Salonameublement Arrondissements-ReGhtbank te Haarlem- VAN ELDERS. Landbouw en Visscherij. Onderwijs. Marktnieuws. Amsterdamsche Beurs. Advertentiën. Rechtszaken. KANTONGERECHT TE HAARLEM. INGEZONDEN. Weerbericht. Barometerstand. Adze Keuie eenmaal gegjevieU ttain V»eeft hei Oomiié raa „Koninganjte- J»g" err au gemaakt, wat er maar ▼an te nlaken was! En fctelfis, onder <le allerongunstigste omstandigher den, als gisteren het geval was, is nog met succes gewerkt.. Van de ochtend-gebeurtenissen de den we gisteren al verslagom kwart over een begon in de Groote kerk de altijd mooie en in den smaak vallende plechtigheid, die op Ko ninginnedag er bij behoort: Het Kerkconcert. Daarbij werkten! mede mevr, O, EngelenSewing, sopraan, en de heeren Ohr. ÏWj. E. de Vos, tenor; Jots. Mj- Orelio, bariton; F, H van Duinen, bas, allen te Amsterdam en dV. Ezterman, orgel, van hier. Als telkenjare was ook nude Groo te Kerk met een, dichte menigte be zet, en maakte 'het geheel, die massa belangstellenden in het statige kerk gebouw en de aangrijpende muziek, een, plecht ig-feestelijken indruk. Met de „Hochzeitsmarsch" van Enrico Bos si opende onze stadgenoot, dje heer Wi- Ezerman, het concert. Uit stekend was de voordracht en instru mentatie van dit nummer. De heer P. H .van Duinen zong daarna de bas-aria, uit Richard Hols „Vondel- cantate. Prachtig klonk de volle stem van dezen solist door de ruim te, De Oba;dja-aria uit de „Elias," van Felix Mendelssohn, werd daarna op artistieke wijze voorgedragen door den heer C'hr. de Vos. Van mevr. EngelsSewing hoorden we toen„Höre Israël", uit Mondeis sobn'a „Elias". Zelden hoorden we deze mooie aria op zoo ui trie mende wijze voordragen. Ook de heer Jos. Orelio Zong een aria uit. „Elias", a.m.: „Es hst g'enug!" Orelio'» prachtige stem en fijnvoelende voor dracht was ook nu weer heerlijk Uitstekend werd daarna gezongen een Trio uit „Die Schöpfung" van Jozef Hay dn, door mevr. Engelen Sewing, en de heeren Chr, de Vos en E B. van Duinen. D;aarna hoorden we nog duetten van Mé hul en R), Hol. door mevr. EngelenSewing en de heer vazi Duin, en door de heeren de Vos en Orelio. Tot slot van dit welgeslaagde kerkconcert, werd door alle aanwezi gen gezongennet oude „Wilhel mus", onder de krachtige orgelbege leiding van den heer Ez'erman. Het was een mooi concert, en de aanwezigen kwamen erdoor onder den gewenschten indruk. Op de Markt. De Markt, die tot 2 uur, kwart over tweeën, vrijwel verlaten had gelegen, en waar alleen de straatjeugd krijgertje speelde om de geïmproviseerde feest tent, wier doekbekleeding elk oogen- blik gevaar liep in flarden de lucht in te vliegen, de Markt stroomde opeens vol, toen de plechtigheid in den ouden Sint 'Bavo (wat zijn de lijnen van dezen vroegeren Katholieken tempel toch heerlijk!) was geëindigd. En tegen drieën was er haast geen doorkomen aan: in de muziektent kwamen de executanten van straks bijeen, de heer K. Kerkhoff stapte onvervaard op het bankje achter den dirigeerlessenaar, ondanks den wind die parten dreigde te spelen met zijD hoogen cylinder en „Laurens Janszoon Coster" begon met het „Wien Neerland's bloed" en 't „Wilhelmus". En na dit instrumentale concert kwam het vocale aan de beurt: ver schillende zangvereeaigingen deden hun best, en zongen tegen wind- en regenvlagen op, terwijl de H. IJ. S. Harmonie „Crescendo" daar tusscheD in werkelijk op verdienstelijke wijze hare drie nummers uitvoerde. 't Middagfeest buiten Op het Zuider Buitenspaarne werd 6ók gezongen: „Zang en Vriendschap", „Onder Ons", en „Proza en Poëzie", alle drie kranige vereenigingen, hadden mooie en kranige stukken gekozen öd ze voerden die ook op voldoende wijze uit. Echter kwam hier de zang nog minder tot zijn recht dan op de Markt. En de regenvlagen die van tijd tot tyd de menschenmassa letterlijk over goten, maakten het feest niet pleizi- riger De commissie van „Koninginnedag" intusschen deed alsof er geen vuiltje aan de lucht was, en alle nummers van het program volgden elkaar kalmpjes op. De gondelvaart vooral was ondanks alle regen het mooiste wel van al, en de bewondering voor vele werkelijk smaakvol en ar tistiek versierde vaartuigen was alge meen. Naast sommige booten, waarbij men zich afvroeg wat ze eigenlijk in eeD optocht van versierde vaartuigen deden (twee sprietige bloempjes vóór en achter b.v. heeft niet veel van „versiering"!) waren er andere die werkelijk uiterst fraai eruit zagen. De pantomime werd algemeen wat minder grappig gevonden dan ver wacht wasook leek het ons, dat de afstand van de deelnemers tot de tribune veel te groot was om behoorlijk de scène in al haar situaties te volgen. Rap's muziek zorgde intusschen voor voor voortreffelijke afwisseling, en ondanks koude voeten en natte klêe- ïen, ondanks rillerigheid eD ongedul digheid soms van het publiek, valt van het middagfeest te zeggen, dat het alles in aanmerking genomen nog vrij wel geslaagd moet genoemd worden. Het avondjeest. Het avondfeest echter kan niet an dere genoemd worden, dan een wreede mislukking. Wel heeft hft comité van «Koninginnedag" met hardnekkigheid tegen het mêedoogenlooze wêer ge vroi-feteld. maar 't hielp niet. Desluizen van boven stonden open en het was water, glibberig, nat, kond tillerig-aandoend, spattend, plassend water, dikke modder, guurheid brr.... overal. In het begin van den avond liet 't weer zich nog vrij goed aanzien en 't publiek was dan ook in grooten getale opgekomen. De drie tribunes waren goed bezet en aan de overzijde van 't Spaarne stonden de menschen als haringen op elkaar, over een lengte van kwartier. Een typisch gezicht, wanneer 't zoeklicht op de overweldigende men schenmassa geworpen werd I De muziektent lag inderdaad schil derachtig op 't Spaarnewater, doch de niet-electrische lampions werden de een na den ander door den regen uit gedoofd Intusschen, ondanks alles bliezen en zongen de verschillende muziek- en zangvereenigingen moedig oplos, en enkele natgeregende,doch toch nog vroolijke Oranjeklanten joelden blijde mede. Reikhalzend zag men uit naar de verlichte gondelvaart, doch die bleef langer weg dan bepaald was, daar men ook reeds bij de plaats van ver trek „pech" had gehad met de ver lichting van het meer dan barre weer. Eindelijk kwamen de eerste booten inzicht Statig en langzaam naderden zij en vormden met haar fantastische verlichting ten alleraardigst, soms zelfs grandioos gezicht. De boot van „Zang en Vriendschap" verdient wel een bijzondere vermelding. Het zoek licht deed een en ander verrassend uitkomen. Alles zou werkelijk alleraardigst geweest zijn, wanneer die verwoede regenvlagen maar waren weggebleven! De heer van Tienhoven, de burge meester en tal van andere autoriteiten kwamen met de rijk versierde en verlichte „Volharding" aan, doch zij waren meestal verplicht beneden te blijven door de zware regenvlagen. De Bioscope-voorstelling viel óók al duigen 1 Slechts een tweetal nummers kon den afgewerkt worden, toen liet 't doek los van de touwen en werd het plotseling door den wind in de hoogte gevoerd 1 Hoe het met 't vuurwerk is vergaan, laat zich na het bovenstaande wel begrijpen Mistroostig verliet men 't feest terrein. De volgende bekroningen werden voor de gondelvaart toegeaend: Afdeeling Zolderschuiten1. Letterlie vende vereeniging Crerner eerediplma en zilveren medaille, 2. Zangvereeniging „God is mijn lied" bronzen medaille. Stoo m vaartuigen1. Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" zilveren medaille. Motorbooten: 1. J. W. A. Beynes, eere diploma en zilveren medaille, 2. Hartog, bronzen medaille, 3. van der List, bronzen medaille. Zeil vaartuigen: 1. R. A. MA Grip- peling, zilveren medaille, 2, RegoVeth, bronzen medaille. Roeivaartuigen1. W. H. C. Haese- ker, eere diploma en zilveren medaille, 2. H. Vermeulen, zilveren medaille, 3. J. Evelein, zilveren medaille. 4. J. van Marle, bronzen medaille, 5. P. van Bork, bronzen medaille. In het Brongebouwt D&ir is het gisteravond heel gezel lig geweest! Verschillende zang- en muziekge zelschappen gaven in de versierde en verlichte tent een aardig concert: de muziek was er niet van de lucht, want riatuurlijk was de laatste noot van heUeene stuk uitgestorven of een ander gezelschap stond weer klaar en begon. Een glorieuze ommegang herin nering aan Oud-Haerlemwerd begonnen, maar een plasbui verstoorde dien helaas 1 Toch was iedereen in echte feest stemming en tal van Haarlemmers prefereerden, niet onbegrijpelijk, het gezellig Brongebouw boven het koude Zuider Buitenspaarne 1 Tot een vergevorderd uur heeft men in het Brongebouw allergezelligst Ko- ninginnefeest gevierd! Avondfeest op de Markt. Bij „Brinkmann" en in „De Kroon" concentreerde zich de stedelijke avond- pret. In de feesttent was om de beurt de vocale en de instrumentale muziek aan de orde: vooral Haarlem's Kin derkoor (jongemeisjes) dient genoemd. Maar de wind maakte ook hier de uitvoering van zangnummers althans vrij onverstaanbaar. Tegen elf uur was alles afgeloopen, en ais bij tooverslag verdween de menigte. Zoo heeft Haarlem Koninginnefeest gevierd, met een bitteren strijd tegen de elementen, te bitterder nog omdat meer dan ooit mooi weer bij deze feesten een noodzakelijke factor was. De feeststemming intusschen, de vaderlandslievende stemming, is er ondanks alles geweest: het oranje tooide ieder's borst, en iedereen was „uit"- En de troost die we hebben na dezen dag vol storm en regenbuien, is dat zelfs deze woeste elementen niet hebben kunnen dooven de geestdrift en de algemeene volksvreugde, waar mede jong en oud, thuis of buiten, het feest van onze geliefde Konin- ginne heeft gevierd 1 De muziektccht door de stad. is gisteravond als een nachtkaar» uitgegaan. Om! 7 uur begon bet mu ziekkorps den tocht, zoo als die in, bet urourammabock was aangege ven. Maar voor de aangegeven tocht nog half was volbracht had de direc teur er blijkbaar genoeg van; Aan den begeleidenden inspecteur ver telde hij, dat het gezelschap op kwart over achten op een boot moest wezec, en zoo was het met de muziek gedaan! Op de Raaïs trokken X:ij er stilletjes tusscihen uit en de bewoners der andere straten, die op het pro gramma waren aangegeven, hebben vergeef» op bun mopje muziek ge wacht! In het Schote* kwartier. öe Bcwcners van het Sehoterk'war- tier hebben gisteren den Koninginne dag gevierd met een boottocht. De vereeniging „Koningijnheldug" aldaar had een boot der firma Bus bestemd voor een tocht met hare leden en dames en kinderen gaar Zaandam. i In een speeltuin werden daar aar dige spelen uitgevoerd. Zaandam, waar het juist kermis Was, werd be zichtigd, en over Knollendam en N au erna werd de terugreis genomen. Een 250-tal opvarenden maakten dezen tocht mede, die naar omstan digheden, het weder in aanmerking genomen, goed is geslaagd. De deel nemers waren vol lof over de orga nisatie en de goede maatregelen. Tal van leden zijn voor de vereeniging „Koninginnedag in het Sehoterkwar- tier" gewonnen, en 'zeker za.1 die boottocht nog meerderen ertoe bren gen, lid te worden. Diat werkt nog beter dan een advertentie in de I krant! Op hét Soendaplein gaf Schoten's Dilettantencorps onder directie van den heer Stend een concert, dat zteer wel geslaagd is, (Watortooneeltjes. Bij het waterige waterfeest dat we gisteren gevierd hebben, zijn er heel wat personen behalve door het hemel water, op andere wijze kletsnat gewor den en weldoor een bad in het koude Buiten-Spaarne. We hebben vernomen van vier jon gens die er tegelijk invielen, en alle vier door één persoon, een Heemste der, gered werden. Voorts van een roeibootje met acht menschen, een heele familie, die bij het uitstappen der familie omsloeg: ook deze werden allen gered. En ten slotte geraakten gisterenavond omstreeks elf uur door het gedrang aan den Schalkwijker weg op zes of zeven plaatsen personen te water, die allen gered werden. Een vrouw was daaronder die eerst bewusteloos was, doch spoedig weer bijkwam. Een berucht personage. Telkens als er leest is in de stad moeten de plaatselijke bladen den vol genden dag bericht brengen, dat de be ruchte II. uit het Leidsche kwartier, een dranktype van de ergerlijkste soort, bekend vechtersbaas tevens, weer aan den gang is geweest. 'Natuurlijk kon de man ook Koningin nedag niet laten voorbijgaan zonder ern stige ongeregeldheden te veroorzaken. Tegen elf uur werd hij gisterenavond stomdronken thuisgebracht, terwijl hij daarbij tegen iedereen de ergerlijkste en vuilste beleedigingen deed hooren. Bij hot naderen van een agent pakle men het dronken sujet, dat languit in den modder lag te rollen, bij armen en been en, en gooide hem letterlijk in huis 1 Aan kijkers en „belangstellenden" geen gebrek natuurlijk! Ook Zaterdagavond heeft dit individu wederom de Leidsche straat in opschud ding gebracht door bij den heer N. on der het uitbraken van allerlei schan delijke taal stomdronken het huis bin nen te dringen. Op straat gesmeten, be kwam hij door den val een vrij ern stige hoofdwond. Treurig inderdaad! Van oen feestvierend echtpaar en de besre parapluie. Het was gisterenmiddag' op den Keninginnefëestdag, jp de electri- scbe tram die over den Koninginpe weg naar den Hout reed. Gut, mensch, hei-je je Zondag- sche paraplu meegenomen B Die uitroep vestigt aller aandacht in de volle tram op de spreekster, een burgerjuffrouw van erg-zuinig uiterlijk, dae klaarblijkelijk haren echtvriend, 'n type van huisschil dersknecht cp z'n Zondags, met een hevige terpentijnreuk om zich heen en vlekkerige vingers, eens onder handen neemt. 't Mannetje trekt aan z'n vlas baardje, en mompelt wat vanhou je gezicht, mensch! Maar 't vrouwtje laat niet af „met zoo'n weer, je Zondagsche pa raplu, 't is godgeklaagd, 't is of 't geld niet opkan, jè hebt het ding pao nieuw... zoo ratelt ze voort, in één adem, tot algemeene hilariteit van het trampubliek, totdat de wa gen stopt aan den hoek van de Kam perlaan. De wagen loopt leeg, alles gaat naar het „waterfeest" op het Ztuuder- Buiten-Spaarne. 't Kibbelend echtpaar is 'tlaiatst van al, en de uittocht gaat langzaam, iVVpest nijdig kletst de regen om den heek en guur giert de wind met grimmige vlagen de feestga&ten in het. gezicht..., 't, Man netje stapt het eerst uit, 't spichtige vrouwtje volgt, en nauw staan ze op straat, of de tram zoemt al weg. 't Mannetje plukt aan de kostbare Zondagsche parapluie, on der nijdig gemopper van zijn ega, en steekt dien op, ter beschutting, vcor ze de reis door den doorweekten Hout naar het „feestterrein" zullen aanvaarden. Dioch eensklapsfloepdaar jaagt een grimmige windvlaag, die een kletterenden hagelbui draagt, de nauwe straat door, en wipt onder de nieuwe parapluie. Met alle macht poogt 't mannetje het kostbare voor wierp nog te houden, doch 't is te laat, met een (doffen ruk hezlwijkt de parapluie, slaat om, een balein knapt dcor, ritst een nijdigen scheur in 't c vertrekn 't Mannetje staat perplex, de juf frouw grient bijna, voojr fcoo-yer Se het ongeluk: overziet. En een nieuwen stroom valn verwij tingen breekt los, heftiger jdan de gieremde wind en tie pletsende regen buien C|< 'tEchtpaar is niet naar het „war terfeest" gegaan, de eerstkomende tram nam het weer op in tegenover gestelde richting als waarvan ze kwamen Zeilen. In de zeil- en roeiwedstrij- den op het IJ te Amsterdam gehouden, door de „Koninklijke" behaalde in de kiel- en middenzwaardjachten 6 meter klasse den 2en prijs (zilveren medaille) de heer E. van Dobben, alhier. Verwond. Gisterenavond werd door de politie een man naar de Smedestraat gebracht, die een ernstige wond aan het hoofd had. Dr. Maas, die ontboden werd, naaide de wond dicht en ver bond den man. AGENDA. Voor Donderdag 2 Sept. Gebouw St. Bavo. R. K. Volks bond, 9 uur Rederijkerskamer. Kathedrale kerk. Cursus in de Kath. Geloofs en Zedeleer. Bioscoop Theater (Gr. Markt) 3, 8 en 9 uur Voorstellingen. Teyler's Stichting, 114 uur Tentoonstelling van schilderijen en tee- keningen. De Kroon S uur, Adrienne Lecou- vreur of het leven eener tooneelspeel- ster. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd.: 1 Sept. LI O v. Opzeeland en J. AVelboren. J P. v. B'am en A. Koster J. A. A. Brinkmans en J. v. MVvereri AVI. Treffers en S. Roeland. J P. Heemskerk en L. v. Oeveren. E J. Bakker en ïffl.l M. v. d. Horst. - P. H. v. Vliet en P. J. v. Vliet J. B. Bickhof en O. J. Brugge. T. Brandenburg en A. C. Snoeks. A. Zwagerman en A. E. Barnhorn A. Aufderheijde en A. Peters. Getrouwd: A. v. Neste en A. M. Buigrok v. d. «Werven P. Chauiron en E. Pauw, P. v Zaa ien cu J. M. Beinema. B Blanket ket en A. H. de Vries. D| 'Dolle en E. Schaap. O. Timmer en J. Suman. O. Fortgens en J. C S. v. Vendeloo. Geboren: 30 Aug. z. van A. Eei'h art—Kessels. 31 Aug. d. v. A. MonePirovano. z. van E. Hartmanv. Essen. 1 Sept. d. van II. M. Toornendde Goede. - z. van P. Boersma.den Adel. Overleden: 29 Aug- 'O. Schoon, 53 j. Smedestraat. 30 Aug. H Stuurman, 91 j. Junsstruat. T. Ophof, 81 j. v. Marumstraat. 31 Aug. G. Zwierv. EsVeld, 80 j Ged. Oudegracht. Politie-Rapport. Gev'onden voorw. 1 gouden medaillon met portret aan het bureau van politie. 1 zilveren ringetje hij Kramer, Tulpenstraat 31 rood. 1 zilveren kinderarmband bij O. S. v. Hemert, Kruisweg 41. 1 zilveren armband bij B. Pescihar, M. van Heemskerkstraat 57. 1 bril in étui bij C'. Kobeletis, Leidscihestraat 154. 1 zwartharig hondje bij Ivunke- ler, Brouwersstraat 126. 1 postduif aan de Mariaschool, Koningstraat. 1 fantasiebroche met portret bij M. Hoes, Spaarnwouderstraat, 10 scihoolspaarzegels bij J, Ho ning, Lombardsteeg. 1 ceintuur bij H. Bekker, Efelft- straat 3 rood- 1 oollyhond bij J. Hensen, A.L. Di- zerinkstraat. 1 leesboek bij B. Ploeg, Gel. O. Gracht. 98. 1 rood bruine avonddoek bij P. El- fering, Badhuisstraat 1 armband bestaande uit zilveren stuivertjes bij D. Kramer, Zuid-Pol derstraat. 1 houten kuif van een kast, bij A. v. Djjkhorst, Oranjeboomstraat. Failliet Verklaarid: Bij vonnis van de Arrondieeemeate Rechtbank alhier d.d. 31 Augustus 1909 zijn in staat van faillissement verklaard Adriaan van Miarkenstein, kaas- venter, wonende te Haarlem, 3V,al- deck Pyrmontstraat. Curator mr. Joost de Graaff. G. Buurmen, rijwielhandelaar te Lisse, curator als voren. S. de Vries, wed. ,W- J,i Cramer, winkelierster in koloniale waren te Zaandam. Curator mr. Johau Spoor. Rechter-Commissaris in alle 3 mr. H. H. van Nes van Meerkerk. (Uitspraken van heden.) Heden werden de navolgende uitspra ken gedaan: T. M., te Haarlem, J. L., te Zand- voort, en M. D., te Beverwijk, over treding Leerplichtwet, f a boete of 5 d .h., fa boete of 3 d. h., en f 10 boete of 3 d. h. J. H. G., te Haarlem, over treding IJkwet, 2 X a0 cent boete of 2 X 1 d. h. A. J., te Velsen, in dron kenschap de orde verstoren, fla boete of b d. h. H. V., te Velsen, P. S. V., te Wijk aan Zee en Duin, en A. J. ÏB., te Bloemendaal, loopen op verboden grond, f3 boete of 3 d. h., f6 boete of 3 (1. h., en f 1 boete of 1 d. h. J. A. T., te Haarlem, en a anderen, overtre ding Politie-verordening Haarlem, f 3 boete of 2 d. h., f2 boete of 1 d. h.. fl Boete of 1 d. h., en aO cent Boete of 1 d. h. P. M-, te Beverwijk, en 3 anderen, overtreding Motorverordening Wijk aan Zee en Duin, allen f 1 boete of 1 DL h. J. V., te Velsen, en G. W. S., te Bloemendaal, overtreding Politiever ordening Velsen, no., 1 fl boete of 1 d. h., no. 2 vrijgesproken. J. HL, en W. H., te Haarlem, overtreding A. P. V. Heemstede, f 1 boete of 1 d. h. D. G., en H. B., te Amsterdam, en J. D., te Haarlemmerliede, overtreding Politie verordening Haarlemmerliede en Spaarnwoude, no. 1 en 2 fl boete of 1 d. h., no. 3 f 2 boete of 1 d. h. P. K., en W. M., te Velsen, overtreding Provinciaal Reglement, f2 boete of 1 d .h. H. D., te Velsen, loopen op den spoorweg, f 1 boete of 2 d. h. C. C. F. D., te Velsen, en 9 anderen, rijden zon der licht, fl boete of 1 d. h. Voorts werden er nog "32 personen veroordeeld wegens openbare dronken schap tot 3 d. h. met 1 jaar opzen ding naar eene Rijkswerkinrichting, 3 d. h., f 10 b'oete of 3 d. h., f 7 boete of 3 d. h., fa boete of 3 d. h., f3 boete of 3 d. h., en f 2 boete of 2 d. h. De beruchte zaak Tan den Baagschan tandarts. De Hooge Raad heeft uitspraak gedaan in de bekende zaak van den Haagschen tandmeester H. H.. door het gerechtshof te 's-Gravenhage, met bevestiging van een vonuis der Haagsche rechtbank, veroordeeld tot 6 jaren gevangenisstraf. Geen der cassatiemididelen gegrond achtend, heeft de H. R. het cassatie beroep verworpen. Failliet verklaard: 25 Aug. F. IngeLs, herbergier t»Wesk- dorpe. 27 Aug. O. Breijer, bierbottelaar l» Huizen. A. Swaneveld, echtg. van P. E. Augustin, koopvrouw in mode-artike len, te Amsterdam. Vernietigd: hét faillissement van G. Meijers, melkrijder te Ouderkerk a. d. Amstel. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzen der niet teruggegeven. Haarlem, 1 Sept. '09. 1M Arbeidswet. Geaehte Hoofdredacteur, *t Spijt me zeer, dat ik de pen moet opnemen, om door middel van uw blad te klagen. Klagen is niet pleizierig maar soms noodig! Ook in enkele geval len gewen se ht, omdat 't aanleiding kan zijn tot verbetering. Mij met deze hoop vleiende, maak ik deze klacht dan ook openbaar. We hebben een Christelijk Ministe rie en dus ook een Christelijk minister van Arbeid. Gelukkig! Aan den heer Talma danken we reeds enkele verbe teringen, die hoewel nog niet van overwegend sociaal belang zich toch kenmerken, als de voorboden van groo- tere werken, in 't belang van ons volk, die ons wachten..Wie onzer zal Z.Exc. in dezen moeilijken strijd niet gaarne steunen? Enkele maanden geleden hebben we den hemel gebeden, dat de uitspraak van de kiezers bij de stembusstrijd zou mogen zijn, voor de Christelijke staat kunde. Deze smeekbeden zijn op heer lijke wijzen verhoord! Dat is theorie nu de prac- tij k! Eenige weken geleden heeft minister Talma een aanvulling der Arbeidswet bewerkt. Een der nieuwe bepalingen is in 't belang der naaisters. Tot heden was 't geoorloofd een naaister tot des avonds 8 uur te laten werken, mits de arbeid niet eerder dan 's morgens 8 uur aanving en 's middags li/3 uur tijd werd gegeven om te eten. Dit vond minister Talma een te langen werktijd, waarom hij bepaalde, dat er enkele drukke maanden in een jaar uitgezon derd 's middags tusschen 11 en 3 uur, 1 uur rust moet worden gegeven en dan later (tusschen 4 en 6i/a uur) li/a uur. De werktijd zou dus per idag 9i/a uur zijn. Voor een vrouw zeker lang genoeg! vooral waar dan in de drukke maanden 11 uur per dag ge werkt kon worden. Z.Exc. vergeel dus ook de belangen der werkgevers niet! De naaisters waren met deze veran dering zeer ingenomen. De lange mid dag van li/a tot 8 uur zou dan gebró ken worden. Theorie Nu de toepassing. Enkele patroons hebben een middel gevonden, om de nieuwe bepaling te ontloopen, n.l. door den arbeid des avonds te 7 uur te doen eindigen. Tt Ge volg is, dat de naaisters dan 's middags ook slechts 1 uur rust genieten en dus van 812 en van 1—7 uur werken, dat is 10 uur De patroon wint dus een half uurtje uit! Dit voordeeltje moet evenwel duur betaald worden. Door wien? Door de naaisters! Deze krijgen nu den geheelen dag slechts een uur rust. Rust? Neen! In die 60 minuten moeten ze vlug naar huis loopen, in haast wat eten en dan weer aan 't werk. In den drukken tijd als tot 8 uur 's avonds gewerkt wordt, is de rust ook slechts 1 uur, zoodat de werksters 't geheele jaar door deze nieuwe regeling geplaagd (om geen harder woord te ge bruiken!) worden. Hun gezondheid en opgewektheid moet daardoor lijden, evenzoo hun arbeidsvermogen! Wfat zegt u van de krenterigheid van deze patroons? En onder deze patroons is een C h r i s t e 1 ij k, een Katholiek werkge ver. Dat Bedroeft me zeer! Wij, Christenen, zijn (n de eersi* plaats geroepen neen verplicht! om ?t goede in de Christelijke wet geving te betrachten. Het orgaan der socialisten moest er kennen, dat de wijziging van minister Talma veel goeds heeft. Waf zal „Het Volkp en z'n volgelingen zeggen, wan neer ze hooren, dat Christelijke pa troons op deze wijze handelen? Ik heb hoop, dat de betrokken Katho lieke patroon, na 't lezen van deze klacht, 't verkeerde van z'n houding zal inzien en gevolg geven aan den wensch van minister Talma en 'des mid dags aan z'n naaisters ook li/* uur rust gunnen. Daarom zal ik elke aanduiding van naam in dit schrijven achterwege la ten, maar ik verzeker, dat wanneer d» verbetering uitblijft, ik de zaak duide lijker zal behandelen. Er staan hier, wanneer men de zaak1 terdege beschouwd, hooge, Christelijke,- belangen op 't spel. U, mijnheer de hoofdredacteur, dan kend voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, Uw 4w. Eon voorstander van Christel ij ke staatkun de. Gras. In Holland's Noorderkwartier is thans zoo'n overvloed van gras, dat hier en daar opnieuw gemaaid wordt. Bij een voortdurend gunstige weers gesteldheid kan nog een goede hoe veelheid hooi gewonnen worde». Roiduc. Tot directeur van Roiduc is benoemd de H Eerw. heer L J. H. A. Schrij nen, thans directeur van het bisschop pelijk college te Roermond. HAARLEM, 1 Sept. Kaasmarkt. Verkocht: 10 stapels kaas. uitmaken de 1350 kazen, wegende 3234 K.G. rt. f 23—f 27. HAARLEM, 1 Sept. Veemarkt Koeien, aangev. en verk. 4 st., prijs f180—f280 per stuk. Nuchtere kalveren, aangev. 28 en ver kocht 20 stuks, pr. f9—f14 per stuk. Schapen, aangev. en verk. 17 stuks, prijs f 14f20 per stuk. AMSTERDAM, 31 Aug. Kipeiere» f3.7of5.50, Eendeieren f 4.15. Aanv. 94d2 sL Middenprijs per 100 f4.34. 30 jonge hanen 24 K.G., 327o ct. o oude hanen 11.25 K.G., 5070 ct., 89 oude kippen 149.7a K.G., f0.20 f 1.80. Medegedeeld door H. O. Tombsbqh en Oo 1 Sept. Vorig» koer» kodaa. Atchison comm. 1151/, 11161/, Denver Rio 47 471/, Erie 35 35 Kans South 47 47V, Pref. 725/g 73 Missouri Comm. 40b/8 41 V« N. Y. Ontario 481/4 485/* Rock Island 38 38*/„ Southern Pacif. 127 127 Railway. 80S', 301/, Union Pacif. 198*4 199 Wabash Comm. 203/4 203/4 Amalg Copp. 84* <4 841/2 Car Foundry MVi «6 Steel Comm. 751/, 761/* Marine Pref. 20*/s 203/4 Comm. 6'/g 61/s Peruv. Pref. S4*/s 341/4 Comm. 83/4 8^/16 Kon. Petroleum 446 448 G'eat Cobar 121 121 Ned. Schuld 2t/s0/. 78 781/, Rusland Hope. 871/, 87'/* Consols »7*/4 873/« Amer. waarden ongeanimeerd. Ruas. fondsen prijshoudend Petroleum aaDd. vast. Tabaksaandeelen onveranderd. Mijnaandeelen stil. Prolongatie D pet. van het Koninkl. Nederl. Meteriologisch Instituut te de Bilt. '(P.r Telegraaf.) Woensdagmorgen 10 uur. Hoogste bari ■meterstand 767,4 te Horta laa< st. 738.9 te Hernosand. Matige tot krachtige W, tot NW. wind. Zwaarbewolkt tot betrokken. Regen buien. Zelfde temperatuur. Stand van heden: 757,5 mil Stand van gisteren: 749 mil. Neiging tot vooruitgang. Thermometeritand Hedenmiddag 12 h. 55 F. 13 C. Laagst»der afg. nacht 52 F. 11 C. Opgegeven door Joh. M. Schmidt, Opticien, Zijlstraat 85, Haarlem. (modern) en een prachtig huiskamer- arneubl. door bijz. omst. aangeboden. (Ook afz.) Zes maftnden oud, kwitan tie en blijvend garantiebewijs ter in zage. Nu voor den hal ven prijs. Te zien vanaf Woensdagmorgen tot s. Vrijdagavond dagelijks van 10 tot 6 uur aan de transport- en bergplaats van inboedels J. C. VAN HOUTEN, Spaarnwouderstraat 28.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 3