DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND, KORT VERSLAG. Handels- en Fabrieksmerken. BUITENLAND. Zaterdagavondpraatjes. KinfterfouisvMt 29-111-33, Haarlem Gemengde Buitenlandsche berichten ZATERDAG 4 SEPT. 1909. 349t® Jj&rgarg. No. 6982 Bureaux van Redactie en Administratie intereesnmunaal TeidoonitMininer1 1426. I Voor advertentiën en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich uitsluitend tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. Alle betalende abonnés Op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, z(jn volgens de bepalingen op de polissen vermeid, tegen ongelukken verzekerd voor De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht II. Dit nummer bestaat uit uier bladen, ui. o. de Of ficiéél e Kerklijst en het Geïllustreerd Zondags blad in 16 bladzijden. EERSTE BLftD. De Administratie herinnert, dat geen zorg gedragen kan worden voor degenen, die zich op gaven als abonné voor het Kort Verslag,maar de kosten ad f 0,50 niet te voren gestort hebben. Hiertoe zal nog kort gelegen heid gegeven worden. Over de kosten kan niet worden gedisponeerd. SPANJE. AMERIKA. ZWEDEN. DENEMARKEN. De Noordpool ontdekt! cm. NIEUWE HAARLEMSCHE COU ABONNEMENTSPRIJS! Per 8 maanden voor Haarlemf 1,85 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.85 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afiouderljjke nummers .0,08 PRIJS OER ADyERTEMTIËN Va* 16 regels 60 cent (eontant 50 cent). Iedere regel meer10 cent. Buiten Haarlem ea de Agentschappen 20 cent per regel. Reclames dubbel tarief. Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cents (A contant). GULDEN bil verlies van GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. 4no GULDEN bij overlijd**. 310 GULDEN bij verlies van éen hand of voet. 150 GULDEN bi| verlies va* éen oog. 100 GULDEN bi) verlies van éen au. 60 één wij 8 vinger. 15 GULDEN bij verlies van éen anderen vinger. 8c!> ,o" I. Zoo T&a tijd tot tijd verschijnt, •p geaette tijden zou men zeggen, èn de bladen onder de rubriek „Rechtszaken", een verslag van een rechtszaak, waarbij een handelaar, fabrikant of winkelier den onreaat- «natigen gebruiker of den namaker van zijn handelsmerk vervolgt En even geregeld kan men al thans in negen vajn |de tien voor komende gevallen een poosje later onder de „uitspraken" het bericht ▼inden dat de beklaagde in zoo'n geval is vrijgesproken. Is zoo'n beklaagde in al die ge vallen in dén eigenlijkc-U zin „on schuldig1" aan dat namaken va;n een handelsmerk? Och neen! ÏWant vaak beslist een Riechtbunk in haar vonnis, dat de geïncrimineer de namaak onrechtmatig is, maar, dat de kwade trouw] niet be wezen kan worden. Bit wijst op een leemte in de wet. En het zal goed zijn, hierover eens «en nader onderzoek in te stellen- Artikel 337 [Wetboek van Straf,- eecht beheerscht deze materie. Be eerste alinea ervan luidt „Hij die opzettelijk waren, wel ke zélve of op hare verpakking valscheljjk voorzien zijn van den naam. de firma of het merk waar op een ander recht heeft, of, ter. aanduiding ran herkomst van dei naam eener bepaalde plaats, met bijvoeging van een verdichtten naam of firma, of op wier verpak king zoodanigen naam, firma, of merk, zij1 het ook met eene ge ringe afwijking Zijn nagebootst, binnen het rijk in Europa invoert, zender klaarblijkelijke bestem ming cm weder te worden uitge voerd, verkoopt, te koop aanbiedt, aflevert, uitdeelt, of ten verkoop of ter uitdeeling in voorraad heeft, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste drie maan den of geldboete van ten hoogste zeshonderd gulden."- Juridieke brabbeltaal, die op het eerste gezicht voor een gewoon niet- juridiscth mensch onbegrijpelijk lijkt, doch die met wat geduld en inspan ning ten slotte toch tot opheldering geraakt. c i Men, zou nu echter mogen wen- schen, dat het voornaamste wa,t dit artikel eigenlijk toch bedoelt, ook er d.oor werd bereikt, namelijk: be straffing van dengene die ee|a han dels- cl fabrieksmerk namaakt of van, zulk een nagemaakt merk wil lens en wetens gebruik maakt. Elan gaven we de fraaie taai van het artikel op den koop toe Bech het geval wil, ziooals we al in den aanvang zeide|n, dat op dit artikel van het Strafwetboek zoo gced als nooit iemand is veroordeeld Gesteld al dat een Officier van Justitie termen vindt cm tot een strafvervolging over te gaan (en dat zegt al héél Wat, wlant ook de Of ficieren van Justitie weten wel hoe de Rechtbanken voortdurend oordee- len), dan wordt toclh doorgaans in het vennis vrijspraak verleend, en wel omdat in het genoemde artikel het woordje opzettelijk" staat, en de Rechtbanken of Gerechtshoven de daardoor geëischt© „kwade trouw" bijna nimmer bewezen achten. ÏW] ij zouden sterke voorbeelden kun nen vertellen, waarbij1 voor ieder gewoon mensch duidelijk uitkomt dat er „namaak" te cönstateeren viel, maar waar de rechter toch de kwade trouw niet vond naar de Wet bewezen. En hierop komt het aanVeroor deling is anders onmogelijk. [Wil men één staaltje Een fabrikant hier te lande had een fabrieksmerk, ingeschreven bij het bureau voor den industriëelen eigendom te 's-Gravenhage. Een ander fabrikant maakte nu een merk, dat op Zieer kleine afwij kingen na een getrouwte [nabootsing was van het bovengenoemde merk, waarop 'hij wist- dat nummer één recht had. Het merk van no. 2 had alleen vier letters in een achthoekige om lijsting, dat van no. 1 drie letters in dezelfde omlijsting, doch op het eerste gezicht geleken ze sprekend op elkaar. Be fabrikant mx 2 verzocht aan het bureau van den industriëelen eigendom inschrij ving .Van Ziija merk, doch deze werd geweigerd op grond d at het te veel op het door den perste gedeponeerde merk geleek. Bat waren, de feiten. [Fabrikant np. 1 vroeg nu op1 grond van bovenaangehaald artikel een vonnis tegen zïjn coacnrrenl, en de Officier van Justitie eisichte in derdaad vercordceling van no, 2 tot driehonderd gulden boete. Bé Rechtbank evenwel sprak den beklaagde Vrij, in hoofdzaak omdat men bij de meest oppervlakkige 'be schouwing de verandering der letters wel bemerken moest. Fabrikant no. 1 Was daar niet mee tevreden, en ging in hooger beroep: de zaak kwam, vooreen Gerechts hof. 1 Baar eischte de advocaat generaal echter bevestiging van het vonnis der Rechtbank, want zteide hij' het criterium van de rechtspraak in Nederland was altijd geweest dat, wanneer een eenvoudig' merk bij op pervlakkige beschouwing gelijkheid opmerkt, doch men bij een nader onderzoek toch afwijkingen kan cönstateeren, geen overtreding mag, worden aangenomen. Men had dan wel zei de advo caat zeer deloyale concurrentie, maar... geen overtreding van art. 337 m. v. S. En aldus, opimerkende dat de „kwade trouw", omdat er ©enige af wijking was, niet kon worden bewe zen, oordeelde ook het Hof. Dat- is één staaltje uit vele. Het spreekt dunkt ons van- ztelf, dat 4e wetgever, die het Straf wetboek samenstelde, nooit kan heb ben bedoeld dat feiten als het hier boven aangehaalde ongestraft moes ten blijven. Dochidie bedoeling hebben rechters en justitie zich. niet aan te trekken Bteze toch houden zich aan de wet, en de letter. En als ons rechtsgevoel niet bevredigd wtoaidt door een uit spraak als dezte en vele andere, dan volgt daaruit dat de wet yjerbetend moet worden t t Diit is dan ook ingezien, en her haaldelijk beproefd. Hoe dit in zijn werk ging en waar om we op 'dit oogenblik nog niet veel verder zijn op dat punt, daarover in een volgend artikel. De anarchist Ferrer. Onder onze drieregelberichtjes meldden we gisteren de arrestatie van den berucihten .vrijmetselaar- anarchist Ferrer. Dit heerschap was1 directeur van de thans (laat genoeg!) gesloten mo dern se school te Barcelona, waar de grondbeginselen van het moderjae re- volutionisme onderwezen werden en waar meerdere beruchte anarchisten den eersten grondslag voor hun ver derfelijk streven en de eerste aanspo ring tot hun latere aanslagen olat- vangen hebben, Ferrer bepaalde zich niet eenvoudig tot het uiterlijk be stuur van dezte anarchistischs kweek school, hij deed zelfs meer dan zijn theorieën verklaren en nieuwe aaji- h angers winnen, hij trad o-ok op als actief leider van zijn leerlingen e'a met name werd hij genoemd als de bewerker van den aanslag van de Calle Mgyor, ofschoon men, bij ge brek aan bewijsmateriaal, niet tot zijn veroordeeling kon overgaan. Ontwijfelbaar is dat hij ook duch tig heeft medegeholpen aan de jong ste revolutie en vooral aan de moor den en plunderingen van kloosters enz. Een hoogst gevaarlijk personage is dus iö hem gekpiptj Inpalmen maar! Be Amerikaansehe procureur-gene raal (minister van Justitie) heeft al verklaard, dat de Noordpool... Ame- rikaansch grondgebied is Als er land is aan de Noordpool, dan is dat een bezitting der Yeree- nigde Staten! 't Genoegen van de kaart een kleurtje te geven in de poolstreken megen we aan Amerika wel gunnen of er veel animo zal wezen om daar belastingen te gaan innen of volks vertegenwoordigers te kiezten, dunkt ons aan gerechten twijfel onderhe vig i i .i Bijlegging van den strijd? Dte lastgever van het ministerie, baren Cederborg, moet het zoover hebben gebracht, dat het stakings- fcestuur besloten heeft den arbeid op z'n laatst den 6an dezer te her vatten, uitgezonderd bij de leden der Zweedsche vereeniging van werkge vers. 1 De strijd is 'daarmee weer terugge bracht tot zijn begin en uitgangs punt). Cederborg zieide, de vaste overtui ging te hebben, dat de regeering wel als bemiddelaarster zal willen optreden, als het conflict tot de oor spronkelijk strijdende partijen, n.l. de gene einde vereeniging jyjan werk gevers en hare arbeiders beperkt wordt. i Maar het blijft de vraag, of de werkgevers van staats be middeling mi meer zijn gediend dan te voröa Intusscihen: wat hoopvoller ziet het er nu wel uit? Feeststemming ter eere van Dr. Cook. De Denen zijn in fee»telijke stem ming wegens het feit dat de Noord- poolontdekker (men zie echter onder onze gemengde berichten eenige op merkingen) met een Deensch schip de terugreis aanvaard heeft. In Kopenhagen zal dan ook Dr. Cook op de meest; plechtige wijs wor den ontvangen. Verschillende ministers gaan met den gezant der Ver. Staten de „Hans Egede", het schip van Dr. Cook, te gemoet tot Elseneur: daar gaat de ontdekkingsreiziger dan op de regee- ringsboot over, om feestelijk naar Kopenhagen te worden gebracht. Dr. Cook zal daar zijn intrek nemen bij den Amerikaan) chen gezant, maar niettemin blijft hij de gast van het Deensche velk, zeggen de kranten. Gedurende zijn verblijf in Kopen hagen zal daarenboven net Koninklijk Aardrijkskundig Instituut een groot feest organiseeren, dat zal worden bijgewoond door de koninklijke fami lie. De geheele stad zal vlaggen, en tal van feestelijkheden zijn voorge nomen. Alsnu de geleerden der wereld het verhaal van Dr. Cook maar willen gelooven 1 Nieuwe bizonderheden. In het Tweede Blad van vandaag hebben wij het slot gegeven van Dr. Cook's verslag over zijn terugtocht na dat het groote doel bereikt was. Hedenavond zal Dr. Cook waarschijn lijk te Kopenhagen aankomen en onder onze buitenlandsche berichten hierboven kan men lezen van de ont vangst die hem ten deel zal vallen. Intusschen is reeds vóór Skagen een correspondent van een telegraafagent- schap aan boord der „Hans Egede" weten te komen. Dr. Cook deelde dien correspondent mede, dat hij van Groenland eerst naar het .Westen en vervolgens naar het Noorden vooruit gegaan is. Bij zijn ver trek van Groenland werd hij begeleid door tien Eskimo's. Deze heeft hij twee aan twee terug laten keeren, zoodat ten laatste nog twee Eskimo's bij hem Wa ren. Den 21 en April des morgens te 7 uur heeft hij de Noordpool bereikt, hetgeen hij des middags te 12 uur door metingen heeft vastgesteld. Reeds de laatste veertien dagen voor de berei king van tja Noordpool en acht dagen daarna heóft hij metingen gédaan. Aan de Noordpool heeft hij geen land ge vonden. De diepte der zee heeft hij niet gemeten, daar de noodige instru menten daarvoor ontbraken. De laagste temperatuur gedurende de geheele reis is 83° geweest. Hij heeft op de Noord pool de Amerikaansehe vlag geplant. Het succes der reis schrijft hij toe aan de omstandigheid, dat hij gebruik heeft gemaakt van de oude bekende hulpmid delen, n.l. Eskimo's en hunne honden en dat hij geheel als een Eskimo ge leefd heeft. Hij heeft tijdens de expedi tie ontzettend veel geleden en groote ontberingen doorstaan. De rds naar de Noordpool heeft 3 maanden, de terug reis 9 maanden geëischt, aldus vertel de Dr. Cook. Twijfelaars Een deel van de geleerde wereld is verrukt over de ontdekking der Noord pool. Maar er zijn er nog genoeg, vooral onder degenen die van poolreizen ver stand hebben, die zeggen dat Dr. Cook's verhaal eerst goed en deugde lijk zal moeten worden bewezen, vóór zij het zullen gelooven. Het voornaamste argument waarop zij dien twijfel doen steunen is het feit, dat hij de Pool in een maand zou bereikt hebben, maar een jaar heeft noodig gehad om terug te keeren. Zoo redeneeren b.v. Herbert Bridg- man, die kapitein Peary op enkele zij ner expedities vergezelde, Evelyn Bald win, die als metereoloog de Peary- en de Wellmann-expeditie meemaakte, en admiraal Melville, die ook een tocht naar het hooge noorden ondernomen heeft. Een persman is luitenant Shackle- ton, den bekenden Zuid-Poolvaarder, gaan interviewen. Deze verklaarde: „Het is voorbarig op het oogenblik een opinie uit ta spreken in welken zin ook. Wij moeten afwachten tot we van dr. Cook vol ledige mededeelingen hebben. Niemand heeft voorshands het recht aan zijn verklaring te twijfelen. In die verkla ring is niets wat onmogelijk is, na dat hij de Pool op 200 mijlen was ge naderd. „En nadat hij de Pool b'eszocht had en teruggekeerd was, belette hem im mers niets, een jaar lang onder dei Eskimo's te leven? Daarom meen ik, idat 't lange uitblijven op den terugtocht niets tegen zijn verklaring bewijst. „De vraag is echter: hoe groot was de afstand naar de Pool, toen hij met de Eskimo's derwaarts vertrok? Hij moet 12 geographische mijlen hebben gemaakt per dag om dien afstand in 35 dagen af te leggen. „Er is nooit een expeditie geweest, die zulke afstanden kon afleggen. Zoo men een of twee mijlen per dag vor derde, mocht men van geluk spreken; bij Cook moet dan ook het ijs bijzon der effen zijn geweest, wat zelden het geval is." Men ziet het, ook Shackleton is nog vrij sceptisch. Geheel ongeloovig is de reeds ge noemde Amerikaansehe admiraal Mel ville. Deze zegt ronduit dat da heele ge- schiedenis best^zou kunnen zijn opge schreven door iemand, die honderd mijl van de Noordpool verwijderd was gebleven. Er wordt in 'de berichten ook niet gesproken van de dagen, dia tusschen 14 en 21 April Lagen, zegt Melville. Op 14 April was dr. Cook, zoo rede-i neert deze ongeloovige Thomas verder, op 88 gr. en 21 min., en op 21 April bereikte hij de Noordpool, vol gens zijn zeggen. Dat zou dus, den af stand stellende op nog 100 mijlen, be te eken en, dat er gedurènda 7 dagen 14 mijlen per dag was afgelegd, iets, dat de schout-bij-nacht totaal onmogelijk acht, gegeven de uiterst ongunstige om standigheden. Van de expeditie met de „Jeannertte" weet Mdville nog zeer goed, dat da troep, na 30 mijlen op één dag te Nabetrachting over etn nat ten feestdag. Onbedriege- itjke teekenen, en van een reputatie die toch niet ver leren is. E-n datum om te onthouden, en enthousiasme tan de bovenste plank. 't Is mosterd na den maaltijd, om *og eens ta gaan lamenteeren over dien waterigen Koninginnedag, en wie je er «ver hoort, heeft er den mond vol van dat het een „pech" geweest is waar bij dat van Zeppelin nog niets moet wazen, maar als ik zoo mijn weekkro- niek moot schrijven, dan mag een kleine herinnering aan dien dag toch niet ge heel achterwege blijven, 't Is dan ook erg geweest, dat daagje! Nu we weder zoo'n beetje droogte en warmte hebben, snappen we bijna niet hoe het moge lijk is dat we drie, vier dagen ga- leden zóó schrikkelijk kou moesten lij- tem en zoo enorm door wind en water zijn geplaagd geworden! Met "t middag- feest was het nog zoowat, ofschoon ook taarbij heel wat koude voeten, natte *uggen anverkoudheden zijn opj geloopen. M,aar bij het avondfeest... •ch jammer, wat *n ellende. Zelfs de «verdekte tribune beschermde niet: bij koozan kwam het regenwater) eu 'te stroomen, van terzij, van voor, van bo ven.,.. D'r loopt een van de ijverigf- ste leden v£n het bestuur van „Koi- ïiinginnedag" op het oogenblik rond met 'n dik gezicht, 'n paar roode oog en en permanent een zakdoek in z'n hand om z'n neus te snuiten; dat is me een onba- driegelijk teeken dat dit ijverige ber stuurslid op den feestavond aanwezig is geweest! Ja, die heeren van het bestuur hebben wel een pluimpje ver diend dat ze zoo ijverig en aan regen en wind zich niet storende, tóch op hun post waren om te redden wat er nog te redden viel. Maar tegen zulk een furie der elementen, daar konden ze niet tegen op! Intusschen geloof ik, dat ze niet gauw weer aan een wa- terfeestviering zullen denken, dat ze daar vooreerst genoeg van zullen heb ben! En ik geloof óók, dat ze een vol genden. keer liever een beetje dichter bij de stad zullen feestvieren dan nu. Ik weet wel dat dit waterfeest voorna melijk is georganiseerd op initiatief en aandringen van de Roei- era Zeilver- eeniging „Het Spaarne", en dat men 'daarbij nog 'n reminiscentie had van de Olympische spelen, waarbij een water feest toen vrij aardig slaagde, maar toch heeft dit feest wel bewezen, dat vooreerst de 31e Augustus altijd te laat en te koud is, vooral des avonds, voor een feest te water, terwijl voorts het terrein ongelukkig ligt ten opzichte van de stad. Om terug te komen de» avonds, onder de regenbuien ten overvloede, wel, dat is een taak geweest die me nigeen nog lang zal heugen! En nu spreek ik niet eens van de rokken die gescheurd zijn aan de spijkers van de 'in elkaar gegooide „tribunes", om die dingen dan maar dien weidschem naam te geven, en ook niet eens van den schrikkelijken modderpoel waardoor men te waden had om aan den water kant te komen! Enfin, één zoo'n feest, dat door de omstandigheden van't weer en door 'n ietwat ongelukkige plaats keuze vrijwel mislukt moet heeten, zal de reputatie van „Koninginnedag", dat in heel het land bekend is denk maar eens aan de wielrijdersfeestera! als een vereeniging die weet hoe je fees ten in elkaar moet timmeren, geen schade doen! 't Volgend jaar beter, heeren, en dan den boel inhalen! En dat kan, want de heeren zijn vinding rijk genoeg. Misschien dat daarbij dan het plannetje van die versierde tram wagens net als in Den Haag, dat in deze krant is opgeworpen, 'nog wel aar dig mee kan werken! Intusschen, we weten en zien bij ondervinding, dat de menschen zich noch door de slech te tijden, noch door het slechte weer, laten weerhouden om uit te gaan als ze dat in het hoofd hebben, maar wan neer van den anderen kant (ook dót is bekend) iets niet in den smaak van ons Haarlemsche publiek valt, dan kan hef ook nóg zoo mooi en deugdelijk zijn, maar dan blijft de een voor den ander thuis! Ik dacht aan die waarheid, toen ik gisteren in onze Courant 'n berichtje Las, dat Willem Andriessen, onze geniale jonge componist-klavierspeler, op 26 October e.k. een concert zal geven hier ter stede. Niet, dat ons Haarlemsche publiek Willem Andriessen niet kent noch vereert, integendeel, want die vereering toont zich dikwijls genoeg. Maar toch moet gezegd worden, en in deze krant mag ik dat wel zeggen, dat met name onze Haarlemsche Ka tholieken dezen grooten kunstenaar bij zijn concerten althans niet zóó open lijk eeren, pis hij dat verdient en als Katholiek kunstenaar verwachten mocht! Zie, ik ben wel de laatste, van wien men 'n pleidooi over de kunst zou kunnen verwachten, niet waar, maar het heeft me in den gepasseerd en win ter toch niet prettig aangedaan, dat op een concert dat Willem Andriessen gaf, en waar hij zelf zijn glorieuse com positie speelde en anderen zijn werken zongen, tal van Haarlemsche Katho lieke kunstliefhebbers, die je anders geregeld ziet gaan naar de Bach-öon- certen, naar Toonkunst-uitvoeringen en andere mode-sourée's nü ontbraken.Niet één, maar vele! Natuurlijk zijn daar onder, die verhinderd waren, hoe dan ook. En anderen, die niet tijdig genoeg ervan wisten. Maar toch zijn er bepaald ook geweest, die onbewust weer het spreekwoord hebben bewaarheid, dat men geen profeet eert in zijn eigen land. En dat vind ik voor Haarlem en Haarlem's kunstliefhebbers tevens, ontzettend jammer! Me dunkt, het moest dan toch voor de Katholieke kunstliefhebbers in onze stad een stree- lend iets zijn, dat uit een echt-Room- sche familie onzer stad zulk een voor treffelijk kunstenaar is opgestaan. Hoe dat beter te waardeeren, dan door bij eenig openlijk optreden ftian aan man te verschijnen en te laten zien dat wij Katholieken trotsch zijn op dezen geloofsgenoot, en dat we dubbel genie ten van zijn hooge kunst? Ik wil hier mee maar zeggen, dat men goed zal doen, den datum van 26 October a.s. aan te strepen in den almanak en bij te houden, 't Zou me zooveel pleizier doen, als voor Willem Andriessen die avond eens een eereavond 'in Haarlem werd vooral door een breede schare van geestverwanten en bewonderaars! Hijzelf dan zal wel zorgen dat het en thousiasme er komt en men begeeste ring voelt voor zijn kunst. Van enthou siasme gesproken, ook op dat punt zijn we hier in Haarlem nog al nuchter, en daarom des te meer trof het me, toen ik in een van de stedelijke bladen, 't oudste en oprechtste nog wel naar 't zich betitelt, deze week in een ver slagje van de inwijding van een eigen gebouw voor oud-onderofficieren een zinsnede aantrof, die van zoo merk waardig enthousiasme blijk geeft, dat ze verdient in wijder kring bekend te worden. Ziehier wat die krant schreef (ik geef het u letterlijk zooals het en (staat) ,;Daarop werd de eerewijn rondge- „deeld en sprak de hooge beschermster „slechts enkele woorden, maar die opj „allen, die aanwezig waren, zoo diepen „indruk maakten, dat menig oudgedien- „de een traan ontrolde. Zij sprak' „slechts deze enkele woorden: „Kame raden, ik hef mijn glas op het wel- „zijn der afdeeling, op uw aller ge- rondheid."" Ni^ als dat geen enthousiasme is, dat wéét ik het niet! Een van ïn'n ken nissen, "die het óók Las, zei dat die oudgedienden waarschijnlijk al te vo ren wat te dikwijls hun glazen zélf zullen hebben „opgeheven", voordat de „hooge beschermster" het deed met die uiterst-roerende speech, die hier staat afgedrukt, en dat ze dóórdoor in die „traan-ontrollerade" stemming waren ge komen. Maar dat geloof ik niet! 4 SEPTEMBER.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1