JEZUS KOMT I. SCHIPPER, Cr. Houtstr. SB. Stadsnieuws Kerknieuws. Arrondissements-Reehtbank ie Haarlem- Landbouw en Visscherij. Marktnseuws. Laatste nieuws. Amsterdamsche Beurs. Voorbereidingen en dankzeggingen bij de H. Communie op eiken dag der week. in LINNEN BANDEN 55 c. en 60 c. In LEEREN f 1,25, f2 en f2,50, Gemeentezaken, tiet museum van Kunstnijverheid biör wer(1i gedurende de maand Au 9tus bezocht door 896 belangstel Weerbericht. Barometerstand. Aanbestedingen. Rechtszaken. 48V» at)'»/* 8V» Van den zolder. Een jongetje Van D. F. viel van den zolder bij den vrachtrijder S. met het gevolg dat hij een arm brak en verwondingen be kwam aan het hoofd. Door dr. De Graaff werd het kind Verbonden. HAARLEMMERMEER, Vroege arbeid. Toen nog het grootste gedeelte der bevolking te Haarlemmermeer in diepe rust lag, Waren reeds tal van landbouwers en Veldarbeiders, begunstigd door het maanlicht, bezig aan den veldarbeid, ffier de dageraad aanbrak, was reeds menig voer erwten binnengehaald. •Tammer, dat de arbeid tengevolge van den regen weer spoedig gestaakt moest Worden. SLOTEN. Gras ingekuild. Met het oog op het ook voor den bouw van bet öabooi ongunstige weer, wordt in deze gemeente en omstreken door meerders veehouders gras ingekuild. Personalia. Tot onderwijzer aan een bijzondere school te. Dirksland is benoemd onze stadgenoot, de heer Kast De heer M. J. Laneeveld, die thans aan de 2Je Doopsgezinde school alhier werkzaam is, gaat onze stad Verlaten en zich vestigen te Hilversum, Waar hij benoemd is tot hoofd eener «chool. Een voordracht. Voor onderwijze aan de school voor Daeer uitgebreid lager onderwijs No. 1. (vac. R. de Waard,) bevelen B. en w. aan: 1. P. Rezelman, onderwijzer aan school no. 6 alhier (jaarwedde f750. 2. J. de Vries, te Doetichem, (jaarw. f 850.) 3. H. J. Bitter, te Gouda, (jaarw. f925.) Een waarschuwingsbord. Door bet Bestuur van den Alge- meenen Nederlandscben Wielrijders- öond is tot B. en W. een verzoek schrift gericht om vergunning tot plaatsing van een waarschuwingsbord I aan d9 Kleverlaan nabij de Korte ^leverlaan onder de gemeente Bloe- mendaal. B. en W. vragen bedoelde vergun- ting, welke wordt gevraagd in het belang der veiligheid, tot wederop- *eggens te mogen verleenen. [Afwijking der bouw verordening. De firma Peltenburg en Zn., ver boekt een broeikas te mogen bouwen Verder dan 10 meter van den openbaren Weg, (art. 7 der B. V.) op een terrein iö dön Veerpolder. Grondverkotp. B. en W. deelen mede, dat een ge deelte van den berm van den weg Tangs de Leidsche Vaart onder Noord- Wijkerhout, staat ten name van de kemeénte Leiden en de gemeente Haarlem gezamenlijk. Aangezien de gemeente Leiden eeni- §en grond daar ter plaatse wenscht Te verkoopen, heeft zij tot het college Van B. en W. bet verzoek gericht, daartoe te willen medewerken. Van de zijde van B. en W. bestaan tegen zoodanige medewerking, welke Wederzijds door Leiden is verleend bij de overdracnt van den weg langs de Leidsche Vaart aan de gemeente Heemstede, generlei bezwaren. He wedstrijden van Koninginnedag Na afloop der feesten begaven de putaties van een aantal vereenigingen, Wen van het hoofdbestuur en van kommissiën en verdere genoodigdea Tich naar de bovenzalen van „De Kroon", waar men eenige oogenbiik- *en heel gezellig doorbracht. De bijeenkomst werd geleid door den onder-voorzitter der Vereenigiog ^Koninginnedag" den heer A. van RoBsum, die den uitslag bekend maakte van de verschillende wedstrijden, be boet met gejuich en fanfares. De uitslag der versierde vaartuigen deelden we reeds gisteren mede in ons blad. Vóór 't leest heeft plaats gehad, 'ebben wjj nooit te klagen over tip Toezending /van communique's door vereen iging Koningin1 ied;ig.' "Tel echter op den feestdag zelve a T daarna. En al kunne/n dia |iiet Jkeer strekken tot 't welslagen Ider "«ftsten, wij zouden, het wel op .prijs bellen dat de ▼ereeniging ook na vangen diensten eji medewerking ?foige attenties aan de Pers bleven •^wijzen, fflöj ontvingen blv. niet de opgave prijzen, uitgeloofd aan de diverse /*Ugvereenigingen, waarom wij ze 'u neg maar laten volgen i. Rte mannenzangtvereeinigilng Cjaeci- i8- uit Beverwijk, ging strijken met ejj eesten prijs, f 100, toegekend ®or de Veajepniging Koning) Mnedag; kn tweeden prijs f50 verkreeg de diziekvereeniging Post-Harmonie, >en derden prijs £25, de Christelijke •ngvereeniging Soli Deo Gloria. M.useum van Kunstnijverheid. lenden De arm het museum verbon den boekerij was gedssrende deze maand gesloten doch werd 1 September we derom voor het publiek geopend De nieuwe catalogus der hoek- oq plaat werken ia gereed gekomen en wordt verkrijgbaar gesteld voor wie van de boekerij gebruik wenschen te maken. In de aan het museum verbonden school voor kunstnijverheid werden de daglessen op 1 September hervat. Vrouwelijke en mannelijke leerlingen kunnen zich voor het volgen van den cursus alsnog laten inschrijven. „Haarlem's Zanggenot." A. 8. Zondag zal onze Haarlemsche Liedertafel „Haarlems Zanggenot", enkele nummers voordragen met be geleiding van de „Harmonie", en alles onder leiding van den directeur N. H. Andriessen, op de buitenplaats van Mevrouw Visser van Hazerswoude— van Merlen, te Overveen. „Haarlems Zanggenot" was door Mevr. Visser uit- genoodigd deze uitvoering te geven. Hedenmorgen had op de Algem eene begraafplaats, een droeve plechtigheid plaatsdaar werd ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer C, Schoon, in leven trouw werkend lid van „Haarlems Zanggenot". In grooten getale waren de leden van Zanggenot op hetKerkhofsamen- gekomen, om hun overleden vriend een laatste hulde te brengen. Onder leiding van den directeur, den heer N. H. Andriessen, zong de liedertalel „Goede Nacht" van Pred. Roeske. Het was een treffend oogenblik, dat op alie aanwezigen een diepen indruk maakte. In ,.de Kroon". In „die Kroon" werd gisterenavond voor het eerst ©en voorstelling ge geven idoor een gezelschap Brussel- sche artisten, onder directie van den heer Pothaxst. 'tKlassiek© Eransche drama „Adrienne Liecouvxeur" yan Scribe werd opgevoerd voor een ge hoor dat bij deze voorstelling althans gerust wat talrijker had mogen zijn. Het Eransche drama', geschreven in den „grooten stijl", werd ook in dien stijl gespeelddeclamatorisch en iet wat pathetisch, op wat wij nu, noe men- „de ouderwetsche manier". Het mooie van die ouderwetsche manier lieten ons mevrouw en de heer Pot- harst als Adrienne en kHehon.net op voortreffelijke wijze zienTrouwens, de meeste medespelers waren zeer geelde heeren over het algemeen veel beter dan de beide andere dames die in overdrijving vervielen en d-a dramatische toon in het gezwollene lieten vervallen. Als geheel maakt dit gezelschap, dat daarenboven het Nederlandscih welbeschaafd en voortreffelijk voor draagt (wat bij den Vlaamschen tongval een loffelijk getuigenis ver dient) een zteer goeden indruk itn dit bekende tooneelspel, dat hedenavond nog eens zlal gaan en da|n inder daad voor een volle zlaal verdient te weiden gespeeld Het nieuwe gebouw van den Bond van Oud-Oaderoffieieren Dinsdag is het nieuwe gebouw der a-fdeeling Haarlem van den Kon. Ned' Bond van Oud-onderofficieren plechtig geopend. Vele leden va# *t Hooidbesfunrri der afdeeling .Haarlem, eereloden, de bouwers, enzt waren tegenwoordig. Teen de beschermster, mevrouw Visser, binnentrad zongen allen baar een welkomstlied toe, waarna de voorzitter haar verwelkomde en vender dank bracht aan allen die zich verdienstelijk hadden gemaakt of wel die sympathiebetuigingen hadden ingezonden. Ook door den Alg. Voorzitter, den heer Job. de Breuk, werd een har telijk woord van waardeer:ng ge sproken. Dte voorzitter wtetrd gehul digd, alsmede de Beschermster. Een gedenksteen werd te hater eer ont huld Dicor Mevrouw Visser werd ook nog- een enkel woord gespr oken, dat diepen indruk maakte. Na de of'fieieele plechtigheid bleef men nog lang gezellig bijeen. De nationale bloemententoonstelling in 1910. Door Z. K. H. den Prins der Nederlanden, zijn als prijzen voor de nationale bloemententoonstelling twee groote zilveren medailles geschonken. De bloembollenbeurs alhier werd op Maandag 30 Augustus bezocht door 353 personen en hebben zich dien dag drie leden bij de Algemeene Vereeniging ▼oor Bloembollencultuur aangesloten. Voetbal. J.l. Zondag speeelden „Sport IP ,te Zaandam tegen de H. F. C. „D. Q .S. B." van hier. Voor de rust speel de „D. O. S. B." tegen een zwajresn wind in, waardoor „Sport" tweemaal wist te doelpunten. Na de hervatting werd er door „D. O. S. B." 4-maal ge doelpunt, waartegenover „Sport een goal wist te stellen, zoodat „D. O. S. B.* welverdiend won met 43. Voorzorgsmaatregelen. Door de mili taire autoriteit alhier is ter kennis van heit garnizoen gebracht, dat wegens voorkomende choleragevallen geen ver lof dan, in hooge noodzakelijkheid mag wo,rden verleend naar Breda en dat vandaar alhier van verlof terugkeerende militairen ter observatie in de militaire ziek enin,richting moeten worden opge nomen. Dei rechter va* instructie. Mr. J. D. Pasteur, rechter in de Rechtbank al hier, is gedurende het tijdvak 1 Sept. 19091911 benoemd tot rechter-com- missaris ter instructie van strafzaken alhier. Volksweerbaarheid. Zaterdag a s. zul len de vereenigingen Volksweerbaar heid, afd. Haarlem, en Bloemendaal Commando, een velddienstoefening hou den in de richting van Driehuizen. De leden zullen zich te half 9 uur n.m. ver zamelen aan hef station Overveen. Bij de oefening wordt gebruik gemaakt jran losse patronen. K»ibestrating. Een begin is thans ge maakt met het, inplaats van klinkers, met keien bestraten van den Raamsin- gel, van de Raambrug naar de Leidsche brug. Nu zal de Leidsche straat spoedig volgen. Van licht verstoken. Werd onlangs melding gemaakt van het aanbrengen van gjcootere ballons aan de booglam pen op het Pretoriaplein, hetgeen in den beginne eenigszins verbetering in de verlichting bracht, het is nu en voornamelijk gedurende de stormachtige dagen, dat daar ter plaatse weer alles van verlichting is verstoken. Tramvertraging. Gisterenavond om streeks 7 uur ondervond da dienst der E. S. M. vlak bij de Eendjespoort-' brug op den Kampersingel eenige ver traging, doordat een tramrijtuig bij het oprijden der brug plotseling defect ge raakte aan een der meters. De rei zigers moesten in een anderen wagen overstappen, en toen werd het defecte tramrijtuig door een ander naar de re mise getrokken. De dienst ondervond ongeveer een kwartier vertraging. Nog een vermiste! Sedert hef be gin van de vorige week wordt alhier vermist zekere Van W., men vermoedt dat hem een ongeluk is overkomen. Biesinettelijke ziekten. In de week van 23 tot en met 31 Augustus, zijn ter kennis gebracht van den Centralen Ge zondheidsraad de navolgende gevallen van besmettelijke ziekten: Aziatischecholera: Uithoorn 1 Roodvonk: Haarlem 2. Diphtheritis: Aalsmeer 1. Verloven ingevolje de drankwet. B. en W. brengen ter kennis, dat bij hen zijn ingekomen de navolgende verzoeken le'van H. J. Hensme om verlof tot het verkoopen van achobol houdenden drank anderen dan sterken drank voor gei ruik ter plaatse in't benedenlokaal van 't perceel aan de Spaarnwouder- straat no. 48 van A. J. de Zwaan voor 't perceel aan 't Spaarne 28; van J. A. Jan8e voor 't perceel aan de Spekstraat 8; en van H. J. Koster voor 't perceel aan 't Donkere Hpaarne 34. AGENDA. Voor Vrijdag 3 Sept. Gebouw St. Ba to. R. K. Volks bond, 9 uur Rederijkerskamer. Kathedrale kerk. Cursus iu de Kath. Geloofg en Zedeleer. Bioscoop Theater (Gr. Markt) 3, 8 en 9 uar Voorstellingen. Teyler's Stichting, 114 uur Tentoonstelling van schilderijen en tee- keningen. De KrooD i uur, De vrouw van den bokkenrijder. Burgerlijke Stand. On ;dertrouw;d2 Sept. J. F, H. Huntink en A. M Giebels Getrouwd: Mr. J- Vinke en H. A. Terbrack. Geboren: 1 Sept. 'zl van G. de Jtmgv. Houwelingen. zl. van Ci. CostérsKerkhoff. 2 Sept. z;. v,. E. v. d. Horstv Mierlo. d. van M- Eacev. d. Voort, 'Overleden: J. D|. Korte, 71J. Ged. Vol dors gracht. Politie-Bapport. Gevonden voorw. 1 matrozenmuts bij H. Bakker, Ripperdastraat 5. 1 pertem. met geld bij J. Zijtoeld, Kruisstraat 9. 2 sleutels aan het bureau van politie. 1 onderofficiers-sabelkwast bij 5V- Sinnema, Leidscheplein 22. 1 ceintuur met gesp bij C. de Groot, Vooruitgangstraat 115. 1 parapluie bij M- Hiel, Korte Maxgarethastraat 14A. 1 gummi-bverschoen bij J. Snoeks, Dressestraat 3. 1 electrisehe zaklantaarn bij R.. Bruinsma, Ocsterstraat 1 rood. Aangifte gedaan: van het verliezen van een gouden brcche in den vorm van ©en Zeeuw- sche knoop. van het Koninkl. Nederl Meteriologisch Instituut te de Bilt. (Per Telegraaf.) Donderdagmorgen 10 nur. Hoogste barometerstand 768,7 te Horta laagste 742 0 te Bodo. Matige NW wind. Afwisselende bewol king. Nog buiïg. Zelfde temperatuur. Stand van heden764 mM. Stand van gisteren: 757 mM. Neiging tok vooruitgang. Thermometerstand Hedenmiddag 12 u. 61 F. 16 C. Laagste der afg nacht 52 F. 11 C. Opgegeven door Joh. M. Schmidt, Opticien, Zijlstraat 85, Haarlem. Vrijdag 3 September. Aan te besteden. HAARLEM. Cavalerie-kazerne, 12 uur. De levering van hooi, van stroo, van haver en turfstrooisel ten behoeve van de paarden bij de troepen, die gedurende bet tijdvak van 1 November 1909 tot en met 31 October 1910 alhier aanwezig zullen zijn. Mgr. Verheul, f Te Rijsenburg overleed Mgr. C. R. Verheul, gehtim-kamerheer van Z. H. dan Paus en oud-pastour van Rijsen burg. De overledene was in 1828 ge boren en ontving in 1852 de priester wijding. Met grooten luister werd in 1902 zijn gouden feest door de paro chianen gevierd. Sinds 1904 was Mgr. Verheul rustend. (Zitting van heden.) Anarchisten. Hedenmorgen kwamen voor onze Rechtbank drie Amsterdamsche anarchisten! En geen min gevaarlijke ook! Het zijn de drie mannen, die op 18 Maart j.l. te Zaandam (en omstreeks denzelfden tijd ook elders, o.a. hier in de Groote Houtstraat) het beruchte roo- de boekje verspreidden, getiteld „De practische anarchist", waaruit iedereen leeren kon hoe menbommen kan maken, met nog andere liefelijkheden: hoe men die gevaarlijke moordtuigen b'.v. op iemands hoofd kan laten val len, hoe dynamiet gemaakt wordt, enz. Alles en alles met zeer duidelijke aanwijzingen er bij om uit te laten ko men dat deze toestellen en stoffen die nen moeten ter verdelging van de „ka pitalisten", van hooge personages, enz. 't Spreekt vanzelf, dat de Justitie deze gevaarlijke heertjes krachtig heeft aan gepakt. Al is ons goede vaderland gei- luklcig over het algemeen niet gediend van zulke nihilistische en anarchisti sche moordenaars, de verspreiding van gevaarlijke geschrift]'es als dit moet toch dadelijk worden gestuit. En zoo kwamen de drie kerels, die op heeterdaad betrapt zijn, hedenmor gen voor de Rechtbank. Ze poogden er omheen te praten: maar de Officier van Justitie toonde duidelijk de gevaarlijkheid en onver antwoordelijkheid van een en ander aan ,en e i s c h t e voor elk der bee klaagden twee jaar gevangenis straf. De rechtbank bepaalde de uitspraak op de volgende week. UITSPRAKEN. M C. van H., huisvr van J. B., zender beroep te Zaandam. Een be- leediging. Vrijgesproken. O G. A., zonder beroep te Haar lem. Eenv. beleediging 14 dagen ge vangenisstraf. J. B. van K., lettergieter te Haar lem, opz. vernieling en mishande ling, 6 weken gevangenisstraf. M. KL, bloemistknecht te Haarlem, mishandeling, 2 maanden gevange nisstraf. A M. van H., strijkster te Haar lem, verduistering en mishandeling, ter beschikking van |de regeering ge steld. J. P. C. P. H., timmermansknecht te Haarlem, diefstal f 5 boete of 5 dagen hechtenis. ML Th., rijwielhersteller te Haar lem, diefstal, 6 weken gevangenis straf. A. G. J. A eer H. P. Seih', werk lieden te Haarlem, wederspan nig- heid, ieder 14 dagen gevangenisstraf. H. P. de .WL, sjouwerman, zonder bekende woonplaats, wederspannig- beid, 3 maanden gevangenisstraf. L. KL, stoker te Velsen, weder span nigheid, 10 dagen gevangenis straf. De Hollandnehe Maats. v. Landbouw. Onder voorzitterschap van bar. Zaayer ving gistermorgen te Gouda de 83ste algemeene vergadering aan van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Ter vergadering bleken Vertegen woordigd 75 afdeelingen met te z;a- men 630 stemmen. Voorts waren aan wezig 20 leden der algemeene ver gadering. Aan de orde was het jaarverslag, reeds in het „Nederlandsch Land bouwweekblad" gepubliceerd. d>e heer Tennissen, sprekende na mens de afdeeling Amsterdam, maakte zich tot tolk van de Vele klachten over het Nederlandsch Landbouwweekblad en drong aan op de oprichting van een eigen .or gaan. De Voorzitter achtte de zaak thans niet aan de orde, verwees haar naar het einde der vergadering. Het jaarverslag werd goedge keurd. Die zuivelconsulent der Holland sche Maatschappij van Landbouw voor Noord-Holland, dr. L. T. O, Scihey, wees op een alge meenen mis- stani in het zuivèlbedrijf van deze provincie. Het nortonwater blijkt na melijk vrijwel algemeen verontrei nigd dopr onpraetischen aanleg va,n put en pomp. Den spreker werd na eenige dis cussie dank gezegd voor zijne voor lichting, waarna mr. DL A. Kley mededeelingen deed omtrent de on derlinge brandverzekering Voor do leden der Maatschappij. Hierbij werd hulde gebracht aan de nagedachtenis van den overleden directeur, den heer De Kanter, en een der commis sarissen, notaris Loeff te Haarlem De jaren 1907 en 1908 waren zoo on gunstig dat eeu tekort van f 9000 door hoofdelijken omslag moest wor den gedekt. Dit jaar ging het ver zekerd bedrag met drie ton vooruit, maar sprekermeende een krachtige opwekking tot aansluiting bij de „Onderlinge niet achterwege 'te moeten laten. De heer S. C. Korte weg, wcnschte dat de regeering in het belang van den handel zal overgaan tot split sing van het botercontrölestation voor het binnenland en voor de|.i export. Voorts hoopte spreker dat de provincie Noord-Holland Weer de vroegere subsidie aan het botercon- trólestation verleenen en dat de R,e- geering voor eerlijke producenten be lemmerende maatregelen beperken zal. De heer Loeff stelde namens de aideeling Putten een motie voor, houdende uitnooidiging aan het hoofdbestuur om aan de Regeering de gewenschte aanvulling van arti kel 458 VV. v. S. te verzoeken, zoo dat een weide begroeid met natuur- gras voor niet-uitvliegend pluimge dierte ook als verboden terrein wondt beschouwd. Dte motie werd na bestrijding door den Voorzitter met bijna algemeene stemmen verworpen. Voorstel van de afdeeling Zaan- landsche Gemeenten „De Algemeene Vergadering der Heil. Mij. van Landbouw, eensdeels overtuigd van de noodzakelijkheid, en anderdeels overtuigd dat binnen afzien baren tij d de landbouwers en veehouders zullen worden gedwon gen door wettelijke maatregelen noo- digt het Hoofdbestuur uit met be kwamen spoed maatregelen te- bera men, die kunnen leiden tot- het i.i bet leven roepen van een onderling© verzekering van de bedrijfsrisico voor de landbouwers en veehouders, welke hun woonplaats hebben finnen den kring onzer Maatschappij." De Voorzitter stelde twee vergade ringen in Noord- en Zuid-Holland in uitzicht, waar de zaak dezer on derlinge verzekering zal besproken weiden. Over het voorstel behoefde niet meer gestemd te worden. De heer mr. M. M. Schim van der Loeff hield een causerie over Gouda en omstreken in verband met den landbouw. Dan volgde de pauze. Na de pauze werd de behandeling der agendapunten voortgezet. De heer H. J. Lovink, directeur- generaal van den Landbouw, hield een voorbracht over de bestrijding van het mond- en klauwzeer. Na een toespraak van den heer K. Breebaart Czn., die zijn groote verdiensten jegens de Holl. Maat schappij van Landbouw prees, werd de heer S. O. Korteweg uit 's-Gra- venbage, periodiek aftredend hoofd bestuurder, maar niet herkiesbaar, bij acclamatie tot eere-lid van dat hoofdbestuur benoemd. In zijn plaats werd gekozen tot lid van het hoofd bestuur de heer P. S. Overwater te Stryensas. In ie plaats van den heer K. de Boer Czn. van Assendelft, eveneens periodiek altredend en niet herkies baar hoofd bestuurslid, werd gekozen de heer K. Breebaart Jzn. te (Winkel. De heer mr. P. Blussé van Oud- Alblas te Dordrecht, werd gekozen tot lid der i'inancaeele commissie in plaats van mr. A. Ferf te Den Haag, aftredend en niet herkiesbaar. Dte volgende jaarlijksche algemee ne vergadering Zal te Hoorn worden gehouden en ook met een tentoon stelling gepaard gaan. Vermelden wij nog dat de middag vergadering werd bijgewoond door Z.Ex. den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, ds. A. 9. Talma en den oud-Minister van Landbouw mr. J. DL Veegens. De Voorzitter heette den Minister onder applaus der vergadering wel kom, evenals mr. Veegens en den heer Lovink. Ook waren enkele Ka merleden aanwezig. SCHIEDAM, 1 Sept. Moutwijn f 10.75, Jenever f 14.75, Commissie f 10.50. St. vast. Spoeling 90 ct. Graan Spiritus f 17.50—1 17.75. Melasse Spiritus f 15.25 —f 15.75. Ruwe Spiritus f8.50. AMSTERDAM, 1 Sept. Vee. Ter Vee markt waren heden aangevoerd 195 vet te kalveren, le kwal. 7680 ct., 2e kwal. 70 ct., 3e kw. 60 ct. per K.G., 7 graskalvéren f28f45, 56 nuchtere kalveren f9f 15, 2 schapen, 519 vette varkens Holl. le kw. 5355 ct., 2e en 3e kw. 5152 et Overz. en Geld. le kw. 5355 ct., 2e en 3 e kw. 5052 ct. per K.G. AMSTERDAM, 2 Sept! Aardappelen- markt. Andijker muizen fl.60f 1.90, id. kleine muizen f 1—f 1.20, id. blauwe f 1.50f 1.90, Friesche blauwen f2.10 f2.40, id. borgers fl.60—f 1.65, Gelder- sche blauwen f 1.50f 1.70, IJpoldex borgers fl.40fl.60, id. bonten f2.50 f 2.60, id. blauwen f 2.40f 2.60, Zeeuwsche bonten f 2.75f 2.90, idea blauwen f2.20f2.40, id. eigenheimers f 1.80—f2, Hillegommer zand f 2-f 2.50, id. eigenheimers f3.50—f3.75. Aangevoerd 4 ladingen. HAARLEM. De bedevaart naar St. Jeroen Gisteren ging de bedevaart van Vo gelenzang naar Noordwijk, ter veree ring van den Heiligen Vaderlandschen Martelaar, St. Jeroen. Met voldoening mag de geëerde Voorzitter van het Be devaart-comité, de HoogEerw. kanunnik Pastoor II. J. Zondag, op dezen welge slaagden pelgrimstocht nederzien. Velen namen er aan deel, de regeling der verschillende plechtigheden was voor treffelijk en had, ondanks de minder gunstige weersgesteldheid, een aantrek kelijk verloop, 's Morgens te half 10 was in de schoone Sint Jeroenskerk te Noordwijk een plechtige Hoogmis, die werd opgedragen door den Z.Eerw. heer Pastoor IJzermans, van Heemste de. Daaronder hield de WelEerw. heer kapelaan Caarls van Be St. Josephskerk alhier, een opwekkende predica te over de deugden van den groofen Kannemer heilige. Zijn leven en ster ven werd ons allen tot voorbeeld gestekt en de macht zijner voorspraak in tref fende bewoordingen aangetoond. Ten half een ging man gezamenlijk: naar de plaats, een weinig buiten Noordwijk gelegen, door de overlevering als de plaats van Sint Jeroens martel dood aangewezen. Zij bevindt zich ia de buitenplaats van een aanzienlijke Protestantsche dame, die telken jara verlof geeft, deze geheiligde plaats ta betreden en den pelgrims het door de Katholieken zeer gewaardeerd genot verschaft, om ter plaatse zelf den eer- biedwaardigen Christen-martelaar te ge denken. Dit jaar was het de Eerw. heer kapelaan Willenborg van de Ka thedraal alhier, die de Hageproek hield voor de honderden, die zich on* hem verdrongen. Hij sprak met heldere stem en geheel in den toon van zijn onderwerp en van de sympathieke be handeling er van, over de vreugde van het Christenhart, die Sint Jeroen heel zijn leven door, maar vooral ia zijn laatste martelstonden kenmerkte. Gee nhooge geboorte, geen aardsche rijkdommen geven die vreugde. Maar wie in Christus herboren, geadeld wordt door het Doopsel en door een leven, voor God doorgebracht, hèm kon niets, zelfs niet de wreede marteldood zijn vreugde ontnemen. Ook ons zal die geestelijke blijdschap bezielen en tot alle offers in staat stellen, als wij even als onze groote heilige en door zijn voorbede geholpen, God alleen zoeken en Zijn liefde boven alles stellen. Na de preek kwamen de gezamen lijke gebeden voor den Paus, voor d« Koningin en het Vaderland, voor de verschillende intenties, welke gebeden échter, met het oog op de dreigende wolken, moesten bekort worden. Na een flinke pauze stroomde da vrome pélgrimsstoet weer Noordwijk» tempel binnen, om daar het plechtig Lof bij te wonen, dat door den Z.E. heer Pastoor Kabel, van Bennebroek, geofficieerd werd. Onder het Lof had de altijd treffende plechtigheid plaats der Processie met het Allerheiligste, welke ook dit jaar gelukkig wederom in den tuin der pastorie kon plaats vin den. Inderdaad, verrukkelijke oogen- blikken, vooral als Ons Heer midden in den tuin op het altaar ten troon; verheven na het Tantum ergo Zijn God delijker) zegen geeft aan priesters en volk, zoo schilderachtig en devoot opi grasveld en onder *t lommer dier Koo- men neergeknield. Nu is de pelgrimstocht weer ten ein de. Maar voor allen, die reeds sinds jaren hem medemaakten en niet het minst voor degenen, die dit jaar voor de eerste maal er aan deelnamen, is de bedevaart naar Sint Jeroen's heilig dom, zoo eenvoudig en zoo weinig kost baar als hij ook is, vol treffende oogen- blikken en dierbaar om de vele goede indrukken, die hij als van zelf, m%t zoo weinige middelen, opwekt. .Wij hopen daarom, dat vooral hier in deze streken, in het Haarlemsche en. in het Kennemerland, de devotie tot Sint Jeroen meer en meer toeneme e» zich openbare door vele en goed be zochte bedevaarten naar zijn heilig* martelplaats. BINNENLAND. De cholera. Men seint ons uit ROTTERDAM Ten 12 uur hedenmiddag bevonden zich 20 lijders in de barak, waarvan twee zéér ernstig, twee matig en 16 bevredigend. Allen gebruikten te voren ongekookt rivierwater! H.. M. de Koningin heeft hedenmor gen van hare belangstelling in den toe stand doen blijken. Moord te Kuophen. Men seint ons uit ROOZENDAAL: Te Rucphen vonden hedennacht twee uit dienst komende rijksambtenaren een inbreker aan het werk bij zekeren B. midden in het dorp. De man nam de vlucht, doch bij de vervolging om het huis ontving de rijksambtenaar Ver- berne (afkomstig uit Utrecht) opeens een schot hagel in het onderlijf. Een half uur later is de gewonde overleden. De verslagene zal Zaterdag te Utrecht worden begraven. INDIË. De Smeroe aan 't werk. Men seint ons uit AMSTERDAM: Een particulier telegram, heden alhier uit Soerabaya ontvangen, meldt een uit barsting van de vulkaan Smeroe op Java. De tabaksplantage Ketitan is ge heel verwoest. Medegedeeld door R. li. Tombkkgh en Co 2 Sept ▼orige koers nedeu Atchison comm. 1161/ 1161/t Denver Rio 471'2 471/, Erie 35 >*/16 35'/: Kans South 47»/<, Pref. 72' /E 73i/4 Missouri Comm. 41s's 42'/» N. Y. Ontario 48'/,g 48'., Roek Island 386/^ 386/8 Southern Pacif. 127*/* 129 Railway. 30i/2 Union Pacif. 199' 2 200 Wabash Comm. 21 Amalg Oopp. 84''4 846', Car <fc Foundry 66'16 66V« Steel Comm. 76 761» Marine Pref. 201/2 201/j Comm. 6 5/l6 6 T/, Peruv. Pref. 341/* 341, Comm. AVt Kon. Petroleum 447* 4 450 G-eat Cobar 12U/J 121 Ned. Schuld 78i/2 78'/n Rusland Hope. 87*/4 877t Consols «76/» 87»/4 Amer. waarden stil maar vast. £uss. foDdsen onveranderd. Petroleum aand. hooger. Tabaksaandeelen stil. Mijnaandeelen ongeaciaieerd. Prolongatie li/2 pot. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 3