BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Uit den Omtrek, J. SCHIPPER, Cr. Houtstr. 26. Stadsnieuws. DE ZON DER DEVOTIES. afgelegd, inderdaad slecht» 2i/j mijl vooruit was gekomen, daar de ija- strooming in de tegenovergestelde rich ting liep. Dat dia strooming tijdens Cook's expeditie naar het noorden liep, acht de schout-bij-nacht al heel on waarschijnlijk. Eveneens twijfelt dr. Uhler, presi- lent van de Amerikaansche Academie van .Wetenschappen, er aan, of dr. Cook de Noordpool heeft bereikt. Het is intussehen te hopen, óók voor ie wetenschap, dat Dr. Cook al die geleerde twijfelaars kan overtuigen met deugdelijke bewijzen. Rmssische manieren. In de Russische vesting Schlüsselburg, Be historische gevangenis voor politieke misdadigers, heeft een oproer plaats gehad. Toen de gevangenen onder toe zicht van twee inspecteurs op het bin nenplein vertoefden, sloeg een der ge vangenen den inspecteur Rawda met oen hamer op het hoofd. Rawda zonk ineen. Dal was het sein voor een al gemeen oproer. De tweede inspecteur trok zijn revolver en door de schoten werden de soldaten opmerkzaam ge maakt op hetgeen er'gaande was. De gevangenen werden overweldigd, doch •erst nadat tien hunner gewond waren. De wreedheden van Moelai Hafid. De consuls der mogendheden te Fez hebben van hun regeeringen order ont vangen, Moelai Hafid een collectieve nota der mogendheden ter hand te stel len, waarin van den sultan geëischt wordt, dal er een einde zal komen aan de gruweldaden in Marokko, zooals bij de gevangenneming van den roghi zijn voorgekomen. Nieuwljes in drie regels. Een zangeres, „vriendin" van den gedeserteerden Franschen spion, De- schamps, is te Toul aangehouden. Het Eng. Hoogerhuis zal de Ee- grooting verwerpen, heet het. Ernstige strijd staat dan voor de deur. Weer is er dynamiet tusschen de kolen van een Engelsch stoomschip ge- v'onden. Men blijft gelooven aan opzet. Zes arbeiders in een kolenmijn te Essen zijn door vallend gesteente mee gesleurd en dadelijk gedood. De Grieksche Kamer zou heden bijeenkomen. Plotseling is echter de bij- •enroeping drie weken uitgesteld. De oneenigheid over den boedel van den Ex-Sjah is uit. Hij krijgt f440.000 jaarlijksch pensioen. Een hevige aardbeving heeft plaats gehad in Zuidwest-Tirol. De spoorweg verbindingen zijn verbroken. De verpleegster van ons Prinsesje. Zuster van Diepen is, na het Prin sesje vier maanden verpleegd te heb ben, van Het Loo weder naar haar woonplaats te Utrecht teruggekeerd. De Kamerverkiezing te Brenkelen. De centrale liberals kieivereeniging in het district Breukelen heeft can- didaat gesteld voor de Tweede Kamer den heer P. L. S. P. baron van Tuyll van Serooskerke, wethouder der ge meente Zuilen en lid der Provineiale Staten voor het district Breukelén. De heer van Tuyll was ook bij de periodieke verkiezingen de candidaat der centrale, doch heeft toen bedankt. Voor de vacature aftreding 1909 zal geen candidaat worden gesteld. Een staatscommissie inzake het Noordzee kan aai. Bij Ken. Besluit is .een Staats- oommiesie ingesteld, aan jsvelke is opgedragen lo. het instellen van een oiider- 0oek omtrent de wenschelijkheid. van het nemen van maatregelen om op den duur een geregelden toegang tot Nederland door het Noordzee kanaal <te verzekeren, mede rekening hou dend met de in de toekomst te ver dachten grootere schepen; 2o. het aan de Kroon indienefi van •en verslag betreffende den uitslag van dat onsderzoek, in welk ver slag de staatscommissie eventueel haar denkbeelden omtrent de maat regelen, die zij wenschelijk acht tot bevordering van het voormelde doel sal kunnen mededeelen. Tot voorzitter is benoemd de heer prof dr. J. Kraus, ei-, oud-minister van [Waterstaat te 's-Gravenhage Nog hebben o.m. zitting als leden Dr. H. P. R Hubrecht, lid van 0e Tweede Kamer der Staten-Gene raal, ender-voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam en voorzitter van de «ommissie voor het Noord^eekanaal te Amsterdam. R. M J G van den [VYall Bake, lid van Gedeputeerde Staten van Neord-Holland, oud-lid van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, lid van de Commis sie van 1895 „Verbetering van het hioordzeekanaal'te Hilversum; H. iWprtman, ai. hoofdingenieur- Birecteur van den Rijkswaterstaat, De Haarlem; en F. L. Schlingemann, ai. ingejaieur ▼an den Rijkswaterstaat 3e kl. te IJmuiden. i i Overstrooming in Indië. Bij het Departement van Koloniën ia bet volgende telegram van den gouverneur-generaal vanNederlandsch- Indië dd. 3 dezer ontvangen „In den nacht van 29 op 30 Augustus lijn de hoofdplaats Loemadjang en omstreken door bandjirs zwaar ge teisterd. Het aantal dooden is wellicht vijfhonderd. Aanzienlijke schade werd aan veldgewas, huizee, vee en voe dingsmiddelen toegebracht. Vele brug gen zijn weggeslagen. De spoorbaan van Lamadjang naar PariBan is groo- tendeels verwoest. De spoordienst moet dientengevolge vermoedelijk een ha'f jaar gestaakt worden. Onder de bevolking heerschte een paniek waar door velen vluchtten. De noodige maatregelen zijn van bestuurswege ge troffen" Ben Persdelict. Door den heer Jac. P. v. Term, journalist te Maastricht, is eene aan klacht ingediend bij den officier van Justitie te Amsterdam, tegen het hoofdorgaan der S. D. A. P. „Het Tolk" naar aanleiding van een Maastricht- schtschecorrespoudentie, voorkomende in genoemd blad, en waarin hij met naam werd aangeduid alsjournalist- leugenaar." Het bulletin van den burgemeester. De burgemeester van Rotterdam maakt bekend, dat een persoon lijdende aan cholera in de barakken is opge nomen. Eén patient overleed aldaar en een ander nog vóór zijn opneming. In het geheel zijn er nu 12 personen overleden. Vier zijn uit de barakken als hersteld ontslagen. In de barak ken bevinden zich thans 16 personen; de toestand van 3 hunner is matig, van 2 bevredigend, van de overige goed. De personen in observatie zijn allen gezond. De burgemeester blijft waarschuwen tegen ongezuiverd rivierwater. De in de barakken overleden» isJ. van Beekum, kapitein van de stoom boot „Harmana". De andere, een zwer ver, J. Gondriaan geheeten, die zich zelf kwam aanmelden. Te Arnhem is een bewoner van de Akkerstraat onder verdachte verschijnselen ziek geworden. Hij is naar de barak over gebracht. Het hnis is ontsmet en de bewoners bevinden zich in observatie. De toestand van den patient is goed. Maatregelen tegendeziekte. Door de gezondheidscommissie en het gemeentebestuur te Bodegraven, die gisteravond ten stadhuize verga derden, is besloten aan alle schippers die Zwammerdam en Nieuwebrug en de sluis te Bodegraven passeeren gratis creoline en zuiver drinkwater te ver schaffen. N.ieuwe verdachte gevallen. Te Driebergen heeft zich een verdacht geval voorgedaan bij den cuden arbeider v. G. De inspecteur van de volksgezondheid te Utrecht was spoedig ter plaatse. De woning js door de politie ontsmet. Een zoon, die te Utrecht bij de Maatschappij tot Expl. van S.S. werkzaam is, en zijn vader kwam bezoeken, werd ge last niet naar Utrecht terug te koe ren, vóór dat de verschijnselen gron dig waren onderzocht. Ook te Arnhem heeft zich een ziektegeval voorgedaan. da,t aan cho lera deed denken, n.l. bij den voer mansknecht G. v. B., wonende ii de Akkerstraat 31. D|e zieke werd on middellijk naar de barak gebracht, terwijl de ontsmettingsdienst ter stond de woning ontsmette. Te St. Catherines Point (eiland iVYiight) is het s.s. Cheyenne bin nengekomen, komende va|i Rotter dam. Men vroeg bij aankomst om een dokter, die twee gevallen van vermoedelijke cholera aan boord con stateerde. Het schip is naar Fal mouth gezonden. Geen cholera is geconstateerd bij de zieken te Slo ten en cpde biogt fcF.iducin' ;|e IJmui den. Deze is dus pit de quarantaine ontslagen* i XooraorgeihaatlregeleB in spoortreinen. De directeur-generaal der Maat schappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen heeft de volgende dienst order aan het personeel uitgevaar digd In verband met choleragevallen, die zich op verschillende plaatsen in Nederland hebben voorgedaan, wendt de bijzondere aandacht van het personeel gevestigd op de nood zakelijkheid de privaten en water plaatsen zoowel die op de stations als die in de rijtuigen steeds zorg vuldig te reinigen. Vcorts wordt gewezen op het groo- te belang, dat zoowel voor. drink water als voor het reinigen van vaat werk enz., geen ander dan goed zui ver water wordt gebruikt. JYaar war terleidingen bestaan mag geen aider water dan dat uit de waterleiding worden gebruikt; overigens worde bij voorkeur slechts gebruik ge maakt van gefiltreerd water en waar ook dit niet is te verkrijgen worde het water niet anders gebruikt dan gekookt. Indien bemerkt wordt, dat een lij der aan cholera of iemand die ver dacht wordt aan die ziekte te lijden, in een trein heeft gereisd, moet de rijtuigafideeling, waarin deze per soon gereisd heeft, terstond worden ontruimd en afgesloten en moet het rijtuig op het eindpunt van den treia of op het station waar het aan een aansluitenden spoorweg Zou moeten werden overgegeven, uit den trein worden gq&et; de betrokken rijtuig- afdeeling moet vervolgens onder de deskundige leiding van den plaat selijken ontsmettingsdienst worden ontsmet. Hoe wordt de cholera ver spreidt? Als „historisch" meldde men nit HiRegoon aan de „O, H. Ct." Heden loste bij mij een schipper zijn lading .Schiedammer koemest. Zijn watervat ziende vroeg ik hem van waar bebt ge dat water, is dat zuiver drinkwater? Tot antwoord: 't Is Maaswater. Maar weet ge dan niet, dat Maaswater besmet is met cho ld a-bacillen t Kou ja, mnaji iB hafl «troomen-i water geschept,; Maar waarom' loch geeni Wafer uit een waterleiding genomen? Djat is toch overal te verkrijgen. Jawel, maar dit water zijn we ge woon te drinken en 't is lm geen warm weer, wij drinken niet zoo veel. Maar schipper, laat je vat leegloo- pen en haal bij mij zuiver welwater. De schipper, gelost hebbende, voer af met zijn vat Maaswater en gaf zich niet de moeite zuiver water te nemeu. i Een drievoadige moord. In De Wijk (Dr.) is, naar men aan 't „Vad." meldt, Donderdagnacht het huisgezin van Hendrik Bakker vermoord. Man en knecht werden de hals afgesneden, terwijl de vrouw werd geworgd. Men vond kasten opengebroken, zoodat het blijkbaar een roofmoord is. Eerst Vrijdagmiddag werd de misdaad ont dekt, daar de woning alleen staat. Een bloedige slag. Tijdens de kermis is te Enschedé gebruik gemaakt van het mes door de gebr. H. Voor een café werd met verschil lende person«n ruiie gezocht. Toen eenige personen, onder wie ook een meisje, dit café verlieten wer den zij door den gebr. H. aangevallen. De messen werden getrokken, en vloeide 't bloed bij stroomen. Zekere A. G,. werd danig toegetakeld, evenzoo H. C. en Het meisje A. W. De daders werden onmiddellijk ge arresteerd en de gewonden naar het politiebureau gebracht. G. was een vreeaelijke snijwonde toegebracht aan de rugzijde van den linkerbovenarm. Verder constateerde de dokter bij G. een steekwonde in den rug tot op het schouderblad. C. bekwam een steekwonde in den lin kerbovenarm, terwijl 't meisje een snede over den rechterpols had. De toestand van G, wien waar schijnlijk een slagader is doorgesneden, is bedenkelijk. De hoofddader, J. F. H., werd ter beschikking der justitie gesteld. Inbraak te Rott rdam. Gisteren nacht is bij den goud- en zilver-kast- houder 8. Salomon aan de Delftsche Vaart te Rotterdam inbraak gepl«egd. Waarschijnlijk zijn de inbrekers het onbewoond staande bovenhui» bin nengekomen «n hebben zich voorts door een lantaarn toegang tot den winkel verschaft, waar voor f1400 a f1500 aan gouden en zilveren voor werpen en aan horloges wordt ver mist. Ballastijzer gestolen. Gisteren nacht is aan de machinefabriek der Rotterdamsche IJzer- en Metaalgieterij te Kralingsveer van het terrein, waar schijnlijk met behulp van roeibooten 10.000 K.G. ballastijzer gestolen 1 Beestachtig. Op den lotingsdag heeft men gisteren den 13jarigen J. v. Bekkum, te Zoelen, zooveel jenever geschonken, dat hij bij de Zoelensche brug bewusteloos neerviel. De jongen is ernstig ziek. De justitie stelt een onderzoek in. Zes, die boften. De zesde zoon van den heer Knooi te Uithuizermeeden heeft, evenals zijn vijf oudere broers vroeger, een vrij nommer bij de loting voor de nationale militie getrokken. Op weg naar de bralloft verdron ken. Gisternacht is te Leiden zekere mej. Teske in een sloot verdronken. Haar man en kinderen waren bij buren op een 25-jarige bruiloft. Vermoedelijk is zij, toen zij aohter het huis langs, er ook naar toe zou gaan, uitgegleden en voorover in het water gevallen. Later vond men het lijk. Oestorvea. De dienstbode te 's Gravenhage, die bij het wasschen van haar haren met benzine ernstige brandwonden bekwam, is in den af- geloopen nacht overleden. Door een koe! Gisterenmorgen is bij seinblok 10 onder Hekendorp een koe door een trein overreden en onder de machine [geraakt, tengevolge waarvan de passagiers moesten over stappen en alle treinen in de richting Amsterdam en Utrecht vertraging hadden. Overreden. Donderdagmiddag is te Oostvoorne op een treurige wijze om het leven gekomen een man uit Rotterdam die aan het ketelbikken was van een stilstaande locomotief. Onder die locomotief werkzaam, liep een rangeerende tram tegen de stil staande, waarop deze in beweging kwam en de arme man overreed, zoo dat hij onmiddellijk dood was. Zijn lijk is per tram naar Rotterdam over gebracht. Bloedvergiftiging. Vrouw Th., te Simpel veld, had een puistje op haar lip, krabde het open, en kreeg bloed vergiftiging. Na hevige pijnen overleed zij in het hospitaal te HeerleD. Groote brand ta Amsterdam. Gis termiddag tegen een uur brak een felle brand uit in het perceel Haarlemmer houttuinen 9597 te Amsterdam, een dubbel pakhuis. De brand woedde in no. 97, in welk perceel verschillende handelaren in meubelen hun bergplaats h«bben. Het vuur ontstond door on bekende oorzaak op de eerste verdie ping,, in gebruik bij den grossier in stoelen W. J. Wilton. Het greep in den brandbaren voorraad snel om zich heen, sloeg aan den achterkant uit en deelde zich mede aan de tweede ver dieping, dienende tot bergplaats van meubelen van de firma Gebr. Oostera. Beide diepe zolders brandden geheei uit. De derde en vierde zolder, die onderscheidelijk verhuurd zijn aan een stoelenmaker en aan een hande laar in antiek meubelwerk, bleven behouden, De schade is vrij aanzienlijk. De brandweer werkte onder bevel van den commandant J. Meier. Ook de burgemeester was tegenwoordig. Een viervoetige sportvijand. Te Zevenaar kon op Koninginnedag de fiepswedstrijd niet doorgaan omdat... de hond van den burgemeester alle voor de fietsers bestemde beschuiten had opgepeuzeld Ook pleizierig. Uit een Limburgsch advertentieblad „De advertentie in dit blad voor komende van Vrijdag den 20en dezer, van de verloving van Elize P. en Guil. I., SittardMaastricht, is niets dan een valech verzinsel, daar niemand der heele familie P. er iets van weet." Burger 1. Stand. Geboren: d. van D. WoltersVan der Wal z. van L. v. Galen—Poelgeest z. van P. OostenKoper. Bekroond. Op den wedstrijd voor politiehonden te Gouda behaalden onze gemeentelijke politiehonden, voorge voerd door den heer Lokerse, met „Csesar" den 5en prijs. Gemeenteraad. Openbare ver gadering van den gemeenteraad van Velsen op Dinsdag 7 September 1909, namiddags 1 uur ten gemeentehuize. Agenda 1. Installatie herbenoemde leden. 2. Ingekomen stukken. 3. Procea-verbaal van kasopname. 4. Vaststelling der rekeningen over 1908. a. vaD de gemeente met bijlagen. b. van de armbesturen, c. van de gecontracteerde wegen. 5. Aanbieding der begrootingen voor 1910 a. van de gemeente met bijlagen, b. van de armbesturen, c. van de gecontracteerde wegen. 6. Verzoek Commissie van enquête in zake klachten bouwbureau om uit breiding harer bevoegdheid. 7. Adres veldwachters om verhoo ging hunner jaarwedden. 8. Bezwaarschrift L. van der Valk over een verlichtingspaal. 9. Tegemoetkoming D. Buter in de kosten van middelbaar onderwijs van zijn zoon. 10. Verhuur van een gemeentehuisje. 11. Najaarsschouw over de wateren. 12. Benoeming directeur Burger- Avondsehool. 13. 2de suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1909. 14. Reclames hoofdelijken omslag. IJMUIDEN. Koninginnefeest. Gisteren avond werd hier het Koninginnefeest op luisterijke wijze gevierd. Hoewel het weer zich aanvankelijk dreigend liet aanzien, bleef het toch droog, zoodat de gondelvaart goed tot haar recht kwam. Over het vuurwerk was slechts één roep van bewondering; 'het voldeed uitmuntend. Door de jury voor den bootoptocht werden de volgende prijzen toege kend: le prijs de motorboot van den heer Raaphorst met 68 punten. 2e pry's de motorboot van den heer Van Keulen met 55 punten. 3e prijs de „Werkendam" van de firma Wolker Bos met 52 punten. 4e prija de „Unser Fritz", terwijl een extra-eerste prijs aan de zoo bijzonder fraai verlichte stoomkraan va* de N. V. Vereenigde Steenkolen handel werd toegekend. Na afloop van den boottocht werd door de muziekgezelschappen nog een wandeling door IJmuiden gemaakt, waarna de talrijke belangstellenden zeer voldaan huiswaarts keerden. BE VERWIJK. Personalia. Aan de school voor M. U. L. O. (met internaat voor meisjes) te Beverwijk zyn benoemd tot leerare» in hetFransch mej. F. van Unen, thans te Velp en tot ieerares in de gymnastiek mej. M. B. Roozen, eeiste assistente aan het Zanderinsti tuut te Haarlem. Gemeenteraadsvergadering op Dinsdag 7 September, des voor middags kwart over 9 uur. De agenda luidt: 1. Beëediging van nieuw gekozen Raadsleden. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. 3. Benoeming leden commissie toe zicht landerijen. 4. Benoeming leden commissie be heer gasfabriek. 5. Voorloopige vaststelling gemeen te-rekening en goedkeuring rekening burgerlijk armbestuur 1908. 6. Vaststelling suppletoire begroo ting 1909. 7. Belasting-reclames. HAARLEMMERLIED E. c a. Raadsvergadering op Dina- dag den 7den September 1909, des voormiddags te 10.30 uren. Onderwerpen ter behandeling: 1. Beëediging Raadsleden. 2. Benoe ming Wethouder. 3. Ingekomen stuk ken en mededeelingen. 4. Benoeming van 4 leden van het Algemeen Bur gerlijk Armbestuur, wegens periodieke aftreding van de heerenA. Th. Nelis, P. C. Bottelier, J. H. Engele en P. L. M. Kramers. 5. Vaststelling Gemeente rekening, dienst 1908, enz. 6. Adres Slootweg, verlenging huur perceel land. 7. Adres v. d. Goes, aanleg weg te Houtrijk en Polanen. 8. Reclames Hoofd. Omslag, enz. Punt 6, 7 en 8 aangehouden van de vorige verga dering. HALFWEG. Bekroond. De veldwachter Lo kerse behaalde op den wedstrijd voor politiehonden te Gouda, met zijn hond „Paust" den 9en prijs. lei afseiiieiiïéplecthtiig- he ld. Vrijdagnamiddag' had op de suikerfabriek „Holland.", eeue in- 1 ieme plechtigheid plaats. Die heer Wi- J- ten Dam Horn, chef der Fabricage, welke benoemd is tot Directeur der Suikerfabriek „de Mark" te Oudenbosch, nam afscheid van het personeel. Bij monde van den opizichtër F Oj Bottelier' werd den vertrek- kenden chef als blijvend aande|iken namens het personeel aangeholde!.! eene gravure, voor welke attentie door den heer ten Dam Ham met eem'ge hartelijke woorden Werd dank gezegd. Ten slotte weiden allen door den heer ten D|am Ham onthaald. Verlof. Door A. Grin is een ver zoekschrift ingediend om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor het perceel B 126. Aangekomen Vreemdelin gen: H. Mossel, Amsterdam, 3 p., Hoogeweg 32P. Pulles, Helmoud, 1 p., Gasthuisplein 1A. B. Mentz', Jamestown N..-Y., 1 p., Schoolstraat 11. Dir. Knell, Giessen, 3 p.; Fam. Visser, Baarn, 4 p.; Mej. J. iWilde- rink, Den Haag, 1 p.Mr. Coppius, Groningen, 3 p., allen Pelnsion Qui- sisana Mevr.; VogelBastert, Eitorf ail. Sieg, 1 p Jongej. M. Vogel, idem, 1 p P. Plantenga, Haarlem, 1 p., al len Heerenstraat 1 K. Perk—Vlaanderen, Katwijk aan Zee, 1 p.J. A. Laan, Amsterdam, 1 p.H. Vorderhake, idem, 1 p.Th. Luss, idem, 3 p.: Mej. Cl Dlruiven- stein, Baarn, 1 p.Mej- G. Dijhren- furth, Jambsdorf, 1 p., allen Hotel Groot Badhuis. Baron Brenkeu, Breukeln, 5 p. B Hattreiteo, M iinehen, 1 p.Mcvt. van de Pol, Bussum, 1. p.Fr Schmidt, Munchen, 1 p.E. Jiske, Br a mi art, 1 p.F. Huwali, Pforz heim', 1 p.BYi- Brökelman, Sundwig, 1 p.; A. O. J iWilod Verspülle, Nij megen, 1 p., allen Hotel d'Orange. Koninginnefeest. Djoor de fees kommissie zijn dë kinderen der bewaarschool in de gelegenheid ge steld geworden om feest te vieren. Zij werden onthaald op versnape ringen, er werd een poppenkast ver toond. Het geheel werd opgeluisterd door muziek van het Harmoniegezel- schap. De kleinen vermaakten zich kostelijk. Een lijk aangespoeld. Aam bet strand alhier is tusschen Strand- pa al 64 en 70 aangespoeld het in verregaanden staat van ontbinding verkeerende lijk van een mamsper soon naar gissing tusschen de 40 eta 50 jarigen leeftijd, lang 1.75 Ml Voor zoover na te gaan was de kleur der kleeding brons. Aan de voeten be vonden zich grijze kousen, zonder schoeisel. Aam den ringvinger der rechterhand zat een gouden ring, waarin gegradeerd stond (A. Ivf) M- Petersen. Het lijk is naar het- lijken huisje overgebracht. Raadsvergadering. De agende voor de tegen Dinsdag 7 September a. s. des avonds half 8 uur uitgeschreven openbare Raadsver gadering luidt: Ingekomen stukken en mededeelin gen. Installatie nieuwe leden. Benoe ming Wethouder. Aanbieding Ge meente-begrooting 1910. Rekening Burgerlijk Armbestuur 1908. Subsidie Burgerlijk Armbestuur 1910. Begroo ting Burgerlijk Armbestuur 1910. Benoeming Gemeente Opzichter. Meeldauw. In het eikenkreupel hout vertoont zich hier in den om trek in zeer sterke mate de meeldauw, die de bladeren en de jong gevormde takjes hevig aantast en tot verrotting doet overgaan, waardoor de ontwik keling van dit vooral veel voor brand hout bestemde gewas wordt tegenge gaan. Raaflavergaderiag op Dfrns- dag 7 Sept., 's namiddags 73A uur. 1. Ingekomen stukken en mededee lingen. 2. Beëediging der herkozen raadsleden. 3. Benoeming Wethouder (aftreding 1914). 4. Verslag; Com missie nazien Rekening diëtist 1908. 5. Voorloopige vaststelling Reke ning dienst 1908. 6. Request bestuur af'd N.-Holland van den Bond vtajn Gemeente-Ambtenaren. 7. Request Vereen ig'ing Timotheus tot plaatsing van een lantaarn. 8. Uitbreiding gas buizen net. 9. Request R. R de Wat tot afwijking bouwverordening. 10. Macbting met het Gemeentebe stuur vau Haarlem in overleg te tre den tot toelating kinderen inrich tingen M- .0. Bollendrukte. Door de heeren R. Schilpzand en Zonen, is heden de twee duizendste kist verpakt met bloembollen naar het buitenland ver zonden. Een oneerlijke schippers knecht. Ten nadeele van ee;i schip per, liggende aan de steenfabriek „Arnout", is uit een trommel een bankbiljet van f25 ontvreemd. De dader, de kn«cht, is door de politie aangehouden en ter beschikking van de Justitie gesteld. Hij had bet bank biljet reeds gewisseld doch f 23 werden nog op hem gevonden. Een ergerlyke mishande ling. Donderdagavond werd zekere de B. van hier, in de Hoofdstraat door A. D. van Nieuw-Vennep tegen den grond gegooid en zoodanig mis handeld, dat Dr. Derweduwe genees kundige hulp moest verleenen. Proces verbaal is opgemaakt. Bollenbeurs. De lijst der be zoekers van de bloembollenbeure in „Café Flora" telde d»ze week 192 handteekeningen. Waarschuwing tegen d« cholera. Op verschillende plaatsen in onze gemeente zijn van gemeente wege biljetten aangeplakt, in verband met de heerschende cholera, waarin gewaarschuwd wordt tegen verschil lende vruchten, sterken drank enz., welke deze gevreesde ziekte in de hand werken. Een ieder neme er nota van. WARMOND. D[e uitslag der loting voor d« militie voor deze gemeente is als volgt G. Francken, No. 1, C. Bergman, No. 2, (broederdienst), W. de Groot, No. 3, J. J. M. Breugelmans, No. 4, H. B. Bekker, No. 5, C. M. van Stijn, No. 6, P. W. J. Kokshoorn, No. 7, P. Schrier, No. 8, H. P. Kortekaas, No. 9, N.H. van Seggelen, No. 10, J. Hoogstraten, No. 11, L. P. Heemskerk, No. 12, A. C. van Leeuwen, No. 13, J. B. J. va* der Vooren No. 14. Ter gelegenheid der loting was al hier door den Burgemeester aan cafe- en verlofhouders gelast hun café van des morgens 8 tot des namiddags 4 uren gesloten te houden, hetgeen is gebleken een goede maatregel te zijn. NOORDWIJKEBHOUT. Raadsvergadering. Tegena.s. Dinsdag te 12.30 ure is eene open bare vergadering van den Raad be legd. Aan d« orde komt o. m. de benoeming van een Wethouder en van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand en de vaststelling der gemeente rekening over 1908. VOORHOUT. Gemeenteraadsvergadering. De Gemeenteraad alhier vergadert op 7 Sept. a.s. des morgens te 10 uur tot behandeling van volgende onder werpen Installatie nieuwgekozen raadsleden, Uitdeeling ingekomen stakken. Voorl. vaststelling gem. rek. dj. 08, Verkie zing Wethouders. Aanbieding gem. begrooting '10. Aanvulling Politie verordening. Comptabiliteit. Adres subsidie C. Haanen. Adres Gemeente- Ontvanger, J. H. Laogeveld, wijziging, borgtocht. Reclames Hood. Omslag 1909. HOOFDDORP. Ook algetrouwd. Gisteren had alhier de loting voor de Nationale Militie plaats. Onder de lotelingen was er een die reeds circa een half jaar getrouwd is. Nu had hij het on geluk een twijfelnummer te trekken, zoodat hij wel zal kunnen zingen „Jaapie is getrouwd en zit in de mi sère.". SLOTEN. Cholera? De woning van C. de Greef (Overtoom) wordt door de poiitie bewaakt, als verdacht van een geval van cholera. Paardenmonstering. Op de alhier gehouden monstering werden van de 7 aangeboden paarden 3 voor Duitschland aangekocht. Prijzen f 375 f465. Uitgebreid Gebedenboek. Fr. M. A. HOSEMANS. Ruim 500 bladzijden in Linnen band Personalia. Den 6en December a.s., hoopt de heer P. Heydanas, werkzaam in de afdeeling drukkerij bij de firma Joh. Enschedé en Zonen, den dag te her denken waarop hij voor 50 jaar bij deze firma in dienst trad. Na herexamen zijn toegelaten tot de 1ste klasse van het üymnasium Margret B. Kikkert en Louise Th. Stibbe. Onze stadgenoote, mej. J. de Haan, staat no. 1 op de voordracht voor onderwijzeres aan de openbare school te Zuiderwoude 'N.-H.) Morgen herdenkt J. Mus den dag, waarop hij vóór 60 jaar in dienst trad bij de firma Zocher en Co. alhier. Zooals men onder „Binnen land" )ezen kan, is de Heer H. Wortman. hoofd-ingenieur - directeur van den Rijkswaterstaat alhier benoemd tot lid der Staatscommissie inzake het Noordzeekanaal. De Wagenwegbestratin g. Men is thans begonnen de sinds eenige jaren veelbesproken keibestra ting aan den Wagenweg in een klia- kerbestrating te veranderen. Museum van Kunstnijverheid. In de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid zullen a.s. Zon dag tentoongesteld zijn een groot aantal afbeeldingen, betrekking heb bende op de Duitsche beeldhouwkunst vanaf de vroegste tijdperken tot de moderne tijd. Het is een algemeen en volledig overzicht van deze merkwaardig® Germaansche kunstuiting, waarvan W-U hier een overzicht krijgen, dat in all® opzichten hoogst leerrijk en aantrek kelijk is. Zondag is de toegang kosteloos. Vereeniging „Haerlem". De door odb vroeger reeds geannon ceerde kunstbeschouwing en reis naa^ Gouda van de vereenigiDg „Hffii1'®13?. alhier, is nu bepaald op Zaterdag l September a.s. 1 De leden gaan per trein van o. des morgens naar Gouda, alwaar 0 zichtigd worden het Oade Vrouwe DE CHOLERA. SCHOTEN. BLOEMENDAAL. VELSEN. ZAND VOORT. BENNEBROEK. HILLEGOM. LISSE. DOOR

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2