DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. "=;r 431 ™- Hl SS 15H BUITENLAND. Gemengde Buitenlandsche berichten BINNENLAND. &i!9dea»§«uiftv®sft 2®™Si-33f Haarlem Analytisch Verslag. In den strijd des levens. MAAMöM: 6 SEPT. 1909. 84ste jaargang. No. £383 Bureaux van Redactie en Administratie TeisfjsosiiasMrostiieB8 1426. Voor advertentiën en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich uitsluitend tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. Zaterdag as. wordt de ter mijn van aangifte van 'tKort Verslag definitief geslo ten. Onder de ingekomen adres sen zijn nog eenige, waarvan de abonnementskosten n g niet gestort zijn. Daarom verzoe ken wij dringend ons deze als nog per postwissel toe te zenden of te laten bezorgen, met ver melding van vol ledig adres des afzenders. Aanvragen, waarvan Zaterdag a.s. geen betaling gedaan is, zullen wij niet kunnen behan delen. De Administratie. De Noordpool ontdekt! Nieuwtjes in drie regels. FEUILLETON. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ABONNEBSENTSPRMSi For 8 maanden voor Haarlem Voor do plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post AfiOQ'U-rliike nummers f 1,86 1.35 1.80 „0,08 PRU8 DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer10 cent. Buiten Haarlem en de Agentschappen 20 cent per regel. Reclames dubbel tarief. Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cents (k contant). Alle betalende abonnéa op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolls zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN bij Élfl Huil «i am.naw Ka <8 I0& Hit GULDEN bij 301 I0B GULDEN bS verb es van éen duim. m verlies van één wijsvinger. II GULDEN bij verlies van éen anderen vinger. De uitkeerin# dezer bedragen word* gegarandeerd door de Maatschappij Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht II. SPANJE. In Noord-Afrika. Ock Ide Spaansche regeering' vindt, dat het beter wordt met den toestand in Noord-Afrika. Verleden week zeiden we, dat laat wel leek of er was een einde geko men aan de militaire opratiënal thans, generaal Marina hield zich zoo bizonder stil! En het lijkt werkelijk, of we gelijk hadden. Althans, de ;heer Alendesalazar, minister van buitenlandsche zaken van Spanje, heeft zich als vplgt uit gelaten „Ik geloof niet, dat er te Mel ill a nog zeer ernstige gevechten zullen plaats hebben. Zonder dat wij nog versterkingen zullen noodig hebbel 1. zullen wij de stellingen, aangegeven in het plan van generaal Marina, dat door de ïregeering is goedgekeurd, bezetten. Die operaties zullen mis schien langer duren dan me!a ver wacht, maa-r dat is bij koloniale oor logen steeds het geval. Die Rif-bë- wrners zullön zich moeilijk kunnen voorzien van nieuwe munitie eia zij zullen den strijd dus niet buiten gewoon lang kunnela volhouden." Als dat alles Waar is, mogen de Spanjaarden onder ons gezegd van geluk spreken. Dan komen ze er mooi afl GRIEKENLAND. Een Europeesche conferentie? Koning George van Griekenland heeit in dertijd van zijn familieleden de verzekering gekregen, dat Kreta eenmaal Grieksclh zou zijn. Nu, onder den druk der Jong- Turksche opleving, durven de mo gendheden dat vorstenwoord niet goed gestand doen, en vandaar dat het bericht opdook in de pers, dat kening George er genoeg van nad, en wou abdkeeren! Edocher zit nu een wolkje in de lucht, dat hem mits het in Griekenland-zelf kalm blijft, wat nog de vraag zal wezen! een kans op behoud verzekert. Er moet. namelijk op 't oogenblik tusschen de monarchen van Elige- larfu, [Rusland en Italië van gedach ten gewisseld w,Orden over de defi nitieve oplossing van de Kreta-kwes- fie en de handhaving yan |de Griek- scbe dynastie, door een congres, 'het welk al de kwesties van Oost-Europa zal behandelen. Met, het oog op de omstandigheid, dat de Kretensische aangelegenhe den nog' slechts voorloopig geregeld zijn en zoo ongeveer niemand, be halve 'misschien de Portc, bevredi gen, komt ons dit bericht niet on gegrond voor! Op die manier zou de kroon voor koning George op een heel respec tabele manier nog te redden zijn! Nadere bijzonderheden. De „Times" heeft uit New-York ver schillende bijzonderheden o ver den tocht van dr. Cook. John Breadly, de eigenaar van het schip, dat Cook naar Annootolc voer, verklaart dat hij duizenden dollars heeft besteed voor de uitrusting der expeditie en dat hij te Annootok levensmiddelen voor 3 jaar ontscheepte, 40 ton ko len, groote hoeveelheden suiker, thee, koffie, beschuit, gedroogd vleesch, sle den, keukengereedschap, 10.000 doozen lucifers, 120.000 blikken met conser ves, 600 liter alcohol, rijst en meel, messen en kralen voor de Eskimo's. Dr. Cook had een. sextant van alu- munium, vele kompassen en verschil lende andere zeer nauwkeurige weten schappelijke instrumenten. Wat betreft de groote geheimhouding van de toebe reidselen, die kw.am voort uit den wensch Peary voor te zijn. Bij de aankomst te Annatok doden de uitstekende organisatie der Eskimo's, de overvloed van visch en wild, de gunstige staat van het ijs en het uit gezochte weer dr. Cook besluiten het te wagen. De heer Breadley wees erop, dat Cook door Zijn keuze van seizoen, door het schip niet in het ijs te laten en door zich ver te houden van het drijfijs, anders heeft gehandeld dan an dere ontdekkers. Dank zij de vouwb'a- re linnen boot, die voor nachttent kon dienen, werden de rivieren overgesto ken, die den weg versperden. Wat de snelheid betreft, rekent Bread ley, dat Cook 560 K.M. heeft moeten doorloopen van 17 Maart—21 April en hij verklaart dat de sleden, door hon den getrokken, gemakkelijk 95 K.M. per dag.kunnen afleggen over vrij goed 'ijs. Ten slotte merkte hij op, dat dr. Cook zeer bemind was bij do Eskimo,'s, wier taal hij spreekt. Hij had vele voor werpen bij zich, waarop zij zeer zijn gesteld. Francke, de kok aan boord, de eeni ge van de bemanning, die "bij den pool reiziger bleef na het verlaten van het schip, is vol bewondering voor dr. Cook. Hij vertelt hoe men te 'Annatok een hut bouwde uit oude blikken, met hoeveel zorg de sleden werden inge richt en hoe de Vriendschap van de Eskimo's werd gewonnen. Aan wien de Noord pool Over de vraag, wie de pool moet toe- behooren waarbij men aan de huid van den beer denkt, want de twijfe laars zijn nog niet tot zwijgen ge bracht zijn de meeningen nog ver deeld. Bezadigd doen zich thans stemmen hooren te Washington, die er op wijzen, dat dr. Cook niet officieel vertegen woordiger w,as yan ue Ver. Staten, en d,at zoo het poolgebied een voortzet ting is van Groenland, het rechtens aan Denemarken toebehoort. Ook over den naam, die het ontdekte Land zal dragen is men bezig te Washington. De heer Amas Bonsall, ee- nig overlevende van de Kane-expedi- tie stelde voor „Cooks Land, Noordpool U. S. A." Antwoord van dr. Cook. Naar de „Daily Express" uit Skagen meldt, is dr. Cook bezig met een ant woord op de kritiek van hen, die niet gelooven, dat hij de Noordpool heeft bereikt. In een onderhoud aan boord van het stoomschip „Hans Egede", zei- de hij„Laten de twijfelaars naar de Noordpool gaan, daar zullen zij onder de vlag een meettoestel begraven vin den, waarbij het verslag óver de expe ditie is gevoegd. "Dr. Cook verklaarde verder, dat hij vele nachten een tem peratuur van —65 gr. G. heeft waarge nomen. ;I>e ontvangst te Kopen hagen. De ontvangst van Dr. Cook te Ko penhagen is schitterend geweest. De geestdrift van het publiek was onbeschrijfelijk. De kroonprins ontving den reiziger, die daarna aan den koning werd voor gesteld en bij dezen bleef dineeren. De „République" verwoest? De „République" is totaal vernield, niet de Fransche slecht bestuurde re publiek, zegt de „Msb." maar de bestuurbare militaire luchtballon der Fransche regeering, van welke al ver meld werd, dat hij niet zonder een aanvankelijk succes van Parijs naar het tooneel der groote Fransche manoeu vres te Lapalisse had koers gezet. Eerst was de „République" te Cosne neergedaald om een kleine reparatie te ondergaan en kort daarna landde zij opnieuw te Nevers. De reden van die tweede daling werd niet aangegeven, maar de „Petit Bleu" verneemt even eens door een telegram uit Nevers, dat de bestuurbare luchtballon geheel zou vernield zijn. Bijzonderheden over het ongeval wor den niet gegeven, alleen vermeldt een telegram nog, dat een trein met het noodige materiaal naar de plaats des ongeluks is vertrokken. Zou de Fran sche luchtvloot nu ook al in het onge- luksteeken staan? Abdul Hamid's verjaardag. Abdul Hamid was de vorige week ja rig. Reeds een paar dagen tevoren be toonde hij zich, volgens de bladen, veel zenuwachtiger dan anders. En toen op den ochtend van zijn verjaardag de in tendant diep-buigend binnentrad en een gelukwensch wilde uitspreken, werd hij door den sultan barsch de deur uitge jaagd. Deze liet zich echter daardoor niet afschrikken, maar verscheen eenige oogenblikkeh later weder om voor de vrouwen uit den harem en de kinde ren verlof te verzoeken om hunne ge- lukwenschen aan den gewezen sultan te mogen aanbieden. Abdul Hamid echter weigerde beslist en zeide: „Gij komt slechts hier om mij te bespotten, want het is helen geen dag van vreuda voor mij, maar van droefenis." De ex-sultan bleef daarna den gehee- len dag geheel alleen in zijn kamer, koffie drinkend en sigaretten rookend, terwijl hij de bedienden, die hem den maaltijd wilden brengen, ruw de deur wees. De leuke reiziger. Toen de sneltrein DomodossolaAra na dezer dagen eene 100 M. buiten het station Fondo-Toce was gekomen, klonk plotseling de noodbel, zoodat de trein in het open veld tot staan gebracht werd. Onder de reizigers ontstond een niekje, ze dachten aan een ongeluk. De treinbeambten liepen heen en weer om uit te vinden wat er aan de hand was. Plotseling steeg uit een afdeeling le klasse een goed gekleede slanke heer met twee valiezen bij zich en vroeg heel beleefd waar de uitgang van het station was. Dat kon zoo niet af- Ioopen; de beambten wilden hem aan houden en wegens het zonder nood zaak gebruik te hebben gemaakt van het noodsein, verbaliseeren. Dat viel echter de beambten niet mede bij dien energieken passagier, die op hun vra gen waardig en beslist antwoordde: „Ik heb niets anders gedaan, dan waartoe ik als eerlijk mensch verplicht was. Ik heb een kaartje naar Fondo-Toce en moest natuurlijk in Fondo-Toce uit stappen. Toen de trein aan dit station stopte, vertelde niemand me, dat ik in [Fondo-Toce was. Ik heb' uit het portier gehangen om den naam van het station te ontdekken, maar nergens vond ik een opschrift. Ik ben reiziger en ben heelemaal niet verplicht alle sta tions die ik langs moet uit mijn hoofd te kennen. Toon we doorreden zag ik een heel eind van het station een bord met het opschrift; Pallanza-Fondo-Toce. Toen bleef me niets an'ders over dan den trein te doen ophouden. Het is op de Italiaansche spoorwegen wel een phenomenale janboel, maar ik wil van die wanorde geen misbruik maken om de staatsspoorwegen te bestelen door verscheidene kilometers verder te ^rij den dan waarvoor ik betaald heb." De reiziger had gesproken en verwijderde zich met afgemeten tred, nagestaard door een aantal treinbeambten, die ver gaten hun monden dicht te doen. De „Tribun,a" uit Rome, heeft dit verhaal wereldkundig gemaakt. Voor tposTzegelliefhebbers. Ter gelegenheid der troonsbeklimming v,an den jongen keizer van China, zul len de Chineezen drie nieuwe postze gels, van verschillende waarde, uitge ven. Deze postzegels zullen langwer pig vierkant zijn en den „Tempel des Hemels" voorstellen, den tempel die door geen vreemdeling mag gezien en nog veel minder bezocht mag worden. Deze drie nieuwe postzegels zullen maar een korten tijd gebruikt 'worden, wat hunne waarde en zeldzaamheid ver- grooten zal. De staking te Zweden schijnt de finitief uit le zijn. Steeds meer werk lieden weiken er. Koning Edward is te Londen te ruggekeerd van zjjn badreis naar Mariënbad. Alle Europeesche ambtenaren en officieren zijn uit Macedonië terugge roepen. De Turken doen 't nu zelf. Prins Hein rich van Pruisen is door den Keizer bevorderd tot groot admiraal. Nieuwe overstroomingen hebben Mexico geteisterd. Verschillende dorpen zijn totaal verdwenen. Ons prinsesje. Het doet ons genoegen, uit de meest betrouwbare bron te kunnen mededeelen, dat Prinses Juliana een alleraardigst, kerngezond kindje is, dat zich in elk opzicht voorspoedig ontwikkelt. Hoewel omtrent een kind van haar leeftijd met besliste zekerheid te dien opzichte nog niets kan worde a gezegd, is men in de allernaaste omgeving der Prinses van oordeel, dat de Koninklijke baby hoe lan ger hoe meer op Haar Moeder gaat lijken. Haar heldere blauwe kijkers Zien vroolijk de wereld in; en daar het Prinsesje een bijzonder levendig kind is, lacht ze bijna voortdurend. Koningin Wiilhelmina is, Haar meb ons verzekerde, in één woord een jdeaal-moeder. Gelijk bekend is, voedt ze haar kind, althans in hoofd zaak, zelf. Ock de kleeding der Prin ses verzorgt H. M. en legt daarbij veel smaak aian den dag. Het Prin sesje is steeds in het wit gekleed. Haar jurkjes zijn allerliefst, vooral door hun grooten eenvoud. Het on dergoed 'der Koninklijke baby (de luiermand werd indertijd door de Koningin zelf in orde gemaakt) is, brewel niet hypermodem, toch uiterst practisch. Reformstoffen werden, voor het kinderuitzet niet gebruikt. Over 't geheel genomen, lioujdt men Prinses Juliana zoo rustig mo gelijk. Ee omgeving van het Loo biedt volop gelegenheid tot wande len. Ondanks den slechten zomer, heeft het Prinsesje veel buiten ver toefd. Alleen, wanneer het stortre gende, bleef de kinderwagen, dik wijls door de Koningin zelf gereden, binnen de muren vaji 't paleis. D|e kamers, waar 't Prinsesje en Hare verzorgsters zich ophouden, zijn, evenals het geheele paleis te Apel doorn, onderwetsch. Er werd echter, voor gezorgd, dat lucht en licht rij kelijk naar binnen kunnen stroomen. Groote openslaande deuren verlee- nen tcegang tot den tuüi. Overbo dige luxe is in de vertrekken ver meden alles wat het kindje noodig heeft, is practisch en eenvoudig. Da gelijks gebruiken de verzorgsters de kleedtafel, indertijd H. M- door de Utrecbtsche vrouwen aangeboden. Dr Haverschmidt te Utrecht heeft de algeheele medische behandeling, in zooverre men bij een kerngezond kin»! hiervan spreken kan, op zich genomen, maar toch komt ook dr. Roessingh af en toe naar het Prin sesje zien. D;e manier, waarop de Koninklijke cuders met Hun kindje omgaan, moet alleraardigst wezen en wanneer Koningin Emma op het Doo is, ver te eft ze urenlang aan het ledikant je van Haar kleinkind, dat rustig ligt te slapen, onbewust van 't feit, dat de belangstelling van honderddui zenden in den lajaie op Haar is gericht. (Tel.) Dr. Kuyper. Dr. A. Kuyper wordt Vrijdag of Zaterdag a.s. van zijn buitenlandsche reis in de residentie terug verwacht. De Kamerzetel voor Breukelen. De R. K. Centrale Kiesvereeniging in het kiesdistrict Breukelen, hield Zatermorgen eene vergadering te Utrecht. De groslijst werd als volgt opge maakt: Baron de Wykerslooth de Weerde- steijn te Utrecht; J. C. E. Slotemaker; F. Wierdels, beiden te Amsterdam, en A. Roeleveld te Vinkeveen. A.s. Dinsdag zal de Centrale ander maal vergaderen, om alsdan definitief een caadidaat te stellen. Van anti-revolntionaire zijde i3 ge steld de heer Monthé VerLoren. Geed inzicht van Min. Talma. Van 1 Sept. j.l. af is de heer mr. H. L. van Duyl, rêferendaris aan het departement van minister Talma, aan de Rij ks verzekeringsbank gedetacheerd. Mr. Van Duyl heeft tot taak, bij het voorbereiden van wetswijzigingen en wetsontwerpen op sociaal gebied, met het bestuur der bank besprekin gen te houden. Mondeling onderling overleg en to 18) Deze liet niet na, haren jongein zaakgelastigde ook anders dan enkel door woorden haar tevredenheid te beluigen. M;et Strooiavond oYerhan- digda 'Z (hém ten bankbiljet yan drie honderd gulden, aan den Kerst boom vond hij een mooie portefeuille met 'n briefje van vojfhondererin. Toen hij haar met een zekere be schaamdheid dankte, schudde Zie hem hartelijk de hand met jde woorden ,,'tls aan je besteed', mijn jongen." XIII. Een Zware zorg" drukte op Ont win',s gemoed. Sinds maanden reeds worstelde hij er mede, zonder dat hij een middel wist te vinden om er van bevrijd te worden, en zonder dat hij in heel zijn omgeving iemand ook maar wist, dien hij om raad en bijstand had kun nen vragen. De eerste Kerstdag was op Ro- idecken ongewoon druk geweest. Gra vin Alexandrine had, zeer tegen haar gewoonte, een groot diner gegeven, 'Jat, om ook de jeugd haar recht te geven, gevolgd werd door een dans partij. In die dagen had Desetulorf dan ook maar zelden gelegenheid om met zijn moeder te sprekenal leen verwonderde het hem dat hij haar zoo verstrooid yond en zoo. wei nig bij ide genoegens, waar Zie anders zoozeer van placht te genieten. Op een der volgende avonden was graaf Haal burg met zijn zoon naar de sociëteit gegaan, en gravin Emm,a. was op bezoek bij een bevriende fami lie en Ortwin meende dat Zijn mama, haar vergezelde. Hij dacht dus rustig ever zijn ayond te kunnela beschikken om eenige brieven te beantwoorden. Maar in plaats daarvan was, hij weldra in gedachten verdiept. Hij zag zich weer op Beikirchen naast :den goeden Heszlbom, terwijl Lina in haar gekreukte japon en met de armen vol veldbloemen naderbij trad Daar klepte opeens de kamenier zijner moeder aan en vroeg met een verontschuldiging voor de stoornis, of ide graaf haar naar het boudour zijner mama zou willen volgen, Ida,ar deze hem ongestoord wensehte te spreken. „Wat is dat, There,se? Is mama dan niet met freule Emma meege- gaan? Mevrouw de gravin voelde zich d aar tee te vermoeid." „En wen state mama mij nu te spreken Zeg maar dat ik dadelijk kom!" Hij trad voor den spiegel om zijn kleeding wat in orde te brengen, en begaf ziicih teen naar gravin Amelia. Hij schrikte, toen hij haar daar met bleeke, ingevallen wangen op de chaise-ongue zag liggen. „Mama, u bent z|iekWil ik Emma laten roepen en den dokter?" „Jongen, wees toch kalm en rus,- tig! Ik ben heelemaal niet ziek, alleen maar een beetje opgewonden en zenuwachtig door de drukte van de laatste dagen." En zich tot de kamenier wendende, sprak ze: „The- rese,, ga maar na,ar je kamer. Als ik je noodig heb Zal ik wel schellen." In dat alles lag niets vreemds, en toch voelde Ortwin zich onge rust- Het uiterlijk Zijner moeder verried, een buitengewone opgewon denheid, die maar moeilijk aan een alledaagsche oorzaak kon worden toegeschreven. Wat was er yoor bui tengewoons De gravin liet, hem niet lang in spanning. „Kom hier bij me zitten," zeide ze, „ik 'heb- heel ernstige zaken met je te bespreken en hoop dat je mijn wensohen begrijpen e,.i aan je kinderlijke plichten denken zult." „Ge zult er toch zeker niet aan twijfelen, mama..., Met een handgebaar viel gravin Amelia hem in de rede. „Ik heb- maar al te veel relden om te twijfelen", sprak ze, „wanneer je niet meer aan mij denkt dan je tot .dusver gedaan hebt, ben ik de beklagenswaardigste van alle moe ders." „Maar mama, waf heb ik dan ge daan, dait u tot zlulke klachten recht geeft W;aardoor kan de gevierde gravin Haa.lburg zich zoo ongeluk kig gevoelen Vroeg Ortwin, half verontwaardigd en half verschrikt ever ide zonderlinge klachten zijner moeder. „Vraag je dat- nog", riep ze, zich plotseling oprichtend. Het bleeke ge zicht werd opeens donkerrood van toorn en haar oogen fpnkeldej.i. „Heb je, de rechtmatige verwachtingen, die ik op je. verblijf te Beikirchen bouwde, niet den bodem ingeslagen, de laatste Hoop, eener arme moeder niet. vernietigd?" Ze brak in wanhopig snikken uit. Als versteend keek haar' zoon haar aan. D:a,t ken niet enkel de teleurge stelde hoop eener moeder wezen, die voor baar zioon een rijk huwelijk wensehte: hier moest een ongeluk gebeurd zijn. De gravin droogde haar tranen en onderdrukte met geweld haai' snik ken cm te kunnen voortgaan. Einde lijk begon ze weer op vasten, bijna bevelenden toon: „Die betrekking met de Heszborn's mag niet afge broken worden. Gij moét die rijke erfgename huwen, pp zijn laatst yóór Januari," j i „Maar mama, hoe kunt u dat nu zeggen. Dat is eenvoudig onmoge lijk!" „Zulke dwaze dingen moest je nu maar liever zwijgen. Zcu jij met je schitterende hoedanigheden, zoo wel naar den geest als, uiterlijke, niet in staat zijn een gansje als Lina Heszborn te veroveren „Neen, ik kan niet. Overigens is Lina Heszborn allerminst een gans je" „Ik herhaal, dat Lina Heszborn je vrouw moet worden." „Geen denken aan, mama,! Ei ik begrijp ook volstrekt niet, waarom dat zoo noodzakelijk zou zijn!" „Begrijp je dat niet", riep de gra vin vertoornd. „Maar hls je moeder zegt, dat je haar trouwen moet, zullen er toch wel degelijke gronden voor zijn, en dan is het jou, plicht, te gehoorzamen." „Daarover zal ik toch zeker wel zelf mogen beslissen", klonk het met somberen ernst. „Het geluk of on- Juk van mijn eigen toekomst kan er immers van afhangen „Van jou toekomst", herhaalde zijn moeder, en ondanks haar zicht bare opgewondenheid klonk er een mengeling van toorn eli spot in den verwonderden toon der vraag. „Ja, het kan mij natuurlijk niet aange naam zijn, wanneer gij, i(u plaats van een rijk en onafhankelijk man te worden, arm en onaanzienlijk I blijft. Maar overigens, wanneer je, in plaats van eigenaar v,an Beikir chen en de vele andere landgoederen der Heszborn's. te worden, er de voor keur aan geeft particulier secretaris van gravin Rodecken te blijven, daa zou dat iinderdaad je eigen zaak wezen wanneer niet helaas ook anderen daardoor te gronde werden gericht." Be kalmte, waarmede de gravin deze laatste woorden gesproken had, ■overtuigde Ortwin dat zij volkomen wist wat zie zeide en dat er dun aan dit alles iets heel ernstig ten grondslag moest liggen. Verbaasi en beangst riep hij uit „Maar mama, wie kan er dan toch ten gronde gericht worden, als ik niet met Lina von Heszbom ii het Jufwei ijk treed? Emma. misschien?" „Emma? Weineen, die heeft im mers een rijken bro,er. Arm en ellen dig ben alleen ik in deze familie van harteloozö egoïsten!" En met een hartstochtelijk gebaar liet ze zich achterover zinken en drukte de handen tegen het voor hoofd. Bleek en ontsteld staarde de zoon zijn moeder aan. Waarin bestond bet nieuwe onheil, dat hem dreigde Hij tastte in het duister, en sprak op medelijdenden toon„Zeg mij wat u hindert, mama. Hoe zal ik iets voor u kunnen doen, zonder de oor zaak van uw;, verdriet te kennen?" (Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1