ESPERANTO. Gemengd Nieuw». Uit den Omtrek. Stadsnieuws Sport en Wedstrijden. Gemeentezaken. macht, wetend, dat alle voorzorgen door ona genomen worden om de uit breiding te voorkomen, doch zijn te vens op onze -hoele voor de gezonden, voor wier mogelijke besmetting wij waken door onze handen herhaal delijk te reinigen, door niet tc likken aan den mogelijk besmetten vinger bij het bladen in een boek. Wij ster ken ons licnaam-en gaan da,i met vertrouwen de toekomst te ge- moet. Voor jaren stonden overal in chole ratijden bepaalde dranken klaar, om dadelijk in te nemen bij elk verdacht geval, bij elke neiging tot diarrhee. Bleekers' drank heette ze en wordt nu ucg wel gebruikt-. Ze bevatte opium en nog andere middelen, die geneesmiddelen heetten, doch op' wier werking wij nu niet meer in otazen strijd vertrouwen. Wij nemen voorzorgen, dat is on ze plicht, èn voor ons zeiven èn voor anderen. Want wij weten, dat wij zelve vrij kunnen blijven van de c holera, doch de bacteriën in massa's kunnen verbreiden eta daardoor juist anderen de ziekte met hun leven kunnen bekoopen. En wcrdt onverhoopt ons lichaam opgeroepen ten strijd, wordt- daar in ons darmkanaal de strijd gestre den tusschen witte bloedcel en cho lera-vibrio, dan vertrouwen wij op de heerlijke weermiddelen van ons lichaam en op de zegeningen, die de nieuwere geneeskunde, ook voor de lijders aan cholera heeft, dank zij le werkzaamheid van mannen als Kcth, Haffkine en zooveel anderen. Voorzorgen nemen, betoogt dokter Ootmar. En dan is de ziekte niet zoo gevaarlijk, als men wel meent. Wij zijn het volkomen eens met de „Nieuwe Gazet", die dezer dagen schreef De cholera is een ziekte die een leeJijke reputatie heeft, zeker, en die reputatie heeft zij niet gestolen: maar tegen haar uitbreiding zijn we oneindig beter gewapend dan tsgein die van de longtering en toch is niemand van de tering bang, al maait zij-alleen zooveel menschen weg, als al de andere ziekten sa men Wie tegenwoordig nog de cholera krijgt, mag ha,ar gerust voor negen tienden op rekening van zijn onvoorzichtigheid schrijven. Wij weten dat de mikroben van deze ziekte niet, als die van de longtering, in de lucht zweven, en dat wij zeidus alleen met onzen drank of met oils vccdsel in kunnen nemen. Verder we ten we, wat we doen moeten om ze uit ens voedsel te weren. Het komt er dus maar op aan, getrouw de voorsc orif ten op te volgen, die ons •daaTcmtrent ten overvloede wonden verstrekt." Ee menschen zijn onvoorzichtig, ja, tof roekeloos toe. Als om strijd, hebben de burge meester» en de gezondheidscommis sie te Rottendam gewaarschuwd toch geen water uit de rivier te drinken en nu lezen we eens het volgende bericht Aan boord van de sleepkraan Toe valligheid, schipper J. R,., dezer da gen liggende in de Rjjnhaved, kwam een ploeg bootwerkers. De schipper bal ten behoeve van dit werkvolk tneo beschikbaar gesteld. Bovendien was er gezorgd voor leidingwater. In plaai» van dankbaar te zijn voor de goede zorgen van den schipper, waar in eJe zij in kennis gesteld werden, schepten zij, nauwelijks aan boord, water uit de Rijnhaven en dronkeia dit, zonder te denken aan het gevaar, waaraan zij zich blootstelden. Hebben de choleragevallen nu reeds een merkbaren invloed gehad op 't Rotterdamse he havenverkeeiv? Het „Rott. Nieuwsblad" heeft er naar geïnformeerd en het ant woord luidde geruststellend. Er is neg zeer weinig van beïnvloeding gemerkt. Twee kleine booten van de Ko ninklijke zijn daar niet gekomen en vanwege de Deutsch O. Afrika-lijn is geïnformeerd of het wensehelijk was de volgende booten voorloopig cp Antwerpen te dirigeeren. Of dit laatste gebeurd is, weet het blad niet. Ee< overigens gaat. het havenver- kt-, r gewoon zijn gang. een aangrenzend huis was verstopt ge raakt met allerlei vuil en stond vol met het stinkende water gevuld met rottende bestanddeel en. En op die pijp brandde, bij zonneschijn, de felle zomer zon, die het ontbindingsproces niet wei nig in de hand werkte. De pijp en de goten, die ook biet! heel zuiver waren, werden schoon ge maakt en met carbol gereinigd. En da delijk daarna verdween bij bedoeld echtpaar koorts, hoofdpijn, heeschliedd en loomheid. Niet vaak denkt men bij een ziekte geval, aan zulke uitwendige oorza ken. En toch ziet men uit dit geval, hoe groöt haar invloed kan zijn. Hue we soms den dood het huis binnenlaten. Een echtpaar in Den Haag had de loffelijke gewoonte steeds met open ramen te slapen. Den gewoonte die niet genoeg kan worden aanbevo len. Erissche lucht is een hoofdvcr- eischte om gezond te blijven. En toch, hoewel beiden een gezond gestel hebben, zij bleven niet gezond. Overdag ging het goed, en 's avonds gingen ze zonder eenig gevoel van on gesteldheid naar bed. Maar ;s nachts werden zij wakker met hevige hoofd pijn en koorts, die later weer wat af nam, en 'smorgens stonden zij op met een gevoel van loomheid, neiging tot braken en heeschheid. Dat duurde zoo eenigen tijd tot de dokter werd ge roepen. Deze schreef een geneesmid del voor, dat echter weinig baatte. De toestand bleef maar steeds dezelfde; de koorts deze iverd nu opgenomen steeg tot 39 graden. De slaapkamer werd langzamerhand als de gruwelka mer beschouwd en men kwam cr toe, haar te verlaten. Toen werd het wat beter. Er volgde hieruit, dat er een, uitwendige oorzaak moest zijn, die de ziekte veroorzaakte. Nu had men opgemerkt, dat er altijd in de slaapkamer, schoon de ramen den heelen dag open stonden, een on aangename reuk was waar te nemen. Men had deze op rekening gesteld van een naburige gracht. Doch men begon thans ook op de omgeving te letten. En wat bleek nu Een zinken pijp van, XVI. In 't laatst van 't vorig jaar ver scheen er in Budapest een Esperanto- brochure onder den titel „Magiaroj kontrsu Slovakoj". Iu aangrijpende taal werd hierin geschilderd, hoezeer de Slowaken door de HoDgaren stel selmatig achteruitgezet werden, aan welke kleingeestige plagerijen zij voortdurend blootstonden, en als ge volg daarvan, welke moreele en phi- sieke lijdensprocessen op hunne on gelukkige hoofden neerdaalden. Naar aanleiding van deze brochure is er destijds in de Esperanto-pers heel wat stof opgejaagd. Terwijl men eener- zijdsch, in heilige verontwaardiging over zooveel onrecht, in naam der beschaving door een beschaafd volk aan een niet minder aangedaan, middelen beramen ging, plannen ont wierp om in 't vervolg dergelijke toestanden te keereD, gingen er anderzijdsch stemmen op, weikescherp afkeurden dat men zich van 't Espe ranto bediende om (vermeende) grieven wereldkundig te maken. Dat vloekte tegen 't idee van broederschap, het grondidee van 't Esperanto, zeide men. Óver en weer zijn er nog wat meer woorden gevallen, totdat door den voortdurenden strijd, welke beide par tijen te voeren hadden om het Esperanto in hun land vooruit te krijgen, deze onverkwikkelijke pole miek op den achtergrond gedrongen werd. Niet weinig verwonderd waren wij dus, toen de post ons dezer dagen een brochure bracht, getiteld: „Me- mcrandumo de la Generate Asocio de la Kurasisioj en Rumanujo, pri la kongreso de Budapesto". Een vluchtig doorlezen overtuigde ons al dadelijk, dat men zich wederom van 't Esperanto bediend had om de stem van 't verkrachte recht te doen hooren. We kunnen niet nalaten zoo eeDS een paar stukje te vertalen. Zoo lezen we o.m. „Hooggeachte medebroeders I Vanaf de stichting van de Inter nationale Geneesheeren-Congressen, grootendeels zuiver wetenschappelijke, tot aan het 16e Congres, hetwelk dit jaar in Budapest zal plaats hebben, waren de Roemeniërs niet alleen in grooten getale bij alle Congressen vertegenwoordigd, maar zij namen zelfs krachtig deel in die Congressen; dat bewijzen hunne bulletms. Met groote droefheid besloten dit maal de Roemeensche geneesheeren, vertegenwoordigd door de Algemeenen Bond van geneesheeren in Roemenië, niet aan het Congres, hetwelk dit jaar in Bu lapest zal plaats hebben, deel te nemen. Opdat onze medebroeders in de gansche wereld onze houding begrijpen, opdat zij weten, waarom een hunner kleinere broeders verplicht is zich te onthouden, en niet aan dit feest der wetenschap deel kan nemen, zijn wij verplicht hen onzen grooten smarten hare oorzaken bekend te maken, met 'n meest zuiver hart en volgens de heilige waarheid. Wanneer gij Hongarije doorreist en hare uitgestrekte en vruchtbare vlakten bewonderd, de schoonheid der hooge bergen en de verborgenheid der eindelooze dalen van de Karpaten, wanneer gij alles zult bewonderen wat de banden der menschen deden in dorpen, steden, en vooral in de ge moderniseerde stad Boedapest, herin ner U dan allen, dat voor de verwe zenlijking van al deze grootheden, buiten de zes milloen HoDgaren ook drie en een half miilicen Roemeniërs wonen en werken. In het moderne Hongarije, in het centrum van Europa gelegen, in het beschaafde Hongarije, hetwelk zich de eer veroorloofd gast vrouw te wezen van de geleerden der medische wetenschap der gansche wereld, wordt een volk, bet vierde gedeelte der gansche bevolking uit makende gehouden in de ketens der slavernij. In Hongarije bestaat de vrijheid der pers alleen voor de Hongaren. De andere natiën in 't algemeen en de Roemeniërs in 't bijzonder, betalen met de duistere gevangenis en zakken goud, zwaarder als de antieke ijzeren ketenen, de illusie, gelooven te zijn in moderne tijden eb in een beschaafd land. Het grootste gedeelte van onze tijdschriften, het grootste gedeelte van onze bladen en boeken wordt eenvoudig de toegang tot Hongarije ontzegd. De vrijheid van samenkomst in gesloten kamers is in ieder land van Europa toegestaan. Maar ia Hongarije is door 'n speciale, overigens anti constitutioneele wet, de wet van Hieronymi, iedere nationale samenkomst verooden. En als 'n na tionale politieke samenkomst beschou wen de Hongaren iedere bijeenkomst van menschen van dezelfde afkomst on sprekende dezelfde taal, anders dan de Hongaarsche. Het doel der samenkomst is hun onverschillig. Zoo gauw zij samenko meu wordt de vergadering politiek verklaard en uiteengejaagd. Maar in het vrije Hongarenland hadden de Roemeniërs nooit meer als 15 afgevaardigden op de 400, alhoewel de Roemeensche bevolking bijna het vierde gedeelte vormt van de inwoners van het koningsland Hongarije. In dezen geest gaat de brochure voort. Eén doorloopende aanklacht tegen de Hongaren. Om een oordeel over deze netelige quaestie uit te spreken achten wij ons niet bevoegd. Wij vinden het enkel maar zéér op merkenswaardig, dat de „Bond van Roemeensche Geneesheeren" zich van 't Esperanto bediend, om een protest door de gansche wereld te doen klin ken. Wij leven voor alles in een praktischen tijd, een tijd, welke voor alles vraagt naar feiten, naar tastbare, waarneembare, onomstoote- lijke feiten. Welnu! deze zijn genoeg in 't Esperanto voorhanden! Men stelle dus niet langer uit, en beginne eveneens aan de studie der wereld hulptaal Esperanto! „Esperantano". VELSEN. Het beleid van den Wethouder van onderwijs. Gisteren hebben onze lezers ia ons blad het krasse, doch afdoende ver weer kunnen lezen van de Plaatsebike Commissie L.O. tegen de aanvallen van den Weth. van Onderwijs, den heer Netscher. Wat bemoeit die Wethouder zieh met die Commissie, vraagt men zich af. En na lezing van een ingezonden stuk in de „Opr. Haarl. Ct." dringt zich de overweging op, of het niet beter is, dat de wethouder eerst voor zijn eigen zaken beter zorgt. We laten dat ingezonden stuk, on derteekend door „Een belastingbeta ler" hier volgen: Onderwijs en Financiën in de gemeente Veisen. Ook de gemeente Veisen veroorlooft zich de weelde er een wethouder van onderwijs op na te houden. Er valt niet aan te twijfelen, 't is een emi nent man, die wel weet, wat hij wil Of 't op onderwijsgebied nu geheel en al in 't reine is, durven we toch wel betwijfelen. Gaan we de school te Velseroord eens na, Voor Paschen werd ten onderwijzer van deze school elders benoemd. Nu zou men verwach ten, dat er gezorgd werd, dat in de vacature zoo spoedig mogelijk voor zien werd, door de beuoemiDg van een rast onderwijzer. Doch neen, er werd iemand als tij del ij k onderwij zer genomen, van wien men verwacht te, dat hij niet vast benoemd kon worden, omdat hij dienstplichtig is. Er werden oproepingen gedaan. Op de eerste oproeping kwamen sollici tanten. 't Hooid der school bezocht de sollicitaDteD, doch er kwam geen voordracht, ('t Zelfde werd al eens bij eene vorige vacature afgespeeld.) Nu volgde de tweede oproeping om een ervaren onderwijzer. Weer oude en nieuwe sollicitanten. Er werd proef les gegeven. Er werd zelfs eene aan beveling voor de voordracht op 't stadhuis bezorgd. Door de uitlating van een der heeren van 't stadhuis werd zelfs bekend, wie nummer 1 en wie als no. 2 werd aanbevolen. Dit kwam no. 1 ter oore en hij legde een bezoek af bij den wethouder van on derwijs en deze gaf hem alle hoop. Zoo stonden de zaken, toen het hoofd der school elders benoemd werd. Nu had er een heele omkeer plaats. Er moest weer eens oproeping plaats hebben, de derde. De oproeping werd slechts eenmaal geplaatst. De termijn van inzending der stukken was heel kort gesteld. Nu kan de wethouder van onderwijs wel zeggen, er is geen voordracht geweest, zich misschien schuilen a,chter den rug van den schoolopziener.'t volk mompelt anders en geeft heel andere red<-nen op. Er werd weer proefles gegeven. Nu werd een voordracht opgemaakt, en wel een voordracht, die in de on derwijswereld schouderophalend werd gelezen. De persoon, welke eerst als no. 1 werd genoemd, was nu in eens zoo'n onervaren onderwijzer gewor den, dat hij niet eens als no. 3 op de voordracht kon komen, moest dus achter staan bij beginnelingen. De Raad kon de benoeming niet uitstel len er moest benoemd worden, anders ging het subsidie verloren. Of de meerderheid van den Raad nu anders dacht dan B. en W., of boe 't ging weten wej niet, doch hij be noemde niet no. 1 der voordracht. Al dien tijd is er een tijdelijk on derwijzer, en men zegt, dat 't Rijk geen subsidie geeft voortijdelijke on derwijzers. Hoe dit zij, de belangen van 't onderwijs zijn door deze lange vacature geschaad. Doch uu hoort men weer iets nieuws mompelen. Als de wethouder van onderwijs dat stukje blaar speelt na zijn eerste echec, zouden we 't een kras stukje vinden. Onze raadsleden zullen, hopen we, toch wel wakker genoeg zijn om dit niet als zoete koek te slikken. Doch ter zake, 't hoofd der school te Vslseroord werd met ingang van 1 Sept. benoemd te Haarlem en zal daar wel noodig zijn om voorberei dende maatregelen te treflen met 't oog op de nieuw te openen school. Nu blijft dat zelfde hoofd ook nog hier aan school, zegt men, omdat... nu ja, omdatzoek zeil maar een reden die voor 't groote publiek aan nemelijk kan klinken, waarde lezer. Zou die heer nu ook hier van de gemeente, behalve vrije woning, zijn salaris krijgen? Dus dubbel salaris. En nu wordt dat hoofd tijdelijk ver vangen door den meest ervaren uit de ervaren sollicitanten, nl. door den niet benoemden no. 1 der voordracht. Wie betaalt nu dien vervanger?Toch niet de gemeente hopen we! 11 Waarom wordt er geen voortgang gemaakt met eene benoeming van een hoofd der school. De termijn der sol licitatie is toch al lang gesloten. Door dat. getreuzel worden, èn het onderwijs, èn de finaneieele belangen de gemeente geschaad. IJMUIDEN. De scheepvaart beweging in het Tfoordzeekanaal Na.air zee 2 schoeners, 201 stoom schepen, 110 tjalken, 254 viis'schers- vaartuigen, 687 andere vaartuigen te zamen 1254 schepen, inhoudende 1.023.064 M3. Uit zee: 2 schoeners, 229 stoom schepen. 109 tjalken, 287 visschers- vaartuigen, 691 andere vaartuigen te zamen 1318 schepen, inhoudende 1.36.474 MA Totaal 2572 schepen, inhoudende 2.159.538 M3. Hiervan gingen door de nieuwe sluis 860 schepen, van welke 30 stoomschepen te groot vo-or de oude sluis. De tramkwestie. De Holl. I.Js. Sp. Maatschappij, waarschijnlijk het getalm moede, doet aan de gemeenteraad een voorstel, dat zeker in en buiten Haarlem de aan dacht zal trekken I De Raad van administratie die maatschappij namelijk verklaart in een adres, dat hij met groote belang stelling de behandeling der zaak in den gemeenteraad van 18 Augustus j.l. heeft, gevolgd, en alsnog hoopt tot een vergelijk te komen, en om dat te bereiken, doet de Raad van administratie het volgende voorstel Adressant wil met den aanleg en de exploitatie van de lijnen, door B. en W. (gewijzigd door 't amendement van Styrum) aanbevolen, een proef nemen, verklarende adressant zieh bereid zich te verbinden, om, indien gedurende den proeftijd de tegen het voorstel van B. en W. ingebrachte bezwaren naar het oordeel van den Raad gegrond mochten blijken te zijn, alle door adressant in de Koningstraat, Gierstraat en Smedestraat gemaakte werken weder op te ruimen en deze straten op zijne kosten in den vorigen staat, terug te brengen I Het komt adressant evenwel, indien de Raad mocht besluiten op dit voor stel in te gaan, in verband met de groote uitgaven, voor hem aan deze proefneming verbonden, billijk voor, dat gelegenheid worde geschonken voor eene alleszins deugdelijke proef neming en mitsdien verzoekt adressant eerbiedig voor den termijn, gedurende welken de proef genomen zal worden, eene zoodanige tijdsruimte te willen aanwijzen, als voldoende geacht mag worden voor bet verkrijgen van een gegrond oordeel omtrent de voor- en nadeelen van het leiden der bedoelde tramlijnen 66k door bovengenoemde straten, zijnde één jaar, aanvangende op den dag, waarop de lijnen in exploitatie zullen zijn gebracht, opdat ervaring worde verkregen gedurende een zomer en een winter. Voorts meldt de H. IJ. S. M. dat, indien de Raad hetgeen adressant zeer zoude toejuichen en op prijs stellen bereid mocht zijn gelijke proef te doen nemen ten opzichte van de lijnen door Krocht Zijlstraat en door de Frans Halsstraat, eveneens tot dergelijke proefneming op den bovenaangeduiden voet bereid is. Ons dunktdit voorBtel zal maar niet soo klakkeloos kunnen worden aan kant gezet 1 Amendement-de Breuk van Lijnden. In zake de tramkwestie is nog door de bovengenoemde heeren, met in trekking van het voorstel-de Breuk, in de vergadering van 18 Aug. gedaan, voorgesteld in de plaats van het niet aangenomen onderdeel a II van het besluit in zake de tramexploitatie, te lezen als volgt: a Stationsplein KruiswegBarteljorisstraatMarkt HoutstraatPleinDreeftot aan de greD8 der gemeente- De dubbele lijn wenechen deze heeren dus niet. De. bloemententoon stelling van 1910 De Alg. Ver. voor Bloembollencultuur heeft verzocht aan de gemeeDte, of deze voor f 5000 wil deelnemen in het waarborgfonds voor de tentoonstelling van 1910. B. en W. stellen zonder meer aan den Raad voor, dat te doen. Schoolkwestie. Bij raadsbesluut van 14 April j.l werd aan Regenten van het Gerefor meerde Weeshuis tot wederopzeggens, doch uiterlijk tot 1 Mei 1910, vergun ning verleend om ten behoeve van de weeshuisschool gebruik te maken van twee lokalen van de houten hulpschool aan de Van Zompelstraat. In verband met de omstandigheid, dat voor de met 1 October a.s. toe te laten leerlingen op de scholen voor lager onderwijs zal moeten worden bescnikt over genoemde bulp3chool, en stellen B. en W, voor de aan Re genten voornoemd verleende vergun ning met iDgang van dat tijdstip in te trekken. Rekening en verantwoording 1908. De commissie tot het nazien der bovengenoemde rekening en verant woording heeft dez« onderzocht en goedbevonden en adviseert tot vast stelling. Ontslag. B. en W. stellen voor, den heer C. P Visser, onderwijzer aan de oplei dingsschool voor jongens, wegens op heffing van zijn betrekking, met 1 October eervol ontslag te verleenen. Gemeenteraad. Be gemeenteraad is bijeengeroe pen vcor Dinsdag, 7 September a.s. des namiddag» ten B/a ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). Die volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld: 1. Beëddiging en installatie nieuw inkomende leden. 2. Mod-edeelingeii en ingekomen stukken. 3. Schrijven B. en ,W|. ter aanbieding rekenidg en verantwoording, dienst 1908, met- advies Commissie van Bijstand in het beheer der gemeentefina-ncin 4. Voorstel id. beschikbaarstelling meerdere gelden voor gemeentelij ken ontsmettingsdienst. 5. Id. id,, verzoekschrift Algemeene Yereeni- ging voor Bloembollencultuur, deel neming in waarborgfonds (nationale bloemententoonstelling. 6. Id. id. vaststelling Vieroidemng, regelende «den rang, het getal en de bezoldiging der ambtenaren op het kantoor van den gemeente-ontvanger. 7. Id. id aanvulling Raadsbesluit d.d. 30 Maart 1904 No. 23. 8. Id. id. verzoek schrift H. C. Ploeg, teruggaaf water gei:!. 9. Id. id id. PI. Bielemans, idem. 10. Id. id id. brugwachters, cm booger loon. 11. Id.-J de Breuk en F. M. Baron van Lijnden in zake concessie electr. trams aan H. IJ. S Mi, nader-verzoekschrift H. IJ. S M. en voortzetting behandeling- voor stel B. en WAV, 12 ld B, en iW. W. verzoekschrift Noord Zuidhollanl- scaie Tramwegmaatschappij en Hol landse he IJzeren 'Spoorwegmaat- scnappij, overschrijving eoneessie stoomtram HaarlemBeverwijk. 13. Id. id. cvexdracint rechten der ge meente op gedeelte weg onder Noord- wijkerbout. 14. Id id vergunning aan P van Dijk, nebben uitgangen Spaarnd.weg. 15. ld ii. beschikbaar- si elJing gelden openbare werken "Meerpolder. 16. I-d. ii vergunning plaatsing waarschuwingsbord door Alg. Ned. Wie lr ij Iers bon 1. op do Kleverlaan. 17. Id. id verzoekschrift Peltenburg en Zonen, afwijking art. 7, la, Bouwverordening, bouw broei kas Veerpolder. 18. Id. id opzegging gebruik lokalen houten hulpschool Van Zompelstraat door Regenten Gereformeerde Weeshuis. 19. ld. ii onbewoonbaarverklaring peröeelen Kleine Houtstraat No». 1300 en 130B' en Burgwal No. 93rood. 20. Id. i-d. eervol ontslag onderwijzer Opleidingsschool voor jongens. 21. Id. id. verzoekschriften N.V „Holl. Grondbezit" in liq., overneming plantsoen Wilhelminapark, met ver zoekschrift bewoners en eigenaars pereeelen aldaar. 22. Benoeming twee Wethouders (aftreding .Dn-. J. (Nieuwenhuijzen Kruseman en Br. H. Bi Kruseman). 23. ld- vaste Com missi ën. 24. ld. twee Oommissarissen 0 tads -A po tb eek (aftreding O. G. Lcomeijer Jr. en J. Winkler). 25 ld. lid Commissie tramplanneu (af treding J. F. Hulswit). 26 ld. twee Commissarissen Bank van Leeniag (aftreding B. E. C. Sefgnette en A Gravestein). ld. twee leden Gezond heidscommissie (aftreding Cl G Loo~ meijor Jr. en J. H. Wielsenaar) 28. Benoeming Regent St. Elisabeth's of groote gasthuis (aftreding Br. H IX Kruseman). 29 ld. twee leden Commissie van Toezicht op- het Haarlemscth Muziekkorps (aftreding Br. J- Nieuwenhuijzen Kruseman en Br. H. D. Ivruseman). 30. Id. drie le den Commissie bezwaarschriften plaatselijke directe lxda-,t,ng (aftre ding J. J. S.nel tj es, F. M. Baron van Lijnden en E. H. Krelage). 31 Aanbeveling B. en (Wf benoeming personeel Avondschool voor handels onderwijs. 32. Voordracht id. benoe ming onderwijzer school voor meer uitgebreid lager onderwijs No. 1. 33. Voorstel id. benoeming tijdelijke leeraren Burgeravondschool en ver volgcursus. VOETBAL. De uitslag der loting voor de zil veren Voetbalwedstrijden luidt als volgt Zondag 5 September. a. Ajax, Leiden't z/^sde Breda, b. A. F. O., Amsterdam,Quick I. Den Haag, c. H F. CHaariem,Quick II, Den Haag. Zoudag 12 September, d. Sparta, RotterdamVelocitas, Breda, e. V. Oj O., RotterdamWin ner c, f. H. B. S., Den HaagWinner b. Zondag 16 September. g. Winner aWinner d, b. Winner f, j. Finale: Winner gWinner h. Sparta, V. O. C, H. B. S en Velocitas hebben vrijgeloot voor Zoudag 5 Sep tember, terwijl de winner vaD a. op 12 September niet behoeft te spelen Voetbal. Competitie-indeeling 1909/10 De Secretaris-Penningmeester deelt me de, dat de Bestuurs-Commissie van den N. V. B., de competitie-indeeling voor het speelseizoen 1909/10 als volgt vast stelde: West. eerste kl., Sparta, Rotterdam; II. V. V., Den Haag; Quick, Den Haag; D. F. C., Dordrecht; Velocitas, Breda; H. B. S., Den Haag; H. F. C., te Haar lem; Haarlem, te Haarlem; Hercules, te Utrecht; Ajax, te Leiden. West. tweede kl. A., Ajax, Amster dam; A. F. C., Amsterdam; V. O. C., Rotterdam; Achilles, Rotterdam; Con cordia, Delft; D. V. V., Den Haag; E. D. O., Haarlem; D. V. S., Botter dam V. U. C., Den Haag. West. tweede kl. B, Volharding, Am sterdam; V. V. A., Amsterdam; Allen Weerbaar, Bussum; Victoria, Hilver sum; U .V. V., Utrecht; Kampong, Utrecht; R. A. P., Amsterdam; A. F. en H, C., Willemsoord; Alcmaria Vic- trix, Alkmaar. Res. eerste kl. Quick II, Den Haag; V. O. C. II, Rotterdam; H. B. S. II, Den Haag; H. V. V, II, Den Haag; Ten slotte eene vraag. Haarlem II, Haarlem; Sparta II, Rot terdam; H, F. C. II, Haarlem; Her cules II, Utrecht; Ajax II, Amsterdam. West. derde kl. A., R. F. Cl, Rotter dam; Xerxes, Rotterdam; Olympia, Gouda; Sportman, Leiden; Schiedam- sche V. V., SchiedamV. F. C., Vlaar- dingen. West. derde kl. B., U. S. C., Rotter dam; Neptunus, Rotterdam; Excelsior, Rotterdam; Hermes, Schiedam; Unitas, Gorcum. West. derde kl. C., Bloemendaal, te Blocmendaal; D. O. S. B., te Amster dam; A. V. V., Amsterdam; Z. V. V., Zaandam; Hoilandia, Hoorn; Rapidi- tas, Wecsp. West. derde kl. D., I). O. S., Utrecht D. E. C., AmsterdamBlauw-wit, Am sterdam; Amstel, Amsterdam; Neer- landia, Amsterdam; en S. D. E., Am sterdam. Res. tweede kl. A.. V. O. C. III, Achilles II, D. V. S. II, Sparta III, allen te Rotterdam; D. F. C. II, Dor drecht; Concordia II, Delft; D. V. V. II, Den Haag. Res. tweede kl. B.: Ajax 111, A. F. C. II, R. A. P. II, Volharding II, V. V. A. II en Blauw-Wit 11, allen te Am sterdam; Ajax II te Leiden. Oost. eerste kl., Wilhelmina, Den Bosch; Vitesse, Arnhem; U. D., Deven ter; ?t Zesde, Breda; G. V. C., Wage ningen, P. W., Enschede, Quick, Nij megen. Oost. tweede kl., A., Tubantia, Henge lo; U. D. II, Deventer; Oranje Nassau, Almelo; Z. A. C., Zwolle; P. W. II, Enschede; Hercules, Enschede; Quick, Kampen. Oo.st. tweede kl. B., Hengelo, Henge- F* Io; Herakles, Almelo; Phenix, Ensche- 8 de; E. V. V., Enschedé; Verwisseling, Zwolle; Prin.s Hendrik, Zwolle. OoiSl. tweede kl. C., Daventria, Deven ter; Quick, Deventer; Be-Quick, Zut- phen; Goahead, Deventer; Robur et Ve locitas, Apeldoorn; Quick, Amersfoort. Oost. tweede kl. D., D. V. C., Doe- tinehem; V. V. O., Velp; Vitesse II, Arnhem; O. D. O., Arnhem: Eendracht, Nijmegen; G. V. C. II, Wageningen; S. D. O., Wageningen. Noord, tweede kl. Frisia, Leeuwar den; L. V,. V., Leeuwarden; Be-Quick, Groningen; Forward, Groningen; Achil les, Assen; W. V. V., Winschoten. Noord, derde kb, 't Eerste, Assen; Forward II, Groningen; Velocitas, Gro ningen; G. V. V., Groningen; Be Quick II, Groningen; Frisia II, Leeuwarden. Zuid „tweede kl. A., E. M. M. M. M., Vlissingen; M. V. V. O., Middelburg; Zeelandia, Middelburg; 't Zesde II, Bre da; Velocitas III, B. V. V., Bergen op Zoom. Zuid. tweede kl. B., Velocitas II, Bre da; Quick II, Nijmegen; Helmond, Hel mond; Wilhelmina II, Den Bosch; Zalt Bommel, Zalt Bommel; Noad, Breda en Willem II, Tilburg. Sport??? Men schrijft uit Breda aan de „M.sb." (Wij leven tegenwoordig in een tijid' waarin men erg veel aan sport doet. Op' zichzelf is dit aan te bevelen. Laat de jeugd zich flink in licha melijke oefeningen en spelen bekwa men. dat kweekt een krachtig, ge zond geslacht. Echter aan de meeste goede zaken vindt men Veeltijds een uitwas. Ook aan de Atihletisohe sport, is zulk een uitwas waar te nemen. De overdreven lange weid- loopen zijn naar onze meenilig abso luut niet meer als sport te beschou wen Zoo hebben wij' de interna tionale Athletische wedstrijden bij gewoond, uitgeschreven door de Bre- liasOhe vereeniging Sandow. Wij moeten zeggen, dat wij den geheelen wedstrijd zeer interessant gevonden hebben, behalve den Marathonwed strijd. Dat is. geen sport meer, dat is beulenwerk. Er meest geloopen worden aan een stuk door 25 kilometer. Diat is een afstand die een normale voetganger Iq^ zonder rusten in minstens vier ureji f'l6 kan afleggen. De weg die voor den wedloop' was aangewezen, was de rijksweg naar Tilburg tot aan het kruispunt van de stra afwegen Breda-Tilburg-Gilze- Rijen. Het tempo waarin geloopen Werd was de looppas, en om het eerste aan te komen natuurlijk zoo snel mogelijk. Hun 'die een klein idéé van dit soort sport willen krijgen, raden wij a.an eens te probèeren om één kilometer in den looppas af te leggen. En dan 25 K.M.idat is geen (jj menschenwerk meer. Als' men de in fanterie zou noodzaken om eenige malen per jaar 1000 meter in den looppas af te leggen, dan haidden we binnen drie maanden door het heele land protestvergalderingen dat het klonk als een klok. Maar voor dit liefhebherijwerk waren gisteren 27 deelnemers. Dé A start was ec.n interessant gezicht. - Maar de terugkomst was minder mooi. Die eerste die den afstand binnen de zeven kwartier aflegde, een Belg. kwam, gegeven wat hij achter den rug had, in goede conditie aan. Toch kon bij wat men noemt geen pap meer zeggen. De ovaties die men hem bracht," wenden met een ver moeiden blik flauw beantwoord. Die tweede was bij aankomst zoo' doodop dat hij onmiddellijk wilde gaa.n lig gen. Toen men hem wilde optillen, klonk het klagend uit den mond van den overwinnaar „even rusted, laat me even rusten menschen!" Etn zoo kwamen achtereenvolgens de deelnemers binnensukkelen. Uit den mond van een dame die zich blijkbaar voor een der mede dingers interesseerde klonk 't toen den bekende in 't gezicht kwam, „Goddank, daar is ieD|at Goddank was de onbeschrijfelijke uiting v;i11 eenige uren van steeds stijgenden angst. i i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 6