheid." Interessante opgravingen te Veld hoven en. Steensel. De oudheidkundi ge opgravingen op de heide tusschen Veldhoven en Steensel zijn onder lei ding van dr. Evalaijn uit Leiden, ge ëindigd. Een vrij uitgestrekt terrein is aan een nauwkeurig onderzoek onder worpen, terwijl een 5-tal heuvels om zichtig zijn afgegraven, waarbij enkele urnen, aardewerk en beenderen zijn ge vonden. Van één heuvel bleek de in richting zeer belangrijk. Het was een z.g. rondbouw, overblijfsel eener Ger- maansche hut, waarin duidelijk de spo ren zichtbaar waren van een greppel met palissaden, als omheining, de vuur haard en de gaten, waarin palen een maal het dak der hut ondersteunden. Van alles zijn fotografiEn genomen. Een ander terrein, meer nabij het dorp, kon, wegens de bebossching niet volQoeuHe nauwkeurig onderzocht wor den. Echter wezen hier aan aantal gevonden scherven van aardewerk, bronzen munten, spijkers enz. op Ro- meische afkomst. Blijkbaar heeft men hier te doen met een Romeinsche ne derzetting uit den tijd van Christus" geboorte. Een volgend jaar zal dit onderzoek denkelijk worden voortgezet. Molestatie door stakers. Gisteren morgen begaven een tweetal niet tot de stakers behoorende grondwerkers zich naar het werk aan de Zuider- Gasfabriek te Amsterdam. Op den Am- steldijk werden zij afgewacht door een 15-tal stakers ,die hen met allerlei be dreigingen ochtervolgden hen van het werk terug trachtten te houden en zelfs tot handtastelijkheden overgingen. Een dreef de brutaliteit zoo ver, een der werkwilligen een bloedende wonde op het achterhoofd toe te brengen. In zijn angst sprong de gekwetste té water, alwaar de wacht van de gasfabriek hem per roeiboot te hulp kwam en op pikte. De ander vluchtte zoo snel zijn beenen hem dragen konden, den polder in. Een agent van politie op het ge beurde afkomende, stond volkomen machteloos. Men telefoneerde van uit de gasfabriek zoo spoedig mogelijk om as sistentie, welke weldra verscheen. In- tusschen hadden de meesten der sla- kers de vlucht genomen. Een .twee tal werd gearresteerd en in het politie bureau op den Amsteldijk opgesloten. Naar de anderen wordt nog gezocht. Aan de gasfabriek wordt thans niet gewerkt. Onder familie. Uit Wierden wordt aan de „ZwCt." gemeld: Zondagavond omstreeks half 9 uur, terwijl de polderwerker D. I.f. te beid lag, zat zijn schoonvader J. C. met een paar kostgangers aan tafel te zin gen. IJ. verzocht hem daarmede op te houden, daar het tijd van slapen was. De schoonvader antwoordde: „Als je durft, kom er dan eens uit." Toen hij daarop het bed uitstapte, greep de schoonvader een knipmes uit den zak en bracht daarmede zijn schoonzoon vier snijwonden in den rug toe, 2 van 6 c.M. en 2 van 2 c.M. leng te. Dr. Utenhove te Rijssen verbond den getroffene. Bij de politie is door IJ. een klacht tegen zijne schoonva der ingediend. Het gebruik van teveel sterken drank is waarschijnlijk oorzaak van het optreden van den schoonva der. Een auto te water. Zondag reed een auto, bestuurd door den eigenaar, den heer Keurprins, wonende Albert Cuypstraat te Amsterdam, op den weg naar Broek in Waterland, toen een jaagpaard door de auto schichtig werd en achteruit sloeg. Hierdoor werd het stuur van de auto verbrijzeld, waar door de chauffeur geen macht meer over zijn machine had. De auto, waarin behalve den chauf feur, 3 dames en twee heeren zaten, reed te water. Spoedig konden de passagiers wor den gered. Nadat zij zich in een naburige boer derij hadden verkleed, gingen zij per rijtuig naar Amsterdam terug. Voor de auto werd Sinck's toestel gerequireerd, dat het gevaarte spoedig op het droge had. Een lijk opgehaald. In de ri vier De Aa, te 's-H er togen boschis het lijk opgevischt van den vrijwilliger-sol- daat Volkers, geboren te Wittem, be hoorende tot het 2e regiment infan terie te 's-Hertogenbosch, die sedert 1.1. Dinsdagavond werd vermist. Het hoofd vertoonde een groote bloeden de wond. Een 5-jarig knaapje overreden. Op den hoek van Schiedamschen dijk en Vasteland te Rotterdam is Zondag namiddag bij het oversteken der tram rails, door de tram overreden een 5-ja- rig knaapje. Zwaar verwond naar het ziekenhuis gebracht, is de jongen daar in den avond overleden. Een 13-jarige jongen zoek. Bij een bezoek van 30 kinderen uit het gesticht Hoenderloo aan Arnhem, bleek dat een dertienjarig kind vermist werd. De knaap is nog niet terecht. Overreden en gedood. Zondag avond is tusschen Hilversum en de Crailoosche brug de arbeider J. W., idie onder den invloed van sterken drank verkeerde, door den trein overreden en gedood. Verdronken. Zondagnacht is een persoon van ongeveer 35 jaar, vermoe delijk uit Den Haag, aan de Boom- markt te Leiden in het wat^r geraakt en verdronken. De man had een lom bardbriefje bij zich, waarop een naam vermeld stond. Bloedvergiftiging. Een 70-jarige weduwe te Biervliet, die de vorige week een puistje aan het voorhoofd open krabde, kreeg bloedvergiftiging en is thans aan de gevolgen daarvan overle den. Te Oudemirdum (Fr.) kreeg een 15-jarig meisje Woensdag een puistje aan haar voorhoofd. Zij krabde het open. Donderdag zwol het hoofd op. De geneesheer constateerde bloedver giftiging en na hevige pijnen is het meisje Zaterdag overleden.' Groote brand in iWormerveer. Te Wormerveer is Zondagnacht te half vier brand uitgebroken in de boven het sta tion gelegen stationswoning der Hl IJ. S. M. De brand was vermoedelijk door vuur in den schoorsteen in de keuken ontstaan. Deze brandde groo- tendeels uit. Aan het spoedig optre den van de brandweer was het te dan ken dat het vuur tot de keuken Be perkt bleef. De waterschade is echter vrij belangrijk. De brandende lamp in stukken. Te Zaandam kreeg in een volksloge ment één 'der logeergasten ruzie, die daarbij in een driftbui de brandende lamp van de tafel nam en deze op den grond in stukken gooide, ten ge volge waarvan een begin van brand ontstond. Met medewerking van voorbijgangers, wist men verdere ge volge* te voorkomen. Bij hel öoos fle politie ingestelde onderzoek kwam te vens aan het licht, dat de dader, ze kere P. J. Gort, uit de Zandstraat ta Rotterdam, nog een vortnis had te on dergaan van December 1908. Hij werd terstond in verzekerde be waring gesteld en den volgenden dag geboeid naar Haarlem overgebracht, ter beschikking van de justitie. Een prijrvraag betreffende «en belangrijke Middenstandskwestie. Door den Middenstansbond was, in verband met de tentoonstelling te Amsterdam een prijsvraag uitgeschre ven voor de beste verhandeling in po polairen vorm over het middel ter voorkoming dat voogden of aange trouwde kinderen (soms ook eigen kinderen) hun aandeel in een zaak, van welke de eigenaar is overleden, opeischen in geld en daardoor de zaak te gronde richten. Het was dus de bedoeling een middel aangewezen te krijgen om steeds na het overlijden van het hoofd der zaak, het voortbe staan ervan verzekerd te weten, zulks in het belang der overblij venden, en dat oude# alle omstandigheden. Alzoo moest worden aangegeven, hoe iemand bij zijn leven kan handtien, overeenkomstig de wet natuurlijk, om zeker t« zijn dat zijn onderneming kan blijven bestaan. Door de commissie van beoordeeiing der ingekomen antwoorden is met een parige stemmen het antwoord be krooDd, ingezonden door den heer H. van UdeD, den Haag, wien de uitge loofde prijs is toegekend. De staking der Amsterdam sche Grondwerkers. De gistermiddag tusschen be- stuurderen van de patroons en ar beidersorganisatie gehouden conferen tie heeft wederom niet tot bevredi gende resultaten geleid. Gisteren besloten de stakende grond werkers nieuwe eischen te formulee ren met bet doel, een oplossing van het conflict te vergemakkelijken. Bezoek aan de Middenstands- tentoonstelling. Bestuursleden van een twaalftal ver schillende Belgische Middenstandsver - eenigingen uit Brussel, Antwerpen, Gent Bergen en Brugge, tezamen een vijftigtal, brachten Zondag en gisteren een bezoek aan de Middenstandsten toonstelling. De aanleiding tot dit be zoek was osa voorbereidende maatre gelen te kunnen nemen voor de voor genomen inrichting eener Belgische Middeustandstei-toonstelling in het jaar 1911 te houden. De Tentoonstelling van Huisindustrie. Zondagmorgen had in de tentoon stellingszaal in „Velox" te Amsterdam en omstreken, een vergadering plaats der „Vsreeniging tot bevordering der vakopleiding voor handswerklieden in Nederland", waar als spreker optrad de heer A. Piaat uit Nijmegen met het onderwerp „Huisindustrie in verband met vak opleiding. De vergadering werd gepresideerd door den voorzitter den heer Th. J. Rutjes. SCHOTEN. Raadsvergadering. Gisteren vergaderde de raad dezer gemeente. Alle leden waren aanwe zig. Na voorlezing der notulen, die on veranderd werden goedgekeurd, deed de voorzitter mededeeling van een verzoekschrift yan vele inwoners der gemeente, om verlaging van het schoolgeld aan de Burger-avond school, dat vroeger f4, thans, ech ter f 12 bedraagt. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur sloot met eea nadeelig saldo van 1336.90. Bd heer Vink vroeg naar de oorzaak der groote uitgaven. De voorzitter deelde daar op mee, dat dit jaar voor 't eerst, hei. Burg. Armbestuur, enkele kos ten, van verpleging enz1., die vroe ger voor rekening van 'tGemeente bestuur kwamen, voor zich hadden genomen. Omtrent, enkele cijfers van ide be grooting der Gasfabriek heeft de heer Hooij1 enkele opmerkingen, can. ook over de ammoniakinstallar tie. Spr. was van meening- dat op (le gasfabriekbegroöting reeds, een be drag voor genoemde installatie w.as uitgetrokken. Be voorzitter deelde echter da delijk mee, dat dit niet het geval was. Nog vestigde da heer H o o ij de aandacht op de arbeidsloo.neu en het drieploegenstelsel, en besprak de wenschelijkheid van het laatste. De voorzitter verwachtte bij noodzake lijkheid, zeker een voorstel van de gascommissie. De begrooting werd aangenomen. Een voorstel Van den heer H o o ij, om de loonen der 2e stokers van f' 12 op f 12,50 te brengen, werd niet gesteund. Aangenomen werd met algemeene stemmen een voorstel tot wijziging der verordeningen op de gasfabriek. De heer Hooij vroeg of die wij zigingen werden gepubliceerd. De voorzitter antwoordde hierop beves tigend. Ten slotte wend het voorstel tot uitbreiding der gasfabriek aangeno men. Een voorstel tot liet aangaan eener geliieening ten behoeve der gasfabriek, van. 10.000, met een jaarlijksche aflossing van minstens f' 250, werd ook aangenomen. Een voordel van B- en (W- omtrent eem meermalen tjetprofe* o veaesa- komst voor gaalevering mei 3e ge meende Spaarndam, wexfl ovens»» goedgekeurd. Aan eeu tweetal straten, door dia gemeente van de Binnenla'adem» exploitatiemaatschappij overgeno men, werden de namen Bali- e|m Loin- bckstraat gegeven. Bij de rondvraag vestigde idie heer Hooij de aandacht yan BI en .Wi- op het herhal ingso ndcrwi js» vooral wat betreft de meisjes en besprak de wenschelijkheid van publiciteit hieromtrent. Deze bespreking lokte een zeer lange, uitvoerige discussie uit, welke ten slotte leidde tot de belofte van nadere voorstellen van, B. en WJr Ten slotte herdacht de voorezit- ter bet feit, dat het de laatste ver gadering was, waarin de heeren Stut en Vink als raadsleden tegenwoor dig waren. Enkele woorden van har- telijken dank richtte de voorzitter tot genoemde heeren voor hun ijver en steun, die zij in hun fupetie vaa. raadsleden, zoo voortdurend aan den dag hadden gelegd- Daarna werd de vergadering ge sloten. i VELSEN. Een beenbreuk. Een driejarig zoontje van een bewoner van de Een- drachtstraat, is bij bet klimmen op hekken aan d9 pont daar afgevallen en bekwam een beenbreuk. Gelukkig passeerde juist de beer dr. Heslinga, die den kleine in zijn rijtuig naar huis vervoerde en de eerste hulp verleende. IJMUIDEN. De vloot. Van hier zijn gisteren vertrokken de torpedobooten Tabang, Toko on Goentoer naar Hellevoet-luis en do oorlogsschepen Heemskerck, Bvertsen en Piet Hein met de torpedobooten naar Nieuwediep. Succes. De beer A. Dekker alhier, behaalde te den Helder den tweeden prijs in den vijfkatup, polstokhoog- BpringeD, slingerbalwerpen, versprin gen, hordenloop en touwtrekken. De Grimo wordt verkocht. In de maand September van het vorig jaar werd hier door den stoomtrawler „Zeehond" een motorboot, „Grimo" genaamd, binnengebracht, welke op de Noordzee drijvende was gevonden, zonder bemanning. Den lOden van de volgende maand zal deze boot door de strandvonderij in openbare veiling worden verkocht. Een droeve plechtigheid. Gisterenmorgen (Maandag) werd het lijk van den zoo plotseling om het leven gekomen tooneelspeler Van Rooy op de R. K. begraafplaats alhier ter aarde besteld. Nadat de lijkdienst was geëindigd, werd allereerst het woord gevoerd door den heer W. Potharst, dir. van den Vlaamschen Schouwburg te Brus sel, die namens de Brusselsche con fraters een Iraaien krans op de kist legde. De heer Potharst hield hierbij een gevoelvolle rede, en zeide gaarne hulp en stsun toe, indien die noodig moch ten zijn voor de jonge weduwe en haar kroost. Daarna werd het woord gevoerd door een der acteurs van de firma Bakker, die eraan herinnerde dat ieder mensch op het groote tooneel des leveDS een kleinere of grootere rol vervult en erop wees hoe spoedig soms het slotbedrijf aan de orde is. Hij dankte den heer Potharst hartelijk voor zijne troostvolle woorden, en legde namens de firma Bakker een mooi en krans neder. De droeve plechtigheid, die een diepen indruk had gemaakt op de talrijke aanwezigen, was hiermede ge ëindigd. G e w ij z i g de S t a t u t en. De „St. Ct." bevat de wijzigingen in de statu ten der naamlooze vennootschap. In dustrieels Maatschappij „Hora", alhier. UITGEEST. De Raadsverkiezing. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor één lid van den Gemeenteraad vacature- P. Groen zijn candidaat gesteld de heeren L. Zonneveld, W. Groen Az. en N. Zonjee Fz., allen r.-k. HEEMSTEDE. Militie. Aan den verlofganger dezer gemeente C. P. J. Staal is ver gunning verleend tot het doen van buitenlandsehe zeereizen, gedurende zes achtereenvolgende maanden. Diefstal. Ten nadeele van C. Wijnand alhier, zijn fuiken ontvreemd die uitgezet waren in de Leidsche vaart. BENNEBBOEK. Gevonden voorwerpen. Op de secretarie zijn alhier inlichtingen te bekomen van een gevonden dames- portemonnaie met eenig klein geld. Burger 1. Stand. Geboren: d. van M. Th. SmitValent. LISSE. Een 4e p r ij s. De muziekvereni ging „Eensgezind" alhier, directeur G. Verhey te Leiden, heeft gisteren aan het Tolhuis te Amsterdam een 4eo prijs behaald iD de 3e afdeeÜDg van een concours, uitgeschreven door de Muziek- en TooneelvereenigiDg „Trou moet blijeken" te Amsterdam. Da le prijs in deze afdeeling werd gewonnen met 93, de tweede met 78, de 3e met 76, de 4e met 75 en de 5e met 68 punten. De veilingen van het H.B S Van de reeks droge veilingen, welke ook dit jaar weer vanwege het Hol- landecb Bloembollenkweekers-Genoot schap zullen worden gehouden, zal de eerste plaats hebben op Donderdag 9 September a.s.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2