BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Sociale Berichten. Uit den Omtrek, Nieuwljes in drie regels. im ©e* versperring op de lijn, ave* «óór de sneltrein moest langskomen. En toen de machinist nog bijtijds zijn tredn liet sloppen, en de conducteur den trein verliet om de versperring weg te ruimen, werd er op dezen laatste ge schoten. Hij werd aan de hand gekwetst. De zoovers doorsnuffelden den trein, maakten zich meester van circa 1000 pond sterling en wisten toen te ontko men. Gelukkig .hebben zij er niet in kunnen slagen, een brandkast met gelds waarden in een der spoorwegwagens open te krijgen. Een weeshuis verbrand. In het Rockaway-Park, bij New-York, is het Katholieke Malachy-weeshuis af gebrand. Zevenhonderd kinderen wer den gered; onder de puinhoopen wer den zeven lijken gevonden en verschei den kinderen worden nog vermist. Be gevangen roglii. De martelingen, die de roghi Boe- Hamara in zijn gevangenschap moet ver duren, hebben ook ten doel, hem be kentenissen af te persen omtrent zijn politieke betrekkingen. En de Maghzen kan zich ook reeds op eenig resultaat beroemen, want de roghi, in zijn open kooi blootgesteld aan de gloeiende zon nehitte, heeft voor een enkelen kroes water gewichtige onthullingen gedaan over zijn vroegere betrekkingen tot Ma- •rokkaansche en Europeesche persoon lijkheden, maar hij heeft nog niet mee gedeeld, waar hij zijn krijgskas ver stopt heeft. Aldus luidt een telegram uit Fez aan de Parijsche bladen. Gevaarlijke reclame. De Amerikaansche winkeliers houden er een eigenaardige, maar gevaarlijke reclame op na. Bij de opening van een ■ieuw warenhuis worden de artikelen voor onmogelijk lagen prijs verkocht. Men krijgt een parapluie voor eenige stuivers, een hoed naar de laatste mode met echte struisveeren voor nog geen shilling. Het gevolg is, dat de koopgrage menigte den winkel als 't ware be stormt, waarbij niet zelden ernstige on gelukken voorkomen. Toen onlangs te Philadelphia "n nieu we zaak geopend werd, werden bij wij ze van reclame den eersten dag alle artikelen voor den eenheidsprijs van 8 stuivers verkocht. De toeloop was zóó geweldig, dat de politie de menschen- massa niet stuiten kon. Urenlang was het verkeer in de straat gestremd. Ver scheidene personen kwamen in 't ge drang onder den voet of liepen verwon dingen op. Te New-York heeft deze wijze van reclame onlangs niet minder dan tach tig slachtoffers gemaakt. Een porselein handelaar had in de bladen aangekon digd, dat hij bij de opening van zijn zaak een eetservies voor den spotprijs van een halve shilling zou verkoopen. Op den bewusten dag werd de winkel door duizenden vrouwen bestormd, die met ellebogen en parapluies elkaar den voorrang betwistten. Te midden van het gedrang ging plotseling het gerucht, dat er brand in den winkel was uitgebro ken. Een onbeschrijfelijke verwarring ontstond. Zij, die de magazijnen reeds binnengedrongen waren, drongen in doodelijken angst naar den uitgang. Niet minder dan zestig personen werden ge wond, een zelfs gedood. Vermakelijke ambtenaarswijsheid. Het moet in Straatsburg gebeurd zijn. Een winkelier wilde stil gaan leven en zou tegen verminderden prijs al zijn goederen uitverkoopen. Dit meende 'nij j zijn medeburgers duidelijk te kunnen maken door een groote katoenen strook aan zijn winkelpui te doen aanbrengen, waarop de woorden: Liquidation totale. .Werkelijk scheen iedereen te begrijpen, dat die winkelier uitverkoop hield. Een commissaris van politie vond dit Fran- sche opschrift echter „oproerig" en ge lastte den winkelier het binnen vier en twintig uur te verwijderen, anders zou proces-verbaal worden opgemaakt. Daar had de winkelier heel wat op tegen, hij liet dus den Duitschen deco ratieschilder, die hem het opschrift had •vervaardigd, komen en vroeg om raad en de schilder wist er wat op. De strook werd eenvoudig doorgeknipt en de woorden omgezet, zoodat er kwam te staan „Totale Liquidation". Toen den volgenden dag de commissaris van poli tie kwam kijken, of aan zijn bevel ge volg was gegeven, toonde hij zich volko men voldaan; dat was ten minste een Duitsch opschrift! De begrootingsdebatten in het Eng. Lagerhuis zijn begonnen. Men verwacht heftiger» strijd en scherpe tooneelen. De Zeppelin III, bij Bülzig geland, is hersteld en gisterenavond opgeste gen voor den terugtocht. Op verschillende plaatsen in Zwe den, ook te Stockholm, het brandpunt der slaking, wordt het werk hervat. Het Servische ministerie heeft de finitief ontslag ingediend. Pasjits zal een ander Kabinet formeeren. Onderscheidingen. H. M. de Koningin heeft benoemd tot hofraad prof. dr. F. J. L Kramer, directeur van bet Koninklijk Huis- archiei, en jbr. mr. E. N. de Brauw, rechtsgeleerd adviseur van het Huis van de KoniDgin. De decoratie van Passtoors. Uit Ginneken wordt gemeld: De tijding, dat onze burgemeester, de EdelAchtb. heer W. C. J. Passtoors, door H. M. de Koningin benoemd was tot ridder in de orde van den Neder landschen Leeuw, verwekte algemeene blijdschap, terwijl een ieder zich be ijverde den benoemde van zijne be langstelling te doen blijken. Ginne ken's Mannenkoor, alsmede de harmo nie Concordia brachten den hoogge- achten burgervader serenades. De afgevaardigde voor Sneek. De „Javabode" meldt, dat de heer Colijn thans nasr Timor is, en dat hij ca terugkomst te Batavia een eenigszins langdurige reis over Java zal maken en eerst in den loop van November zijn reis naar Europa zal aanvaarden. Het aftreden van minister Idenburg. Naar aanleiding van de me dedeeling van „De Vaderlander", betreffende het aftreden van minister Jdenburg, schrijft men aan het (anti rev.) „Arnhemsch Dagbl Het bericht in „De Vaderlander" is opjuist. Het aftreden van den heer Idenburg kon geen verband houden met een verschil in den boezem van het Kabinet wat aangaat de waar deering van en vereering voor dr. Kuyper, daar zulk een verschil niet bestond. Dat de heer Idenburg, ook afgezien van zijne benoeming tot Gouverneur- Generaal, wellicht als Minister zou zijn afgetreden, is overigens niet on mogelijk; het is bekend dat bet mi nisterambt door hem èn in 1902 èn in 1908 alleen is aanvaard uit plichts besef, in strijd met zijn persoonlijke wenscben. Naar wordt gefluisterd is èn aan zijne aanvaarding van eene portefeuille in 1908 èn aan zijn op treden ais Gouverneur-Generaal de UitiDg van den persoonlijken wensch van H. M. de Koningin niet vreemd. Om misverstand te voorkomen wor de hier bijgevoegd, dat de omstandig heid dat de heer Idenburg met dien wensch te rade zou zijn gegaan, na tuurlijk niets afdoen zou aan de ministerieele verantwoordelijkheid voor zijn benoeming. Het Vredespaleis. De heer J. A. G. van der Steur, de Nederlandsche bouwmeester, aan wien door het bestuur der Carnegie-stich- ting het maken van het definitieve ontwerp en de leiding der uitvoering is opgedragen in samenwerking met den heer Cordonnier, die in den regel in het buitenland vertoeft, en slechts nu en dan in Den Haag komt, heeft aan het „Vad." meegedeeld, dat hij in deu zomer van 1911 het gebouw behalve de torens onder dak hoopt te hebben. De torens vereischen dan nog een klein half jaar arbeid. Met het maken van het binnenwerk gaat vervolgens nog geruimen tijd heen. Het geheele gebouw zal gereed en opgeleverd zijn in 1913. Drankmisbruik en gebruik in het Zuiden. In alle provinciën overtreft het aantal vergunningen jaog het wet telijk maximum, maar nergens is dit verschil naar verhouding en ten dee- le zelfs in volstrekt-en zin Zoo groot als in het Zuiden, aldus maken we op uit de cijfers van het verslag, ingevolge de Drankwet uitgebracht. Terwijl bijvoorbeeld in de provin ciën Utrecht en D|renthe het aantal bestaande vergunningen het wette lijke maximum met slechte een groo te hcnderd te boven gaat, bedraagt dat verschil voor Limburg 500, voor Zeeland 600, voor Noord-Brabant, zelfs bijna 1500. Het kan dan ook geen verwon dering wekken, dat, terwijl in andere prov'ncdes menigmaal gebruik is ge maakt va n de wettelijke bevoegdheid cm voor een gemeente het maximum der vergunningen te verlagen, die beveegdaeid voor geen enkele ge meente van Noord-Brabant en Lim burg en slechts voor een paar ge meenten in Zeeland is toegepast. Men staat in 't Zuiden over het algemeen zóó aanmerkelijk boven het maximum, dat er aan een verlaging vooreerst in de verste verte geen denken kan zijn. Het is toch geen zeldzaamheid, dat, er eens zooveel of nog meer, vergunningen. Zijja dan die wet eigenlijk toelaat. Zoo be draagt b.v. voor Breda het wettelijk maximum 69, terwijl er in werkelijk heid 156 zijn, voor 's-Hertogenbosch het maximum 86, het bestaande aan tal vergunningen 194. Van kleide plaatsjes, waar slechts één vergun ning mag zijn, en Waar men' er vier of vijf aantreft, zwijgen wij maar. Ten aanzien van de verloven voor bierver koop is in het Zuiden de ver houding ten opzichte van het Noor den vooral niet gunstiger dan ten aanzien van de vergunnfogen, eer het tegendeel. Het Zuiden is met bierhuizen als het ware bezaaid. Zeeland heeft er o agenoeg .evenveel als Gelderland, Noord-Brabant veel meer dan Noord- of Zuid-Holland en in Limburg is het aantal eenvoudig schrikbarend. Terwijl provincies van ongeveer evenveel of zelfs sterker bevolking het met/aan 4 a 500 verloven afkun nen, heeft Limburg er veel meer dan 5000. Plaatsjes met een paar duizend hebben honderd en meer verloven of het zoo niets is: b.v. Helden 102, Echt 131, Valkenburg 138, jMeerssen 139 Meesbree 140, enz', enz. Men begrijpt het eenvoudig niet, bce er voor elke twintig\ of dertig menschen een bierhuis kan bestaan- Maar wat men wel begrijpt en wat trouwens van algemeene bekendheid is, is, dat in die bierhuizen de clan destiene sterke-drankverkoop welig tiert Maar al ware dit niet zoo, het bestaan dier duizenden en duizenden bierbuizen op eea zoo beperkte op pervlakte voor een zoo geringe be volking is een ernstige misstand, zegt het Huisgezin terecht! „Het Volk" tegen zijn partjjgenooten. „Het Volk" schrijft onder het op schrift: „Gauw een apart Lokje" het volgende: Te 's Hertogenboscb is door zestig personen een „R. K. Bond van Es perantisten" in Nederland opgericht. Dat zijn nog eens kosmopolieten, die hun geestdrift voor de nieuwe grenzende-wegvagende wereldtaal niet beter weten te uiten, dan door zich terstond in een eigen gods diensthokje voor de overige wereld taalbeoefenaars af te grenzen I Maar het „Vaderland" weet evenals andere Haagsche bladen te melden: Alhier is opgericht de Socialista Klubo Esperantista Frateco, naar de oprichters hopen, de kiem van een Nederlandschen Bond van so cialistische esperantisten. Dat zijn Dog eens kosmopolieten Een Nede-rlanclsch schip gestrand. Reuter seint uit Bremen, dat het reddingstation Barhöft van de Duitsche maatschappij tot redding ran schip breukelingen telegrapheert dat, den 31sten Augustus is gestrand de Neder landsche tjalk „Nooit gedacht," kapi tein K. Everts, geladen met haring, en bestemd van Etnmen naar Stettin. Vijf der opvaienden zijn door de reddingboot van het 6tation gered. Da Cholera. Het heele land is in de weer om de gevreesde cholera te localiseeren en 't buitenland spant zich ijl om onze havens besmet te verklaren. Dat dit alles een groote schade aan onzen handel berokkent-, laat zich begrijpen. i\Viïj geven ©en opgave hieronder van i I nieuwe verdichte gevallen. TE ROTTERDAM: Aan boord van den lichter Johanna, II, bij het 6-jarig dochtertje van den schipper A. B., wiens vaartuig ligplaats had aan pa,al 4 in de Maashaven Z-.Z. en gistermorgen naar de ÖVSaalhaven is verhaald; in de Gronjéstraat no. 6 bij het- aldaar wonende 8-jarige meisje J. P. bij J. L. ,i n de Oompagniestraat no. 19 bij- O. K. aan de Boezemkade no. 25; bij G. van [Wj. aan de Passarel- straat no. 18a; bij C. H., een man zónder vast woonverblijf. Al deze personen zijn naar de ba rakken overgebracht. Nog heeft zich een nieuw verdacht gfeval voorgedaan aan boord van de schroefstoomboot Allemania, bij den kapitein van die boot. Deze scuroef- stoomboot, die ligplaats had op de Maas aan boei 1, is naar de Willi el- min akade verhaald en onder toezicht gesteld Be opvarenden zijn aan boord gebleven. Voorts bij den bootweker S- in de Adrian astraat no. 375, die in zijn wening verpleegd wordt. Een dochtertje van den werkman N. B. uit de Ru broekstraat uo. 86, wiens vrouw aan cholera, is over leden, is uit de observatieinriidhting op den Schiedamschendijk naar de barak overgebracht. Bij het kind hebben zich verdachte verschijnselen geopenbaard. TE UTRECHT is een dertigjarige vrouw van een schipper uit Rotter dam, liggende met zijn vaartuig in het Mërwedekanaal bij Utrecht, als verdacht lijdende te zijn aan cholera, overgebracht naar de barakken. On middellijk zijn de noodige voorzorgs maatregelen genomen. Burgemeester en JVc tii c-uders hebben de openbare badplaatsen doen sluiten. Te HALSTEREN bij BERGEN OP ZOOM deed zich gisteren in de Eendracht, nabij Tholen. een ver dacht geval voor, met doodelijken af] cop, bij den schippersknecht A. D.. 47 jaar, die voer op de Cornelia Johanna, thuisbehoorende te Burg- sluis (gem. Haamstede). Het schip was van Rotterdam gekomen om hier een lading buizen in te tnemeli. Maan dag deden zich de eerste verdachte verschijnselendiarrhee en braken voor, en gistermiddag ongeveer 2 uur bezweek de man. Zijn lijk is he dennacht op de algemeene begraaf plaats ter aarde besteld. Be uitwerpselen zijn door den in specteur van het geneeskundig staatstoezicht, die spoedig ter plaat se was, naar Utrecht tot onderzoek opgezonden. Alle voorzorgsmaatregelen zijn ge nomen, en het vervoer van visch uit de rivier de Eendracht is Van heden af verboden, daar uitwerpse len in de rivier zijn geworpen en dus dat water besmet is verklaard- TE EMMERIK is een knecht van 't uit Rotterdam gekomen schip Avontuur II, als verdacht van te 1 ijlen aan cholera, in een barak ge plaatst. Het schip mocht niet verder varen. Te IJMUID'EN bevind zich aan boord van het stoomschip Fiducia, van Archangel komende, een zieke schepeling, die naar de barakken ge bracht werd ter observatie. Te BUSSU.M is Woensdagmiddag aan het station uitgestapt een onge steld geworden reiziger, De L., van Amsterdam, die naar Hilversum wou gaan. Door het dienstdoende sta- tionspersoneel werd dr. Die Jong uit het Prins Hendrikpark gehaald en de politie gewaarschuwd. Dfe patiënt heeft gebraakt. De kleine wacht kamer, waarin de man behandeld is, blijft voorloopig gesloten. De patiënt is per rijtuig naar Hilversum ver voerd.. Het geval te Dj or dr echt is gebleken geen cholera te zijn. D|e bestrijding der ziekte. Tegen Vrijdag zijn in het Gouver nementsgebouw te Haarlem de voor zitters van de gezondheidseommis- siën voor Noord-Holland en de in specteurs van het staatstoezicht te zam^n geroepens, om, onder leiding van den hoofdinspecteur, dr. Ruysc.li, de maatregelen te bespreken ter voorkoming en zoo noodig bestrij ding der cholera in Noord-Holland. Te Breda heeft de politie Dinsdag petroleum in haven en grachten ge- wcrepn, om1 het gebruik van het wa ter als drinkwater onmogelijk te ma ken, zonder de visschen te dooden. Ook te Uithoorn Zijn in Iden Am- stel 50 vaten carbol geworpen. Het ontstaan ider zjiekte. Men begint meer en meer te ver moeden, dat ook de te Rotterdam geconstateerde gevallen hun ont slaan aan besmetting (door schepen uit besmette havens afkomstig, heb ben te danken. Althans een der lij ders werd ziek nadat hij op een Rus sische boot had gewerkt, terwijl ook vermoed wordt dat de vader ider vier aan cholera overleden kinderen met dergelijke boot contact had gehad. Ook is mogelijk dat de rivier door de uitwerpselen van zieke ©f ba cillen dragende matrozen aan boord van Russische schepen is besmet." Een moord. De stucadoor Th., te Meijel, die in den avond van 22 Augus tus met een mes levensgevaarlijk werd verwond, is Maandag aan de gevolgen daarvan overleden. De justitie van Roermond heeft een onderzoek in loco ingesteld en het lijk van den verslagens doen onderzoeken. De vermoedelijke dader is in de ge vangenis te Roermond opgesloten. Moord te St. Oedenrode. De Bos sche justie vertrok gisterenmorgen naar St. Oedenrode, alwaar gisterennacht H. L. Hozemans, gepensioneerd militair, is doodgeschoten. De vermoedelijke dader, Andries Hozewol, is voortvluchtig. Een poging tot moord. Te Philip pine (Z.) is een poging tot moord ge pleegd op een vrouw. Zij werd door een schot in het hoofd verwond. De dader is aangehouden en heeft bekend. Drinkdwang. Het „N. v. N." maakt melding van een ergerlijk staaltje van drinkdwang, dat in de afgeloopen week in een dorp van het Oldambt is voor gevallen. Bij den landbouwer B., te E., was men op het land aan het koolzaad dor- schen, en, zooals op het land hij zulke plechtigheden in deze streken nog steeds gebruikelijk is, werd de drankflesch ge ducht aangesproken. De zoon van B., tevens landbouwer in een naburig dorp, was mede met zijn personeel bij het dorschen behulpzaam. Een van die ar beiders, een zekere M., weigerde on danks alle aansporingen, drank te ge bruiken, vooral ook omdat zijn broer het vorig jaar ter gelegenheid van een bruiloft tengevolge van overmatig drank gebruik is overleden. Toen iedere aan sporing niet hielp, zei de jonge land bouwer, dat hij een arbeider, die geen drank gebruiken wilde, niet langer kon gebruiken. M., die verscheidene jaren op de boerderij werkzaam was, heeft nu buiten de gemeente werk moeten zoeken en heeft het gelukkig ook voor loopig gevonden. Een afdoend middel. Te Weerselo (Ov.) heeft het gemeentebestuur in een diepen waterplas, welke ontstaan was door zandgravingen langs den nieuwen straatweg en door velen als bad plaats werd gebruikt een aantal va ten met teerwaler doen werpen. De lust tot baden in deze plas zal nu wel niet groot meer zijn, want het water ziet er vuil uit en verspreidt een alles doordringende lucht. 't Vee op stal. Bij Heerenveen heli-, ben verschillende veehouders hun rund vee wegens den hoogen waterstand op stal moeten zetten, waar het met gras gevoederd wordt. Dat gras moet elkem dag gemaaid worden en dat is rqe een, werkje! De maaiers slaat tot over de enkels in het water om hun werk te verrichten. Spoedige hestelling. Een brief, uit Deventer verzonden op 21 Aug. en be stemd voor het plaatsje Dordt bij Bath- men (Overijsel) arriveerde op 22 Aug. in Dordrecht. Men bemerkte echter, dat daar de brief niet thuis behoorde en zond hem naar Nieuw Dordrecht (Drente), waar hij blijkens het poststempel op 23 Au gustus aankwam. Alras werd de fout bemerkt, en den volgenden dag (24 Aug.) was de brief inKlazienaveen (Drente)! Ten slotte kwam de brief in handen van een post-ambtenaar, die wist, waar Bathmen lag, en prompt op 25 Aug. was de brief in Bathmen. Versierde tramwagens. In aanslui ting met wat onze medewerker F. de ze week in „Van alles wat" schreef over versierde tramwagens in 's-Gra- venhage, volge hier een en ander wat de Haagsche correspondent van „De Maasbode", over deze tramwagens, die Dinsdag heel den Haag in verrukking brachten en veel tot de feestvreugde bijdroegen, schreef: „De versierde trams er waren er nu een en twintig waren het hoofd- attractiepunt van den ochtend. Wat ze verdienden! Jammer alléén, dat'tweer zoo onzomersch guur was. Heftige re genbuien doorweekten de wachtenden, die dan soms plotseling weer in 'n ste kend zonnetje werden gezet en daarbij te lijden hadden van de geweldige val winden, waar het Gevers DeynootpleJn zoo aan onderhevig is. „Enfin: de belangstelling in deze heusch-mooie wagenversiering was wel verdiend. Er waren er komische als: de poppenkast, zeer natuurgetrouw weergegeven, een in een woonwagen ge- transformeerden motorwagen „de tent van BJanus,", waarboven op pierrots en pierrettes. Ook echter hoogst artis tieke bloemversieringen, die oen weelde van kleuren en groen te zien gaven. Dan was er een tot tunnel o verbouw- d* motorwagen met daarbij een voll»- dig« tmder-loeomotief met volledige uit rusting. „Afzonderlijk is te vermelden nog de met watten overkleedde, in een sneeuw- paleis herschapen motorwagen, die met een len prijs bekroond werd. Dit was werkelijk wel een van de méést artis tieke wagens. Jammer, dat de wind met hééle vlokken die watten wegstoeide en ze rondstrooide over de druipnatte kij kers. Alle bladen zijn het er over. eens, dat deze manier van versieren werkelijk uniek en buitengewoon is! Do dijk doorgestoken. In de ge meente Weststellingwerf is de polder dijk om tie polder van de familie Sickm- ga bij nacht doorgestoken, om aldus het vele water te loozen. De politie zoekt de daders. Ben. aanhouding. Te Hengelo zijn drie Duitschers aangehouden, verdacht te Nordliorn den fabrieksarbeider B. vermoord en daarna in de Vecht gewor pen te hebben. Brandstichting. Te Zuidwending heeft men gepóogd twee boerderijen in brand te steken. Het plan is verijdeld. De politie doet onderzoek. Verdronken. Te Delfzijl is door onbekende oorzaak de 25-jarige Hen drik Schepel in een sloot geraakt en verdronken. De Midden st andst entoonstellm g gealoten. Dinsdagavond is de Middenstands- tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam gesloten met een vroolijken omgang van bestuur en exposanten muziek voorop. Gister middag vergaderde bet bestuur met de exposanten om officieel afscheid van elkander te nemen. De tentoonstelling is in het geheel bezocht door ongeveer 180.000 beta lende bezoekers. SCHOTEN. Burgerlijke Stand. Onder trouwd: K, Visser en G. M. Fort- gens. Getrouwd: Th. Ph.Bpook en H. Bilars. Geboren: d. van A. C. van Velzen Beekhuis. d. van G. E. Wijers Staal. d. van E. M. BakkerStef- fers. d. van G. NumanHiemstra. d. van D. Woltersvan der Wal. BLOEMEUDAAIi. Burg. Stand. Geboren: d. van J. A. G. BendersLefèbre. d. van A. Offenbeig-Veen. d. van J. P. van der HamKohier. Overleden: R. Ter Berg, 69 j. Ch. J. Ehmen, 74 j. VELSEN. Gemeenteraad. Gisterenmiddag vergaderde de Ge meenteraad, hoofdzakelijk om te be raadslagen over het besluit van Ged. Staten, waarbij de herstemming niet ongeldig werd verklaard. Doch alvorens aan de werkzaamheden te beginnen herdacht de Voorzitter den verjaardag van H. M. -de Koningin, hij wees er op, hoe deze blijde dag in het geheele land met opgewektheid is gevierd en hij verbond er aan een har- teiijken wensch voor 't welzijn v(an H. M. en het Koninklijk Huis. Behalve eenige bekende linksche heeren, die de onheuschheid begingen te blijven zitten, hoorde de Raad, staande deze indrukwekkende woorden aan. Hierna kwam in behandeling 't besluit van Gedeputeerde Staten, strekkende tot nietigverklaring van 't raadsbesluit, waarbij de heeren Koelemeij, Mulder en v. Rhijn niet werden toegelaten. Wij hebben 't besluit van Ged. Staten en deszelfs motiveering reeds meege deeld. Zij grondden het op deze over weging, dat de gewraakte informalitei ten geen invloed zouden gehad hebben op den uitslag der stemming. B. en W., althans de meerderheid van 't College, de Burgemeester en wethouder Uiten- daal, adviseerden zich bij 't besluit van Gedeputeerden neer te leggen, doch de minderheid, de heer Netscher, wilde in beroep gaan bij de Kroon. En in den breede zette hij uileen om welke re denen. Een heel handig foefje had de heer Netscher hierbij gevonden. Het gaat hier niet om den uitslag, betoog de de heer Netscher (waar anders om? Red.) doch om de principiëele vraag of de Wet, zij het dan ook te goeder trouw, door verkeerde handelingen van derden te kort was gedaan. Hierna werd een discussie gevoerd, die meermalen zeer scherp was. De heer Vermeulen wees op het onzinnige besluit, dat de meerderheid van. den Raad destijds genomen had, hij verde digde 't besluit van Gedeputeerden, waarbij de Voorzitter hem ondersteun de. Doch de heeren Netscher, Schuite- macker en Brok wisten het natuurlijk beter dan Gedeputeerden. Tèn slotte, zooals te denken was, werd 't voorstel van B. en Wl. ver worpen met rechts tegen links (57) en 't voorstel-Netscher om bij de Kroon in beroep te gaan, aangenomen. Hoewel de vergadering reeds gesloten was, deelde de voorzitter op een desbe treffende vraag mede, dat door Z.Ed. Achtb. met 't oog op voorkomende gevallen van cholera eUers, maatregelen voor IJmuiden reeds waren getroffen, en voof andere deelen der gemeente gaande zijn. BEVERWIJK. Da nieuwe school. Gisterenmorgen- te 11 uur werd de jiieuwe openbare! school voor 1. en m. p. 1. o. in de Schoollaan alhier officiéél in gebruik genomen met een rede van den burge meester. jhr. Strick van Kinschoten, uitJ gesproken in tegenwoordigheid van ver schillende oud e r w ij s au to r it ei I en aldaar •«het personeel e* de leerlinge* Ier school, die in heit nieuwe gebouw woin den gevestigd. Onbeetelbarepostetukken. Aan het postkantoor aibier liggen de volgende onbestelbare brieven en briefkaarten. Van Beverwijk Streebe, Amsterdam. Leidsman Groningen. M. G. Sanders, Amsterdam. Gebr. Diel, Hamburg. Van Wijk aan Zee: Mej. A. God vliet, Haarlem. D. Diesbergen, Helder. Jongej. J. Vuurhart, Utrecht. L. Kraal, Zand voort. HALFWEG. Het Koninginnefeeat. Trota het ongunstige weer is, hier op eene waardige wijze het Koninginne feest gevierd. In den optocht blonken vooral uit de versierde wagens van „de Gezel lige Vingerhoed" en „Halfweg» Handwerksehooi", die dan ook reep.; de le en 2e prijs verwierven. Vcor het mooist opgetuigd span. werden prijzen toegekend aan J.: Ackermann en A. J. Barendregt. Aan het ringsteken per rijtuig werd door 13 paren deelgenomen. Efe prijzen werden behaald door: J. Ecesburg le, een eikenhouten re gu ls teurklok P. de Vries 2e, een nik kelen bcuilloir met plaat; R. Ide Jong 3e, een gebakschaal met 12 sohokel- tjes: Th. v. d- „Wulp 4e, een toilet- doos. Bij de beoordeeling van mooist versierde rijwielen stond de commis sie ook voor eene moeilijke keu®. Ze zagen er allen fraai uit. Na grondig® beschouwing werden resp. de le, 2e, 3e en 4e prijs toegekend aanmej. S. Cornelissen, R. Witte, K. Berke meier en J. Cornelissen, (een baro meter, een rij wiel lantaarn, ven Krejidi met kiekje en een bloemtafeltje). Foor 49 dames en heeren werd deelgenomen aan het ringsteken per rijwiel. Na hardnekkige kamp wer den ten slotte resp. de le, 2e, 3s en 4e prijs (een staand klokje met mahoniehouten kast, een z.ilverea horloge, een theeblad en eene cia® sette) behaald door S. idë Jong, H. S. Knoop Jr., C'. Dlijkzeul en A. Kerk hoven, terwijl een troostprijs va» f2.50 werd toegekend aan E. Wet ten brugge. Van de overige wedstrijden was uitslag als volgt: Mastklimmenle prijs A. Hame- ling, 2e prijs R. -Schippers, 3e prijs T. Grouwelman, 4e prijs J, Dtekker, 5e prijs G. van Keulen, 6e prijs E de Boer. Zakloopenle prijs 'J. Anspacx, 2e prijs K. van Keulen, 3e prijs B. Hameling, 4e prijs F. van Hoof, 5e prijs H. Greeven, 6e prijs A. Peet oom. Tobbetje stekenle prijs K. Koel', 2e prijs A. van der Hooft, 3e prii* ML Griffioen, 4e prijs O. de Winter, 5e prijs P. Goozien. Ballen dragenle prijs AL de Mol, 2e prijs J. Hameling, 3e prijs L. L-uke Jck, 4e prijs 11,. de Wit, h» prijs L. Luke Cd. Turfrapen le prijs A. T.jalma, 2e prijs J. Wild erom, 3e prijs A. de Mol, 4e prijs M. de Boer. Hardloopen met hindernissen l« prijs J. van Hoof, 2e prijs Nim mer in g. 3e prijs Wl Ooms, 4e prijs A. de Heij, 5e prijs G. Groenewegen. Met een toepasselijk woord werden de prijzen uitgereikt door den Be schermheer der „Oranjevaree ai- ging", Jhr. Mr. E. H. E. Tediag van Berkhout. Nog kau worden ver meld dat de woning van den Bur gemeester 's avonds prachtig was ge- illumineerd met electrised licht.; Bbor 'net ongunstige weer kwam vaa de overige verlichting met lampion» weinig tot haar recht, hetwelk aaer was te betreuren, want velen hadde» er zeer veel werk van gemaakt. HILLEGOM. Door de cholera. Alhier hebben teel bloembollenhandelaren uit Frankrijk bericht ontvangen de reeds bestelde bloembollen en planten toorloopig ni»t af te zenden, wegens het voorkortte* van cholera hier te lande. Belangrij ke verbetering. jNaar wij uit goede bron vernemen, ij- wordt in verband met de bestrating der Mariastraat de speelplaats der R. K. Parochiale Jongenschool nset klin kers bestraat. Daardoor wordt een aanmerkelijke verbetering tot stand gebracht. LISSE De nieuwe school ingewijd. Gisteren is de nieuwe R. K Jongens school alhier, door den Zeerïerw. heer pastoor ingewijd. De leerlingen der school warvn allen in de kerk vereenigd. en gingeü, na het zingen van den lofzang „Veni Creator" in optocht naar de nieuwe school. Hier waren ook tegenwoordig de leden van het kerkbestuur, bene vens de aannemers, de heeren J. ea S. Barn hoorn. Na de wijding der school begaven allen zich wederom naar de kerk, waar een gezongen H. Mis werd opgedragen. Na afloop hiervan begaven allen zich huiswaarts, waarna de leerlingen des namiddags te halt twee weder in de school bijeen waren en de lessen een aanvang namen. Van de acht lokalen zijn er zes ih gebruik genomen en wel op de volgende wijze: De le, 2e, 3e en 6e klasse beneden in de school en de 4e en 5e klasse zijn boven geplaatst. Het katholieke Lisse wenschen wij van harte geluk met deze nieuwe on derwijsinrichting, welke weder een sprekend bewijs van de groote vlucht van ons Katholiek «nderwijs is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2